A. J. BINK, i J. R.IVT Eft L l HOOIGRAS. De Ontvanger der Dejeuners, Diners, Soupers, IJSinbombes en fantaisievormenr BOVRIL L C. V,i TILBUG. WAAR haalt gij uw Markt B 56a. W aalwijk? Gevestigd P. KNAAPEN, Advertentiën, 0! dan is 't goed! Wed. C. Holtgrefe. te Waalwijk, Th. Bergmans. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. verkoopen: publiek verkoopen: Openbare verpachting notaris DE GIER, VERPACHTEN: Op Donderdag 26 Aug. '97 Patisserie Moderne, Cuisine Fran<jaise. fijne Vleeschschotels; diverse fijne Gebakken; Bonbons, Petits fours etc. Alleen verkoop van vloeibaar vleeschextract, als Meubel- en Biljart fabrikant. biljartbenoodigdheden. Vervolg Nieuwsberichten 2de Blad 2 September bij INZET en 14 Sept. 1897 bij TOESLAG, op Woensdag 25- en Donderdag 26 Augustus -1897, KIJKDAG Dinsdag 24 Aug., a. s., van 's morgens 10—1 en van 2 tot 5 uur. le dag: Huishoudelijk en keuken- gerief en meubilaire goederen. 2e dag: Linnen en pellen, zilver werken, porcelein en schilderijen. Betaaldag 1 Mei 1898. Er is geen onraad schuldig. met bediening en toebehooren; Bestellingen in de omstreken worden franco thuis bezorgd. Prijs per flacon f0.85 Confisieur, P&tissier, Cuisinier, Glacier. WAALWIJK. Reparaties vlug en goedkoop. Steeds in voorraad alle Boodschappen voorloopig te be zorgen bij Het is onmiskenbaar dat hier Engeland zeer sterk staat tegenover de andere mogendheden van Europa. Dat artikel 6 tot eeuwigdurende bezetting van Thessalie door Turkije aanlei ding zal geven, tenzij tevens aan Griekenland de middelen worden verschaft om zijn oor logsschatting ten spoedigste af te betalen, is zoo helder als glas, en geen enkele van de mogendheden mocht dat artikel goedkeuren. Maar ze hebben zich door de Porte zoo voor den mal laten houden, dat ze thans weinig anders kunnen doen dan hoedaf voor haar spelen en haar overdreven eischen inwilligen, eischen die lijnrecht iu strijd ziju met hun hooggeroemde handhaving van het statu quo. Engeland heeft weer eens een van die groote oogeublikken die de wereld verbazen, en die voor een tijdje zijn gewone politiek in vergetelheid brengen. Vernamen wij gisteren, dat de moeilijkheden van Engeland in de overzeesche bezittingen aan zijne verregaande veroveringszucht wor den toegeschreven, deze meening wordt in Fransche bladen bevestigd opzichtens het Engelschen conflict met Afghanistan. Wel werd er den eenen dag beweerd, dat de Emir Abdur-rhaman de hand had in de onlusten van Britsch Indie, maar den anderendag dat hij zulks ontkeude en alleen de schuld gaf aan eenigen zijuer landgenooten wien hij daarvoor eene ernstige waarschuwing toedien de. Wat hiervan zij, is op het oogenblik niet goed te beslissen. Een zeker feit is, dat de Britsch Indische regeering eene buitengewone troepenmacht verzamelt bij de grenzen van Afghanistan. Men beweert dat de Brit op dit land veroveringsplannen heeft, gelijk aan die welke hij sedert een viertal jaren uitvoert op Swat en Tchitral en andere valleiëD van Hindou- Kouch. Het is mogelijk, maar aan bezwaren zou het op dien tocht niet ontbreken. Europa zou de oogeu niet kunnen sluiten, en vooral Rusland zou niet lijdelijk toezien, tenzii het waar is, wat de „Standard" schrijft. Volgens berichten uit Constantinopel aan dit Eugelsche blad, zou de panislamietische beweging ook naar Afghanistan zijn overge slagen. De priesters van Mahomet prediken in Tutkije den oorlog van Koran tegeu het Evangelie. Een oorlog, die over alle wereld- deelenwaar de Halve Maan schijnt, zou moeten ontbranden En het eerst ontbranden tegen Engeland, als de grootste christelijke mogendheid in de door Mahumedanen bewoonde wereld. Is dit de zaak, dan mogen Europa en zijne koloniale mogendheden toezien, en veeleer de handen ineenslaan, dan afgunstig elkander afbreuk doen Zelfs in de Grieksch—Turk- sche quaestie behoort dan veel eendrachtiger en krachtiger tegen het Turksche fanatisme te worden opgetreden. „Liever Turksch dan Evangelischmoge in sommige ooren wel luidend klinken, een middeleeuwsche over strooming van het Turksche fanatisme over Europa en andere beschaafde landen zou waarschijnlijk algemeen eene minder aange name kennismaking worden genoemd In Australië is men ten opzichte van sociale maatregelen reeds lang geleden veel verder gegaan dan in Europa. O, a. bestond reeds jaren geleden in enkele koloniën de achturige arbeidsdag. In acht of negen industrieën, waarin het sweating-systeem het sterkst in zwang was, als bakkerijen, kleermakersvak, schoenmakers vak het meubelvakzijn looncommissies ingesteld. Deze bestaan uit vijf vertegen woordigers van werklieden, vijf van de on dernemers en een voorzitter, die tot geen der partijen behoort. Het loon dat de commissie instelt, is volstrekt bindend voor alle takken der industrie. Geen arbeider mag voor lager loon werken en geen ondernemer mag voor minder loon werk uitgeven. Natuurlijk ontstond er in den beginne een groot geschreeuw over deze beperking van de individueel» vrijheidmaar toch heeft de maatregel goed gewerkt. Hij is eerst eenige maanden in werking en kan dus nog slechts als een proef worden beschouwd. De ijverigste voorstanders der wet waren de groote ondernemers. „Gij zijt op den goeden weg," zeiden de chefs der grootste firma's tot de minister, „wij hebben er niets tegen onzen werklieden goede loonen te betalen, integendeel, wij zullen het gaarne doen, maar op voorwaarde dat andere firma's hetzeltde loon betalen en hun belet wordt door het uitpersen van hun arbeiders mindere prijzen te noteeren dan wij kunnen doen Het zal zeker belangrijk zijn, na te gaan of deze maatregel kan worden gehandhaafd en nagevolgd. Vorst Ferdinand van Bulgarije zou 't leelijk verbruid hebben, zelfs bij den czaar -. op de aanzegging van zijn bezoek zou hem van Petersburg uit het bescheid zijn geworden, dat Nicolaas II hem niet wil ontvangeu, in verband met de moeilijkheden tusschen Bul garije en Oostenrijk. Eu 't schijnt, dat vorst Ferdinand zijn premier in allen deele wil dekken te Konstantinopel gaf hij zijn kaartje, bestemd voor Oostenrijks gezant baron Von Calice, af bij den portier van de Russische ambassade, terwijl zijn verlengd verblijf te Roestschoek in verband wordt gebracht met den verjaardag van keizer Frans Josef, ter gelegenheid waarvan gisteren in de katholieke kerk te Sofia een godsdienstoefening plaats vond. In Stoilow heeft vorst Ferdinand een heel onhandig premier. In zijn jongste interview ontkent Stoilow sommige harde uitdrukkingen gebruikt te hebben, doch houdt de meeste zijner beschuldigingen staande. Belangrijk is wat hij over den vorst en diens verhouding tot den sultan zeide „Als wij een revolutie willen voorkomen, moeten wij rekening houden met de wenschen en gevoelens van het Bulgaarsche volk. Die voeren naar Turkije. Van Europa verwachten wij niets meer. De vorst heeft zijn hoop eerst gezet op de regeering te Weenen, later op die van Rusland maar van de vervulling der Bulgaarsche wenschen was beide malen heen sprake. Bulgarije kan thans alleen voordeel verwachten van de vasallen-verhouding tot Turkije. Deze staatkunde voerde den vorst naar Konstantinopel. Door zich als vasal van den sultan voor te doen, heeft hij de openbare meetiing in Turkije gewonnen en bij den sultan de vervulling der Bulgaarsche wenschen voor Macedonië bewerkt. Uit een conflict met Servië of Roemenië zal de vorst, als trouwe vasal van den sultan, roemrijk te voorschijn treden Turkije heeft een groot en goed leger en zal Bulgaiije, als het tot een oorlog komt, met 100 000 helden steunen.Tegenover Europa heeft de staatkunde van vernedering opge houden. Vorst Ferdinand kust liever den sultan de hand, dan zich te vernederen voor de ministers der Europeesche mogendheden t Is bijna niet te gelooven, dat Stoilow dit heeft gezegd, maar 's mans verleden neemt allen twijfel weg Veel merkwaardiger evenwel is wat de premier vertelde aangaande de toestanden in Bulgarije aan den vooravond der twintigste eeuw „Ik heb" verklaarde Stoilow, mijn ergernis te kennen gegeven over het feit, dat sommige officieuse organen der Oostenrijksche en Hon- gaarsche regeeringen vorst Ferdinand en diens hof door het slijk sleuren omdat Boitschew een betrekking aan het hof bekleedde en de prefect van politie een misdadiger was. Ik heb er aan toegevoegd, dat ook in Oosten rijk schandalen zijn voorgevallende hier aan voor gehaalde voorbeelden zijn afkom stig uit de fantasie van den genoemden cor respondent. Bulgarije is een Oostersch land, de regeering is gedwongen de prefecturen te bezetten met lieden, die de sluipwegen der dieven, roovers en moordenaars kennen. On der de berispelooze gentlemen vinden wij geen persoon, die daarvoor geschikt is, en wij zijn gedwongen het voorbeeld te volgen van ko- ning Louis Philippe, die lieden tot prefect maakte, die als gestrafte misdadigers het bagno kenden Bulgarije kan de bestaande orde slechts handhaven door geweld en met middelen, welke in Europa verboden zijn. Blondel, chef van het particuliere secretariaat van den President, eu de kapiteins Meaux Saint-Marc en de Lagarenne, leden van het militaire huis, zijn hedenochtend uit Duinker ken naar Parijs vertrokken, vanwaar zij met een extra-trein naar Petersburg vertrekken. Daar komen zij dan nog vóór Faure aan. PARIJS, 19 Augustus (Part.). Dat de Bruix wegens averij aan de machines naar Duinker ken terug moest keeren, noemt de Débats in een scherp artikeltje een betreurenswaardig, lachwekkend en voor de marine vernederend feit. Deze gepantserde kruiser van 4745 ton had een poos geleden bij het proefstoomen herhaaldelijk niet aan de eischen voldaan maar had zich sedert toch goed gehouden en was met de Pothuau en de Surcouf nu ook onlaugs uit Cherbourg gekomen naar Duinkerken om het smaldeel te vormen waarop Faure naar Rusland zou vertrekken. De Bruix liep veertien knoopen bij kalme zee. Het schip is nu onder eigen stoom teruggekeerd. Of de Dupuy de Lome, welke de Bruix gaat vervangen, het smaldeel zal kunnen inhalen zonder daardoor vertraging te geven, is nog onzeker, maar, schrijft de Temps, alles doet dat verwachten, Wegens grooten diepgang is de Dupuy verplicht, haar weg te nemen door de groote Belt. De dokters, die prins Henri van Orleans behandelen, geven geen bulletins meer uit de prins is dus aan de beterhand, doch zal nog een dag of acht zijn kamer moeten houden. De Belgische justitie heeft aan de Neder- landsche de opsporing verzocht ran een Hollander, die ten oadeele van zijn patroon, een juweeleuhandelaren te Brussel, oneerlijk heden op groote schaal pleegde, door partijen diamanten zijn principaal toekomende, ver beneden de waarde van de hand te zetten, nadat hij, door het plegen van valschheid in geschrifte, in het bezit van het edelgesteente was gekomen. President Faure is, Woensdagmorgen om half 9 met den minister van buitenlandsche zaken Hanotaux, den minister van marine Besuard en baron Fredericks naar Duinkerken vertrokken. Tien minuten na het vertrek ontplofte voor een bloemeu-kiosk op den Boulevard Magenta, aan het station een bom. De .ontploffing, waardoor niemand gewond werd. heeft weinig schade aangericht. De chef van het gemeente-laboratorium, die de bom onderzocht heeft, beschouwt ze als zeer gevaarlijk. Zij bevatte alleen zwart kruit. Tengevolge van de lengte der lont is zij niet vroeger ontploft. Om twee uur is de president met zijn gevolg aan boord van de „Pothuan,, gegaan. Behalve dit oorlogsschip maken de „Surcouf" en de „Bruix" de reis naar Rusland mee. Om zich niet onpopulair te maken waar schijnlijk, geeft hij de voorkeur aan den langen omweg over zee boven de gemakke lijke spoorreis rechtsstreeks door Duitschland. De gedenksteen van zijn triomfantelijken doortocht door Duinkerken is eergisteren al in den gevel van de onderprefectuur geplaatst het opschrift luidt: „President Felix Faure is op zijn reis naar Rusland uit dit gebouw vertrokken om zich in te schepen, den 18en Augustus 1897." De Pothuau zal, behalve den President, de een-en-zeventig kostbare stukken Sévres- porselein vervoeren die voor den keizer en de keizerin bestemd ziju en door Faure zelf zijn uitgezocht. Een der schepen van het eskader dat president Faure naar Kroonstad brengt, de Bruix, is door het breken van een zuigerstang en het indrukken van een cylinder genoodzaakt geweest, naar Duinkerken .terug te keeren. Het ongeval is te wijten aan het indringen van water in den cylinder. De officieele passagiers van de Bruix DE NOTARIS te Waalwijk, zal voor de Erven van den ZeerEerw. Heer VAN SLUIJSVELT op telkens voorm. elf ure, ter herberge van de Kind. van Beurden, te Dusseiu ONDER EMM1KHOVEN, Een perceel Weiland in den polder //Den Duyl", groot 2.77.50 heet. Notarissen te Waalwijk, zullen voor hun principalen, ten sterfhuize van den WelEd. geb. Heer Franciscus Xaverius Cornelis LUYCKX, iu leven aphotheker, te Waalwijk, telkens des voormiddags 10 uur, om con tant geld Een volledigenzeer net onderhouden INBOEDEL, behoorende tot de nalaten schap van genoemden heer Luyckx, WAARONDER Zilveren servies en andere huishoudelijke dito voorwerpen schilderijen op paneel en doek, in vergulde en andere lijsten Oude Chineesche en Japansche porceleinen Linnen en Pellen. VOORTS o. m. Een slaapkamer ameublement, licht eiken hout met zwarte biezen, bestaande in groot ledikant met springveeren matras, waschtafel met laden en spiegel, nachttafeltje en hand doekrekje. Eiken-, mahonie-, kersen- en gewoon houten ledikanten, stoelen, secretaire, linnen- hoek-, keuken-, étagère-, en andere kasten, penant-, coulisse-, console-en andere tafels, canapes, reis— en handkoffers, veeren bedden met toebehooren, zijden-, wollen-, Jaeger katoenen-, molton—, en andere dekens, zijden spreien en dekbedden, kachels met toebe hooren, groote en kleine spiegels in vergulde en andere lasten, gas- en petroleumlampen en luchters, vergulde, bronzen en marmeren pendules, barometers en groepen, klokken, zwart houten bidstoelen, vloerkleeden, tapij ten, loopers, raam- en ledikantgordijnen. Voorts allerhande koperen, zinken, blikken ijzeren, tinnen voorwerpen, kristal, glas en aardewerk en allerhande huishoudelijk en keukengerief. Volgorde der verkooping VAN en Domeinen te WERKENDAM zal ten overstaan van den te Heusden in het „Wapen van Amsterdam'' bij SPIERENBURGH te Heusden des voor middags ten negen uur precies, bij enkelen AFSLAG J Het VOORGRAS van het Spijk, den Herptschen dijk en een perceel bij het Heerikhuizensche Sas, alsmede de Uiter waarden van den Nieuwen Maasmond onder de gemeenten Herpt-, Heesbeen en Drongelen en eenige dijk perceelen nabij de brug om geruimd te zijn 15 October 1897. De perceelen zijn 8 dagen voor de ver pachting verkaveld en uitgebakend. Boekjes van de verpachting van 18 Juni zijn nog a 10 cent verkrijgbaar bij Notaris De Gier en Spierenburgh te Heusden en bij de ONTVANGERS te Waalwijk en te Wer kendam. het beste en meest versterkend. Aanbevelend SIGAREN? Aanbevelend,

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2