""""""ui;i'TËNL aïïdT~~ Staatkundig overzicht. Frankrijk. Engeland. Italië. lil de eerste plaats zal men haar misschien egoïstisch noemen. Hoe, de meosch zou alleen aan zichzelven hebben te denken, eigen volmaking te verheffen tot het eenig levens doel, alsof er geen millioenen medemenschen waren, om welke wij ons toch ook te bekommerey hebben Of is het woord solida riteit misschien de naam van een dwaal begrip O neen, integendeel. Maar vergeet niet, dat het onmogelijk is, zichzelven tot een hooger peil te verheffen, zonder een krach- tigen invloed ten goede uit te oefenen op het lot en op het leven van anderen. Voor eerst reeds wordt het geheel sterker, als één der deelen groeit in kracht, maar bo vendien geschiedt die versterking door in werking op dat geheel. Al onze handelingen werken naar buiten, elk woord wordt opge vat door de ooreu en opgenomen in de ziel van anderen we leven slechts door invloed op de omgeving en kunnen niets doen zon der dat het een goede of een slechte uit werking heeft op den kring binnen welken we ons bewegen. Het ideaal is van geen andere stof geweven dan die menschemin heet, en er kan geen sprake zijn van eenige vorderingen op deu weg der volmaking, of de broederschap wordt er door gebaat. Ten tweede zal men hetgeen wij beweer den nogal optimistisch vinden. 't Is zoo, wij kunnen nu eenmaal niet anders dan ons voorstellen dat de mensoh- heid vooruitgaat en dat de enkele mensch het zelfbewust werktuig is van dien voor uitgang. Al zou men ons, met een nauw keurigheid, die alle gedachte aan vergissing uitsluit, willen voorrekenen dat tegenover een enkele, die aan zijn roeping voldoet, er duizend staan die er zelfs niet aau denken een ideaal zich voor oogen te stellen en na te volgenduizend, voor wie zinnelijke ge nietingen het hoogste zijn dat zij verlangen duizend nog daarbij, die moedwillig den verkeerden weg uitgaan en alles doen wat zij kunnen om het algemeen zedelijk peil te verlagen, dan nog zouden we volhouden dat die enkelen, en niet die duizenden, de ver tegenwoordigers zijn van het menschelijk geslacht en in hun persoonlijkheid de toekomst afteekenen. Bij al wat hierbeneden onvast is en twijfelachtig, staat toch dit onomstoote- lijk en als op een rots het goede, dat wij aankweeken, gaat niet verlorenhet is het zaad, nedergedaald in vruchtbare aarde, en dat zijn oogst zal leveren, tot in het on eindige. Niet slechts de geschiedenis van het verleden, ook de ervaring van het heden is gevuld met de namen van mannen en vrouwen, die, zich niet tevreden stellende met rustig in kleinen kring den zedelijken vooruitgang te bevorderen, door een méér omvattend streven zijn bezield en krachtiger invloed willen uitoefenen op den zoo onbe- vredigenden toestand der Maatschappij. Hun idealisme neemt grootscher afmetingen aan zij achten zich geroepen tot handelingen van wijder strekking. Het is uit den kring van dezen, dat de hervormers te voorschijn komen. Onder dezen de besten onzer broederen. Die groote voor stelling eener uitgebreide roeping wekt tot daden, die een geheel volk ten zegen zijn en verheft tot een toewijding, waarvan on metelijke gevolgen zijn te wachten. Dat is idealisme van den edelsten huize. Ja, maar het biedt ook gevaren. Om een groote taak te verrichten zijn groote krachten noodig, en niet ieder, die ze vermeent te hebben, bezit die. Ook moe ten gelegenheden en omstandigheden mee werken, en men vindt die niet altijd pasklaar. Er zijn vele maatschappelijke hervormers opgetreden, die niets hebben achtergelaten dan hun naam en de verstrooide over blijfselen van hun werkcr zijn anderen gekomen, die met een schijnbaar eenvoudi ge daad een grondslag hebben gelegd, waar op een grootsch gebouw is verrezen. Henri Dunant scchreef zijn „Herinnering aan Sol- ferino" en maakte daarmede een begin met de heerlijke stichting „Het Roode Kruis", als een engel op de slagvelden verschenen Mrs. Stowe schreef haar „Negerhut,en gaf op die eenvoudige wijze den stoot aan de verbreking van het juk der slavernijdaar entegen zijn er vorsten en hooggeplaatste staatsdienaren geweest, die evenals keizer Jozef II met grootsche plannen rondliepen, maar er niets van ten uitvoer brachten. Het ware idealisme heeft tal van helpers noodig om op ruime schaal te kunnen werken en iets blijvends tot stand te brengen; de voornaamste heetenvolharding, geduld, bescheidenheid, doorzicht en nog een tiental namen meer. En dan nog iets. Wie groote dingen zich voorstelt te doen, moet op mislukking reke nen en dan, om niet geheel voor niet tc leven,— de kleine niet veronachtzamen. Stel, dat er een Augiasstal moet gereinigd wor den, en gij u geroepen voelt die taak aan te, vatten, zult gij er dan tevens aan denken, uw eigen huisje in zindelijken staat te hon den P Want zie, het eerste mocht, bij nadere beschouwing, u een te zwaar stuk werk blijken, wat zou het wezen als gij aan het laatste niet hadt gedacht? Dit nu is de fout van vele hervormerszij zetten alle kansen op het groote plan, zonder iets vooi de kleinere zaken beschikbaar te houden. Daar zijn er verschenen, die met groote welsprekendheid de heele maatschappij haar ideaal voorhouden eu aan wie men bijna geneigd zou zijn haar in handen te stellen, om haar eens een flinke kuur te doen on dergaan, maar in wier éigen kleine huis houding een verwarring heerscht, die zelfs Jan Steen's traditioneelen warboel in de schaduw stelt. En daarom mogen wij wel aandringen op een gezond idealisme, dat niet verloopt in plannen en toekomstbeelden, maar dat de werkelijkheid onder de oogen neemt, van alle zijden beziet en ook in de kleine hoekjes naspoort. Een idealisme dat, zoo het de heele menschheid niet kan omvatten, zich met een deel, als 't moet met een zeer klein deel, weet te vergenoegen. (E. N.) De vredesonderhandelingen tusschen Tur kije en Griekenland willen nog niec recht vlotten. Griekenland heeft de behartiging van zijn belangen te Konstantinopel opge dragen aan de groote mogendheden, doch nu moeten deze zich weer onderling verstaan over de eischen, die de zegevierende Porte aan het gedemoraliseerde Griekenland mag stellen. Ook hierbij schijnt Duitschland weder vrijwel zijn eigen weg te volgen. Het had o. a. als voorwaarde gesteld, dat Griekenland zich bij voorbaat zou verbinden zich aan de beslissing te onderwerpen. Nadat hiervan is atgezien heeft de Porte de collectieve nota ontvangen, waarin haar wordt medegedeeld welke eischen ze zoowat mag stellen te weten een regeling der grenzen, een schade loosstelling in geld welke moet overeenkomen met de gemaakte kosten en ook niet boven Griekenlands draagkracht mag gaan en ten slotte herziening der door den oorlog vervallen verdragen. Hieronder zijn echter niet be grepen de indertijd door de mogendheden gewaarborgde capitulatiën. Wat nu Griekenlands eisch betreft om even min een oorlogsschatting te betalen aan Turkije als te gedoogen een rectificatie der Thessalische grens, wordt gemeld dat het Grieksche grondgebied beschermd zal worden door de mogendheden,doch dat de oorlogs schatting onverkort zal moeten worden betaald en daardoor het staand leger van Griekenland zal moeten worden teruggebracht op 20,000 man (wat voor bewaring van orde en veilig heid ruimschoots voldoende is), terwijl ook de vloot aanzienlijk zal worden ingekrompen, de mogendheden meeneD, dat een leger en een vloot op voet van oorlog, voor Hellas veel te kostbaar zijn en gevaarlijk tevens voor de rust in 't Oosten Dat alles zou strekken tot ontwikkeling van het land en tot garandeering van den vrede in Europa, doch als men den Grieken hun liefste speelgoed ontneemt, zullen zij een geschreeuw van geweld aanheffen en 't zal niet bijster gemakkelijk zijn deze onmondigen ervan te overtuigen dat 't voor hun eigen bestwil geschiedt. Wel zullen de mogendheden de handen vol hebben aau den rumoerigeu rustverstoor der (Rali, de premier heeft nu weer eens gezegd, dat de regeering, na alles wat zij reeds gedaan had, geen zin had het programma van Europa te aanvaarden eu evenmin om Griekenland de rol van geudarme van Eu ropa te laten spelen) doch als zij maar vast aaneengesloten blijven, is er nog geen reden om te wanhopen. Turkije mag dan niet zoo dadelijk ja en amen zeggen op alles wat van de zijde der mogendheden wordt voorgesteld, men moet altijd in aanmerking nemen dat het rijk van sultan Abdul Hami-l is geprovoceerd; dat Griekenland begonnen is; dat Turkije besliste overwinningen heeft behaald; dat het jongste memorandum in zake den wapenstilstand heel verzoenend van toon is en 't beste verwachten doet. voor den vrede en dat de verlenging van verblijf der Grieken in Turkije, ook al reden geeft tot groote tevredenheid en hoop volle verwachting. De gezanten hebben in hun jongste nota aan de Porte, zich geheel ter beschikking van de Porte gesteld en nadrukkelijk betoogd de wenschelijkheid dat onverwijld de vredes onderhandelingen een aanvang nemen en wel tusschen de Porte eenerzijds en de mogend heden als gevolmachtigden van Griekenland anderzijds. Het bericht, dat koning George en zijn famili; in het paleis zouden ingesloten zijn, is spoedig weer tegengesproken en ook de berichten aangaande de oneenigheid tusschen den koning en het ministerie, doch 't schijnt dat er wel wat broeit te Athene: Rusland heeft, in overleg met de andere mogendheden, maatregelen genomen ter garandeering van de vrijheid van handelen van koning Ge rge cn diens familie, voor 't'geval 't mocht komen lot een revolutionaire beweging te Athene Zoo zijn den vertegenwoordigers der mogend heden instruction in dezen zin gezonden en voor een eventueel vertrek der koninklijke familie is alles in gereedheid. Onderwijl maakt men zich druk met een buitenlandsche reis van den kroonprins: 't zij voor pleizier alleen, 't zij tot vermaak en nut beide (naar Londen ter gelegenheid van :le jubileum feesten.) en dit hoogst belangwek kende vraagstuk is nog niet opgelost. '-*• In Spanje is een zeer ernstige politieke crisis ontstaan tengevolge van het incident, dat in den senaat tusschen den minister van buitenlandsche zaken, den hertog van Tetuan en den liberalen senater Comas heeft p'aats gehad. Naar aanleiding van het besluit van deti Amerikaanschen senaat om de Cubanen als oorlogvoerende partij te erkennen, ontstond tusschen beide heeren een woordenwisseling in de vergadering, die later buiten de zaal werd voortgezet. De minister van buiten landsche zaken liet zich daarbij zoozeer door zijn drift meesleepen, dat hij den senator een klap om de ooren gaf en de tusschenkomst van anderen was noodig om de beide tegen standers te scheiden. Ofschoon deze persoonlijke quaestie spoedig geregeld was, daar erkend werd, dat beide gentlemen schuld hadden en dus geen van beiden recht op voldoening kon doen gelden heeft de omstandigheid, dat de geheele liberale minderheid zich de beleediging, den senator Comas aangedaan, heeft aangetrokken, er een politieke van gemaakt. Bij monde van hun leider Sagasta hebben de liberabn het aftre den van den driftiger, minister geëischt, doch de minister-president Canovas heeft in de Kamer en in den senaat verklaard, dat de regeering het voorval als een zuiver persoon lijk incident beschouwde, dat reeds geschikt was. Hij respecteeide de meening van de libetale minderheid, doch het was onjuist, dat de regeering van den beginne af geneigd was voldoening te verschaffen. Ook streed de eisch, dat één minister zou aftreden, tegen het parlementaire stelsel. Canovas voegde er bij, dat hij eertijds zonder de minderheden had geregeerd, doch in de bestaande omstan digheden zou de verantwoordelijkheid neer komen op alle partijen en met 't oog op de hangende diplomatieke onderhandelingen was het onmogelijk den minister van buitenland sche zaken door een anderen te vervangen. De crisis is dus zeer ernstig geworden. Tot heden is het cabinet met de liberale minder heid tot geen schikking kunnen komen en deze woont noch de zittingen van de Kamer noch die van den senaat bij. Wel heeft de meerderheid den Kamerpresident opgedragen om te trachten met Sagasta een vergelijk te treffen doch de liberale hoofdman heeft uit naam van zijn geheele groep verklaard, dat deze poging tot verzoening nutteloos zou zijn, daar de liberale partij vast besloten was in haar onthouding te volharden, zoolang ze van het ministerie geen voldoening had gekregen. En daarbij is het gebleven. De prent, deze week door Caran d'Ache voor de Figaro geteekend, is wel heel ver makelijk. Z.Exc. president Félix Faure zit in een kamer van het Elysée, alleen met den aardbol Een aardbol een sigaar, en de president in zijn leunstoel met kamerjas en sloffen. Faure peinst en overlegt. Aandachtig gaan de vingeren die het roer van staat plegen te houden over deu aardbol. Hoe naar Petersburg te komen De rechte lijn ja. Maar die gaat over Berlijn »PIij" ontvangt me daar, en ik moet „Hem" terug vragen voor 1900. En wat zal dan de Pers zeggen Neen. Dan over Weenen. Maar te Weenen heeft „Hij» als een tweede thuis. Een ontmoeting daar is bijna zeker. Door de Noordzee?.... „Hij» te KielHet zuiden daD En „Hij is de intimus van den sultan! Trouwensreeds te Havre zou «Hij" van verre loeren aan het zeilen in de buurt van Wight. Heel het zuiden langs, Afrikade Boeren Hm Of het noorden, het hooge noorden..... Nansen.... Mijmerende dut hij in de president. En hij ziet zich in een tunnel, een langen, donkeren tunnel, o zoo diep, en lang Voorgelicht door den gega- lonneerden arm van het Protocol. En in een luhtbal ziet hij zich, „Idche-tout!" En tusschen het ijs.... Zij snor is een kleine ijsschots geworden, alleen zijn monocle houdt zich goed, en zelf roostert hij een vischje. Kloek als Nansen rijdt hij met honden, die op wolven lijken en vele zeehonden komt hij tegenen eindelijk ook een Eskimo. De Eskimo is druk in de weer. „Wat doe je daar, vriendlief vraagt minzaam Faure. „Ik slacht zeehonden voor een hooggeplaatsten gast, antwoordt de Eskimo. U zult hem on getwijfeld ontmoeten op uw weg»...»Koe- koek klinkt 't op hetzelfde oogenblik om deu hoek, en voor den vermagerden Noord poolFaure, die ijlings zijn galajas tracht aan te schieten, staat blozend en glimlachend, in jagerkostuum Wilhelm. Het is een geestige [parodie op het „on derzoek", door een andere Parijsche courant ingesteld, naar de mogelijkheid van een bezoek van „Hem" in 1900. Door honden verscheurd. Te Saint Oue.n en St. Denis zijn twee kinderen bijna letterlijk door honden ver scheurd. Te Saint Ouen speelde een knaapje van lwce jaar op de binnenplaats niet ver van een hok. dat tot woning diende van een groot-en, hond Onverwacht, toen het kind het hok vooibij stapte, sprong de hond op het kind toe, verbrijzelde het mei zijn gebit het hoofd en verscheurde het een arm en een gedeelte van den schouder. Eenige buren, die van dit tooneel getuigen waren, kwamen met allerhande wapentuig toeloopen om den hond at te maken, die evenwel eerst nadat er een twintigtal geweerschoten op gelost waren, bezweek. Te Saint Denis viel iets dergelijks voor daar werd een jongentje van drie jaar, dat onder toezicht van zijn moeder op straat speelde, door een groote» hond aangevallen. De moeder verlamd van schrik, had geen ander wapen dan een parasol en vergeefs trachtte zij haar kind aen de tanden van het verscheurend dier te ontrukken. Eerst bij de komst van een boer, die hem met een zwaren stok te lijf ging, ging de hond op de vludhï. Het arme kind wer.l met vreesehjke wonden bedekt naar het ziekenhuis gebracht. Reuter's agentschap verneemtdat alle Engelsch—Egyptische officieren, die met verlof in Engeland zijn, bevel hebben gekregen, in de laatste helft van Juni weer op hun post te zijn, met het oog op de voortzetting van de Soedan-expeditie. De laatste berichten van de Derwisjen zijn, dat zij zich in een aanzien lijke legerniachi samentrekken.Te Omdoerman moeten ook 16000 kameelen verzameld zijn. Omstreeks het midden van Juni zal er te Omdoerman een groote krijgsraad worden gehouden en de Eogelschen verwachten volgens den gewonen loop van zaken, veertien dagen later te weten, wat er besloten is. Zij schijnen goede spionnen te hebben. Van de houding der Derwisjen zal afhangen, hoe het EngelschEgyptische leger zal oprukken. Men verwacht een verwoeden tegenstand, hoewel nog niet te Aboe Hamed, dat het eerste punt van aanval zal zijn. Of er dan ord Tijk op Berber losgetrokken zal worden is twijfel achtig. Victoria's Jubilé. f Men weet dat de koningin van Engeland niet als mild' bekend staat. Niet onverdienste lijk is r'aarom een ingezonden stuk in de Daily Chronicle van dezen inhoud „De hertog van Norfolk (mayor van Sheffield) heeft aan een grooten naam nieuwen luister bijgezet door aan Sheffield een park te schen ken ter herinnering aan de lange regeering van de koningin, en vele anderen hebben op verschillende manieren de SouvereiD geëerd door giften aan het algemeen. Maar nu de koningin zelf? „De natie is haar majesteit dankbaar voor het verheven voorbeeld dat ze gegeven, de schitterende diensten die ze bewezen heeft van haar jeugd tot haar ouderdom, maar lakeien slechts zouden durven volhouden, dat al de verplichting aan één kant is. De natie heeft aan de koningin veel te danken, maar de koningin mede aan de natie. „De Souverein zal toch zeker, behalve haar dankbetuigingen, een of ander geschenk aan Engeland aanbieden als een blijk van er kentelijkheid voor zijn onwankelbare trouw zestig jaren lang Het is i.iet taak de taak van anderen, aan te wijzen in welken vorm de erkentelijkheid kan worden getoond, maar voor een mlllioen zou men een groot zieken huis in de armste wijk van Londen kunnen bouwen en ouderhouden. En de koningin is meermalen milionnaire." De gerechtszaalwaar het vonnis over Acciarito, den dader van den aanslag op koning Humbert, zou worden gewezen, was Zaterdag overvol. Nadat het openbaar mi nisterie requisitoir genomen had, waarin o.a. de koning en dei'koningin verdedigd werden tegen de aantijgingen van den beklaagde (hetgeen het publiek zeer ergerde), waren de advocaten aan het woord, die verzachtende omstandigheden pleitten, als de slechte om geving, waarin Acciarito leefde en zijn ziekte. De gezworenen bleven maar drie minuten weg. Zij verwierpen de verzachtende om standigheden. Na de voorlezing van het vonnisriep Acciarito tot den president Morgen is het jou beurt. Leve de anarchie! Hij is veroordeeld tot »ergastolo», een levenslange en zeer zware straf. De zeven eerste jaren worden in eenzame opsluiting met verplichten arbeid doorgebracht; daarna moet de veroordeelde werken in tegenwoor digheid van medegevangenen maar zonder te mogen spreken. Te Pisa werd Zaterdag in de kathedraal een bijzonder vereerd Madonna-beeld, dat jaren lang voor de oogen van het publiek verborgen was geweest, met groote plechti g heid vertoond. Er was een enorme menigte, en de burgemeester zelf opende met eeu sleutel de nis, waarin zich het beeld bevond. Pelgrims waren uit den omtrek toegestroomd eu verscheiden bisschoppen waren aanwezig. Kort nadat de dienst begonnen was, viel er een kandelaar om en vlogen eenige ver sieringen in brand. Dadelijk Jwas het vuur gebluschf, maar in het deel van de kathedraal,

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2