Notaris BINK, Notaris BINK, Bij ANTDON TIELEN verkrijgbaar! Enslein& Klein <2 a a 35L Schoenfournituren. Advertentiën. Johan van Aalst, publiek verpachten: Handelsberichten. VERPACHTEN: Tentoonstelling s-Marsch Karolingering 17 Provinciale Tentoonstelling van N oordbrabantsche Nij verheid. op Maandag 16 Augustus 1897, 51 perceelen hooitoemaat op den Lagen Omloop onder Hedik- huizen. 23 perceelen HOOILAND, 2de snede van kunstgras met klaver op den Polder den Hoogen Hof onder Drimmelen. De Noordbrabantsche Bereiding van CHEMISCH-TECH N1SCHE ARTIKELEN Was, Apprêturen Lakken, Kid- crêmeZwartnat enz. waaronder als hoofdprijzen, de prachtige Villa ,,Exels;or" te Bussum, alleen reeds een waarde van f 10,000 vertegenwoordigende en flink Koopmanshuis te Vianen; —een met twee paarden bespannen landauer, ter waarde van f 2500. Een dogcart bespannen met paard geheel op-'etuigd, paarden, rijtuigen, dorschmachi- r. 4 heerer. en dames veloci pedes, ameuUem (.ten, 4 piano's enz. enz. De kansen in deze Verloting, zijn in ver gelijking mei andere dergelijke inrichtingen, de meest gunstige, op elke acht loten moet één prijs vallen, welke kans op de statuten is gewaarborgd.— Bedenkt men da': de bekende Haarlemsche Paardenlolerij slechts 200. prijzen op 25000 loten en de Zaandamsche loterij niet meer dan 1000 prijzen op 80,000 loten gaf, dan springt 't groote voordeel verbonden aan de- verloting der vereenigiug voor Landbouw, Handel en Nijverheid onmiddellijk in 't oog en dunkt 't ons m.er dan de moeite waard, voor f 2,50 een kansje te wagen. Men wachtte echter niet te lang zich het bezit van een of meer loten te verzekeren, door inzending van postwissel aan 't kantoor der vereeniging. Prins Hendrikkade 20—21 Am sterdam. of aan hare correspondenten door geheel Nederland. Vreemd natuurverschijnsel. Na de onweersbuien van Vrijdagmiddag werd te Zutphen tijdens zonsondergang, ge durende een twaalftal minuten het volgend optisch verschijnsel waargenomen. Teiwijl de hemel, boven den horizon van het Z. Westen tot het N.N.Westeu tot op omstreeks tien graden met stapelwolken was bezet, waartusschen zich hier en daar eene wolklooze ruimte bevond, werd de zon in een dier ruimten, bloedrood gekleurd, zichtbaar, als wanneer zich, in de boven de stapelwolken gelegen horizontale wolkenlagen eene verticale lichtzuil vertoonde, rustende op den boven rand der stapelwolken, waar deze loodrecht boven de zon gelegen was. De lengte der zuil werd op omstreeks vijf tien graden geschat en was de breedte van den voet iets meer dan die der zonneschijf, terwijl verder de zuil geleidelijk breeder opliep en het bovenste gedeelte nagenoeg eens zoo breed was als de voel. De kleur der zuil was oranje-geel met eene bloedroode tint en was de helderheid het sterkst, gedurende het eerste tweetal minuten, waarna de zon achter de wolken schuil ging en niet meer zichtbaar werd. (Z. O.) Een medaille verdiend Te Hilversum geraakte het 9jarig zoontje van den spekslager T. Ouwenaller bij het baden in de Gooische vaart in diep water en verdween. Gelukkig werd dit opgemerkt door den löjarigeu Simon Hartz, die onmid dellijk te water sprong en het geluk had den drenkeling op het droge te brengen. Het mocht den redder, bijgestaan door den heer H. Dorlas, candidaat-arts, gelukken, na eeni- gen tijd de voorschriften te hebben toegepast, de levensgeesten weder op te wekken, waarna het kind naar zijn ouders werd vervoe-.d. Loteubezittcrs past op Vroeger vermeldden wij uit Nijmegen een geval van iemand, die bezoek kreeg van een zich noemendvertegenwoordiger van eene bank te Amsterdam, die aanbood zich te belasten met het incasseeren van uitgelote loten, doch later niet is teruggekomen. Een dergelijk bezoek ontving eenige dagen geleden te Tiel de heer K. De bezoeker beweerde hoofdagent te zijn van den heer J. Visser, comirissionnair inloten te Amster dam. Hij vroeg den heer K. diens loten te zien en deelde hem toen mede dat het zoo goed als zeker was, dat hij een hoogen prijs zou trekken; evenwel moest hij eerst het bagatel van.... f 150 storten voor onkosten enz. De heer K. liet zich echter niet bepraten en de bezoeker kon onverrichterzake vertrek ken. Te Zoelen echter is het hem bij een ander beter gelukt, zij het ook voor een kleiuer bedrag, f 18. Zou het dezelfde zijn als de Nijmeegsche of een concurrent In beide gevallen blijft voorzichtigheid de boodschap. Brand te Rozendaal. Maandagnacht is het huis van den heer Rieth te Rozendaal waarin de heer Schouten eene zeilmakerij uitoefent, een prooi der vlammen geworden. Veel pek en teer was in den winkel aanwezig, zoodat het voor de brandweer geen gemakkelijke taak was om het vuur te blusscheu. De zeilmakerij van den heer Schouten en het huis van den heei Rieth zijn totaal afgebrand. De heer Schouten was met zijne vrouw voor eenige dagen naar Haarlemsche kermis en zouden heden terugkeeren. Niemand was bij het uitbreken van den brand in het huis. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door broeiing van vochtig touwwerk. De brandweer komt voor haar flink optreden allen lof toe. Omtrent het afbranden van de zeilmakerij van den heer Schouten te Rozendaal (N.-B.) schrijft men naderdat de schade voor den eigenaar veel grooter is dan men eerst vermoedde. Slechts enkele dagen geleden was nog voor ruim 3000 gulden scheepsbenoodigd- heden ontvangen, waarvan niets verzekerd is. De heer S. stond verslagen, toen hij heden middag, van zijne familiereis terugkeerende, de nog rookeude puinhoopeu aanschouwde, De oorzaak van den brand zal men moeilijk te wéten kor-nen sedert Zaterdag was niemand in het verbraude perceel geweest. Brand te Leiden. Maandagmiddag tijdens het schaftuur ont stond brand in de fabriek van katoenen garens en weverij van pitten voor lampen eu kook- toestellen van den heer J. C. Sprecker (firma Van 't Hooft Co.) aan den Ouden Rijn, te Leiden. Kort na het ontdekken van den brand rloegen de vlammen, gevoed als ze werden door den brandbaren voorraad, reeds naar buiten, terwijl dikke rookwolken eveneens hoog de lucht instegen. De fabriek vertoonde inwendig één vuurmassa, welke zich van bo ven ook mededeelde aan het aangrenzende woonhuis, waarvan de hoogste verdieping ook tot bergplaats) was ingericht en uitbrandde. Uit de daarbeneden gelegen verdieping kwa men daarna ook rookwolken naar buiten, zoodat daarop eveneens druk werd gespoten. Van de fabriek was het dak weldra gedeel telijk ingestort, waardoor het uitsteeksel aan den geve!, dat dient om goederen naar boven te hijschen, achterwaarts ging, doch elk oogenblik naar beneden kon komen. Daardoor was hen op de smalle straat daarbeneden voor de spuitgasten zeer gevaarlijk. De aan de andere zijde der Burchtgracht gelegen boekdrukkerij van de firma Brill liep in 't begin oogenschijnlijk geen gevaar, zoodat zelfs van daaruit door de ramen op de bran dende fabriek werd gespoten, doch later moes ten de zeilen worden verzet, want toen in het achtergedeelte der fabriek de vlammen met vernieuwde woede waren uitgebroken, moesten de waterstralen op de boekdrukkerij zelve worden gericht, daar de gootlijst/eeds belangrijk geschroeid was. Daartoe waren de spuitgasten op een nagenoeg onbeschadigd gebleven gedeelte van het fabrieksdak geklauterd. Om halfdrie was gevaar voor verdere uitbreiding geweken. Helaas vallen er persoonlijke ongelukken te betreuren. Toen er mannen van de brand weer op devbinneuplaats der fabriek waren, viel de reeds waggelende schoorsteen om, waardoor de adjunct-brandmeester La Bree en de spuitgast Maas gewond wenden vooral eerstgenoemde kreeg een paar hevig bloedende wonden aan het hoofd. In de fabriek waren ongeveer 30 personen wekzaam, meestal vrouwen of meisjes, slechts een paar mannen. De labriek en weverij was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Atjeli. Het handelsblad ontving over onze over winning te Segli een telegram uit Batavia, luidende Zondag behaalden liet 13de en 14de bataljon in Segli groot succes. De vijand verloor 113 dooden. Onzerzijds hadden wij een doode en 22 gewonden, waaronder geen officieren. Dat is weer eens een verblijdende tijding Onze versterking te Segli werd door den vijand steeds nauwer ingesloten, zoodat ten laatste reeds 15 beatings door de Atjehers om onze versterking waren opgeworpen. Begin Juli rijpte het voornemen om den steeds driester wordenden vijand uit Segli te verdrijven en daartoe een colonne uit Kota Radja er heen te zenden, bestaande uit 2 bataljons infanterie, het geheele korps mare chaussees, 2 pelotons cavalerie, een afdeeling vesting-artillerie met getrokken mortieren, 2 sectiën genie, trein en ambulances. Echter kou men niet onverwijld uitrukken tot ontzetting onzer benarde veste, o. a. ook omdat de veepest-cordon nog Diet was inge trokken, waarvoor vrij veel garnizoenstroepen vereischt werden. Nauwelijks echter had de assistent-resident „verklaard het wel zonder die afsluiting te kunnen stellen, of onze troepen gingen op marsch. Het resultaat van dezen zegetocht in in derdaad verrassendblijkens ons telegram toch hebben de onzen al de vijandelijke bantings om onze versterking te Segli niet minder dan een 15-talgenomen. De strijd moet wel hevig geweest zijn, als men verneemt, dat de vijand (aan doo den en gewonden een verlies leed van 113 man. Van onze züde werdt slechts één militair gedood en werden 22 gewond. Ook in den breeden omtrek van Segli hebben wij den vijand ontzag ingeboezemd voor Neerlands overmacht. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van 9 Augustus Uit' Segli komt bericht dat de vijand daar zich kalm houdt. De le luitenant T. E. Eckenhausen is te Kotaradja aan de cholera overleden. Een later telegram meldt: Gisteren is de troepenmacht vau Segli naar de Pedir-vlakte terugkeerend beschoten uit de kampong Bambi. De troep wendde zich om en viel den vijand aan, aan wiens zijde negen dooden vielen, sv ij hadden één doode en één ge wonde, beiden beneden den rang van officier. Baardwijk. Bij de gisteren gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad tusschen de heeren A. Pullens en L. J. Leijtens, is de laatste gekozen met 4 stemmen meerderheid. Sprang 10 Aug. Het is ons aangenaam te kunnen melden, dat de heer C Achterberg; onderwijzer alhier, gisteren ie 's Gravenhage slaagde voor het examen Fransch l.o. Duiven7 Augustus 1897. Het meer en meer bekend wordend Instituut-Geubbels alhier gaf bij de sluiting van het school jaar en den aanvang der groote vacantie een buitengewoon druk bezochte en zeer geanimeerde matinée. In 't bijzonder viel in den smaak een vlug gespeeld blijspel in drie bedrijven, waarbij de jongeheer. Willem An- dreoli onophoudelijk de lachspieren van het talrijk auditorium in beweging wist te brengen en te houden. Ook de jongeheer Theo van Es komt alle lof toe wegens de juiste op vatting en meesterlijke vertolking van zijn uiterst moeielijke rol. Na het blijspel werd een zeer verdien stelijk muziekstuk uitgevoerd, getoonzet door den aan het Instituut verbonden Duitschen professor W. Werner, Erinnerung getiteld. Het treurspel in twee bedrijven, dat na volgde, kwam vooral tot zijn recht door het geschoold optreden van den jongenheer Victor Feld- biugge en de zeer sympathieke verschijuing van den jongenheer Joseph van der Heijden, hoewel niet mag ontkend worden, dat de historisch-getrouwe costumes veel tot ver hooging van het effect bijdroegen. Men zag zich namelijk verplaatst aan het koninklijk hof te Sevilla toen naar 't zeggen van den kerk vader Hieronymus de halve wereld ariaansch was. Over 't algemeen voldeden alle nummers van het blijkbaar met veel tact opgestelde programma, doch de komische voordracht een vlug raensch was toch een b i z o n d e r fijn en attisch brokje. Onder de vele aanwezigen merkten wij op den vveled. zeergel. heer de Winter, oud- instituteur van Waspik, met zijn schoonzoon, hoofd der school alhier, alsmede den weled. heer Brands uit Tilburg, verder verscheidene heeren geestelijken eu tal van oud-élèves. De Luchtballon. Bij deze uitstekend geslaagde opstijging is gebleken, dat de Noordbrabantsche lucht schipper, kapitein Rodenkof, geboortig uit Zevenbergen, toen hij voldoende gasaanvoer had,flink zijn taak heeft volbracht, en mooi zelfs op tijd zijn ballon heeft doen gaan. Ten ongeveer kwart over vijven was hij ter opstijging gereed. Het voornemen was dat met hem zouden meegaan de heer Jans- sens uit Leuven en de heer van Schendel uit Zevenbergen. Na met het uitvoerend comité een glas champagne te hebben ge dronken, namen de drie luchtreizigers plaats in de mand en werd 't laatste touw, dat den ballon met de aarde verbond, gekapt doch drie bleek te veel te zijn, waarom de heer van Schendel de welwillendheid had uit te stappen. Toen rees de ballon statig en niet te snel omhoog in de richting N. N. O., nagestaard door duizenden en dui zenden in en buiten het feestterrein. Overal zag het zwart van menschen. Zoolang men kon onderscheiden, zwaaiden de reizigers groetend met hunne hoofddeksels. Kapitein Rodenhof is ten 7 uur ongeveer, na hevige stortregens te hebben doorstaan en een oogenblik gevreesd te hebben in de rivier terecht te komen, nedergedaald te Echteld bij liel en daar door de inwoners zeer welwillend ontvangen. Hij en de heer Janssens werden door het rijtuig van een der wethouders naar Tiel gebracht en van daar bereikten zij om 11 uur met den laat- sten trein uit Geldermalsen weder het feest terrein waar door het Uitvoerend Comité hun een glas champagne werd geschonken op hun behouden terugkomst. De heer Janssens was zeer voldaan over zijn luchtreis, die hij heel belangwekkend vond. Dinsdag 17 dezer zal kapitein Rodenhof weder hier opstijgen. Eieren f 0.85 a 0.95 per 26 stuks. Boter 65 70 ct. per '/j kilo. ROTTERDAM, 9 Aug. Binnenlandsche granen. Tarwe waarvan heden weder een vrij beduidenden aanvoer was werd langzaam tot vorige prijzen verkocht. Per heet. t 6.25 a 7.35, extra puike nog daarboven en per 100 kilo f 8 a 9. Canada f 6 a. G.25. Rogge. laamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.— k 4.65. Dito mindere 1'li,k0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter fo,70 a 7. mindere 10,a 0,beste Zomer f 0,a 0.üiindcre fü,a 0. Haver. De beste f3.— k4.—. Mindere f 0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.— k 0.—. Duiven boonen van 10.a 0. Bruine boonen de beste f 0,— a 0,— Mindere f 0.a 0. Witte boonen. De beste f0.k 0. Mindere f 0.k 0. Blauwe erwten. De beste fO a 0.— Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f 10.20 af 10,75; Zorner/.aad fü,af 0. Xanariezaad 1"4.—tot f6.50 ROTTERDAM, 10 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 55 paarden, 0 veulen. 0 ezels, 650 vette runderen, 761 magere dito, 314 vette en graskalveren, 78 nuchtere kalveren, - schapen of lammeren, - varkens, 140"biggen, 2 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 31 act. 2e kw. 26a ct 3e kw. 20 a ct. Kalverenle lew. 35 ct., 2de kw. 30 a ct.3de kw. 25 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f21,—p. ton. n bruinblanke Bergertraan f27,r blanke Bergertraan f33,v r Groenlandsche Robbentraan (sraeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L Maaslevertraan f p. ton Nat. Med. levertr le soort f p. ton. y (stroogeel) 2e f 39.— p. ton Stoommedicinale levertr. le f 44.— p. ton ir 2e f p. ton té WAALWIJK, zal voorm. 10 ure, ter herberge van E. VAN WAGENBERG te Haarsteeg, voor den heer L. SPIERINGS, te 's Bo^ch, GORINCHEM 9 Aug. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f7.75 a 8,— roode dito f7,25 a 7,50 witte dito f7,50 k 7,75, inl. rogge f4,40 a 4,60, buitenl. dito f4,35 a 4,50, gerst 1 4,50 a 4,75, haver f3,75 k 3,85, duiveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 61 runderen le qual. Kalfkoeien f 140 k 160 Kalfvaarzen f120 a 140 Melkkoeien 1130 k 140 IV2 jarige ossen f 70 k 80 Guiste vaarzen f 70 a 80 Pinken f 50 a Graskalveren f 20 k Nuchtere kalv. f 8 a Aangevoerd 2 vette varkens van 18 a 19 per half kilo, 367 biggen van f7,a 12. stuk. 60 25 10 ct., per te WAALWIJK, zal op Donderdag 19 Augustus 1897, des nam. 2 ure, ter herberge van A. Wink te Werkendam voor den WelEd. Gest. heer Mr. ALPHONS SASSEN, te Breda door M. JOGIERLuit. Kapelmeester der d.d, Schutterij te 's Hertogenbosch. Prijs voor Piano 40 ct. Wordt dagelijks op het tentoonstellings terrein gespeeld Ensemble nummer van alle Muziekgezelschappen op het Concours te 's Hertogenbosch Vertegenwoordiger

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3