Nummer 43. Tweede Blad. BüiTENLANÜT" Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Griekenland. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. waalwijk. Daar het bestuur der werkplaatsen voor rollend materiaal (naamlooze venuootschap) te Braine-le-Comte heeft volhard in zijn weigering om de eischen der werklieden in te willigeu die verleden week ten getale van 150 het werk hadden gestaakt, hebben alle overige werklieden thans ook den arbeid neergelegd, waardoor het aantal stakers tot 700 is aangegroeid. Men vreest, dat het personeel der rijkswerkplaatsen binnenkort dit voorbeeld volgt. De werklieden eischen een minimum loon en afschaffiug van stukwerk en de wegzendiijg van een ploegbaas. Te Antwerpen 'blijft de toestand der werkstaking onveranderd. Te Turnhout hebben 125 sigarenmakers van de firma Ansens het werk gestaakt. Weer in een zaaltje, waar een kinematograaf vertoond werd,boulevard Poissoucière te Parijs is gisteren op dezelfde wijze als in den wel dadigheidsbazaar van de rue Jean Goujon, door ontploffing van de lamp brand ontstaan» De twintig of dertig aanwezigen vluchtten in een soort van paniek; het winkelraam werd door hen verbrijzeld. Er gebeurden echter geen ongelukken. Frankrijk heeft in i(.ijne nieuwste bezitting Madagascar thans zijn inacht gevestigd. Dit blijkt wel het duidelijkst uit een overeenkomst die het 'met Engeland heeft gesloten en volgens welke de Engelsche onderdanen die op het eiland gevestigd zijn, thans aan de Fransche rechtspraak zijn onderworpen zooals reeds vroeger met Duitschers en Amerikanen het geval is geweest. De Britsche regeering heeft de consulaire rechtspraak, die tot dusver door de Britsche consuls werd nitgeoefend, opgeheven. Sedert de verbanning der koningin is de rust op het eiland grootendeels hersteld. Er is een school tot opleiding van inlandsche ambtenaren. Maar de correspondent van de Temps klaagt dat nog veel te weinig geschiedt voor de kolonisten, die zich komen vestigen. Voor verbetering van hel moeielijk verkeer van Tauanarivo met de kust wordt niets gedaan. Nog altijd ontbreekt een goede rijweg en van spoorwegaanleg verneemt men niets. Wel zijn hooge invoerrechten ingevoerd, die alles duurder zullen maken. De Fransche regeering moet nog toonen dat zij de nieuwe kolonie niet alleen kon veroveren maar ook tot ont wikkeling kan brengen. Op Cuba hebben de insurgent en getracht een trein, die soldaten naar Santiago ver voerde, met dynamiet in de lucht te laten vliegen. Dertien man werden gedood en twee en dertig gekwetst. Versnelde Telegraphic. Drieduizend woorden per minuut wil, vol gens een Engelsch vaktijdschrift, professor Crehorie telegrapheeren met een door hem uitgedacht toestel. Professor Crehore is chef van het electrisch departement' van Dartmouth Collegehij be weert dat het met zijn toestel niet alleen mogelijk is 3000 woorden per minuut te seinen, maar er even veel op te nemeu en automatisch neer te schrijveu. Britsche des kundigen moeten verklaard hebben dat het denkbeeld van den uitvinder zeer wel voor verwezenlijking vatbaar is. Bet proces Tauscli. Tot nog toe krijgt men bij het proces tegen Vou Tausch nog niet veel anders dan opgewarmde brokjes van het vorige proces, tegen Leckert-Lützow. Oude stukjes gebraad worden, een beetje anders gegarneerd, op schotels van een nieuw servies voorgediend. Ten minste, zoo kan de lezer in het buiten land het opvatten, wien natuurlijk allerlei bijzonderheden ontgaan, welke hier nog erg belangrijk worden gevonden. Alleen voor zoover gisteren de persoon van den Keizer in het spel kwam het verspreiden van ongunstige geruchten over Zijner Majesteits gezondheid, en de voorstelling dat zijne be sluiten met goed gevolg tegengewerkt kunnen worden door er voorbarig in de dagbladen melding van te maken werd de algerneene belangstelling opgewekt, temeer omdat, zooals ik vroeger reeds te kennen gaf, daarin het eigenlijke hart der zaak zou kunnen gelegen zijn. Dat mijnheer Von Tausch niet bepaald een toonbeeld van braafheid was, staat boven twijfel. Vaudag kwam daarvan, in den loop der pleidooien, nog een treffend staaltje voor den dag. Het bleek nml. dat Von Tausch, terwijl hij in den vollen glans zijner ambte lijke waardigheid stond, om zich uit de han den van woekeraars los te maken, op groote schaal geld leende van een vaak genoemden gewezen officieusen dagbladschrijver, Scbwein- burg geheeten, en, uit erkentelijkheid, daarna aan Schweinburg's vijanden materiaal ver schafte voor persoonlijke aanvallen op hem. Deze kleine karaktertrek kenschetst heel den kerel De Zwitschersche dorpen Boniswyl en Birrwyl zijn door een wolkbreuk geteisterd. Ceutenaarzware steenen, van de bergen afge rukt, versperren de straten, waar de modder op sommige plaatsen een meter hoog ligt elders weer heeft het jachtende water kanalen in de wegen geperst, meteis diep. Een groote boomgaard is 15 bij 20 meter in den omtrek door een dikke sliblaag bedekt. Het puin van de rotsblokken heeft zich opgehoogd tegen de bosmstammen, sommige booraen geheel bedelvend, bij andere de kruinen van dikke takken samendrukkend. Een klein beekje is in een wilden stroom veranderd, die over de oevers ging, en zich een bedding groef, rechthoekig op de andere, waar deze door steenblokken versperd was. Eene in aanbouw zijnde villa werd tegen den grond geslagen, boomen zijn afgesneden en meegevoerd. En al de vruchtbpomen stonden weelderig in bloei en beloofden rijken oogst. De regenplassen vielen drie uren achtereen. In hevigeu angst klommen de mensehen op de daken hunner woningen anderen brachten reeds hun vee een eindweegs de bergen op. Als door een wonder heeft het onheil geen menschenlevens gekost. Twee vrouwen werdeu op straat door den stroom overvallen en meegevoerd, maar zij konden nog worden gered. Een huiveringwkekende mtdedeeling wordt in de Gazetta del Popoio gedaan nl. dat van de 890 kinderen, die iu twee jaren in het von- delingeDgesticht „Santa Annunziata" te Napels zijn ingeleverd, nog maar drie te vinden zijn de overigen zijn allen gestorven of spoorloos verdwenen Een der bladen van Napels be vestigt het schier ongelooflijk feit en voegt er bij, dat de dagelijksche sterfte in het ge sticht 85 pet. van het aantal aanwezige kindéren bedraagt. Er dreigt een groot schandaalwaarbij ook politieke personen betrokken zijn. De Regeering heeft de zaak in onderzoek genomen. De koninklijke Familie. De Lady's Realm vermeld eenige aardige bijzonderheden omtrent den koning en de ko ningin van Griekenland. Beiden hebben de zee lief. De koningin is nooit gelukkiger dan als zij op haar jacht vertoeft zij is dan ook de eenige dame van de wereld, die den rang van admiraal bekleedt. De overleden Czaar, die zeer veel van zijn mooi nichtje hield, schonk haar deze waardigheid, en na het Evangelismos, de liefdadige instelling, waar voor zij zich het meest interesseert, is het door haar zelf gestichte Tehuis voor Zeelie den het voorwerp van haar zorgen. Alle zeelieden, die korter ot langer verblijf houden in de Aegeïsche Zee, vinden daar een toe vluchtsoord, waar zij veilig en geborgen zijn. Omtrent den koning zijn allerlei geschiede nissen in omloop. Volgens een dezer verhalen zou de koning op een donkeren winternacht in 1882 langs een der kaden gewandeld hebben, die den Piraeus omgeven, toen een soldaat, die op schildwacht stond, hem hoorde en „Werda?" riep, De koning aarzelde even, daar hij liefst Diet herkend wilde worden snel keerde hij zich om, en liep weg. De soldaat gaf vuur, eu de kogel schramde even den schouder van den vluchteling. De volgende morgen kreeg de soldaat tot zijne groote verbazing, een uitnoodiging om in het paleis te komen. De koning prees hem over zijn juist oog en zijn trouwe plichtsver vulling en hechtte hem eigenhandig de Orde van den Verlosser op zijn jas. De hertog van Sparta, zegt de schrijver van het artikel verder, gelijkt zeer weinig op zijn broeders en zusters. Men zegt, dat zijn karakter veel weg heeft van dat van zijn Russischen grootvader. Hij spreekt en schrijft zeer gemakkelijk Grieksch, Duitsch, Engelsch, Russisch, Deensch en Fransch, en door zijn onvermoeide pogingen is het Grieksche leger geworden wat het is. Bij zij huwelijk werd den hertog een inkomen toegestaan van 4000 pd. st. 's jaars. Hij en den hertogin bezitten een fraai landgoed in Morea, doch beiden wonen liever in de stad. Zondag 30 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oeiening en Vei maak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevotrd PROGRAMMA AD LIBITUM. DRUNEN. Matinée, op Maandag 81 Mei, ten 10 ure, te geven door de harmonie De Eendracht", ten huize van den heer C. G. van Huiten. (Zie programma's). WAALWIJK29 Mei 1897. Benoemingen. Bij kon. besluit is mr. H. C. F. Rits, te 's Hertogenbosch, benoemd tot schoolopziener iu het arrondissement 's Hertogeobosch met gelijktijdige toekenning van eervol onslag als schoolopziener iu het arrondissement Tilburg. Verkiezing 2e Kamer. In verband met de te Genderen gehouden bespreking door anti-revolutionaire kiezers, deelt men ons uit zeer betrouwbare bron mede, dat zeer waarschijnlijk de anti-revolution- nairen in het district Waalwijk geen tegen- candidaat zullen stellen voor de 2e Kamer. Blijkt dit het geval te zijn, dan is stemming onuoodig en blijft onze gemeente vrij van de betrekkelijk aanzienlijke uitgaven aan een stemming verbonden. Goede verstandhouding tusschen patroons en werklieden. Als een bewijs van goede verhouding tusschen patroon en werklieden en van we- derzijdsche waardeering kunuen wij het vol gende mededeeleu Ter gelegenheid der eerste H. Communie van den jongen heer Adriaan van Delft, in het pensionnaat Heihoef te Stratum, op 24 Mei j 1.had het werkend personeel der paardenleder- en schacntenfabriek van Gebrs. van Delft alhier, hem per telegraaf gelukge- weuscht. De firmant, de heer Ant. van Delft, eigenaar dier fabriek en vader van het jong- menschontving, naar aanleiding daarvan, zijne werklieden in den namiddag van 25 dezer feestelijk in een versierd lokaal en ont haalde hen op gulle wijze. Onder het genot van een lekker glaasje werd menige aardige voordracht gehouden en de namiddag en avond in prettige stemming doorgebracht. Tot slot was door den gastheer voor een flink maal gezorgd, waarna allen zich in prettige stemming huiswaarts begaven, hoogst voldaan en tevreden over de wijze, waarop de heer Ant. van Delft zijn werkvolk mede heeft laten feestvieren bij gelegenheid der eerste H. Communie van zijn zoontje. Een zoodanige goede verhouding tusschen patroon en werklieden kan niet anders dan de zaak ten goede komen en den bloei er van bevorderen. Concertzaal Bcsier. Naar men ons mededeelt, zal de nieuw gebouwde zaal in den tuin van den Heer Besier, op den aanstaanden tweeden Pinkster dag met een concert van de Liederlafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, geopend worden. Deze zaal, die de van ouds bekende „kolf baan" vervangt, leent zich, naar het schijnt, bizonder goed voor concerten, en zijn dan ook verschilleude gezelschappen reeds voor het seizoen geéngageerd. Voor de aanstaande kermis, biedt zij deu danslustigen een schoone gelegenheid. De uitvoeringen zullen tijdig bij advertentie ot programma bekend gemaakt worden. Goed succès. Concert l'Espérance. Het reeds meermalen om het ongunstige weder uitgestelde concert der harmonie l'Espérance, in den tuin van den heer H. Appels, heeft eindelijk Donderdag plaats gehad. De tuin was £^>ed bezet en de leden van l'Espérance dedeu al wat in hun ver mogen was om de bezoekers door een onbe rispelijke uitvoering van de verschillende nummers van het programma tevreden te stellen. Na afloop keerden dan ook allen hoogst voldaan huiswaarts met de hoop in 't hart dat het weder gedurende dezen zomer dikwijls zulke buiten-concerten zal mogelijk maken. Een lafhartige aanval. Zekere K. uit Stratum kreeg Zondagavond, toen hij huiswaarts keerde, onverhoeds een messteek in het hoofd. De aanval was zoo plotseling, dat de man zijn belager niet kon herkennen. De steek werd toegebracht aan de slaap en de punt van het mes drong door tot de hersenen. Ofschoon de gewonde spoedig geneeskundige hulp kreeg, verkeert hij niet buiten levensgevaar. De politie meent den dader op het spoor te zijn. Mars cu het Spook. Er gebeuren wonderlijke dingen tegen woordig. In Woudrichem, aan de overzijde van Gorinchem, vertoont zich af en toe op verschillende plaatsen eene gedaante in den vorm van een hond; men spreekt daar van een „weerwolf." Het spook vliegt als een bezetene zouder blaffen of geraas rond, en verdwijnt weer even raadselachtig. Er zijn dan ook velen, die zich voor geen geld 's nachts op straat durven begeven. Begin dezer week had de verschijning weer plaats en had de schildwacht de eer van een bezoek. Aan het wachtwoord „werda" werd niet dadelijk gevolg gegeven en de zoon van „Mars" zijn prestige willende handhaven, maakte van de zeldzaam voorkomende gele genheid tot schieten, gebruik; het schot viel, het spook verrees ongeveer 3 Meter in de hoogte, enweg was het weer, terwijl de menschen zich intusschen uit de armen van Morpheus hadden losgerukt, thans nog meer dan ooit zich de wonderlijkste gissingen makende en angst en schrik nu het toppunt hebben bereikt. Wieos geest zou daar ronddolen Instorting. Te Brielle had Dinsdagmorgen ongeveer 11 ure een ongeval plaats, dat aan onder scheiden menschen het leven had kunnen kosten, maar thans betrekkelijk goed afliep. Een groot pakhuis, het zoogenaamde „Baanhuis," van de firma J. i 'ofland Zn., in gebruik voor touwbaanderij, is eensklaps ingestort en aan eene ruïue gelijk geworden. Ofschoon zich dikwijls een Stal personen daar aan het werk bevinden, was er thans slechts één werkman aanwezig, die, daar hij zich dicht bij deu uitgang bevond, zich gelukkig heeft kunnen bergen en met den schrik is vrij gekomen. Men wijt de instorting aan het afbreken van een pand er naast en zal dientengevolge een proces opleveren tot vergoeding der schade, die aanmerkelijk is. Nu is 't om rijk worden te doen Rends vio'-ger werd eenige malen gemeld, dat menige Noordhollandsche boer zijn eigen gas brand. Thans wordt geschreven, dat, als gevolg van een nieuwe vinding, waarschijnlijk weldra iedere boer in het polderland voor verwarming en verlichting alleen brongas zal gebruiken. De heer Noome te Beemster, heeft namelijk een middel gevonden, om veel meer gas uit het water af te zonderen dan tot heden gelukt wai. Deze vinding is in toepassing gebracht bij den heer Wiedijk, te Beemster, en niet uituemend gevolg. De gasleiding bij den heer Nocme zelf, aangelegd door den heer Lankelma te Pur- merend, is naar de inzichten van den ge bruiker gewijzigd, waai door de hoeveelheid gas meer dan verdubbeld wordt en meer dan voldoende is tot verlichting en verwarming van de groote boerderij. Een onderofficier van het garnizoen te Breda, ongeschikt bevonden voor den actieven dienst, moest deu dienst verlaten, doch kwam volgens het advies van den militairen pen sioenraad, niet in aanmerking voor pensioen doch slechts voor eene luttele gratificatie voor ééus. En dat met een een gezin, bestaande uit man, vrouw en acht kinderen. Ieder superieur van den bedoelden onder officier had medelijden met het gezin jn van verschillende zijden was befbroefd, wijziging, varbetering te verkrijgen. Welke krachtige invloed werkzaam is geweest, blijve buiten beschouwing; genoeg zij het te weten, dat de minister van oorlog, inziende dat het groot ste recht diktvijls het grootste onrecht is, heeft bepaald dat de persoon in quaestie zich weer voor twee jaar aan het leger mag ver binden en gedurende dien tijd in eene seden taire betrekking geplaatst moet werden. Na afloop van dien tijd staat de wet het verleenen van pensioen toe. (Br. Ct.) Het geheim ontsluierd. Iu verband met den veelbesproken brand in de Staalstraat te Amsterdam, deelen wij nog de volgende bijzonderheden mede:

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5