Zondag 20 Juni 1897. Nummer 49. Tweede Blad. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. Baudoux, de eigenaar van de glasblazerij te Charleroi, die dezer dagen haar deuren heeft gesloten, is door de hulp van een vriend in staat gesteld om Diusdagavond al de achterstallige loonen al te betalen, en zelfs om de fabriek, die door bijzondere omstan digheden voor haar mededingers was bezwe ken, gaande te houden. De werklui zijn alle bereid weer bij Baudoux in dienst te treden. Woensdagavond te kwart over zes is er te Parijs aan den voet van het Straatsburg- monument op het concorde plein, weer een helsch werktuig ontploft. Er was juist een slagbui aan 't vallen, en het plein was leeg. Een paar inenscheu hebben na de ontploffing een jongen man zien weghollen. Geen spoor is verder van hem ontdekt. Toen na eenige oogenblikken de politie ter plaatse verscheen was er van de brokstukken van de bom niet veel meer overgebleven, aangezien een aantal menschen uit het publiek de scherven als souvenirs weg hadden genomen. Men heeft ook bloedsporen meenen te zien, zoodat de bedrijver zelf gewond is geworden. Deregen wischte ze echter spoedig uit. Aau het standbeeld zelf is niets beschadigd, nauwelijks heeft het hek geleden. Maar in den tuin der Tuilerien zijn de indrukkeu van de metalen voorwerpen, waarmee de bom geladen is geweest, wel dertig meter verder te zien. Men had Donderdagochtend nog niets van den dader gevonden. Tijdens het bezoek van den tsaar te Parijs is er op dezelfde plaats een bom gesprongen. Men denkt dus met hetzelfde individu te doen te hebben, misschien ook met den bedrijver van den aanslag op president Faure. Een Abessinisch neger heeft op zijn meester, den Italiaanschen vice-consul te Marseille, graaf della Valle geschoten. Deze zat met een dame te dineeren, toen de zjvarte knecht hem om geld kwam vragen. De vice- consul weigerde en de neger loste toen vijf schoten op het paar, waardoor de graaf ernstig gewond en de dame gedood werd. Men heeft den dader niet kunnen vatten. Te Parijs heeft een vijftienjarige jougen zijn vader veimoord. Eerst gaf hij dezen, die aan een bureau zat te schrijven met een knuppel een slag op het hoofd, zoodat het bloed te voorschijn kwam. Toen haalde hij een lang mes en er ontstond eene verschrikkelijke worsteling, die met den dood van den vader door vijf en twintig messteken getroffen, eindigde. Daarna stak de jongen zichzelf het mes in het lijf. Toen de politie kwam vond zij de twee lichamen naast elkaar en de kamer overal met bloed bevlekt. De moordenaar kon worden bijgebracht en kreeg naarna hevige toevallen Hij heeft blijkbaar een aanval van razernij gehad. Steeds ver diepte hij zich in het lezen van moordverhalen en bloedige tooneeleu en had reeds meer malen het plan te kennen gegeven zelf te zullen handelen". De vader sprak hem altijd voor; „hij zal verbetereu», zeide de arme man telkens. Een ambtelijk telegram, te Madrid uit Manilla ontvangen, meldt, dat er op de Filippijnen een hevig gevecht is geleverd tegen de opstandelingen onder generaal Aguinaldo. De Spanjaarden hebben honderd man aau dooden en gewonden verloren. De overrompeling der Waziri's. Het is merkwaardig welke gelijkenis de rampdie de Engelsche expeditie op de Afgaansche grens getroffen heeft vertoont met den overval op onze troepeu op Lombok. Ziehier een uitgebreid verslag van den cor respondent der Times te Simia. De heer Gee, de politieke ambtenaar, werd Donderdag, bij zijn komst in het dorp Maizar, ten Zuiden van Sjerani, door het hoofd van de plaatselijke stammen wiens houding vol maakt vriendschappelijk was, ontvangen. Met een kleine geleide cavalerie bezocht hij Dotoi, zes mijlen verder. Niets gebeurde wat ach terdocht wekte. Op zijn terugtoc! t verschafte Sadda Chat), 't hoofd van Sjerani, leeftocht voor de Britsche officieren en de Mohamme- daansche sepoys onder het geleide. Deze gastvrijheid moet de waakzaamheid van de expeditie op een dwaalspoor hebben geleid, aangezien de Pathaus het leven van wie hun gasten zijn geweest plegen te sparen. Juist was de lunch afgelocpen toen er plotseling een hevig vuur uit de vele kleiue torens, die het dorp beschermen werd geopend. De afstand was zoo klein, dat alle zes officieren, op wie het vuur het eerst gericht werd, bijna oogeublikkelijk neergeschoten waren. Alleen de heer Gee bleef ongedeerd. „Het schot, dat tot dezen verraderlijken aanval het sein gaf, werd afgevuurd door een malik met name Alambe, die met Sadda Chan de grootste vriendelijkheid getoond had. In weinige oogenblikken was de troep in een kring va:t vuur gesloten. Ongeveer 500 man, die op het sein hadden gewacht, namen aan den aanval deel. Van de gewonde officieren zijn nog geen bijzonderheden vernomen, maar het schijnt duidelijk, dat zij geen verdedigende stelling konden innemen, aangezien zij in het open reld lagen, terwijl hun aanvallers door muren .en andere beschuttingen gedekt waren. Men trok dus op Sjerani terug. Onder weg weiden de benden versterkt tot ongeveer 1000 man, die den troep, door dooden en gewonden in zijn bewegingen gehinderd bestookten. Over vier mijlen afstands werd er scherp gevochten. Aan gene zijde van Sjerani zag men nog meer inlanders over de heuvelen ten Noorden der Potsji aankomen, blijkbaar om -den terugtocht af te snijden, maar zij trokken af, toen de versterking, door kapitein Cooper uit Datta chel gezonden, verscheen. De troep bereikte deze plaats niet voor elf uur 's avonds, negeu uur na den eersten aanval. »Ouze grootste verliezen leden wij te Maizar, waar de vijand alle voordeel had van een verrassing en schoten op dicht opeengepakte mannen. De Waziri's moeten .vijftig man aan dooden verloren hebben en een groot aantal gewonden, waaronder vier moellahs of pries ters, die de dweepzieke inlanders stonden aan te vuren. Het is zeker, dat het verraad met zorg was voorbereid. Het bezoek aan Maizar was op Woensdag vastgesteld, maar zware regens hielden den marsch een dag op, en gaven dus den Waziri's gelegenheid zich te verzamelen. De hoofden, die zoo groote vriendelijkheid toonden, deden geen poging den aanval tegen te houden, en bewezen aldus hun medeplichtigheid. Het 33e regiment Pandzjab-infanterie is van Bannoe naar de Totsji getrokken, terwijl het 3e Sikhs goed op weg is van Kohat naar Bannoe. Geen uur is verloren om het gar nizoen te versterken. Kolonel Gray, bevel hebber in de Totsji-valei, zal over een paar dagen 1600 man met zes bergstukken en een eskadron cavalerie te Datta-chel samengetrok ken hebben. „Er heeft geen verdere vijandelijke betoo ging plaats gehad. De Waziri's hebben een bode gezonden naar den moellah Powindah, die den Waziri-opstana van drie jaren geleden aanvoerde, maar de moellah weigert hen te helpeD. Waarschijnlijk zullen zij op Afgaansch grondgebied vluchten, zoodra de strafexpeditie verschijnt. Zuidelijk Waziristan is rustig, maar men heeft de voorzorg genomen, de ppsten tusschen Tonk en Wano te versterken." Van de tftie gewonde officieren heeft er een eene vleeschwond in de dij, een tweede (een officier vau gezondheid) een kniewond; deze maken het goed. De derde heeft een ernstige wond in den arm, waar ontsteking bij is gekomen. CALCUTTA, 17 Juni. Nog steeds komen ernstige berichten omtrent de aardbeving in. Te Dacca, Jamalpur, Mwishida, Murshidabad en in geheel Mofussil in groote schade aan gericht. Groot nadeel is toegebracht in de theeaauplantingen in Assam, Cachar en de Docars. Er is sedert de aardbeving veel regen gevallen en honderden dakloozen verkeeren in diepe ellende. Vele keeren, om niet langer aan het slechte weer bloot te staan naar de waggelende huizen terug. Algemeen is de publieke opinie tegen het maken van onkosten voor illuminaties bij de jubileumfeesten; men vindt, dat het geld liever tot leniging van den nood kon besteed worden. Reuter seint dat pastoor Kneipp Donderdag ochtend te Wörishofen overleden is. Men herinnert zich dat het gerucht van zijn dood reeds den 21en Mei verspreid maar later gelogenstraft werd. Sebastiaan Kneipp was den 17en Mei 1821 te Stephansried in Beieren,geboren. Een poos was een hij werkzaam als leerling in een weverij, maar weldra ging hij zich voorbereiden tot den geestelijken stand en in 1852 ontving hij de priesterwijding. Algemeen bekend werd hij door de naar hem genoemde genees wijze, die hij sedert 1881 in zijn etablissement te Wörishofen in het groot toepaste. Eenige jaren geleden ontbood Paus Leo hem naar Rome en kort daarop volgde zijn benoeming tot geheim kamerheer van den Paus. Kneipp heeft eenige werkjes geschreven met hygië nische voorschriften volgens zijn stelsel. Levend begraven. Vroeger deelden wij wel eens mede, dat in 't zuiden van Rusland eenige kluizenaars zich levend hadden laten inmetselen. Er •worden thans uitvoeriger bijzonderheden be treffende dit vreeselijk voorval bekend. Hier uit blijktdat men te doen heeft met de leden van eene dweepziekte secte en dat hier sprake is, niet alleen van inmetseling maar ook vau het levend begraven van een aantal menschen. De hoofddader, Fedor Kovaleff, woonde in het dorp Ternofka, aan den oever van den Dniester. Een correspondent van de Daily News heeft de plaats van de afgrijselijke misdaad bezocht en schrijit het volgende Wanneer men door dit rustige oord wandelt met zijn schaduwrijke lanen, kan men moeilijk gelooveu dat men zich bevindt op het tooneel waar zoo kort geleden dingen gebeurden in strijd met alle goddelijke en menschelijke wetten. Aan 't einde van een klein, maar liefelijk gelegen open terrein, ziet men plotseling de glinsterend witte muren vau Kovaleff's woning voor zich, gelegen in eene schoone, lommer rijke omgeving. Mijn metgezel wijst mij zwijgend een gapende holte, een zwarte vlek naast den basis van een der muren. In deze kelderdiepte werden de eerste negen slacht offers begraven, waaronder Kovaleft's vrouw en twee kinderen, respectievelijk 4 jaren en 4 maanden oud, en zijne zuster. Bij nader onderzoek staat men er verwon derd over, hoe negen personen in deze nauwe holte konden liggen, zelfs al waren er twee kinderen bij. De slachtoffers schijnen evenwel de meest gemakkelijke houding aaugenomen te hebben, om de beperkte ruimte voor hen allen groot genoeg te maken, door dicht tegen elkaar te schuiven en hoofdeinde en voeten einde af te wisselen. In een nabijgelegen plek van Kovaleff's grond was een nog open en ondiepe grafkuil, waaruit de overblijfselen van zes andere slachtoffers waren opgegraven. Toen bezocht ik de plaatsen in de tuinen van Sukhoff en Goisinwaar respectievelijk zes en vier slachtoffers gevonden werden. Verscheiden lijken waren in een vergevorderden staat van ontbinding, in 't bijzonder die, welke al eenige maanden geleden begraven werden. De gruwelijke moorden vielen voor op de volgende datums (alle oude stijl). Negen personen werden levend ingemetseld in Ko valeff's kelder op 23 December; zes werden levend begraven in Gorsin's tuin op 27 Dec.; zes in Kovaleff's tuin en hieronder ook Kovaleff's moeder op 9 Februari en de laatste vier in Sukhoff's tuin op 28 Februari. Geweld, noch pijnbank waren in staat Kovaleff te bewegen de begraafplaatsen van de andere slachtoffers aan te wijzen, nadat die, welke in zijn kelder levend waren ingemetseld ontdekt waren. Alleen door de humane behandeling en de woorden van den gouver neur der gevangeniswerd hij ten slotte overreed de geheele geschiedenis te openbaren en diie andere begraafplaatsen aan le wijzen. Het levend begraven had plaats bij nacht, in een of twee gevallen in tegenwoordigheid van twee van Kovaleff's gezellen en in de andere in tegenwoordigheid van verscheiden sectegenooten. De slachtoffers van den ritu- eelen moord waren op zijn fraaist uitgedost en over hun mooie kleeding hadden zij een doodsgewaad aangetrokken. Daarna gingen zij stil en gelaten in hun graf liggen, steeds op de rechterzijde en zonder een zucht of kreet te slaken zonder zelf een hand te verroeren, stonden zij toe levend begraven te worden onder de aardkluiten die Kovaleff's spade op hen stapelde. Men staat als sprakeloos van schrik bij de bloote gedachte niet alleen aan de hooge mate van dweepziek geloof, hetwelk deze ongelukkige menschen zich vrijwillig ten dood deed wijden maar ook aan de verbazing wekkende zelfbeheersching, door hen getoond bij hun gruwelijk wreeden dood. Zooals wij boven zeiden, is deze zelfmoord een gevolg van godsdienstig fanatisme. Ten tijde'van Peter den Groote kwam dit vreeselijk ritueel gebruik meer in Rusland voor en Peter ging dit tegen met wreede straffen. Uit hetgeen thans te Te-nofka is gebeurd, blijkt, dat in de laatste eeuwen in Zuid Rusland de zeden nog weinig verzacht zijn, het bijgeloof uog weinig verminderd is. LIJST VAN BKIEVKN geadresseerd aan on bekenden. Gedurende de 2e helft der maand Mei. Van Waalwijk. Antoni Antwerpen. WAALWIJK, 19 Juni 1897 Herijk van maten en gewichten. De herijk zal plaats hebben te Waalwijk te beginnen met a. s, Maandag 21 en verder 22, 23 en 24 Juni. des voormiddags van 10 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur iu de boterhal. Opening Volkstuin. Waalwijk begint rijk te worden aan volks tuinen,aan goede gelegenheden tot uitspanning en tot hot geven van muziekuitvoeringen. Weer een nieuwe hebben we gekregen bij den heer Christ Appels tegenover het station te Waalwijk. Zondag middag zal dezen volkstuin, die door zijne aangename ligging, grootte en prachtige aanleg, voor geen enkel ander behoeft onder te doen en een menigte volks derwaarts zal lokken, feestelijk geopend worden door onze zoo gunstig bekende har monie l'Espérance. In een punt overtreft dezen tuin alle andere, namelijk dat in dezen tuin de eerste vaste kiosk is opgesteld. Deze kiosk waarnaar de Waalwijkers zoo verlangd hebben, is zeer netjes afgewerkt en geheel en al naar de eischen des tijds ingericht en volgens deskundigen zal de muziek uitmun tend klinken door het klankbord dat van boven is aangebracht. Wanneer men dit alles leest, en daarbij nog het programma dat door de heeren van l'Espérance uit de uitgezochtste stukken is saamgesteld in handen krijgt, zal enen het dan vau zich kunnen verkrijgen, niet eens te gaan genieten van tuin en heerlijke muziek. Ook de zitplaatsen zullen niets te wenschen over laten. Liefhebbers van muziek. Wederom zullen we in de gelegenheid zijn eens flink te prof'iteeren op muzikaal gebied. Door de bij den heer Besier gevestigde handboogschutterij „Willem Teil» is in de vergadering van den tweeden Mei besloten op kermismaandag een concert te doen geven door het stedelijke muziekcorps der d. d. schutterij van 's Bosch. Wij juichen deze nog zoo jeugdige vereeniging toe voor hun flink besluit. Den heer Besier wenschen wij een succes evenals bij de feestelijke opening der nieuwe concertzaal. Zondag a. s. 20 Juni zal door de van ouds bekende harmonie „St Crispijn" van Waalwijk een concert gegeven in den tuin van den heer Besier. Curioriziteiten op den verkiezingsdag. Door eenige ki'ezers te Rozendaal (N.-Br.) is, naar men meldt, bij de opening van de biljetten in het 2de stembureau geprotesteerd op grond: lo. dat de biljetten door de kiezers ongevouwen in ce bus werden gestoken, wat ten gevolge had, dat de gedane stemming of voor het stembureau of voor het publiek zichtbaar werd 2o. dat de voorzitter ten on rechte had toegelaten, dat een kiezer, aan wien reeds een stembiljet was uitgereikt, zich mei dal biljet uit het verkieziugslokaal naar het publiek begaf, ten einde zich te laten inlichten omtrent zijne stemming3o. dat de voorzitter herhaaldelijk de biljetten had aan geraakt, die door de kiezers, nadat zij ge stemd hadden, in de bus moesten worden geworpen. Uit Harlingen wordt gemeld Het ongewone der nieuwe wijze van stem men heeTt op 15 dezer nog al aanleiding gegeven tot vreemde opvattingen en blijken van onbeholpenheid. Zoo wordt verhaald dat hier een kiezer wat heel lang in het hokje bleef en, naar de reden daarvan gevraagd, antwoordde „ja, ziet u, ik kan wel schrijven en ik heb ook wel gehoord van het Onze Vader op de grootte van een stuivertjemaar om met dat dikke potlood de naam van mijn man op dat kleine witte vlakje te schrijveD, neen, dat is mij te kras Een veertigtal stemmers, zeker niet wetende wat ze met het biljet moesten uitvoeren, hebben het overanderd in de bus gedaan. Men schreef gisterenmiddag uit Steen- deren aan de Zutph. Ct. Als een curiositeit dient vermelding dat een kiezer alhier, die le/.en noch schrijver kan, doch wien ingeprent was het 2o. hokje zwart te maken, de kaart onderste boven in zijn handen had, 1 2 de Jonge had een stem minder van Kol een stem meer. Een boertje, bijzonder snugger, komt op het stembureau, om mee te werken aan het

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5