Nummer 66. Zondag 22 Augustas 1897, 1 Tweede Blad. biWenla"nd. Spanj Engeland, Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Amerika. Afrika. Turkije. Vervolg Nieuwsberichten. e. UITVOERINGEN. I Generaal Weyler heeft aan de Spaansche regeering gemeld, dat hij de leemten, welke door de repatriëering van zieke soldaten in het operatieleger ontstaan zijn, met de beschikbare troepen kan aanvullen, die met hei oog op den gunstigen stand van den veldtocht toereikend zijn. MADRID, 19 Augustus. Het doodvonnis is aan Angiolilli medegedeeld, en hij is naar de kapel overgebracht. De terechtstelling zal morgen plaats hebben. In de nieuwe anarchistenwet, welke de regeering voorbereidt, wordt ook bepaald, dat Spaansche anarchisten, die geen bepaald misdrijf gepleegd hebben, kunnen verbannen en gedeporteerd worden. De minister van buitenlandsche zaken de hertog van Tetuau moet verklaard hebben, dat voor een inter nationale overeenkomst tegen de anarchisten geen kans bestaat. MADRID, 20 Augustus. Generaal Azcar- raga is definitief belast met het voorzitter schap van den ministerraad. Het ministerie ondergaat geen verandering. den gezondheidstoestand van den Paus zijn volstrekt valsch. De Paus heeft heden den bisschop van Ivrea ontvangen; ZoDdag zal Z. H. de kardinaals en de prelaten omvan gen, ter gelegenheid van den naamdag van den 11. Joachim. De geneesheer Lapponi verklaart openlijk dat de paus volkomen gezond is. De telegrafisten te Dublin zijn niet inge nomen met het Vrijdagavond te Londen ge nomen besluit om voorloopig een afwachtende houding aan te nemen en zich te bepalen tot protest tegen het niet verhoogen der salarissen. Zij willen doortastender te werk gaan, en zullen Zaterdagavond een bijeen komst houden en dan hun gedragslijn vast stellen. De koning van Siam is ongesteld ge worden ten gevolge van vermoeienis; hij moet rust nemen. Zaterdag waarschijnlijk zal hij naar het vasteland vertrekken, over Ostende naar Brusselwaar hij koning Leopold zal bezoeken; verder over Keulen naar Berlijn, of Potsdam, waar hij drie dagen de gast van den keizer zal zijn. Nadat de koning van Siam een bezoek aan den Duitschen keizer heeft gebracht, zal hij in Nederland de koningin-regentes een bezoek brengen. Over deD toestand aan de Afgaansche grens wordt nog /gemeld Er komen nog steeds berichten in over de vijandelijke houding van de grensstammen Emin Chaneen der aanvoerders van de Koeki-Khel's, een van de onderafdeelingen der Afridi's verzekert dat andere afdeeliugen van dezen machtigen volksstam naar Chaibar oprukken. Sjamroed fort, dat dientengevolge door generaal Ellis versterkt wordtmoet volkomeu bestand zijn tegen aanvallen van de inboorlingen. Ook het fort LoendiKotal is fliuk versterkt en in de andere posten in den bergpas naar Pisjawar liggen garnizoenen. Generaal Ellis zal nog meer versterkingen ontvangen. Tot heden hebben de Orakzai's zich niet bij de Afridi's aangesloten, maar men vreest dat zij zullen trachten den Kohat-pas af te sluiten. Zij beschikken over 25000 krijgslieden. Men zal nu vooral de Koeram-vallei ver sterken, en voorts troepen zenden naar Dzjalandhar, Dzjelam en Rawalpindi, om deze plaatsen, waaruit veel soldaten naar de grens gezonden zijn, niet al te veel te ontblooten. De militaire autoriteiten zijn zeer tevreden over de uitvoering van de mobilisatie-orders. SIMLA, 20 Augustus. Generaal Blood voorwaarts trekkende in de Swat-vallei, be reikte Galagai zonder tegenstand te onder vinden. De berichten over het opstaan van den stam der Afridi's zijn overdreven. De Pruisische ministers hebben naar offi cieus verzekerd wordt, op hun reis door de overstroomde streken den indruk gekregen dat de schade wel zeer aanzienlijk is, maar er toch geen sprake kan zijn van algemeene hulpbehoevendheid. De staat zal spoedig maatregelen nemen om bij te springen waar 't meest noodig is. Daarmede acht de regee ring echter haar taak niet afgedaan: zij zal haar best doen om de sedert lang noodig geachte oplossing der quaestie, hoe in 't algemeen zulke overstroomingen voorkomen kunnen worden, eindelijk te vinden. ROME, 19 Augustus. De geruchten over Woensdag heeft keizer Frans Jozef zijn 67- sten verjaardag gevierd. Op den leeftijd van 18 jaren volgde hij in 1848 zijn oom Ferdi nand I op. Het volgend jaar zal hij dus op denzellden dag het öOjarig jubileum van zijn troonsbeklimming kurmeu heidenken. De troepen, die den 25sten zullen deelnemen aan de wapenschouwing te Krasnoje-Selo waarbij ook president Faure tegenwoordig is, bestaan uit 65 betaljons infanterie, 43 esca- drons en 14 sotnias cavalerie er. vier en een half bataljon artillerie met 200 kanonnen. De duma van St. Petersburg zal Faure den 24sten een banket aanbieden. Minister Hano taux, generaal Boisdeffire en admiraal Gervais krijgen geëmailleerde bekers. Elk Fransch schip krijgt een bratina (groote kruik) met glazen, de gezagvoerders zilveren bekers, de officieren likeurglazen. De matrozen worden op peperkoek en sigaren onthaald. Aan de aanstalten voor het bezoek van den president van de Fransche republiek wordt ijverig voortgewerkt. Kleine feestjes vooraf komen ook al voor. Woensdag, na de wapenschouwing te Kras noje Selómochten de Franschen militaire attaché's, generaal Sermet en kolonel Thévenet deelnemen aan het ontbijt iu de keizerlijke tent, waarbij ook de keizerin tegenwoordig was. En wat de toebereidselen voor de feestelijke ontvangst betreftde muziekkorpsen van de aanwezige regimenten studeeren de Marseil laise in, aan den ingang van het kamp wordt een reusachtige eerepoort opgericht, 25 meter hoogbedekt met tropeeën van kurassen, helmen en bajonetten bekroond door een adelaar met twee koppen van ruim drie meter met het opschrift R. F.; op de poort prijken de opschriften ChAlons, Krasnoje Selo, Kroon stad, Toulon, Cherbourg, Parijs. Den 24en en 25en zullen in de openbare tuinen van Petersburg groote feesten worden gegeven ter eere van de Fransche gasten. Tweehonderd Fransche zeeofficieren en zes honderd Fransche matrozen zullen onthaald worden op een slaand ontbijt, besproeid door Franschen wijn, bier en champagne. Het perscomité zal aan de Fransche dag bladschrijvers een eerepunch aanbieden. De wielrijvereenigingen van de hoofdstad denken een groot feest te geven, met een fakkeloptocht en wedstrijden. De eerste prijs voor deze laatste is een gedreven zilveren beker met de wapenen van Frankrijk en de beginletters van den naam Félix Faure. De Russische schilders en teekenaars geven een bal ter eere van de Fransche. En zoo zullen er nog verscheiden feesten zijn. Ook particulieren geven hier en daar van hun instemming met de komst van de Fran schen blijk. Op den Néfski Prospékt b.v. verkoopen ze in een winkel appels met het opschrift „Leve Fraukrijk!" dat er al ingegrift is voor de vrucht rijp waseen locomotief is president Faure gedoopt, en dergelijke aardigheden meer. achthonderd Armeniërs en Perzen te voet en tweehonderd ruiters de grens overgetrokken en hebben op Turkschen bodem tweehonderd menschen vermoord. De Turken bleven het antwoord niet schuldig, maar vervolgden de invallers op Perzisch grondgebied en plun derden daar drie dorpen. De Daily Chroniclo ontving uit Washington het bericht, dat den Isten October te New- York een flottielje van zes torpedobooten in dienst gesteld zou worden om naar de golf van Mejico te gaan en daar tot het voorjaar te blijven. Als motief voor dezen maatregel worden manoeuvres opgegeven doch men gelooltdat hij in verband staat met de de Cubaquaestie. PRETORIA, 19 Augustus. (Havas). Het rapport der industrieele commissie is, zooals te voorzien was, ongunstig ontvangen door de bevolking ten platte lande die klaagt dat enkel aan de mijnen-industrie voorrechten worden geschonken, terwijl de andere bedrij ven verwaarloosd worden. Er is nu sprake van dat Burger, voorzitter der industrie com missie en lid van den uitvoerenden raad, candidaat gesteld zal worden voor het staats presidentschap tegen Kruger en tegen Joubert. Indien dit bevestigd wordt, zal de oppositie tegen Kruger verdeeld zijn. Intusschen bestaat er weinig kans dat het rapport der industri eele commissie spoedig aan den volksraad voorgelegd wordtmen gelooft dat er nog menige week zal voorbijgaan vóórdat het rapport door het comité uit den volksraad afgehandeld kan zijn. Daar de presidentsverkiezing in Jauuari plaats heeft zal ze geschieden onder de nieuwe wet waarbij het geheim der stemming verzekerd wordt. der W. W. W.; afstand 30,9 K.Mafrit van het Bondshotel. WAALWJK Zondag 22 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Opwaarts. Hol. 2. Sakrissche Bass. Jilngst. 8. Biergalop. Van Paesschen. Zondag 22 Aug., 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance", op de zaal van de Erven van Riel worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Woensdagnamiddag is nabij het politiebureau in Peva een bom geworpen, die echter niet ontplofte. Ter zelfder tijd werden in de Ottomaanschc bank in Galata twee verdachte, Europeesch gekleede mannen gearresteerd, die dynamiet bij zich hadden. Voorts werd in een zijstraat van de Verheven Porte, die het paleis van den groot-vizier met het staatsgebouw verbindteen dynainietaanslag gepleegd, waardoor een vensterruit verbrijzeld, doch overigens geringe schade werd aangericht. Tengevolge van deze voorvallen ontstond in de stad een paniek en werden de winkels geslotenspoedig zijn ze echter heropend. Om zes uur 's avonds heerschte overal rust. Er gaan telkens geruchten van invallen uit Perzie op Turksch grondgebied. In hoeverre ze waar, in hoeverre verdicht zijn is moeilijk te zeggen. De daders heeten altijd voornamelijk Armeniërs, en daarom is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de Porte door die geruchten de wereld tegen de Ar meniërs wil innemen. Aan den anderen kant is het niet de eerste keer dat gewapende Armeniërs en Perzen een inval doen in Turkije. Volgens het laatste (officieele) bericht zijn Groot Concert, op Zondag 22 Aug.. te geven door de harmonie l'Espérance, in den tuin van den heer H. Appels, aanvang half zes precies. (Zie programma's). WAALWIJK, 21 Aug. 1897. Afdeelingstoclit der leden van den A. N. W. naar 's Bosch. Morgen ochtend om 9 uur zal onze ge meente een voor Waalwijk zeer bijzonder schouwspel opleveren. Op dat uur zullen een 50 tal fietsers uit Waalwijk in het bondshotel aantreden, en onder leiding van den consul M. van Loon, gezamentlijk met een 40 tal fietsers uit Dongenonder leiding van den consul S. A. J. Smits, een afdeelingstocht maken naar 's Bosch, ter gelegenheid van 't Bloemen corso op het tentoonstellingsterrein. De heeren van Dongen vertrekken om 8 uur, rijden over Waspik en Sprang naar Waalwijk, om dan met de Waalwijkers vereenigd de tocht over Drunen, Nieuwkuik, Vlijmen te ondernemen. De afstand van Waalwrk naar 's Bosch is 18 K.M., snelheid 15 K.M. Van Dongen naar 's Bosch 36,6 K.M., snelheid 17 K.M. Ook uit de volgende gemeenten zijn af- deelingstochten naar 's Bosch georganiseerd. Van Helmond ten 8 uur over Lieshout, St. Oedenrode, Schijndel, St. Mich. Gestel, onder leiding van den consul Joh. M. Dijk- hoffafstand 41 K.M.; snelheid 15 K.M., afrit van het Bondscafé; Van Eindhoven ten 71/, uur over Son, St. Oedenrode, Schijndel, St. Mich. Gestel, onder leiding van den consul J. A. M. Rijke; afstand 34,8 K.M.snelheid 15 K.M., afrit van het Bondscafé; Van Oschten 9 uur over Lith, Maren, Empel, onder leiding van den 2den Captain Ilollaudscli vee iu België. Het Centrum, in herinnering brengend dat België jaarlijks nog 80 tot 90,000 stuks van ons beste rundvee noodig heeft, zoowel omdat het vleesch van het Hollandsche vee bij de fijnproevers gezocht is, als omdat de Hol landsche fokdieren tot heden tos onmisbare elementen worden geacht in de buitenlandsche veestallen, wijst er op dat dit laatste niet meer geldig zou zijn als de proefneming, door den Belgischen minister de Bruyo op touw gezet, gelukt. De minister, en naar men zegt de beste Belgische fokkers met hem, is overtuigd dat de methode van runderfokken in België geheel gewijzigd moet worden. Geen Durhan-vee, ook geen Hollandsche stieren en fokkoeien meent men meer noodig te hebben. Het wachtwoord is thaus, dat kiuising on- noodig is [geworden [en elk slag het best veredeld wordt in eigen bloed en op zijn eigen geboortegrond. Om dit stelsel toe te passen, heeft men in iedere streek van Belgie een bepaald type vastgesteld, hetwelk verschilt naar gelang men met Kasselsch, Veurne Ambachter, Land van Herver, Ardenner, Kempener of Condroz veeslag te maken heeft, of met het zooge naamd Belgische ras, hetwelk in het hart des lands op half Vlaamsch, half Waalsch gebied gezegd wordt thuis te behooren. Grootte, kleur en bijzondere eigenschappen van ieder slag moeten worden bepaald en met die kennis van het regionale type zal meu nu aan het veredelen trekken, zooals gezegd is in eigen bloed. De Belgische regeering wil nu om de twee jaar een groote tentoonstelling van runderen organiseeren en hooge prijzen uitloven voor het beste fokvee, terwijl ook de fokkersver- eeniging eu melksyndicaten zullen medewer ken. Bij een eerste tentoonstelling van dien aard. verleden maand te Tervueren gehouden, (van de 1100 ingezonden exemplaren waren toen bijna 1000 uit Belgie zelf afkomstig) heeft minister De Bruyn reeds zijn hooge ingenomenheid betuigd met hetgeen voorloopig bereikt scheen te kunnen worden. Voor ons is nu niet de vraag, zegt het Centrum, of de Belgen, indien zij niet slagen, niet een sterk in iuteusieve waarde vermin derden veestapel zullen bekomen maar wel wat de Nederlaudsche fokkers, indien de proef want meer kan net niet heeten wél gelukt eu beantwoordt aan de hoogge stemde verwachtingen, met de 80 a 90,000 stuks runderen zullen uitvoeren, die Belgie thans nog van ons nemen moet. Voor Nederland is alzoo hetgeen op die stuk bij onze zuidelijke nabureu geschiedt, van zeer veel belang. In Belgie zelf schudden velen ook nu nog over de optimistische uiting van hun minister van landbouw bedenkelijk het hoofd maar wij leven snel en er gebeurt veel. In elk geval zal men zien, dat de sterk geprikkelde foklust der Belgische boeresyndi- caten van invloed wordt op de beschikbare hoeveelheid runderenen al moge ook in sommige streken de qualiteit dalen, zoodat men spoedig om buitenlandsch fokvee zal schreeuwen als kindereu om de pap, 't ver hindert niet, dat voor onze veehaudel een wijziging voor de deur staat, waarmede reke ning zal moeten gehouden worden. Eeu middel om het op zichzelf zeer begrijpelijke nationale streven onzer zuidelijke naburen te belemmeren of te fnuiken bestaal er niet. Tenzij men den weg vinde om de betrekkelijke waarde van het Hollandsche en Friesche rundvee zoodanig op te voeren, dat men elders allen strijd tegen de producten van onzen vetten bodem opgeeft, zich geslagen verklaart en ons weer de schatting betaalt, die wij voor het kostbare onderhoud van ons gezegend plekje grond noodig hebben. Diefstal. De vorige week werd door de schoenfa brikant O. D. te Baardwijk uit zijn magazijn acht paar laarzen vermist. Door de ijverige bemeeiïngen der politie mocht het gelukken een gedeelte van het gestolene, alsmede de dader, in hauden te krijgen. Zuid Limburg vooruit Men meldt uit Maastricht Opmerkelijk is de steeds toenemende drukte in onze stad en omstreken, ten gevolge van de vele vreemdelingen, "die in 't Zuiden onzer provincie verpoozing en verkwikking komen zoeken. De gidsen in de grot van den Pieters berg hebbeD de handen vol om de vele familie's bij een bezoek aan de onderaardsche gangen en het archaéologisch museum, in den berg rond te leiden. In geen jaren was het bezoek zoo di uk, vooral ook van vereenigingen, pen sionaten, enz. Maar nu ook gevoelt men meer dan ooit hoezeer er behoefte bestaat aan rustplaatsen, benevens een of meer hotels inde nabijheid der grot. Voor eene vereeniging

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5