Nummer 52. Donderdag 1 Juli 1897. 20" Jaargang. Toegewijd aan Handel Industrie en Gemeentebelangen, Het Geïllustreerd Zondagsblad, Geïllustfeefd Zondagsblad ANTOON TIELEN FEUILLETON. DE EINDUITSLAG. UITGEVER- Waalwijk. Voortdurende premie voor de lezers van ons blad. Aan onze Abonné's. Velen onzer abonné's kennen het Geïllu streerd Zondagsblad en verreweg de meesten ontvangen het geregeld bij ons blad. Toch zijn er nog, die tot nu toe ver zuimden te profiteeren van de gunstige ge legenheid, welke hun als abonné op onze Courant wordt geboden om deze fraaie illustratie als premie op ons blad te bekomen. Wij vestigen bij vernieuwing de aandacht op dit uitmuntende V/eekblad, ook omdat de lezerskring van eene Courant zich voortdurend wijzigt en nieuwe abonné's niet weten dat zulk eene premie daaraan is ver bonden. Wie eenmaal het Geïllustreerd Zondagsblad ontving, wie eenmaal kennis nam van de artistieke gravures en den boeienden text, welke week aan week dit tijdschrift tot een welkomen gast in het huisgezin ma ken, wil het blijvend ontvangen. De uiterst geringe prijs van 30 ets. per kwartaal, franco per post 375 ets, kan voor niemand een beletsel zijn. Als Nederlandsche Illustratie kost het blad f 5. Voor de abonné's op onze Courant wordt bet tegen zooveel geringeren prijs verkrijgbaar gesteld. Wij vestigen de bijzondere aandacht op de verloting van 200. (in tweeprijzen ieder van f 100) welke inde maand Augustus e. Je. ond-er de abonné's zal worden gehouden Alle lezers zonder onderscheid noodigen wij uit om kennis te maken met deze Illu stratie, welke op het einde van een jaar, ij delheid niet. een prachtwerk vormt van 416 groot folio bladzijden, bezaaid met honderden gravures en inhoudende zooveel hoogst boeiende novellen van letterkundige loaarde als een schat vail gezonden humor. De Administratie. De ondergeteekende wenscht geregeld bij zijne Courant te ontvangen het a .'10 ets. per kwartaal, franco per post3-75 ets. Naam Woonplaats De einduitslag der verkiezingen voor de 2e kamer is ons eene ware verrassing geweest; wij hadden, eerlijk gezegd, een grooter idee van de mach^ der verbonden clericale par tijen. De uitslag zou naar onze opvatting, ook wel een andere geweest zijn, indien de anti-revolutionairen trouw waren gebleven aan de afspraak en den katholiek gestemd haddenwaar hij tegen een anti-clericaal stond. Maar voor de zooveelste maal is geblekenwat vroeger reeds meermalen aan 't licht is gekomen, dat de strenge calvi nisten niet op een katholiek stemmen als zij gevaar loopen hem daardoor de zege te bezorgen. Vreemd is dit o. i nietvreemder' lijkt het ons, dat onze katholieke geloofsgenooten door de ondervinding maar niet wijzer wor den en zich telkens maar weer in T gareel der antirevolutionnairen laten spannen om voor hen de verkiezingskar te trekken. Dat wij dat niet snappen zal wel liggen aan onze geringe ervaring op 't gebied der hoogere politiekmaar toch 't lijkt ons onmogelijk om twee zoo'n tegenstrijdige elementen als Haar open gelaat was gezwollen en vuurrood en ondar haar oogen vertoonden zich donkere kringen van het voortdurend weenen. calvinisten en katholieken zoo te doen sa mengaan dat zij op den duur met vrucht tot heil des lands werkzaam kunnen zijn. Eerlijk gezegd, wij hadden gaarne den triomf der verbonden clericalen gezien, al ware 't alleen maar om de proef te hebben met de beschermende rechten waarmede zij onmiddellijk hadden moeten voor den dag komen. Ware die proef geslaagd of niet geslaagd dan was door de praktijk bewezen wat de voorkeur verdientprotectie of vrij handel en in alle geval waren we dan ver lost van de eeuwigdurende onverkwikkelijke beschouwingen over dat onderwerp. Nu blijven we daaraan waarschijnlijk blootgesteld en zal bij elke volgende ver kiezing 't zelfde liedje van vroeger gezongen worden, tot groot genoegen misschien van enkele conferenciers maar zeker ongerief van het volk. Wat nu den uitslag aangaat geen enkele partij heeft eene meerderheid gekregen sterk genoeg om met vrucht de teugels van het bewind te voeren. Er is, zegt het R. N., waaraan liet vol gende is ontleend, eene meerderheid, ja, maar die door den loop, welken de felle strijd nam is geworden bovenal een anti- clericale, sociale meerderheid. Van eene politieke meerderheid met een zuiver belijnd begiuselkan geen sprake zijn. Er zijn 55 man vau de linkerzijde gekozen aangenomen, dat de dubbele en driedub bele zetels, welke resp. den heer Tak van Poortvliet (Amsterdam en Beverwijk) en mr. Troelsta (Leeuwarden, Winschoten en Tjiet- jerksteradeel) te beurt vielen, niet weder in andere handen overgaan. Maar de linkerzijde welft van rechts naar links zóó dat de lijn loopt van BastertVan Karnebeek over De Klerk en Nolting naar Stoffel, Troelstra en Van der Zwaag Maar de zeer gewichtige en in menig op zicht verrassende uitkomst van 25 Juni wijst daar hij twee anderen ook het stilzwijgen voor dezelide zaak moet vergoeden. Gij zijt natuurlijk vrij u. tot liem te wenden, doch ik waarschuw u vooruit, dat het nutteloos zal zijn. zeer bepaaldelijk in eene duidelijk afgebaken de richting. Hij wijst op een beslist voor uitstrevende, haast radicale strooming in den lande; hij wijst bovenal op.eene richting van sociale rechtvaardigheid, zoo wat de behoeften van de groote klasse der arbeiders betreft als wat onze godsdienstige verdraagzaamheid aaugaat en onzen zedelijken plicht om man aan man pal te staan voor het vaderland in de ure des gevaars. D&t zijn de drie bakens De aarzelenden de halveu, de nog altijd te bedeesden zijn door het nieuwe kiezersvolk ten slotte teruggewezen. Bij de twee De Beautortsde Bool'sde Rutgersen de Guyot's, zijn nu ook weder Van Delden en Mees gekomen, die het politiek strijdtooneel voor het oogenblik verlaten. Dat Hintzen voor Rotterdam, Gleichman en Pijnappel voor Amsterdam behouden bleven, dat in de hoofdstad ook Groen van Waarder het leger der oud-liberalen nog is komen versterken, mag men danken aan eene buitengewone krachtsinspanning en aan het feit vooral, dat die mannen meest allen stonden tegenover candidaten van kerkelijke minderheden, wier moed en groote ijver bewondering afdwingen, juist daar waar zij zei ven bijna zeker wisten, dat hun zaak nagenoeg hopeloos stond. Het klinkt natuurlijk wat vreemd, dat in het aloude liberale bolwerk Rotterdam ook eens een niet-liberaal element (De Visser) het overwicht verkrijgt. Maar wat in Rot terdam gebeurd is, is b.v ook geschied in Den Haag. Ook daar heeft een antirevolu tionair reeds bij de eerste stemming een der drie districten bezet. Wanneer de nieuwe kieswet, vooral door hare geplitste gemeentelijke districten, heeft beoogd ook de minderheden in de groote steden althans eenigszins tot haar rech: te doen komen, dan is dat doel vrijwel bereikt. Rotterdam, Den Plaag en Amsterdam ziju de trouwe weerspiegeling van hetgeen onder de bevolking leeft. Rotterdam zal thans twee gematigd libe ralen (de heeren Hintzen en Verhey), twee ik nu toch een vrijgezel ben. Eliza zegt de hemel zegene haar dat haar huwelijk met mij onwettig was. Ze zegt, dat ze voor dien gehuwd was, doch daar ze nooit meer van haar man hoorde, dacht ze dat hij dood was. Dit is nu gebleken niet zoo te zijn. Ze bestaat mij dus niet en wat nog beter is, ik besta haar niet. Ik heb, sedert ze mij dat verteld heeft geregeld mijn gebeden opgezegd. Ik heb altijd ge hoord, dat er een bijzondere Voorzienigheid voor kinderen en dwazen bestaat, en nu geloof ik het. Want indien er een dwaas op de wereld is dan was ik het, toen ik haar trouwde. Ik ver diende, dat ik er onder te lijden had. CT> mw vywr iwy'Pv g**yg De Mo van het Zuiden, Waalwijksclie tn Laagstraatsche Courant, Dit Bind verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden I' 1, Franco per post door het geheele rijk f1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Ai)vEUTENTIËN 1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advcrtcntiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 63 HOOFDSTUK LVI. Lady Melbury lag in een half zittende, half liegende houding op een rustbank ir. haar boudoir. Het was de vierde dag na Madeline's verhoor en de derde na haar vertrek uit Malliscombe. Men veronderstelde dat deze gebeurtenissen de lady van streek hadden gebracht. Wat er ook de reden van was, ze ging hard achteruit. Zij, die haar omringden en voortdurend in haar nabijheid waren, beschouwden haar als stervende. De uitdrukking die sedert de laatste drie dagen op haar eens zoo bekoorlijk gelaat was gekomen, bewees dat ze er zelf evenzoo over dacht. Wat Madeline's lot betrof, ze had met een zucht gezegd, dat de schaduw van den moord een vloek bracht over allen, die in het huis verkeerden, en dat ze er zelf spoedig genoeg uit zou hebben. Toch in de diepste ellende verliet haar de Het uur, dat we tegenwoordig zijn, is Triraball bezig haar het haar te kappen. Ze lag in een gezelschapskleed van licht blauwe zijde. Haar tenger, vervallen gelaat had een wassen kleur, die, in tegenstelling met het licht blauw barer japon, ellendig was om aan te zien. Trimball's hart kromp ineen, telkens wanneer hij haar aanschouwde. Ze waren slechts samen in het vertrek; doch de deur, die tot haar kleedkamer toegang gaf, stond wijd open en vertoonde Amelia op den drempel zittende naaien. Om verschillende redenen had lady Melbury, toen ze vernam dat Madeline niet weer terug zon komen, terstond Amelia in dienst genomen. Ze riep haar Amelia Het meisje sprong op en kwam haastig naar baar toe. Ja, mylady, zei ze in afwachtende houding. Breng mij mijn schrijfcassette, daar Het meisje gehoorzaamde, Lady Melbury opende de cassette. Ze trachtte te schrijven, doch voor het eerst weigerden haar vingers den dienst. Schrijf gij, Amelia, zei ze op haar schrijf gereedschap wijzende. Ik vreesde, dat 't hiertoe zou komen; daarom zond ik Victorina tijdelijk weg en nam u in dienst. Ge moogt er nooit over spreken, dat ge dien brief voor mij geschreven hebt, noch over den naam en het adres van den persoon aan wien hij verzonden moet worden. Trim ball moet ook zwijgen. Ze sloeg een zijdelingschen blik op Trimball terwijl ze sprak. Toen, na nog eens rondgekeken te hebben, begon zij te dicteeren. Haar stem klonk heftig niettegenstaande haar zwakheid, alsol iets van de verachting, die ze den persoon, welken ze schreef, toedroeg, uit den brief moest spreken. Schrijf: #Ik zalniet in staat zijn u het geld de vol gende maand te zenden, daar ik dien datum niet meer beleven zal. Noch is het mij mogelijk u een groote som vooruit te zenden, daar mijn hand niet vast genoeg is een cheque te teekenen. Ik kan dezen brief niet zelf schrijven, doch ben genoodzaakt hem te dicteeren. Ik ben er van overtuigd, dat ik binnen de drie dagen dood zal zijn. Niets zal mij dan meer achtervolgen ïuylady, riep Amelia in tranen losbar stende uit. Trimball, die het humeur van de lady beter scheen te kennen, vervolgde bedaard zijn werk. Ga voort, beval lady Melbury, schrijf dui delijk. Ze dicteerde op nieuw. Verschrikkelijk als de gedachte aan de open baarmaking van de misdaad mij is, ook al zou deze plaats hebben, wanneer ik er hier niet langer persoonlijk onder te lijden zal hebben, vrees ik toch, dat zoo geld u slechts kan doen zwijgen er u niets anders overblijft dan te spreken. Hij kan u niet betalen om den mond te houden Daarom moet ge maar doen wat gè zelf het beste in uw belang denkt. Indien ik vermoedde, dat ge eenig eergevoel bezat, zon ik er wellicht een beroep op doen, doch ik vrees dat zoo'n beroep hopeloos zou zijn." Adresseer hem nu, voegde lady Melbury er aaq toe. ,0. fi. Roper. Ilattou Garden, Londen.' Ze sloeg een boekje open om het nummer te zoeken. Toen de brief gesloten en verzegeld was gaf ze hem aan Trimball over, die juist de laatste hand aan haar kapsel had gelegd. Breng hem naar de post, beval ze. Doch laat niemand er u mede zien. Verstaat ge mij Ja, mylady. Trimball stak den brief zorgvuldig in zijn zak, haar verzekerende, dat hij nem niet verge ten zou. Toen gerustgesteld, zonk ze achterover. Met een vriendelijk, medelijdend knikje tsgen zijn bedroefde Amelia verliet Trimball 't vertrek en het huis. Het scheen hem toe, dat met Madeline ook de laatste zonnestraal van Andley Court verdwenen was. Er russte een vloek op dit huis en hij ademde vrijer, toen hij buiten de muren stond. Steeds nadenkende over lady Melbury's toe stand liep hij voort. Toen hij buiten het gezicht van Andley Court was, nam hij den brief uit den zak en bezag hem nauwkeurig, zich onderwijl afvragende wat tocii de ware beteekenis van den vreemden in houd mocht zijn. Hij schudde' het hoofd en wierp hem op de post. Toen hij zich omkeeide zag hij Benjamin Crafter voor zich staan. Ik dacht dat ge weg waart, zei Triraball hem begroetende. Ge zeidet mij, dat ge hier niet meer in Malliscombe blijven kondt na hetgeen er gebeurd was. En nu zijt ge nog niet weg. Crafter knikte. Ik behoet niet heen te gaan, zei hij met stille voldoening. Het is er op uitgedraaid, dat Doch door de genade der Voorzienigheid is het mij bespaard geworden. HOOFDSTUK LVII. Op den tweeden avond nadat lady Melbury haar brief verzonden had, zat Rutherford Roper aan tafel en was bezig zijn dessert te nuttigen, toen hij met bewolkt voorhoofd een verfrom melden brief uit zijn zak te voorschijn haalde, hem glad streek en hem voor den vijfden of zesden keer begon over te lezen. Hij kwam van zijn vader, Obadiah Egerton Roper, den ex-financier, en luidde aldus jMijn waarde jongen. Ge zult mij zeer verplichten door mij twintig pond te zenden, daar mijn bron van bestaan tijdelijk uitgeput is. Het is wellicht goed, zoo ik u vertel, dat het inkomen mij door zekeren persoou Verschaft werd en wiens naam ik niet noemen zal om mijn stilzwijgen, een leelijk geheim betreffende, te verzekeren. Ik kan hier ook aan toevoegen, dat het geheim betrekking hcel't op den moord, waarvoor uw waarde neet, de jonge rar. Anson, op dit oogenblik een vonnis van dwangarbeid ondergaat. De persoon, die mij voor mijn stilzwijgen betaalde, is ongelukkiger wijs heden avond gestorven en bezit ik niets dan mijn eigen kapitaaltje. De persoon die werkelijk schuldig is aan den moord, is helaas niet in staat geld aan te bieden, daar ik tot mijn leedwezen vernam, dat twee anderen ook in het bezit van het geheim zijn, welke in stilte door hem betaald worden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1