Spanje. Engeland. Daitsehland. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Turkije. BINNENLAND. Jaarmarkt Waalwijk, Woensdag 1 September a.s. marine, Félix Faure, niet stil, voordat de verantwoordelijkheden vastgesteld en de schuldigen gestraft waren. „Le ministre fut énergique et il obtiut un résultat».... Alle Fransche bladen houden zich bezig met de quaestie van het »dure brood" en waarschuwen de regeering tegen de gevolgen. De Parijsche bevolking verbruikt één millioen kilogram brood per dag. De prijs van het brood is met 10 centiem per kilo gestegen, er moet dus per dag 100 duizend frs., per week 700 duizend francs meer betaald worden. En alleen de arbeidende klasse, die het brood bij het gewicht koopt, wordt hierdoor getroffen. Te Marseille, waar het brood eerste kwaliteit met 5 centiem is opgeslagen,1 heerscht groote opgewondenheid. Canovas' moordenaar terechtgesteld. De moordenaar van Canovas de) Castillo is Vrijdagmorgen te elf uur ter dood gebracht. Het was te begrijpen, dat Angiolillo trouwens zich geen enkele illusie maakte over het lot, dat hem wachtte; en sedert het vonnis was uitgesproken verwachtte hij elk oogenblik zijn overbrenging naar de gevangeniskapel een zeker teeken, dat hij binnen vier en twintig uur zou worden ter dood gebracht. Geestelijken bijstand heeft hij tot op het laatste geweigerd. Hij verlangde met rust gelaten te worden tot 'het oogenblik der exe cutie toe. Hij heeft zich al den tijd bezig gehouden met het verkondigen van anarchis tische theorieën aan de bewakers; het was verkeerd, verklaarde hij wanneer raeu be weerde, dat hij medeplichtigen had; hij had op eigen aandrift gehandeld, verklaarde hij, uit eigen beweging, en lang reeds had hij over het vermoorden van senor Canovas nagedacht. „Ik sterf", verklaarde hij, „omdat ik mijn broeders gewroken heb, maar op mijn beurt zal ook ik door anderen gewroken worden." Toen Angiolillo met zijn doodvonnis in kennis werd gesteld, scheen hij aanvankelijk iets opgewonden te zijn; maar spoedig her stelde hij zich en met enkele woorden bedankte hij zijn advocaatdie tegenwoordig was. Eenige minuten later werd zijn cel weer geopend en traden de oppassers biunen vergezeld van geestelijken, om hem te ver voeren naar de kapel. De moordenaar protesteerde tegen deze overbrenging zeggende dat hij zich in de cel voldoende op zijn gemak bevond, dat hij niet behoefde te bidden en dus niet naar de kapel behoefde te gaan. Er werd hem gezegd, dat zijn overbrenging noodzakelijk was en dat het hem vrijstond de godsdienst oefeningen, welke in de kapel te zijnen behoeve werden gedaan, te volgen of niet. Toen een der geestelijken bij hem op boetedoening aandrong, antwoordde de ge vangene: „Als gij niet de macht hebt om mij uit de gevangenis te verlossen, laat mij dan alleen. Ik zal zelf wel vrede maken met God." Terwijl de missen werden opgedragen schreef de gevangene, die aan de gansche plechtigheid niet de minste aandacht wijdde, aan zijn familie en maakte een anarchistische verklaring op, waarin hij voorspelde, dat nog verscheiden staatslieden in de verschillende landen zullen worden geëxecuteerd. Des namiddags arriveerde de beul uit Burgos en begon onmiddellijk het schavot op te richten. Vrijdagmorgen elf uur nam de beul den gevangene van de bewaarders over en weinige minuten later verscheen Angiolillo, gekleed in een ruw gewaad, met een kooid dicht ge snoerd; een kap met een kruis op het hoofd; ijzers aan zijn voeten en de handen op den rug gebonden. Hij werd veigezeld door geestelijken, die baden. Slechts enkele personen waren bij de execu tie tegenwoordig. Er wordt verzekerd, dat de veroordeelde, toen de beuls de handen aan hem sloegen nogmaals anarchistische theorieën verkondigde. Doch de kap werd over zijn gelaat getrokken en het wurgijzer verstikte zijn laatste woorden. Kort daarna viel het hoofd machteloos voorover. Aan het recht was voldaan Gelijk na vroegere anarchistische aansla gen heelt de Spaansche regeering zich wederom tot verschillende mogendheden gewend om internationale maatregelen tegen de anarchisten te beramen. Keizer Wilhelm is er nu, gelijk vroeger, zeer voor; evenzoo Rusland, Oostenrijk en Italië. Van Frankrijk is nog geen antwoord maar Engeland blijft er, met de Vereenigde Staten en Zwitserland, tegen en op die weigering zal het plan wel andermaal afstuiten. Het voornemen was een gemeenschappelijke strafkolonie in te stellen, waarheen de ge vaarlijke anarchisten, wien geen staat meer een toevlucht, wilde verleenen, levenslang verbannen zouden worden. Een heerlijke gelegenheid voor sommige regeeringec om lastige personen te verdonkeremanen. Een jóng Cnbaansch meisje, nicht van Cisneros, die zich president van de Cubaansche republiek noemt, is door den krijgsraad ie Havana schuldig bevonden aan rebellie, en zal waarschijnlijk veroordeeld worden tot 20 jaar vestingstraf in Ceuta. Dit moet een vreeselijke vorm van straf zijn en nog nooit is een vrouw er toe veroordeeld. In de Vereenigde Staten moet hierover groote opgewondenheid heerschen. De werklieden in de bouwvakken, die te Edinburgh en Leith sinds een week of drie den arbeid gestaakt hebben, zullen dien van daag hervatten. De patroons hebben den achturigen werkdag ingevoerd. John Burns heeft medegedeeld, dal vau de 240 Londensche firma's 208 de eischen derraachinewerkers ingewilligd hebben; niette min breiden het lock-out en de werkstaking zich uit. Men gelooft, dat de werkstaking tot Kerstmis 400000 pond sterling zal kosten. LONDEN, 23 Augustus. Volgens een offici eel telegram uit Pheshawar is er gevochten te Ali Musjid tusschen Afridi's en het garni zoen, en eveneens te Balesk Khel. SIMLA, 23 Augustus. De verkenners mel den dat een groote legermacht van Atridi's uit deu Khaiberpas afdaalt. Ds Gekke Moellah heeft, naar gemeld wordt, zijn mannen te Mohmarde samengetrokken, om Mihni Shab- kader aan te vallen. Er zijn nog meer Engel- sche troepen naar Kohat gezonden. Volgens een officieel bericht hebben de Afridi s Ali Musjid aangevallen en vielen vanochtend lort Maade aan om tien uur trok een andere troep naar Kadam. Men zegt dat alie Afridi-stammen in opstand zijn. Reeds kort na het spoorwegongeluk bij Celle hadden sommigen het vermoeden geuit dat die ramp aan misdadig opzet te wijten was, en tusschen de regels door kon men in een paar couranten lezen hoe de omstandigheid dat keizer Wilhelm, op zijn reis van Kiel naar Wilhelmshöhe, den middag van denzelr- den dag, waarop 's avonds het ongeluk gebeurde, de plaats van het onheil was ge passeerd, ermeê in verband gebracht werd. I hans wordt aan Kölnische Ztg. uit Han nover geschreven „Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met den sneltrein van Hamburg naar frankfort op 14 dezer is, naar wij vernemen, nu in handen der justitie gesteld, nadat het voorloopige onderzoek, dat dadelijk zoowel van rijkswege als door de spoorwegmaatschap pij ingesteld was, niets had opgeleverd waaruit men kou opmaken dat de oorzaak lag bij den toestand van den weg of van de rails, noch bij de wagens of de machine, noch bij de beambten die voor de veiligheid vau den trein te zorgen hadden. Alles scheen volkomen in orde geweest te zijn. Ook kon bewezen worden dat de snelheid van den treiu niet te groot was geweest. Daarentegen wijzen verschillende omstandigheden, bij dit onder zoek aan het licht gekomen, op de waar schijnlijkheid dat hier een misdaad in het spel is geweest. Een flinke beloouing is nu uitge loofd voor een aanwijzing die tot het vinden van den dader kan leiden. Zaterdag is een uit München komende sneltrein te Freilassing dwars op een stilstaan- deu personentrein geloopen. Vijf personen werden zwaar gekwetst, één van hen is reeds aan zijn wonden overleden. Ook van de passagiers van den sneltrein is er een ernstig gewond. Verscheiden wagens werden ver brijzeld. De Rijn is in den omtrek van Straatsburg sedert eenige dagen onrustbarend aan het wassen. Ook zijn in Silezië sommige streken, waar men juist bezig was met het herstellen der schade, door de jongste overstroomingen teweeggebracht, opnieuw onder water gezet. Uit Beuthen in Silezië wordt melding gemaakt van een werkstaking in de Cacilien- kolenmijn aldaar, waar 400 man weigeren at te dalen. Iets merkwaardigs bij deze staking is, dat de werklieden den minister van koop handel Brefeld telegrafisch om zijn tusschen- komst verzocht hebben in dit geschil tusschen de directie der mijn en het personeel. Het is merkwaardig hoe Lij de Tsjechen en Duitschers in Oostenrijk op 't oogenblik alles moet wijken voor den nalionalen strijd, De Tsjechen hebben grootendeels vooruit strevende denkbeelden, zooals men weet, en dit is een vau de redenen waarom de twee spalt tusschen de Tsjechemin en de liberale Duitschers in Bohemen zoo diep te betreuren is. Maar hun vooruitstrevende denkbeelden beletten hun geenszins, de meest reactionaire stellingen te verkondigen als het in hun kraam te pas komt in den strijd tegen de Duitschers. Aan het bericht dat de regeeriug den Rijksdag enkel bijeen zal roepen om hem de Delegatie te laten kiezen, en hein daarna onmiddelijk zal ontbinden, voegen Tsjechische bladen toe dat Oostenrijk zonder parlement zal worden geregeerd als het niet anders kan, want dat de grondwet geen sacrament is, waaraan men zich moet houden. De gemeente-bureau's en veel winkels te Petersburg zullen gedurende het verblijf van Félix Faure gesloten zijn. Er wordt een volksbibliotheek opgericht die den naam van den president zal dragen. De Petersburgsche Jachtclub en alle roei en zeilverenigingen zullen het Fransche eskader tegemoetvaren. Een deel van de Russisciie steden zenden den President lekkernijen, YVjazma bij voor beeld een ananastaart van 2 vierkante-meter, waarop opgewerkte afbeeldingen van Kroon stad, Toulon, Petersburg eu Parijs prijken, benevens het opschrift„Welkom, waarde gast Toela heeit een amandeltaart gestuurd, en Kolomna een appeltaart. De schenkers hebben verzocht de taarten op den dag van den feestmaaltijd in de raadszaal itit te stallen. Typisch is het plan, dat aan de leder handelaars te Petersburg wordt toegeschreven, om hun gewezen collega, die tot zoo hoogen post geroepen werd, een adres van hulde aan te bieden, in goud gedrukt op gekleurd leder. Als bewijs van persoonlijke hulde zou het niet kwaad bedacht zijn, maar het kan op een slecht oogenblik opgevat worden als een steeken dat zou een minder gewenschte uitwerking wezen. Doch als de lederhandelaars werkelijk zulke plannen koesteren, zal een man als Faure hun bedoeling wel niet mis verstaan en op het minst toch goedaardig glimlachen bij de gedachte, dat een lederkoo- per tot alles komen kan. De Petersburger theehandelaars doen voor hun collega's in het ledervak niet onder. Zij beoogen aan elk van de drie Fransche oorlogsschepen en reusachtige samowar ten geschenke, te geven, met voor ieder schepeling en officier 7* pond thee in een zijden zakje erbij. ST. PETERSBURG23 Augustus. Om half negen weerklonk het eerste saluut van de Fransche oorlogsschepen vóór Kroonstad. De Pothuau liet dicht bij het keizerlijk jacht Sjtandart het anker vallen. Faure stond in rok, met het lint van de Andreas-orde om, op een in 't oog vallende plek. Grootvorst Alexis ging van de Alexandriadie den breeden wimpel van deu tsaar had geheschen, aan boord van de Pothuau, om den president af te halen en aan boord van de Alexandria te geleiden. Toen de grootvorst met Faure het keizerlijk jacht betrad, verrezen daar de Russische keizerlijke staudaard en de Fransche driekleur. Keizer Nikolaas begroette den presidenten de Alexandria stoomde naar Peterhot. KROONSTAD, 23 Augustus. Grootvorst Alexis liep, nadat hij Faure begroet had, de eerewacht langs, onder geestdriftige hoera's. Op een boot met toeschouwers werd de Marseillaise gespeeld, de kapel van de Pothuau speelde het Russische volkslied. Faure be dankte het publiek herhaaldelijk door den hoed af te nemen en te buigen. De geestdrift bereikte het toppunt. De keizer wachtte Faure aan de valreep van de Alexandria op. De czar geleidde Faure naar het dek en stelde hem het gevolg en de marine-autoriteiten voor. De Alexandria heesch den keizerlijken standaard en de vlag van Faure. Alle oor logsschepen en forten gaven een kanonsaluut. ST. PETERSBURG, 23 Augustus. De Alexandria liep om half twaalf met den keizer, Faure grootvorst Alexis Alexandrowitsj, den Russischen minister van buitenlandsche zaken Moerawjóf en deu Franschen Hanotaux aan boord en deu breeden wimpel des tsaren iu top, te Peterhof binnen. De hooge personen werden door de grootvorsten ontvangen. Bij de nadering van het schip werd een saluut van een en dertig schoten gelost. Fauiegaf de grootvorsten Wladi'mir Alexandrowitsj en Constantijn Konstantfnowitsj een hand en nam zijn hoed af, en bracht den militairen groet bij het voorbijgaan van de eerewacht van de garde-marine. Daarop volgde een défilé onder de tonen van de Marseillaise. Bij het afrijden naar het groote paleis weerklonk hoera-geroep. onderweg al krachtiger wordende, terwijl de dames met bloemen wierpen. Evenzoo ging het op den rit naar het Alexandrin-paleis om de keizerin te bezoeken. Na den terugkeer van Faure van het bez >ek aan de keizerin werd in de met kunst heerlijk versierde witte zaal van het^groote paleis te Peterhof een ontbijt van 34 couverts gegeven. Midden aan de tafel zat de keizer, rechts van hem Faure, aan weerszijden de grootvorsten. Tegenover den keizer zat de bestuurder van het ministerie van het keizer lijk hof baron Frederiks, rechts van dezen Hanotaux. Na het ontbijt brengt Faure een bezoek aan leden van het keizerlijk huis. Op een heuvel achter Beujukderé is een bom ontploft. Er zijn geen slachtoffers. Volgens het Wiener Correspondenz Bureau is te Konstantinopei het gevangennemen van Armeniërs weer met hernieuwde woede be gonnen. De voorname Armeniërs en het patriarchaat verkeeren in groote ongerustheid, daar de kwade gevolgen van de aanslagen niet te overzien zijn. De Fransche gezant Cambon heeft den vertiouweling van den sultan Izzet bei ernstige verwijten gedaan en hem den laad gegeven de strengst mogelijke maatregelen te treffen ter voorkoming van gruwelen. In de kolenmijn Plerdika aan de Zwarte Zee is een hevige vechtpartij geweest tusschen Koerden en Montenegrijnen. Aan beide kanten vielen ettelijke dooden. De gouverneur liet een groot aantal Montenegrijnen per scheepsgelegenheid naar Konstantinopei ver- voereu. WAALWIJK, 25 Aug. 1897. Ciiudiduatstclling Provinciale Staten. Bij de gisteren gehouden candidaatstelling van een lid voor de provinciale staten in het district Heusden, is uitsluitend candidaat gesteld door kiezers uit Dussen en Wou- drichem, de heer B. Snoek, te Almkerk, die derhalve verklaard is gekozen te zijn. Geen stemming dus. Concert. Het concert 1.1. Zondag door de harmonie FEsperance in den tuin van den heer TI. Appels gegeven, was, de feesten in 's Bosch in aanmerking genomen, toch nog tamelijk goed bezocht. Het programma, bevattende eene keur van prachtige nummers, werd natuurlijk door de mannen van PEspérance flink afgewerkt. Valsch bericht. Aan de Fr. Ct. werd onlangs een bericht ontleend uit Harderwijk nopens een schat vele oude gouden munten die daar ge vonden zou zijn bij het opruimen van een grooten steen in de Zuiderzee, nabij die stad. Volgens een correspondent van de Zw. Ct. te Harderwijk is dat bericht een canard. Nu echter ook door den directeur van het penning—kabinet in Den Haag daarvan na dere berichten werden ingewonnen, heeft de correspondent getracht op de hoogte te komen van hetgeen aanleiding tot het praatje heeft gegeven. Ziehier de toedracht der zaak. Op een van de warme dagen in het begin dezer maand gaf de visscher M. aan zijn zoon last, om de kachel, die aan boord was en dient tot verwarming en toebereiding van het middagmaal, van boord te verwijderen omdat de wijze van verwarming hem bij de hooge temperatuur te benauwend was. Al vorens aan dien last te voldoen, heeft de jongen toen dat voorwerp opgepoetst en in een zak gewikkeld: toen hij het nu bij aankomst aan den wal op een kruiwagen huiswaarts wilde brengen, vroeg een van de daar aanwezige leegloopers „wat hij daar wel had/' waarop het gekscherend antwoord luidde: „nu, dat is een stuk van groote waarde.— Dit gezegde, rijk geïllustreerd, deed weldra de ronde door den visschershoek. Goedkoope varkens. Door de douane-beambten te Esschen (Belgische grens) is Maandagnacht een kar met vijf gesmokkelde vette varkens benaderd. De varkens zijn des namiddags publiek ver kocht en brachten. 4 francs (f 1.90) per stuk op. Mondzickten. In de Neder-Betuwe lijden eenige kinderen aan een mondziekte, die, naar men vermoedt, veroorzaakt is door het eten van afgevallen fruit in een boomgaard, waarin met mond en klauwzeer besmet vee loopt. Aanhoudingen. Maandagavond is door de politie te Zwolle in een logement aangehouden de persoon, die vermoedelijk den vorigen avond de dienst bode van den heer IC. heeft verwond. Tot na middernacht is hij aan het politiebureau in verhoor geweest en heeft eindelijk aan den commissaris van politie bekend de ver wonding te hebben toegebracht met een beitel, dien hij voorbeen doel zegt te hebben medegebracht, toen hij ontdekte dat zijn meisje Donderdagavond kwart voor elf door een ander manspersoon werd thuis gebracht, terwijl zij Zondagavond tegen hem had gezegd dat zij Donderdagaovnd niet uitging. De verdachte, J. P., is heden ook door den reehter-coramissaris gehoord en daarna weder op vrije voeten gelaten. De toestand van de verwonde is vrij bevredigend, zoodat zij reeds gisterenmiddag per spoor naar haar ouders, niet te Frederiksoord, maar te Giet hoorn, is vertrokken. Naar den beitel, die in een sloot is weggeworpen, is gevischt, maar men heeft, dien nog niet gevonden (Z. C.) De arrestatie Dordrecht van den Duit- scher, die verdacht wordt van diefstal van een rijwiel uit de vestibule der rechtbank in Den Haag, toen hij daar eenige stukken van overtuiging, van welker ontvreemding hij verdacht maar vrijgesproken was, kwam terughalen, blijkt nog al eigenaardig te zijn toegegaan. Toen de leden der eerewacht voor HH. MM. de koninginnen in de rijschool hun fraai kostuum wilden uittrekken, miste een der heeren zijn jasje, een ander zijn pantalon, een derde zijn hoofddeksel en een vierde zijn horloge. Hoe die goederen ver dwenen waren, kon niemand ophelderen en voor liet instellen van een grondig onderzoek ontbrak de tijd, zoodat men zich voor het oogenblik tot allerlei onderstellingen moest bepalen. Voor het bedienend personeel der rijschool was dat natuurlijk hoogst onaau-

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2