Notaris BINK, Steenhouwerij en Gipsgieteiij Henri Petit. Advertentiën, Telegrammen. Handelsberichten. Handelsberichten. finaal verkoopen II EMU F El 12 firma Van Glabbeck. van Gulick en P. M. J. Meuwese; als le secretaris Th. Pels; als 2e secretaris van der Kun; als le penningmeester Th. C. Nedervécn; als 2e pen ningmeester A. W. J. van Lanschot en als leden E. 11 van Grlnsven, G. Vermeulen, B. H. Ver huist, B. W. M. Lutfeie, G. Teulings en J.Donij. In het te vormen garantiefonds was bereids door de provincie voor f 5000 door de gemeente voor f 10.000" deelgenomen, terwijl verschillende ingezetenen en anderen tot een vrij aanzienli k bedrag inschreven. Als plaats der tentoonstelling werden aange wezen de terreinen rondom het oude station van den Staatsspoor, terwijl de aldaar bestaande ge bouwen t,ot verschillende doeleinden zouden worden ingericht. Een en ander, thans gereed, getuigen van de smaak en de onvermoeide zorgen \an het uit voerend comité. De groote zandvlakte en wilder nis is als in een prachtigen tuin herschapen, de verschillende gebouwen zijn op doelmatige wijze deels voor de expositie, deels voor restauratie, deels voor bureaux ingelicht. Eene sierlijke eerepoort geeft toegang tot het terrein, dat reeds met verschillende tenten is bezet. Zoowel de gebouwen als het terrein wor den electrisch verlicht. De restauratie en de buffetten zijn aan bekwame handen toevertrouwd. Het f'etai exposanten en de prachtige voor werpen, die tentoongesteld zijn, overtreffen verre de verwachting. Bij het aanschouwen van al dat schoone moet men erkennen dat de algemeene voorzitter een helderen blik ih de toekomst had, toen hij in het afgeloopén jaar o.a. zeide: «dat de aanschom wing der tentoonstelling, in den lande eerbied zon afdwingen voor de industrie in Noord brabant." Een reeks van feesten zullen het den bezoekers opvolgend aangenaam maken, de noodige voor bereidingen worden gemaakt voor een Uegelcon- cours, een wedstrijd voor hand- en kruisboog- schutterijen, een festival voor muziekgezelschappen een bloémen-corso, een concours hippique, eene landbouw-tentoonstelling enz. Iedere week ver schijnt een programma van de te geven feesten. Een gedeelte van het terrein is ingenomen voor eene kermesse d'été, verschillende kramen en tenten zijn reeds opgeslagen of nog in aanbouw. Den 17 Juli, de dag der opening, wapperde van schier alle huizen de Nationale driekleur. Te 2 uur verzamelden zich de in grooten getale opgekomen genoodigden op het terrein om bij de officieele opening der tentoonstelling tegen woordig te zijn. De algemeene voorzitter, jhr. P. J. J.S. M. van der Does de YVillebois nam het woord en hield eene rede, waaraan het volgende is ontleend Het is van algemeene bekendheid, hoe Noord brabant gedurende de 17de en 18de eeuwen, tengevolge van de eischen der staat- en krijgs kunde, die zich gedurende dat tijdperk deden gelden, in een weinig benijdenswaardigen toe stand heeft verkeerd. De nieuwe staatkundige organisatie herstelde de provincie als gelijkrechtigde met de overige gewesten des lands en van dien tijd af heeft zij een krachtsontwikkeling getoond, die bewonde ring afdwingt en een standpunt bereikt, dat haar op verschillend gebied een voornamen rang ver zekerde onder de zuster-provincien. Dit bewustzijn gaf aan de Bossche Kamer van koophandel den moed om de onderneming te wagen. Met deze tentoonstelling wordt, beoogd eene algemeene vreedzame schild verheffing en massa van de industricelen der provincie en voor een goed deel zijn wij daarin geslaagd. Vooral de aanzienlijke ieder-industrie beantwoordde aan de roepstem en geeft voor vakman en leek een aller belangwekkendst beeld van den omvang en de kwaliteit van deze categorie van producten in dit gewest. Ook van de hoogte waarop het vakonderwijs in deze provincie staat geeft de tentoonstelling een waardig beeld. Met voldoening mag gewezen worden op de producten van verschillende takken van metaal industrie. Kunst en kunst-industrie zijn op be langwekkende wijze vertegenwoordigd. Voorname voortbrengselen van Noordbrabants bodem, die een uitvoerhandel van groote waarde vertegen woordigen, als turfstrooisel en geperst hooi ont breken mede niet Spreker mocht ook wijzen op verschillende merkwaardige inzendingen op het gebied van textiel,- tabaks,- suiker- en boterindustrie, maar moet met leedwezen constateeren dat de alge meenheid van optreden van deze takken van werkelijke groot industrie in de provincie niet beantwoord heelt aan de verwachting, die wij er van gekoesterd hadden. Gaarne hadden wij U ook een beeld gegeven van eenige takken van Noordbrabantsche nijver heid, die wij hier geheel missen, zooalsde ijzeren scheepsbouw in de Langstraatsche haven plaatsen, de fabricage van metalen capsules voor flessehen te dezer stede, de Noordbrabantsche oestercultuur en kantindustrie en eenige andere. Onze pogingen om deze te doen tentoonstellen hebben niet mogen baten, in verschillende ge vallen, naar ons werd medegedeeld, tengevolge van de groote drukte, die in het bedrijf heerschte, waardoor geen tijd kon worden gevonden, zich bezig te houden voor de tentoonstelling. Tegenover eenige teleurstelling, onafscheidelijk van minder welslagen in dit een en ander, staat eene ruime voldoening over hetgeen we hebben kunnen tot stand brengen. De indruk van het hier bijeen gebrachte zal bij U allen vertrouw ik een gunstige zijn. Als nijverheids-tentoon stelling in een provinciestad zal deze met glans de vergelijking met andere kunnen doorstaan. Daarna 'werd door den eere-voorzitter, rar. A. E. J. baron van Voorst tot Voorts, de tentoon- stellieg met eene korte toespraak voor geopend verklaard. Het muziekkorps der dienstdoende schutterij, onder directie van den luitenant-kapelmeester Ogier, gaf vervolgens eeivmatinée-concert, waarna de genoodigden zich omstreeks G uur aan een feestmaaltijd vereenigden. Nadat een glas eerewijn was geschonken en het muziek de nieuwe Tentoonstellingsmarsch had gespeeld van zijn directeur, den luitenant- kapelmeester M. J. Ogier, begon de wandeling door de drie gebouwen, welke tot exposeeren zijn ingerichthet oude station (raiddelgebouw), dé goederenloods (noordergebouw), en de raa- chineloods (zuidergebouw). Met aandacht werden de verschillende uitstal lingen, waarop we in volgende nommers breed voeriger terugkomen, bezichtigd en hier en daar werd zelf eenigen tijd langer vertoefd, o. a. in de Koninginnekamer, waar de heer Henri Bogaerts aanwezig was, om de bezoekers te ontvangen. Ir. de afdeeling leder-industrie werden de leden van 't Uitvoerend Comité met een gla9 eerewijn verwelkomd door de plaatselijke commissie der collectieve inzending uit Dongen, die bij monde van den heer C. L. Bressers dank zeide voor het zeer waordeerend woord over Dongens mede werking in de openingsrede van den voorzitter. Spreker wenschte het Uitvoerend Comité geluk met het welslagen zijner goede bemoeiingen,dankte voor den steun, die de industrie steeds van uit de hoofdplaats der provincie ondervindt en beval zich krachtig daarin aan. De eerevoorzitter, rar. A. baron van Voorst tot Voorst, antwoordde -dat de plaats die Dongens inzending op deze tentoonstelling inneemt, reeds het beste getuigenis aflegt van de belangrijkheid dezer industrie en drukte de hoop uit, dat weldra betere tijden voor de industrie zullen aanbreken door een wijziging der tarieven van invoer. De voorzitter jhr. van der Does de Willebois, er op wiV-ende, dat de leder industrie de eenige is, die hier qua talis is vertegenwoordigd, be tuigde Dongen en de Langstraat zijn erkentelijk heid voor de krachtige medewerking en de zoo waardige vertegenwoordiging. Ook door de plaatselijke commissie uit Waal wijk werd het Uitvoerend Comité met een feest dronk ontvangen,waarbij de heer J.B.Timioermans Wzn. voorzitter der Kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, lid van 't algemeen en voorzitter van het plaatselijk comité een harte lijke, toespraak hield en er op wees, dat de Langstraat zich zeer veel moeite had gegeven om hier waardig vertegenwoordigd te zijn. Zoowel door den eerevoorzitter als door den voorzitter werd hierop in gelijken geest als hier boven geantwoord. Met deze wandeling waren een paar uren ver streken, hoe vluchtig ook de bezichtiging was geweest. De eerste indruk, dieu we kregen, was een zeer gunstige, vooral ook om de smaakvolle wijze, waarop de meeste étalages zijn ingericht. Bij het gaan naar de verschillende gebouwen trok' ieders aandacht de sierlijke aanleg van de open terreinen, waarvoor den heer J. M. Maré- chal niet genoeg lof kan worden gebracht. Iemand, die eenige maanden geleden de plaats heeft gezien, diénu feesttuin heet, kan zijne oogen nauwelijks gelooven als hij thans dezelfde plaats betreedt Het verschil tusschen toen en thans is te groot om niet met een enkel woord die her schepping nader te bespreken. Het terrein geleek destijds het meest op eene groote vlakte van wit stuifzand, waarop "artillerie en cavalerie hadden gemanoevreerd. Langs het perron lag de 8 Meter breede grintbaan, waarop een jaar te voren de spoorstaven nog lagen en deze was voor voetgangers zoowat de eenige ge naakbare plaat*; buiten die baan ging men tot de knieën toe door het zand. Voor groote grondbeweging was tijd noch geld disponibel maar toch is aan bet verwerken van het zand heel wat arbeid besteed moeten worden alvorens de bekleeding met zwarten grond kon plaats hebben. Het gedeelte van de groote vlakte, dat voor feesttuin is ingenomen, ligt vlak voor het perron en is ruim 1.26 H.A. groot. Langs dit perron is de breede grintbaan gebleven, die geheel met stoelen en tafels is bezet; men heeft daar op alle punten een goed gezicht op den tuin. üp de breedte-as van het terrein zijn achter eenvolgens aangelegd de groote entiée van den tuin, de fraaie kiosk, met daaromheen loopend pad'en het rechtlijnige alleetje, dat van dit pad naar het groote cirkelvormige pad voert hetwelk de hoofdlijn van den aanleg is. Al deze hoofd paden zijn op regelmatige afstanden met gelijk vormige kroonlaurieren afgezet, waartusschen of waarachter zich plates bandes met verschillende mooie bloemen bevinden. Binnen den grooten cirkel is de aanleg geheel symetrisch en de rechte, strakke en evenwijdig loopende lijnen geven dit gedeelte van den tuin een eigenaardig karakter. Meerdere paden van kleinere afmeting geven van af de kiosk naar rechter en linkerflank van het terrein toegang. De gazons zijn met alleenstaande palmen en conifeeren of met geheele groepen van deze plan ten versierd, terwijl de meest verwijderde dus de grensgroepen uit sparren bestaan. Jammer dat de ontwerper en uitvoerder niet meer tijd tot zijne beschikking had om ook voor schaduw te kunnen zorgen. Grootendeels echter vergoedt de stads waterleiding het gemis van schaduw, daar 7 groote standkranen het geheele terrein besproeien en alzoo aari deze vlakte, zelfs bij groote hitte, een frisch, levendig en vrucht baar aanzien geven, terwijl kort bij den ingang een zeer sierlijke fontein rondom frischheid ver spreid. DE FEESTMAALTIJD. Ten ö'/a uur begon de feestmaaltijd in de hoofd zakelijk 'door de peinture Bogaerts versierde receptiezaal, de vroegere wachtkamer le en 2e klasse, waar aan een viertal tafels voor een 80 man was gedekt. Aan de eeretafel hadden plants genomen de Commissaris der Koningin, de Burgemeester en de overige leden van het Uitvoerend Comité, met leden uit de plaatselijke Comité's van Dongen, Waalwijk, Oosterhout, Rosendaal, Bergenopzoom, Eindhoven en Helmond. Nog merkten we onder de aanzittenden op de heer Cluysenaar, directeur-generaal van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, den inspecteur van den arbeid, dr. Ktiyper, ver schillende exposanten, mannen van handel en industrie, leden van regelings-commissien voor verschillende festiviteiten en een dozijn pers mannen. Voor de tafel komt een woord van lof toe aan de pachters der buffetten, de heeren Broekmans, Mulders en Willemsen. Het diner was zeer goed. De rij der toosten werd geopend door den algemeenen voorzitter van het Uitvoerend'Co mité, burgemeester jhr. van der Does de Willebois, op HH. MM. de Koninginnen. Spreker stelde daarbij in schoone bewoordingen de liefde en trouw in het licht, waarmee Noordbrabants be volking gehecht is aan de dynastie van Oranje, aan de Kroon van Nederland, die weldra zal worden geplaatst op de slapen der lieftallige jeugdige Kóningin Wilhelmina. Spreker eindigde met de verzekering, dat de Noord bra ba titers steeds bereid zouden zijn den troon te schragen. Met een algemeen applaus werd deze hartelijke dronk begroet. De eerevoorzitter, de commissaris der Koningin, mr. baron van Voorst tot Voorts toostte op het Uitvoerend Comité en bracht hulde aan diens goed doorzicht, voortvarendheid kortom aan al de uitmuntende zorgen, waaraan 't welslagen dezer uitstekend ingerichte tentoonstelling is te danken. De voorzitter var> het Uitvoerend Comité, de heer Jos. J. van de Ven, begon met hartelijk dank te zeggen aan den commissaris der Koningin voor de woorden van lol. aan het Uitvoerend Comité en bracht hulde aan de provincie voor den stof- felijken en moreelen steun en aen het hoofd van 't gewest de commissaris der Koningin mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, die door het welwillend aanvaarden van 't eerevoorzitterschap dezer tentoonstelling, haar welslagen zoo zeer j ROTTERDAM, 19 Juli. bevorderlijk is geweest. jj Binnenlandsclie granen. Tarwe was heden re- De toost die nu volgde, gold de pers, die aa.c clelijk aangevoerd en kon eene verhonging van deze tafel flink vertegenwoordigd was de pers, j, 25 cent deelachtig worden. Per heet. f 6,40 a 7.10 die reeds zooveel voor het welslagen dezer ten- en extra puike nog daarboven en per 100 kilo toonstelling heeft geijverd en wier machtige f 8.40 8.90. Canada vond eveneens tot 25 ct. steun in de volgende weken haar succes nog zoo verhooging plaatsing. Verkocht a f 0.25. zeer bevorderlijk kan zijn Rogge. Vlnamsche,Zeeuwsche en Overmaassche De heer J. Bernard Timmermans Wzn., voor- s De beste f 4.20 A 4.60. zitter der Kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, lid van liet algemeen Comité en voorzitter van het plaatselijk Comité, zeide uit naam der exposanten dank voor den toost op hen uitgebracht, door den onder-voorzitter var. het Uitvoerend Comité, de heer P. M. J. Meuwese, wees er op, dat Waalwijk en de Langstraat met voorliefde ziek hadden beijverd om door een rijke vertegenwoordiging harer leder-en schoenen industrie deze tentoonstelling zooveel mogelijk op te lnisteren, bracht een woord van hulde voor de schoone collectieve inzending uit Don gen en wijdde voorts een hartelijken drouk aan de heeren J alien Dony, den kundigen bouw meester, en T. Pels, den zoo ijvervollen eersten secretaris, voor het groote aandeel, dat beiden op hun verschillend gebied toekomt in het tot stand komen en 't welslagen der tentoonstelling. Reeds was een volgende toost aangekondigd, toen de electrisch verlichte zaal in de diepste duisternis werd gehuld en ons werd geboodschapt, dat verbetering 'niet mogelijk was, want de ma chine was defect. Na dien reeds aangekondigden toost een hartelijk woord van dank, door den heer Schabeek, redacteur verslaggever van het Algemeen Han delsblad, gebracht op den voor de pers zoo waardeerenden dronk des heeren G. C. J. Teu lings bleef er dus niets anders over dan de tafel op te breken, waardoor zeker menig harte lijk woord van waardeering en achting en vriend schap ongesproken bleef een teleurstelling voor allen, ook voor de pachters, die ongetwijfeld er op hadden gerekend dat nog menig fleschje geknakt zou worden. Deze stoornis had hare goede zijde voor den stoom-draairaolen van Vincken, die met een doolhof, een poffertjeskraam enz., mede deze ten toonstelling opluistert en reeds Zaterdagavon d veel bezoek had. En over dag, en 'savonds, vooral, was het er Zondag druk en wie we spraken over het ten toongestelde was zeer tevreden zij heeft aller verwachting overtroffen. De illuminatie slaagde Maandagavond uitste kend, dank aan het gustige weder en ook vooral aan de goede zorgen van de heeren P. M. J Meuwese, voorzitter, en L. J. E. M. van der Kun secretaris van de commissie voor de festiviteiten, ook het electrisch brandde Maandag weder. Na hetgeen we van deze tentoonstelling hebben gezien, twijfelen we niet aan haar succès, dat we haar trouwens van harte toewenschen. Dito mindere f0,h 0. Gerst. Zeeuwsch Flekk. en Overm. Winter f 0,a 0.mindere i) 0,beste'Zomer 0,a 0.mindere ft),a 0. Haver. De beste 13.A 4 ROTTERDAM, 20 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 60 aarden, 0 veulen.0 ezels, 700 vette runderen, 1155 magere dito, 264 vetie en graskalveren, 106 nuchtere kalveren, 100 schapen of lammeren, varkens, 123 biggen, 2 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 30 a ct. 2e k\v. 25 i> ct 3e kw. 19 u cl. Kalveren: le kw. 33 ct., 2de kw, 26 u ct.3de kw. 22 a ct. Schapen: le kw. 23 ct., 2e kw. 25 ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOG EN DIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f21,p. ton. bruinblanke Bergertraan 127, blanke Bergertraan f33,r Groenlandsche Robbcntraan (sméertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.— p. 100 L Maaslevertraan f p. ton Nat. Med. levertr le soort f p. ton. (stroogeel) 2e u f 39.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 44.p. ton 2e f p. ton KONSTANTINOPEL, 19 Juli. Aangezien Turkije de strategische grenslijn die de mi litaire attaché's hebben ont\vorpen,en op het aannemen waarvan de mogendheden staan niet heeft aanvaard, zijn de onderhandelingen tusschen de gezanten en Tewfik pasja a'fge broken, hoewel de Turksche minister de gezanten voortdurend boodschappen stuurt om hun te verzekeren dat de zaak tot alle voldoening geschikt zal worden. De gezanten hebben hedenochtend na een lange gedachtenwisseling besloten, hun re geeringen te raadplegen en deze aan te bevelen de maatregelen te trefien welke door de omstandigheden worden geeischt. De zaak wordt nu door de cabinetten overwogen LABOEAN, 20 Juli. De Engelsche ex peditie is terug. Neubrouner is ontzet. De rebellen vluchtten met hun buit, voor hun sterkte aangevallen werd. WAALWIJK, 17 Juli 1897* De markt werd met de invallende kermis zeer druk bezocht. Bij redelijken aanvoer was de handel ter vee markt feim. Verschillende mooie exemplaren kalfbeesten gingen aan ferme prijzen vlug van de hand. Er was in een woord eene betere stemming. Kalfbeesten golden f 95 f 195. Dito vaarzen f 90 f 155. Jonge varkens aangevoerd 90 stuks, ver kocht vun 1*7.25 a f 12.25 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 221 kg., van 11,— h f 1.10 per kg. Eieren f 3 a 4,— per 100 stuks. De handel was ook deze week tamelijk geanimeerd voor goede leerige ossehuiden. De prijzen houden goed stand. Er is zelfs eene neiging tot hooger, althans door impor teurs wordt beproefd op sommige mooie partijen iets op te krijgen. Voor leder is de teudence ook wel zoo goed. In verschillende soorten bestaat vraag aan vorige prijzen. In licht leer komt veel behoefte. Heden overleed plotseling onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer JOHANNES JACOBUS VAN T [EN HO V EN VAN DEN BO GAARD, lid van de Prov. Staten van N.-Brabant, in den ouderdom van 63 jaren. Mr. B. 'VAN TIENHOVEN VAN DEN BOGAARD. A. M. VAN TIENHOVEN VAN DEN BOGAARD. K. C. VAN TIENHOVEN, Van Tienhoven van den Bogaard. G. C. VAN TIEN HO VEN. W. J. HACKE, Van Tienhoven van den Bogaard, Mr. H. C. HACKE. M. ZIMMERMAN, Van Tienhoven van den Bogaard. J. J. S. R. ZIMMERMAN. G. VAN TIENHOVEN VAN DEN BOGAxVRD. H. C. C. DE BORDES, Van Tienhoven van den Bogaard. W. J. DE BORDES. Werkendam t GORINCHEM 19 Juli. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe !'7,a 7,25, roode dito f6,50 a 6,75 witte dito f6,50 6,80, inl. rogge f4,25 a 4,50, buitenl. dito f4,20 a 4,50, gerst f 4,50 a 4,60, haver f3,50 a 3,75, duiveboonen f 6,70 a 7.blauwe erwten fÓ,a 0,alles per hectoliter. üp de veemarkt waren heden aangevoerd 76 runderen le qual. Kalfkoeien f130 '140 Kalfvaarzen f 110 a 130 xMelkkoeien 1120 £t 130 P/2 jarige ossen f 70 80 Guiste vaarzen f 60 a Pinken f 50 a Graskalveren f 20 s\ Nuchtere kalv. 1' 6 a Aangevoerd 4 vette varkens van 16 a 19 per half kilo, 443 biggen van f 6,— ii 13.per stuk. Eieren f 0.80 a 0.85 per 26 stuks. Boter 60 65 ct. per l/s kilo. 70 60 25 8 ct., 9 Juli '97. Den Haag Baarn Maarssen, Delft, Tjandie, Henige en algemeene kennisgeving 1 te Waalwijk, zal Woensdag 28 Juli 1897 's nam. 7 ure, in liet Hotel De Twee Ko lommen te WAxALWIJK Een huis met vergunning te Waal wijk aan het Marktpleiningezet en ge hoogd op f 2450. Bij deze heb ik de eer te berichtendat ik vanaf heden mijne heb overgedragen aan den heer Dankzeggende voor de gedurende zoo vele jaren ondervonden gunst, beveel ik mijn opvolger beleefdelijk aan. Hoogachtend A. VAN GLABBEEK. Tilburg, 1 Juli 1897. Naar aanleiding van bovenstaande an nonce beveel ik mij minzaam aanzorg dragende voor net werk en eene flinke bedieningvertrouw ik dezelfde gunst te mogen genieten door mijn voorganger zoo ruimschoots ondervonden. Aanbevelend, UEd. Dw. dienaar, Tilburg, 1 Juli 1897.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3