otaris BINK, Notaris RANT, A. J. BINK, binnenland" Advertentién. Paarlen uit Gods Woord, Dnitschland. Italië. Amerika. verpachten publiek verkoopen verkoopen: T. SLAGTER, uitgever. Zitting kantongerecht Waalwijk. GETROUWD Mr. J. J. J. D. BINK L om te hooien, op Vrijdag 10 September 1897, In de Stationsstraat te Waalwijk. 2 September bij INZET en 16 Sept. 1897 bij TOESLAG, Chr. Scheurkalender voor 1898 Fraai schild. Wederverkoopers gevraagd. December vorig jaar reeds uitverkocht. Aanbevolen doorN. Pr. Gron. Ct. PatrimoniumGideon Chr. Weekbl. voor Dordrecht; Utrechtsche Friesche en Rotterd. Kerkbode Prote&t. NoordbrabanterGeref. Jongelingsblad; De JongelingsbodeDoet. WeekbladKeuvclaar; Vriend van Oud en Jong; Neerl, Volksblad Boodschapper enz. schrijven is gericht, waarin van hem geeischt wordt dat hij een categoriek anl woord geeft op de hem gestelde vragen; anderzijds meldt de Mémorial Diplomatique, dat de emir alle mollah's en andere Mohammedaansche pries ters naar Kaboel ontboden heeft om met hen te beraadslagen. De emir heeft hun gelast hun volgelingen voor te bereiden op een heiligen ooriog i ti een opgave van alle weerbare mannen gevraagd. Uit Zanzibar wordt gemeld dat de koning van Oeganda, die een opstand tegen het Engelsche bestuur wilde uitlokken, door de Britsche troepen verslagen is engevan:en zit op Duiisch grondgebied. Waarschijnlijk wordt zijn zoon onder toezicht van een regent tot koning uitgeroepen. Het program van de Duilsche manoeuvres bij Homburg en de ontvangst van den koning en de koningin van Italic1, is als volgt: Het Duitsche keizerlijk paar zal te Homburg aankomen in den ochtend van 3 September. In den namiddag worden de koning en de koningin van Italië verwelkomd. Zaterdag morgen wapenschouwing, 's Avonds groot luochfeestmaal op het Kurhaus.Zondagechtend op Friedrichshof, 's avonds concert op het kasieel en gala-voorstelling. Maandag ma noeuvres. Dinsdag 7 September manoeuvres en 's avonds gala-voorstelling in den schouw burg te Wiesbaden. Woensdagochtend ma noeuvres, 's avonds gala-voorstellingDon derdag manoeuvre?, 's middags bloemenfeest, 's avonds bal. Vrijdag 10 September keeren de Italiaansche sovvereinen naar Rome terug. Geueraal Pelloux, de Italiaansche minister van oorlog, moet in den ministerraad ten sterkste verzet aangeteekend hebben tegen het afstaan van Adikaja, welks ver sterking 3 miljoen lire gekost heeft, aan Abessinic. Maar daar Adikaja ongeveer 45 kilomeier ten zuiden van de door Menelik voorgestelde grenslijn ligt, en deze overigens aannemelijk geacht wordt, vreest men dat het niet gelukken zal, die plaats voor Italië te behouden. Majoor Nerazzini is naar Monza vertrokkken. Te Chicago zijn proeven genomen met een nieuw ontploffingswerktuig, dat eene omwen teling in de zeeoorlogen zal teweegbrengen. Het weiktuig heeff bij een ontploffing onder water op een diepte van 15 voet een water zuil van 15 voet omhoog geworpen. Met een kanon geworpen kan het op eene bepaalde diepte ontploffen. De dochter van Don Carlos, die door den Italiaanschen schilder Folchi geschaakt F, werd te New York van haar valies, waarin het grootste gedeelte van haar geld zat, be roofd. De New-York Herald bood den schilder 1200 pond sterling voor zijn gedenk schriften, doch deze weigerde. Folchi maakt nu fresco's in een particuliere woning en de prinses werkt van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds in een modemagazijn, dat door haar heel veel nieuwe klanten heeft gekregen. De prinses heeft uok aanbiedingen van spelle- bazen ontvangen, doch wil liever van honger sterven, dan op de planken verschijnen. WAALWIJK, 1 Sept. 1897. Kouinginnc Terjaardag. Bij gelegenheid van den 17den verjaardag onzer geëerbiedigde koningin „Wilhelmina" wapperde van alle openbare en vele particu liere gebouwen de nationale driekleur. Des avonds gaven onze beide harmonieën St. Crispijn en l'Espérance op de markt ge- legenheidsconceTten, die besloten werden met de nationale liederen. Het behoeft niet gezegd, dat dit alles eene enorme menschenmassa op de been bracht en de lui vroolijk stemde. Benoemingen. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin zijn benoemd: lol ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst commissaris der koningin in Noordbrabant dr. H. F. Kuyper, inspecteur van den arbeid te Breda; tot ridder in de orde van Oranje Nassau G. de Nijsdeken en pastoor te Oosterhout. Boerenbond en boerenleenbanken Het centraal bestuur van den Nederland schen Boerenbond heeft in zijne vergadering van 14 Aug. te Utrecht de statuten vastge steld voor boerenleenbanken. In hoofdzaak is gevolgd het ontwerp, ingediend door eene commissie uit de Nd. Brabantsche provinciale afdeeling. Ora lid te kunnen zijn, wordt daarbij geeischt »dat men godsdienst, huisge zin en eigendomsrecht in christelijken zin als de grondslagen der samenleving erkenne en zijn gedrag daarnaar regele.» Het bedrijfskapitaal zal worden verkregen door het in leen nemen van gelden en dooi de aandeden der leden. Van niet-leden zal alleen worden geleend indien zulks blijkt noodig te zijn en voorschotten worden alleen verstrekt aan ledenop korten termijn tot één jaar en op langen termijn tot op 10 jaar. Op het voetsnoor van de Duitsche en Vlaamsche Raiffeisenkassen is aangenomen solidaire onbeperkte aansprakelijkheid der leden voor de verbintenissen der vereeniging. De verschillende plaatselijke verecnigingen zullen verbonden zjn door een zoogenaamde centrale kas, wier werkkring hoofdzakelijk die van bankier is tegenover de plaatselijke kassen zij geeft aan deze voorschotten waar zij te koit mochten komen en neemt van haar de ledig liggende gelden in leening. Aan het hoofd van elke plaatselijke ver eeniging staat een bestuur en een raad van toezicht, die onbezoldigd moeten zijn en een kassier. Bovendien wordt voor iedere provincie eene commissie van bijstand benoemd, bestaande uit drie leden terwijl als hoofd-adviseur optreedt een inspecteur, die zoo noodig overleg pleegt met deze provinciale commissien. Voor deze laatste betrekking werd benoemd de heer L. van Rijckevorsel te Vuchtelke afdeeling van den Boerenbond kan dezen persoonlijk doen overkomen om gemeen schappelijk met hem eui Raiffeisenkas op te richten. Handel met den Transvaal Door den heer F. J. Domela Nieuwenhuis, onzen consul-generaal te Pretoria, is een verzameling monsters, met beschrijving, bijeengebracht van verschillende in de Zuid Afrikaansche republiek goed gangbare artike len in den groothandel. De verzameling zal gedurende September zijn te bezichtigen ten stadhuize te Amsterdam, aan het bureau der kamer van koophandel aldaar. Daarna zal zij in andere plaatsen worden uitgestald. De verzameling van monsters bevat: pomade, kampketels handdoeken zakdoeken, over hemden, „Blue Twill", Turksch rood doek, wollen dekenskatoenen dekens met ééne roode streep, Duitsche »cotton .singlets", „White Mole trousers", Kafferdekens (sambesi figured rugs), St. Georges stripe rugs (Kaffer dekens zijn een zeer belaugrijk artikel; veel variatie in de patronen is noodig), „Normau Stripe", „Geracl", „German Prints" (de betere kwaliteiten worden meest door de boeren, de mindere door de Kaffers gekocht), garen op klossen hemden, Kafferdoeken (met nieuwe patronen zou in dit artikel veel te doen zijn), sporthemden, Kaffer-snuifdoozeh touw (sash cord) touw (jute liue), dat voor het naaien van zakken wordt gebruikt, spiegelijes met houten lijst, halters, (head collars) „schoenen» »iederen armbanden," „lederen geldgordels", ijzeren potten van i/2 en 1 gallon, Kafir Picks, Kafir Hoes, zwarte geborduurde shawls. Dure druiven. Dat de Waalwijksche schoenmakers grap - penmakers zijn, is algemeen bekend; ook i? er zeker niets tegen dat zij tusschenbeide eens een aardigheidje uithalen als ze het maar niet te vèr drijven. Het volgende moet hier dezer dagen gebeurd zijn; we verhalen het, zooals 't ons door den volksmond verteld is, zonder ons voor de juistheid verantwoordelijk te stellen. Een schoenmaker aau den Hoek, dien wij door de letter C. zullen aanduiden, vertelde aan den werkstoel zittende, dat zijn vrouw zoo'n zin had in druiven. Een jeugdig volge ling van St. Crispijn, (laat ons hem Tr. noe men) wist wel waar heerlijke diuiven stonden, die gemakkelijk te grijpen waren. Een plan werd gemaakt om 's avonds het begeerde fruit te gaan halen. Intusschen had hiervan de eigenaar der druiven (we zullen hem D. noemen) op de eene of andere wijze de lucht gekregen en in verband hiermede maatregelen genomen. Met een kennis (stel V.) maakte hij het volgende plan: Hij zelf zou zijn druiven bewaken om den ongenooden indringer zoo mogelijk te grijpen. V. zou zich wapenen met een geweer, waai van de lading meer was ingericht om veel leven te maken, dan om iemand te kwetsen. Nog werd dea druivenliefhebber een andere ver rassing bereid. Boven een poort, waarlangs de inval ver wacht werd, werd zeker vaatwerk gesteld in gebruik in slaapkamers; dit, gevuld met zekere alles behalve welriekende stof, die de boer gaarne op zijnen akker heeft, zou op een gegeven oogeublik door middel van een touwtje worden omgetrokken,zoodat de inhoud zich over den roover zou uitstoiten. Tegen half elf waren de bewakers op hun posi; bij het toestel op de poort een jongen. Tegen elf uur werd eeu hand gestoken door een gat in de poort, welke hand zich begeeiig naar de druiven uitstrekte, rnaar on middellijk door D. stevig werd vastgegrepen en gehouden. Door het hierdoor ontstane gedruisch opmerkzaam gemaakt, loste de andere bewaker een geweerschot, dat rnet een hevigen knal door de buurt weerklonk, en Tr. die op een afstand stond, van schrik iu zwijm deed vallen. Het toestel op de poort werkte niet, doordat de jongen, met de bediening belast, 't lange wachten zeker moede, in genisten slaap was gevallen op zijn post. Na eenige worsteling kwam de vastgehouden hand los en de eigenaar ervan koos het hazenpad. Ëenigen tijd later kwam hij bij D. binnen en verhaalde daar dat hij met zijn vrouw aan een glaasje zittende een zwaar schot had gehoord cn dat het te vreezen was, dat er een ongeluk zou zijn gebeurd. Toen D. hem hierop antwoordde, dat hij iedereen zou doodschieten, die kwam om zijn druiven te stelen stond C. te rillen en te beven. 's Anderen daags vertelde Tr. aan C. dat het mis zou loopen, want dat D. van plan was naar den wachtmeester te gaan, om 't zaakje aan te geven. C. voor de gevolgen beducht begaf zich om de zaak te sussen, naar I). Deze was hierioe wel bereid; de flesch werd gevuld en onder 't gebruik van een borreltje werd de zaak in der minne geschiktmaar 't kostte C. al wat hij van zijn weekgeld over had voor hem zeker een belangrijke som, te meer daar hij nog geen druiven gehad had. Baldadigheid. Gisternacht weiden bij een ingezetene alhier vier glasruiten vernield. De dader is niet onbekend, doch men vreest hem. Te Waspik op de kermis hadden eenige militairen uit het garnizoen Geertruidenberg de aardigheid bij een kastelein den inventaris zijrer herberg te vernielen. De daders zullen wel bekend worden. Bij de jongste beeltenis van II. UI. onze nu zeventienjarige Koningin. Lief voorwerp van Gods zegen Zoo rijk door Hem bedeeld, Hoe juicht Uw volk U tegen Op d'aanblik van Uw beeld Het oog verraadt de ontroering In d'ongeschreiden traan, Het hart de geestvervoering Door heviger te slaan. Bekoorlijke en volschoone, Te schooner door Uw deugd! Verhoogt een Koniugskrone Den luister van Uw jeugd Haar siert Uw vorst'lijk wezen, Dat eigen glansen spreidt, Waarin wij reinheid lezen En zachte majesteit. Wie, als Gij zult regeeren, Die U den eed van trouw Niet stil of luide zweren En heilig houden zou Wie, waar Uw vlag moog zweven, Uw vaandel staan geplant, Niet klaar staan met zijn leven Voor U en 'c Vaderland Haast grijpt Uw hand de toornen, De toornen van 't bewind Dan is de dag gekomen, Oranjevan uw Kind. De jonge mannen scharen Zich juichende om Haar troon De grijze ontkent zijn jaren En stelt den jubeltoon. Augustus 1897. (H.) NICOLAAS BEETS. De koninginnen tc Arnhem. Zaterdagmiddag brachten Hare Majesteiten de koninginnen een bezoek aan Arnhem. De ontvangst kenmerkte zich door bijzondere hartelijkheid van de zijde der bevolking. Overal, waar de koninginnen langs kwamen, klonk blij gejuich en werden hare majestei ten ondubbelzinnige blijken van verknochtheid en hulde gebrachi; telkens weer moest het rijtuig stilhouden, omdat weer een bouquet werd aangeboden. De voorbank van het staatsierijtuig geleek eeu groote bloemtuil. De koningin was gekleed in een licht blauw satijnen gewaad, gebrocheerd met kleine roode bloempjes en droeg een capothoed met witte veeren. De regentes was in het zwart. Bezocht werden het St. Elisabethsgasthuis, de Groote Kerk, het Burgerweeshuisde Schilderijententoonstelling in Musis", het Gemeentehuis en de tentoonstelling op Sons- beek. Een indrukwekkende hulde werd HH. MM. gebracht bij de tweede fontein aau den Jans- buitensingelwaar een 60tal invaliden van Bronbeek met hun muziek opgesteld waren. De muziek speelde het „Wilhelmus", terwijl het dochtertje van majoor Schwing HH. MM. bouquetten aanbood. In het Burgerweeshuis werd door een kinderkoor bij de komst van hare majesteiten het //Koningiunelied", gecomponeerd door den heer J. Werp, gezongen. 's Avonds werd op verschillende stadsge deelten geïllumineerd, terwijl een schitterend vuurwerk den feestdag besloot. Bij het aansteken der illuminatie raakte de schoone boog hoek Roggestraat en Land van de Markt in brand. In een oogenblik verslond het vuur het droge bouwsel van dennelatten en sparregroen, zoodat weldru de fraaie boog afgebrand was. Kamper ui. Iemand had dezer dagen een valschen rijks daalder outvangeo, Hij besefte dat zijn plicht hem gebood, dien op te zenden naar de Rijksmunt te Utrecht, wat hij dan ook on middellijk deed per postwissel De afzender woont te .Kampen Van 27 Augustus 1897. B. van E. te Vlijmen, dronkenschap, f 2b. of2 d. h. M. H. te Vlijmen, vischdelict, f 3 b. of 2 d. h., met verbeurdv. en vernieling van den strik. 1 C. S., 2 J. A. v. d. W., te Waalwijk, overtred. veld p., ieder in zes boeten van vijftig cent of 1 d. h. voor iedere boete. J. C. te Waspik, pol. overtr., 2 boeten van f 0.50 en 1 boete van f 1.50 of 1 d. h. voor iedere boete. J.de R. teCapelle, overtr. prov. reglement, f 5 b. of 3 d. h. 1 W. K., 2 J. K. te Sprang, nachtgerucht, ieder f 10 b. of 3 d. h. ieder. A. v. G. te Baardwijk, dron kenschap, hechtenisstraf van 3 d. A. C. S. te Tilburg, straatschenderij, vrijgesproken. M. T. te Amersfoort, pol. overtr., f 3 b, of 2 d. h. A. G. te Sprang, voerwezen, vrijgesproken. J. T. to Capetle, overtr. prov. reglement, f 5 b. of 3 d. h. C. K. te Vlijmen, dronkenschap, i 2 b. of 2 d. h. J. J. te Meppel, overtr. veldp., f 3 b. of 3 d. h. K. L. te Bezooien po), overtr., ontslagen van rechtsvervolging. L. J. O. te Waalwijk, alsvoor, f 2 b. of 2 d. g. 1 J. G. v. R., 2 S. v. d. L., 3 II. v. E., 4 II. J. P. te Waalwijk, die sub. 1, 2 en 4 ieder f 5 b. of 3 d. h die sub. 3 vrijge sproken. A. A. S. te Waspik, pol. overtred., f 1,50 b of 1 d h. A. L. te Baardwijk, voerwe zen, f 0.50 b. of '1 d. h. J. J. v. L. te Waalwijk, pol. overtr., 3 b. van 1" 0.50 of 1 d. h. voor iedere boete. 1 E. S 2 A. K. te Vlijmen, naclitgerucht, ieder f 3 b. of 2 d. li. ieder. W. G. te Kaatsheu vel, voerwezen 2 maal f 2 b. of 2 d. h. voor iedere boete. 1 C. T., 2 J. F. te Waalwijk, openb. dronkenschap, ieder f2 b. of 2 d. h. ieder. 1 P. D., 2 B. v. d. A. tc Bezooien, alsvoor, ieder f 2 b. of 2 d. h. ieder /V. B te Waspik, dronken schap, f 1 b. of i d. li, P. v. E. te Waspik, als voor 1' 2 b. of 2 d. h. P. A. v. I. te Waspik, nachtgerucht, f 5 b. of 3 d. h. A. v. N. te Dru- nen, jachidelict, 2 boeten van f 5 of 3 d. h. voor iedere boete. A. v. M. te Waalwijk, overtr. veldp. 2 b. van 1 0.50 of 1 d. h. iedere boete. D. V. te Veen, dronkenschap f 5 b. of 3 d. h. P. H. P. te Waalwijk, overtr. veldp., f 0.50 b. of 1 d. h. H. v. E. te Oosterhout., voerwezen, f2 b. of 1 d. h. L. J. te Nieuwkuik, dronkenschap, f2b. of 2d. h. EN M. H. ALKEN. ^Koulen^'j 31 Augustus 1897. te Waalwijk, zal Donderdag 9 September 1897, voormiddags 10 ure, bij F. VAN WAGEN BERG te Haarsteeg Onder Ammerzode, Well en TIedikkuizen, de tweede snede van: Den Elderwaard in 5 perceelen. Den Hoogen Omloop in 27 perceelen, Den Hoogen Musschenwaard in 5 perceelen Den Lagen Musschenwaard in 5 perceelen. Het Bernsche veld of de Sompen. te Waalwijk, zal voor Hendrik Ver stegen, aannemer te WAALWIJK, 's morgens lia'f twaalf uur 20.000 nieuwe steenen in partijen; Oude steenen pannen plankenbalken kortelingstouwen, bakken, ladders, kruiwagen deuren ramen, ribben ankers, buizen enz. Koopen boven f 3kunnen, mits be kende borgen stellendebetaald worden KERSTMIS aanstaande. "DE NOTARIS le Waalwijk, zal voor de Erven van den ZeerEerw.Heer VAN SLUIJSVELT op telkens voorm. elf ure, ter herberge van de Kind. van Beurden, te Dussen, ONDER EMM1KHOVEN Een perceel Weiland, Den Duyl', sectie B. nos. 229 en 230, groot 2.77.50 hectaren. Is verschenen en bij alle soliede boekhandelaren te bekomen: Prijs 30 Ct., fr. p. post 3 772 Ct. Voor uitdeeling 10 ex. h. 27 72 ct„ 25 ex. 25 ct., 50 ex. 24 ct., 100 ex. 2272 ct., 250 ex. a 22 ct. KOLLUM.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3