KABINET, Schoenwerk. Rijwielen P m IIILST 4 Mij, Advertentiëa, Notaris BINK, Notaris BINK, TE KOOP aangeboden La Carolina. „After dinner," ,.La Carolina" WedC. Eoltgrefe te koop gevraagd: Wordt gevraagd: Bondsrijwielhersteller le klas, Smeedwerken, MACHINERIEëN, Staatkundig overzicht. VERROOPEN: verpachten: Algemeenen Nederland- schen Wielrijdersbond HANDEL in Leveren en repareeren o een jaar garantie. Inmiddels zijn de papieren van wat men als „clericalisme* en protectionismege- ij doodverfd had, niet onbelangrijk gerezen. ij Onze pantsering bleek tegen de puntgra- naten, die als „monsterverbond* „duurder II broods „rempla$antenkliek* en „hervormde- kerkbelagers* rusteloos op ons werden afge vuurd, op niet onverdienstelijke wijze bestand. Het blad twijfelt voorts of het liberalis me van alle gading* nog een meerderheid halen zal. Althans indien „onze mannen* voor de tweede campagne even dapper in het vuur gaan als voor de eerste. De N. It. Ct. schrijft onder meer De vijttiende Juni 1897 is geen vreugde dag voor de liberale partij geweest. Wij mogen dit niet verbloemen, al wacht de beslissende uitslag nog tot den 25sten en al zal van dien dag wegens het buiten gewoon groot getal herstemmingen nog zeer veel afhangen. Slechts in 15 districten (Zaandam meege rekend) zijn de liberale candidaten bij eerste stemming gekozen. De anti-revolutionairen bezetten thans reeds 13 zetels, terwijl het getal der katholieken 22 is. Heeds nu zijn zes zetels door de tegen partij op de liberalen veroverd. liet zijn den Haag I, Leiden, Breukelen, Ede, Wijk-bij Duurstede, waar een liberaal voor een anti- revolutionnair plaats moet maken, en Tiet- jerkteradeel (het vroegere Bergum), waar een anti-revolutionnair en een sociaal-democraat elkaar bij herstemming den zetel van den heer De Kanter zullen betwisten. Van deze verliezen gaat de professorenstad ons wel het meest aan het hart, die Van Kempen verkoos boven Drucker. Gewonnen hebben de liberalen niet één zetel. De kans daarop is echter nog niet geheel verkeken. Bij herstemming kan in Enschede Pierson van Yos de Waelin Middelburg Fokker van Lucasse, in Sneek Van Gilse van Heemskerk winnen. Dat zouden dan drie zetels veroverd zijn. En daar zou nog Winschoten bij kunnen komen, waar de protectionistische radicaal Tydens het veld moet ruimen voor den liberaal Bos of den socialist Troelstra tusschen wie her stemd wordt. In de helft van het land, in 50 districten, moet herstemd worden. Dat dit getal groot zou zijn was te voorzien. Maar toch dat Amsterdam daar met al zijn negen en vooral Rotterdam met al zijn vijf districten in zou bijdragen, hadden wij zeker niet ver wacht. Ook het Noorden viel tegen. In Hoogezand, Zuidhorn, Appingedam, Ilarlin- gen, Franeker, Schoterland, Dokkum, West- sellingwerfSteenwijk, overal komt de libe raal met een anti-revolutionnair in her stemming. In Den Haag II herstemming tusschen Conrad en den conservatieven ka tholiek Le Bron de Vexela, in Den Haag III tusschen Pijnacker Hordijk en den anti- revolutionnairen baron Van Wassenaer van Rosande. In Dordt is er tot onze groote voldoening kans, het den heer Van Gijn van mr. Rens te zien winnen. Te Ridderkerk heeft mr. Goekoop die gisteren te Brielle met flinke meerderheid Staalman sloeg een goede kans tegenover den anti-revolutionnair baron Van der Borch. Gevaarlijker ziet het er in Delft voor Pierson tegenover Vau der Velde, en in Hontenisse voor Van Deinse tegenover Walter uit. Het Vaderland erkent, dat de liberalen van alle schakeeringen ernstige nederlagen hebben geleden. Breukelen, Wijk-bij-Duur stede en Ede zijn verliezen, die met gela tenheid zijn te dragen èn om het bijzonder conservatieve karakter der voor die plaatsen zittende liberalen, bepaaldelijk wat Breuke len en Ede betreft, maar vooral ook omdat deze districten toch in den grond reeds antirevolutionair waren en hun liberale vertegenwoordigers aan hun persoonlijken invloed hun plaats te danken hadden. Het blad meent, dat bij de herstemming de krachtsinspanning en de eensgezindheid bij de anti-liberalen wel groot moeten zijn,om de zittende liberale leden ten val te brengen Het Vad. acht het een gunstig verschijnsel dat blijkbaar het protectionisme onder de liberalen weinig vorderingen heeft gemaakt. Speciaal protectionistische candidaten kregen over het geheel zeer weinig stemmen. De Amsterdamsche Courant zegt onder meer De herstemmingen kunnen ons in het allergunstigste geval, als alles naar wensch gaat en wij nergens worden verslagen, bren gen op 41 liberalen, wat met de 14 geko zenen 55 zijn zou. Maar dit laat zich kwalijk denken. Boven die 41 zouden nog door herstemmingen tusschen anti-clericalen 3 zetels te winnen zijn. Mag men met den horoscoop nu reeds trekken, terwijl de helft nog maar bekend is In 4 districten is de strijd tusschen anti-clericalen onderlingin 37 districten I kunnen zij clericalen verslaan. Van 38 zetels is Rome en Dordt reeds verzekerd voor 37 hebben zij kansen. Is het dan overdreven pessimisme te voor zien dat een clericale meerderheid, talrijk of minder sterk, ons wachtende is Moge de toekomst ons in het ongelijk stellen. Het Utrechtsoh Dagblad constateert, dat hetevenals na de kiesrechtuitbreiding van 1887, de liberalen zijn, die nu weer de grootste verliezen hebben geledende beste hunner mannen zagen vallen of althans in herstemming komen. Maar beslissend was de dag van gisteren nog niet. Over 't geheel is er ook een sociale stroo ming in den uitslag waar te nemen Noch de christelijk-historischennoch de rechts- liberalen die beiden de sociale politiek op den achtergrond wilden plaatsenhebben daarmee veel bijval geoogst. De Arnhemsche Courant verklaart dat de verkiezingenvoor zoover men reeds nu oordeelen kan, zeer ten nadeele van de libe ralen zijn uitgevallen. „I)e Europeesche kabinetten", zoo meldt de Temps, „verhandelen onderling rechts- streeks over het Kretavraagstuk. Frankrijk heeft het voorbeeld gegeven voor een reeks voorstellen betreffende de regeling van het bestuur op Kreta. Die voorstellen, die zes algemeene dingen betreffen, gzijn door de mogendheden in beginsel aanvaard. „Thans blijven noh eenige onderdeelen in en uitvoering te regelen. De Fransche voor stellen betreffen het stelsel van zelfregeering, de keus van den landvoogd, de Kretasche nationale vergadering, de geldmiddelen, het oprichten van een korps gendarmes. „Wat den toekomstigen landvoogd van Kreta betreft, men is het erover eens dat geen Grieksche prins of Ottomaasch personage voor dat ambt in aanmerking mag komen. Men is algemeen voor een landvoogd die gekozen is onder de aanzienlijken van een kleinen Europeeschen staat. Als een zeer ernstige candidaat wordt beschouwd de heer Numa Droz, oud-president van den Zwit- serschen Bond. „De Kretasche gendarmerie zal waarschijn lijk worden samengesteld uit iuboorlingen van het eiland, terwijl het kader genomen wordt uit het Zwitsersche ofheierskorps. „De geldquaestie is nog niet ten vofle geregeld, maar vermoedelijk is van te voren het denkbeeld van een door de mogendheden gewaarborgde leening buiten beschouwing gelaten." De Turksche ministerraad heeft intusschen gisteren besloten, in allen gevalle 71/* millioen pond Turksch schadeloosstelling te eischen. Edhern pasja heeft de afwezige eigenaars van grondbezit in Thessalië verwittigd dat zij zich binnen twee maanden nieuwe eigen domsbewijzen moeten aanschaffen, op straffe van hun grond te verliezen. Dit bevel past geheel in het kader van andere Turksche maatregelen, waardoor de Turken vasten voet pogen te krijgen in de veroverde provincie. De eigenaardigste is wel dat de Openbare Schuld en de Tabak regie bij keizerlijk besluit gemachtigd zijn om de hun toegestane belastingen in Thessalië te innen. Beide administratiën zijn ai begonnen met in de provincie de noodige toebereidse len te treffen voor de inning. Oudertusschen is men in de hoofdsteden niet afkeerig van de voorloopige bezetting van het eiland door een hooggeplaats mi litair. Turkije gaat ondertusschen onverdroten voort met zijn wapeningen. Het leger is thans nagenoeg geheel op voet van oorlog gebracht en bestaat uit niet minder dan 700,000 man, terwijl weder tot een nieuwen aankoop vau 1.300,000 Mauser-geweren besloten is. Volgens een coirespondentie in de New- York Herald is het leger in Thessalië daarbij zoo oorlogzuchtig mogelijk. Aanvoerders zoo wel als manschappen weigeren te gelooven, dat de oorlog uit is en zij niet geroepen zullen worden, ook de Thermapylae te ver overen, en niets minder dan verontwaardiging toonen zij, wanneer sprake is van een terug geven van Thessalië, dat met zooveel opof fering en zooveel bloed gekocht is. Een telegram uit Volo zegt, dat de soldaten ver klaard hebben, ingeval van een ontruiming van Thessalië, te weigeren ooit weer tegen eenigen vijand van Turkije op te trekken. Men zal zich wel niet aan die verklaring storen, doch er is wel wat voor te zeggen. Ook van Kreta luidt het nieuws voor de verandering weer eens wat minder gunstig de muzelmannen te Kaneazouden maatregelen nemen om den christelijken familiën den terugkeer te beletten en ongestoord installeeren de muzelmannen zich in de huizen der chris tenen, terwijl er van verschillende zijden op wordt aangedrongen, dat de Kretensers stem hebben bij de keus vau een gouverneur. Of minister Von Bötticher zal aftreden of Von Miquel, de titularis van financiën vau Pruisen, zijn plaats zal innemen, dan wel vicekanselier wordt; of minister Von der Recke (binnenland) zal worden vervangen door Von Puttkamrner dit alles ,en nog veel meer hangt af van de beschikkingen van keizer Wilhelm, doende wat des autocraten is. Daar nu deze vorst een uitstapje is gaan maken naar Liegnitz, moet men maar geduld hebben, in de zekerheid dat er iets in de lucht hangt en in de overtuiging, dat niemand anders dan de grootmachtige keizer weet wat aangenomen dan dat die zelf weet wat hij wil Het Noorsche Storthing heeft mei alge meene stemmen het door de commissie den 29s:en van de voorgaande maand voorgestelde adres aan den koning aangeuomen, waarbij dezen verzocht wordt stappen te doen tot instelling van een scheidsgerecht voor de bijlegging van eventueele geschillen tusschen Noorwegen en andere mogendheden. Het verdrag betreffende de inlijving van Hawaï bij de Vereenigde Staten is gisteren door de gevolmachtigden van beide staten geieekend. Het verdrag behelst de volgende punten 1 Hawaï staat zijn geheele gebied af en vormt voortaan een bestauddeel der Vereenigde Stalen. 2 De Vefeenigde Staten verleenen den eilanden niet alleen hun bescherming, doch nemen ook hun staats schuld tot een bedrag van 4 millioen dollars over. 3. Alle bewoners van de eilanden met uitzondering der Chineezeu worden burgers der Vereenigde Staten. 4 De tegenwoordige re geering en het tegenwoordige parlement van het eilandenrijk blijven aan tot het Congres een nieuwe staatsregeling uitgewerkt heeft. De vertegenwoordiger van Japan te Was hington heeft een protest ingediend tegen de inlijving, welke een scheudiug der bepalingen van het verdrag, dat tusschen Japan en Hawaï bestaat, kan tengevolge hebben. Het bericht wordt bevestigd, dat het verzoek om ontslag van den Duitschen staats secretaris voor marine admiraal Hollman ingewilligd en dat de schout-bij-nacht Tirpit definitief tot zijn opvolger benoemd is. Het is mogelijk dat de miuisteriëele crisis in Spanje toch niet geheel en al zonder gevolgen voor de Cubaansche politiek voor bijgegaan zal zijn. Men zegt dat de regee ring generaal Weyler heeft gelast eenige verandering in zijn politiek en iu zijn oor logvoeren te brengen, opdat de internationale toestand verbetere en de toepassing der hervormingen vlotter geschiede. Misschien is dit het gevolg van de klachten der senatoren en de Kamerleden van de Antillen over het samentrekken van de landelijke bevolking binnen de Spaansche versterkte linies, over de deportatie wegens politieke misdrijven en andere stieuge straffen. Er werd nu ook weer gewaagd van een vervanging van generaal Weyler door maar schalk Blanco. Een particulier telegram aan de Magdeb. Ztg. uit Madrid meldt, dat de Regentes op aanzoek van president Mac Kinley de be krachtiging van het doodvonnis derCubaansche rebellenhoofden Rivera en Ballacoa heeft uitgesteld. Vervolg Nieuwsberichten 2de Blad t.e WAALWIJK, zal Vrijdag 2 Juli 1897, voorin. 9 ure, ten sterfhuize van den Eerw. Heer A. HOOS te Waalwijk, ni te WAALWIJK, zal 21 Juni, namiddags 2 ure, bij H. DAELMANS, te Vlijmen, 72 perceelen HOOILANDonder Vlijmen en Engelen in de Steenbeemden, Boschveld, Luisbroek, Beljaard en de Hoeven. 22 Juni, voorm. 10 ure, te Haarsteeg bij F. VAN WAGENBERG, Den Lagen OmloopHoogen- en Lagen Musschenwaard, Storren- hoek, Capelle Morgen, Knoken- waard, Maashoeven en de Geer. 23 Juni 1897 nam. 6 urete Elshout bij ANT. VAN DEN BRAAK, ONDER OÜDHEUSDEN: lo. De 45 hont Hooiland op de Oude Dijken in 16 perceelen. 2o. De Toemaat van vorenstaande per ceelen om te hooien of te weiden. een groot eikenbouten opgelegd. Te bevragen aan het bureau van „De Echo van het Zuiden*. Lij t am m als mahoniehouten linnen en andere kasten, tafels, stoelen, fauteuils, cylinder schrijfbureau, antieke staande kastklok met speelwerk pendulesledikantenbrandkast, spiegels, bedden met toebehooren, linnen pellen, sil- verwerken, lepels, vorken enz., wijnen, por- celeinglas, keukengerief en wat meer zal voorkomen. Te bezichtigen Donderdag 1 Juli, mm. van 2 t.ot 5 ure. Van de tien sigarenfabrikanten zijn jer zeker acht die een hunner merken gedoopt hebben gewoonlijk zijn dit 21/2 cent sigaren tei- mir.ste ook ik verkoop twee merken vtn dien naam en prijs-. En nu zal ik de laatste zijn om te bt- weren dat die sigaren niet aan hun naam beantwoorden, maar op Zon- en Feestdagen of bij bijzondere gelegenheden mag men wel iets bepaald lekkers na het diner rooken of laten rooken en daarvoor beveel ik speciaal aan het merk een kloeke liandwerksigaar van uitmuntende kwaliteit en bovendien een aantrekkelijk model Aanbevelend, gebruikt doch in goeden staat zijnde, met LUCHT- of CUSIONBANDÏN. Franco brieven met opgaaf van prijs en waar te bezichtigen onder letter N aan het bureau dezer Courant. EEN DEPÓT IN Degelijke afname wordt verzekerd. Brieven onder letters E. H. aan 't bu reau van „De Grensbode,* ROOSENDAAL (N.B.) Ondergeteekenden berichten bij deze het geachte publiek van WAALWIJK en OM STREKEN dat zij door den zijn aangesteld als Prijzen beneden elke concurrentie. Gebruikte rijwielen worden steeds aan de waarde ingeruild. Verder bevelen wij ons voortdurend aan voor het LEVEREN van flesschenrekken hekwerken, ijze ren tuintafels en stoelen, rolluiken, ZWARE en LICHTE het repareeren van Aanbevelend WAALWIJK. rijwiel;

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2