BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Oostenrij k- Hongarije. Bulgarije. liixsland. BINNENLAND. lende grodtwaardigheidbekleeders 'bevonden. Na de landing begaven de keizerlijke echt paren zich per rijtuig naar het paleis van Peterhof, waar een familie-dejeuner plaats vond. Bij de begroeting op de Hohenzolléfn had de czaar keizer Wilhelm geluk gewènscht met zijn benoeming tot admiraal a la suite der Russische vloot. In zijn heildronk Zaterdagavond aan het galadiner te Pelerhof, was czaar Nicoiaas kort en voorziqhtig, keizer Wilhelm's repliek was er vrij wel gelijk mee. De czaar sprak van het bezoek als van „een nieuw blijk van de traditioneele banden, die ons vereenigen, en van de goede betrekkingen, die zoo ge lukkig zijn aangeknoopt tusschen onze beide naburige rijkenen heette het tezelfdertijd een kostbare waarborg voor de handhaving van den algemeenen vrede, die het doel is van ons voortdurend streven en van onze vurigste webschen", Keizer Wilhelm repliceerde als volgtIk wensch uwer majesteit in het bijzonder mijn diepgevoeld zeer vriendelijken dank aan de voeten te legen voor de nieuwe voor mij zoo verrassende onderscheiding, waarmede uwe majesteit zoo goed was mij te bedenken door de opneming in uwer rhsjesteits roem - ruchlige marine, tiet is een bijzondere onder scheiding, die ik in haar vollen omvang weet te schatten, en die tevens voor mijn marine een bijzondere eer is. Ik zie in mijn benoe ming tot Russisch admiraal niet enkel een eerbewijs aan mijn persoon, maar een nieuw bewijs voor het voortbestaan van onze traditi oneele betrekkingen, die op onwankelbare grondslagen zijn gevestigd, en van de betrek kingen tusschen onze beide rijken. „Het onwrikbaar besluit van Uwe Majesteit om evenals tot dusver uw volk den vrede te handhaven, vindt ook bij mij levendig weer klank. Zoo zullen wij, rt? zamen dezelfde wegen bewandelend, vereenigd er naar streven, onder den zegen van den vrede, de gees tesontwikkeling van onze volkeren te leiden. Vol vertrouwen kan ik opnieuw in handen van Uwe Majesteit de belofte afleggen en daarbij staat, dat weet ik, mijn geheele volk achter mij dat ik Uwer Majesteit bij Haar grootschen arbeid den volkeren den vrede te handhaven met alle kracht ter zijde zal staan en Uwen Majesteit ook mijn krachtigsten steun zal geven tegen een iegelijk, die zou willen beproeven dnze vrede ter verstoren of te verbreken". Gisteren kwamen de Duitsche gasten te Petersburg. Er was veel publiek, er werd allerwegen gevlagd, de stedelijke overheid bood zout en brood, de keizer inspecteerde een regiment, legde met de keizerin een krans op czaar Alexanders graf en begaf zich daarna met gevolg naar het winterpaleis. President Faure heeft de manoeuvres aan de Are bijgewoond hij bood den generalen daarna in het fort'Eseillon een lunch aan. Hierbij bracht Faure een toast uit, waarin hij de uitstekecde houdiug der troepen prees, waaraan Frankrijk met vertrouwen de bewa king der berggrenzen opgedragen heeft. Daarna ontving hij te Termignon de Italiaansche offi cieren, die hem uit naam van koning Humbert kwamen begroeten. De president overhandigde generaal San Martino het kornmandeurskruis van het legioen van eer en bood de deputatie een diner aan. Thomeguexde bekende Fransche schermmeester, wiens duel met den Italiaan Pini eenigen tijd geleden veel besoioken werd, heeft in een open brief verklaard dat de Italiaansche officieren onbehoorlijk handelen door prins Henri van Orleans uit te dagen daar deze alleen met generaal Albertone te maken had. Hij voegde er bij dat, als de Italianen zoo graag den degen wilden kruisen, zij dat met andere Franschen konden doen, in de eerste plaats met hem zelf. Men zegt nu dat generaal Larocco en andere Italianen den handschoen reeds hebben opgenomen Larocca zelf onderneemt het waagstuk, zich met Thomeguex te meten. De negus van Abyssinie moet stellig voornemens zijn iu 1900 in Parijs te komen. Hij is van plan in Maart te arriveereti en te blijven tot einde Juli, met een groot gevolg van de élite van zijn leger. De Spaansche minister van koloniën, die te'Sant a Agueda (tusschen Vitïorio en San Sebastian) is aangekomen, heelt, nog het vol gende medegedeeld over den moord op Canovas Toen de premier door de kogels van den moordenaar getroffen was, viel hij met het gelaat naar voren op den grond zoodat hij aan het voorhoofd gekwetst werd. Hij heeft geen woord gesproken eu is in zwijm gevallen. Mevrouw Canovas kwam van een naburige galerij toesnellen op het hooren van revol verschoten zij schreeuwde den moordenaar scheldwoorden toe maar deze antwoordde „Ik heb eerbied voor u, die een eerbied waardige dame zijt maar ik heb mijn plicht gedaan en ik ben gerust. Ik heb miju broeder van Montjuich gewroken." De moordenaar schijnt ook geen Golli te heetenmaar José Sauto. Te Barcelona waar hij een poos gewoond heeft, en een boözemvriend was van Achieri, den dader van den dynamiet-aanslag in de Cambios- straat aldaarstond hij bekend onder den naam Achilotti. Hij moet, evenals Emile Henry tot de ontwikkelde anarchisten be- hooren, en aan verscheidene bladen meege werkt hebbenie Barcelona o. a. aan het blaadje Ciencia sociale. Ook heeft hij veel gereisd in Frankrijk, Belgie, Engeland en en Zwitserland. Volgens een ooggetuige, berichtgever van de Correspondencia, werd de aanslag gepleegd terwijl Canovas op een bank een courant zat te lezen. De ipgeniur Aspiaza, de journalist Torrès eu de advocaat Suarez, grepen den moordenaar die nog op hen schoot, maar zonder hen te raken. De N. R.Ct. schrijft: Een ongeluk voor Spanje kan de dood van Canovas, naar ons voorkomtvooral op dit oogenblik niet heeten. Zijn sterven zal /eer nadeelig z>jn voor de couservatieve partij, welker brokken zich juist weder begonnen aaneen te hechten en die nu een leider zullen missen. Immers Romero Robledo, die ach tereenvolgens met alle winden meegewaaid is, zal als zoodanig niet kunnen optreden en als hij het waagt, loopt* de eendracht onder zijn partij nog grooter gevaar. Canova's dood zal voorts, naar zich laat aanzien, tevens de politieke dood van generaal Weyler zijn waarmede de ongelukkige „parel der Antillen", als het niet te iaat is, niet anders dan gebaat kan zijn. Een liberale politiek, welke op de thans waarschijnlijke machtsaanvaarding van mannen als Sagasta en misschien van maar schalk Campos zal volgen, moet strekken om net regentschap minder impopulair te maken en de republikeinsche woelingen te bedaren. Misschien dat de buiteulandsche politiek in dat geval iets minder voorzichtig wordt dan zij in de laatste jaren geweest is en met name dat Spanje thans nadere aansluiting aan de Fransche republiek zal zoeken. Daar staat tegenover dat de staatkunde ten opzichte van Cuba te volgen, minder barbaarsch en meer vrijheidslievend, slechts kan strekken om de Cubaansche beweging in de Unie een deel van haar beteekenis ie ontnemen. Hoe dit zij, hetzij de dood van Canovas een ramp voor Spanje mag heeten of het tegendeelde vermoording van den oudeu staatsman, die zijn land onder zeer moeielijke omstandigheden lange jaren getrouw en krach tig heeft gediend, is een tragische gebeurtenis. Het is weder een anarchist geweest die door zijn misdaad Europa in opschudding brengt. Sinds 1883 heeft deze sekte van krankzinnige misdadigers Spanje meer dan eeuig ander land onveilig gemaakt. Van dat jaar dateert de organisatie van de bende der „Zwarte Hand", over geheel Spanje verspreid, met veemgerichten en geheime genootschappen die tot den dood van staatslieden en grond eigenaars besloten en er de daders voor aanwezen. Er werden er 800 gevangen ge nomen, waarna de bende een waar schrik bewind begon op welks last huizen in brand gestoken, oogsteu vernield, kudden vee gedood en verminkt werden. Andalusië was het hoofdtooneel van deze Terreur, die ten slotte met de hulp der beangste bevolking werd uitgedelgd en gesmoord in het bloed van haar voornaamste leiders. De organisatie moge na dien vreeselijken tijd verdwenen zijn, de anarchistische bewe ging was het niet. Barcelona, Valencia Oviedo bleven het tooneel van aanslagen moordeu en ontploffingen. Te Madrid werden in de eerste jaren na 1890 bommen in het gebouw der Cortes gevondenen ieder herinnert zich de ontploffingen in den schouw burg te Barcelona en verleden jaar onder de kerkelijke processie aldaar. Geen wonder, zoo de Spaansche regeering de anarchisten met'bijzondere gestrengheid vervolgde. Men kent het laatste beruchte proces van Barcelona met geheel zijn droevigen nasleep. Honderden gevangenen, volstrekt niet allen anarchisten, zuchtten bijna een jaar in den gruwelijker! kerker van Monjuich. Eenigen zijn doodge schoten tai van anderen verbannen, meer dan honderd zit nog gevangen. De ballingen zijn naar Engeland gegaan en hebben daar dadelijk gehoor gevonden bij het Comité der Spaansche gruwelen», dat thans de verhalen van in de kerkers ondergane martelingen over de geheele wereld laat weerklinken. Geen wonder, indien een Italiaansch anar chist door die verhalen, die waarschijnlijk wel een zekeren grond van waarheid bezitten, opgewonden, gemeend heeft het Spaansche land te moeten verlossen van den „tiran", op wiens hoofd de schuld der gruwelen wordt geladen. En zoo is de minister-president Cauovas gevallen als een nieuw slachtoffer van het anarchisme. De zoon van het Cubaansche rebellen- hoofd Calixto Garcia en andere gedeporteerde Cubanen zijn van het eiland Chafarines op de Afrikaausche kust ontsnapt. Gisteren heeft te Brüx een ernstig straat gevecht plaats gehad tusschen Tsjechen en Duitschers, die elkaar reeds eenige avonden achtereen gesard hadden; er werden nu zes Duitschers gewond, één levensgevaarlijk. Tien personen werden gearresteerd. Vrijdag-middag, juist toen de trein, die prins Ferdinand van Sofia zou terugvoeren de prins had een bezoek gebracht aan den Rumeenscheti koning het station van Rust- schuk binnenstoomde, bracht een donderende kual overal ontsteltenis aan. Een patronen- fabriek, waarin 320 personen werkzaam warén, was in de lucht gevlogen. Aanvankelijk vermoedde men, dat men te doen had met een aanslag op het leven van den Bulgaarschen vorst, doch dit vermoeden is niet bewaarheid. De ontploffing had plaats in een houten barak, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de stad Rustschuk. Voor rekening van de gebroeders Iwanow. die hun domicilie hebben te Sofia, waren 320 personen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, bezig met het kruit te halen uit eenige millioenen oude militaire patronen. Waarschijnlijk door onvoorzichtigheid van een jongen ontplofte een der patroon en, waar door een brand ontstond, die in korten tijd den grooten voorraad kruit en patronen be reikte en de verwoesting der barak ten ge volge had. Vreeselijk was nu de ontploffing, die uren ver in den omtrek, tot ver over den Donau, weid gehoord. De gansche barak vloog in de lucht iu alle nabij liggende huizen werden de ruiten verbrijzeld. De personen, die zich in de baiak bevon den en, zoodra de brand uil brak, zich tracht ten te redden, deden wanhopige pogingen om naar buiten te komen, doch slaagden daarin niet, omdat het gebouw maar één uitgang had. Alle andere uitgangen waren zorgvuldig dicht gemaakt op bevel van de gebroeders Iwanow, die vreesden dat patronen en kruit zouden worden gestolen. Slechts aan twintig arbeiders gelukte het tijdig te ontkomen; alle anderen zijn met de barak in de lucht gevlogen. Drie honderd personen zijn als, offers gevallen van de ont ploffing thans reeds zijn 130 lijken gevonden, waarvan de meesteu onkenbaar waren 150 mannen, vrouwen en kinderen zijn naar het hospitaal vervoerd met zulke ernstige ver wondingen, dat slechts enkelen het leven zullen behouden. Een aantal werklieden is naar den dichtbij gelegen Donau gesneld en sprong met bran dende kleeren in de rivier. Vermoedelijk zijn ook hierbij eenigen omgekomen. De stad Rustschuk bezit geen ziekenwagen, daarom moesten de arme gewonden in huur rijtuigen en vrachtwagens naar het vier kilo meter verder liggende hospitaal worden ver voerd. Mijlen ver was het gejammer der ongelukkigen hoorbaar het vleesch viel den stakkers van het lichaam toen zij werden opgenomen. De menschenmenigte heeft zich op afschu welijke wijze tegenover de slachtoffers ge dragen. Talrijke nieuwsgierigen trokken de douden de huid van de vingers, om die tot aandenken en als amuletten te bewaren. Vorst Ferdinand begaf zich onmiddelijk met den minister-president naar de plaats van het onheil en bezocht later de gewondeu in het hospitaal. Zijn plan om naar Varna door te reizen gat hij op, ten einde tegen woordig te zijn bij de begravqnis der slacht offers. Op de overheid rust in zoover een deel der schuld, daar volgens politie-veror lening zulke werkzaamheden als in de groote tent plaats hadden slechts mogen geschieden in kleine, van elkaar gescheiden hutten, in elk waarvan hoogstens zes kinderen mogen werken. St. PETERSBURG, 9 Augustus. De groote parade te Kr&snoje Seló was schitterend. Grootvorst Wladimir voerde de troepen aan. Het publiek was zeer talrijk. Om half elf kwamen de keizerlijke personen. De muziek korpsen hieven het Duirsche volkslied aan. De Keizers reden het front langs, en daarna macheerden de troepen voorbij. De Tsaar leidde het gardekorp.s en het Preobrazjénski regiment voorbij den kei/er, die het laatste toeriep„Zdonówe, molodtsy(Gegroet, dapperen). Keizer Wilhelm leidde het Wiborg- sclie regiment voorbij. De ruiterij defileerde in galop en het slot van het grootsche schouwspel werd gevormd door het voorbij trekken van de artillerie vau de garde en de kozakken. Na de parade ontbeten de keizerlijke per sonen in de tent des Tsaren, en daarna be gaven zij zich naar Peterhof, waar een fami- liemaaltijd.is. 's Avonds woonden de keizerlijke personen in de komedie de voorstelling van Pariser Leben bij. Zij werden er met geest drift en gejuich outvangen. WAALWIJK, 11 Aug. 1897. l'Espérance. De werkende leden der harmonie l'Espé rance alhier met hun bestuur deden Zondag j.l. een pleiziertochije naar Dordrecht om op de terreinen van de expositie aldaar deel te nemen aan het festival. Zij werden door de leden van het uitvoerend comité hoffelijk outvangen en trokken door een drom van volk vergezeld onder het spelen van een marsch naar de tentoonstelling. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, hebben de jongens van l'Espérance hun ouden roem kranig gehandhaafd. Er was maar één roep over hunne muziek, één bewondering er over, dat een corps uit gewone werklieden bestaan de zich tot zu'k een .zeldzame muzikale hoogte had weten te verheffen. Na het eindigen van het laatste nummer: „Jérusalem" barstte een stormachtig applaus los van de honderden omstanders, als een welveidiend bewijs van hun hulde voor wat zij zoo onbe rispelijk hadden ten gehoore gebracht. Overreden. Zondag 1.1 had in het naburige Nieuwkuik een treurig ongeluk plaats. Een jongmensch, 21 jaar oud, G. Gieseti geheeten en woonachtig te Nieuwkuik is door den extra tram van 's Bosch naar Waalwijk op de grens van Vlijmen en Nieuwkuik overre den en wel zoodanig dat hij onmiddellijk een lijk was. Eigen onvoorzichtigheid is de oorzaak van dit dioevig ongeluk, daar hij op den invaart zijnde tram wilde springen en zoodoende tusschen 2 wagens terecht kwam eu de laatste wagen opgepropt met menschen over zijn lijf kreeg. Misbruik van sterken drank schijnt hier ook niet vreemd aan geweest te zijn. Bezoek der koninginnen aan de Dordtsckc tentoonstelling Aangaande het bezoek dei koninginnen aan de Dordtsche tentoonstelling werd in de Zaterdagavond gehouden vergadering van „Vak en Kunst» het een en ander medege deeld. Ingekomen was een brief van den burge meester, inhoudende berichtdat HH. MM. van des namiddags 3 tot 4 uur op de ten toonstelling zullen vertoeven. De voorzitter de heer A. C. Zoethoutkon hieraan toe voegen dat de vorstinnen zoowel het nieuwe terrein en het hoofdgebouw als Oud-Dordt en het museum in het oude stadhuis zullen bezoeken. Door jhr. De Ranitzparticulier secretaris van H.M., was aan het uitvoerend ccmité medegedeelddat HH. MM. den wensch hebben te kennen gegeven, dat op den dag van haar bezoek de toegang voor het publiek niet zal worden gesloten. Dien tengevolge zal de toegang voor het publiek openstaan tot een maximum van 5000 per sonen. Tot Oud-Dordt echter, dat allicht te klein zou worden, zullen alleen de leden van «Vak en Kunst» ieder met een dame worden toegelaten en verder degenen, die zich in 17-eeuwsch costuum willen steken. Tot het museum heeft niemand toegang dan de vorstinnen met gevolg en de dienstdoende commissarissen van orde. Gesclieuk aan de koningin. In plaats van een nieuw koninklijk jacht, ter vervanging van de oude „Valk», meent een inzender in de Tel., dat het veel meer waarde en nut zoude hebben aan H. M. de koningin op den dag harer troonsbeklimming in 1898hetzij van staatswege, hetzij door de Nederlandsche natie een goed ingerichte salonstoomboot ten geschenke te geven, waarmede II. M. en haar gevolg de Zuiderzee de Zeeuwsche stroomen en de rivieren Waal, Rijn, IJsel de Amsterdamsche en Rotter- damsche Waterwegen naar zee enz. zoude kunnen bevaren. Ouze koningin heeft in Nederland slechts zelden een tocht niet een stoomboot gemaakt en zoude het H. M. zeker interresseeren meer van nabij met onze prachtige rivieren en de daaraan schilderachtig gelegen steden en dorpen en bewoners kennis te maken, en welk een enthousiasme zou het voor de stedelingen en dorpelingen opleveren, als ze de koninklijke salonboot met H M. aan boord zagen passeeren, met de kaas, dat het ouze jeugdige koningin zou behagen hier en daar aan wal te stappen. Tegenslag voor de socialisten De nieuwe verkiezingen hebben voor de socialisten twee zetels doen verloren gaan. Zoowel te Leeuwarden als te Winschoten hebben de geestverwanten van den heer Troelstra het onderspit moeten delven en twee oude bekenden verschijnen daar weer in de kamer: de heeren Pyttersen en Tijdens. Hierdoor wordt bevestigd wat wij reeds vroeger deden opmerken zegt het Centrum nl. dat Leeuwarden en Wiuschoten geen socialistische districten zijn. De heer Troelstra werd er slechts bij toeval gekozen, onder den drang van allerlei bij komende omstandigheden en persoonlijke sympathieën. Andere candidaten moeten het daar ver liezen. Ja, het is zelfs de vraag, of de heer Troelstra ditmaal de overwinning had kunnen behalen. De socialisten moeten zich dus vergenoegen met twee zetels Tietjerksteradeel en Scho- lerland. Een niet overvloedige oogst na de ver dubbeling van het kiezerscorps. Verloting door de vcreeniging voor Landbouw Handel, en Nijverheid. Gaarne voldoen wij aan een tot ons gericht verzoek, om onze lezers opmerkzaam te makeu op achterstaande advertentie der Vereeniging voor Landbouw, Haudel en Nijverheid te Amsterdam, waarin zij de groote verloting vermeldt door haar te houden, behoudens nadere aankondiging in de maand October van dit jaar. De prijzenlijst vermeldt 3750 prijzen

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2