Mr, Brouwer Ancher te Waalwijk, Dejeuners, Diners, Soupers, IJS in bombes en fantaisievoTmeni 1. C. m TILBIM „Eendracht maakt Macht]7' Rijwielen Co n/ec tie, MET en ZONDER BIJLEVERING FRANS DF. GOBTIE, Advertentiën N of a ris IIA N T A. J. BINK, zit-en slaapkamer BOVRIL GEVRAAGD energiek Agent Weda C.Holtgrefe. Regulateurs Adr. Bergmans, Heeren-Kleeding, BOERENBOND." „BOERENBOND" publiek verkoopen In de Stationsstraat te Waalwijk. verkoopen: vraagt eene gemeubileerde Patisserie Moderne, Cuisine Fran^aise. fijne Vleeschschotels; diverse fijne Gebakken; Bonbons, Petits fours etc. Alleen verkoop van vloeibaar vleeschextract, Aan verminderden prijs, te KOOP aangeboden Van eene nette, accura te en vlugge bediening kan men als altijd, verze kerd zijn. Vervolg Nieuwsberichten 2de Blad. te Waalwijkzal voor Hendrik Ver stegen, aannemer te WAALWIJK, op Vrijdag 10 September 1897, 2 September bij INZET en 16 Sept. 1897 bij TOESLAG, met bediening en toebehooren; Bestellingen in de omstreken worden franco thuis bezorgd. Confisieur, Patissier, Cuisinier, Glacier. WAALWIJK door een voorname Amerikaansche Ex portfirma in Bovenleer een wegens einde seizoen 1 Matador Af 95. 1 Chicago Rijwiel k 110. Eenige geheel nieuwe Diirkop Diana Rijwielen met 30 pCt. kor ting Eenige geheel nieuwe Mercurie rijwielen k f90.allen met nog 1 jaar Bonds— of gewone garantie, allen model 189(7. in rijwielen enz. te WAALWIJK. Verhuren en inruilen van RIJ WIELEN, Inrichting voor het LEVEREN van der daartoe noodige STOFFEN. heil verwrchtten voor de groote republiek en een verblijding voor de Duitsche pers, die in kleinzieligheid in deze dagen zich zelve over- treit, doch men hoopte in Frankrijk op den heildronk door Nicolaas Iï uit te brengen na de revue van Kxasnoje Selo. Dat is Woensdag geweest en noch aan het déjeuner in het kamp, noch aan het gala-diner in het paleis van Peterhof gisteravond, is het woord ^alliantie" of „bondgenootschap» gebruikt. Toch is er geen reden voor de Franschen om bepaald ontstemd oi teleurge steld te zijn de czaar heeft gistermiddag gedronken op „onze kameraden in het dappere Fransche leger" en gisteravond nog eens allerlei vriendelijks gezegd over de vloot (dit aan 't adres der mede-aanzittende bransche marine-officieren), 't ditmaal aan helix Faure overlatend om te spreken over „het weder- zijdsch vertrouwen" en de „wapenbroeder - schap" (woorden van Nicolaas II te C'nalons bij de wapenschouwing in 't vorige jaar) Gisternamiddag heeft czaar Nicolaas ge durende een uur geconfereerd met Hanotaux, den Franschen minister van buitenlandsche zaken in tegenwoordigheid van diens Rus- sischen collega Murawieuw en gisteravond heeft president Felix Faure ruggespraak ge houden met den Russischen minister van buitenlandsche zaken Murawiew in tegen woordigheid van diens Franschen collega Hanotaux. Indien dus in de eerstvolgende maanden verschil van meening rijst tusschen de twee rijken ten aanzien van een of ander vraagstuk van gemeenschappelijk belang kan men dit moeielijk toeschrijven aan misverstand of het niet vertrouwd zijn met elkanders inzichten Wat de houding van het Russische volk aangaat, wordt door onpartijdige en der zake kundige lui verzekerd, dat de geestdrift haar gelijke niet heeft in de geschiedenis een stemminy, welke natuurlijk heeft geleid tot allerlei buitensporigheden, van doodonschul diger. aard gelukkig. Zooals Felix Faure zich heeft weten te onthouden van dubbelzinnige of chauvinis tische toespelingen, zoo heett de massa zich ook beperkt tot uitbundige huldigingen der Fransche broeders", zonder anderen voor 't hoofd te stooten of te kwe.sen. De tekst der gisteren gewisselde heildronken was in 't kort als volgt Bij het ontbijt te Krasnoje Selo bracht president Faure een dronk uit. waarbij hij opnieuw de oprechte verzekering gaf, dat het Fransche leger van groote vriendschap voor het Russische bezield is en groote bewondering voor dat leger heeft. Het Fransche leger juicht uit de verte het Russische leger toe en geeft in deze feestdagen uitdrukking aan zijn gevoel van wederkeerig vertrouwen en wapen- broederschap. De czaar antwoordde „lk neem dit glas op ter eere van onze kameraden in het dappere Fransche leger, dat ik gelegenheid had te ChAlons te bewonderen en welks waardige vertegenwoordigers ik het genoegen heb hier bij mij te zien. Bij het galadiner ter cere van de 1-rausche marine-officieren bracht de czaai een rltonk uit op het gedijen der schoone Fransche vloot waarvan de schitterende aanblik tal van onvergetelijke indrukken bij des czaren verblijf in Fi ankrijk achterliet. President Faure dronk op de Russrche marine en diukte zijn vreugde erover uit de vertegenwoordigers ?an beide mannes nog maals broederlijk veieeuigd te zien, die door dezelfde gevoelens van hartelijke genegenheid verbonden worden. Van meer beteekenis misschien dan deze officieeie heildronken zijn de uitingen van geestdrift en genegenheid van de zijde der natie- terwijl keizer Wilhelm en gemalin vóór een paar weken werden gehuldigd als de gasten des czaren, heeft de Faure en den hem vergezellenden Franschengebrachte hulde iets van een verbroedering tusschen twee volkeren. Van beteekenis is de volgende beschouwing over de Fransch—Russische entente in de Engelsche Economist. Het is onmogelijk, a.s men leest van de on'jewondenheid en de groote verwachtingen, in Frankrijk veroorzaakt door het bezoek van den president, niet te vragen wat de werke lijke bedoeling en de ware aard der betrek- kingen tusschen Rusland en Frankrijk is. Het meest waarschijnlijk is, dat dit onderzoek vruchteloos zal blijken; maar hoe is het mogelijk, onder die omstandigheden vragen te onderdrukken als „Wat wint elk land bij het bondgenootschap „Is het voor beiden even voordeelig Het is gemakkelijk te zien, wat Rusland wint doordat het Frankrijk aan zijn zijde heeft', gereed om het gewapenden bijstand te verleenen. Maar heeft Frankrijk dezelfde winst? Het ïs moeielijk deze vraag bevestigend te beantwoorden. Frankrijk voelt zich, wel is waar, minder geïsoleerd dan vroeger doch dat Frankrijk rechtstreeks voordeel heeft voor het bereiten van zijn bedoelingen en ver wachtingen kan niet worden gezegd. De eenige verwachting van Lrankrijk is zijn verloren provincies te herwinnen. En daartoe zal het bondgenootschap de republiek niet helpen. Rusland heeft het steeds duidelijk gezegd dat het verbond niet moet beschouwd worden als tegen Duitschland gericht; en het heeft steeds elke vriendelijkheid tegenover Frankrijk onmiddellijk gecorngeeid door Duitschland te verzekeren dat het geen vijandige bedoelingen had. Ei dan, Rusland heeft Frankrijk altijd te verstaan gegeven, dj t het de republiek niet helpen zal om ke ver loren provincies te herwinnen." 't Werd waarlijk tijd: Woensdig moest sir Philipp Currie Engelanrls gezant te Kon- stautinopel, aanzegging hebben gekregen van Londen uit om de voorstellen der Porte met betrekking tot de ontruiming van Thessalie dan maar aan te nemen, mits Griekenland de controle over de financiën accepteert. 'i Is heusch geen oogenblik te vroeg geweest: èn Duitschland èn Oostenrijk-Hongarije waren van plan Groot Brittannie verder eenvoudig weg te negeeren door de vredespreliminairen te onderteekenen en dus een einde te maken aan een onhoudbarer. voor alle partijen schadelijken toestand. Feitelijk is 't een strijd tusschen Duitschland en Engeland van laakbare tegenwerking en Engeland ver weet Duitschland egoïstische bedoelingen met zijn voor Griekenland zoo nadeelige voor waarden en de leidende bladen van beide landen kijven er nog maar immer lustig op los. Uit Pesjawur is het bericht ontvangen, dat de Engelsche troepen twee forten hebben moeten ontruimen. Een batterij veldartillerie is den ingang van den Khaiberpas binnen gerukt en heeft op een afstand van 2300 M. het vuur geopend, waarop de vijand aanstonds terugtrok. De Afridis hebben het fort Maude ingenomen en verbrand. Het garnizoen, dat uit inlandsche troepen bestond, is met verlies van drie man teruggetrokken. Op 't oogenblik hebben de Engelschen 40.000 man aan de grenzen samengetrokken. Men zegt in Pes jawurdat de Afridis bij Ali-Musjid 300 Cipayers vermoord en hun de wapenen afgenomen hebben. Ook het fort Ali-Musjid is de door Engelschen ontruimd. Elf man van het garnizoen zijn naar de Afridis overge- loopen, doch het lot van de overigen is niet bekend. De telegraaflijn door het Kurram- dal en naar het fort Kurram is afgesnedeu. liet fort te Shadibaghiar is ontruimd en het garnizoen is behouden in Jamrud aangekomen. Door de Correspondencia te Madrid wordt een brief van maarschalk Martinez Campos gepubliceerd, waarin deze verklaart, dat al moet de nagedachtenis van Canovas geëerd worden het vaderland meer eischt. Ontstaat er geen eendracht onder de conser vatieven, dan zullen de liberalen noodzakelijk aan het bewind moeten komen. Het congres van de republiek San-Sal- vador heeft in een buitengewoon congres besloten den gouden standaard in te voeren. De president is gemachtigd in het buitenland een leeuing van 21/2 millioen dollars aan te gaan. Uit Transvaal wordt gemeld: In antwoord op de interpellatie in den Volksraad over de quaestie der suzereiniteit van Engeland, zeide president Kruger, dat de desbetreffende be wering (van Chamberlain) DOg niet officieel bevestigd was doch alleen bekend was uit de dagbladen; het was dus noodig de officieeie mededeelingen af te wachten. Op het door Transvaal gedane voorstel tot arbitrage was nog geen eukel antwoord ontvangen. In de conventie van 1881 werd de suzereiniteit nog genoemd, maar niet meer in de (conventie van 1884. Bij gevolg heeft de suzereiniteit opgehouden te bestaan en noch Groot- Britiannie noch Transvaal kunnen wijziging brengen in de conventie zouder wederzijd sche toestemming. Transvaal handhaaft de conventie en zou de suzereiniteit niet kunnen erkennen als Engeland daarop aanspraak maakte; maar, voegde Kruger er bij, ik erken dat Engeland het recht heeft binnen tien maanden op te komen tegen traktaten van Transvaal meteen buitenlandsche mogendheid, De zitting van den Volksraad is gesloten. Czaar Nicolaas II van Rusland heeft zich de onverdeelbare sympathie verworven van mannen als Rochefort zelfs, die Donderdag nog in de Intransigeant verwoed te keer ging over de kleurloosheid der heildronken en den ongeloovigeu Thomas speelde door twijfel te ojipferen aan het bestaan van een formeel verdrag tusschen Rusland en de republiek czaar Nicolaas heeft heel op 't laatst van Felix Faure's verblijf in Rusland gesproken van „een nieuwen band tusschen onze beide bevriende en verbonden naties" (un nouveau lien entre nos denx nations amies et alliées) en hij zeide voorts, dat de woorden van Felix Faure (die ook gesproken had van »de beide vereenigde en geallieerde naties) een leven- digen weerklank vonden in zijn hart. Duidelijker en ondubbelzinniger kan 't wel nietmeer hadden de Franschen, zelfs de meest eischenden, wel niet kunnen verlangen; erger kaakslag had den Duilschen organen van het kaliber der Kölnische Ztg. wel niet toegebracht kunnen worden dan op den voor gansch Europa gedenkwaardigen 26en dag van Oogstmaand 1897 In 1891 ter gelegenheid van het bezoek van een Fransch eskader onder admiraal Gervais aan Kroonstad was 'tdat czaar Alexander III op zijn jacht bij een Gervais en Frankrijks gezant aangeboden déjeuner een heildronk instelde op president Carnot en slaande de Marseillaise» aanhoorde, die op zijn verzoek werd uitgevoerd. Toen was 't, dat gansch Europa, elk die hooren en zien wilde ten minste, als bij too verslag de beteekenis omvatte van het feit tusschen Rusland en Frankrijk was't tot een „entente" gekomen, de groote republiek, die (ie geweldige nederlaag van 1870 zoo schit terend is te boven gekomen die zich een toongevende plaats heeft heroverd in Europa, was uit haar isolement verlost Vijf jaar lang, tot czaar Nicolaas II met gemalin in 'l vorige najaar Parijs bezocht en in hei kamp van Ch&lons een revue bijwoonde, heeft men feitelijk niet geweten wat men er precies van denken moest en ook toen ging 't nog niet verder dan een door den czaar bezegelde „broederschap." Nog een jaartje van vurig verlangen, ongeduld, ontstemdheid en ongeloof in Frankrijkvan moeielijk te verbergen pleizier en nijdig leedvermaak in Pruisenland, en de alliantie is een onloo chenbaar feit oor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij het overlijden onzer geliefde MoederBehuwd- en Grootmoeder, Mevr. dewed. J. van Leeuwen-Hij mans zeggen wij vriendelijk dank. Uit aller naam I. VAN LEEUWEN. Waalwijk 25 Augustus 1897. 's morgens ha'f twaalf uur 20.000 nieuwe steenen in partijen Oude steenen pannen planken balken kortelings touwen, bakken, ladders, kruiwagen deuren ramen, ribben ankersbuizen enz. Koopen boven f 3kunnen, mits be kende borgen stellendebetaald worden KERSTMIS aanstaande. DE NOTARIS te Waalwijk, zal voor de Erven van den ZeerEerw. Heer VAN SLUIJSVELT op telkens voorm. elf ure, ter herberge van de Kind. vau Beurden, te Dus^en, ONDER EMM1KHOVEN Een perceel Weiland, „Den Duyl", sectie B. nos. 229 en 230 groot 2.77.50 hectaren. Brieven te bezorgen bij ANTOQN TIE— LEN, boekhandelaar. het beste en meest versterkend. Prijs per flacon f0.85 Aanbevelend voor Holland, grondig met het vak bekend. Prima referentiën ver eischt. Engelsche of Fransche correspondentie. Adres onder motto „Leatherc/o Mr. EUGENE CONRAN, 23 Ferry St., New- York City. Voorgelicht door personen, in wien zij vertrouwen stellen en gedachtig aan de hierboven aangehaalde Oud-Hollandsche spreuk, hebben vele boeren de noodzakelijk heid ingezien om eene boerenvereenigiug op te richten onder den naam van Gedachtig aan: een boer is ook een mensch, een boer weet ook wat lekker isheeft een degelijk sigarenfabrikant een merk doen vervaardigen, dat onder den naam: zijn weg wel zal vinden en wel om de vol gende redenen le. Deze sigaar is vervaardigd van een puike tabaksoort. 2c. Is zeer geurig en brandt uitstekend. 3e. Het model is flink en net. 4e. Men krijgt er 6 voor een dubbeltje of 100 voor f 1.60. Aanbevelend, enkele male bereden Tevens ontvangen eene collectie prachtige nieuwe modellen van af f 9.50 met 14- daags fijn werk en slag. Aanbevelend EN YOOR Dames- Onder minzame aanbeveling UEd, Dienaar,

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2