Nummer 58. Zondag 25 Juli 1897, Tweede Blad. BUITENLAND. Beigie, Kreta. China. Spanje. Engeland. BINNENLAND^ Turkije. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. WAALWJK De correspondent der N. R. Ct. seint De internationale jury voor de schoone kunsten heeft Donderdagochtènd de vijf gou den eeremedailles toegewezen voor de schil derkunst aan FranzJCourtens (België), L. Alma Tadema (Engeland) en Edouard JDetaille (Frankrijk); voorde beeldhouwkunst aan Jet .Lambeau (Beigie) en voor de graveerkunst aan Leopold Flameng (Frankrijk). Heden namiddag vergaderde de jury voor het toekennen der eerste en tweede medailles. De jury wees de volgende belooningen toe aan Nederlandsche artisten Eerste medailles aan de heeren C. Bisschop, Willem Maris en Blommerstweede medailles aan de heeren Henkes, Haverman, Van de Maarel, Van Soest en Bastert. De stakende mijnwerkers in deBorinage beginnen er genoeg van te krijgen. Gisteren is het werk in de mijnen in het noorden en het zuiden gedeeltelijk hervat en sommige putten zijn thans volledig bemand. De toestand verbetert dus gaandeweg. Alleen de arbeiders in het centrum van het kolenbekken houden vol en schijnen den strijd tot het eind te zullen voorzetten. Zij verwachten ondersteu ning uit Engeland en Frankrijk, vanwaar de afgevaardigden der -Fédéralion boraine" gis teren zijn vertrokken. Zaterdag zullen voor de rechtbank te Mons een vijftigtal stakers en vrouwen terechtstaan onder de aanklacht, inbreuk te hebben gemaakt op de vrijheid van arbeid te Dour, Jemappes en Wasmes. De gen darmerie h.eft strenge bevelen gekregen ten aanzien van dergelijke feitelijkheden, waar door de arbeiders, die aan het werk gaan, zich bedreigdt zien. der vredesvoorwaarden is de strategische grenslijn, zooals die door militaire attaché's der mogendheden is ontworpen, aanvaard. Vervolgens werden de vredespreliminairen behandeld. De volgende vergadering wordt Zaterdag gehouden. Zaterdagnacht hadden de Turken de stad verlaten en waren handgemeen geworden met de Christenen,, van welke laatsten 7 gedood en 4 gewond werden. Maandag werd een Russisch detachement, dat provisie voor de Christenen vervoerde, aangevallen door een hoop ongewapende Turken. De soldaten sloe gen den aanval echter met de kolven der geweren af. De rust is thans door tusschenkomst van den Russischen admiraal, schijnbaar hersteld doch de gemoederen zijn nog zeer geprikkeld. Het bestuur te Honkong heeft een ergerlijk poluieschandaal ontdekt. Geheime Chineesche speelhuizen zouden nl. aan voorname Engelsche politiehoofden brandschatting opbrengen. De politieambtenaren zijn geschorst zoolaug het onderzoek duurtook wordt er een strafver volging tegen hen geopend. Twintig Chinee sche detectives zijn verbannen. Nadat een glas eerewijn was geschonken, nam de Commissaris der Koningin mr. A. baron van Voorst tot Voorst het woord. Spreker zeide dat het de wensch is geweest van het Uitvoerend Comité de leden der Staten hier otïicieel te ont vangen. Onder herinnering met hoeveel eenstem migheid en hoe gaarne Noordbrabant9 Staten een belangrijk bedrag hebben gewaarborgd in het garantiefonds dezer zoo nuttige onderneming, betuigde spreker, dat de Statea grootelijks be langstellen in deze tentoonstelling en de uitnoo- diging tot dit bezoek hun bijzonder aangenaam was. Het was daarom een genoegen aan het Uitvoerend Comité en aan diens voorzitter in het bijzonder der Staten dank te brengen voor al wat zij door het inrichten dezer tentoonstelling ten nutte van Noordbrabants handel en nijver heid hebben verricht. Aan het banket, dat Dinsdag ter eere van den vorigen liberalen minister senor Moret Prendergast te Saragossa werd gegeven, liet graaf Romonones zich in heftige bewoordingen uit over de Spaansche vertegenwoordigers in den vreemde, waarbij hij zich refereerde aan de diplomatieke vertegenwoordiging iu Ame rika. |Eeu lid van het gouvernement intervenieerde, met het gevolg, dat men ten slotte haudgemeen weid, en de regeeringsagent zijn revolver trok. De gasten verwijderden zich na dit incident in groepen, die door de stralen trokken en „Leve de vrijheid schreeuwden. Te Barcolona hebben weer ernstige op stootjes plaats gehad. De gendarmes werden begroet met een hagelbui van steenen en zagen zich genoodzaakt, versterking te repuireeren. Het oproer draagt een lokaal karakter. Het verbond van telegraafbeambten heeft het volgende besluit genomen „Het bestuur beschouwt den onlangs uitgegeven dienstorder van den postmeester-generaal, waardoor de over-uren als diensturen worden aangemerkt, als in strijd met het contract, dat de telegra fisten bij hun indiensttreding hebben getee- kend. Het bestuur raadt den leden aan. zich tot het uiterste te verzetten tegeu dezen aanslag tegen de persoonlijke vrijheid". De telegrafisten hebben in het geheele Vereenigd Koninklijk met groote meerderheid (83 pCt., te Londen 94, te Liverpool 84 pCt.) besloten, van Maandag a. s. af geen overwerk meer te maken. Het lid van het Lagerhuis Galloway wil de regeering over deze quaestie interpelleereu. LONDEN, 22 Juli. (Part.) Het verbond van machinefabrikanten maakt bekend, dat er een groote uitbreiding in het lock-out gekomen is, doordat vele fabrieken in Lancashire daartoe besloten hebben. Het verbond raamt het cijfer der werkloozen op 20,000 iu het machinefak, 18,000 in aanverwante vakken en 2u00 non-unionisten. De rijkstelegrafisten hebben Woesdag- avond vergaderd eu besloten de werkstaking, op Maandag bepaald, uit te stellen. Daarmede wordt gehoor gegeven aan een verzoek van Sir Albert Rollit, die een bijeenkomst tusschen het postbestuur en het besuur van het rijks telegrafistenverbond heeft voorbereid. Zondag 25 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oelening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Hardanger Braulfahrt Kjerulf. Werkmanslied Coenen. Matrozenlied Hol. KON^TANTINOPEL 22 Juli. In de he den iichoadei» c'iimi vo iu:i WAALWIJK, 24 Juli 1897 Examen. De heer Johan van Eupen, onderwijzer 2de klasse te Batavia, heeft met gunstig ge volg examen afgelegd voor de Maleische taal en voor de Land- en volkenkunde van Ned. Indie. Nieuw kabinet. Naar wij vernemen, zou het nieuwe kabinet worden of zijn voorgedragen als volgt Pierson, kabinetsformeerder, financiën De Beaufort, buitenlandsche zaken. Gort van' der Linden, justitie. Goeman Borgesius, binnenlandsche zaken. Jansen, marine. Eland, oorlog. Lely, waterstaat. De naam van den minister van koloniën in het nieuwe kabinet werd niet medegedeeld. Thans deelen wij tot aanvulling mede, dat als mininister van koloniën is voorgedragen de heer J. T. Cremer. Donderdagavond had ten huize van mr. Pierson eene bijeenkomst plaats van alle als minister voorgedragen heeren, behalve de generaal majoor Eland, die nog niet uit het buitenland, waar hij vertoefde, terug was. Mr. Pierson is Vrijdagochtend 9 u. 46 m. per Staatsspoor naar het Loo vertrokken. Tentoonstelling van Noordbrabantsclie Nijverheid te 's Hertogenbosch, Het bezoek der leden van Noordbrabants Staten. Woensdag namiddag ten 3 uur had de offici- eele ontvangst plaats van heeren leden der Provinciale Staten van Noordbrabant. De algemeene voorzitter van het Uitvoerend Comité, burgemeester jhr. van der Does de Wil- lebois, noemde het een groot voorrecht zijn medeleden der Staten te mogen ontvangen en welkom heeten op een terrein, dat men mag zeggen roet gemeenschappelijke inspanning te hebben ingericht. Er is groote reden van erken telijkheid voor de welwillendheid, waarmede Noórdbrabants Staten zijn tegemoetgekomen in de zaak, die hier is op't getouw gezet, en waaraan is te danken, dat de inrichting is kunnen ge schieden zooals ze is. Spreker zal niet in herhaling treden van 'tgeen Zaterdag door hem is gezegd en wat de heeren weten, alleen wil hij aanstippen dat ware het voorbeeld, door de leder- en schoenenindustrie hier gegeven, gevolgd door de textiel-, tabaks-, suiker- boterindustrie, deze tentoonstelling een verpletterend grootsch beeld zou hebben gegeven van Noordbrabants macht,'tgeen hij juist in de gegeven omstandigheden, in deze dagen van strijd op 't gebied van handel en nijverheid, vóór en tegen bescherming, zoo gaarne had gezien. Intusschen, wat deze tentoonstelling aanbiedt, verdient zeker be belangstelling in ruime mate. Spreker zal daarover verder niet uitwijden, doch wenscht liever de leden der Staten rond te lei den ten einde zij zich zelf daarvan kunnen overtuigen en eindigde met den wensch, dat deze onderneming moge strekken tot grooteren bloei van handel en industrie in dit ons allen dierbare Extra tram Tentoonstelling 's Bosch. Wij vestigen bij deze de aandacht op de goede gelegenheid om de Tentoonstelling te bezoeken, aangeboden door de maatschappij „Hollandsche Buurtspoorwegen». Blijkens achterstaande advertentie namelijk zal taein 18, in plaats van om 9,57 van 's Bosch ver trekken om 11 uur na afloop van al de feestelijkheden eu doorloopen tot Waalwijk zoowel als tot Heusden. Het programma der feestelijkheden voor Zondag 25 Juli luidt als volgt Groot concours van harmonie- en Fanfare gezelschappen. Afdeeling harmonieën 12 ure: Optocht 12V2 ure Afmarsch naar de groote Markt langs Vischstraat en Hoogensteenweg, onmiddellijk daarna olficieele ontvangst van heeren presidenten en directeuren der deel nemende' gezelschappen en juryleden ten Stadhuize. 2 ure Aanvang van den wed strijd. 8 ure: Pnjsuitdeeling. Groot concert door het muziekkorps der D.D. Schutterij, waarna schitterend vuurwerk. Ook vangt Zondag het groote kegelconcours aan, waarvoor zich reeds een vijltigtal vereenigingen hebben aangemeld, welk getal intusschen staat verdubbeld te worden, daar men zich eerst behoeft aan te melden 14 dagen vóór deu Zondag, dien men voor den korpswedstrijd kiest en daartoe kan men iederen Zondag kiezen, zoolang hetcon- couis duurt. Zondag zal de daarvoor ingerichte keg el tent prachtig worden geïllumeerd. Behoorlijke behandeling. Meermalen (zegt de Prov. Gr. Ct.) is vroeger wel geklaagddat van regeerings- wege niet of niet tijdig genoeg bericht werd gegeven omtrent het overlijden van koloniale militairen of van schepelingen, speciaal van hen, die men aanduidt met den naam van „minderen." In den laatsten tijd is daarin veel verbetering gekomen. Het is ons bekend, dat althans van het sneuvelen, ja zelfs van belangrijke verwondingen in Indie per tele graaf kennis wordt gegeven aan den burge meester d^r woonplaats der naastbestaanden, met verzoek daarvan op omzichtige wijze aan dezen mededeeling te doen. Dezer dagen bleek ons, dat ook het de partement van marine in dit opzicht niet ten achteren blijft. Zoo werd in den loop dezer week aan een vrouwtje uit Groningen het overlijden medegedeeld van haren als marinier 1ste klasse gediend hebbenden echtgenoot. Niet alleen bevatte het desbe treffende bericht opgaaf der plaats waar, van den datum en het uur waarop het over lijden had plaats gehad, maar tevens van de ziekt* waaraan en de omstandigheden waaronder de Rian overleden was. Ja zelfs werd den burgemeester verzocht aan de wed te doen mededeelen het volgende ontleend aan een brief van den consul generaal der Nederlanden te Genua„Het einde van den zieke was kalm en pijnloos, zijne oogen werden door eene vriendelijke hand gesloten, en heden morgen 15 Juli ging hij met allen naar zijne laatste rustplaats. Een negental verpleegden van het protestantsche hospitaal te Genua met de diretrice en een Duitsch geestelijke, een jong Hollander en de consul generaal zelf vormden den kleinen stoet, die na een korten, maar indrukwekkend.en dienst in de kapel, het graf bestrooiden met bloemen eu bladeren, alvorens afscheid te nemen." Waar zoo wordt gehandeld, kan der re geering toch moeilijk meer onverschilligheid ten aanzieu van „minderen" worden verweten. Hartverscheurend schouwspel. De heer A. Mulder Jz., derde officier bij de Koninklijke Pakketvaart Maatschappij, schrijft het volgende aan de Veend. Ct. Zaterdagmorgen 19 Juni, pl, m. halfzes, waren de opvarenden van 't s.s. „Reijnst," op reis van Batavia naar Deli, ooggetuigen van een hartverscheurend schouwspel. Des avonds vaa 18 Juni was de „Reijnst" Singapore gepasseerd en zette kort daarna koers bijlangs de kust van Malakka. Het was den geheelen nacht zeer goed weer geweest, en tegeu 4 uur in den'morgen werd de lucht W.Z.W. dreigend. Kort daarna brak een zware storm, gepaard met dichten regen los. Tegen ongeveer halfzes toen de dageraad, aaubrak, bemerkte de tweede officier aan bakboord voo*uit iets bijzonders. Dichter bijgekomen, ontwaarde hij duidelijk hoofden .van menschen, die even boven het water uitstaken. Onmiddellijk werd de commandant gewaarschuwd, en alles werd gereed gemaakt tot redding van een kolossaal aantal menschen levens. De „Reijnst" bevond zich weldra te midden van een verschrikkelijk tooneel. Het schip bewoog zich als het ware voort door menschen, lijken, kisten en pakken. Men kon zijn oogen bijna niet gelooven. Het schouwspel was des te vreemder, daar aan den geheelen horizont geen ander schip was te zien dan ons schip, waar om men op de Reijnst sterk in de verbeelding was, dat de ongelukkigen passagiers waren van de Reijnst zelve, die hetzij door een hooge zee, hetzij door een harde windvlaag in het water waren terecht gekomen. De Reijnst had toch een kleine 300 passagiers aan boord. Onmiddellijk gingen alle handen aan het werk om de ongelukkigen op te halen, aan touwen cn stokken. De 2e officier, genaamd Teensma van Schiermonnikoog, ging met de giek uit en smaakte het genoegen twintig menschenlevens te redden. De schipbreukelingen waren afkomstig van het Chineesche stoomschip „Sri Haung Ann." Het ongeluk is gebeurd als volgt De Sri Haung Ann was 8 Juni van Singapore vertrokken naar Malakka eu verder naar Perak. Juist in de nabijheid van de stad Malakka werd genoemd schip overvallen door de bovenvermelde bui. Daar het dik van den regen was, ging het schip langzaam stoomen, om zoodoende de vuren van Malakka in het zicht te krijgen. Daar het schip zoodoende geen vaart meer had, begon het kleine bootje (108 ton) vreeselijk over te hellen, de dek passagiers (honderd negentig) en al hun kisten gleden bij de derdemaal dat het schip slingerde, allen naar een zijde, met het noodlottig gevolg, dat het schip omsloeg en onmddellijk zonk. Onder de drenkelingen bevond zich ook de kapitein Rawlingson, een Europeaan, en een Japanees, die beiden behouden aan boord werden gebracht. Het ongeluk gebeurde te kwart over vieren. Dc drenkelingen hadden alzoo pl. m. D/a a 2 uur rondgezwommen. Als een bijzonderheid mag worden vermeld, dat van een inlandsche familie, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, slechts één kind is verdrouken. Verder bevonden zich onder de geredden de 2e machinist, genaamd Felix Gomes en 2 inlandsche vrouwen, vijf kinderen en 61 Javanen, Ohineezen enz. Er werden door het ss. Reijnst alzoo gered 70 menschenlevens en er zijn vermoedelijk ver dronken plm. 120 opvarenden. Verscheidene lijken dreven voorbij, waaronder ook dat van den len machinist en drie kinderen. Toen, zoover als wij konden zien geen levend mensch meer was te bespeuren, zette de Reijnst de reis voort naar Deli. Te Deli zijn de schipbreukelingen overgestapt op het ss. Hebe, dat den 20 Juni (denzelfden dag van aankomst te Deli) naar Singapore vertrok. Brand op de Tentoonstelling te Arnhem. Een ernstig onheil heelt de tentoonstelling op Sonsbeek te Arnhem getroffen. Gisteren avond te ruim acht ure is door een onbekende oorzaak (men vermoedt een gebrek aan de electrische geleiding) brand ontstaan in een gebouwtje, dat zich links van den hoofdingang bevindt eu waarin de twee groote doeken met voorstellingen uit Dante's Hel en Hemel zijn van Witkamp en Van der Waaij. Gebrek aan voldoende brandbluschmiddelen doet het vuur in een oogwenk overslaan op de daarnaast gelegen oranjerie, die drie kunstzalen bevat, voor marmeren beelden, voor bronzen beelden en zeldzame horloges en voor de twaalf- apostelenklok. Gelukkig hebben de bedienden, muzikanten van Wolfs' kapel, bezoekers (alles hielp mee) veel kunnen redden, zoodat het verlies bepaald is tot genoemde doeken en de klok. Alles was verzekerd. Duizenden men schen ook uit de omstreken van Arnhem waren naar het phautastische schouwspel, komen zien, per fiets, rijtnig of tram. Omtrent den brand op Sonsbeek kan de Arh. Ct. nog het volgende mededeelen Er is veel van wat in de oranjerie tentoon gesteld werd, gered,dank zij de hulpvaardigheid van het publiek, dat bij het uitbreken van den brand op het terrein aanwezig was, de leden van Wolff's kapel en van het dienst- peisoneel. De geredde voorwerpen, zooals de Moorsche meubelen, de bronzen en marmers, en tegels en vazen en pulleu van fayence d'Utrecht, zag men gisteren tijdelijk bijeengeplaatst in de remise. Wanneer er achter de Apostel,enklok niet een glasraam was geweest, Ó3fL grensde aan het kunstzaaltje, waar de bra nd ontstond, dan zou de klok grootendeels bijtijds in veiligheid kunnen zijn gebracht. Nii er bovendien nagenoeg een half uur verliep eer er voldoen de water kon gegeven voorden, namen dc

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5