Notaris RANT, Notaris RANT, Notaris BINK, Advertentiên Waalwjjk. Kreta. Amerika. BINNENLAND." Ingezonden stukken. publiek verkoopen: publiek verkoopen: publiek verkoopen: Jaarmarkt Waalwijk op Doncbrdag 1 Juli 1897. De wed. A. M. B. van den Bolck op Donderdag 1 Juli 1897, De Schoof der Tienden van Waal wijk, over het seizoen van dit jaar. op Vrijdag 9 Juli 1897, Rogge - Haver - Mangelwortels Aardappels en grasgewas gezicht op de schepen, die alle in vlaggen- tooi prijkten. Ik voer dicht langs de Evertsen heen. Iedereen had het daar blijkbaar druk, gelijk trouwens op alle andere oorlogssch pen. Tallooze handelsstoomers, jachten er. gieken wiegelden op het water bij Cowes. Zooeven j ontmoette ik de barkas van de Evertsen. Zij landde aan een der dokken om Hollanders en Transvalers, van Londen gekomen, af te halen. In dit gezelschap bevonden zich de heer en mevrouw Leycls en de heer Montagu White. De heer Maas. onze consul--eneraal, noch de prinsen van Koetei waren gekomen. De laatsten wegens een sterfgeval. Onze ge zant. baron Van Goltstein bevindt zich op het gehuurde schip de Eldorado. PORTSMOUTH, 26 Juni, 1 uur. Het is prachtig weer. De reede met 167 Engelsche oorlogsschepen en de linie van vreemde oor logsschepen, de Evertsen daaronder begrepen, ziet er indrukwekkend uit; de prins van Wales is van hier vertrokken aan boord van het jacht Victoria and Albert, gevolgd door ver- scheideue stoomschepen aan boord waarvan de leden van het diplomatieke korps zich bevonden,de bijzondere gezanten, de premiers uit de koloniën en leden van Hooger- en Lagerhuis. Op elk oorlogsvaartuig hief de equipage hoera's aan, en de muziek speelde het volkslied bij het passeeren van 'i koninklijk jacht, dat vervolgens de besiemcle plaats innam. (Part.) Van de Dunera hadden wij des middags een prachtig gezicht op de geheele vlootschouwing. Met fraai weer voeren wij eerst door de mijlenlange reeks van Britsche oorlogsschepen, waarbij wij met al de vreem delingen op de Dunera gelegenheid hadden te bewonderen de eerste klasse pantserschepen nieuw type Majestic, MagnificentPrince George, Victorious, Mars. Jupiter, daarna de eerste klasse kruisers, de mooiste der wereld, Powerful en Terrible, met hun vier schoor- steenen. Tegen half drie kondigden kanongebulder en de hoezee's van verre de komst van den prins van Wales op het koninklijk jacht Victoria and Albert aan. Wij lagen op dat oogenblik geankerd tegenover de Siameesche en Japansche oor logsschepen; dat van Japan, de Foedsji, is een zusterschip van de Engelsche Magnificent. Het gebulder uit de honderden zware kanonnen der Britsche oorlogsschepen, dat voortduurde terwijl het jacht van den prins zijn tocht vervolgde, was geweldig; nu en dan werd het afgebroken door het overal weerklinkend gejuich en de muziek van het Engelsche volks lied, dat ook door het orkest op het oorlogs schip van Siam werd aangeheven. Wij kouden den prins van Walis, omringd door zijn staf en een zeer voornaam gezelschap, van boord van de Dunera goed zien. De Victoria and Albert werd gevolgd door eenige groote stoomschepen met de lords der admiraliteit, de pairs, de leden van het Lagerhuis, en vele hooggeplaatste gasten. Het koninklijke jacht werd voorafgegaan door het Trinity jacht Irene. De vlootschouwing duurde tot laat in den middag, waarna de Dunera, langs de schepen opnieuw rondvarende, den steven weer wendde naar de oorspronkelijke ankerplaats. Juist toen ons stoomschip die naderde, barstte het onweder dat lang gedreigd had met gewei dige stortregens en bliksemstralen donderend los en het duurde geruimen tijd, zoodat er vrees bestaat dat de illuminatie zeer te lijden zal hebben of onmogelijk zijn gemaakt. Door het onweder onderyonden ook de Dunera en de andere pleizierjachten groote vertraging de valreep van ons schip viel toe tweemaal toe in zee en moest dau met veel moeite opgevischt worden. Het weer klaart nu weer op. Maar toch kan de illuminatie der vloten nauwelijks ge slaagd heeten. Onuitwischbaar blijft de her innering aan het grootsche schouwspel, toen de prins en de prinses van Wales omstreeks 4 uur met de Victoria and Albert bij Renown ankerden. Op dat oogenblik was 't een prach tige aanblik, de volle zon op de golven waar de grootste Engelsche vloot, ooit bijeenge bracht, lag met de machtigste Engelsche zeeschepen, als de Campagnia en de Teutonic, dit een slagvaardig zeeschip van den eersten rang. Aan het salueeren met het geschut namen ook de vreemde oorlogsschepen deel. Om 5 uur ontving de kroonprins de bui- tenjjandsche vlootvoogden op zijn jacht. Hij landde even na zes uur, eu een uur later ving het galadiner aan. Om halftien ging de prins van Wales de illuminatie beschouwen, toen het weer veel verbeterd was. Op de Dunera bevonden zich, behalve een honderdtal Engelsche en buitenlandsche jour nalisten, zeer vele bekende personen, ook Indische vorsten en eenige officieren der koloniale troepen. Aan deze laatsten is bij het luncheon een ovatie gebracht, waarbij het Engelsche volkslied werd aangeheven. Er heerschte een warme, vaderlandslievende geestdrift op de Dunera, evenals elders. We lieten eenige duiven op, die een beschrijving van de vlootschouwing overbrachten naar Portsmouth, naar Londen en naar Parijs. De voorwaarden die de oud-voorzitter van den Zwitserschen Bond Numa Droz stelt voor het aannemeu van de landvoogdij op Kreta, zijn lo. Door bemiddeling van ^mogendheden wordt een leening gesloten ten bedrage van 200000 pond Turksch (f2,200,000). 2o. De Turken ontruimen ten spoedigste alle plaatsen die zij nog bezet houden. 3o. Er wordt een korps gemengde troepen (vreemdelingen en ICretenzen) en een gendarme-korps van Zwit sers en Belgen gevormd. 4o. De bepalingen betreffende de zell'regeering '.van het eiland worden onderworpen aan de goedkeuring van de Kretasche nationale vergadering. De Amerikaansche regeering heeft op het protest van het Japansche gouvernement tegen de inlijving van Hawaï geantwoord, dat ze geen inmenging van een vreemden staat in haar buitenlandschn politiek duldde, doch dat er rekening zou gehouden worden met de rechten der in Hawaï wonende Japanners. mm—iMCiiimiM—i irr«nn—»»rw.i«— 1 WAALWIJK, 30 Juni 1897. Verkiezing Gemeenteraad. Candidaten ter vervulling van vier plaateen in den raad dezer gemeente, zijn de heeren: Baijens E. Hoffmans Th. Mombers L. Mulders H. Nelissen P. Quirijns P. BAARDWIJK. Gekozen verklaard de heeren; J. Loeff, weihouder. G. van Sëijnen. Beiden aftredende leden. S P R A N G. Gekozen verklaard heeren: Jan Col-iielis Maijers. Dirk Soeters. CAPELLE. Candidaten ter vervulling van 3 plaatsen in den raad dezer gemeente zijn de heeren: D. M. de Bruijn. M. Iieijmans. A. P* van den Hoek. S. Oerlemans. A. L. Sneep. De eerste drie aftredende leden, de ovengen nieuwe candidaten. Heijmans werd op 5 Sneep op 3 en de overigen op 2 lijsten can- didaat besteld. B E S O IJ E N. Ter vervulling van 2 zetels, zijn candi- daat gesteld de volgende heeren: E. G. de Bakker. J. Broeders. W. E. Klerx. B. H. Wem uiers. WASPIK. Ter vervulling van 3 zetels zijn candidaat gesteld de volgende heeren. G. van üisseldorp. Joh. de Graaff. Petr. Klaassen. Corn. Schenkels Sr. Concert in den nieuwen „Volkstuin." Wel liet het weder zich verleden Zondag niet te best aanzien en regende en onweerde het den geheelen namiddag en had eenieder de hoop op het aangekondigde concert bij den heer Christ Appels, al zoowat uit het hoofd gezet, toen juist te rechter tijd de lucht begon op te klaren en we hadden toen het schoonste weertje van de wereld. Niet te heet, maar ook niet te koud, juist zooals het moet zijn om eene menigte volks naar den Gouden Appel te trekken. De tuin ziet er waarlijk kranig uit en zal na enkele jaren, als de boomen wat grooter zijn en wat meer schaduw geven, kunnen wedijveren met de schoonste inrichtingen. De zitplaatsen waren zoo netjes mogelijk ingericht en op geschikte plaatsen aange bracht. Doch wat vooral ieders aandacht trok was de kiosk, waarover wij reeds meermalen gesproken hebben. Zij beant woordt ten volle aan haar doel: de muziek klinkt er uitstekend onder. Maar nu 't Concert Dat is natuurlijk, zooals trouwens altijd, uitmuntend geslaagd. Het programmabevatte 9 van de uitgezochtste stukken, en vooral werd de Potpouri de l'Opéra Jeruzalem met luid handgeklap begroet. Alle aanwezigen waren vroolijk en opge wekt door deze heerlijke uitvoering eu wat daartoe al verder aanleiding kon geven en allen zullen zeker met ons hopen, dat de heer Christ Appels nog wel eens spoedig zoo'a concert laat geven. Ontslag aanbieding van liet ministerie. Naar wij vernemen heeft het ministerie, dat bereids vóór 15 Juni jl. aan H. M -de koningin-regentes eerbiedig zijn voornemen had kenbaar gemaakt, om na afloop der verkiezingen van leden van de tweede kamer der staten-generaal aan Hoogstdezelve zijn ontslag aan te bieden, aan dat voornemen gevolg gegeven. Schade door den storm. De schade door den stormvloed, alleen in den Biesbosch veroorzaakt, wordt met inbe grip van de schade aan kaden en waterkee- riügen, op f 150.000 geschat. Het water, dat de polders instroomde was brak, en het blijkt nu dat daardoor al de te veld staande graangewassen bedorveu zijn. De boeren kunnen het land weer opnieuw gaan omploegen. Onweder. Zondag trof de bliksem het huis, bewoond door J. Babijs, gemeente Schoondijke, doch wonende nabij Oostburg. Bijna overal in huis is het vuur geweest, hier en daar eenige meubels beschadigende en o. a. gaand onder door den stoel waarop Badijs gezeten was. De 72jarige F. Bonte, verpleegde in het St. Antonius gesticht te Oostburg, toevallig aanwezig, werd door het hemelvuur zoodanig in de beenen getroffen, dat hij per rijtuig moest worden thuisgebracht. Hoewel vrij ernstig geraakt, zal de getroffene waarschijn lijk het gebruik zijner beenen niet moeten derven. Het onweer veroorzaakte geen brand. Door het inslaan van den bliksem ont stond Zondag namiddag tijdens een onweder brand in de boerenhoeve van S. v. B te Wijk bij Heusden. In korten tijd was het huis totaal afgebrand. De inboedel is ge deeltelijk gered. Het huis is slechts zeer laag verzekerd. Tijdens hetzelfde onweer werd eene koe in eene weide te Wijk door den bliksem gedood en een groote stapel hooi op de uiterwaard te Aalst in ascli gelegd. Brand. Uit 's Gnveohage meldt men Ten huize van bejaarde echtelieden wonende in de Falckstraat, viel dezen ochtend om streeks elf uur een brandend petroleumtoestel in de keuken om. De olie. die onmiddellijk in |vlam geraaktedeelde zich in eetf oogenblik mede aan de kleederen der vrouw, eene 60 jarige juffrouw, die zich nog in lichte ochtendkleeding in huis bewoog. De onge lukkige stond onmiddellijk in lichtelaaie en wilde uit het huis loopen, maar reeds boven aan de trap zakte zij, onder hevig gegil, waardoor de buren van 't ongeval in keunis kwamen, ineen. Haar man en haar dochter, hoewel beiden hevig ontsteld, trachtten haar de kleederen van het lichaam te rukken, waarbij de dochter, een 20jarig meisje, ook hevige brandwonden aan de handen bekwam. In deerniswaardigen toestand, met onher kenbaar gelaat, werd de bejaarde vrouw per raderbaar naar het gemeenteziekenhuis ge bracht op last van den chirurgijn dr. Zandvliet, die de eerste hulp verleende. Ook de dochter werd naar het ziekenhuis gebracht. De toestand der moeder wordt hopeloos geacht, terwijl die der dochter vrij bevredigend is. In het perceel ontstond geen brand. De brandweer was dadelijk opgeroepeo, maar hehoefde niet op te treden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur, gelieve het volgende in uw blad op te nemen: Wanneer men reeds sinds acht dagen nu en dan eene wandeling maakt van Capelle in de richting Waspik, dan is het een lust om den ijver gade te slaan, welke door zoo veel arme lieden aan den dag wordt gelegd, nu zij door kosteloos verzamelen van bijna waardeloos hooi, onder een stroom van zweet, trachten, gedeeltelijk het verlies te kunnen dekken, geleden door de waterschade aan aardappelen en koorn. Dat zij in hunne pogingen mogen slagen wenschen wij allen, want het is een zware arbeid bij een temperatuur, als zich tegen woordig laat gevoelen. Treurig is echter de toestand van het land zelf, dat door water en slijk onooglijk is gewordenHet gras stroef, glansloos in eengekruld door den last, waarvan 't slechts korten tijd bevrijd is of nog bevrijd wordt, de slooten nauwlijks meer terug te vinden, door de opeengepakte massa's hooi, een lucht verspreidend, zoo oufrisch, beuauwd, vuil zelfs, dat alleen zij, die er in moeten werken, het er met moeite kunnen uithouden; dit is geen wonder als men die massa rottend hooi, slijk, smerig water en rottende visch aan schouwt, welke gezamentlijk u deze odeur verschaffen. Spoedig zullen op het land zelf die rottende stoffen verdwenen zijn, doch wat zal er met de slooten worden gedaan Een ieder zal opzien legen den zwaren arbeid om zulk be dorven, nat hooi op te halen, overtuigd als men is, dat het slechts voor mest zal kunnen dienen. Worden de slooten echter niet vol komen zuiver gemaakt, desnoods op last van hooger hand en door het houden van een noodschouw, en wordt daarna alles niet schoon gespoeld, door telkens flink het vuil water uit- en schoon water in te laten, dan zullen mijus inziens in de toekomst door gebrek aau zuiver water en luchtbederf bij mensch en dier ernstige ziekten, misschien met doodelijken afloop, zich openbaren Bij deze treurige omstandigheden zijn wij tot de overtuiging gekomen dat er groote behoeite bestaat aan pompen met goed water, waarover ieder vrij beschikken mag en zooals in de meeste aangrenzende gemeenten dan ook aanwezig zijn. Gelukkig werden v/ii door de goedheid van enkele ingezetenen in de gelegenheid gesteld coed drink- eu kookwater te bekomen', waarvoor zij dan ook onzen oprechten dank ontvangen. Onder deze omstandigheden twijfelen wij er dan ook niet aan, ot ons geacht bestuur zal de noodige maatregelen aanwenden om zoo spoedig mogelijk weer in het genot te zijn van die eerste levensbehoeften fris- sche lucht en zuiver water U, mijnheer de Redacteur, den dank voor uwe welwillende plaatsing en mede wei king in deze gewichtige aangelegenheid betreffende de volksgezondheid en het welzijn van onzen veestapel Hoogachtend, UEd. Dienaar, A. DE JONG. Capelle, 28 Juni 1897. oor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen veel geliefden Zoon, Broeder en Be- kuwdbroeder, ADRIAAN MACHIEL, betuigen wij onzen bartel ij ken dank. Uit aller naam G. VERMEULEN Wz. Capelle, 30 Juni 1897. Voor de talrijke blijken Van deelneming, ondervonden bij het overlijden onzer dier bare Echtgenoote en Moeder, Jacoba van Campen, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, C. HOEFNAGEL. Waalwijk, 30 Juni 1897. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw geb-, Beddigs, betuigen wij aan allen onzen hartelijken dank. Namens de familie, P. II. VAN DEN BOLCK. TE te WAALWIJKzal voor den heer van Waalwijk en Besoijenter herberge van Mej. de Weduwe V. J. GERRIS te Waalwijk, 's namiddags 2 uur, te Waalwijk zal ten verzoeke en ter herberge van de Wed. PETER VAN DEN BROEK, te Waalwijk in de 2e Zeine, 's morgens 10 uur, alles te veld staande. Bij biljetten breedvoerig omschreven. te WAALWIJK, zal 14 Juli 1897, bij INZET en 28 Juli 1897, bij TOESLAG, telkens des nam. 7 ure, in het Hotel „De Twee Kolommen" te Waalwijkkrachtens art. 1223, 2e lid B. W., Een Huis en Erf te Waalwijk, waarin vergunning tot verkoop van sterkedran ken, gunstig gelegen aan het Marktplein sectie C nos 1433 en 1434 groot 1 10 aren; eigendom van W. v. d. VEN.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3