Bij ANIOON HELEN verkrijgbaaii Antoon Tielen Advertentiën. modellen kaarten, Handelsberichten. MENGELWERK. Ontvangen V* De Pleegzuster. De Noordbrabantsehe TentoonstellingS'Marsch als huwelijkskaartenvisitekaar ten overlijdensberichten met bij passende Enveloppen alles aan SCHERP CONCURREERENDE P R IJ Z E N. WAALWIJK. als „Maas!richt Attractions" is nog veel in dat opzicht te doen. Ook voor ondernemende kapitalisten is hier een ruim teirein van werkzaamheid. Aanplantingen op en langs den Pietersberg, en daardoor het aanbrengen van schaduwrijke wandelingen, exploitatie van de ruïne van het oude fort Sint Pieter, hote's en uitspanningsooiilen, zouden dit punt bij de stad met zijn heerlijke vergezichten, zijne waterpartijen, zijne geaccidenteerde ligging in een aantrekkelijk oord herscheppen. Op hei Zuiden van Limburg Neerlands Klein-Zwitser- land, is nu eindelijk het oog van het meeren- deel der toeristen gevestigd. Drukte in Dordt. De nieuwe veerstoompond tusschen Dord recht en Zwijndrecht heeft Woensdag van Voch*ends 8 tot 's nachts 1 uur niet minder da-i 12.500 passagiers vervoerd. Aan het P.ipendrcchtsche veer bedroeg het getal vervoerde passagiers 8300. Met de stoomschepen der reederij Fop Smit Co. werden 10,095 passagiers overgebracht. Me: verschillende spoortreinen werden ruim 5000 personen te Dordt aangevoerd (D. C.) Hendrik de Jong. Even over achten werd Hendrik de Jong Woensdagmorgen onder een stortbui uit de strafgevangenis aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam ontslagen. Hij was gekleed in hetzelfde pak, waarin hij gekomen was donkere broek en jas, een wit vest en een staande boord, terwijl hij een licht grijze pel op had. In zijn linkerhand droeg hij een keurige nette kofter, met een nikkelen plaatje, waarop met groote letters gegrift was H. D. J. Vreemd keek hij rond en liep allereerst een sigarenwinkeltje op den Overtoom binnen. Toen hij hier uit kwam sprak een medewerker van het Nwsbl. v. Ned. hem aan en verzocht om een onderhoud. Nadat hij eerst goed geïnformeerd had, wie hij was, was hij hiertoe bereid. Hij had een vol gezicht, thans om ringd door een lichten ringbaard, een smal voorhoofd, met lichtgrijze oogen; donker haar en donkere wenkbrauwen. Onder het spreken trok hij telkens zenuwachtig met den mond, terwijl de neusvleugels trilden. Gij zijt zeker verheugd weer vrij» te zijn Ja mijnheer het is verschrikkelijk 3 jaren gezeten te hebben. Ik was dol blij van morgen. Ik heb gehoord dat gij u in de gevan genis goed gedragen hebt. Hebt ge daarvoor ook bewijzen Zeker, Ziet u maar. Hij liet de offi- cieele stukkeD zien, waaruit bleek, dat hij het eerste jaar met het lijnen van koffers en het pasklaar maken van daarvoor benoodigd leerwerk verdiend had f 61.88; het tweede jaar t 81.50 en f 95,50 in het derde jaar. Na aftrek van de kosten van verschilleude zaken, die hij uit de cantine had gehad, bleef er een som over van f 159.91. Hoeveel koffers hebt ge in het geheel gemonteerd Vijf en twintig duizend en dertig, terwijl ik een dubbel aantal gelijnd hebt. De chef van de koffermakerij, de heer G. Aschbacher was zoo tevreden over mijn werk, dat hij mij deze mooie koffer cadeau gaf. De Jong's sigaar ging ouder het praten onophoudelijk uit. Ja, zei hij, dat komt omdat ik in geen drie jaren gerookt hebt. Alles is zoo vreemd voor me. In het bewijs van ontslag uit de gevangenis stond zijn gedrag als goed genoteerd. Dacht ge nog aan gratie voor uw goed gedrag Ja, doch ik kreeg het uiet. Een bier brouwer, die zijn vrouw vermoord had, kreeg drie maanden gratie en hij paste slecht op... Ik ben een ongelukskind. Wat deedt gij in uw vrijen tijd Ik las veel Engelsche boeken en schreef brieven, doch ik wilde nooit, dat mijn familie terugschreet. Waarom niet Omdat alle geschrijf doorspekt was met bijbelteksten en ik ben liberaal Wat denkt ge nu te doen Ik zal probeeren als kok of hofmeester een plaats op een schip te krijgen. Ik ga dan naar Australië, omdat ik daar veel ver mogende vrienden heb. Wie zijn dat? Dat zeg ik niet. De rechtbank heeft er destijds ook moeite genoeg voor gedaan. Krijgt ge als afgekeurd militair nog pensioen Ja, doch ik kan het alleen hier te lande innen bij den rijksbetaalmeester te Arnhem. Ik had het geld gaarne in Engeland ontvan gen, doch de minister heeft op mijn daartoe gedaan verzoek ontkennend geantwoord. Op een vraag omtrent de verdwenen vrou wen ging hij de geheele bekende geschiedenis nog eens oprakelen hij sprak daarbij met minachting over de rechterlijke macht en geraakte in woede toen hij vertelde, hoe eens op een dag men hem een verdronken vrouw vertoond en gevraagd had of het een der gezochte vrouwen was. Ik weet van niets, mijnheer, van niets! Eerst is mijn wettige vrouw met mr. Wüsod, den Amerikaan er vandoorgegaan en later heeft Maria Schmitz mijn fortuiu opgemaakt, maar waar ze gebleven zijn: ik weet het niet! Hoe kan ik het oök weten Uw forluiD, zegt gij? Hoeveel bezat ge wel Zeventien duizend gulden. Dat had ik verdiend aan de speelbank te Calcutta. De Jong haalde thans een hoop papperas- sen voor den dag. Een boekje blonk uit door den inhoud. Alles was keurig net geschreven. Wat is dat voor boekje Odaar schrijf ik „gedachten» in en gedichten, Wij lazen daarin o. a. een gedicht op den verjaardag van Koningin Wilhelmina: Wilhelmina vau Nassoue, Juicht nu ons eerlijk hart In God en Haar vertrouwen aar hart is voor 't Vaderland. Laar viij die Koningin dan bouwen Op 's Hemels onderstand Onder de aphorismen, die hij in zijn cel neerschreef, bzhoort deze „Er schijnen menschen gevonden te worden, die er een zekeren wellust in scheppen om andereu in het oog van het publiek te be- nadeelen en die den afschuwelijken grondregel tot den hunnen maken: II en restera toujours quelque t hose menschen wier gekrenkte eigenliefJe naar eci voorwerp zoekt om hare gal over uit te braken, voor welken de deugd van anderen een doorn in het oog is en die het koste wat 't wil, iemand behoeven aan welken zij hun nijd kunnen koelen." Zijt ge over de behandeling in de ge vangenis tevreden Zeker. Deedt ge mede aan de relletjes der laatste dagen Neen, dat deden alleen socialisten en oproerkraaiers de slechte menschen de ondeugden.... Waren de boouen zoo slecht, als verteld wordt Jadoch de soep was goed. Weet u dat er al 36 personen in de boeien geslagen zijn wegens dit opruien Kan men in de gevangenis goed met elkaar spreken Ja, heel goed, vooral door de venlilatie- buizen. Ik heb er niet aan mede gedaan. Zooals men zietHendrik de Jong is nog altijd een.brave Hendrik Aan een groot gevaar ontsnapt. De exprestrein AmsterdamBrussel, die Woensdagochtend te 9 04 het station 's Her togenbosch verliet, is aan een groot gevaar ontsnapt bij het passeeren van den spoorweg overgang aan deu weg Warga'sLoverschen molen. De le batterij 3e reg. veldartillerie trok aldaar de spoorbaan over, terwijl er nog geen afsluitboomen waren neergelaten en door de krommingen in de spoorlijn, waarlangs zich dicht houtgewas bevindt, geen trein zichtbaar was. Toen het voorste stuk geschut zich midden op de rails bevond, viel plotseling, zonder dat er eenige waarschuwing werd vernomen, een der beide neervallende afsluitboomen tusschen de bespanning. De achterrijder hiervan had de tegenwoordigheid van geest dezen boom terug omhoog te slingeren, doch de laatste sloeg opnieuw met kracht neer tus schen het achterspan en den voorwagen. De kapitein, batterij-commandant, het ern stig gevaar inzieudeterwijl hij den trein hoorde aansnellen, kommandeerde als eenig redmiddel„Voorste stuk voorwaarts", „barsten of buigen». Door het krachtig vooruitrukken der be spanning werd hierop de afsluitboom ver brijzeld. Enkele seconden later snorde de trein achter langs het geschut heen. Enkele oogenblikkcn dralens en een dé raillement ware onve;mijdelijk het gevolg geweest. Nieuwkuik. Geheel onze gemeente, maar vooral onze Liedertafel is getroffen door den plotselingen dood van haren geachten direc teur, den heer Nicolaas de Bont, die op den jeugdigen leeftijd van 35 jaar in den vollen ijver voor zijne vereeniging, aan deze werd ontrukt. Met de grootste plechtigheid is hij dan ook heden ter aarde besteld, waaraan door de Liedertafel en Harmonie werd deelgenomen. Naar wij vernemen is door Jhr. de la Court bij de begrafenis eene prachtige lijkrede op den afgestorvene uitgesproken. £1 Baardwijk. Woensdag had in onze kerk eene groote en aandoenlijke plechtigheid plaats. De eerw. heer A. Van Beijnen. na melijk, droeg voor het eerst de H. Mis in onze kerk op, die bij deze gelegenheid ge vuld was met tal van bloedverwanten, vrien den en belangstelden. De H. Mis begon om 10 uur. De celebrant werd geassisteerd door de eerw. heeren C. en A Zijlmans als diaken en subdiaken. Verder fungeerden de eerw. heeren A. Karthou, als presbylei assistent, J. Brekelmans, als ceremonianus, H. Gijzeis en N. Brouwer als acolythi en A. Gerris en A. Van der Heijden als ceroferarii. Onder de H. Mis naderden de bloedverwanten van den celebrant tot de H. Tafel Het zangkoor zong zeer verdienstelijk de Missa „Assumpta est" van M. Holler, begeleid door den heer O. Klijn, die na de plechtige Mis eenige solo's zong uit „Hulde aan 't Priesterschap" van J. Haagt. WAALWIJK, 20 Aug. 1897. De handel was vlu ter markt bij flinken aan voer. Kalf beesten golden f 95 5 f225. Dito vaarzen f 80 it f 180. Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht vim i'5.25 a f9.50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 271 kg., van fl,24 A f 1.36 per kg. Eieren f 3 a 4,per 100 stuks. In granen werd voor consumptie vrij wat ge daan tot verhoogde prijzen. Men noteert in hoofdzaak Ristarwe f8.25 2 f8.50 per 80 KG. Zeeuwsche tarwe f8 a 8,25 80 ltoode dito f7,50 a 8.80 Helena rogge f 150 a f 160 per 2250 KG. 2e qualiteit t' 145 li f 150 v u Donean Bissarabische f135 a 145 per 2250 KG. Koolzaad f 11.25 per hectoliter. Geele erwten 1"4 80 a f5 per 80 KG. Garst f3.50 it f3.70 per 60 KG. Mn is f3.75 a f4.— per 80 KG. Inl. Haver f7.50 a 8.per 100 KG. Bnitenl. haver f6.50 a 7.per 100 KG. I'e huideumarkt kenmerkt zich door vast heid in prijzen en veel kooplust vooral in de beleerde soorten. Prima zwaar zoolleder wordt meer gevraagd en de markt volgt de huiden op den voet, zoowel door kooplust als door verhooging van prijzen. Deze omstandigheid verklaart zich gemakkelijk daar de zomer ongekend flauw is geweest voor dit artikel en de prijzen waren in langen niet geëven- redigd met die der ruwe huiden. Voor schors en andere looimiddelen bestaat nog weinig animo. Naarmate er echter be weging in de looierij komt zullen de zaken ook in deze artikelen meer en meer tot hun recht komen. In de paardenleerlooierijen wordt flink ge werkt. In de schoenmakerijen is het daarentegen niet druk. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 95 K.G. Prijs van fl.20 a 1,70; markt gezet op f 1.50. Eieren 1*0.80 per 26 stuks. JILLULÜ1 l.1".1." I 1 ■ggygugl' I ass 't was Zaterdagavond zeven uur Ik ge noot een oogenblik rust na den inspannenden arbeid van den dag, toen er plotseling luid gescheld en de deur van de apotheek ge opend werd. Kom binnen, riep ik, wat wilt ge De buitendeur werd opengestooten en een armoedig gekleed jongeling stak zijn hoofd naar binnen en staarde mij aan. Hij zag er onfrisch uit en zijn geheele voorkomen deed mij aan een zakkenroller denkeu. Met groote, sluwe oogen nam hij mij op. Ik moet dokter Pepple spreken, zei hij onbeschaamd. Die ben ik, antwoordde ik. Hij glimlachte voldaan. De Londensche straatjeugd mag gaarne korte antwoorden. Wat moet ge van mij hebben Dick is gevallen en heeft zicli bezeerd, zei hij langzaam. Wie is Dick Er gleed een schaduw van teleurstelling over zijn gelaat. Een kostganger van ons, zei hij uitda gend. Iedereen kent kernen ik bedank er voor je meer van hem te vertellen Heelt hij zich bezeerd vroeg ik, ge woon aan onbeschaamdheid. Dat zou 'k zeggen 1 Waarom is hij niet naar 't Hospitaal gegaan Weet ik hetwil je komen, ja of neen Ik gaf geen antwoord, maar pakte^ mijn instrumententasch in en maakte mij reis vaardig. Overal waar wij langs kwamen, staken de menschen de hoofden bij elkaar en fluisterden Daar hè'je'm, hij gaat naar Dick. Het begon mij duidelijk te worden, dat Dick een persoon van gewicht was in de buurt. Ten laatste hield mijn geleider voor een huis stil en ging mij voor, de trap op. Daar hè'je Dick nouw, zei hij, terwijl hij mij bij een matras bracht, waarop een jongeman lag uitgestrekt. Zonder een minuut te verliezen knielde ik neer en onderzocht zijn wouden. Zijn schouder was gekneusd en twee ribben waren gebroken. De man kreunde, van pijn. Zijn vervallen gelaat, thans verwrongen van pijn, droeg den stempel van lijden en gebrek. Zijn vingers waren gezwollen en hier en daar waren de kenteekenen zichtbaar van dwang arbeid. Dicht bij den matras stond een bak met breekijzers en andere gereedschappen, 't welk mij de overtuiging gaf, dat Dick een ongeluk had gehad, terwijl hij bezig was met inbreken. Maar het wonderlijkste wat mij trof was, dat Dick geen man bleek te zijn uit de lage volksklasse. Hij scheen meer verfijnd, ik zag het aan de vorming van zijn voorhoofd en ook in zijn gelaat waren nog trekken van verfijning merkbaar. Ik zag naar den jongen op, die mij oplettend gadesloeg en zonder twijfel mijn gedachten scheen te raden. Dit is een leelijk geval, zei ik. Je hoeft er geen doekjes om te win den, fluisterde de jongen ik heb het zelf ook al gezien. Daarom ben ik je niet komen halenje moet hem beter maken weet je dat is 't 'em Ik zal doen, wat in mijn vermogen is, zei ik gedrukt, het hopelooze van den toestand inziende. Ik dacht na, 't eerste wat mij te doen stond, was een pleegzuster te halen. De patient kon onmogelijk vrrvoerd worden en hij had n auwlettende verzorging noodig. Wacht, zei ik, ik kom dadelijk terug! Ik spoedde mij naar een diaconessenhuis, waar de directrice mij te woord stond. Ik heb nog eene zuster antwoordde ze op mijn vraag, zuster Alida, ze heeft nog niet veel ondervinding. Dut doet er niet toe, zei ik gejaagd. Geef mij haar en ik ben meer dan voldaan. Ik voelde mij verruimdtoen ik met zuster Alida aan mijn zijde het armoedig huis weer binnentrad. Ik was er vast van overtuigd, dat waar ze in ondervinding te kort mocht schieten, haar verstand en vast karakter het verdere zouden doen. Het was de eerste maal, dat ze een dokter assisteerde, en nooit, nooit zal ik dien avond vergeten. Nauwelijks waren we het vertrek, waar de zieke lag, binnengetreden, of haar houding veranderde. Ik had gehooptdat ze sterk genoeg zou zijn om haar zelfbeheersching te bewaren, maar in plaats daarvan begon ze te trillenhaar gelaat verbleekte en haar lippen vertrokken zenuwachtig, als was ze op het punt in snikken los te barsten. Hoe nu, zuster Clinton, zei ik, daar moet ge aan gewoon raken. Als ge voor nemens zijt week te worden, kunt ge mij niet assisteeren. Ik smeek u dokter, stamelde ze haastig, 't Is reeds voorbij 't is alles zoo ofschuwelijk, zoo afgrijselijk En zich herstellende, liet ze er op volgen: Ge kunt er op rekenenik ben tot uw dienst, dokter. Ik bracht haar tot in de kleinste bijzon derheden de plichten eener pleegzuster onder de oogen en wendde mij toen tot den jongen. Waar slaap je, vroeg ik hem. Hij maakte een zijdelingsche beweging met het hoofd. Daar, zij hij kortaf. Kan ik er op rekenen, dat ge zuster Clinton beschermen zult Niemand zal haar te na komen. Ik ben er. En ik wist, dat het meisje veilig zou zijn. Slot volgt. door M. J. OGIER, Luit. Kapelmeester der d.d, Schutterij te 's Hertogenbosch. Prijs voor Piano 40 ct. Wordt dagelijks op het tentoonstellings terrein gespeeld Ensemble nummer van alle Muziekgezelschappen op het Concours te 's Hertogenbosch EENE GROOTE SORTEERING in nieuwe KLEUREN en verschillende kwa liteit alsook de nieuwste Aanbevelend

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6