BUITENLAND. Belaie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Denemarken. Zweden en Noorwegen. Italië. Montenegro. BINNENLAND. testeerende Japan niet schuldig. Bij monde van den bekenden staaissecretaris Sherman dient het van repliek. De Japansche preten- tién samenvattend, constateert het lo dat Japan handhaving wenscht van den status quo op de Sandwich-eilanden- 2o vreest dat de rechten, welke den Japanners zijn verleend in gevaar zullen worden gebracht; 3o. een uitstel ducht der vervulling van zekere ver plichtingen, welke de regeering van Hawaï heeft tegenover Japansche onderdanen, waar toe o. a. behoort het betalen eener schade vergoeding voor het weigeren van Japansche landverhuizers. De heer Sherman stelt zich op het stand punt, dat volgens het volkenrecht alle ver dragen zijn ontbonden, zoodra een der verdragsluitende partijen haar onafhankelijk heid opgeeft of verliest. Hierbij wordt ook gesteund op het werk van Hallech, Interna tionale wetten,,, hoofdst, 18, art, 35. Andere autoriteiten, als bv. Vattel, gingen zelfs zoover de grondstelling te verdedigen, dat zelfs het gedeeltelijke vei lies der contracteerende landen het eindigen van alle verdragen ten gevolge heeft. Daarvoor geeft ook de geschiedenis voor beelden aan, als het annexeeren van het koninkrijk Hannover door Pruisen, het toetre den van den vrijstaat Texas bij de Veree- nigde Staten, het tot zich trekken van Mada gascar door Frankrijk. Iu al deze gevallen zijn de verdragen vau het geannexeerde land opgeheven. Door het verdrag, hetwelk tusschen de Vereenigde Staten en Hawaï gesloten is, geeft Hawaï vrijwillig, zijn onafhankelijkheid op, waarmede dus ook het eindigen der gesloten overeenkomsten gepaard gaat. Niettegenstaande alle wisseling der dingen op Hawaï is er gedurende de laatste honderd jaar voortdurend toename van den invloed van Amerika kunnen worden waargenomen. Geen mogendheid heeft er aan gedacht, handhaving van den status quo te verlangen, toen op Hawaï het koningschap werd ver vangen door een republiek en evenmin als dit destijds geschied is, evenmin heeft eenige mogendheid het recht thans handhaving van den status quo te eischen. Echter wordt erop gewezen, dat het verdrag tusschen Hawaï en de Vereenigde Staten niets bevat, waardoor de rechten en aanspraken der Japanners worden verkort. Die rechten en aanspraken kunnen door toetreding van Hawaï tot de Vereenigde Staten niet vernietigd worden en blijven derhalve voortbestaan. *-/ Koning Leopold is Zaterdag met de Cle mentine uit Stockholm te Kopenhagen aan gekomen, en hier ontvangen door prins Waldemar, die den koning een uituoodiging overbracht om op Bërnstorff het middagmaal te gebruiken. Heden wordt de koning in Belgie terug verwacht. In het centrum van de Boriuage is de werkstaking nog algemeen; doch in het noor den en zuiden wordt de arbeid méér en meer hervat. Er zijn nog 14500 werkstakers. Op de vergadering van den arbeidsraad te Pdtu- rages hebben de patroons verklaard het re glement niet te kunnen veranderen. Opeen patroonsvergadering te Bergen is een zelfde besluit genomen. Hier en daar worden aan het werk gebleven arbeiders gemolesteerd, doch de orde is niet verstoord. De heer Gilbert, die nu veertien maanden geleden van Parijs vertrok om de wereld te voet door te reizen en op 1 Mei 1900 aldaar moet zijn teruggekeerd, om, als zijn taak naar behooren volbracht is250,000 francs te beuren als premie van een weddenschap vertrok op 12 Juni, des ochtends te 9 uur, van Modjokerto en hoopte den volgenden dag, des avonds te zes uurte Soerabaja te arriveeren. Hij ondernam zijn reis zonder eenig geld op zak, draagt zijn bagage zelf en mag geen geschenken aannemen. Hij geeft conferences, waarin hij van zijn reis verhaalt en waarmee hij voldoende hoopt te verdienen om in zijn onderhoud te voorzien en de passage te betalen van de booten die hij gebruiken moet. Wegens ziekte was hij verplicht geworden eenige dagen rust te houden te Djombang. Te Havana zijn 89 vermogende kooplieden en bankiers gevangen gezet wegens het ver- koopen van linnen en geneesmiddelen aan de opstandelingen. Ziehier den inhoud van de 'proclamatie van koningin Victoria aan haar volk Windsor Castle, 15 Juli 1897. Ik heb vaak mijn persoonlijke gevoelens voor mijn volk uitgedrukt, en ofschoon bij deze gedenkwaardige gelegenheid mijn diepe erkentelijkheid voor de onbegrensde toewij ding, mij betoond, meermalen officieel is uitgesproken, voel ik mij onbevredigd zoolang ik niet persoonlijk aan deze gevoelens uiting heb gegeven. Het valt mij thans moeilijk te zeggen hoe oprechtelijk getroffen en hoe dankbaar ik ben voor de algemeéne en uit het ha.it ko mende uitingen van trouwe gehechtheid en waarlijke genegenheid die ik mocht onder vinden bij het voleinden van het zestigste jaar mijner regeering. Gedurende zijn gang door Londen op den 22en Juni werd deze groote geestdrift op 't treffendst betoondnooit zal dat uit mijne herinnering uitgewischt worden. Wel is het een voorrecht, ua zoo vele jaren van werken en zorgen voor het welzijn van mijn geliefd land, te bespeuren dat mijne pogingen door heel mijn uitgestrekt lijk ge waardeerd worden. In wel en wee heb ik altijd de oprechte sympathie genoten van mijn geheele volk en vaa mijn kant heb ik die gevoelens met warmte beantwooid. Het heeft mij onverdeeld genot geschon ken, zoo vele van mijne onderdanen uit alle oorden der wereld verzameld te zien, instem mend met de betuigingen van trouwe en hartelijke gehechtheid aan mijne persoon, en ik wenseh hen allen uit den grond van mijn erkentelijk gemoed dank te zeggen. Altijd zal ik God bidden, hen te zegenen, en mij in staat te stellen mijn plichten voor hun welzijn te blijven vervullen zoo lang ik nog te leven heb. VICTORIA, R. I. Aan het gerucht, dat de koningin ten be hoeve van den prins van Wales van den troon afstand zou doenis wel een eind gemaakt door Victoria's voorgaand manifest aan haar volk, Waarvan de laatste zes woorden genoeg zeggen. LABOEAN, 19 Juli. Neubrouner wordt nog altijd door Mat Salleh gevangen gehouden, maar goed behandeld. Het opperhoofd der opstandelingen bezet met 150 of 300 volge lingeneen versterkte stelling aan de Oninanaai. Volgens een bericht, hebben zich twee stam men bij hem aangesloten. De Engelsche expeditie uit Laboean is te Gaja aangekomen. Daar wacht zij versterkingen af. Te Bolton hebben 3000 machinewerkers den arbeid gestaaktook in South-Shields wordt gestaakt. Te Bury, Radcliffe en Rams- bottom hebben de patroons laten weten, dat 25 percent der werklieden, die tot de Trade- Unions behooien, worden ontslagen. Op hun beurt hebben de overige 75 percent hun pa troons aangezegd, dat ze binnen een week het werk staken. Koningin Louise van Denemarken, de „moeder van Europa", gelijk zij dikwijls wordt genoemd, zal den 7den September haar tachtigsten geboortedag vieren. Dan zal zich op het slot Fredeusberg roudom haar en haar grijzen gemaal cb geheele familie scharen. Dan zullen daar zijn de keizer en de keizerin van Rusland, de koning en de koningin van Grie kenland (als ten minste de vrede dan reeds gesloten isde koningin van Zweden, de prins en de prinses van Wales, de hertog en de hertogin van Cumberland, de landgraaf en de landgravin van Hessen, de prins en de prinses van SchaumburgLippe. In een uitvoerig telegram van een oogge tuige, den berichtgever van de Lokal Anzeiger, wordt het opstijgen van Andrée beschreven. Hier volgt een uittreksel Nadat het eenigen tijd geregend had, brak Zondagochtend de zon door, de hemel werd blauw en een sterke zuidenwind stak op, een storm bijna. Aan boord van de Svensksund werd nog een godsdienstoefening met psalm gezang gehouden; tegeu eli uur gingen Andrée en tochtgenooten aau wal, om den voorkant van het ballonhuis te laten afbreken. Andrée moest bij het gieren van den wind zijn bevelen aan de werklieden, die aan het houten gebouw bezig waren door een scheepsroeper toe schreeuwen Onder de geoefende handen der matrozen was de voorkant van het ballonhuis weldra afgebrokeu, en de geheele wand stortte zonder ongeval buitenwaarts, zoodat de ballon onbeschadigd een open ruimte voor zich had iu de richting waarin hij moest opstijgen. Intusschen waren kleine proefballons opge laten, die precies de gewenschte richting naar het noorden insloegen. Het schuitje werd snel vastgemaakt, een mand met postduiven er in geplaatst, nog een kistje met het eerste middagmaal, geheel gereed,-aangereikt, en toen nam Andrée met een handdruk afscheid van de omstanders. Hij sprak nog eenige hartelijke woorden van dank tot de mannen, die de touwen vast hielden, wien hij niet meer de hand kon reiken, en klom het schuitje in. Toen riep hij zijn reisgezellen Strindberg en FrUnkel toe, ook in te stappen; een oogenblik later waren de laatste touwen die den ballon nog aan den grond hielden, doorgesneden, de over tollige zakken ballast weggeworpen en terwijl de drie reizigers riepen „Groeten thuis in Zweden schoot de ballon de lucht in, en bleef ter hoogte van omstreeks 60 meter boven de zee zweven. Eerst dreigde hij tegen het rotsachtige voorgebergte aan de oostpunt van Smeerenbergsond te botsen, en daarna trof een onverwachte windstoot hem zoo hevig van boven, dal het schuitje eenige seconden in zee gedompeld werd. Toen de ballon zich weer oprichtte en over de rotsen aan den noordkant van de Smeerenbergsond moest heengaan, dreigde den luchtschippers opnieuw het gevaar, tegen den rotskam schipbreuk te lijden het schuitje werd er slechts enkele meters overheengelicht. Maar daarna had de ballon vrije vaart, en precies te drie uur verdween hij aan den noordelijken horizont Aan den ballon hing de Zweedsche vlag en daaronder een witzijden vl:g met een blauw auker er ingeborduurd. Om de omstan igheden van het opstijgen eenigszins te verduidelijken, kunnen wij hier aan toevoegen, dat Virgo haven, (Deensch- eiland) waar Andree's ballonhuis opgericht was, naar het noorden gekeerd is. Voor zich heeft men dan de Pcni-osoiul, aan den over kant Amsterdam eiland, waar (ie graven van veel Hollandschc wa.'vischvaarders liggen. Even naar links, midden in de Denen Sond, ligt Dödmansholm. een k'ein eilandje; de Hollandersberg, 300 hoog, is de voornaamste top van Amsterdam eiland en de Ballon moet vlak langs de uitlooper's van dezen berg gedreven zijn. Verder naar het noorden strekt zich, zooals de expedition van Pairy en Sverrirtij) aangetoond hebben, althans zeer ver de open poolzee uit. Misschien heelt het nu eenig belang, te vermelden dal een dag of vier geleden op een in de Noordzee varend stoomschip, de Ragenhild, vier postduiven in uilgeputten toestand neergevallen zijn. Twee er vim waren gestempeld, Noord pool expeditie, 65 en 100, maar ze dioegen geen ander kenmerk en daar het bericht niet vermeldde of die woorden in het Zweedsch waren, kan men tr ook niet uit opmtken c>f de duiven van Andrée afkomstig waren. Het Afiondbladet meldt uit Tromsö, dat de deelnemers aan Andrée's poolexpeditie bij het vertrek zeer kalm waren en verklaarden op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn zoodat ze door niets verrast konden worden. De Italiaansche majoor Nerazzini, die naar Abyssinië is gezonden, keert thaos naar Europa terug. In tegenspraak met het bericht van Italiaansche bladen, dat hij zijn huisreis bespoedigd heeft, verklaart de Don Chisciotti, dat dit niet hetgeval is. Nerazzini heeft niet de opdracht gehad, de grtnsquaestie met den negus difinitief te beslechtende op deze quaestie betrekking hebbende onderhandelin gen zijn overeenkomstig het verdrag van Addis Abeba door bijzondere commissies uit de beide Staten gevoerd. Nerazzini was er mee belast, de voor de onderhandelingen vereischle fuodameuten te leggen. Daar hij deze opdracht vervuld heeft, is het natuurlijk, dat hij naar Europa terugkeert. Prins Danilo begeeft zich half Augustus naar Petersburg om zich met de zuster van den czaar, grootvorstin Olga Alexandrowna, te verloven. WAALWIJK, 21 Juli 1897 Het nieuwe kabinet Een gisteravond door ons ontvangen par ticulier telegram uit 's Gravenhage luidt y Wij vernemen dat het nieuwe kabinet aldus zou zijn voorgedragen: Pierson kabinetforrneerder financiën; Roëll, binnenlandsche zaken; Lely, water staat; Van Golstein buitenlandsche zaken; Van Dam van Isselt, oorlog; Cremer, kolo niën; Macleod marine; Drucker, justitie. Vrijdag zouden de portefeuilles overgedragen worden Benoeming, De lieer J. B. Timmermans Wz. alhier, lid der Nederlandsche commissie is benoemd tot lid van de internationale jury, tentoon stelling Brussel 1897 en wel in groep XXXVIII, Industrie Chémique. Met deze nieuwe onderscheiding zij de heer Timmermans van harte gefeliciteerd. Keuring schutterij. Maandag 26 Juli a.s„ voormiddags om 11 uur, zal de keuring voor de schutterij plaats hebben. Doofstommen vereeniging „door liefde saam- gebracht". Voor het eigen gebouw der doofstommen vereeniging „Door Liefde Saa ingebracht" werd door den heer P. W. J. te Amsterdam f 1000 en door mej. A. V. te Utrecht even eens f1000 toegezonden. Moge deze edele voorbeelden navolging vinden, zeker zal dan het doel ter leniging van den betreurens- waardigeu toestand der arme Nederlandsche doofstommen spoedig bereikt znn. Voor giften is het adresmevr. M. J. Klase-Hellingman Nassaukade 112, Am sterdam. Spoorweg-ongeval. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag is de goederentrein No. 553, van Rotterdam, bij het binnenrijden van het station Zwaluwe, ontspoord. Vier met stukgoederen geladen waggons schoven op elkaar en zijn geheel verbrijzeld. De locomotief kwam dwars over de lijn in het zand terecht. Door de zorg van den stationschef en de manschappen te Zwa luwe, was de chaos van stukken en brokken des morgens in zooverre opgeruimd, dat de personentreinen naar Rotterdam, Rosendaal en Breda geen noemenswaardige vertraging ondervon den. Alles bepaalt zich bij materieele schade. Amsterdam vergeten Een Amsterdammer vestigt er in het Hbl. de aandacht op, dat men zich gehaast ffieeft het Perzisch gezantschap naar Rotterdam te geleiden om hun de havenwerken te laten zien en dat Amsterdam eenvoudig geïgnoreerd werd. Het indertijd door den thans overleden shah aan Amsterdam gebrachte bezoek heeft meent hij, zeker geene aanleiding gegeven de hoofdstad thans zóó onwaardig te behan delen. Rotterdam verkozen boven Amsterdam. Rumenie richt een nieuwe stoomvaartlijn op, om nadere handelsbetrekkingen met Europa aan te knoopen. Welke haven zou als eind punt voor die lijn iu aanmerking komen Hamburg, Antwerpen, Rotterdam of Am sterdam Die vraag heeft in handelshuizen heel wat gemoederen in beweging gebracht en enkele dagen geleden heeft de Rumeensche regeering er antwoo.rd op gegeven en Rotterdam ge kozen. Voor ons land geeft die keuze zeker vol doening, daar het een overwinning is tegen over het buitenland, in het bijzonder tegenover Antwerpen, dat bijzonder geschikt is voor graan invoer. Voor Amsterdam is de aan Rotterdam geschonken voorkeur echter een nederlaag. Hel te Amsterdam verschijnende Nieuws blad v. Nederl. zegt er het volgende van Die overwinning heeft Rotterdam in de eerste plaats te danken aan den gunsligen toestand, waarin de waterweg naar den Rijn over Rotterdam verkeert, maar evenzeer aan den slechten toestand der Rijnvaart over Amsterdam. Wanneer wij dus in dit bijzonder geval ons mogen verheugen, dat de voordeelen van Rotterdam een buitenlandsche Regeering hebben bewogen die haven te verkiezen boven Antwerpen eti ook boven Hamburg, dan is het niettemin een feit van beteekenis, dat trots de inspanning van enkele personen, welke ditmaal voor Amsterdam met alle eerlijke middelen hebben gepleit, en krachtig gepleit, aan Amsterdam is geantwoord, dat Rotterdam wegens den uitstekenden waterweg naar den Rijn de voorkeur verdient. Eu waar dus het particulier initiatief wordt gesteld voor hinderpalen, als hier het geval was, daar mag gehoopt worden, dat aleer het particulier initiatief in de hoofdstad het hoofd geheel laat zaken, de gemeente die maatregelen neemt, welke bij eene eerst volgende gelegenheid voorkomen dat de pogingen van handel en scheepvaart om zich uit te breiden, mislukken tengevolge van slechte toestanden, die alleen door gemeente en rijk kunnen worden weggenomen. Moge de voorkeur door de Rumeensche regeering aan Rotterdam geschonken, de oogen openen voor de ondermijning, die Amsterdam's welvaart bedreigt tengevolge van de gebrekkige verbinding van Nederlands hoofdstad met den Rijn. Tentoonstelling: van Noordbrabantsche Nijverheid te 's Hertogenboscli, Opening. Door een samenloop van ongunstige om standigheden, weike wij tot op het laatste oogenblik hoopten te overwinnen, waren wij niet in slaat ons blad te doen vertegen woordigen bij de officieele opening der Tentoonstelling, waarvoor ook ons de ver- eerende uitnoodiging was gedaan. Om onzen lezers een zoo getrouw mogelijk verslag te geven nemen wij het voornaamste «ver uit de N. R. Ct. en vullen dat aan met inlichtingen, ons welwillend verstrekt door personen, die het voorrecht hadden de plech tigheid bij te wonen. „In het afgeloopen jaar ging van de Kamer van koophandel en fabrieken te 's Hertogenbosch het denkbeeld uit tot het houden eener tentoon stelling van Noordbrabantsche nijverheid. Het kwam der Kamer voor, dat met het oog op de groote en belangrijke industrie in Noord- brabant, deze tentoonstelling meer reden van bestaan zou hebben en aan een welslagen niet behoefde te worden getwijfeld. Na overleg met de verschillende Kamers van koophandel en met eenige voorname industrieelen en autoriteiten hield het zich inmiddels gevormde comité zijne eerste vergadering op den ten De cember 1.1. Uit alle deelen der provincie waren belang hebbenden en belangstellenden te 'sHertogenbosch te zaara gekomen, om de onderneming te bespre ken en maatregelen voor de uitvoering te beramen. Die bijeenkomst werd geleid door den burge meester van 'sHertogenbosch, wien het algemeen voorzitterschap was aangeboden. Vóór alles geschiedde de mededeeling, dat de commissaris der Koningin, met het plan in kennis gesteld, daarmede onmiddellijk zijne ingenomen heid had betuigd en zich welwillend bereid verklaard had het eere-voorzitterschap te aan vaarden. Tot de samenstelling van een algemeen-en van een uitvoerend comité werd overgegaan. In dit laatste namen zitting als: eere-voorzitter mr. A. E. J. baron van Voorts tot Voorts, com missaris der Koningin in Noordbrabant; algemeen voorzitter jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, burgemeester der stad 'sHertagenbosch; voorzitter Jos. J. van de Ven, voorzitter van de Kamer van koophandel; or.der-voorzitters J.W.R.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2