buitenland/ Staatkundig overzicht. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. geavanceerd-liberalen) de heeren Van Raalte en De Kleik) en een Cristelijk-Historisch man (den heer De Visser) afvaardigen. Den Haag zendt een gematigd-, een gea vanceerd liberaal en een antirevolutionair. Te Amsterdam zijn de schakeeringen het minst rechtvaardig en bil'ijk. Daar is geen enkele vertegenwoordiger, hetzij van de an tirevolutionaire hetzij van de Katholieke Staatspartij gekozen; maar de verhouding van de algevaardigden naar hunne politieke richting is ook daar 3 (oud liberalen) tegen 6 (geavanccerden met inbegrip van Molting en Ketelaar.) Zeer zeker is het jammer, dat te Rotterdam juist een man als Mees het loodje heeft moeten leggen; maar dat het district, waarbinnen Kralingen valt, zijne specififk kerkelijke be ginselen weerspiegeld ziet in de keuze van zijn afgevaardigde, ja, dat moge in den be ginne wat vreemd klinken en het lot moge den heer Mees niet gunstig geweest zijn, reden tot ernstig beklag is er toch zeker niet. Men mag toch niet alles voor zich vergen, zouden wij den heeren willen toeroepen, die gewoon waren steeds den toon hiet aan te geven. Trouwens, er zijn nog andere slachtoffers gevallen. Het verlies van Kerdijk blijven wij eene zonderlinge tegenstelling noemen van de strooming, die in deze verkiezings campagne duidelijk zich doet kennen. Maar er is thans gelegenheid het onrecht te herstellen, ontstaan door aanvankelijk te flauwe opkomst, die nu zooveel beter was. Tak van Poortvliet is tweemaal gekozen, Merkwaardig: in 1894 werden de Beaufort en Gleichman twee- en driemaal gekozen thans valt de Beaufort geheel weg en kan Gleichman zich slechts met groote krachts - inspanning handhaven terwijl'1 ak van Poort vliet, de vader der kieswet, die door Van Houten ten val gebracht is, den man die nu zelf uit het politieke leven voorloopig ge- drongen wordt, in twee plaatsen tegelijk is afgevaardigd: door Amsterdam en door Beverwijk, waar hij den eenen katholieken zetel heeft veroverd, die te Loosduinen door een tweede wordt gevolgdwelke onzen katholieken landgenooten ontvalt, die wij lieten het reeds den 18 Juni doorschemeren het kind van de rekening ziju geworden omdat zij blijkbaar alweer niet ten volle den hartelijken steun zijn blijven genieten van den kring, waar zij aanspraak maakteu, dien te vinden. Zooals wij zeiden kan Tak nu, die waar schijnlijk voor Beverwijk zal gaan zitten, zijn zetel te Amsterdam ter beschikking stellen van Kerdijk wanneer de kiezers in zijn district de rechtvaardigheid inzien van het groote onrecht jegeus den wakkeren volks vriend te herstellen. Er zijn nog andere naverkiezingen in het verschiet. Mr. Troelstra heeft lang gestreden en lang te vergeefs, maar nu heeft 1 ij er toch wil van. Hij slaat het reccord In drie districten tegelijk is hij gekozen Leeuwarden,Winschoten en Tietjerksteradeel hebben hem afgevaardigd. Hij kan slechts voor één district gaan zitten. Gesteld, wat aannemelijk is, dat hij Leeuwarden kiest voor zich, dan bestaat er kans. dat de weder opeukomende plaatsen voor de Kanter en voor Gerritsen zullen gereserveerd worden. Men mag den boog niet te sterk spannen in de uiterste richting en 't kan met Troelstra. Van der Zwaag, Stoffel, KetelaaJ, Nolting. De Klerk, Heldt, (die ook op zijn plaats is gebleven) voor de eerstemaal tamelijk wel schikken, terwijl krachten als die van Ger ritsen en de Kanter ook niet te versmaden zijn op hun pad, naast die van Tak, van Plartogh, van Cremer, van Van Gilse. De opsomming vau deze uarnen, die met verscheidene andere zijn te vermeerderen Pijnacker Hordijk in Den Haag. Van Raalte te Rotterdam, Borgesius in Zutfen, Lely te Lochem, Fokker te Alkmaar, Rink te Arnhem, Drucker te Groningen, Pierson te Enschedé (zijn zetel voor Delft, dien hij nog nooit had bezet, heeft hij weder moeten afstaan aan v. d. Velde, die Beelaeits plaats kwam opeischen, gelijk ook het wufte Rinderkerk weer „voor" is ten gunste der antirevolutionairen), al die namen en nog meer, zooals Roessingh, Hou wing enz., zij wijzen nadrukkelijk en be slist op de sterke sociale strooming, welke thans uit deze verkiezingen is ontsprongen. Deze kan, ondanks de kleine meerderheid links, groote kracht thans ontwikkelen. En dat te meer, omdat nu, zooals de zaken thans vermoedelijk zullen loopeu, mannen als Schaepman. van de Katholieke partij, Kuyper, Van Alphen, Donner Brumrnelkamp zich hoogst waarschijnlijk geroepeu zullen geroelen in 't belang van den breeden zoom des volks meê werkzaam te zijn, zonder hun geloofsbeginselen geweld aan te doen of hun politieke richting te verlaten, met de Kamer, wier aangewezen taak 't zal moeten zijn niet te praten en niet te philosopheeren, maar te werken voor de practische belangen van geheel het volk. In dat opzicht is de verkiezing van Pierson in het nijverheids-centrum Enschedé een der gewichtigste uitkomsten van dezen verkie zingsstrijd, al is het te betreuien. dat zoo doende ook Vos de Wael (mèt Borret en Van Berckel) het wakkere leger der katholieken zal moeten verlaten. Deze laatsten zijn op hun cijter van 22 gebleven; zij hadden recht te rekenen op althans iets meer. De anti-revolutionairen van alle gading hebben 't ook van L3 op 22 ge bracht er is één Christelijk-historisch man (De Visser) gekozen; samen rechts 45; blijft over 55 voor de linkerzijde in al hare scha keeringen, die echter voor eene kalme en bezadigde sociale politiek voor welke ook Bastert en Van Karnebeek moeten wor den gewonnen over een GO-tal stemmen schijnt te zullen kunnen beschikken. In die richting zal, wanneer wij ons niet bedriegen, de reconstructie van het Ministerie moeten geschieden. Een bondgenootschap tusschen Spanje en Japan naar aanleiding van het doen der Vereenigde Staten inzake Cuba en Hawaï dat is het nieuwste resultaat van het fanta- seerend vernuft van dezen of genen politicus. Ongelukkig is dit geestesvvicht reeds na een enkel etmaal ten grave gedaald, toen 't nog bijna niet van zich had doen spreken offici eus is het sensatiewekkende nieuwtje tegen gesproken te Madrid. Zoo heel gek is 't anders toch nietde Spanjolen hebben zich evenzeer te beklagen over de impertinente houding van broeder Jonathan inzake de Cubaansche aangelegen heden, waaraan Spanje de handen toch reeds meer dan vol heeft, als de roomkleurige Japanners over de annexatie van Hawaï donr de Yankees. Spanje verkeert wel in een heel moeielijk parketwat wil men van Washington uit en wat heeft men te Madrid eigenlijk te hopen van de overige rijken van Europa Spanje, 't valt niet te loochenen, is min of meer geïsoleerd en de geldnood wordt van dag tot dag grooter. Nu heeft de minister van koloniën weer een overeenkomst getroffen met de koloniale Spaansche bank tot de uitgifte van een lee ning vau 200 millioen tegen 6 percent en een koers van 92 en de koningin-regentes heeft het decreet onderteekend, waarbij alle directe en indirecte belastingen voor het loopende dienstjaar worden verhoogd met 10 piocent, door welke belastingverhooging moet worden voorzien in de lasten van de laaste binnen- landsche leening ten behoeve van den Cu- baanschen oorlog. Artikel 2 van het decreet zegt„de belas tingverhooging met 10 percent bedoelt niet wijziging der bestaande douane-tarieven, doch moet worden opgevat als lijdelijke belasting verhooging over het totaal in elke aangitte." Hieiuit zou men dus opmaken dat van l Juli al gedurende het geheele dienstjaar alles wat van buiten komt, in Spanje extra zal worden belast met 10 percent (boven de ge wone rechten dus), 't Schijnt echter dat de regeering dit niet bedoeltofficieel is bekend gemaakt, dat, op grond der traktaten wordt vrijgesteld van de 10 opcenten alles wat wordt ingevoerd uit Nederland, Frankrijk, Engeland, Italië, Oostenrijk, België, Zweden, Noorwegen, Zwitserland en Portugal, terwijl de landen, die geen traktaat hebben gesloten (Duitschland en de Vereenigde Staten) er door getroffen worden. Dit alles zijn evenwel druppels water in zee het papierengeld daalt enorm in waarde, de Spaansche bank te Havana heeftSO millioen dollars aan papier uitgegeven en ondanks alle pogingen der regeering zijn de 264 dollars in papieren nu in waarde gelijk met 100 dollar in goud Nu heetcn de militairen een toenadering tot de insurgenten in de vorm van hervor mingen in 't bestuur, wel niet vereenigbaai met de eer, doch een staatsbankroet is 't toch nog minder en daar gaat 't heen Wat de relatiön tusschen de Vereenigde Staten en Japan aangaat het volgende. Zater dag is den Japanschen gezant te Washington overgebracht het antwoord van den staats secretaris Sherman op het protest der Japau- sche regeering tegen de naasting van Hawaï en deze gevolmachtigde heeft zich gehaasj; den inhoud der repliek telegrafisch over te brengen naar Tokio. Ondertusschen wacht de gezant nadere instructies en na ontvangst daarvan komt er waarschijulijk een nieuwe nota. Een formeele breuk tusschen Japan en de Vereenigde Staten is nu wel niet waarschijn lijk, doch de Japauners leven nog in den roes van hun vvapengeluk in den oorlog met China en 't heeft immers Duitschland, Frank rijk en Rusland in 1895 heel wat moeite ge kost om Japan's overmoed en begeerigheid binnen behoorlijke grenzen te houden 't Gaat langzaam maar 't gaat toch: als resultaat van des keizers conferenties te Kiel met Von Hohenlohe en Von Bülow, tot dusver Pruisen's gezant bij het Quirinaal, wordt nu officieus gemeld: „Daar de gezondheidstoe stand van den heer Von Marschall zijne vervanging als staatssecretaris van buitenland- sche zaken noodzakelijk heeft gemaakt, wordt uit zekere bron vernomen, dat de Pruisische gezant te Rome, Von Bülow, door den keizer spoedig bij .wijze van plaatsvervanging met de leiding van het ministerie van buitenland- sche zaken belast zal worden. De heer Von Bülow neemt de leiding van het ministerie op zich na den terugkeer van den keizer naar Berlijn." Dus Von Marschall von Bieberstein minis ter-af na een ruim 7jarig bewiud, Von Bötti- cher, de titularis voor binnenlandsche zaken, op punt af te treden en generaal Von Podbielaki, minister van post en telegrafie. En we zijn er nog niet De rijkskanselier heelt Maandag een bezoek, dat vier uur duurde, gebracht aan vorst Bismarck Hij maakte met Bismarck een rijtoer van andeihalf uur, vergezeld van de heet er. Wilmowski en Von Bülow. In het eerste rijtuig bevonden zich prins Hohenlohe en von Bismarck in het tweede de heeren Wilmowski, von Bülow en Rantzau. De rijkskanselier keerde, om 5.20 uur met gevolg naar Berlijn terug. Wat moet dit alles beteekenen Is er verband tusschen het samenzijn der heeren met keizer Wilhelm te Kiel, de crisis en het geheel onverwachte bezoek aan den oud-kanselier, wiens orgaan de Hamburger Nachrichten juist de benoeming van Pod- bielski even weinig waarschijnlijk heette als de opdracht van een militair commando aan den heer Fischer, onderstaatssecretaris der posterijen 't Zijn niet alleen de „Reichsfeinde," die met verbazing geslagen zijn en hun veront waardiging uitspreken: zelfs na'ionaal-liberale organen wagen 't zich te verwónderen over de benoeming van een ex huzaren-officier tot hoofd en l.ider van het postwezen en de Vossische vraagt of het nieuwe Duitsche rijk bijgeval op zijn Russisch of op zijn Torksch geregeerd zal worden Van Miquel hoort men nu weer niets wordt hij vice-kanselier, ja of neen, en zoo ja, wanneer zal hij dan Von Hohenlohe opvolgen Wat nu minister Von Marschall's gezond heidstoestand aangaat kan gemeld worden, dai hij sinds 't begin van zijn verlof (dateerend van den aanvang dezer maand) reeds enorm is opgeknapt, dank zij der hem gegunde rust in zijn familiekring en dat er inderdaad alle kans was, dat hij na afloop van zijn vacantie weder de oude zou zijn. Natuurlijk juichen de reactionaire en meer in 't bijzonder de agrariërs over Von Mar schall's val, doch met Von Hohenlohe Schil- lingsfürst als rijkskanselier is er niet te wachten wat men een „nieuwe aera", zou kunnen heeten. En Von Bülow en Podbielski zijn nieuwe lingen op parlementair gebied gelukkig zal 't wel weer winter zijn eer zij geroepen worden in den rijksdag het woord te voeren! De vredesonderhandelingen duren voort met de beste kansen op succès dit traditioneele liedje wordt ons bij voortduring roegezongen van den Bosporus, onverschillig of de vooraf vastgestelde conferentie tusschen de gezanten en Tewfik pacha doorgaat of, zooals nu Za terdag 11. weer, eenvoudig wordt ui'gesteld. Dtn moed dus niet verloren in stille lijdzaamheid afgewacht wat er komen gaat Toen te Athene bekend werddat de oorlogsschatting wel 5 of 6 millioen pond zou kunnen beloopen, begaf zich Ralli onmiddel lijk naar de gezanten der mogendheden, om hun te zeggen, dat zulk een oorlogsschatting ongehoord is en het bestaan van den Griek- schen staat bedreigt, waarvan de inkomsten reeds tot 90 millioen drachmen gedaald zijn. En de Times deelt nog mede, dat van Grieksche zijde de schade, in Thessalie door het Turksche leger veroorzaakt, op 4376500 pond wordt geraamd. De Chronicle verneemtdat de groote mogendheden voornemens zijn, een Grieksche leening te waarborgen mits hun op de Grieksche financiën een volkomen en effectiet toezicht wordt toegestaan. Inzake Kreta wordt nu bericht, dat Numa Dioz nog wel te vinden zal zijn voor den post van gouverneur van het eiland, doch hij stelt natuurlijk ziju voorwaarden. Zoo wii hij dat een leening van 2()00üü pond zal worden gesloten door bemiddeling van de mogend heden; dat de Turken de door hen bezette plaatsen onverwijld ontruimen en ,dat zal worden gevormd een troepenmacht uit vreem delingen en Kretensers benevens een gen darmerie corps uit Zwitsers en Belgen, terwijl voorts de autonomie-bepalingen zullen worden onderworpeu aan de Nationale Vergadering van het eiland. Rusland schijnt Droz' candidatuur niet bijster gunstig te zijn: men ducht Engelands invloed op den loop der dingen op Kreta. Terwijl de koning van Belgie geen gelegen heid laat vooibijgaan, om den persoonlijken dienstplicht met den aankleve van dien, aan te bevelenwerken de militaire overheden in stilte ter bereiking van hetzelfde doel. Zij geven n.l. aan de militaire artsen het bevel zich zeer streng te toonen bij de inlijving der miliciens. Het gevolg daarvan is dat verleden jaar te Brussel ;49 percent dienstplichtigen werden afgekeurd. Dit cijfer is dit jaar gestegen tot 62 per honderd opgeroepenen. Nog een weinig, en de recruten zullen moeten gezocht worden in de rangen dergenen, die thans een plaatsvervanger stellen, daar 't bij de wet gevorderd contingent anders niet langer zal te vinden zijn langs den gewonen weg. Nu weet gij ook, waarom het Belgische leger zoo vaak door de vreemdelingen, die in Belgie reizen, geprezen wordt wegens den kranigen lichaamsbouw der manschappen. Wat men te zien krijgt is het neusje van den zalm. Het antwoord de regeering op de inter- pellatie-Delbeke ontmoet in de pers scherpe critiek. De meeste katholiekebladen zijn van oordeel, dat de kabinets-president best zou gedaan hebben mei rle rede des kouiogs voor diens rekening te laten in plaats van ze te verdraaien, ten einde ze met de ministe- rieele verantwóórdelijkheid te kunnen dekken en aldus meteen te doen gelooven, dat Sire zijn ministers in niets voorbijgaat Er zijn ook persorganen, die een verband willen zien tusschen de zeereis des konings naar Kiel, waar hij neef Wilhelm zal ontmoeten, en den speech ten paleize. Wat hiervan zij, het sprookje als zou Leopold II aan een hofjonker gezegd hebben, dat hij nooit zoozeer de baas geweest was als sedert 't aftreden van Beer- naert, bewaarheii.it zich al meer en meer. Merkwaardige bizonderheid de vorst is op zijn reis naar Kiel vergezeld van deii oud minister Brassine, die zijn portefeuille aan den dienstplicht ten offer bracht en dezer dagen schriftelijk zijn instemming betuigde met de gehouden militaristische betooging. Het heeft bevreemding gewekt dat het jacht, waarop Z. M. uit Ostende afvoer, de Engelsche vlag in top droeg. ^.g^aerr. nww rrmmtw wei whmvi-miv i n ■■amniui»»» Zeven volle uren heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een ongekend hevig onweer in Antwerpen en omstreken gewoed. In Antwerpen zelf overstroomden honderden kelders, tot groote schade van den inhoud. In Boom werden de steenbakkerijen onder water gezet, waardoor tal van werklui eenige weken zonder werk ziju. De stad Lier stond half onder water en de spoordijk tusschen Lier en Coniich werd op eenige puntep zoo beschadigddat de treinen er niet verder konden. In Heystop-rlen-Berg is schade aangericht door den bliksem, die een paar boerenhoeven en een molen verbrand heeft. Nog op veel andere plaatsen is de ver woesting groot. De wegen waren Zondag bijkans onbegaanbaar. In een dorp bij Brussel werd een boer in zijn bed door den bliksem gedood. De buitengewone ambassadeur van den sultan van Marokko, die te Parijs door Faure ontvangen was en vervolgens jnaar de jubi leumfeesten zou zijn gegaan is plotseling gek geworden. Hij wilde met alle geweld jockey worden. Si Mohamed ben Moessa zoo is zijn naam is thans door zijn gevolg zonder afscheid genomen te hebben, zoo snel mogelijk naar zijn vaderland vervoerd. Of het van de bovenmatige warmte komt, die te Parijs op dit oogenblik heerscht, wordt niet gemeld. Verschillende personen zijn daardoor bevangen op straat ineengezakt en later gestorven. De Marokkaan zal anders aan hitte wel gewoon geweest zijn. Tusschen Havana en San Jose Lajos op Cuba is een konvooi reizigers onder bewaking van een luiteuant met 18 soldaten door de rebellen overvallen. Al de militairen en enkele reizigers werden met de machete gedood. Soldaten werden te hulp gezonden maar kwamen nog slechts tijdig genoeg om wraak te nemen. De bende opstandelingen werd verslagen en moest acht man achterlaien. In Trinidad en Sancli Spiritus hebben vele opstandelingen met hun gezinnen zich onder worpen. Het is daar nu zeer rustig. Maximo Gomez heet weer ernstig gewond. Generaal Weyler is op reis naar het oosten van het eiland. Op Cuba moet een verschrikkelijke hitte heerschen. Gele koorts en buikloop teisteren de Spaansche troepen; 20000 man liggen in de hospitalen en ook 50 ger.eesheeren zijn ziek. De vlootschouwiiig. De vlootschouwing in het Spithead werd bijgewoond door dertien vreemde oorlogs schepen, vertegenwoordigende de vloten van Oostenrijk-Hongarije, Denemarken, Frankrijk, Duitschland, Italië, Japan, Nederland, Noor wegen, Portugal, Rusland, Spanje, Zweden en de Vereenigde Staten, In deze volgorde, van de aankomst, liggen de schepen geschaard. De minderheid dezer mogendheden komen met nieuwe of groote schepen voor den dag Frankrijk met den gepantserden kruiser Amiral-Pathnau, Italië met het pantserschip Lepanto (te water gelaten in 1893), Japan met de splinternieuwe Foedzji, Rusland met den gepantserden kruiser Rossia, van ruim 12.000 ton, Spanje met een gepantserden kruiser van 7000 ton, de Vereenigde Stateu met den nieuwen gepantserden kruiser Brooklyn. Onder de kleinere of oude schepen van de andere mogeudheden maakt de Evert- sen geen slecht figuur. PORTSMOUTH, 26 Juni, 9.30 (Part.) Het mistte hier gisteren zoö, dat van Ryde, waar heen ik overgestoken was, niets van de in het Spithead geankerde schepen te zien was. Een flinke bries klaarde echter heden in den vroegen morgen het weer op, en toen ik weer naar hier overvoer het was op het water guur en koud r— had ik een prachtig

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2