Nummer 70. Zondag 5 September 1897, Tweede Blad. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITY OERINGEK^"^ ^ty»a«c»»uKnatflgi-r x'gTJCwy^fjr'jnM» mxmjaagBB Te B-ussel is dezer dagen een Duitsche anarchist aangehouden, die den wellnidenden naam Gusiav Daubenspeck diaagt, maar meer nog dan door dien naam de aandacht trekt door het hem toegeschreven voornemen om den Duitschen keizer te vermoorden. Dau benspeck heeft een tijdje in Londen gewoond maar is pas eenige dagen in Duitschland geweest. Een landgenoot, die door toespe lingen van een vriend van Daubenspeck er achter gekomen was dat deze iets in 't schild voerde en op 't punt, was naar Duitschland terug te keeren, heeft hem verklikt. Te Rouaan, waar Felix Faure op zijn reis naar Havre, twintig minuten &tilhield, werd hij gecomplimenteerd door den burgemeester Laurent en den president der kamer van koophandel, den senator Waddingtun. Deze zeide dat het bevestigen van het verbond tusschen de twee natiën het evenwicht der machtsverhouding in Europa gewijzigd had, en, dat het woord vrede in zulke grootsche omstandigheden den handel een tijdperk van rust en welvaart waarborgde, waaraan men in de laatste maanden niet gewend was geweest. De algemeenheid der versieringen en van de geestdrift onder de bevolking was onge evenaard, maar te Havre waar de president te vijf uur aankwam, was het nog erger, üe burgemeester wenschte den president geluk met de groote daad in het belang van het vaderland verricht. Faure reed echter zoo spoedig mogelijk naar het landhuis, waar zijn vrouw en dochter hem wachtten, en men zal hem die lang ontbeerde rust wel gunnen. De aartsbischoppen van Lyon en Tours hebben evenals Mgr. Richard een Te Deum verordend, om het groote feit te vieren. De plechtigheid in de kerk van het H. Hart te Parijs, gisteren, is bijgewoond door den pauselijken nuntius. Ook in de protestantsche kerken en in de synagoge zal Zondag Gods zegen over Frankrijk en Rusland ingeroepen worden, wegens het sluiten van een verbond dat zoo bevorderlijk is aan het behoud van den vrede." Dinsdagavond hebben er ook nog chau vinistische betoogingen te Parijs plaats gehad. Op het plein voor tie opera is door de politie een troep manifestanten uiteengedreven, die: Weg met Duitschland Leve Elzas Lotharin- geu Naar Berlijn schreeuwden. Een lOtal levenmakers ziju gearresteerd, Ook voor de Britsche ambassade, werden personen aan gehouden, die: Leve Rusland! Weg met Engeland riepen. Het bericht, dat Spanje met Duitschland onderhandeld heeft over het nemeu van repressieve maatregelen tegen de anarchisten wordt tegengesproken. De regeering houdt zich wel bezig met de quaestie der verbanning van anarchisten, die door geen enkele regeering, ook niet door de Engelsche toegelaten worden. Er zit niets anders op dan hen naar eene Zuid-Ameri- kaansche republiek of naar eene verre Spaan- sche bezitting te sturen. De Spaansche ministerraad heeft de sterkte der volgende lichting vastgesteld op 80000 man, waarvan 40000 voor de koloniën be stemd zijn. en wel 27500 voor Cuba en de overige voor de Filippijnen en Porterica. In een telegram uit Havana wordt be richt, dat in de gevechten der laatste zes dagen 259 opstandelingen gedood zijn en 447 zich onderworpen hebben. De Span jaarden hadden 25 dooder. en 56 gewondeu. De reis van den Carlistenleider Cevalbo naar Luzern, waar Don Carlos vertoeft, heeft te Madrid bezorgdheid verwekt. De regee ring heeft uitgebreide maatregelen ter onder drukking van elke Carlistische poging lot oproer genomen, daar men de vredelievende verklaringen van den kroonpretendent wan trouwt. Gisteren is te Mayfield een ernstig ongeluk gebeurd op de Londen, Brighton en South- Coast Railway. De trein, die omstreeks kwart over acht uit Eastbourne vertrekt, is tusschen Heathfield en Mayfield gederailleerd en van den spoorwegdijk gestort, die daar zeer stijl is. De conducteur en drie passagiers werden gedood en een 30tal personen gekwetst. De Engelsche vlootvoogd bij Kreta heeft Dinsdag niet medegedaan aan de feestelijk heden ter eere van den verjaardag der troons bestijging van den sultan. De laatste berichten van de Zuid-Afgaan- sche grens zijn ernstig. Een post te Gazar- bund, in Beloetsjistan, met een bezetting van inboorlingen is Zondagnacht aangevallen; van de bezetting werden er gedood. Cavalerie zet de aanvallers na. Uit het Swat-dal komen twee uiteenloopende berichten. Volgens het eene heeft een stam op den rechteroever der Swal geweren, waar onder een paar Sniders en Martini'sen zwaaiden uitgeleverd. Volgens het andere is een leerling van den Gekken Moellah daar weer bezig onrust te stoken. De Afridi's hebben, volgens een telegram uit Peshawar dd. Dinsdag den Khaiber pas geheel ontruimdmaar uit Bombay werd geseinddat 4000 man in den pas gereed staan om eiken aanval af te slaan. Generaal Sir Bindon Blood heeft de versterkingen van Chakdara geïnspecteerd en den staat van verdedigbaarheid van dat fort nagegaan. Bij het jongste beleg van Chak dara was toch gebleken dat de vijand van de naburige hoogten in het fort kon vuren zonder zich zelf bioot te stellen, zoodat het zeer gevaarlijk was, zich in het fort van de eene groep gebouwen naar de andere te begeven. Vandaag zou de generaal naar Uch gaaD, waar kolonel Reid den Chan van Dir beschermt, die vreesde voor een aanval van den moelah Hadda. Men zegt dat deze laaste (de „gekke moelah") weer troepen verzamelt om Peshawar aan te vallen. Uit Madras wordt melding gemaakt van onlusten onder de Moplahsde fanatieke moslemin aan de kust van Malabar. Tot heden toe schijnt de beweging niet onrust wekkend. Galisjwe, de aan voeder van de opstan delingen in Britsch Betsjoeanaland is, zooals nader blijkt, gevangen genomeü op een vijftig mijlen van Koes, door kapitein Dennison, van de ruiterij van Slellaland. Hij zal wegen9 opstand en moord terechtstaan, en is voorloo pig in de gevangenis te Kimberley opgesloten. Duitsche bladen hebben gemeld, dat prinses Sophiade gemalin van den Griekschen kroonprins, binnen enkele dagen naar Duitsch land zou gaan en zich met haar hroe'der keizer Wilhelm II verzoend had. Het Griek- sche blad Ephimeris noemt dit bericht voor barig. Eenige leden van den «Kriegerverein" te Saarburg hebben onlangs den Franschen wielrijder Bourillon hun dank er voor betuigd, dat hij de Fransche kleuren, welke ook de hunne zijn, ter overwinning had gevoerd. De regeering heeft nu het bestuur dier vereeniging aangezegddat bedoelde leden geroyeerd moeten worden zoo nietdan wordt de vereeniging ontbonden. Een restaurateur die het adres mede onderteekend had, werd de vergunning ontnomen. Spoorwegongeluk. Bij het station Vohwinkel, niet ver van Elber- feld, zijn in den nacht van Zondag op Maan dag twee personentreinen in botsing gekomen. Twee personen zijn gedood, twaalf zwaar en twee licht gekwetst. De locomotieven en verscheiden wagens werden geheel vernield. Dit is nu al het twaalfde spoorwegongeluk in Duitschland, sedert 1 Juli. De weg tusschen Steele en Vohwinkel heeft dubbel spoor, maar om de een of andere reden moeten de treinen naar en van Steele te Vohwinkel op hetzelfde spoor binnenkomen en afgaan. Daarenboven is er een sterke kromming vlak bij het station. Zondagnacht was de trein uit Steele nog onderweg, tuen het sein voor het vertrek van den trein naar Steele gegeven werd. De machinisten konden wegens de kromming van den weg eikaars treinen niet zien aankomen, en de botsing was dus onvermijdelijk. Het was een vreese- lijke schok, verscheiden wagens werden aan splinters geslagen en als er toevallig niet zoo weinig reizigers in den trein gezeten hadden, zou de ramp ontzettend geweest zijn. Twee vrouwen zijn zoo zwaar gekwetst, dat zij wel sterven zullen. Een kond als redder. Het Vaterland verhaalt hoe een hond aan het reddingswerk bij het spoorwegongeluk in Beieren heeft medegeholpen. Toen de ge kwetste passagiers van onder de overblijfselen der spoorwegwaggons werden weggehaald stond een groote bruine hond bij een der coupés te huilen en te janken tot een der aanwezigen hem van zijn muilband bevrijdde. Daarna ging het dier met alle kracht aan het opruimen van de stukken hout en ijzer die zijn meester, een leerling aan de hout- vestersschool te Neuhausbedekten. Het bloed liep het trouwe beest weldra van bek en poolen daar het glas van de gebroken ruiten overal verspreid lag. Het bleek na derhand dat de meester van den hond geheel ongedeerd was gebleven. De vreugde van den hond bij het wederzien was roerend om te zien. HOMBURG, 3 September. De koning en de koningin van Italië kwamen heden middag hier aan en werden door den keizer en de keizerin, prins Albrecht, den hertog van Cambridge en gevolg ontvangen. Zoodra de trein stilhield trad keizer Wilhelm op den koninklijken wagen toe, begroette en kuste koningin Margaretha op beide wangen en omaimde en kuste koning Humbert herhaal delijk. Daarop volgde de rit naar het slot. Infanterie stond langs de feestelijk versierde straten in haag geschaard. Voor het pavil joen van het Kurhaus stond de stoet stil. De eerste burgemeester begroette daar het ko ninklijke paar, dat hem hartelijk dankte. Het publiek juichte stormachtig toe. De Italiaansche regeering heeft de nieuwe organisatie van de kolonie Erythraea in grooie lijnen vastgesteld. De sterkte van het inlandsch leger van 8000 man wordt tot op de helft ingekrompen. De briefschrijver van de Daily Chronicle beweert van den Russischen minister van binnenland-che zaken. Goremyken gehoord te hebben dat de keizer de verbanning naar Siberie in zoover wil beperken, dat aan de boerengemeenten (de mir's) het recht om ieden die tegen de wetten zondigen met verbanning te straffen, ontnomen wordt. De door de gemeente veroordeelden zouden in groote gevangenissen in Europeesch Rusland worden opgesloten. Binnen een jaar zou deze verandering in werking treden. Het is echter zaak deze en dergelijke berichten met wan trouwen te bekijken. Van de afschaffing van de veel ergere administratieve verbanning hoort men ook niets meer. LIJST VAN BRIEVENgeadresseerd aan on bekenden Verzonden gedurende de le helft van Aug. Van Waalwijk 1. H. Heijser, Amsterdam 2. Van Entering. Rotterdam. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 8756,31 terugbetaald f3496,415. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2512. WAALWIJK. Zondag 5 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. De Avond. Jacobs. 2. 2 en 3 uit Eine nacht auf dem Meere. Tschirch. Hardanger Brauttahr Kjerulf. WAALWIJK, 4 Sept. 1897. Loterij Tentoonstelling. Wij vestigen de aandacht vau het publiek op de achterstaande advertentie van de „lo terj» verbonden aan de tentoonstelling van Noprdbrabantsche Nijverheid te 's Bosch. Leest men ze eens goed over, bedenkt men eens, dat men voor den geringen prijs van f 1 een goede kans heeft op een landauer met 2 paarden of daarvoor f 2000 en verder op een prachtig slaapkamerameublement pianino's rijwielen brandkasten, te zamen duizend prijzendie alle zeer schoon en waardevol zijn, dan komt men tot de conclusie dat het eene flinke, degelijke verloting is met veel kans, en dat de prijs der loten zeer gering is en neemt er gauw eenige. De loten zijn bij den uitgever van dit blad verkrijgbaar. Mond— en kluuwzeei. Het bestuur der vereeniging „De Veehan del» te Leeuwarden heeft een open brief gericht aan de veerartsen, behoorende tot het veeartsenij kundig staatstoezicht in Nederland, waarin er op wordt gewezen, dat alle maat regelen tegen de uitbreiding van het mond en klauwzeer op dit oogenblik niet meer in staat zijn den vooruitgang te stuiten. De vereeuiging wil niet van de regeering verlangen deze ziekte te schrappen van de lijst der besmettelijke ziekten, waartegen de wet moet optreden maar meent dat het oogenblik gekomen is om de wet, wat deze ziekte betrefttijdelijk buiten werking te stellen, omdat van hare handhaving slechts last en nadeel voor vele bedrijven het gevolg is, zonder dat daaraan eenig nut gepaard gaat. Het bestuur noodigt daarom de veeartsen, alsmede allen die geroepen zijn in deze handelend op te treden, dringend uit, hun invloed bij de regeering aan te wenden om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. Moordaanslagen. re Raamsdonk heeft een hevige twist plaats gehad tusschen twee personen, waarbij de een, D. Achtenberg, den ander, zekeren K., in de zijde een wonde toebracht van 14 cM. lengte. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen eu de geneesheer verklaarde, dat de wonde van zulk een ernstigen aard is, dat men voor het behoud van den getroffene vreest. De dader, door de politie in arrest genomen, heelt bekend. Men meldt uit Werkendam In den laten avond van Woensdag is hier een moordaanslag gepleegd op zekeren Wouter Kieboom, vader van een talrijk huisgezin. De man kwam tegen half elf uit de herberg van D. v. d. W. aan den Sasdijk. In de herberg zelf was volgens verklaring van den kastelein, niets voorgevallen. De gewonde had er een partij biljart ge speeld met C. v. O. Een honderd meter voorbij de herberg schijnt hij aangevallen te zijn en vreeselijk gesneden. Op zijn hulp geroep kwam zijn eigen vrouw toesnellen, die daar dicht bij woont, en geholpen door een paar mannen werd K. voorzichtig op een kruiwagen naar huis gereden. Daar bleek dat hij acht diepe sneden over het hoofd en in den nek had ontvangen. Had hij een kwartier langer zoo aan den dijk gelegen, dan was hij doodgebloed. Op de plaats der misdaad werden eene zijden pet en een lange schoen gevonden blijkbaar van den aanvaller. De zwaatste verdenking rust op genoemden C. v. O., die bekend staat als een liefhebber van vechten. De gemeentepolitie doet scherp onderzoek. Ook de wachtmeester der matechaussée uit Woudrichem is onmirldellijk mei het gepleegde feit in kennis gesteld. In Den Bosch is een kindermoord gepleegd. Het kind werd levend in een koffer gesloten en is daarin gestikt. Ruwe gasten Toen Woensdagavond de Meijersche stoom tram vertrok van St. Oedenrode naar Vechel, maakten eenige landwerkers twist met den landbouwer J. v. d. R., die zoo hoog liep, dat van de messen gebruik werd gemaakt waarbij de landbouwer zoodanig over het gelaat werd gesneden, dat hij zoo goed als onkenbaar was en onverwijld naar huis moest worden gebracht. Ook de ruiten der tram moesten^ het ontgelden en werden vernield. Bij de politie zijn de daders bekend. Jeugdige schipper. Twee aalvisschers van de Hei (onder ge meente Pernis) waren de vorige week uitge varen in een zalmschouw en met twee kleine bootjes, terwijl een der visschers zijn vierjarig zoontje meegenomen had. Des nachts lag de schouw bij het eiland Rozenburg, waar de visschers huDne kubben hadden uitgezet, toen zij met een der kleine bootjes uitvoeren om de kubben te gaan lichten. Teruggekomen vonden zij tot hun schrik ook het andere kleine bootje verdwenen en bleek bij onderzoek in de schouw dat het kind weg was. Men ging nu zoeken en eindelijk bezorgde een andere aalvisscher het kind met het bootje terug. De kleine was alleen opgestaan, had het bootje losgemaakt en was uitgevaren om «pa» te gaan opzoekentoen zijn geroep opgemerkt was door den anderen visscher die hem opnam. 't Is bijna niet te gelooven dat dit alles zoo zonder ongelukken afliep; een nachtelijke roeitocht van een 4jarig kind, in een zeer klein en rank bootje Bijua verdronken. Woensdagmiddag was het kindermeisje van den heer J. Plet, rijksveearts te Heerenveen, met dieDS vierjarig dochtertje in een bootje

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5