Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. BINNENLAND. Handelsberichten. Provinciale Tentoonstelling van Noordbrabantsche Nijverheid. In bladen van zeer verschillende richting de Kölnische Ztg. en de Germania b.v. wordt het dralen van de Pruisische re- geeriug bij het verleenen van hulp aan de slachtoffers der jongste overstroomingen scherp gelaakt. Waai om vragen zij, ht/eft de een of andere Pruisische minister nog geen tijd gevonden zelf de geteisterde streken te bezoeken Buitengemeen veel ergernis wordt gewekt door de omstandigheid dat in officicuse beschouwingen zoo groote nadruk gelegd wordt op de schade die !e agrariërs geleden hebben. »Bij een ramp als deze, zegt de Kölnische terecht, make men geen ouderscheid tusschen staiden, er zijn dan slechts hulpbehoevende medemenschen." Een opme.kelijke tegenstelling met deze laksheid van de Pruisische regeering vormt de houding van de Saksische, en ook het feit dat steden als Berlijn en Breslau zich bereid verklaren om groote sommen een miljoen en 100000 mk. onder de slachtoffers der overstroomingen te verdeelen. De correspondent van de N. Rt. Ct. schrijft: De keizer die uit zijn particuliere kas 30000 fl. aan de noodlijdenden in BohemeD, 20000 fl. aan die in Neder Oostenrijk en 50000 fl. aan de slachtofters in Moravie heeft geschonken heeft zijn inspectiereis in de omstreken van Weenen geëindigd. Hier zoowel als elders zijn de verwoestingen door de rivieren en de kleine beken die er anders zoo onschuldig uitzienenorm. Men is thans overal bezig met het herstellen van wegen, dijken en bruggen. Eerst later zal men zich een juister denkbeeld van de geleden schade kunnen maken, want de haver en de gerst waren nog niet gemaaid, en het koren stond nog in schoven op de velden. Overal zijn menschenlevens te betreuren geweest, maar nergens zooveel als bij Trautenau, waar in het dal van de Aupa zestig menschen ver dronken zijn. In Weenen heeft het zooge naamde Sperrschiff, dat is de ijzeren barrière die bestemd is om het water in het Donau- kanaal op een bepaald peil te houden, goede diensten gedaanal is de dienstdoende beambte ook uit zenuwachtigheid over een verkeerd uitgevoerde manoeuvre in het water gesprongen, waaruit hij niet dan met moeite gered werd. Het riviertje de Wien, dat een brok ran den gewelf-muur had doen invallen, is thans weer tot een .mager stroompje ge slonken en al zijn de verwoestingen ook groot geweest, alle gevaar is tenminste ver dwenen. De landdagen der geteisterde provincies zijn wegens de ramp bijeengekomen, en de regeering zal met krachtige subsidies moeten bijspringen. Toch heeft het gemeenschappelijk leed de twistende naties nietdichter Dij elkaar gebracht. Integendeel, zij plukharen jog erger dan vroeger. Tusschen Baja en Mohacz richt het water weer groote verwoestingen aan ten gevolge van het instorten van een sluis heeft het de velden van het bisdom Fünfkirchen en van vele grondeigenaren overstroomd, veldvruch ten en vee gingen verloren. De schade wordt op raillioenen geschat. De Duitsche brandweer van Herlitsch bij Osseg is bij den terugkeer van een brand in Los door Czechen overvallen en gemole steerd; o.a. is de commandant levensgevaarlijk gewond. Ook in Nemelschkie zijn Duitsche ingezetenen door Czechen mishandeld. Woensdagmorgen om 11 uur zijn de Duitsche en Russische majesteiten uit Peterhof aan boord van de Alexandria" naar Kroonstadt vertrokken. Zij gebruikten het ontbijt aan boord van de „König Wilhelm" bij prins Heinrich. Te kwart voor vijven werd het sein tot vertrek gegeven. Onder het gedonder van geschut vertrokken de schepen, paradeerend voorbij de „König Wilhelm". De keizers en keizerinnen begaven zich aan boord van de „Hohenzollern" waar zij hartelijk afscheid namen. De czaar en de czarina begaven zich daarop aan boord van de „Alexandria" die naar Peterhof terugkeerde. Keizer Wilhelm en keizerin Victoria Augusta vergezelden hen tot de onderste trede van de trap. De „Hohenzollern" lichtte om zes uur het anker. Om de haven stond een dichte menigte geschaard; honderden schepen waren zwart van menschen. WAALWIJK, 14 Aug. 1897. Ouderscheiding. Bij koninklijk besluit is aan Theodorus van der Sanden alhier, als bewijs van goedkeuring en tevredenheid toegekend de eerapenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift, wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte redding van een drenkeling uit een vijver op 23 Juni j.l. Wij wenschen den gedecoreerde met deze koninklijke onderscheiding van harte proficiat. Benoemingen. De heer J. G. Doedens voor eenigen tijd ambtenaar ter secretaris alhier, is benoemd lot burgemeester der gemeente Zeeland. De heer Dr. A. van der Steen, lid van gedeputeerde staten dezer provincie te Oss is door Z. H. den Paus benoemd tot com mandeur der Orde van den H. Gregorius. Mgr. F. A. H. Boermans, bisschop van Roermond, heeft benoemdtot pastoor te Valkenburg, den hoogeerw. heer Th. E. H. Dirix, directeur van het bisschoppelijk college te Roermond ter vervanging van den hoogeerw. heer P. J. Grispen, die eervol ontslag gevraagd en verkregen heefttot directeur aan hec bisschoppelijk colleje te Roermond den hoogeerw. heer L. J. A. H Schrijnen tot dusver provisor en professor bij gemeld ge sticht. Een mooie betrekking. Eenige dagen geleden bevatte en der bla den eene advertentie, waarin voor eene groote fabriek te Parijs kantoorpersoneel werd ge vraagd, zeer goed kunnende lezen en schrij ven, tegen 250 francs per maand. Deze annonce was geplaatst door een Parijzeraar H. Clemens, zich echter noemende Q. de Paravan, wonende aan de Dunnebier kade te 's GraveDhage. Aangelokt door hel salaris deden zich dui zenden gegadigden voor en regende het brieven aau het adres van monsieur De Paravan. De Haagsche politie vertrouwde het zaakje niet en hield een oogje in hel zeil, wat zooals later bleek, wel noodig was. Genoemd heer schap werd n.l. gisteren in zijn woning over vallen, juist toen hij bezig was de ontelbare brieven te beantwoorden. Voor het verkrijgen van een betrekking vroeg hij toezending van f 5, die de afzenders vermoedelijk kwijt zouden zijn zonder de begeerde betrekking te hebben bekomen. De politie zette den man, die zulke aan oplich ting grenzende bestaansmiddelen zocht, als vreemdeling over de grenzen. Tot de administratie van de posterijen is het verzoek gericht om, wanneer er reeds postbewijzen aan het adres van den Parijze- naar in omloop zijn, deze terug te sturen aan de afzenders. Valsche rijksdaalders. Omtrent de „dame" die te Bergen-op-zoom, waar zij valsche rijksdaalders uitgaf, gearre steerd werd, deelt de Zoom mede Voor den commissaris van politie gebracht, zeide zij de rijksdaalders gevonden te hebben in de Stationstraat, f 21 en eenige centen werden in haar bezit gevonden. Bij het verhoor bemerkte de commissaris van politie tevens, dat hij hier te doen had met een oud bekende van de justitie. De dame was vroeger verdacht in Amsterdam het zelfde kunsje te hebben vertoond, was eerder veroordeeld en had nog 2 maanden gevangenisstraf op haar kerfstok. Door ontvluchting naar België was zij toen den dans ontsprongen. De bewuste dame is genaamd C. J. B„ 48 jaar, nuisvr. D. v. K. Haar man is zinkwerker in Antwerpen. De uitgifte van het valsch g«ld kwam uit door de huisvr. van J. B. herbergier in de Wouwschestraat. Zij kreeg argwaan, doordat het muntstuk zoo licht was, en gat het aan. De dame werd toen in arrest genomen in het café van den heer Bremers, waar zij wachtte op de tram naar Antwerpen. Bij de verschillende winkeliers had de dame gekochtborstels, kant, poederchocolade, een pop, kousen, katoen en koekjes. Alles voor geringe bedragen, zoodat zij veel terug kreeg. Een verzonnen moord. Bij den commissaris van politie in de 2e sectie te Amsterdam vervoegde zich Dinsdag middag een man, die vertelde, dat hij 's middags om twaalf uur, nabij Halfweg, een 6-jarig jongetje in de Haarlemsche trekvaart had verdronken. Op de vraag van den commissaris, hoe hij tot zoo'n verschrikkelijke daad gekomen was, antwoordde de man, dat hij het „zoo maar" gedaan had en om in de gevangenis tc komen. Ofschoon het verhaal wel wat ongelooflijk klonk, werd de hoofd-commissaris van politie dadelijk met het geval in kennis gesteld, en deze zond den man, vergezeld van een in specteur en een rechercheur, Daar Halfweg, om het vreemde geval op te helderen. Bij de terugkomst rapporteerden deze poli- tie-beambten, dat hun bij onderzoek gebleken was, dat de man maar wat gezegd had, en dat hij hun te Halfweg had verzekerd dat hij het heele verhaal verzonnen had. De vreemde klant is intusschen, op last van den hoofd-commissaris, in bewaring gehouden, totdat de zaak nader is onderzocht. Hierover schrijft de N. R. Ct. Gerrit Loevens, de man die aangifte deed een zesjarigen jongen te hebben verdronken, werd gisterenavond geconfronteerd met het lijk van het opgehaalde meisje, dat gebleken is te zijn Maria Hammeling, wonende aan den Ringdijk te Haarlemmermeer. Hij bleef daarbij doodbedaard, hield vol een jongen te hebben verdronken, en eerst hedenmiddag heeft hij bekend het geheele verhaal te hebben verzonneD, om in de gevangenis te komen. Door de justitie is eene instructie tegen hem geopend wegens het doen van valsche aan gifte, strafbaar gesteld bij artikel 188 wetboek van strafrecht en wegens landlooperij. De vermiste 15-jarige jongen is terecht. Fin de siècle. Te Baarn ziet men eiken morgen eene keukenmeid op een rijwiel de winkeliers langs gaan om haar inkoopeu te doen. Afjeh. Donderdagmorgen ontving het Rott. Nwbl. uit Batavia het volgend telegram: «Excursie 64 vijanden gedood. Eén gesneuveld, 13 gewonden. Luitenant Schada zonnesteek.' Verrassend snel volgen nu weer de goede tij— dingen uit Atjeh elkander op. Nauwelijks was de vorige week een aanzienlijke troepen macht te Segli bijeen ol' met kracht werd op den vijand ingerukt met het gevolg, dat onze versterking aldaar, die door een 15-tal vijande lijke benlings was omgeven, uit haar benarde positie verlost werd, waarbij de vijand over de 100 dooden op liet slagveld achterliet. Thans, slcchis weinige, dagen later, volgde weer een excursie, die den vijand G4 dooden kostte, terwijl onzerzijds slechts één militair sneuvelde en 13 in den strijd gewond werden. Het ligt voor de hand om aan te nemen, dat deze excursie uitging van de op Segli aanwezige troepen met liet waarschijnlijke doel den breeden omtrek dier streek van vijanden geheel schoon te veger.. (Regreringstelegram). Bij tocht eergisteren door Gigitmg kwamen drommen vijanden uit het gebied van Sama Indra. Hun belangrijke verliezen toe gebracht. Vier-en-zestig dooden werden door hen achtergelaten. Onzerzijds gesneuveld oen Amboi- neesch fuseliergewond twaalf militairen beueden den rang van oflicier. Baardwijk, 14 Aug. Alhier is op drie ver schillende plaatsen het mond en klauwzeer uitgebroken. Twee gevallen in de weiden in den buitenpolder en een geval in den stal De waarschuwingsborden zijn geplaatst. Dussen 12 Aug. (Pleizierreis Dordrecht). Heden morgen vertrok aan het Cappelsche Veer de zangverenigingen Meeuwen, Babe- loniënbroek cn Capelleom eene tocht te ondernemen naar Dordrechts tentoonstelling. Alles liep onder leiding van de heeren direc teuren zeer plechtig af, gedurende de reis per stoomboot zongen de gezelschappen keurige nummers die zoowel door het nog pas ont sproten gezelschap Meeuwen in schoonheid niet achter bleef, den heer E. Vingerhoets van Dussen verdiend dan om zijnen ijver in den muziek alle roem die als zoodanig directeur is, van het gezelschap Meeuwen. Treurig is het echter te moeten bekennen dat Meeuwens ingezetenen in de eendracht onder elkander, Dussens ingezetenen verre overtref fen, daar reeds jaren, de liedertafel te Dussen door het verschil in karakter is bezweken. Wij hopen dat bij eene volgende tocht ook wederom Dussens Mannekoor zal kunnen deelnemen. Voorzeker dan zal de eendracht onder de jeugd van onze gemeente toenemen Roermond, 10 Augustus. J.l. Zondag, had. in het Bisschoppelijk College de sluiting plaast der retraite voor oud leerlingen van genoemde inrichting. Gedurende ongeveer vier dagen hadden een 80-tal oud-leerlingen zich afge zonderd, om, onder leiding van den gevierden Amsterdatnschen hoogleeraarden zeereerw. hooggel. Paler J. V. De Groot, de hoogere belangen te behartigen. Na de plechtige hoogmis in de kapel van he: College hadden .de retraitanten eene ge moedelijke bijeenkomst, waarin de heeren A. Arts, cand. jur., in naam der oud-ixternen, en Jo*. Bergervoorzitter van «Geloof en Wetenschap,» in naam der oud-erternen, aan den gevierden en beminden leider der retraite alsook aan de zeereerw. zeergel. heeren Th. Dirix en L. Schrijnen, resp. oud-directeur en directeur der inrichting, in keurige bewoor dingen eene welverdiende hulde werd gebracht. Beide sprekers werden beantwoord door den hoogleeraar en de beide directeuren, en na iedere toespraak steeg de geestdrift der jon gelui. De stichting, waarmee de conferentien en oefeningen door de jongelieden, onder welke een twintigtal studenten aan de hoogescholen onzes lands, werden gevolgd, is ongetwijfeld het beste bewijs voor het welslagen der re traite; en vaster dan ooit zal bij velen de overiuiging gevestigd zijn, door een der sprekers geuit, dat het Bisschoppelijk College de jongelingen niet uit het oog verliest, die het opleidde tot nuttige leden van kerk en Staatdat het zijne vormende kracht ver buiten de enge grenzen der studiejaren uitstrekt en het gevoel van onderlinge vriendschap en solidariteit, door diepe christelijke overtuiging en waren godsdienstzin gekweekt, op bewon derenswaardige wijze weet te verlevendigen. Moge het Bisschoppelijk Collegevoort gaande op den ingeslagen weg, in groei en bloei blijven toenemen. Sluit men één enkelen regenachtigeD dag, één enkelen tegenvaller uit dan kan men zeggen dat de Bossche tentoonstelling van Noordbrabantsche nijverheid zeer begunstigd wordt en zoowel de tentoonstelling zelf als de daaraan verbonden feestelijkheden goed van stapel loopen. Er zijn reeds dagen geweest van vijf duizend, avonden van zeven duizend bezoekers. Eigenaardig Noordbra- bantsch waren de concoursen, èn die der harmoniën èn die der fanfares èu die der handbogen en morgen komt ook een groot concours van kruisbogen mede het Noord- brabantsch karakter der feestelijkheden ver- hoogen. Op zulke dagen is het bijna te druk om de tentoongestelde producten van Noord- brabantsch fabrikaat in oogenschouwte nemen. En de inzendingen zijn te talrijk en te schoon, te leerzaam en te merkwaardig om ze „a vol d'oiseau" te zien. Naast allerlei industriën die op Noordbrabantsch bodem tieren is er vooral een die bezocht wordt om haar uitgebreidheid, de leer-industrie, en in zekeren zin kan men beiveren, dat de Bossche ten toonstelling een vaktentoonstelling voor den Lderhandel geworden is. Deze afdeeling waai in die voorname Langstraatsche industrie tot haar recht komt, heeft dan ook een zeer druk bezoek en het valt niet te betwijfelen, of wie in den lande maar eenigszins in be trekking rot den lederhandel en de schoen- labrikatie staan, zullen deze tentoonstelling in oogenschouw komen nemen. Zoo ook is 't een gioote merkwaardigheid, eene die men op anffere znsterten tonstellingen van dit jaar te vergeefs zoeken zal, dat op de Bossche te zien is, een in volle werking zijnde na- tuu.'boter-labrjek. De landbouwer vooral komt deze zijn vak betreffende afdeeling zien, maar h:j niet alleen; want in gang zijnde machineriën trekken op iedere tentoonstelling steeds de meeste n nmcht en velen richten op wereld- tentoon'sr.-llingen hun eerste schreden naar de machi.'ïer-galerij. De kunst-industrie is in Den Bosch door talrijke inzendingen van eigengemaakte meu belen enz., de kunst-zelf door de koninginne- kamerwaarin ten voeten uit H. majesteit zeer fraai en imposant staat geconterfeit, en door de inzendingen der Bossche, Bredasche Rozendaalsche en Waahvijksche teeken- of ambachtscholen, buitengewoon goed verte genwoordigd. Er wachten eerstdaags de bezoekers nog tal van aantrekkelijke feestenZondag a.s. komt de gerenommeerde muziekkapel der Grenadiers en Jagers; Dinsdag stijgt er weder om een ballon de lucht in te hopen ditmaal onder geen stortbuien zooals verleden Zondag dan volgen behalve muziek, illuminatie en vuurwerk 'savonds, overdag een Bloemencorso, en een capcours hippique, de laatste op 22 en 29 Augustus. Naar wij hooren, mogen beide zich in een groote belangstelling en de medewerking van vele sportmen verheugen zoodat 22 en 29 Augustus tot de belangrijkste dagen der tentoonstellingsfeesten zullen mogen gerekend worden. Wat wij ook elders missen en hier dag aan dag een gezellige drukte bezorgt, is het groot internationaal kegelconcours eene niet te vet smaden aantrekkelijke ontspanning, om en in welks fraaie tent steeds honderden kijkers staan om de vaardigheid van geoefende werpers te bewonderen de pogingen van beginners aan te moedigen. Het is een der gezelligste hoekjes der tentoonstelling. Doch door het aangename wordt het nuttige niet over het hoofd gezien en in overleg met de Bossche afdeeling van de Noordbrabant sche Maatschappij vau Landbouw worden twee landbouwtentoonstellingen gehouden de eerste op 25 Aug. van paarden, geen hengsten, en op 1 September van hengsten, runderen, varkeus eD schapen. Op dien dag zal een buitengewone rijkskeuring van hengsten met premiën van 600, 400 en 300 gulden plaats hebben. Het is goed gezien om, waar de industrie van Noordbrabant zoo eervol vertegenwoor digd wordt, ook dien anderen, grooten tak van bedrijvigheid, den landbouw, eens te doen uitkomenzoodat kan gezegd worden, dat op de terreinen van de Noordbrabantsche Nijverheids-tentoonstelling alles zich kan meten wat in Noordbrabant in arbeid, in dustrie en uilspanning op den voorgrond komt. Het is ons aangenaam le kunnen melden, dat het bloemencorso op Zondag 22 Augustus a.s. te 's Hertogenbosch te geven, zich in veler symphatie mag verheugen. Van verschillende zijde toch mocht de commissie bewijzen van belangstelling en deelname ontvangen. Indien het weder wil medewerken, belooft dit bloemencorso een der luisterrijkste feesten, gedurende de ten toonstelling gegeven, te worden. Mevr. Van der Does de Willebois, geb. jonkvr. Bosch van Drakesteiu mevr. Vati Rijckevorsel, geb. Baronnesse De Bieberstein Rogalla Zawadska mevr. Smits, van Oyen geb. Regoutzullen deel uitmaken van de jury. Behalve de in het programma voorkomende prijzen werden der commissie van particuliere zijde verschillende kunstvoorwerpen beschik baar gesteld. WAALWIJK, 13 Aug. 1897. De handel was bij redelijken aanvoer van hoorn vee tamelijk levendig. Kalfbeesten golden f 120 k f180. Dito vaarzen f 110 f 165. Jonge varkens aangevoerd stuksver kocht van f5.75 a f9.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 289 ke van f 1,19 k f 1.43 per kg. Eieren f 3 a 4,— per 100 stuks. Voor granen was de markt zeer willig weder om aan iets hoogere pj ijzen. De handel in ruwe huiden blijft zeer levendig Op de inschrijving van Java runder en buffel huiden te Amsterdam op 10 dezer is het grootste gedeelte aan flinke prijzen verkocht. De Londen veiling liep gisteren coulant en voor verschillende kavels beter af. Te Antwerpen werden van 7 tot 12 dezer p. m. 20.000 huiden verkocht. De koop lust blijft aanhoudeu, vooral voor goede gezouten Saladercs. Prima zwaar zomerossenliuiden worden op alle Europeesche hoofdmarkten zeer schaarsch. Licht leder is bijna opgeruimd, dat nog voor radig is wordt liooger gehouden. Voor zwaar ieder begint veel vraag te komen. De handel in schors is wat vlugger. Prijzen stationnair even als die der meeste vreemde looimiddelen. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 105 K.G. Prijs van f 0.45 a 0,75; markt gezet op f 0.59. Eieren f0.75 per 26 stuks.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6