Nummer 51. Zondag 27 Juni 1897, Tweede Blad. Het Geïllustfeerd Zondagsblad, Spanje. BUITENLAND. Belgie. Engeland. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. De Jubileumfeesten te Londen. Uithoofde van den Donderdag ingevallen feestdag van St. Jan en ten einde de verkiezingstele grammen zoo volledig mogelijk te kunnen opnemen verschijnt dit nummer iets later dan gewoonlijk. UITVOERINGEN. Voortdurende premie voor de lezers van ons blad. Aan onze Abonné's. Velen onzer abonné's kennen het Geïllu streerd Zondagsblad en verreweg de meesten ontvangen het geregeld bij ons blad. Toch zijn er nog, die tot nu toe ver zuimden te profiteeren van de gunstige ge legenheid, welke hun als abonné op onze Courant wordt geboden om deze fraaie illustratie als premie op ons blad te bekomen. Wij vestigen bij vernieuwing de aandacht op dit uitmuntende Weekblad, ook omdat de lezerskring van eene Courant zich voortdurend wijzigt eii nieuwe abonné's niet weten dat zulk eene premie daaraan is ver bonden. Wie eenmaal het Geïllustreerd Zondagsblad ontving, wie eenmaal kennis nam van de artistieke gravures en den boeienden text, welke week aan week dit tijdschrift tot een welkomen gast in het huisgezin ma ken, wil het blijvend ontvangen. De uiterst geringp prijs van 30 ets. per kwartaal, franco per post 375 ets., kan voor niemand een beletsel zijn. Als Nederlandsche Illustratie kost het blad f 5. Vóór de abonné's op onze Courant wordt het tegen zooveel geringeren prijs verkrijgbaar gesteld. Wij vestigen de bijzondere aandacht op de verloting van 20 [in twee prijzen ieder van f 100) welke inde maand Augustus e, 7c. onder de abonné's zal worden gehouden Alle lezers zou der onderscheid noodigeu wij uit om kennis te maken met deze Illu stratie, we'ke op het einde van een jaar, een prachtwerk vormt van 416 groot folio bladzijden, bezaaid met honderden gravures en inhoudende zoowel hoogst boeiende novellen van letterkundige waarde als een schat van gezonden humor. De Administratie. „Bien Public* het volgende aan is er iets treurigers dan die atheïstische comedie in het aanschijn van deu dood door jonge meisjes gespeeld Is er iets misdadigers dan het bederven der onschuld in naam der vrijden kerij Hoe is het mogelijk, dat jonge meisjes die haar eerste H. Communie gedaan hebben en dit was het geval met Sophie Augusta reeds op de schoolbanken op de lijst der vrijdenkers worden ingeschreven, op een leeftijd dat de ziel nog van nature gods dienstig is? Wie heelt dan toch de atheïstische propoganda met zooveel helsche hardnekkigheid doorgezet dat het geloof en de hoop in de ziel van löjarige kinderen verloren gaan Komt de neutrale school zóó spoedig tot een zoo gruwelijk resultaat En als er om tot dat resultaat te komen, nog iets meer noodig is dan de neutrale school, wie is er dan ver antwoordelijk voor? ~v\t-f?e. De K., zoon van een schipper te Willebroeck, is acht jaar oud en heeft reeds zeven en twintig maal getracht zich van het leven te berooven. Om de geringste jerispiug zijner ouders springt hij over boord; deze kunst heelt hij uitgehaaldzes maal té Antwerpen, vijf maal in het kanaal van W ïllebroeck, tusschen Antwerpen en Brussel negen maal in het kanaal van Leuven, vier maal te Geut, en driemaal te Brussel Telkens werd de hardnekkige zelfmoorde naar gered door zijn vader, zijn moeder of zijn zuster. Thans heeft men den knaap in een krankzinnigengesticht geplaatst. De ondergeteekende wenscht geregeld bij zijne Courant te ontvangen het 30 ets. per kwartaal, franco per post375 ets. Naam Woonplaats Koning Leopold is Donderdag op reis gegaan op een stoomjacht dat hij in Schotland gehuurd heeft, de Clementina. De koning zal einde Juni de groote roeiwedstrijdeu te Kiel bijwonen, en denkt daarna een tocht te maken door de Oostzee tot Rusland toe. Hij blijft drie weken weg. Zondag voor Pinksteren stierf in een werkmanswoning van de rue de la Maison de Force te Gent een meisje, Sophie Augusta, 15 jaar oud. Gedurende de ziekte van dat kind kwam een piiester om haar de laatste troostmiddelen van den godsdienst te brengen; maar uit eben beweging weerde zij den geestelijke af met de verklaring, dat zij wilde sterven gelijk zij had geleefd, als een vrijdenkster. En dat op leeftijd van 15 jaar 's Maandags avonds om 6 uur had de begrafenis plaats. Er vormde zich een heele stoet om de ongelukkige naar het kerkhof te breDgen. Voorop ging een roode vlag door eeu jong meisje gedragen. Vervolgens kwameu de schoolkameraadjes der overledene; er wa ren er maar vier, die geweigerd hadden achter de socialistische vlag te loopen. De klas werd geleid door de onderwijzeressen en de directie der school. Bij het graf las het kind, dat de vlag had gedragen, een afscheidsrede voor, waarbij zij den eed aflegde, de kleine ongelukkige, dat ook zij wilde sterven, gelijk de jeugdige overledene, in opstand met God. iivfr'VfMfn ivjh d-'t f»»ït tpekent De Cubaansche generaal Maximo Gomez heelt aan de voorloopige regeering van de Cubaansche republiek verzocht, een procla matie uit te vaardigen, waariu wordt bekend gemaakt, dat de Spaansche soldaten voorlaan met meer beschouwd zullen worden als oorlogvoerenden, doch behandeld zullen wor den op denzelfden voet als de Spanjaarden de Cubanen behandelen, dus als opstande lingen. Dientengevolge zullen Spanjaarden, die met de wapens iu de hand gegrepen worden, niet langer gevangen worden ge houden doch eenvoudig worden doodge schoten. Voor de toepassing dezer regels beroept Maxirrïo Gomez zich op het voorbeeld van generaal Bolivar, den bevrijder van Venezuela, die dezelfde houding tegenover de Spanjaar den heeft aangenomen. De republikeinsche regeering is, naar het schijnt, geneigd in deze zienswijze te deelen. Wordt door haar het voorstel van Maximo Gomez aangenomen en de proclamatie uit gevaardigd dan wordt de burgeroorlog op Cuba een uitroeiingskrijg, zonder voorbeeld in de wereldgeschiedenis. Wie nu denkt, dat het Cubaansche vuur dood is, vergist zich. Nathouden iade bood schap. Generaal Weyler is weder uit Havanna vertrokken om de operatien tegen de opstan delingen te leiden. Dezen hebben de zaak nog niet opgegeven. Dat blijkt al weder uit het bericht, dat bij Key West op last van de Amerikaansche regeering twee schepen met flibustiers zijn aangehouden en opgebracht. Dit optreden van de Amerikanen is nog niet in overeenstemming met de geruchten die dezer dagen gingen dat Cuba spoedig den weg van Hawai zou volgen. De correspondent van de N. R. Ct. schrijft De klok vau het paleis van justitie bomde juist het middaguur, toen de prachtige lan dauer der koningin, bespannen met de acht heerlijke isabellen in hun schitterend nieuw tuig, eveu voorbij het Temple-Bar-gedenktee- ken stilhield, stellig geen twintig pas van de plek, waar ik stond te loeren. Vooraf hadden wij de hofequipages, waarin de vrouwelijke kinderen en kleinkinderen der koningin in hare sierlijke zomertoiletten zaten de schit terende cavalcade der prinsen en hoogge- plaatsen en de hofrijtuigeu met de uitheem- sche jubileumsgezanten, onder wie ik ook graaf Van Lyndeu, afgezant van koningin Wil- helroina, opmerkte, zien voorbijtrekken. De geestdrift, die crescendo ging, .steeg ten top, toen de merkwaardig kras uitziende vorstin dezer eilanden, opgeruimd en wel, in ons midden verscheen. Zij was, gelijk door- gaaus, in een met kanten afgezette zwarte zijden japon gedost, doch droeg boven het gedekte hoofd een roomkleurige parasol, ter wijl de tegenover haar zittende princes van Wales en piinces Beatrice toiletten hadden van nagenoeg dezelfde tint in zijde. De eenige j»ndpre personen in het rijtuig waren de 2 schilderachtige Hooglanders achterop, kamer dienaren der koningin. De parasol van H. M. zal naar ik vrees, velen hooger zittenden in den umtrek belet hebben hare montere gelaatstrekken te zien doch sommigen kregen hun revanche, waar zij vooroverboog om eenige woorden met de prinses van Wales te wisselen of om de da verende vivats in den omtrek te beant woorden. H. M. was blijkbaar in de beste gemoeds stemming, verheugd en fier over zooveel eer- en huldebetoon en volksverknocht heid, die tegader een diepen indruk moeten hebben achtergelaten bij allen, welke bij dit gedenkwaardige oogenblik tegenwoordig wa ren. Glimlachend nam zij het zwaard aan van den blootshoofds, voor haar neigenden poortermeester zij hield het in beide handen, terwijl de lord mayor, omgeven door de hoofd personen der poorterij binnen den vrijdom der City, LI. M. in weiuige bewoordingen de beteekenis van het oogenblik toelichtte. Dan gaf zij hem het zwaard van koningin Eliza beth terug en ging het weder over in het bezit van den ambtenaar met de beremuts. Wederom sprak H. M. glimlachend eenige woorden tot den steeds buigenden poorter- meester te paard volgde tot zijn domus, waar de lady mayoress H. M. een schoone ruiker zoude overhandigen. Ik bleef niet langer op de plek. maar ijlde zoo snel als maar mogelijk naar de St. Paul's Church Yard, langs een omweg, die nog de kortste weg bleek en mondde uit nabij de tribune van Maskelyne, aan den linkerkant van Lugate Hill komende. Gelijk ik u seinde vond ik het schouwspel op ons Domplein minder indrukwekkend dan dat tijdens de laatste repetie. Maar dat was bijna geheel het gevolg van standpunt en gewaarwording. Dat Te Deum van dr. Martin, die gebeden van den aartsbisschop van Canterbury, van den bisschop van Londen, schiepen eeu plotselinge geluidoase gelijk ik ze nimmer heb kunnen waarnemen. Den triomftocht der koningin door de Borough heb ik niet gevolgd, doch, volgens mijne informatien, waren daar de orde en de volksgeestdrift even groot als benoorden de Theems. Het enthousiasme was ook indrukwekkend in Westminster en Whitehall, toen H.M., daar langs teruggekomen, bijna op den vastgestel- den tijd (kwart voor tweern) Buckingham Palace weder bereikte, dat zij 2l/z uur te voren had verlaten. De tribunes rondom het parlementsgebouw waren eivol en dicht bezet mei even deftige scharen als aan Temple Bar, Ludgate Hill en het Domplein. In den optocht heeft de bijzondere ambas sadeur van onze Koningin, baron Van Lyuden, i het rijtuig gezeten met de afgezanten van Servie, Costa-Rica en Paraguay, dit was het laatste van de vijf rijtuigen, die voor in den stoet twintig bijzondere afgezanten vervoerden. De andere volgden achter in de stoet te paard of in rijtuigen. In het eerste van die vijf zat generaal Davout, hertog van Auerstadt (Frank rijk), de Fransche gezant De Cource), de Chineesche en de Spaansche afgezantin het tweede de afgezanten van Peru, Baden, Brazilië en Mexicoin het derde van de Vereenigde Staten, Turkije, Roemenie en Guatemalain het vierde van Argentinië. Bolivia, Chili en Korea. Woensdag zijn in Eogeland meer dan 200 vreugdevuren ontstoken. Vooral in de om streken van Londen waren er veel. Op de gemeentegebouwen van Dublinhoofdstad van Ierland, prijkte des avonds een zwarte vlag. Vele met stokken gewapende personen doorliepen de straten van Dublin; er werden opschriften gezien met de woordenGod bescherrne Ierland Overal werd de stoet levendig toegejuicht. Ook is een doodkist rondgedragen met het opschrift: Britsch Rijk. De politie heeft de menigte met den wa penstok uiteengejaagd, doch om 9 uur des avonds was de orde nog niet hersteld. De verbazende opeenhooping van ruen- schenmassa's in de Londensche straten heeft veel minder ongelukken veroorzaakt dan men gedacht had. Slechts 200 min of meer ernstig gekneusde ot gewonde personen zijn naar de ziekenhuizen moeten vervoerd worden. door de liedertafel „Oetening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK. Zondag 27 dezer, 's middags 12 uur, zal WAALWIJK, 26 Juni 1897. Belaugstelliug uitslag verkiezingen. Van de door ons gestelde gelegenheid om ten onzen bureele kennis te nemen van de ons gezondene telegrammen, vermeldende den uitslag der verkiezingen voor de 2e kamer, is buitengewoon veel gebruik gemaakt. Den ganschen avond kwamen personen afschrift nemen van de aangeplakte telegrammen, voor de sociëteit De Gezelligheid was eene lijst aangelegd die geregeld werd bijgehouden. Een ingezetene onzer gemeente, die zich gisteren avond elders bevond, liet per fiets een afschrift halen van de tot dat oogenblik ingekomen dépêches. Aan dienzelfden mijn heer zonden wij heden ochtend op zijne aanvraag een nog al kostbaar telegram met den verderen afloop. Een ander ingezetenene van Waalwijk, die zich in 't buitenland bevond, had ons verzocht hem heden ochtend de gansche lijst der herstemmingen te seinen wat a 10 ct. per woord, een heel bedrag uitmaakte. Alles zeker blijken van groote belangstelling. Hieruit blijkt ook hoeveel moeite en kosten wij ons getroostenom onzen abounés en alle ingezetenen van Waalwijk en omstreken van al het voorname nieuws zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen, en daarom ver wachten wij van genoeradeu ookj hunnen steun door het nemen van abonnementen, het plaatsen van advertentien en het inzenden van berichten enz. Bijna verdronken. Verleden Woensdag tegen den avond wilde de heer H. van Gils, zich gaan verfrisschen door het nemen van een voetbad. Hij begaf zich daartoe naar een in den tuin gelegen vijvertje. Door een ongelukkig toeval schoot hij eensklaps naar het midden en raakte daar met^ zijn beenen beklemd in de modder. Zijne pogingen om zich omhoog te werken hadden natuurlijk een tegenovergesteld uitwerksel en waarschijnlijk zou hij 't leven er bij ingescho ten hebben zonder de tusschenkomst van Theodorus van der Sander, en ran den heer J. van Dooren met zijn knecht en een arbeider, in den omtrek werkzaam, vvien het gelukte den in nood verkeerende uit ziju netelige positie te verlossen. En 't was hoog tijd. Eeu paar minuten langer in 't water zou hem onvermijdelijk het leven gekost hebhen. Dit ongeval kwam des te ongelegener omdat de heer Van Gils Donderdag moest deelnemen aan het eindexamen van het gym nasium, waartoe de opgewektheid na zoo'n duikeling natuuilijk niet groot kon zijn. Wij hopen echter in ons tweedeblad te kunnen melden dat hij toch geslaagd is. „Recht door zee". Het concert, dat de Koninklijke Doelen „Recht door zee" met kermis zijnen h ono„ raire leden zal aanbieden, wordt gegeven door het gunstig bekende muziekkorps van het 2e regiment infanterie uit 's Bosch. Gelijk Recht door zee" het reeds jaren en jaren gewoon is, zal dit concert weder plaats hebben op kermis Maandag in den tuin van den heer H. Appels nabij het station. Uitslag Bonds-Wedvlucht Stuttgard 29 Juni '97 In dezen wedstrijd met oude duiven is Waalwijk ook wederom niet ten achter ge bleven. De heer J. van Steensel alhier en lid van de Merwevlucht, heeft in de afdeeling Cirkel B, den 2en prijs behaald, met eene duif, die 649 M. per minuut aflegde. Sint-Autonius-Aliuanak. Naar wij vernemen zal binnen kort aan zeer lagen prijs verschijnen een Sint-Antonius- Almanak voor 1898, in 4o formaat en fraai geïllustreerd, onder redactie van eenige Paters Minderbroeders. Met het oog op de buiten gewoon groote oplage van het „Sint-Antonius' Maandschrift" biedt de Almanak eene uitste kende gelegenheid tot het plaatsen van Advertentien op elk gebied, waarvoor men zich tot den Uitgever Jos. J. van Lindert te Cuyk (N.-Br.) gelieve te wenden. Storm. Door het onh :ilspellend wassen van den vloed wefden Zaterdagnacht twee slapende grasmaaiers midden in den polder Jannezand (Biesbosch) overvallen. Het eenige wat ze mede namen in hun haastige vlucht was hun proviandkist, niet wetend, dat die een hunner het leven redden zou. Na een eindweegs tot aan de knieën door het water te hebben afgelegd was 't hun door het stijgende water onmogelijk verder te gaan en de waterkeering

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5