Bij ANTOON HELEN veikrijgbaari Paarlen uit Gods Woord, pakkisten. ANTOON TIELEN. LANS' XTÜASTOUT den heer VAN G O O L, Waalwijk. Advertentiën, TE KOOP Verkrijgbaar bij: Burgerlijke stand. Handelsberichten. Tentoonstellings-Marsch T. SLAGTER, uitgever. paart aan een zeer hoog extractgehalte een aan- genamen smaak en is daarom door pi. m. 1000 geneeskundigen aanbevolen. Provinciale Tentoonstelling van Noordbrabantsche Nijverheid. De Noordbrabantsche Chr. Scheurkalender voor 1898 Fraai schild. Wederverkoopers gevraagd. December vorig jaar reeds uitverkocht. Aanbevolen doorN. Pr. Gron. Ct. PatrimoniumGideon Chr. Weekbl. voor Dordrecht; Utrechtsche Friesche en Rotterd. Kerkbode Protest. NoordbrabanterGeref. Jongelingsblad De Jongelingsbode Doet. WeekbladKeuvelaar; Vriend van Oud en Jong; Neerl. Volksblad Boodschapper enz. KOLLUM. BIJ gegaan, liggende aan den kant van de diepe Van Engelenvaart. Door een onvoorzichtige beweging kantelde het lichte vaartuigje en beiden geraakten te water. Het kindermeisje was weldra gered doch toen het van den eersten schrik bekomen was, vroeg het naar de kleine. Het bleek, dat niemand gemerkt had, dat ook het kind in het water gevallen was en toen men dit vernam, was het reeds wegge zonken naar de diepte. Terstond begaven zich een viertal mannen te water. Na her haaldelijk gedoken te hebben, gelukte het P. Meijer de kleine boven te brengen doch schijnbaar waren de levensgeesten reeds geweken. Terstond werd geneeskundige hulp ontbo den, doch inmiddels begon de heer P. Zijlsta, beurtschipper op Amsterdam de bekende voorschriften omtrent de behandeling van drenkelingen toe te passen, en wel met zoo goed gevolg, dat toen de geneeskundige kwam, het kind reeds bijgebracht was en deze constateeren kon, dat er geen levensgevaar meer bestond. Aan het toepassen van die voorschriften heeft de kleine, die een minuut of zeven onder water was geweest, het behoud van haar leven te danken. Verdronken. Van een passagiersboot, die de Waal opvoer, viel een 4jarig kind, tusschen Nieuwaal en Zalt Bommelongemerkt in de rivier. De moederdie met dat kind op reis was, zat zoo druk in gesprek, dat zij, toen het ongeval gebeurde, tr niets van gewaar werd. Eerst voorbij Zalt Bommel miste zij haar kind; de geheele boot werd onder en boven doorzocht, maar nergens was het te vinden. Onder Nieuwaal werd kort daarna het lijkje gevischt. Brand. Woensdagnacht werd de boerenhofstede van den heer J. de Haan te Klein Bremen onder Zevenhuizen door den bliksem getroffen. Het geheele gebouw brandde tot den grond af. Niets werd gered. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Atjeh. Vervolg op het telegram van 30 Augustus: De eerste colonne kwam den 30sien te Kepaja Doewa en den 3lsten Augustus te Selimoen en Gleing zij werd den tweeden dag licht beschoten. De tweede colonne ontmoette geen vijand. Engeland en Atjeh Een onzer lezers zond ons een nummer van de Osnabrtlcker Volkszeitung, als een staaltje van hetgeen er in Duitsche couranten al zoo over Holland geschreven wordt. Wij lezen daar dat in koloniale kringen in Engeland wordt aangedrongen op een gewelddaad tegen Holland, naar aanleiding van het gebeurde met de „Pegu." Indien de Nederlandsche regeering geen voldoende schadeloosstelling bood of de zeeroovers een voorbeeldige straf deed ondergaan, zou Engeland kort en goed het noordelijk gedeelte van Sumatra door Engelsche troepen doen bezetten (Hbl.) Drunen. AaostaandeD Maandag viert Drunen een zeldzaam feest. De echtlieden Theodoius van Drunen eu Petronella Vermeulen her denken dan den dag waarop het vijftig jaar geleden is, dat zij zich in den echt verbonden. Dit feest wordt nog zeldzamer als men be denkt, dat de man reeds voor de tweede maal gehuwd is. Wij zeiden daar Drunen viert feest" en met recht want niet alleen de familie, maar heel Drunen deelt in de vreugde omdat het men schen zijn, die door hunne goedheid,braafheid, ijver, enz. de sympathie van alle Drunenaren hebben verworven. Ook wij sluiten ons bij hen aau, door hun onze hartelijkste felicitaties toe te voegen. Moge het hun beide gegeven zijn nog vele jaren in het midden hunner talrijke familie en en ook van Drunens ingezetenen in verdiende rust door te brengen. Dit is voorzeker ieders wensch Naar wij vernemen zal de dag met groote plechtigheid gevierd worden. 's Morgens plechtige hoogmis een serenade van beide harmonieën enz.; aan belangstelling zal het hun voorzeker niet ontbreken. Vrijboeven-Capel. Donderdagmorgen j.l ontstond een begin van brand in de woning van den heer M. v. d. W., bakker alhier Slechts met de uiterste krachtsinspanning slaagde men er in het vuur nog tijdig te blusschen. Aangewakkerd door den hevigen wind had de brand in zoo'n dicht bebouwde buurt groote vernielingen kunnen aanrichten Bezooicn. Woensdagavondwerd in een vechtpartij een zekeren De V. alhier, een ernstige wond met een mes aan het achter hoofd toegebracht. De gekwetste werd door dr. Van Gils verbonden. De zaak is in handen der politie. llengsten- en Veetentoonstelling. De inzendingen waren in velerlei opzicht belangrijk. Het bestuur der Bossche afdeeling van de Noordbrabantsche Maatschappij v&n Land bouwtevens regelings-comraissie, bestaande uit de heeren J. W. R. van Gulickvoorzitter. H. C. Godschalxonder-voorzitter. L J. C. Bogaerts penningmeester. Th. Pelssecretaris. Mr. A. H. Sassen lid leeft alle eer van zijn werk. Als adviseurs stonden de evengenoemde regelings-commissie welwillend ter zijde de heeren J. H. van den Bergh te Demen. H. P. van Erp, te Oss. G. E. Hagens Czte Zevenbergen. Jhr J. O. de Jong van Beek en Donk te Beek en Donk. E. J. M. J. Maiierte Moergestel. P. E. Michels, te Heusden. A. J. Montens te Teteringen. M. de. Roon Mz., te Raamsdonk. Sneep te Ossendrecht. B. Snoek te x\lmkerk. P. A. Thijssente Beers. A. J. Vlainings te 's Hertogenbosch. Als keurmeesters traden op de heeren: Voor het rundvee. A. Bleijenbergte Kuilenburg. G. B. Eindlich te Utrecht. Pli. K eizerte Eindhoven. Ck de Preterte Arnhem. G. W, Princéete Vucht. C. de Roonte Capelle. A. A. T. Stuivenberg, te Utrecht. A. M. Thijssente Beers. H. Voorspuite Groot-Ammers. Voor schapen en varkens J. Arts, te Haps J. Ponjée, te Rotterdam. H. Poelste Venrai Voor liengsten B. den Ouden te Opijnen. A PI. van der Horstte Gotlien. Jos. van Baalte Buren. Het getal inschrijvingen bedroeg in de afdeeling hengsten 50, stieren 40, melk- en kalfkoeien 35, vet vee £5, schapen 20 en varkens 10, in 't geheel dus 180 inschrij vingen, die op enkele na Woensdag alle aan de lijn stonden. Was het om de vele prachtige exemplaren, die aanwezig warenvoor de keurmeesters lang geen gemakkelijke taakhet waren van den anderen kant allen mannendoorkneed in 't vak en tegen hun uitspraken hoorden we dan ook geen verzet. Rijkskeuring van hengsten. Het was zeker een groot voordeel voor deze tentoonstellingdat de regelingscom missie er in geslaagd er aan verbonden te krijgen de groote hengstenkeuringdie jaarlijks van wege het rijk plaats heeft om prijzen aan niet minder dan f 600 f 400 en f 300. Deze keuringen geschieden ten overstaan van het lid van gedeputeerde staten Mr. Ii A. N. Gerrits door de volgende commissie: L. J. C. Bogaerts's Bosch, voorzitter, P. H. de BekkerEmpel M. Q. Buijs Ballotle luitenant der veldartillerie, als vertegenwoordiger van den minister van oorlog P. den OudenZevenbergen; M. Mzn. de RoonRaamsdonk L. G. P. Max 's Boschsecretaris-pen ningmeester. Bekroningen. Niet minder dan 24 dekhengsten van minstens 2^2 jaar ouddongen naar de prijzen mee die werden toegekend als volgt: Eene onderhoudsbijdrage van f 400 voor den 7-jarigen donkerbruinen hengst „Jonge Jago" van de kinderen J. van Lokven te Rosmalen. Eene dito van f 300 voor den b-jarigen voshengst Statesmanvan de Associatie te Zevenbergschen Hoek. Eene dito van f 200 voor den 5-jarigen vosbleshengst „Senatenr" van de vereeniging tot verbetering van liet paardenras te Steen bergen. Eene dito van f 200 voor den 3-jarigen zwartbruinen hengst „Hannibal" van A. A van den Berg te Haarlemwelke hengst in Noordbrabant zal worden gestationeerd. Eene dito van f 200 voor den 5-jarigen bruine hengst „Jolifeu" van Huibert Sneep te Eijnaart. De prijzen, uitgeloofd door de landbouw afdeeling werden behaald ah volgt Hengsten onverschillig van welk ras, ge boren in 1894 of vroeger, geschikt als land bouw-koetspaard en gedurende den dektijc van 1897 in Noordbrabant gestationeerd. le prijs, gouden medaille en f 30, Walt- ram, van de rijkscommissie. 2e prijs gouden medaille Alderic II van dezelfde commissie. Deze commissie heeft echter in overleg met de regelings-commissie besloten afstand te doen van deze prijzen ten bate van de twee daaropvolgend best gekeurde paarden zoodat alsnu die beide prijzen ten deel vielen aan 1. Associatie te Bosch, met Alderic. 2. J. van Beek voorzitter der associatie te Zevenbergschen Hoek, met Statesman. Hengsten onverschillig van welk ras, ge boren in 1894 of vroeger, uitsluitend ge schikt als werkpaarden gedurende den dektijd van 1897 in Noordbrabant gesta tioneerd. le prijs, eene gouden medaille en f 30. C. Ti miners Steenbergen Senateur, vos- des witte achtervoetengeb. in 1892 stamboekpaard. 2e prijseene gouden medaille. Associatie 's-Bosch Sultan. Hengsten onverschillig van welk ras geboren in 1895. le prijs, eene groote gouden medaille. Adr. Straver Wz., Babilonienbroek, bruin. 2e prijseene gouden maille. J. WestelakenRosmalen, Alexander afstammeling van Alderic Hengsten onverschillig van welk rfis geboren in 1896. le prijs, eene gouden medaille. J. W. de Graaff, MeeuwenSultan don ker bruin. 2e prijs, eene verguld zilveren medialle. Wed. N. Vermeulen, Nuland, roodbruin met witten voet. Bestuursprijs. Gebr. Oerlemans van de Schans, Drongelen, Frans, donker bruin, vader Waltrara, stam boek no. 328, moeder Emma II, stamboek no 1055. (Pr. Ct.) d. van Adrianas van Noort en Anna Maria Klerks. OVERLEDENPetras Wilhelmus van der Lee 13 dagen Lucia van Son 6 aanden Maria van Son 2 jaren Maria van den Bosch 10 maanden. SPRANG. Van 15 31 Augustus. GEBOREN: Catharina, dochter van Hendrik Jo hannes Hoevenaar en I-Iendrika Treffers Dientje, dochter van Matthijs van Dongen en Adriana Wilhelmina Glavimans Adri- aan, zoon von Jan Jacobus Oerlemans en Gerdina Hoefnagel Willem, zoon van Willem de Bie en Pieternella Haverhals tlUW. AFKONDIGING: Hubertus Netten, jra. oud 20 jaar met Elisabeth van Gils jd. oud 24 jaar van Raamsdonk. GEHUWD: Dingeman Groeneveld jm. oud 27 jaar van Hillegersberg met Geertrui Adriana Uittenbogaard jd. oud 24 j. Matthijs Johannes van Dongen jra. oud 29 jaar met Johanna Dingena Klootwijk jd. oud 21 j. OVERLEDEN: Frans Janson, echtgenoot van Anna Leonardina Varossieau oud. 34 jaar. CAPELLE. Van 1 31 Augustus. GEBOREN: Helena, d. van Dirk Rosenbrand en Catharina Heurter Machiel z. van Adriaan Johannes Verduijn en Jenneke Vos Hendrik, z. van Peter Paans en Jenneke van Dommelen Antonia Hendrika d. van Antonia Johannes Bogers en Elisabeth de Bie Peter Arie z. van Arie Peter Snij ders en Jenneke Cornelia Soeters Corne lia Jacoba, d. van Jacobus le Sage en Jo- ganna Vos Dirk, z. van Marijnus van Pelt en Petronella Boezer Johanna d. van Johannes Gijsbertus Rozenbrand en Neeltje Adriana Timmermans. OVERLEDEN Iluibertje Wagemakera 3 m. Willem van den Hoek 66 jaren, echtgenoot van Maaike Millenaar, vroeger weduwnaar van Pieternella van der Schans. GEHUWD: Willem Jacobus de Leeuw te Utrecht 34 j. en Anna Maria Ruijs 30 j. Hendri- kus van den Hoek 23 j. en Margaretha de Jong 22 jaar Adrianas Treffers 28 jaar en Cornelia Cové, 25 jaar Leendert Arie van Eek te Rotterdam 25 j. en Maria Am- merentia Kommers 28 jaar. DRUNEN. Over de maand Augustus. GEHUWD: Michiel van de Wiel weduwnaar van Maria Johanna Smits 40 jaren met Anna Cornelia Elshout 27 jaren Antonie van van de Leur 34 jaren met Hendrika Ger- truda Dekkers weduwe van Johannes Brokke 43 jaren. GEBORENPetrus z. van Petrus Henskens eu Maria Pelders Clasina d. Martinus de Munnik en Adriana Vrijhoeven Joannes Laurentius z. van Franciscus Jozephus IClijn en Antonia Maria van Kuijk Ma- rin'us Cornelis z. van Cornelis Vermelis en Johanna Maria van Bijnen Adriana d. van Cornelis Dekkers en Paulina van Hel- voirt Adrian us z. van Francis Moonen en Petronella Klerks Johanna Maria d. van Franciscus Johannes Obbens en Wou- terina van den Hoven Francijna d. van Ilendrikus Verhoeven en Maria van Noort Maria Geertruida d. van Rombertus de Geus en Clasina Adriana Treffers Maria WAALWIJK," 1 Sept. 1897. Beesten flinken aanvoer en handel vlug. Kalfbeesten golden I' 115 f 132.50. Dito vaarzen f 95 f I /O Jonge varkens aangevoerd 190 stuks, ver kocht van 1'6.25 ii f9.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 189 kg., van f 1,11 1" 1.19 per kg. Eieren i 3 - a 4,— per 100 stuks. Het verloop van den huidenbatidel was deze weck meer levendig. Er heerscht over 't geheel eene goede opinie gepaard aan tamelijk veel kooplust, ondanks de voortdurende opwaartsche beweging der prijzen. De hoofdoorzaak hiervan is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de voorraad prima zomerhuiden zeer gering is omdat er van tusschen seizoen in winterhuiden in de beste qualiteit zware gezouten nog weinig is aan» gevoerd. In de bijsoorten houdt de markt zich ook zeer goed. Voor leder begint veel vraag te komen ten behoeve der a s. najaars en winter provisie. Veel voorraad is er niet in de najaarstrekking in eerste qualiteit zwaar leer zal ook naar men algemeen verwacht ver beneden het middel matige blijven daar er juist in die soorten weinig is ingeweikt althans minder dan vorige jaren. De prijzen zullen dientengevolge waarschijnlijk heel wat hooger loopen. Ook in verband met hetgeen thans in ruwe huiden wordt aangekocht. De handel in schors en andere looimiddelen is momenteel tamelijk levendig. door M. J. OGIER, Luit. Kapelmeester der d.d, Schutterij te 's Hertogeuboscli. Prijs voor Piano 40 ct. Wordt dagelijks op het tentoonstellings terrein gespeeld Ensemble nummer van alle Muziekgezelschappen op het Concours te 's Hertogenbosch Is verschenen en bij alle soliede boekhandelaren te bekomen: Prijs 30 Ct., fr. p. post 377g Ct. Voor uitdeeling 10 ex. 27,/s ct,, 25 ex. h, 25 ct., 50 ex. h. 24 ct, 100 ex. 221/2 ct., 250 ex. a 22 ct.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6