De koning van Siam in ons land. Engeland. Zwitserland. Oostenrijk. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Kreta. BINNENLAND, V UITVOERINGEN. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. s^aan" om dan de handhaving des vredes door samenwerking te heeten ook zijn vurig* sten wensch. Nu zou men zoo zeggendat de beide heerschers elkaar maar heel weinig hebben toegegeven, dat de belangen des vredes voor zoover dat met woorden gaat, heel consciën tieus behartigd zijn, doch te Parijs weet men er meer van, daar heeft men opgemerkt, dat Wilhelm II al 't mogelijke doet om Italië in de triple-allianlie te houden Terwijl de keizer het bondgenootschap onwrikbaar heet, spreekt de koning alleen van vriendschaps- e n bondgenootschapsbanden. Voor den nuchteren onbevooroordeelden opmerker is er niets opvallends in de heil dronken te Bellijn zoowel als te Parijs te Rome en Weenen zoowel als te Petersburg beoogt men het behoud van den vrede de handhaving van 't bestaande dus, en de triplc- alliantie kan dat alles bevorderen naast en met het Fransch— Russische verbond! Men rekent er nu stellig en zeker op: in den loop dezer week zullen de vredesprcli- minairen te Konstantinopel worden ondertee kend door de gezanten en Tewfikpacha wat in elk geval niet te vroeg zou zijn: in Mei werd een wapenstilstand aangegaan 't Schijnt wel dal Griekenlands tegemoet koming in de laatste dagen de doorslag zal geven. Duitschland houdt voet bij stuk: geen tittel of jota mag er verauderd worden iti het door den sultan goedgekeurde plan. Terwijl Oostenrijk zich beslist aan Duitsche zijde stelt, spant Rusland zich in om het verschil van meening tusschen Engeland en Duitschland bij te leggen. Verlangd, vurig verlangd naar een definitieve schikking wordt er te Kon stantinopel al even zeer als te Athene: het leger in Thessalie lijdt veel en geld is er niet meer, terwijl de admiraals op Kreta een langere handhaving der blokkade van het eiland ten zeerste ontraden. Over de beteekenis van den opstand in Engelsch-Indie zegt het Journal des Débats ,,Het was voldoende dat de lurken over winningen behaalden in het verwijderde Thes salie en dat de echo dier overwinningen natuurlijk volgens Oostersche manier zeer versterkt kwam tot in de dalen van den Hindoekoeschom daar een opstand der muzelmansche stammen in het leven te roepen. De uitwerking deed zich nog verder gevoelen, en zelfs een beweging ontstaan onder de Mohamedanen op de kust van Malabaar. En er behoeft thans niet aau getwijfeld te worden, dat aan deze goll van fanatisme, welke in de laatste maanden door gansch de Mohame- daansche wereld is gegaan, ook de 'egen- woordige opstand in Iodie te danken is. Al deze bewegingen onder de inlandsche bevolking ontsnappen geheel aan hetEngelsche element, dat geplaatst is boven die wereld maar nooit in haar is doorgedrongen. De Eugelsche overheersching in JLudie vindt geen daadwerkelijke instemmingzij heeft geen anderen steun dan de overmacht der inboor lingen en de verdeeldheid welke onder dezen heerscht is gearresteerd. H'j heet Ramon Sempm Barril en is in het jaar 1809 te Barcelona geboren. Hij vertoefde in den Kaatsten tijd te Parijs, van waar hij de voorgaande week teruggekeerd is. De menigte, die op het hooren der schoten samenstroomde, wih.e den moordenaar lynchen slechts met moeite konden de [gendarmes hem in een rijtuig duwen en naar het politiebureau overbrengen. Nadat de misdadiger de beide schoten op Portas galost had, trachtte hij te vluchten, doch werd door Plantada, den hoofdcommis saris van politie achtervolgd. De moordenaar loste ook op dezen twee schoten. Plantada werd echter niet gewond, daarentegen kreeg een kelloer in het café, waarin de moordenaar gevlucht was een schot in het scheenbeen. Portas verzekert, dat Barril een medeplichtige van Angiolillo is en door hem Portas - twee jaar geleden gearresteerd is, wijl hij in het theater Novedades de Spaansche vlag uitgefloten had. BARCELONA, 6 September. De krijgsraad heeft Sampan tot veertig jaar dwangarbeid veroordeeld. De Frankfurter Ztg. verneemt uit New-York, dat Thomas Estrada Palmar het hoofd van de Cubaansche opstandelingen in de Veree- nigdo Staten, verklaard heeft, dat, van welken aard de tusschenkomst van Mc. Kinley ten gunste van Cuba ook moge zijn, de Cubanen nooit zelfbestuur onder Spaansch oppergezag zullen aanvaarden, maar alleen volstrekte onafhankelijkheid. Palma zeide voorts dat Cuba bereid was, een matige oorlogsschatting te betalen. Berichten uit Peshawar bevestigen het ge rucht dat de Afridi's zich weer verzamelen. De inlandsche vorsten hebben om strijd verzocht dat bun regimenten aan den veldtocht tegen de Afridi's en Mohmands zouden rao gen deelnemen, maar vele aanvragen moesten afgewezen worden. Toch zullen de inlandsche troepen vooral die van het meest bedreigde Punjab, het eerst in het veld gaan. De emir van Afgauistan heeft opnieuw aan de Engelsch-Indische regeering een brief ge schreven waarin hij zijn loyale bedoelingen bezweert, en voorts zegt dat hij zijn troepen uit de grensposten heeft teruggetrokken, opdat ze nog beter onder het toezicht van de officieren zouden staan en nergens iets tegen de Engelschen kunnen ondernemen. In den nacht van een op twee dezer is een langdurige aanval gedaan op den kleinen post Baiish-Khel, bij Parachina. De bezetting hield, echter stand tot er versterking kwam opdagen. Generaal sir William Lockhart, die thans met verlof in Europa vertoeft, is naar Indie teruggeroepen. Dit bericht is in Indie me», groote ingenomenheid begroet, daar generaal Lockhart zich bij verschillende grensexpedities reeds onderscheiden heeft en bij de inlandsche stammen zeer gevreesd is. Hij vertoeft op 't oogenbiik in bad Nauheim bij Frankfort a/J Main en zal, zonder Engeland terug te zien, over Brindisi naar Indie terugkeeren. Lord George Hamilton heeft het zenden van een sterke expeditie in de Tirahbergen, waar zich het middelpunt van den tegenstand der Afridis bevindt, goedgekeurd; op ver schillende punten zal de expedi'ie de streek binnendringen. Het is mogelijk, dat de Afridis, die zich in groeten getale verzameld hebben een aanval doen op fort Bara of Jamrud. Meu zegt, dal een deel' der Airidis zich bij de Orakzaïs zullen voegen, om Samana cn Hangu aan te tasten. Twee colonnes onder de generaals Ellis en Blood trekken de Mohmands op. Aan de Times wordt uit Kanea bericht, dat de ongeregelde troepen op het Italiaan- sche gevechtschip „Sardegna" hebben gescho ten en dat de admiralen deswege hun ont wapening eischer». Mocht Djevad pacha dit weigeren, dan zou men hem voor terugroeping voordragen. In de Zwitsersche Alpen op den Mont Pleureur zijn wederom, 4 toeristen verongelukt. De lijken van 3 hunner zijn Vrijdag gevonden, het waren de predikant Gonin, de apotheker Bischoff, uit Lausanne, en de Engelschman S winst ead. Het lijk van den andere vermiste de 17 jarige Mollins is eerst Zaterdag gevonden. De ongelukkigeu werden door een lawine in een 300 M. diepen afgrond gestort. Vier jongelieden die hen vergezelden en wat vooruit waren, bleven gespaard. President Faure zal den 15en op het Elysée een galadiner geven ter eere van den koning van Siam. Den volgenden dag woont de koning met den president de wapenschouwing bij, die te Saint-Quentin gehouden wordt na de'groote manoeuvres. De koning zal een voorstelling in de opera bijwonen en een bezoek brengen aan Versailles. Een anarchist heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de Plaza de Cataluua te Barcelona twee schoten op den chef der gerechtelijke politie Portas gelost. Portas werd zwaar aan de borst gewond. De moordenaar Te Pancsova, in Hongarije, is de rijke koopman Michailowicz door zijn vrouw ver moord in een aanval van waanzin. De jonge vrouw, die zenuwziek was in den boogsten graad, keerde aan den vooravond der bloedige daad van Oravicza terug, waar zij een Kneipp- kuur had doorgemaakt. Daar er evenwel van beterschap nieis te bespeuren was besloten de echtelieden om een der volgende dagen naar den bekenden zenuwarts Sabotics in Belgrado te gaan. De vrouw scheen intusschen te meenen, dat haar toestand hopeloos was, en zij zeide aan haar man, dien zij afgodisch liefhad, meer dan eens dat zij de gedachte niet kon verdragen, dat hij na haar dood een andere zou toebehooren. De beide kinderen sliepen gedurende de afwezigheid der ouders bij hun grootmoeder, en de jonge vrouw verzocht op den dag harer terugkomst aan de grootmoeder, dat deze de kinderen nog dien eeuen nacht bij zich zou houden. Zij bracht hen zelf te bed, en nam onder krampachtig snikken afscheid. In huis teruggekeerd, soupeerde ze met haar man en daarna gingen zij in haar slaapkamer. Tegen drie uur richtte zij zich op en schoot haar slapende man een kogel door het hoofd, die hem oogeüblikkelijk doodde. Eerst een uur later schoot zij zich zelf dood, eu wel zittend naast het bed, zoodat zij na het schot met het bovenlijf kwam te liggen over het lijk van haar man. Beide schooten werden in een naburig café gehoord en rnen hechtte er geen beteekenis aan. De begrafenis der beide ongelukkigeu had plaats onder groote deelneming der bevolking. GHANIA, 6 September. De admiraals hebben besloten de blokkade den L2den van deze maand op te heffen. Men seint uit 's Gravenhage Een ontzaglijke menschenmenigte hield zich Maandagmiddag op om de Rijnstraat en om liggende straten ter bijwoning van den intocht van Z. M. den koning van Siam. De geheele Rijnstraat was echter afgezet door bereden en gewone politie. Van het stationsgebouw der staatsspoor wapperde de Siamcesche standaardvlagnevens de Nederlandsche driekleur. Onder geschulgebulder en overigens geheel overeenkomstig het programma van militaire eerbewijzen had de aankomst van koning Chulalongkorn plaats. Precies 2 ure 40 min. kondigde het eerste der 33 saluut schoten aan dat de koninklijke trein in het gezicht was en eenige minuten later stoomde de extratrein, waarvan de locouotief voorzien was van een nationale en een oranjevlag, het station binnen, onder het slaan van den eeremarsch door de tamboers, onmiddellijk gevolgd door het spelen van het Siameesche volkslied door de koninklijke militaire kapel, die rechts van het koninklijke wachtsalon stond opgesteld. De eerewacht, gevormd uit een compagnie grenadiers, en opgesteld links van de wachtkameronder commando van den kapitein P. C. Collhoff, en voor welks front de kolonel-commandant van het regi ment grenadiers en jagers stond met den bataljons-commandant, luitenant-kolonel P. J. Ie Jolle, presenteerde het geweer. Het eerst stapte uit den kouinklijken trein de raad van legatie van Z. M. den koning Phraratanakose, vertegenwoordigende het Si araeesche ministerie van buitenlandsche zaken die dadelijk toetrad op onzen minister van buitenlandsche zaken, den heer De Beaufort en eenige woorden met dezen wisselde. Plierna stapte de Oostersche vorst uit, vlug en bewegelijkniet groot van gestalte. Hij was gekleed in een witte atilla, sober met goud versierd een donkerblauwe pantalon met breed gouden galon, en een bepluimde witten helmhoed. De koning droeg het grootkruis van de orde van den Nederland- schen Leeuw en écharpe. Generaal graaf Dumonceau, adj.-generaal, chef van het militaire huis der koningin, de minister van buitenlandsche zaken de heer De Beaufort, de waarnemende burgemeester der residentie, jhr. Gevaerts van Simonshaven, de waarnemende gouverneur der residentie, generaal Van Pommeren en de plaatselijke commandant luit.-kolonel Bierman wachtten in het wachtsalon den koning op, allen ge kleed in galakleeding of groote uniform. De heer De Beaufort werd voorgesteld aan den koning door bovengenoemd lid van het gevolg van Z. M.; de minister hield in de Engelsche taal een korte welkomst toespraak tot den koning, waarna Z. M. hem de hand drukte. Vervolgens werden de autoriteiten voorgesteld. Hierna inspecteerde de koning de eerewacht, waarbij de prinsen Waste Sob- hana en Wasti Mahisza Z. M. vergezelden. Vervolgens betraden de koning en de prinsen met hun gevolg, dat kleurrijke militaire uni formen droeg, het met groen en sierplanten gedecoreerde ontvangstsalon waar de voor stelling plaats had van de navolgend^ amo liteiten. allen in galakleeding aanwezig nl. de wethouders, de heeren Bevers, dr. Moulin, Repelaer van Molenaarsgraaf, de commissaris der koningin mr. Fock, de gemeentesecretaris de heer Evers de ministers van financiën koloniën, marine en oorlog, Hr. Ms. stalmees ter baron Bentinck, de consul generaal van Siam te New-York, de heer J. T. Smith, en voorts alle opperofiïcieren korpschefs in de residentie aanwezig, te zamen een schitterend gezelschap vormend. Ook de prinsen en het gevolg werden gepresenteerd. Buiten stond een A la Daumont bespanneD open hofrijtuig voor den koning gereed, die daarin plaats nam met generaal Dumonceau, een der leden van het gevolg, en generaal Van Helden; in net volgende gewone hofrijtuig zaten de prinsen, met H. Majesteits adjudant en voorts in hofrijtuigen en andere open rijtuigen het gevolg. Het publiek juichte rlen koning en de prinsen bij hunne verschijning toe, hetgeen Z. M. met een militairen groet beantwoordde. De waarnemende burgemees ter opende in open rijtuig den stoet. Het koninklijk rijtuig werd geëscorteerd door be reden artillerie, onder commando van kapitein De Jonge van der Halen, die ter rechterzijde van het portier reed, terwijl ter linkerzijde de luitenant Jhr. Wittert reed. De stoet die niet dadelijk afreed waardoor het vrij wat wanorde stichtte, dat achter ieder rijtuig afzonderlijk meeliepwerd weder gesloten door een peleton artillerie. Toen de stoet aan het paleis in het Noord einde kwam werd de koninklijke standaard vlag geheschen en presenteerde de eerewacht van de jagers het geweer terwijl de hoorn- rauziek der jagers den eeremarsch blies ge volgd door het Siameesche volkslied. Z. M. werd aan den ingang van het paleis ontvangen door den kamerheer graaf Van Limburg Stirum en den intendant van de koninklijke paleizen jhr. Hoeufft. De prinsen begaven zich naar het hotel des Indes alwaar de Siameesche en de Ne derlandsche vlaggen waren uitgestoken. Ook daar was een ontzaglijke menigte op de been. Dinsdag heeft de kouing een bezoek ge bracht aan HH. MM. de koninginnen op 't L io en Woensdag gaat hij naar Amsterdam. WAALWIJK. Buitengewoon concert te geven door de harmonie St. Crispijn van Waal wijk,op Woens dag 8 September 1897, in den tuin van den heer Bezier. Aanvang 5 ure precies. (Zie programma's.) WAALWIJK, 4 Sept. 1897. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den gemeente raad alhier op" Dinsdag 7 September, des namiddags ten 7 ure Onderwerpen ter behandeling 1. Installatie de op 8 Juli gekozen leden van den raad. 2. Benoeming van een wethouder. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanbieding der gemeenterekening over 1897 en benoemiug eener commissie van onderzoek. 5. Ingekomen bezwaarschriften tegen aan slagen in den hoofdelijken omslag. Wedvlucht van Osnabrück. Bij de Maandag gehouden Bondswedvlucht van Osnabrück afstand 214 K. M. voor jonge duiven, broed 1897, behaalden de volgende heeren de prijzen der Waalwijksche veree- niging de Postduif. Losgelaten 7 uur M. E. T. Aankomst. lste prijs P# R. Schoenmans 1,20 uur. 2de Ant. van der Lee 1,80 3de P. R. Schoenmans 2,48 4de M. Hartog Goudsmit 3,54 5de Aut. van der Lee 3,55 6de Adr. Janssen 4,50 7de P. R. Schoenmans 4,51 De beestjes hadden het zwaar te verant woorden door de sterken Zuid Westen tegen wind en de hevige regenbuien. Alles te samen namen aan deze wedvlucht deel 443 duiven van den Nederlandschen Postduivenborid; doch de uitslag over t ge heel is eerst later bekend. Boerenbond. Vrijdag j 1. had te 's Hertogenbosch de gecombineerde vergadering plaats van de dagelijksche besturen der Nd. Brab. Maat schappij van Landbouw en de provinciale afdeeling voor Noordbrabant van den Ned. Chrisielijken Boerenbond, bijeengeroepen door het initiatief van eenige leden der provinciale staten. Het is gebleken dat van beide zijden de fusie zeer gewenscht en niet onmogelijk ge acht werd, en de strijd vooral liep over al of niet aansluiten eener eventueel nieuw te vormen vereeniging bij de Utrechtsche Cen trale. Ten slotte werd een commissie benoemd om de statuten der beide bestaande vereeni- eingen om te werken tot een nieuw concept, waarbij rekening wordt gehouden met weder- zijdsche verlangens. Patroons eu arbeiders te Aliueloo. Zooals reeds vroeger is medegedeeld is er in eene te Alrneloo gehouden vergadering van fabrieksarbeiders besloten een schrijven aan de heeren fabrikanten aldaar te richten, waarin de volgende punten zouden worden opgenomen, lo. goede grondstoffen; 2o. aan elke fabiiek eene commissie om deze te on derzoeken; 3o. uitbetaling van f 2,25 per week en per getouwwanneer buiten de schuld van den wever het weeftouw moet stilstaan; 4o. eene loonregeling, die door het bestuur en 4 arbeiders van elke fabriek zal vastgesteld worden; 5o. eene loonlijst zal hangen in de fabriek, waarnaar men zich kan regelen en wenden. Op dit sclnijven werd door de fabrikanten geantwoord „Punt I. Goede grondstoffen. Ofschoon zij afwijkingen in de grondstoffen niet ahijd kunnen voorkomen willen zij u gaarne de verzekering geven dat daarop steeds door hen zal worden gelet. En dit te meer, daar hun belang evenzeer het gebruik van goede grondstoffen medebrengt. >Punten 2 en 4. Zijn op grond van een goed en geregeld beheer der zaken niet voor inwilliging vatbaar. „Punt 3. Wachten. Alleen dan, wanneer het wachten outstaat door de regeling der werkzaamheden in de fabriek, achten zij die vraag niet geheel onbillijk en zal in dat geval de patroon gaarne bereid zijn daarover mei de wachtende arbeiders te spreken, en dit tijdelijk gebrek op de billijkste wijze te regelen. „Punt 5. Looosverhooging. Dit punt moeten zij bepaald afwijzen zooals het gesteld is, omdat daarin niet gevraagd wordt, zooals zij u in overweging hebben gegeven, een regeling van sommige mogelijk bestaande wanverhoudingen in loonen, maar wel eene algemeene loonsverhooging van 8 a 10 per cent, wat door de omstandighedeu, waaronder hunne nijverheid moet arbeiden, niet gewet tigd is.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2