Staatkundig overzicht. BfTITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschlancl. Rusland. Britsch-indie. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND." - of tijd, de klok van de andere kerk kunnen we niet hooreu. De Voorzitter: «ik wensch u geluk ermee, dal u onze klok niet hoort, want als ge daarop afgaat, komt ge overal te laat. De klok der Protestantsche kerk staat op de kerk en niet op den toren, en ik geloof dat we er daarom geeu recht op hebben. De heer Verbunt: „laat ze dau vast voor die f 20, die er uitgetrokken zijn, dit jaar in orde brengen. De heer van Schijndel deelt de meening van den heer Verbunt. De voorzitter: „het dag elijksch bestuur zal zorgen dat ze in orde komt. De heer Quirijns „de meesten hebben er genot van als ze in orde is". De heer van Dooren„er komen weer vele klachten over de Loint, 't is een ware stinkput, en daarom zou ik voorstellen maat regelen te nemen, als 't mogelijk was om die te verbeteren." De voorzitter„men was geneigd om een request er over in te dienen, maar omrede dat het de laatste weken wat beter gnig.hebben ze dat nog niet gedaan. De heer Timmermans Wz. „de heer Van Dooren klaagt dat ze bij hem zoo slecht is dan moet hij ze maar in orde laten maken. l)e heer Van Dooren ,,'t is niet alleen bij mij, want daar schikt het genoeg, ik heb er nog 5 voet water in, omdat ik ze altijd gebruik en schoonhoud, maar 't is overal, bij mijo buurlui, en zoo tot de school toe." De heer Timmermans Wz. „de heer van Dooren zegt, dat bij hem de Loint zoo goed is, dan moeten de anderen, ook dat maar nadoen, en uw voorbeeld volgen, en dan kan men nog altijd bij 't Polderbestuur komen. Wanneer de lui niet genegen zijn, achter hun pand, de Loi t zelf in orde te houden, zal het Polderbestuur het doen. En toch kan men het nooit tot een duurzame verbetering brengen, of men moest beginnen met een enorme rioleering of verlegging." De heer Van Schijndel„ik heb hooren zeggen, niet gezien, dat op sommige plaatsen, het water in de Loint, door sluisjes of an derzins wordt tegengehouden." Verder zegt de heer Van Schijndel nog „hel is zoo'n slechte tijd om nu de straten te gaan repareeren, zooals ze nu bezig zijn." De Voorzitter: „het is onze schuld niet; de keien zijn zoo laat gekomen en ten 2de konden we geen straters krijgen." De heer Van Schijndel „in het midden van den weg voor mijn huis tot 't station is de weg erg slecht." De Voorzitter„die zal dan ook verbeterd worden." Hierna sluit de voorzitter de vergadering. In afwijking van vele Oostersche po-ten- tateu, die Europa bezochten, en daar alles behalve aangename indrukken achterlieten, is het den koning van Siam gegeven, zoo al niet de bewondering, dan toch de ingeno menheid der westerlingen te verwerven. Waardig en koninklijk in woord en daad, onbekrompen en prachtig in zijne gaven, loont hij thans in de quaestie met Frankrijk, welke wij in een vorig nummer aan onze lezers meedeelden, dat regeeriugswijsheid en beleid den oriëntalischen monarch tot sieraad zijn en de liefde voor zijn volk hooger bij hem staat dan de prikkel der eigenliefde. De koning vau Siarn wil zijn Europeesche reis niet bedorven zien door onlusten in zijn land, tusschen zijn regeering en die van Frankrijk. Hoewel nog steeds de aanleiding tot de botsing tusschen Siameesche en Fran- sche troepen niet bekend is, heeft koning Chulalongkorn, naar de „Neue Freie Presse" verneemt, aan den staatsraad te Bangkok en aan de koningin, die tijdens zijn afwezigheid met het regentschap bekleed is, twee lange telegrammen gezonden. Hoewel de koning aan het grensgeschil geen waarde toekent, betreurt hij het voor gevallene en verlangt hij, dat aan Frankrijk schitterende voldoening zal worden gegeven. De soldaten die de oorzaak van den twist zijn, moeten streng worden gestraft. Zij moeten onmiddellijk het betwist gebied verlaten. De Staatsraad moet aan den Franschen resident en aan de Fransche regeering leedwezen betuigen over het gebeurde, daar de koning de goede verstandhouding met Frankrijk niet gestoord wil zien. Vooral over de verwonding van den priester Emmanuel, dien de koning persoonlijk k^nt, spreekt hij zijn leedwezen uit." Door dit optreden van koning Chulalong korn is het geschil tusschen Siam en Frankrijk onmiddellijk onderdrukt. Mogen in dit opzicht de Franschen van geluk spreken, dat zij den dans van een duren en wisselvalligen expeditie-oorlog ontsprongen zijn, ook nog in een ander op zicht mag de regeering er aan denken eene rustige zomervacantie in het vooruitzicht te hebben. De Panama-quaestie is zoo goed als dood geredeneerd en het parlement gaat, al is het spade, inzien, dat het nu maar beter is om gedane zaken, die geen keer meer kunnen nemen, als dood te beschouwen. Het was veel rnstiger in de Fransche kamer dan men dacht, toen de Panama enquête commissie werd benoemd. De commissie is 33 leden sterk, genomen, zooals men weet, uit alle partijen, een onpartijdigheid, die tot de zeldzaamheden mag worden gerekend en op zichzelf reeds een teeken ic, dat er niet veel hartstocht in het spel was Als reden van de kalmte wordt opgegeven, dat Panama iedereen verveelt en het geschreeuw van de socialen daarover meer en meer onverholen weerzin ontmoet. Daarbij weet iedereen, dat de commissie, indien men haar geen buiten gewone volmacht geeft en die kan zij nooit krijgen om den Senaat eigenlijk een wassen neus is Onder de commissie zijn slechts enkelen, die van ijver blaken. Toen door een hunner werd voorgesteld, om de commissie de meest uitgebreide bevoegdheid te geven, riep Pelletan Geef hun toch de meest onbeperkte machtmen kan toch wedden, dat zij niets zullen uitvoeren. Dat schijnt de algemeene overtuiging te zijn, zoo zelfs, dat de commissie eigenlijk alleen be noemd is, omdat men drie maanden geleden in een vlaag van opgewondenheid 't besluit ter benoeming genomen had. Er is een andere reden. Er is in den laat- sten tijd zoo dikwijls gewezen, naar aanleiding van het Engelsche jubilé, op het verschil tusschen Engeland en Frankrijk, dat men te Parijs, zij 't ook maar voor een wijle, zich begint te schamen over de wispelturigheid en het eeuwig wroeten in eigen ingewand, het belang des lands op die wijze binnen en buiten ondermijnend. Vijf jaren geleden is er reeds een commissie geweest, onder voor zitting nogal van Brissou die commissie heeft een schip met akten en bescheiden geladen, die niets hebben uitgewerkt. Waarom er nu opnieuw mee te beginnen De „Figaro" is bepaald boos om de nieuwe commissie en meei.t dat zij eer belachelijk dan belangrijk is. Die eindelooze Panama-quaestie heeft, zoo zege het blad, toch reeds elke politieke be- teekeuis verloren en behoorde voortaan beter in de rubriek ongelukken behandeld te wor den. Te onderzoeken, of hier of daar een arme duivel vau een afgevaardigde een zwak oogenblik heeft gehad, dat is de vooi naamste bezigheid van onze kranten en politici. De Engelschman daarentegen denkt er aan hoe hij de heerschappij in Indiö zal bevestigen, hoe hij zich het ongestoord bezit van Egypte zal verzekeren, Zuid-Afrika veroveren en Soedan, in Canada de sporen uitwisschen van den Franschen invloed, den band tus schen de Australische koloniën en het moe derland versterken, zijn welberekende han delspolitiek in Siam, China en Japan uitbrei den. Zoo breidt hij al zijn invloed en zijn zaken uit, terwijl de Franschmau zich bij voorkeur bezighoudt met geklets. Nelidow, Ruslands gezant te Konstantinopel, die nog altijd niet mag uitgaan, vertrekt aan 't eind dezer maand stellig en zeker van zijn post en Cambon, Frankrijks vertegenwoordi ger, gaat reeds deze week met verlof een een bewijs, dat de vrede te verwachten is tusschen Griekenland en Turkije, het tweede een gerustellend verschijnsel voor den algemeenen toestand van het oogenblik in 't Oosten En de saaie, koppige vasthoudend' eid dan van de Porteaande verlegging van deTurksch- Grieksche grenslijn in Thessalië in de rich linsj der Peneus, zóó dat Kalabaka, Trikala, Turnavos en naar men meent zelis Larissa, onder Turksch gezag zouden komen Inderdaad blijtt men te Konstantinopel op grond van allerlei vermeende rechten en traditiën het noordelijkst deel van Thessalië, waar zoo hier en daar Wallachen wonen, opeischen, o. a. met het beweren dat eigenlijk dat gansche gebied van Thessalië walla- chisch is. Die beweringen van de Porte houden geen steek en worden door de gezanten eenvoudig voor kennisgeving aangenomen in hun jongste samenkomst hebben de heeren enkele dorpen, die werkelijk door Wallachen bewoond wor den, aan Turkije toegewezen, doch van de steden voornoemd wordt niet gerept. 't Zal wel uilloopen op aanvaarding van het gebodene zoodra maar voldaan is aan de eischen der eeuwenoude traditie in 't Oosten, dat men zich nimmer moet overhaasten, dat men tien maal meer moet vragen dan men in 't gunstigste geval hoopt te krijgen en dat meu eerst op 't allerlaatste moment moet instemmen met het voorgestelde, precies zooals men reeds heel in 't begin voornemens was Nog is 't niet zeker, dat Numa Droz de oud president van den Zwitserschen Bond definitief de hem namens de mogendheden gedane voorstellen inzake het gouverneurschap van Kreta, heeft afgeslagen ('t heette Zaterdag wel dat hij met het oog op den toestad van zijn vrouw geweigerd had, doch gelijktijdig werden eischen van hem gepubliceerd) en reeds is men met nieuwen cadidaat komen aanzeulen. Met ot zonder goedkeuring van of kennisgeving aan de mogenheden, zou Turkije den gouverneurspost hebben aange boden aan prins Louis Napoleon, die te Petersburg als Russisch officier vertoeft. Men gaat zelfs verder met zijn beweren: de prins zou de zaak ernstig in beraad hebben geno men en er nu over in gedachtenwisseling zijn met zijn broeder Victor, zijn moeder prinses Clothilde en de ex-keizerin Eugenie. In de Boriuage blijft de toestand nog even gespannende werkstaking is algemeen, en, ofschoon in de officieele rapporten slechts 18950 stakers opgegeven worden, kau men zeggen dat de geheele werkliedenbevolking zonder arbeid is. De werkstakers zijn kalm, doch het groote aantal doet voor onlusten vreezen. Zij verspreiden zich in de bosschen en plunderen de velden. Hier en daar zijn kloppartijen en schermutselingen voorgevallen. Uit Mons zijn versterkingen gezonden. De directeurs van de kolenmijnen hebben ver klaard, dat het door de Fédération boraine opgestelde reglement onaannemelijk is en het oude reglement blijft van kracht. De werk staking wordt dus voortgezet en het laat zich aanzien dat ze van langen duur zal zijn. Ook in het Centre heerscht gisting onder de werklieden. De Belgische glasindustrie maakt een ernstige crisis door. Na de glasfabriek Beaudoux en die van Schmidt-Devillez ie Dampremy heeft thans de maatschappij der glasfabrieken "an Charleroi het bedrijf ge staakt. Een duizendtal werkliedenworden daardoor broodeloos. Men verwacht, dat nog andere fabrieken zullen volgen. Gedurende het hevige onweder, dat Donderdag om 5 uren 's morgens uitbrak, is ide bliksem geslagen in de buskruitfabriek te Clermont. Ongeveer duizend kilo buskruit zijn ontvlamd, zoodat een gedeelte der fabriek door ontploffing is vernield. De schok der ontploffing was zoo geweldig, dat men aan aardbeving dacht. De schade is groot, doch geen menschenlevens waren in gevaar, daar geen werkvolk aanwezig was. In het zuiden van Frankrijk nemen de overstoomingen onrustbarende afmetingen aan. De Save, een zijrivier van de Garonne, is buiten hare oevers getreden. Te l'Isle-en- Dodon zijn 40 huizen verwoest en dertien menschen verdronken; te Saint Laurent zijn 30 huizen verwoest en drie personen omge komen. Tusschen Tarbes en Auch is de gemeenschap verbroken. Argelès is door water omringd en het raadhuis is ongenaakbaar In het dal van Aros zijn zeven huizen inge stort. De Spaansche regeering ontving uit Manilla het telehraphisch bericht, dat de Philippijn- sche eilanden geheel tot rust zouden gebracht zijn. Uit Havana wordt gemeld, dat het opstandelingenhoofd Perez niet zijn bende zich aan de autoriteiten in Pinat-del-Rio on derworpen heeft. De onlangs begenadigde Amerikaan Sanguily moet weer op Cuba vertoeven en den leider Rivera opgevolgd zijn. Volgens een bericht uit Havana hebhen de opstandelingen op de spoorlijn bij Janico een bom laten ontploffen op 't oogenblik, dat een trein voorbijreed De machinist en de stoker werden gedood en de machine be schadigd. Vrijdagavond sprong te Orsoy de stoomketel van de sleepboot Ketjen van den heer Kukelmann te Homberg. Bij dit ongeluk is de geheele bemanning, 4- personen, gedood Zondagavond gaf keizer Nikolaas II ter eere van zijn Siameesche gasten een feestmaal in het groote paleis van Peterhof. Gistermiddag gingen de Koning van Siam met de prinsen en het gevolg, onder geleide van grootvoist Alexander Michajlowitsj Petersburg bekijken. Zij voeren met een stoomboot naar de stad, waar de admiraals Awelan en Nazimof en de prefect en de bevelhebber van Petersburg ze ontvingen; en reden naar de Peter-Pauls- vesting om een bezoek te brengen aan de keizergraven. Met den grootvorst bezichtigde de koning alleen het huisje van tsaar Peter, en het verdere van den middag ging grooten- deels voorbij met het onvangen van de diplomaten die bij het Russische hof zijn geaccrediteerd waarna, de Koning naar Pe terhof terugkeerde. De onlusten, die in Chitpur, de voorstad van Calcutta hebben plaats gehad, zijn vrij ernstig geweest. Behalve de inlandsche politie, die van haar vuurwapenen gebruik gemaakt heeft, waren er 240 soldaten en 58 ruiters noodig om de groepen muitelingen uiteen te jager», die Europeanen en rijtuigen metsteenen wierpen. Meer dan 5U00 inlanders hebben aan de muiterij deelgenomen. Het aantal dooden en gekwetsten is nog niet precies bekend. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerendc hulpkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 5182.77 terugbetaald f 1188.78 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1349. - js naacauxmiMuai. wxozm nanrTam»«gUMB WAALWIJK, 7 Juli 1897. Ministerie van Landbouw. Het Genootschap van Nijverheid in de provincie Groningen heeft een algemeene vergadering^ gehouden, waarin behandeld werden de antwoorden, die ingekomen waren op het vraagpunt „De belangen van den landbouw worden door de hooge Regeering niet voldoende behartigd. Aan welke wijze van vertegenwoor diging van den landbouw in de Regeering van ons land is de voorkeur te geven Van de 14 afdeelingen, die zich over dit punt uitspraken, oordeelde de meerderheid het zeer gewenscht, dat een ministerie van landbouw ingesteld werd. Het hoofdbestuur is ook die meening toegedaan en vindt de instelling van een nieuw en zelfstandig minis- teriëel departement wenschelijk, waaraan de zorg voor de landbouwbelangen geheel kan worden opgedragen. Het meent, dat dit mi nisterie den naam zal moeten dragen van ministerie van landbouw en nijverheid, en de zorg voor handelsbelangen in geen geval daaraan zou mogen worden opgedragen, omdat de belangen van landbouw en handel te dikwerf met elkander in strijd komen om de behartiging van beide belangen aan één hoofd van een departement te mogen over laten. Aan H. M. de Koningin-Regentes en aan hel Landbouwcomité zal een adres in dien geest gericht worden. W. G. V. De Waalwijksche Gymnastiek Vereeniging zal op a. s. Dinsdag op de zaal Musis Sacrum eene feestelijke vergadering houden. (Zie achterstaande advertentie.) Concert Kon. Oranje Doelen. Naar men ons mededeelt, zal de «Kon. Oranje Doelen" Zaterdagavond 10 Juli om half negen, een concert doen geven, door de harmonie l'Espérance, bij gunstig weder, in den tuin van de wed. V. Gerris. Bevolking van Nederland. Ons land telde 1 Januari jl. 4.928.658 be woners, waarvan Zuid-Holland 1.082.678, Noord-Holland 933 692, Gelderland 548 748, Noord-Brabant 539.725, Friesland 339.425, Overijsel 319.494, Groningen 292.834, Lim burg 276.239, Utrecht 241.178, Zeeland211.617 en Drente 143 028. Vorstelijk bezoek. Met den trein, van 10.20 arriveerden gis teravond te Amsterdam de kroonprins van Italië en zijne gemalin, geboren prinses van Montenegro. Van Londen maakten de vorstelijke perso nen hun reis met het koninklijk jacht tot Vlissingen Reeds te halfnegen bevonden zich op het perron van de Hollandsche Spoor in Den Haag de gezant van Italië bij ons hof, graaf De Zannini, en de secretaris der Italiaansche legatie, markies Paul de Gregorio, vergezeld van zijn gade, ten einde het vorstelijk echt paar, gedurende het oponthoud van den trein, te begroeten. Met den aangekondigden trein kwam echter het echtpaar niet mede, noch met een der volgende treinen, wier aankomst de gezant en zijn gezelschap nog afwachtten. Inmiddels was van wege de Spoorweg-Mij- naar Rotterdam en naar Rozendaal getele grafeerd om inlichtingen en even nadat de gezant en de heer en mevrouw Gregorio het stationsgebouw verlaten hadden, kwam uit Rozendaal het bericht, dat de kroonprins aldaar langs de Staatsspoor over Utrecht de reis naar Amsterdam had vervolgd. Te Amsterdam werden HH. KK. HH. opgewacht door den heer H. Van Dam, Italiaansch consul, en eenige leden der Ita liaansche kolonie. De vorst en de vorstin zijn afgestapt in het Doelen-Hotel. Vermoedelijk zullen zij aan deze reis een bezoek vastknoopen aan de Koninginnen op het Loo. De Italiaansche gezant te 's Gravenhage is hedenochtend naar Amsterdam vertrokken om den kroonprins en de kroonprinses van Italië te begroeten. Uitslag der Wielerwedstrijden en Coucours Ilippiquc te Tilburg. Op Zondag 4 Juli 1897. N°. 1. Professional-wedstrijd 2000 meters. Prijzen le f 60.2e f 30.3e f 20. 1 aank. Impens uit Brussel in 3 min. 512/5 sec. 2 Sidney Jenkens uit Zuid-Wales, in 3 m. 5H/g sec. 3 Jules Patou uit Brussel, 3 m. 52 sec. N°. 2. Professional-wedstrijd, 1609 meters. (Handicap.) Prijzen le f 40.2e f20.3e f 15. 1 aank. Vlug uit Utrecht, 2 m. 22*/5 sec, 2 Impens uit Brussel, 2 m. 231/5 sec. 3 Jules Patou uit Brussel, 2 m. 233/- sec. N°. 3. Concours voor het schoonste en best gaande Rijtuigpaard. le pr. f50 „Selma," v.W.v.d.Lee,uit Utrecht. 2e f 25.— „Rosa," v. Jos. Houben, uit Tilb.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2