pakkisten. anioon Enslein Klein a a a a Confectie, MEI en ZONDER 8IJLEVERING FRANS DE CORTIE, Jalonsieën jVerkade's Honing Ontbijtkoek Advertentiën, TE KOOP: Sehoenfournituren. Johan van Aalst, Bgaoonar. Heeren-Kleeding, Het beste adres Gerard ran Dijck Burgerlijke stand. Handelsberichten. MENGELWERK. flinke Karolingering 17 Van eene nette, accura te en vlugge bediening kan men als altijd, verze kerd zijn. WAAEWIJS. WAALWIJK. De Twee Ringen. KIM KOORTSDROPPEft van APOTHEKER BOOM. Bereiding van CHEMISCH-TECH. NISCHE ARTIKELEN Was, Apprêturen Lakken, Kid- crême Zwartnat enz. Inrichting voor het LEVEREN van der daartoe noodige STOFFEN. is bij aan de Haven belang van zijn vaderland. Hij" geeft z:jn stembiljet terug en houdt de zijde, waarop de candidaten staan, boven. De burgemeesterLaat eens even van achter zien. Onze kiezer, dadelijk bereid aan het ver zoek te voldoen, draait zich om en toont den burgemeester zijn zitvlak Een goede vangst In het station Nieuwe-Schans, zoo meldt de VVinsch. Ct., zat Maandagavond een fietsrijder een poosje uit te blazen. Zijn wiel stond in de vestibule. Een mijnheer komt binnen. Hij is in com pleet wielrijderskostuum en neemt eveneens plaats. Het is een Duitscher, die informeert of er nog een trein naar de Heimath vertrekt. „Neen, de laatste tr du is vertrokken". Dan zal hij gaan loopen, maar bij deze tempera tuur lacht hem deze wandeling niet bijster toe. Nadat hij zijn Hollandsch geld in Duitsch heeft gewisseld, knoopt hij een praatje aan met den eerstgenoemden rustende wielrijder. „Is dat uw fiets, mijnheer, die daar in de vestibule staat?" „Ja mijnheer," „Rijdt hij licht „Zeker, heel licht." De fietsrijder is vol lof over zijn wiel. „Zou ik hem vóór het station even mogen probeeren De vrager met zijn net wielrijderspakje wekt zóóveel vertrouwen en het gesprek is van zóó gemoedelijken aard, dat tegen dit verzoek volstrekt geen bezwaar bestaat. Hij bestijgt dan ook de velo en tot groot genoegen van alle wachtkamer bezoekers, de kastelein incluis, ontwikkelt de Duitsche heer zich als een volleerd kunstrijder. Ten aansrhouwe van de verschillende per sonen, die voor de ïamen zijne toeren met bevvonderinggadeslaan, rijdt hij allerlei figuren, wendt in ongcloofelijk korte bochten, keert en draait in bevallige lijnen, dat het een lust is voor de oogeu der lachende toeschouwers. Eidelijk zal de uitgeruste rijder tocji zijn reis vervolgen en zijn wiel weder in ontvangst nemen. Hij gaat naar het plein.... maar ont waart geen wielrijder. Er is echter nog geen schijn van wantrouwen in hem opgekomen. i)e man, die zooeven het wiel probeerde op korte kromme lijnen, zal nu ook zijn goede hoedanigheid op een langeren rechteren weg hebben willen beproeven. Maar er komt nog steeds geen wielrijder. Eindelijk wachtensmoede en een onbestemde vrees voelende ontwaken, beweegt hij zich langzaam in de richting, waar iemand het vlugge heerschap heeft zien verdwijnen. Steeds geen wielrijder. Nu acht de eigenaar van het voortreffelijke wiel het oogenblik gekomen de marechaussee op den overdreven langen proefrit attent te maken en daar een marechaussee van huis uit eene wantrouwend karakter heeft en er bovendien van houdt snel en krachtig op te treden, ziet men in een minimum van tijd deze bereden politie, die blijkbaar, als hei op [snelheid aankomt, een paard een vrij overbodig artikel acht, zich in gezwinden pas over de grenzen i aar het nabijzijnd stadje Bunde begeven. Het blijkt achterna, dat hij dezen afstand, die door een gewoon wandelaar in één uur wordt afgelegd, in 20 minuten heeft genomen. Hoeden af voor dezen snelvoeter, die zich een evenknie mag noemen van den onlangs beroemd geworden „Victoria". Nu spring ik eenige bijzonderheden over om u in het middernachtelijk uur te Bunder- Neuland in een eenzaam café binnen te leiden. Daar bevinden zich eenige Duitsche gendar mes benevens de aan ons reeds bekend ge worden marechaussee. Een lange eenzame wég verlicht door het zilveren maanlicht strekt zich voor hunne oogen uit. Reeds eenige uren hebben zij daar gewacht. Zou hunne moeite te vergeefs zijn In de verte klinkt een flauw geluid. De ooren gespitst... eenige.oogenblikken gewacht- en met bliksemsnelheid schiet hun iemand op het ros der democratie voorbij. „Halt", jawel stilhouden, vooruit denkt de rijder en bij neemt zijn „spurt" en de trappers draaien met dubbelen spoed. „Halt oder wir schieszen." Boem, daar ligt de rijder en zijn fiets over den weg weliswaar niet getroffen door den nog niet afgeschoten kogel, doch zijn leven verkiezende boven het wiel, heeft hij de dolle jacht om het het geluk opgegeven, zich over den weg laten vallen en zich overgegeven in handen van de bewakers der openbare veilig heid. De vangst was goed de vangst was bij zonder goed Niet alleen dat de eigenaar der fiets den volgenden morgen vroeg zijn geliefd wiel weder in zijn bezit had, doch de kranige fietsrijder bleek eenige papieren in zijn bezit te hebben, die hem legitimeeren als een handlanger van een „pickpocket", die in Amsterdam zijn lange vingers gebruikt tot schade van een iegelijk, behalve van zich zelf. De gevangene erkende dan ook, dat hij het gestolen wiel van de hand dacht te doen om de opbrengst te gebruiken als reisgeld naar Neêrlands hoofdstad, waar hij zijn vriend in diens edel bedrijf wilde bijstaan. woord alles dat hier op het land zich bevindt staat dit jaar goed in den bloei, wij hopen dus, dat het beloven een goed gevolg zal geven. SPRANG. Van 1—15 Juni. GEBOREN: Willemijna, dochter van Antonie de Bie en Maria Willemina Ros. Huibert, zoon, van Arien van der Kolk en Anna van Esch. Antonetta Cornelia, d. van Arie Ophorst en A.lriana Cornelia Groe- neveld. HUW.-AANGIFTE Hendrik Ludolf Rolffs, we duwnaar van Janneke Maria van Dongen, oud 37 jaar, met Cornelia Vos, jd. oud 31 j GEHUWD: Huibert Versteeg, jra. oud 25 j. met Aantje Willemina van den Hoven, jd. oud 23 jaar. Adrianus Gerrit Dekkers, joo., oud 24 j., van Zalt-Bommel, met. Jacoba Elisabeth Cornelia Rijken, jd., oud 25 j. OVERLEDEN Johannes van der Schans, vroe ger wed. van Fransijna Boogers, thans van Johanna Margrita Heurten, oud 80 jaar. BAARDWIJK. GEBOREN- Anna Hendrika, dochter van P. A. van Bruinschot en Adriana Verhoeven. Engelina Johanna Cutharina Anna, d. van J. A. van Schijndel en H. P. de Bont. Petronella Johanna, d. van Peter van Iersel en Johanna van Veldhoven. Anna Ma ria, d. van Cornelis Pullens en Adriana Hendrika Verhoeven. .Maria, d.vanThe- odorus Leijtens en van Huiberdina van den Dungen. Jacoba Adriana, d. var- Willem Schilders en Cornelia Antonetta Staal. Jacob, zoon van Marinus van Drongelen en YVillemtje van Besoijen. Josephus Aloui- sius, z. van J. A. Korthout en Maria Jo hanna Cornelia Vermeer. Leonardus An- tonius, z. van Cornelis van Gelder en W. M. van Sam beek. Johanna Adriana, d. van Lambertus Klei,j berg en P. J. Verhoe ven. Petrus Adrian us, z. van Francis Schuurmans en A. C. Adriaanse. HUWELIJKEN: Franciscus Wilhelmus Adri- aansen, 24 jaar en Wilhelraina Susanna van Delft, 20 j. Francis Kok, 35,j. en Johanna Dekkers, 32 j. Christin us Pullens, 34 j. en Cornalia Kogels 32 j. Theodorus Ammerdorffer, 29 j. en Adriana Staal, 28 i. OVERLEDEN Johannes Cornelis Vermeer, 2 jaar. Johannes Theodorus Thijssen, 64 j. WAALWIJK16 Juni 1897. De jaarmarkt werd niet zeer druk bezocht. Wellicht tengevolge van de drukte van den hooi bouw. Het hooiland om eens te hooien met de conditie dat hel gras voor het einde dezer maand gemaaid is wordt verpacht zoowel publiek als uit de hand naar kwaliteit van f 90 tot f 125 per hectare. Over 't geheel zijn de pachten minder en het beschot is ruimer dan verleden jaar. De handel ter veemarkt was tamelijk vlug de aan voer echter niet groot. Kalfbeesten golden f 75 A f205. Dito vaarzen f 65 f 170. Jonge varkens aangevoerd 170 stuks, ver kocht van f6.— a f 13.25 f— Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 223 kg., van f 0,82 A 1' 0.90 per kg. Eieren f 3 a 4,— per. 100 stuks. De huidenmirkt blijft vast gestemd. Voor zomerhuiden prima zwaie en midden wichten bestaat kooplust. Lichte osjes en koehuiden bijna zonder voorraad. Voor zwaar leder begint meer vraag te komen. Sommige looiers hebben, geen voorraad meer en moeten bij hunne collega; die nog voorzien zijn ter mat kt. Maar toch gaan de prijzen niet hooger. Licht zoolleder wordt voor comsumptie ge vraagd. Nieuwe schors wordt druk aangeboden doch de prijzen worden te hoog gehouden zoodat looiers en schorshandelareu nog zeer terughoudend zijn. In vreemde looimiddelen gaat momenteel weinig om. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 96 K.G. Prijs van f0.70 a 0,90; markt gezet op f 0.84. Eieren 1*0.70 per 26 stuks. Dussen, 18 Juni, Heden is het St. Jozeph altaar dat door een gegoed ingezetene is gegeven, voltooid. Vooral in dit jaar is hier weder de suikerbiet het hoofdproduct, het groeien dan ook-jlaat alhier niets te wenschen over; in een (Vervolg.) Toch was hij het, die het eerst tot bezinning kwam. Hij gaf een woesten schreeuw »Jim I" en liep naar den stapel kolen, onder welken zijn zoon bedolven lag. De hand van den jongen stak er tusschen uit, krampachtig gesloten. Ik zonk op de knieën, en keek in angstige spanning naar ouden Jim, die zonderlinge woorden uitte, en aan de kolenraassa begon te werken in dolle woede. Jim was alle3 wat hij op deze wereld lief had. In minder dan vijf minuten had hij hem te voorschijn gehaald,en zat hij op den grond met hem in zijn armen. Dood Neen; hij kon zijn arme gewonde oogen nog openen als antwoord op wat zijn vader hem toefluisterde; maar wij wisten op hetzelfde oogenblik, dat de gangen wel nooit meer zijn gezang zouden weerkaatsen. Heele uren, geloof ik, trachtte geen van ons beiden vast te stellen hoe onze toestand was, Wij zaten zwijgend te wachten op de dingen die misschien nog komen zouden. Eens of twee maal Wim's zwarte lipper. zwak bewegen, en elk oogenblik mompelde zijn vader zoo iets van /ja, mijn beste jongen, we zullen vóór haar zorgen I* Plotseling begon de oude man een lied te zingen, maar hij kwam niet verder dan lot den derden regel. Dat was geloof ik, om 8 uur, maar wij gisten eigenlijk van uur noch tijd, daar mijn horloge op onverklaarbare wijze was stil blijven staan. Uren en uren zaten wij zoo, en nog zat de oude Jim daar, met strak gelaat en starende oogen, zijn jongen op de armen. Naar alle waarschijnlijkheid was het reeds dag boven den beganen grond, toen hij eindelijk sprak. Hoe lang kunnen wij het uithouden, mijn heer Carson. Ik ben bang om te sterven Want ik ben mijn heele leven een goddeloos man ge weest. Dat bracht mij geheel tot bezinning, Ik begon onzen toestand nauwkeurig te onderzoeken. De doorgang was ongeveer acht yards wijd, en het was nagenoeg twintig voetstappen van het einde tot daar, waar die vaste kolen muur ous den toegang tot de buitenwereld afsneed. Wij hadden geen voedsel, en onze lampen konden misschien nog vijf of zes uur branden; terwijl de voor de ademhaling noodige lucht, reeds mét gassen vermengd, waarschijnlijk voor den avond geheel en nl ondragelijk zou zijn. Zoo was onze toestand. Een geringe kans om' te ontkomen was misschien deze, dat de geheelc doorgang wellicht niet was afgesloten, en wij door de kolen heen ons naar de hootdgang zouden kunnen werken. Ik was niet bang van den dood, maar hem daar te ontmoeten en met hem te worstelen, vond ik toch huiveringwekkend. Wij vlogen verwoed aan den arbeid, met dubbele kracht bij de gedachte, dat deze weinige uren van verslagenheid en suf heid misschien oorzaak konden zijn, dat wij ons doel niet bereikten. Ge kunt gissen wat er gebeurde, en waarom na boven merischelijke pogingen om door dien vreeselijken muur heen te komen, oude Jim zich op den grond wierp, en moedeloos weigerde verder te gaan. Zoodra wij een stuk los hadden, viel een ander stuk in de plaats daarvan; bij het einde van onze wanhopige poging stikten wij haast en waren bij bijna blind van stof en gruis, onze handen waren bijna rauw vleesch, en wij waren nog niets gevorderd. En nauwelijks hadden wij het werk als hopeloos opgegeven, toen mijn lamp uitging; een half uur later door die van den ouden Jim gevolgd. En terwijl ik daar nederzat, en over ons lot dacht, gevoelde ik, dat honger en wanhoop mij overmeesterden. De jonge Jim lag nu nog altijd zonder geluid te geven, tegen den muur dicht bij mij. Een paar voeten van mij af zat zijn vader; soms stond hij op, een angstwekkend ge schreeuw aanheffend, dan weer greep hij zijn bikijzer beet, en sloeg er mee in de wanden met de. razernij van een bezetene. En nog erger din gen vreesde ik. Ik geloof, dat ik toen in zwijm gevallen ben. Ik weet mij althans niets meer te herinneren dan dat ik eensklaps wakker werd door het ademhalen over mij heen van den ouden Jim, en dat ik op hetzelfde oogenblik voelde, dat zijn hand naar mijn keel greep. Ik duwde hem terug, ontzet door deze nieuwe vreeselijke gewaarwording. Jim, riep ik om Gods wil, houd je ver stand bij elkaar I Als we sterven moeten, laat ons dan sterven als mannen Geen antwoord, ik hoorde hem wegloopen, en dat was alles. De doodelijke stilte werd slechts verbroken door een zacht druppelen. Druppelenl Ja, er stond reeds een halve voet waterEn warmer en benauwder werd de atmosfeer. Ik bad hardop en berekende dat, indien geen hulp opdaagde, slechts een paar uren ons van het einde scheidden. Vermoedelijk de oude Jim eerst, dan ik. Ik was eigenlijk al geheel alleen, want de schrik en ontzetting, die plotseling mijn haar hadden vergrijsd, hadden oude Jims hersenen aangetast. Plotseling hoorde ik hem uitbarsten in een vreeselijk schaterlachen. Water! Wie zegt water? Kijk eens jongens, ik zwem alHoerra! Daarna begon hij te kruipen, naar mij toe. Ik kon hem hooren naderen, door zijn zware ademhuling, en zijn geplas in het water. Ik trachtte hem te ontwijken, wij volgden elkaar ais in een cirkel, tótdat hij eenklaps een sprong deed, en mij bij de enkels greep. Ik heb hem! schreeuwde hij in woeste opgewondenheid. Woorden kunnen niet uitdrukken wat toen in mij omging. Half gestikte en na zooveel angst reeds te hebben uitgestaan, greep ik mijn armen lotgenoot beet en er ontstond een worsteling tus schen ons die eerst eindigde toen ik, uitgeput, in een laatste inspanning van al mijn krachten, hem met het hoofd tegen den wand onzer gevangenis smak te. Toen lag hij stil. Ik geloofde op dat oogenblik, dat ik hem gedood had, maar later wisten wij, dat liet juist die smak was, die hem het verstand deed behouden. De rest is in een paar woorden verteld. Ik lag als in een droom, terwijl de verpeste lucht lang zaam haar werk deed. Soms meende ik een frisch koeltje te voelen, dan weer was het als hoorde ik, dat men mij toeriep op te staan, omdat er al gefloten was aan de groeven. Hoe lang ik daar zoo lag, kan ik slechts gissen. Ik wist niets van hemel of aarde, totdat ik mijn bezinning herkreeg, toen andermaal stukken kolen neerstortten, ten gevolge van de slagen met bikijzers en andere gereedschappen van een aantal te onzer redding uitgezonden mannen. Ik onderscheidde menschen- stemmen, en eindelijk had men ons graf bereikt. Het was maar net bijtijds. Het hoofd van den ouden Jim stak nog maar alleen boven het water uit, en men zeide, dat niemand het nog veel lan ger in de atmosfeer, die er heerschte, zou hebben uitgehouden. En de jonge Jim hij leefde nog drie dagen. Tot het einde van dien derden dag lag ik te bed; toen zond men om mij, met de raededeeling, dat hij stervend was, maar dat hij mij voor hij heenging, nog eenmaal wenschie te zién. Ik be reikte zijn huis nog tijdig genoeg om zijn laatste bede te hooren Jij jij zult haar nemen vriend Trouw haar niemand anders! Alleen alleen, laat mijn ring aan haar vinger. Be- loof-me-dat. Wat kon ik anders doen dan beloven? Ik dacht er voor dien tijd niet aan zooals van zeil spreekt zijn meisje te trouwen maar het was nu de wensch van een stervende, en jaren immers waren Jim en ik als broeders voor elkaar geweest. Een jaar later vroeg ik haar of er een plaatsje in haar hart was voor mij, en en wel, dat is genoeg. Nu weet ge waarom mijn vrouw twee trouw ringen draagt. De geïllustreerde cartons van J/fijn voor kinderen werkelijk aar- I dig en de uitstekende Koek is [er geen cent duurder omwaut lat drukken kosten niet zooveel "en 't carton is zonder dat toch noo- iig. Nu is' 'l mïiar de zaak ver scheidenheid in de prenljes te krij lgen en die zal nog groot-er worden, 'wanneer men onzen Koek prefe- jrentie geeft en dat doen reeds (velen. De prijs is 30 cents. lil Kruideniers- en Coincsti- oleswinkels verkrijgbaar. VERKADE Comp., Zaandam. Deze koortsdroppen zijn een uitmun tend geneesmiddel tegen Binnenkoorls, Kou de koorts, Moeraskoorts en Hoofdpijn. Eet lust opwekkend en versterkend. Na ont vangst van 60 ct. wordt een flacon met gebruik franco toegezonden door Apotheker BOOMKastanjelaan 5, te ARNHEM. Tevens verkrijgbaar bij de meeste Drogisten in andere plaatsen. Vertegenwoordiger EN VOOR Dames- Onder minzame aanbeveling UEd. Dienaar, voor Jalonsieën van af f2,50 de vierkante Meter. Zeer solied en net afgewerkt. Qualiteit en soliditeit in aanmerking ge nomen beneden iedere concurrentie.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6