Nummer 72. Zondag 12 September 1897. 20e J aar ga it "Toegewijd aan Handel, Industrie @n Gemeentebelangen, Eerste Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, TiRBÖRGK ÜISDIDi Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw 11 n Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. De Echo van bet Zuiden, Waalwijlisclie fd Langslraalsclic Courant, Dit Blad verschijnt W o ens da g enZatetdagavond. GIÏ6ËYER: H* Advïktïntiën 1 -1 7 reeels f 0 60 daarboven t'ranT^r' "««I M16 u,lpnAV groote letters naar piaatsrfimte. Ad^er.enMo Brieven, ingezonden stukken, gelden enz.' franco te zenden A.NFOÓ1S TIE LEA, fa^pJorira* »Umd 1,31 b„ereke°A Alvertentiën voor Daitach- aan den Uitgever t land morden alleen aangenomen door het advertentiebureau van g I Waal Wilis. Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 een t ner r«r«l. OPENBARE VERGADERING, op Dinsdag 7 Sept. 's namiddags ten 7 ure. Punten van behandeling I. Installatie der op 8 Juli jl. gekozen leden. II. Benoeming van een wethouder. III. Ingekomen stukken. IV. Aanbieding der gemeenterekening over 1897 en benoeming eener commissie van onderzoek. V. Ingekomen bezwaarschriften tegen aan slagen in den hoofdelijken omslag. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester Jhr. van Gro tenhuis. De voorzitter opent de vergadering en stelt voor de notulen, in afwijking van anders, na de installatie voor te lezen, daar de nieuwe leden, misschien er wel wat op aan te merken hebben. Nadat dit goed gevonden is, zegt hij de secretaris de nieuwe leden binnen ie verzoeken. De nieuw gekozen leden leggen in de hdhden van den voorzitter, de door de wet voorgeschreven eeden af en nemen zitting na door den voorzitter en de raadsleden met hun lidmaatschap te zijn gefeliciteerd. OF Herinneringen van een Politie-Commissaris. Zii gaf een gil van schrik, terwijl de man haar bij de hand vatte. Wat is dat 1 zeide deze laatste, is het dan noodig, dat men zijn vrienden ziet, om ze te herkennen. Zijt yij het, mijnheer Spavento zeide Snlo- mé eensklaps gerustgesteld. Wie zou het ande,s zijn En sedert wanneer zijt gij terug? Sedert gisteren, en zooals gij ziet kom ik het eerst hij u Dan hebt gij mij zeker noodig! Dat hebt gij juist geraden, antwoordde Spa vento, morgen tegen middernacht moetik u over zeer ernstige zaken spreken, indien gij ruij dit onderhoud toestaat, is uw fortuin gemaakt. Goed, tot ruorgen dan, mompelde de kame nier. Zonder verder iets te zeggen, spoedde Spa vento, toen hij dit antwoord vernomen had, zich heen. V. IN DE OPERA. Zoodra Spavento, Salomé verlaten had, sprong hij in het rijtuig van den hertog, dat eenige huizen verder op hem wachtte en liet zich naar liet hotel Baden brengen, waar hij Raymond moest afhalen om hem. naar de opera te verge zellen. De hertog had zijne loge aan Raymond afge staan en tevens zijn rijtuig ter zijner beschikking gesteld. Spavento kende al sedert jaren bijna alle voorname families der hoofdstad en naar gelang zij de zaal binnenkwamen, wees hij ze Raymond aan. Die heer, die daar juist is binnengekomen en tegenover ons plaats neemt, is de heer Guil- Daarna worden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen, en ongewijzigd vast gesteld. 4 II. Benoeming van een wethouder. Gekozen wordt de heer Jac. Gragtmans met 7 stemmen. De voorzitter: „neemt u het wethouderschap aan mijnheer Gragtmans?" De lieer Gragtmans„jawel mijnheer de voorzitter." De voorzitter„dan mijnheer Gragtmans wensch ik u geluk met het in u gestelde ver trouwen." De heer Gragtmans„mijnen hartelijken dank voor het in mij gesteld vertrouwen en ik hoop het waardig te worden." III. Ingekomen stukken. a. Een adres van afdeeling Langstraat" van de Maatschappij van Landbouw om bijdragen in de geldprijzen voor de premiön markt van 21 September, waardoor de mark ten zeker verbeterd zullen worden. De voorzitter: het dagelijksch bestuur stelt voor hiervoor f 50 te geven. Aangenomen. b. Een adres van de Waalwijksche Gym nastiek Vereeniging, bevaitende de tnededee- ling dat het verboden is geworden, om re petities te houden in de botermijo. Het is hun vroeger door den burgemeester vergund. En beschadigen doet er de W. G. V. toch ook niets aan, daar nergens gebruik van gemaakt wordt dan van den vloer. Mocht het zijn dat het daarom verboden was geworden dan zijn ze bereid eene jaar lij ksche schadevergoeding uit te keeren. De klassen der normaalschooldoen er ook de zelfde oefeningen in. Zij verzoeken, daarom den raad vriendelijk doch dringend het verbod in te trekken. De voorzitter „mijneheeren, toen ik het verlof gegeven heb, ben ik een beetje buiten mijne bevoegdheid gegaan, en ik stel voor dit verzoek te stellen in handen van burge meester en wethouders. De heer Van Schijndel: „mij dunkt mijnheer de voorzitter dat dat onnoodig is, we kunnen dit zaakje toch wel direct afwerken. Ik vind dat er £een bezwaar tegen is, om hen van de botermijn gebruik te laten maken. Als het gebouw daar niet legen kan,is'teen groote prul. En waarom zouden we het in handen stellen van burgemeester en wethouders, dat is weer onnoodig op de lange baan schuiven. Andere gemeenten zooals 's Bosch e.a. steunen zulke vereenigingen en deze wil er nog wel voor betalen. Ik ben ervoor een ander besluit te nemen en direct af te werken. De heer Timmermans Wz.: „u wenscht, mijn heer de voorzitter in omvraag te brengen; het adres nu te stellen in handen van burge meester en wethouders en dan later weer op tafel te brengen De voorzitter: „ja wel, mijnheer Timmermans. De heer Timmermans Wz.: „dan ben ik er voor, om het te stellen in handen van bur gemeester en wethouders. De heer Mulders is er ook voor, als er in bovengenoemden zin mede gehandeld wordt. Tegen het voorste) van den voorzitter zijn slechts drie heeren nl. de heeren Van Schijn del, Verbunt en Van Tilburg, zoodat het is aangenomen. c. Een verzoek van den heer P. C. Baijens om ontslag als lid van het gasthuisbestuur. De voorzitter: «burgemeester en wethouders stellen voor de heer P. C. Baijens als zoodanig eervol ontslag te verleenen. Aangenomen. d. Een schrijven van gedeputeerde staten waarin gevraagd wordt of het den raad ge- wenscht voorkomt de salarissen van den burgemeester en den secretaris te verhoogen, zoo ja dan met welk bedrag. Voor den 20 September a.s. wordt hierop antwoord door de staten verwacht. De voorzitter ik stel voor dit te stellen in handen van burgemeester en wethouders. Aangenomen. IV. Aaubieding der gemeenterekening over 1897 en benoeming eener commissie van onderzoek. De voorzitter „ik heb de eer, mijneheeren u de gemeenterekening aan te bieden, en we zullen overgaan tot de keuze van 3 leden van de commissie van onderzoek. Gekozen als eerste lid na herstemming de heer Timmermans van Turenhout als 2de lid gekozen de heer Baijens; als ode lid na herstemming de heer Mulders. V. Ingekomeu bezwaarschriften tegen de aanslagen in den hoofdelijken omslag. De voorzitter „het dagelijksch bestuur stelt voor die bezwaarschriften te stellen in handen der commissie van onderzoekt Aangenomen. De voorzitter „heeft een der heeren nog iets te zeggen geschikt voor eene publieke vergadering. De heer Verbunt wenscht iets te zeggen in een gesloten vergadering. De voorzitter vraagt nogmaals of iemand iets te zeggen heeft geschikt voor eene open bare vergadering, waarop de heer Van Schijn del het woord vraagt. De heer Van Schijndel„een paar verga deringen geleden heb ik gesproken over den slechten toestand van den keiweg, vooral het stuk van Mulders tot het station, en toen is mij gezegd dat het verbeterd zou worden, maar daar is toch nog niets aangedaan." l)e voorzitter«'t is onderzocht en ej- zal hier en daar verbeterd worden; maar 't groote werk laten we rusten tot 't volgend jaar omdat de toestand der financien het Diet toelaat, en we hebben voor werklui, Wilbers en zijn knechts, en die werken bijna altijd voor de provincie en daarom kunnen we die niet dikwijls krijgen. De heer Van Schijndel ik zou andere maatregelen nemen, 't Is een treurige boel, en dan altijd op die werklui moeten wachten, al moesten ze uit Amsterdam komen, dan zouden ze er nog komen. 't Is een schandaal, als iemand met goed gespan erover rijdt moet hij het paard faten stappen. De voorzitter Wilbers, is een goed werk man en die zoudeu we graag hebben, maar die kan altijd niet komen, en daarom hebben we gewacht, maar het zal a.s. Zaterdag ter sprake komen. Iemot, een groot industrieel, uit de wijk St. Martin zijne dochter vergezelt hem. Een mooi meisje, zeide Raymond zijn blik op Irene latende rusten. Ja, mooi is ze, hernam Spavento en wat haar niet minder begeerlijk maakt is, dat zij ruim een millioen mee ten huwelijk brengt. Raymond luisterde met levendige belangstel ling naar al het geen zijn begeleider hem ver telde en in minder dan een kwartier was hij met een groot gedeelte der Parijsche aristocratie bekend gemaakt. Naast hem zat gravin Sylvar.ire, zij was ge huwd met een zekeren Colonna, een vriend van den hertog van Palmares. Is dat meisje het eenige kind van den heer Guillemotvroeg Raymond eensklaps. Ja. Gij bedoelt immers Irene? Juist. Ge schijnt belang in haar te stellen? Zij is nog zoo jong. Eu toch ziet ze voortdurend hierheen vindt u niet. Wat bedoelt gij daarmede? - Nu, een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Intusschen zoude ik u wel willen opmerken dat mejuffrouw Irene Guillemot reeds een aanbidder heeften deze zou zeker niet gaarne zien dat hij een mededinger had. -- Ik dank u, mijnheer Spavento, voor uwe inededeeling, zeide Raymond, maar overigens moet ik u zeggen, dat ik volstrekt niet bang ben, al ben ik tweeëntwintig jaar. Daar ik noch vader noch moeder, noch vrienden heb, aan wier beve len ik mij heb te onderwerpen, ben ik gewoon recht op mijn doel af te gaan, en wee der.gene, die mij daarbij in den weg treedt Spavento beet zich op de lippen; nu, nu, zeide hij, laat ons liever over wat anders spreken, zoo dit onderwerp u mishaagt. Gij hebt gelijk, antwoordde Raymond welnu zeg mijn dan eens, aan wie die twee loges daar behooren, welke onbezet zijn. Die een is van den jongen baron de Pol, wiens vader pas gestorven is. En de andere? De andere.... antwoordde Spavento Hij wilde voortgaan, toen de deur der loge, waarop hun aandacht gevestigd was eensklaps geopend werd en de meest zonderlinge verschij- i ning zich aan hunne oogen voordeed. Intusschen weerklonken de eerste tonen der muziek door de zaal en ging het scherm omhoog. Er heerschte een diepe stiltehet spel nam een aanvang. In iedere andere omstandigheid zou Raymond geen toon gemist hebben van de heerlijke mu ziek, die op dat oogen blik gespeeld werd, maar thans werd hij geheel en al in beslag genomen door de vreemde verschijning waarop zijne blik ken gevestigd waren. En dit was waarlijk geen wonder. Verbeeld u een groote, slanke vrouw, gewik keld in een langen sjaaldoek van wit cachemir en gelaat geheel bedekt, met een soort van voile van zeer lichte stof, zooals de vrouwen in Algerië dragen; een soort net van zwart satijn hing over den sjaaldoek en deed de sroetteloozen witheid er beter van uitkomen de voile was aan een gouden rand vastgemaakt, die op zijn beurt met twee groote schitterende diamanten aan het hoofd haar was vastgestoken. Raymond wendde zich tot Spavento. Wie is die vrouw? vroeg hij op levendigen toon. Ik weet het niet, waarde heer, antwoordde Spavento. Weet gij niet wie zij is? Ik weet, dat de hertog haar de Nubische noemt, dat is alles. Overigens, voegde Spavento er na een oogen- blik bij, zullen van alle raenschen, die hier op oogenblik bij elkander zijn, gij wellicht de eeni ge zijn, die omtrent deze geheimzinnige verschij ning eenige ophelderingen zoudt kunnen geven. Ik 1 zeide Raymond. Hoe zoo Ik zie haar nu voor het eerst. De Hemel beware mij er voor, hernam Spa vento op min of meer spottenden toon ik zou mij niet gaarne met uw geheimen bemoeien.... Maar toch. men heeft oogen om te zien. Wat? Te Longvilliers. Wie? Een man, die gij eenige woorden toefluis- terdet Bernhardt Ik weet niet hoe hij heet, maar ondervraag dien man en hij zal u zeggen, wie de Nubi sche is. Raymond haalde de schouders op. Ach kom I zeide hij glimlachend, Bernhardt is een vriend van mijn intendant, dat is al wat ik van hem weet. Te Longvilliers zag ik hem voor de tweede maal van mijn leven I Goed, waarde heer, góed, maar zie nu eens met mijn tooneelkijker ongemerkt naar de loge van de Nubische, en zeg mij dan, wie gij daar op den achtergrond ziet staan. Nauwelijks had Raymond den tooneelkijker in de aangewezen richting gehouden, of een kreet van verrassing ontsnapte hem. Welnu? zeide Spavento. Gij hebt gelijk antwoordde Raymond. Is hij het Er is geen twijfel aan. Nu, dan zal het u ook gemakkelijk vallen, om uwe nieuwsgierigheid volkomen te bevre digen. Zoodra de voorstelling is afgeloopen, zal ik dat ook wel doen. zeide Raymond. Het eerste bedrijf was ten' einde, Raymond en Spavento hadden nauwelijks hunne loge verlaten, toen zij den hertog van Palmares bemerkten. Deze laatste kwam Raymond te gemoet en verzocht hem het volgende bedrijf de eer van zijn gezelschap te gunnen. Gij bewijst mij te veel eer! zeide Raymond. Kom, kom, geef mij de hand, dat is al wat ik van u verlang. Mooi, die zaak is in orde, zeide de hertog glimlachend; en sta mij nu toe, dat ik even met Spavento en met dokter Benoit, dien ik daar ginds zie, spreek; binnen tien minuten ben ik weder bij u. Raymond mengde zich daarop onder de be zoekers, en Palmares wendde zich tot Spavento. Mijn God riep deze laatste op ernstigen toon, scheelt er iet9 aan mijnheer, is er iets ge beurd Nog niet, antwoordde de hertog, maar wij moe ten meer dan ooit waakzaam en oplettend zijn, en ons op alles voorbereid houden. Betreft het de Nubische, heer hertog? Ja, ja, de Nubische, nog dezen nacht moet ik weten, wat dat voor een vrouw is. Dat zal niet gemakkelijk gaan. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1