Nummer 68. Zondag" 29 Augustas 1897. Tweede Blad. 'binnenland. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Zweden en Noorwegen. Amerika. Engeland. Italië. Rusland. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. Jaarmarkt Waalwijk, Woensdag 1 September a s. Provinciale Tentoonstelling van N oordbrabantsche N ij verheid. flal De laatste berichten uit Madagascar spie ken van verzet der inlandets in het zuiden en aan de westkust. Generaal Gallieni heeft Menabe door troepen doen bezetten en manschappen gezonden naar Tuclear, waar koning Tompomanadie onlangs bij de doorreis van den generaal weigerde aan diens oproeping gevolg te geven zich vijandig aanstelt. Er is overigens groot gebrek aan rijst, en de levensmiddelen sujgen steeds in prijs. Het aanleggen van wegen wordt met kracht voortgezet. De gewezen koningin Ranavalo,op Reunion, schijnt zich volkomen te schikken in ha-ar lot. Tien duizend Amerikaansche dames hebben een petitie geteekend voor de dochter van den Cubaanschen president Cisneros, die tot 2') jaren deportatie is veroordeeld Het verzoekschrift waarop ook Mac Kinley's moe der heeft geteekend, zal de koningin-i egentes worden overhandigd. Het bericht van den moord van Canovas heeft op de carlisteu in Spanje electriseerend gewerkt. De leiders hebben de grootste moeite de discipline onder hun mannen te handhaven. Uit de provincie Valencia kwamen in de laatste dagen verontrustende berichten. Daar zouden wapenen en ammunitie zijn in gevoerd en te Chclva zou een opstand worden voorbereid. De overheid nam maatregelen tot tegenweer. Don Carlos heeft zijn aanhangers aangezegd zich bereid te houden om de nationale eer te verdedigen. dart. Daarna begaven zij zich aan boord van de Pothu.au, waar geluncht werd, en des namiddags om twee uur begaven zij zich aar. boord van den kruiser Romanof, dien de tsaar aan Faure liet zien. Faure nam hier afscheid en keerde aan boord van de Pothuau terug. Dit schip ver trok daarop onder groote geestdrift van het publiek. Bij het ontbijt aan boord van de Pothuau bracht de tsaar vandaag den volgenden dronk uit Uw verblijf onder oris schept een nieuwen band tusschen onze twee bevriende en geal lieerde natiën, die beide even vast besloten zijn, met haar gansche vermogen tot handha ving van den wereldvrede in recht en billijk heid mede te werken. PETERSBURG26 Augustus. Bij het ontbijt aan boord van de Po'lhuau dankte Faure hel keizerlijk echtpaar voor het bezoek aan het schip, voor de bewezen gastvrijheid, en de grootsche ontvangst door het Russische volk. De Fransche en de Russische vloot zeide hij kunnen fier zijn op het aandeel dat zij van den eersten dag af gehad hebben aan de groote gebeurtenissen, welke de innige vriendschap tusschen Frankrijk en Rusland hebben gegrondvest. Zij hebben het aan de twee vetceuigde geallieerde natiën, die door een zelfde ideaal vau beschaving, recht en gerechtigheid worden geleid, mogelijk gemaakt, zich broederlijk in de loyaalste en meest oprechte omarming te omsluiten. Faure dronk op de grootheid van Rusland. De tsaar leidde zijn reeds gemelden dronk in met te zeggen dat Faure's woorden in zijn hart een levendige echo vonden. Aan het einde nogmaals bedankende voor het bezoekledigde hij zijn glas ter eere van Faure en op de welvaart van Frankrijk. Weilmar., de Amerikaansche journalist die in 1895 de expeditie naar de Noordpool ondernam welke echter wegens het verlies van zijn schip in de wateren van Spitsbergen geheel mislukte heeft aan het oordeel van Fridijof Nansen het plan voor een nieuwe no irdpoolexpedhie onderworpen. Nansen denkt er gunstig over. Met acht Noren zou Wellman in den vol genden zomer van Elmwood, Jackson's station op Frans Jozefland opbreken in sleden en booten, om allereerst kaap Fligely, Payer's verste punt, te bereiken. Op Elmwood blijven drie man achter, en evenzoo blijven drie van de acht metgezellen van Wellman bij kaap Fligely, waar een depot van levensmiddelen wordt opgericht. Van kaap Fligely zou men dan in Februari 1899 met sleden, kajaks en henden zoo ver mogelijk naar het noorden trekken, en, als het kon, gemiddeld elf mijlen per dag afleggen. Als hij maar genoeg hon den medeneemt en van Nansen's overige ervaringen gebruik maak:, hoopt Wellman op deze wijze de noordpool te kunnen bereiken en in het najaar van 1899 te Kaap Flora (Elmwood) terug te kunnen zijn, waar een schip hem dan zou afhalen. Hij is reeds naar Petersburg geweest om honden te- be stellen. MONTEVIDEO, 25 Augustus. De presi dent van Uruguay Borda is bij de viering van het nationale feest door een revolverschot vermoord. (J. Idiarte Borda was den 21 en Maart 1894 dr. Herrera opgevolgd als president der republiek Uruguay. Hij zou den 1 en Maart 1898 aftreden. Zijne afzetting was, zooals wij kort geleden hebben gemeldeen van de voorwaarden waarop de opstandelingen de wapens wilden neerleggen.) Cuestas, voorzitter van den senaat, heeft voorioopig het presidentschap aanvaard. BEZOOIEN. Matinée, op Maandag 30 Augustus, ten half elf ure te geven door de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en i de zaal van den heer Willem (Zie programma's). van tilbury paarden kreeg een 3en prijs een paard van G Branderhor.-t Jzn. te Genderen. Nederlandselie Verzekering Maatschappij Ter vervanging van Mr. H. Goeman Bor- gesiusthans minister van binnenlandsche zaken is door de j Dinsdag te's Gravenhage gehouden vergadering van aandeelhouders der „Eerste Nederlandsche Verzekering Maat- schoppij op het leven, tegen invaliditeit eü ongelukken" (waarvan hoofdvertegenwoordn ger is de heer Adr. H. Oomen alhier) tot directeur benoemd de heer Mr. A. F. K. Hartogh lid van de tweede kaïner en tot dusver rechtskundig adviseur en secretaris van den raad van commissarissen bij genoemde maai schappij. Dc directie der »Eerste Nederlandsche is dus thans in handen van Jhr. Mr. W. Six, oud-minister van binnenlaudsche zaken en van Mr. A. F. IC. Hartogh voornoemd. Besmettelijke veeziekten. Plet mond- en klauwzeer neemt in deze streek zeer toe; in den polder zijn reeds een 30tal waarschuwingsborden aangebracht. Gisteren is alhier in den buüenpolder eene koe, behoorende aan Verrr.eeren te Udenhout, aan miltvuur gestorven. Verloting Bij de Donderdag gehouden verloting van prijzen van het festival te Dordrecht behaalden o.m. prijzen Euphooia Kaatsheuvel 5de premie f 50. De Jonge Apollo St. Oedenrode 6de premie f 50. Sophia's VereenigingLoonopzand 7de premie f 50. Deugd veredelt de Kunst, van Hooge en Lage Zwaluwe, 14de premie f 25. Terwijl eene verguld zilveren medaille werd toegekend aan de fanfare De American Pe troleum Company Arbeid en Kunst te Ant werpen als zijnde verslkomende, talrijkste vereeniging. Aangehouden. L. de L. is te 's Bosch aangehouden en onder geleide van 2 maréchaussées hier op het bureau vau politie geconfronteerd wegens diefstal van eeD horloge. Dc nieuwe kaïner Door de verkiezingen in Amsterdam VI en in Enschede is nu de nieuwe tweede kamer voltallig. Het heeft van 1 Juni af toen de eerste candidaatstelling plaats had tot 24 Aug. geduurd, eer het definitief honderdtal bije.en was Het D. aan de N. Bezooien Brokken. SIMLA, 26 Augustus. De Afridi's hebben Dinsdagmorgen Fundi ICota aangevallen en verbrand. Het garnizoen van inlandsche Khyber fusiliers van Luudi ICota heeft het 24 uur uitgehouden toen trokken de Afridi's binnen. Een wanhopig gevecht van twee uur volgde. Plet verslag zegt dat de vijand uiteengeslagen is maar zich tegen halt September weerver- zamelen zal. De postwagen, waarmede de mails vervoerd worden, is dezer dagen nabij Benetutti op Sardinië door roovers overvallen. De ont vanger der belastingen waarop de roovers het gemunt hadden, zat er niet in, doch een dame werd van een beurs met 5000 lire beroofd. KROONSTAD,26 Augustus/Het keizerllijk echtpaar, de president der Fransche republiek, met grootvorsten en grootvorstinnen, zijn tegen den middag op de kleine reeüe aangekomen, en bezochten eerst het keizerlijk jacht Stan- Uitvcering, op Maandag 30 Augustus, ten half elf ure, te geven door het Mannenkoor „Vooruitgang zij ons Doel, van Waalwijk en Bezooien, in de zaal van den heer Ant. van der Zaken. (Zie programma's). WASPIK. Gioof'Zomer-Concert, op Zondag 29 Aug., ten 5 ure, te geven door de harmonie »l'Es- pérance" van Waalwijk, in den tuin van het höiel Teunen. (Zie programma's) Ij li i imns» WAALWIJK, 28 Aug. 1897. Benoemingen enz. Bij kon. besluit is jhr. T. R. J. B. van Grotenhuis van Onstein, met ingang van 1 September benoemd tot burgemeester der gemeente Oosterhout met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Vinkeveen. Paardenfokkerij in de Langstraat. Bij de Woensdag op de terreinen der Prov. tentoonstelling van Noordbr. Nijverheid, door de Bossche afdeeiing van de Noordbr. Mij. van Landbouw gehouden paarden tentoonstel- ling, behaalde eene vos-merrie van M. de Roon Mz. te Raamsdonk den eersten prijs van merriën, geboren in 1894 en tevens den eersten prijs van stamboek merrien. Naar men ons mededeelt is voor het edele dier te vergeefs een bod gedaan f 750. Wel een bewijs dat in de Langstraat de paai den fokkerij op een aanzienlijke hoogte is. Lief hebbers van schoone paarden weten dus waar zich te adresseeren. De nieuwe kamer van 100 telt 47 liberalen van verschillende nuances. 22 katholieken. 21 ar.tirevolutionnairen. f> radicalen. 2 chr.- historischen. 3 socialisten. Het getal liberalen daalt tot 45 en dat der chr.-historischen stijgt tot 4, als men lot de chr.-historischen ook rekent de heeren Van ICarnebeek en Bastert vroeger te Utrecht onder liberale vlag gekozen en bij de her stemmingen ook door de liberalen gesteund, onder wie bij de eerste stemming (15 Juni) verdeeldheid bestond. De anti-clericalen vormen in de kamer een meerderheid van 57 leden, of als men de 3 socialisten buiten rekening laat van 54 leden tegenover 43 katholieken en autirevo- lutionnairen. De kamei telt 21 nieuwe leden. Dit getal stijgt tot 24 als men de heeren Fokker, Van Raalte en Van de Velde medetelt, die wel reeds eenige maanden geleden of onlangs tot leden der oude kamer waren gekozen, maar nog geen zitting hebben genomen. Hoog bezoek. Woensdagmiddag zijn de regeerende vorst en vorstin van Waldeck en Pyrmont met den trein van 1.11 uit Apeldoorn te Amsterdam aangekomen, vergezeld door een klein gevolg van twee dames en twee heeren. De vorst en vorstin reden onmiddellijk naai het paleis op den Damwaar zij werden opgewacht door den intendant Jhr. Six, die het gezelschap tot geleide verstrekte door de voornaamste zalen en vertrekken. Het bezoek duurde ongeveer een half uur, waarna de vorst en vorstin naar de Handels kade reden. Op het terrein van de maatschappij „Ne derland" werden de vorsten ontvangen door den directeur, den heer J. Boissevain, en den inspecteur Bakker. Onder hun geleide be zichtigden zij het stoomschip „Prinses Sophie" en maakten daarbij een wandeling door de voornaams!e gedeelten van het zeekasteel. Hierna werd met een bootje de „Adeh" een tocht over het IJ gemaakt, hetgeen echter om den regen niet laDg duurde, 's Middags vertrokken de vorst en vorstin het diner op het. Loo terug waren, bezoek geschiedde in strikt incognito. N. v. d. Een gevaarlijk persoon. Men schrijft uit Oudewater Rotr. Ct. Reeds sedert geruim en tijd loopt hier een idioot rond die soms overal brutaal aan schellende om onderstand bedelt; geeft ge hem nietsdan verwenscht hij u met de verschrikkelijkste vloeken. Vrouwen en kin deren vreezen hem zeerdaar hij, zoo ge hem van uw eigendom jaagtniet alleen dreigt, maar zelfs tot daden zou overgaan zooals hij onlangs, toen iemand hem uit zijn weiland joeg, dien persoon met zijn stok heeft gedreigd en nageloopen, zoodat deze moest vluchten op een schuit, die aan de andere zijde van deü weg in den IJsel lag. Eenigen tijd geleden is hij van gemeentewege bij een inwoner besteed geweest; dit ging eerst goed, doch later werd hij zoo ondeugend, dat de raenschen hem niet wilden houden, en sedert loopt hij rond, zeer slecht gekleed, vol vuil en ongedierte, en wordt hij 's avonds duor de politie iu de z g. Nor (een gewelf onder de pui van het raadhuis) onder dak gebracht. Als naar gewoonte zat hij daar Woensdag avond ook, toen om een uur of tien door een jongen werd bemerkt dat een dikke damp uit het hok steeg. Spoedig was de politie gewaarschuwd, die Nap (zoo heet de man) uit zijn benauwde positie verloste. Het had niet lang meer moeten duren of hij zou gestikt ziju. Hij vertelde lachend dat hij eene pijp, lucifers enz., in zijn kousen had verborgen, en toen den boel maar eens had aangestoken om te zien of het branden wilde. De brand zelf werd met een der op het raadhuis aanwezige kleine spuiten gebluscht. Nu zou elkeen meenen, dat zoo'n gevaarlijk individu dadelijk op een andere plaats in veiligheid zou gebracht worden, doch hier liet men den brandstichter loopen, en toen hij na eenigen tijd verklaarde eens te gaan kuieren (wandelen), werd hij eenvoudig van verre gevolgd, en een zucht van verlichting ontsnapte onzen politieman, toen de persoon wien opgedragen was hem te volgen ver klaarde dat Nap het grondgebied der gemeen te had verlaten en op Papecop was aangezakt. At je li. (Officieel telegram). „Een colonne is van Kota Radje uitgerukt tot het verdrijven van benden uit het terrein tusschen Tjot Mantjang, Toba en Selimoen. Zij wordt gesteund door eene colonne van Tjot Mantjang' die over het oostelijk gebergte naar Lam Toba, en door eene colonne van Gleiëng, die benoor den Selimoen gaat. In een gevecht met eene bende in het bergterrein zuidelijk van Indrapoeri werden da aanvoerder en vier man der bende dood geschoten". In dezelfde categorie verwierf een 3en prijs, eeue merrie van A. Z. Snoek te Almkerkweder naar Apeldoorn, zoodat zij reeds aan Voor het Concours Hippique, te geven op Zon dag 29 Augustus, door het Uitvoerend Comité der tentoonstelling van Noord-Brabantsclie Nijverheid te 's-Hcrtogenbosch, zijn ingeschreven als volgt I. Concours voor het schoonste en best gaan de rijtuigpaard, ingespannen voor een twee- of vierwielig rijtuig, minimum taille 1.50 M. toe- behoorende aan particulieren. Erra, zwarte merrie, van H. A. J. Verhoeven, Heusden. Norma, merrie, van J. Jurgens, Osch. Isabelle, ruin. van J. Jurgens, Osch. Roza, zwarte merrie, van Jos, Houben Tilburg. Bobby, roodsch. ruin, van J. Van Kuijk JGz., Zalt-Bommel. Ali, vos ruin, van W. L. Van Warmelo, Breda. Astra, donk. br. bles merrie, van G. A. Ophorst, Dordrecht. Noginger, zwarte merrie, van Gust. Van Rijc- kevorsel, 's Bosch. Nora, bruine merrie, van Leon. Spierings, 's- Bosch. Ready, bruine ruin, van Mr. Alph. Van Rijcke- vorsel, Bokstel. Ready, vos ruin, van Jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Wfilebois, 's-Bosch. Jenny, schimmel merrie, van C. A. Teulings, 's-Bosch (ter opluistering). II. Concours voor het schoonste en best gaande rijpaard. Mika, zwarte merrie, van Jan Diepen, Tilburg. Little Billy, bruine ruin, van Jhr. C. De Pesters, Zeist. Api. bruine merrie, van L. H. Eberson luit. huz. Roermond. Kitty, donkerbr. merrie, van J. L. Camerling Helmolt, ritm. huz. Roermond. Go-on, lichtbr. merrie, van F. H. Abbing, luit. veld-art. Breda. Curagh King, goud vos ruin, van J. G. C. Ver meulen, luit. kon. mar. 's-Bosch. Mary, bruine merrie van N. J. C. J. Thirion, luit. huz. Venloo. Miss Mary, donkerbruin. Iers. merrie, van J. Jurjans, luit. huz- Amersfoort. Deary, vos merrie, van G. J. Mari9, luit. esc. ordonnansen Amersfoort. Johny, bruine Cob. ruin, van J. J. Neuman, loit. huz. Roermond. III. Concours voor het schoonste en best gaande rijtuigpaard, ingespaanen voor een twee- of vier-

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5