Notaris Rietra, Erfhuizen Notaris RANT, Notaris RANT, Notaris BINK, Henri Petit Wed. C. Hollgrefe. BUVIELHANDEL C. I» m HILST 4 ZON!, Rijwielen, 7 STANDARD Steenhouwerij en Gipsgieterii Herplaatsing wegens misstelling, GondsTiiwielherstellers I6 klas, Acatène of kettingioos ri|wiel. Verbunt v. Overbeek, Advertentiën, Vroedvrouw N.W. Djelbook Djelboek Djelboek Djelboek Djelboek Djelboek Djelboek Djelboek Djelboek Djelboek Djelboek SMIDSVAK Lemon Spuash. STANDARD kwast. publiek verkoopen publiek verkoopen Een completen zeer netten IJS BOEDEL. Een completen en netten INBOEDEL. publiek verkoopen: Huisraad en inboedel. finaal verkoopen HENRI PE111 firma Fan Glabbeek. wordt gevraag d. daar DJ EL BOCK DJELBOEK moet zijn. Wilt gij Squash drinken, Vervolg Nieuwsberichten 2de Blad. te Dussenzal te BEZOOIENter her- berge van Ant van der Zaken Provisioneel op 5 Augustus en Finaal op 13 Augustus 1897 Betaaldag koopsom en genot 24 December 1897. TE BE SOIJ EN en SPRANG. te Waalwijk, zal op Maandag 26 Juli 1897 's morgens 9 uur, om contant geld, Kijkdag Vrijdag 23 Juli 1897 van 102 uur. II. TE SPRANG, ten sterfhuize van Mevrouw Tilanusten verzoeke van Mej. Teunissen op Woensdag 28 Juli 1897 's morgens 9 uurom contant geld, op Dinsdag 10 Augustus d a. v., op Donderdag 29 Juli '1897, te Waalwijk, zal Woensdag 28 Juli 1897 's nam. 7 ure, in het Hotel Twee Ko lommen te WAALWIJK Tilburg, Juli 1897. J WAALWIJK. ONTVANGEN eene nieuwe zending Dames- en Heeren rijwielen le klas, behoort, als kachels, baarden, fornuizen, zware en lichte smeedwerken, enz. Aanbevelend ALS BOVEN. AALWIJK, ALLEEN-VERKOOP voor Waalwijk en omstreken Weder ver koopers gewoon rabat. die sedert ruim drie weken weigeren af te dalen in de kolengroeven. De oorzaken, die aan de beide bewegingen het aanzijn hebben gegeven, zijn als de doel einden, die in de twee landen worden nage streefd, verschillend: hier verlangen de arbei ders de afschaffing van een reglement, dat als willekeurig en tyranniek wordt beschouwd daar heeft men zijn zinnen gezet op de invoe ring van den achturigen werkdag. In beide landen wordt de strijd met de zelfde hardnekkigheid gestreden en bieden de werk gevers weerstand aan den aandrang der arbei ders in België achten de mijndirecties het vastgestelde reglement wettig, goed en noodig en weuschen zij zich buitendien niet door een als geweld beschouwde actie de wet te laten voorschrijven in Eugeland verklaren de fa briekseigenaren, dat uit de invoering van den werktijd van acht uren het verval zoo niet de ondergang van hun industrie moet voort vloeien. Hoe uiteenloopend de redenen ook wezen mogen, om welke deze bewegingen begonnen zijn, in den grond van de zaak vormen zij slechts weder twee episoden uit den langdu- rigen en harden strijd, die door de arbeiders klasse in onze dagen gevoerd wordt. Overal, waar men op 't oogenblik in Europa en daar buiten de oogen wendt, woedt die strijd in verschillenden vorm en onderschijnbaar andere omstandigheden: in de nijverheidscentra van Catalonië, zoowel als in de rijstvelden van Italië, op de graanvelden van Hongarije en in de mijnstaten van Noord-Amerika. Aller wegen openbaart zich bij de werklieden een min of meer gerechtvaardigd en begrijpelijk streven naar lotsverbeteiing, dat het kenmeric is van de maatschappelijke ontwikkeling van dezen tijd. Laat men de bijzondere drijfveeren ter zijde, waardoor zich de werkstaking der mijnwer kers in België en die der fabrieksarbeiders in Engeland onderscheiden, dan levert een ver gelijking tusschen die beide bevvegingen stöf op voor een beschouwing,welke niet van belang ontbloot is en waaruit werklieden, wien het met hun streven biDnen de grenzen der -wettigheid ernst is, leerzame lessen kunnen trekken. Vooreerst valt het niet te ontkennen, dat een werkstaking als die der Engelsche ma- chiuebouwers in vele opzichten bemoedigeud is voor heD, die ontkennen, dat eigenbelang en baatzucht altijd en immer dc voornaamste prikkels tot menschelijke werkzaamheid zul len blijven. Het in Engeland gegeven voor beeld, dat 75 percent der werklieden den arbeid verlaten en van hun loon afstand doen, nadat de overige 25 percent, hun kameraden, door de werkgevers ontslagen zijn, toont, dat een collectief belang een minstens even groote drijfkracht kau zij als een egoïstisch belang, mits alle belanghebbenden zich bewust zijn van hun aandeel in de verantwoordelijkheid vau hel geheel, mits elk individu de over tuiging heeft, dat zijn eigenbelang samenhangt met dat van allen. Het eendrachtig streven der Engelsche werklieden naar de invoering van den achturigen werktijd levert zoo het bewijs, dat een klasseübelang, 't zij dit dan welbegrepen of verkeerd moet genoemd wor den, even krachtig kan werken als een indi vidueel belang. Tot een zelfde opmerking zou ook de mijn werkers-beweging der Boriuage aanleiding kunnen geven. Doch daarmede houden ook de punten van overeenkomst tusschen beide acties op. Terwijl de werkstaking der machinebou wers wordt voortgezet onder omstandigheden, die den definitieven triomf der arbeiderszoo niet waarschijnlijk, dan toch mogelijk maken reeds hebben een aantal firma's hun eisch ingewilligd, verloopt de mijnwerkersbeweging meer en meeer, wint de ontmoediging bij hen, die nog stand houden, veld en zullen allen wel binnenkort het hoofd in den schoot moeten leggen. Het voorloopig seccès der Britsche werk lui is te danken aan hun sterke organisatie, aan hun hoogere politieke ontwikkeling en betere maatschappelijke opvoeding. Deze be hoeden hen er voor zich aan een strijd te wagen, zoo niet alle voorwaarden tot een mogelijke zegepraal vervuld zijn. Van dit helder inzicht gaf o.a. onlangs Tom Mann, de leider van de Onaihankelijke Ar beiderspartij, blijk, toen hij in een redevoering voor de stakers te Glasgow zeide „Ik ver zoek onze kameraden niet uit het oog te verliezen, dat alles, wat gebeurt, wettig moet zijn. Wij strijden tegen den werkgeversbond, doch wij weten ook, dat de werkgevers in hun recht zijn. De werkstaking is wettig, maar ook het lock-out is wettig. Ge hebt het recht er over te klagen, doch Diet het recht af te keuren. He: inzicht in de eischen van zulk een strijd blijkt ook uit het feit, dat de leiders over de noodige geldmiddelen beschikken om gedurende negen maanden het loon uit te betalen. Geheel anders is het in Belgie gesteld. Ook daar bestaat een organisatie, doch ze is zwak. De Belgische mijnwerker, en in het bijzonder die uit de Borinage is luchthartig en zorgeloos; hij spaart niet, doch leeft van de hand in den tand. Ook ontbreekt hem het persoonlijk inzicht in de eischen van een strijd, dien hij op goed geluk aangebonden heeft, vertrouwen stellende in de beloften en verzekeringen van leiders, die te goeder trouw kunnen wezen, doch veelal niet opge- wapsen zijn tegen, integendeel meegevoerd worden door de beweging, welke zij eerst ontketend hebben, en die bovendien de omstandigheden niet beheerschen waaronder de beweging zich voordeed. Daarom zullen de Henegouwsche mijnwerkers de nederlaag lijden. En ook de Engelschen kunnen verliezen doch voor hen zal een nederlaag slechts een aansporing zijn om in hun organisatie die verbeteringen aan te brengen en die middelen te versterken, welke toekomstige overwinnin gen zeker maken. Het schijnt te Konstantinopel nu eindelijk met de vredes onderhandelingen te zullen vlotten; er is een iradé afgekondigd, waarbij de regeling van de grensquaestie wordt goed gekeurd. Het werd tijd de laatste draai van de Turksche regeering, die Zaterdags weer op losse schroeven zette, wat ze Donderdags goedkeurde, had een zeer slechten indruk gemaakt. Het leek er wel op of de Porte de mogendheden voor het lapje hield en de gezanten met molentjes liet ioopen. Het heet nu, dat de strategische grenslijn binnen de posities van Nezero en Analipsis valt. De nieuwe grens zou dan langs het Nezeromeer loopen en ook het dorp Gritzovali zou aan Turkije komen. Het is nu maar te hopen, dat het bericht juist is en dat de Turksche diplomatie" niet andermaal een middel uit denkt om de zaken sleepeude te houden. Ook de Kretenzische quaestie moet nog geregeld worden, en hiermee schiet men niet beter op. Volgens een telegram aan het Wiener Fremdenblatt uit Berlijn heet het, dat Duitsch- land de candidatuur van Droz niet gewild heeft met het oog op de „lichtgeraaktheid" van den Sultan. Men kan dus als uitgemaakt beschouwen dat de onderhandelingen omirent deze candidatuur tot geeu resultaat zullen leiden. Canovas verzekert, dat de geruchten om trent een verbond tusschen Spanje en Japan onjuist zijn, er bestaat slechts een vriend schappelijke verhouding tusschen beide landen maar niets meer. De premier voegde hieraan toe, dat de regeering voor het oogenblik aan niets zoo ernstig denkt dan aan 't invoeren van hervormingen op Cuba. Omtrent den omvang van de operaties der Engelschen in Soudan, valt nog niets met zekerheid te zeggen. Alles zal afhangen van de wijze waarop ze worden aangevangen en van de vlugheid van den aanleg van den spoorweg naar het Abou Hamed, die voor het oogenblik het doel der expeditie is. Wanneer men geen ernstigen tegenstand ontmoet, zal ook Berber bezet worden. De Italiaansche minister van buitenlaudsche zaken Vis&onti Venosta, deelde in deu deze week gehouclen ministerraad mede, dat majoor Nerazzini een nieuw couventie ontwerp be treffende de grensquaeste tusschen Erythrea en Abyssinie zal meebrengen, waardoor de quaestie ten gunste van Menelik wordt op gelost. Nerazzini wordt den 6 Augustus in Italië terug verwacht. De Times verneemt uit Hongkong: Li- hoengtsjang's neef Litsjinghi heeft een ver hooging van het invoerrecht op thee en andere artikelen in Hoenan ontworpen. Men berekent dat deze verhooging jaarlijks 200.000 taels zal opbrengen. Zlij die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen den WelEerw. Heer A. Th. ÏÏOOS, overleden te Waalwijk 1 Juni 189/, ge lieven hiervan voor 1 Augustus aanstaande opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris A. J. B1N£, te Waalwijk. telkens 'a midd. 12 uur precies, voor mej. dewed. Adr. Millenaarte DRON- GELEN le koop. 2,92,33 heet. best weiland, te Eeten, in Achterste Hoofdveld, B 232, 233, 234, 235 en 236. 2e koop. 4.08.60 heet. puik hooiland, te Bezooien, in het Dijkland enMjver de Schouwsloot, B 163 en 240. 3e koop. -2,12,60 heet. puik hooiland, te Capelle aan de Kleine Oude Straat „De Bijl/' C 145. 4e koop. 2,53,20 heet. hooiland, te Was pik over de Gantel, in den aanwas tus schen Oude en Nieuwe Maas, B 266, 429 en C 623. Perceelen hebben vrijen uitweg. I. TE BESOIJEN aan de Pastorie van de Ned. Herv. Kerk, ten verzoeke van den ZeerEerw. Heer Ds. Both Alles bij biljetten specifiek omschreven. Zegt het voort. te Waalwijk, zal voor de erfgenamen van den heer A. C. VOS, te Doeveren, I. ter herberge van PIET NIEUWKOOP, op den dijk te Drongelen Provisioneel op Dinsdag 27 Juli 1897 en definitief telkens des namiddags 3 uur, 7.82.10 hectaren weiland, bouwland en huis te Drongelen in 5 koopen. 3,09.60 hectaren weiland te Eeten in 2 koopen. 3.56.20 hectaren weiland, onder Wijk en Aalburg, in 2 koopen. Alles bij biljetten breedvoerig omschreven. II. ten huize van den heer DIRK VOS Teuniszoon te Doeveren (bij den Tol te Drongelen) 's morgens 10 uur, om contant geld: Een donkerbruine 4 j. merrie zwart bonte bleskalfkoe donkerzwartbonte kalf- koe donker vaalbonte kalfvaars licht vaalbonte kalfvaars bolderwagen, stootkar 3 gezaagde esschenboomen, Een huis met vergunning te Waal wijk aan het Marktpleiningezet en ge hoogd op f 2450. Bij deze heb ik de eer te berichtendat ik vanaf heden mijne heb overgedragen aan den heer Dankzeggende~voor de gedurende zoo vele jaren ondervonden gunst, beveel ik mijn opvolger beleefdelijk aan. Hoogachtend A. VAN GLABBEEK. Tilburg, 1 Juli 1897. Naar aanleiding van bovenstaande an noncebeveel ik mij minzaam aan zorg dragende voor net werk en eene flinke bedieningvertrouw ik dezelfde gunst te mogen genieten door mijn voorganger zoo ruimschoots ondervonden. Aanbevelend, UEd. Dw. dienaar, R. Kath. Gunstige conditiën. Aanmelding in persoon te Nunen N.-Brab. bij Gemeentearts. is gearriveerd. is geëtaleerd. is aangenaam van vorm. brandt magnifique. smaakt lekker. is verpakt in kistjes van 100. is een aantrekkelijk etiquette. is een vijfje. kost dus twee cent. kost f 1 90 per kistje. wordt ieder liefhebber van een goede twee cents sigaar ten zeerste aangeraden. Aanbevelend, waaronder fabrikaat met 1 jaar bondsgarantie. Groote keuze handen en onderdeelen. Gratis onderricht op daarvoor beschikbare machines. Verder leveren wij aan concurreerende prijzen, alles wat tot het VRAAG dan voorzeker het beste Engelsche merk, verre verkieselijk boven alle namaaksels. VRAAG dus overal een

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2