Nummer 45. Zondag 6 Juni 1897. 20' Jaargang. Eerste Blad. Toegewijd aan Hande!, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Dit nummer bestaat uit twee bladen Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever UITGEVER; Waalwijk. Advertentien 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitach- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken alhier. Algemeene beschouwingen. Niet zeer bemoedigend is de indrukdien het jaar 1896 voor onze Nijverheid te aanschouwen geeft. Het daaraan voorafgaande jaar1895dat zich kenmerkte door eene nooit geëvenaarde hausse- en baisse- bewe ging in de huiden- en lederprijzen had althans, laat het dan ook kortstondig zijn geweestvoor een grgjpt deel onzer industriëelen eene voordeelige période. Na vele ongunstige jaren verkeerde men in de mee ning dat een beter tijdvak voor enkele eerstvolgende zou zijn aangebroken. In deze rechtmatige hoop en gunstige opinie mocht men zich echter niet lang verheugen en zooals bij ons vorig verslag breedvoerig is vermeld, was alle vertrou wen in den goeden gang van zaken in de naaste toekomst, vóór het einde des jaars 1895 reeds grooten- deels verdwenen. Dit meenden wij te moeten laten voorafgaan om des te beter den tegenwoordigen stand van zaken ten op zichte der leder- en schoenenindustrie te kenschetsen. Onder de desbetreffende rubrieken, zoowel van handel als van nijverheid waarnaar wij beleefdelijk verwijzen, vinden wij overigens meermalen gelegenheid hierop terug te komen. Wat den toestand onzer gemeente zelve betreft daarvan kunnen wij in enkele opzichten op vooruitgang wijzen. Laten wij beginnen met de bevolkingdie tot 5011 gestegen is. Waalwijk telt intusschen met hare onmiddellijk aangrenzende gemeenten eene bevolking van ruim 22000 zielen. Het aanbouwen van flinke burgerhuizen en vooral van gezonde, frissche arbeiders woningen neemt gaandeweg toe. Voor de volkswel vaart en de sanitaire gesteldheid in de gemeente is dit voorzeker een verblijdend verschijnsel. Minder gunstig is het echter gesteld met de gemeente-waterleidingen trekslooten duikers en rioleeringen. Ter bevordering van den gezondheidstoestand voor menschen en veeen van waterverversching voor de leerlooierijen mogen wij de betrokkene autoriteiten mer gepasten aandrang verzoeken deze aangelegenheid wel ter harte te willen nemen. De scheepvaartondanks de vele klachten over onze haven is niet onbelangrijk vooruitgegaan. Met vreugde begroeten wij de plannen van het ge meente-bestuur ten opzichte der geprojecteerde haven werken. De kamer is doordrongen van de noodzake lijkheid eener spoedige en afdoende verbetering, terwijl zij de hoop koestertdat de vroeger steeds op den voorgrond gestelde schutsluis aan den Nieuwen Maas mond niet vZal worden achtergesteld. Men meent op goede gronden te mogen veronderstellen, dat de Hooge regeering met medewerking- en subsidieering van het provinciaal bestuur nog altijd genegen zal zijn dit werk voor rekening van het rijk daar te stellen. Op het rijks-post- en telegraafkantoor wijzen de cijfers in vele gevallen weer vermeerdering aan. Ook de beweging bij het correspondentschap der Nederlandsche Bank is beduidend toegenomen. De expeditie-onderneming Van Gend Loos heeft een geheel nieuw kantoor gebouwd met remise en berg plaatsen, woningen voor den directeur en de beambten. Alles geheel ingericht naar de eischen des tijds. Voor zeker een bewijs dat deze expeditiezaak met factorij der staatsspoorwegen alhier op vooruitgang kan bogen. Omtrent de Waalwijksche markten kunnen wij tot ons leedwezen niet zooals vroeger op vooruitgang wij zen. Het is een treurig doch niet te ontkennen feit, dat onze markten achteruitgaanen dat de aanvoer, met name van vee en boter, minder wordt. De vraag is bij de kamer van koophandel gerezen Wat kan hiervan de oorzaak zijn en welke middelen zouden met hoop op succes kunnen worden aange wend om daarin verbetering te brengen Naar de meening van enkele deskundige ingezetenen, die in alle opzichten bevoegd zijn in deze een oordeel uit te sprekenis die achteruitgangbehalve aan de alge meene oorzaken, welke handel en nijverheid tegenwoordig drukken toe te schrijven aan het feitdat de gewone Vrijdag'sche markten worden verwaarloosd en daaren tegen te veel nieuwe jaarmarkten zijn in 't leven ge roepen. Volgens dezer opvatting moest het gemeente bestuur al dein de laatste jaren bijgevoegde jaar markten afschaffenen alleen behouden de vier oor spronkelijke van oudsher bekende en druk bezochte Woensdagsche jaarmarkten. Verder zou men alles moeten doen om het bezoek der weekmarkten te bevorderen en kunnen bepalen dat b.v. de eerste markt van elke maand jaarmarkt zou zijn. Als dit alles gebeurd is en het bezoek aan deze markten hierdoor toegenomen zou men pogingen moe ten aanwenden om v^n de exploitatie-maatschappij te verkrijgen het inleggen van een veetrein op de markt dag-en waartoe zijals de omstandigheden gunstiger zijn zich wel zal laten vinden. Dringend geeft de kamer van koophandel deze op merking aan het gemeentebestuur in overwegingzij zelve zal aan dezevoor Waalwijk zoo belangrijke aangelegenheid, steeds de noodige aandacht blijven wijdenen alles in het werk stellenopdat wij mogen geraken tot den bloei, waarin onze markten vroeger mochten verkeeren. Maasmond en Drongelsche Veer. Nadat de werken van den nieuwen Maasmond ten Noordwesten der Waalwijksche haven onder Drongelen en het scheepvaart kanaal in gebruik zijn gesteld, voelen en betreuren wij het gemis eener vaste brug over de rivier, in communicatie met het land van Heusden en Altena maar al te zeer. Maar toch is het ons aangenaam te constateeren, dat de werking der stoompont alles zins bevredigend is. Sedert de nieuwe pont in de vaart is g-ebracht, is de overtocht aanmerkelijk verbeterd. Het vaartuig ziet er solide en net uit, ligt zelfs bij heel ruw weder nog vrij stevig op het water en bevat vol doende ruimte om verschillende rijtuigen en passagiers op te nemen Ook de bediening door het personeel laat tegenwoor dig niets te wenschen over, zoodat er hoogst zelden vertraging plaats heeft en de overtocht zoowel des daag's als des nachts vrij vlug geschiedt, en dat er een drukke passage is zal wel door niemand ontkend wor- Een groot bezwaar blijft nog steeds des winters Dij ijsgang. Verbetering daarin is niet te wachten, voor de algeheele verlegging van den Maasmond voltooid is, hoewel het toch altijd (eene omstandigheid aan de zaak eigen) een bezwaar zal blijven. De volgende ver anderingen en verbetering-en zijn er in den laatsten tijd aangebracht a. Verbetering der stoepen voor in-en uitrit, vooral bij laag water b. Verlegging van de dijkstoep aan de zuidzijde, toegang gevende tot de rolbrug over het Zuiderkanaal; over deze verandering is men over het algemeen hoogst tevreden c. Uitdieping van de vluchthaven voor de pont aan de noordzijde, zoodat het vaartuig bij ieder getijde, als dit bij ijsgang of anderzins noodig is, buiten stroom kan gebracht, en veel spoediger dan vroeger weder in dienst gesteld worden d. Het verbeteren van den loswal en het uitdiepen der haven aan de noordzijde tot op rivierbodemdiepte, waardoor de stoomboten, die voor de Hollandsche koop lieden het vee komen laden, dat op de Waalwijksche markten is ingekocht, nu niet meer op hoog water be hoeven te wachten om in of uit te varen, wat vroeger nog al bezwaar opleverde, te meer daar in het Zuider kanaal niet kon of mocht worden geladen. Uit een en ander blijkt, dat de tegenwoordige toestand vrij gunstig mag worden genoemd, in aanmerking ge nomen de eischen, welke men een behoorlijk pomtveer mag stellen. Rijksnormaallessen. De cursus ving aan op 1 April 1896 met 22 m. en 7 vr. kweekelingen. In den loop van het schooljaar werd de inrichting verlaten door 8 kweekelingen, waarvan twee wegens het verkrijgen eener akte als onderwijzer en de zes anderen wegens ongeschiktheid voor het onderwijs of wegens verandering van loopbaan. Van de eerstbedoel- den verkreeg één tevens aanteekening voor de vrije en ordeoefeningen in de gymnastiek. De aan de normaallessen toegevoegde voorbereidende klasse telde aanvankelijk 10 leerling-entwee daarvan verlieten haar in den loop van het jaar. Aan de oproeping tot inschrijving van kweekelingen voor den cursus 1897./8 werd gevolg gegeven door 5 mannelijke en 5 vrouwelijke adspiranten en 9 voor de voorbereidende klasse. Van de eersten werden 4 m. en 2 vr. tot de normaallessen, de 4 overigen met de 9 laatsten voor de voorbereidende klasse toegelaten. De nieuwe cursus werd alzoo geopend voor de normaal lessen met 22 m. en 5 vr. kweekelingen en voor de voorbereidende klasse met 13 m. en 2 vr. Tegen het einde van het schooljaar nam de Directeur der inrichting, de Heer W. van den Sluijs zijn ontslag. In diens plaats werden benoemd de Heer J. Spijkerman, hoofd der school alhier en onderwijzer aan de normaal lessen als directeur, en de Heer G. van Oudenhoven, hoofd der school te Besoijen, als onderwijzer. Teekenschool. De cursus 1896/97 is aangevangen op Maandag 5 October 1896 en werd regelmatig voortgezet tot Woens dag 31 Maart 1897 dag v.an sluiting. Bij de opening hadden zich aangemeld 43 leerlingen, welk getal al spoe dig steeg tot 48, waarvan 33 voor handteekenen en 15 leerlingen voor bouwkundig teekenen. Naar den leeftijd verdeeld als volgt 14 Leerlingen van 12 tot 14 jaar 23 14 16 5 16 18 6 boven 18 Beroepsgewijze verdeeld aldus 14 Timmerman, 1 Meubelmaker, 1 Mecanicien3 Metselaars, 15 Huis- en Rijtuigschilders, 4 Schoenmakers, 1 Rijtuigmaker, 1 Boomkweeker 8 Scholieren, waarvan woonachtig, 29 te Waalwijk, 3 te Baardwijk, 1 te Besoijen, 4 te Drunen, 1 te Elshout, 4 te Kaatsheuvel, 4 te Capelle, 1 te Sprang 2 te Nieuwkuik, en 1 te Raamsdonk. Les uren en schoolgelden bleven onveranderd. De school werd bezocht door den Heer W. B. G. Molkenboer Directeur der Rijks Normaalschool voor Teekenonder wijzers te Amsterdam, die verklaarde over inrichting, onderwijs en gevolgde methoden tevreden te zijn. Met ZEd. werd van gedachten gewisseld over het verkrijgen van Rijks-Subsidie en het diensvolgens wijzigen van het leerprogram. Van een ander is het Dagel. Bestuur in kennis gesteld en zal c.q. nader overleg met dit college volgen. Behoudens goedkeuring en het toestaan van een be drag tot goedmaking der daarvoor vereischte onkosten door het Gemeente-Bestuur heeft de commissie besloten met eene collectie teekeningen deel te nemen aan de Nijverheids-tentoonstelling te 's-Bosch. De onderwijzers zijn van oordeel, dat deelneming daaraan de ambitie bij de leerlingen zal bevorderen en hun tot groote voldoening zal strekken. Fabriek s- en Handwerksnijverheid. De voornaamste schoenmakerijen en wel voorzeker het grootste aantal worden hier en in den omtrek, nog geheel of gedeeltelijk door handenarbeid gedreven. Er bestaan hier inrichtingen van dien aard, welke werken met 20 - 30 - 50 tot 130 mannelijke en vrouwelijke werklieden, behalve nog een reeks van minderen om vang en van mindere werkkrachten. Daarnaast zijn hier van tijd tot tijd enkele machinale schoenenfabrieken verrezen, doch de meesten zijn ver plaatst of werden geheel opgeheven. De thans bestaande breiden hare zaken uit en schijnen op een drukker debiet te kunnen rekenen. Geen wonder alzoo, dat de gang van zaken der schoenmakerijen grooten invloed De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche anrant,

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1