Nummer 55. Zondag 11 Juli 1897. Tweede Klad. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Sp panje. Duitschland. Italië. isiuna. Griekenland. Britscli-indie. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. WAALWJK Zondag 11 Juli, 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance", op de zaal van de Erven van Riel worden uitgevoerd Kermis Marsrh. Kessels. tJ^M4irxiOLmBMmiUM*Ji*ca«3ajiaaBnnwtr,n>ee»Bi 11 mm ft m» Het resultaat van Roger's interpellatie in de Kamer heeft op de stakende mijnwerkers, die een tusschenkomst van de regeering ver wachtten, een alles behalve kalmeerenden invloed gehad. Nadat opeen monstermeeting te Quarequon, waaraan meer dan 1000 per sonen deelnamen, Roger zijn interpellatie uiteengezet en het antwoord van den minister meegedeeld had, werd door de gansche me nigte tot voortzetting vau de staking besloten. Er zijn in de Borinage nog ongeveer twin tigduizend stakers. Daar de opgewondenheid er groot is, wordt hier en daar de gendarme rie versterk:. Bij Jemappes heeft reeds een schermutseling tusschen gendarmes en werk stakers plaats gehad. Bij de beraadslaging over de begrooting van buitenlaudsche zaken in den Senaat dient de senator Descamps-David een motie in, strekkende om de blijdschap van den Senaat te betuigen over de pogingen van de regeering in de richting van scheidsrechter lijke uitspraak, en zijn verwachting dat de regeering zal meewerken tot het instellen van een internationaal scheidsgerecht, rechtspraak doende tusschen kleine staten. Het voorstel wordt met groote meerderheid aangenomen. In de Kamer is een krediet-ontwerp van 5.250.000 francs voor de slachtoffers der over stroomingen goedgekeurd, ook in het depar tement van de Gere is door het water groote schade aangericht. Te Lombez is de geheele oogst verloren. Geheele korenvelden ziju overstroomd, de wegen zitten vol kuilen en zijn onbegaanbaar. De uitbreiding van den opstand in de provincies Havana en Matanzas wordt be schouwd als een poging van de voornaamste Cubaatische leiders om de Spaansche troepen, die Maximo Gomez aan de grenzen der oostelijke provincies op de hielen zaten, af te leiden. Op last van generaal Weyler wordt de plattelandsbevolking in de oostelijke pro vincies saamgetrokken. Tengevolge der ontploffing van een vat naphtha is gisteren in de groote verffabriek Speyer Co. tc Elberield een geweldige brand uitgebroken. In enkele oogenblikkeo stonden alle gebouwen in lichte laai en kon de brandweer slechts de aangrenzende huizen vrijwaren. De schade wordt op milioenen marks berekend. Naar dé Schaumburg-Lippische Landes- zeitung meldt, heeft het scheidsgerecht dat ingest tot beslissing van het vraagstuk v de roonopvolging in Schaumburg-Lippe, Cr iunspraken van graaf Ernst zur Lippe- Biesterfeld erkend. Bij de behandeling van de begrooting van justitie bespreekt de minister de verhouding "mot het vk.iika. n. Hij zegt dat de regeering verzoening zoowel als strijd ounoodig acht: e rhaud een toestand te die zal gedoogen de quaestie te len met volkomen toepassing van de rechten van Italië nv.-t hulp van de wet en de rechtvaart loeten met ge ma tigdneid handelen zonder ons zwak te toonen, verklaart de minister. He parlement kan thans niet ee« eestelijke goederen in behandeling nemen. Men zal moeten er- kenen, 'egenv. /ordige regeering veel gedaan heeft om den dampkring te zuiveren. (Levendige teekenei -A curing), In Rusland houdt m_i t: bezig met 't vraagstuk nt best te bestrijden is. heeft nu het p'an gen in te richten op oe Alan alcoholici doo; drinken zouden worden met behulp van alle med sche hulpmiddelen, vcuv i zich steeds veel >e de drankzucht het n dokter Oldewyge inatorium I's-eilanden, waar de en diëet van het ten. Natuurlijk 'ae en psychiatri- t3 hel denkbeeld van afzondering overigens niet. In het Ladoga- meer is een eilandengroep, de Walaum eilan den, vvaar zich een zeer bekend orhodox klooster bevindt. Daarheen worden voorna melijk jongelieden uit den handelsstand, die zich aan alcoholgebruik te buiten gaan, gezonden. De ouders behoeven den j©ngen man slechts aan booid van een stoomboot te brengen, en deze brengt de patiënteh direct naar 't heilige Walaum. In het kloosier gaat 't zeer streng toe, en niet dan met verlof van den abt worden de patiënten weer los gelaten, om de nuchterheidsproef te door staan. Uit Athene wordt gemeld dat 't incident, ontstaan door de vechtpartij tusschen Russi sche matrozen en inwoners van den Piraeus, bijgelegd is. Het Grieksche schip heeft het Russische pantserschip gesalueerd, en de minister president RalÜs is aan boord gegaan om den commandant zijn spijt over het ge beurde uit te drukken. Het Grieksche comité tot ondersteuning van de vluchtelingen uit Thessalie heeft zijn werkzaamheden moeten staken. Bij inschrij ving was 800,000 drachmen bijeengebracht, die zijn nu verbruikt. De regcering heeft 300,000 dr. voorgeschoten, maar de kosten van het onderhoud der vluchtelingen bedragen 100,000 dr. 's weeks Ook voor de vluchtelingen uit Epirus heeft zich onder voorzitterschap van den aarts bisschop van Athene, een ondersteunings commissie gevormd. Generaal Smolenski geeft na langdurige besprekingen met den koning en den minister president, besloten naar de Thermopylae te vertrekken. Hij zai het bevel over de eerste divisie op zich nemen. Uit Calcutta wordt bericht, dat er nog groote ongerustheid heerscht; men duebt een herhaling der muiterijen. Het aantal dooden bij de jongste onlusten wordt op zeshonderd geschat. Uit Bombay wordt bericht, dat een Engelsch officier door een inlandsch soldaat ge dood is. Maandag hadden tweehonderd agen ten post gevat bij de kathedraal, waar de op den jubileumsdag uitgestelde godsdienst oefening plaats had. Alles is zonder stoornis afgeloopen. Er wordt echter nog druk geklaagd over de beleedigende houding der inlanders vooral tegenover vrouwen. Naar uit Calcutta aan de Times gemeld wordt, hebben de maatregelen door den commandant van de troepen kolonel Wilford genomen, daar een uitstekenden indruk ge maakt. Toen 't gepeupel vernam dat troepeu naar de beide oevers van de rivier ge zonden waren, ging het uiteen, zonder verdere ongeregeldheden te begaan. Heden was alles rustig. Te Honoloeloe op h:t eiland O walm hebben eenige Japansche matrozen een man gemolesteerd- die een op 't eiland wonende Amerikaansche dame vergezelde. Amerikaan- sche matrozen hebben daarover wraak ge nomen door een Japansshe zeeman, die bij de zaak betrokken was, aan te grijpen en zoo toe te takelen, dat men voor zijn leven vreest. Op de landengte van Tehuantepec, aan de Zuidzeekust van Mexico, en ook in Cali- fornie zijn heftige aardschokken voorgekomen. Tehuantepec moet zoo goed als geheel verwoest zijn. De barbier van Sevilla, ouverture Rossini. An der schönen blauen Donau. Strauss. Concert Marsch Loraine. Canne. agmiinu mn ggxaiaqpwg—innwir? w—waHtrnaBWWBWMrMirTri» WAALWIJK, 10 Juli 1897 Benoemingen. Tot assistent aan het Anotomisch Labora torium aan de universiteit te Amsterdam is benoemd de heer Louis Bolk, arts te Am sterdam (vroeger cand. not. alhier.) Tot burgemeester van Woudrichem is be noemd J. L. Kingmans, en tot burgemeester van Almkerk A. van de Koppel. Verkiezing Gemeenteraad. Bij de Donderdag gehouden stemming tot verkiezing van vier leden van den ge meenteraad, zijn uitgebracht 369 stemmen. Van onwaarde verklaard 11, zoodat overble- 358 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was dus 180. Uitgebracht waren op: F. A. Baijens 212 stemmen. Th. Hoffmans; 178 L. Mombers 236 H. Mulders 181 P. Nelissen 110 P. Quirijns 211 Zoodat herkozen zijn de aftredende^ leden Baijens, Quirijns en Mombers en gekozen is H. Mulders. Niet zoodra was Donderdagavond de ver moedelijke uitslag bekend, of de beide har monieën begaven zich op weg om het nieuw gekozen lid H. Mulders de gebruikelijke serenade te brengen. Onnoodig te zeggen, dat dit direct eeüe menigte volks op de been bracht. De harmonie l'Espérance bracht verder een ovatie ook aan de herkozen leden en bewees bij die gelegenheid in 't voorbijgaan ook eene attentie aan den Burgemeester. Kermis. De Waalwijksche kermis is weer daar en met haar eene week van dolle pret voor jong en oud uit onze en naburige gemeenten. Want veilig kunnen wij zeggen, zonder vrees voor tegenspraak, zij is en blijft een aan- trekkingspunt voor de gansche Langstraat. En natuurlijk neemt het bezoek toe, naar gelang de versnelde vervoermiddelen dit gemakkelijker maken. Nu, dit jaar zal een bezoek aan de Waal wijksche kermis de moeite wel loonen. Op het kermis-terrein zal men behalve liet gewone aantal kramen van allerlei soort, verschillende vermakelijkheden vinden o. a. de groote stoomcarrousel van Panhuijzen, die eindelijk weer door het gemeentebestuur, in deze gehoor gevende aau den duidelijk uitgesproken volkswensch, is toegelaten. Nu, we durven wel voorspellen dat het daar aan drukte niet zal ontbreken. Verder heeft men nog Giezen, carousel (open.) Gorter, dichte velocipèdemolen. Theater Nationaal, Princelli. Tent van W. Overmeer, waarin vertoond wordt miss Dyua Columbia door de lucht zwevende. Een groote poffertjeskraam van A. Bongers.- J. Dobbe, tent met een prijsrad. J. Verstappen, een Amerikaansche drukkerij. M. Gielen, met een luchtschommel. Flussendrager, Amerikaansche schommel. Een tent met het groote Wonder Kind der 19e eeuw. Een tentje met een waarzegster. Een brillenkraam van P. Serée. Een photografie tent van H. de. Winter. Voorts de gewone koekkramen van W. Janssens, G. van der Leeuw en J. Beljaars, en de galanteriekramen van M. Putte, J. Putte, P. van der Heijden en Adrianus Trommelen. En niet minder dan 3 oliebollen kraamptjes. Op muzikaal gebied naar gewoonte weer overvloed. De Koninklijke „Oranje Doelen" opent van 't jaar de feestelijkheden hedenavond 10 Juli, met een concert van l'Espérance in den tuin van mej. de wed. V. J. G'ïrris, ten half negen. Zondag matinée's door de Liedertafel en Harmonieën. Denzelfden dag, namiddags 6 uur Volks concert met vrijen toegang, door dé harmonie St. Crispijn op het terrein van den doelen „Willem Teil," bij den heer Bezier. Voor de verdere vermakelijkheden, te veel in getal om ze allen op te noemen, verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende ad- vertentien en de afzonderlijke programma's. Men ziet het, er is overvloed van gele genheid tot uitspanning; wij hopen dat allen er een gepast gebruik van zullen maken en zich daardoor eenigermate zullen herstellen van de dagelijksche zorgen voor 't bestaan. Aan allen wenschen wij een vroolijke, prettige kermis. Onder de vermakelijkheden die zich op het kermisterrein bevinden, verdient vooral de opmerkzaamheid het Theater Nationaal, onder directie van B. Princelli Schentke. Toen dit Theater, thans 7 jaar gelede-, voor 't eerst onze kermis bezocht, had het zich spoedig een goeden naam verworven en de voorstellingen werden zeer druk be zocht. Thans verdient het dit nog veel meer, daar de laatste jaren zijn repertoire aanzienlijk is uitgebreid en geen moeite noch kosten gespaard worden om de voorstellingen zoo schitterend mogelijk té maken. (Zie advertentie.) Verder vestigen wij ook de aandacht op het groote wonder der 19de eeuw, Maria Staesens, 200 pond wegende op den ouderdom van 9 jaren; standplaat naast den heer v. d. Pluim. Zie verder advertentie. Opening der Tentoonstelling van Noordbra- bautscke Nijverheid. Aanstaanden Zaterdag 17 Juli is de dag, waarop de door velen lang verbeide Tentoon stelling van Noordbrabantsche Nijverheid door haar eere-voorzitter, den Commissaris der Koningin iu Noordbrabant, mr. A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst, zal geopend worden. De invitaties voor deze plechtige opening zijn verzonden en wij vernemen dat een breede schaar van de eerste personen in dit gewest dezeD dag met hun tegenwoordigheid luister zullen bijzetten. Het college van Gea. Staten en de Bossche Gemeenteraad, welke de provincie en de stad vertegenwoordigen, die door ruime subsidien het mogelijk maak ten, dat ten bate van industrie van gewest en gemeente zulk een flinke expositie tot stand kwam, mogen hier het eerst worden genoemd. Verder zullen bij de plechtige ope ning tegenwoordig zijn HH. Leden van de Kamers van Koophandel in Noordbrabant, leden van het Algemeen Comité en het Uit voerend Comité der Tentoonstelling, leden van de plaatselijke comité's in de provincie en de deelnemers in het garantiefonds, HH. exposanten en de verschillende regelings- commissien voor de te geven feesten. Ook is de geheele Noordbrabantsche pers verzocht, om van dit bij uitstek Noordbra bantsche nijverheidsbelang getuige te zijn. Eveneens verzond het Uitvoerend Comité aan de groote bladen en de piovinciale hoofdcouranten van het land beleefde uit- noodigingen, waarvan, naar wij vertrouwen, door onze Zusteren gebruik zal worden ge maakt. Het programma van den plechtigen ope ningsdag, welke naar wij hopen door de zon zal worden opgevroolijkt, begint met de ontvangst van heeren genoodigdeu door het Uitvoerend Comité, te 2 uur. Onmiddellijk daarna Openingsrede door den algemeenen voozitter, den heer, Jhr. P. J. J. S. M. Van des Does de YVillebois Burgemeester van 's-Hertogenbosch, na welke rede door den heer Commissaris der Konin gin de Tentoonstelling zal worden geopend, waarna door alle genoodigden de verschil lende gebouwen en lokalen zullen worden bezocht. Te drie uur is er eeu matinée, in de sierlijke kiosk, en te half zes een feest maaltijd in het Middengebouw. De dag zal besloten worden met een groot concert dat te acht uur zal aanvangen. Op Dinsdag den 20sten zal op de terreinen de plechtige ontvangst der leden van de Provinciale Stalen van Noordbrabant geschie den en dezen te vier uur op dien dag een matinée worden aangeboden en 's avonds eveneens een groot concert. Allerwegen is men op het terrein, in de lokalen, in de bureaux druk in de weer om den 17en Juli de Tentoonstelling in haar geheelen omvang aan de genoodigden te kunnen voorstellen en vergissen wij ons niet, dan zal om de kwaliteit der bezoekers op dien openingsdag, nadat zij de eigenlijke expositie hebben bezocht, er voor hen een groote attractie in gelegen zal zijn, de uiterst fraai ingerichte Koningione-kamer te bezich tigen. Daar toch zal onder een stralend licht de „Hoop" van oos dierbaar Vaderland in een werkelijk schitterende en majestueuze beeltenis gedurende de tentoonstelling zijn te bewonderen. Het is een mooi stuk werk, waarvan de diadeem en verdere versierselen benevens de koninklijke kroon, welke op een purper kussen ligt naast het lieftalige en waardige figuur Harer Majesteit de jeugdige Koningin, die tot een slanke, overschoone jonkvrouw is opgegroeid, fonkelen van edelgesteenten iets geheel nieuws op het gebied der plastische kunst, en waarvan den ontwerper, den heer Henri Bogaerts te Boxtel zoodat Noord brabantsche kunst hand en hand gaat met Noordbrabantsche industrie alle eer toe komt. liet koningsfeest. De Soerab. Ct. schrijft Raden Majang Koro, de verdienstelijke en veelvuldig onderscheiden luitenant-kolonel, commandant van de Barisan van Madoera, heeft aan het gouvernement van Ned.-Indië zijn wensch te kennen gegeven om op kosten des lands in de gelegenheid te worden gesteld bij het kroningsfeest van de koningin tegen woordig te zijn. Het schijnt dat de berichten omtrent de reis van den Sultan van Johore, die indertijd de koningin van Engeland bezocht, hem tot dien wensch hebben geleid. Indieu zijn verzoek wordt toegesta,a°» Z>J appcincrr is aKcruagawuu

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5