Nummer 72. Zondag 12 September 1897, Tweede Blad. Abonné's! Leest dit s.v.p, buitenland. De Oranjestam Frankrijk. Spanje. Engeland. Denemarken. Rusland, Turkije. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. BAARDWIJK. Uitsluitend voor de Abonné's op dit blad of zij, die zich daarop abonneeren, liee!t de uitgever tot 31 October vcrkrijgb aar ge steld tegen den geringen prijs van slechts 30 ceilts afgehaaldhet werk van den beroemden volksschrijver H. J. VAN LUM MEL, voorzien van vier platen, met -geïllustreer de n omslag, voorstellende een Oranjeboom waaraan de wapenschilden van Nassau, Cha lons, Baux en Oranje hangen, benevens een gezicht op de plaatsen Oranje en Dillenburg Dit werk, circa 170 bl., wordt fr. per post verzonden a 37Vg ct. tegen toezending van postwissel of afgehaald aan ons Bureau voor slechts 30 cent. DE UITGEVER. Men weet dat Parijs op het oogenblik ge bukt gaat onder de duurte van het brood. De begrootingscommissie van den gemeente raad heelt er eergister lang over beraadslaagd. Wat te doen? Gemeentelijke broodbakkerijen maken Of gratis brood uitdeelen Dit laatste wilden de socialisten. Voor f 157,OOü kosteloos brood uitdeelen per maand. De heer Faillet was de formeerder van dit voor stel. De heer Bos wilde niet die ostensieve brooduitdeeling, maar eenvoudig een ver hooging van 400,000 francs ineens van het krediet der Assistance publique. De prefect vond dit laatste cijfer te hoog, maar ging in beginsel met het voorstel van den heer Bos mee. De meerderheid van de commissie echter nam èn het eene èn het andere voorstel aan. Beraadslagingen en stemmingen werden ten slotte even verward, en het eind was, dat de prefect niets doen zal, voordat de geheele raad bijeen is geweest! Een ander bericht luidt Het Bulletin des Halles schat den graan oogst op 82 millioen hectoliter tegen 112 millioen in 1896. De prefect van de Seine Selve heeft met den minister van bioneu- landsche zaken beraagdslaagd over het besluit van den Parijschen gemeenteraad betreffen-'e de brooduitdeeling. De zaak zal den 13den in den ministerraad worden behandeld. De Parijsche correspondent van de Daily Chronicle meent te kunnen verzekeren dat de nationale vergadering te Versailles zal bijeenkomen om te beraadslagen over een hervorming van het presidentschap der re publiek. De partij van Lor bet ei> Brisson, die gaarne de bevoegdheid van den president verkort zou zien, staat tegenover de partij van het Elysée, waar men van een presidents crisis gebruik zou willen maken om die be voegdheid uit te breiden. De voddenrapers van Parijs hebben gebanketteerd. Ze won er. bijna allen in de voorstad Saint-Quen, daar is ook hun feest gevierd, onder begunstiging van hel gemeen tebestuur. Eerst optocht, daarna revue van de voddenrapers op het plein vóór hel gemeentehuis, en ten slotte banket. Plelaas, bij de revue kwam slechts een voddenraper op, en bij het banket kwamen er wel meer, maar die eeiste was de eenige in kostuum. Al de anderen hadden Zondagsche kleeren aangetrokken, en hun mand, hun haakstok en lantaren thuisgelaten. Er wareu er zelfs in rok met witte das. Overal komt de klad iD en de vervloekte nivelleering Overigens is het banket heel vroolijk ge weest. De minister van handel had een telegram gestuurd dat hij niet komen kon maar de burgemeester van Saiut-Quen en de commissaris van politie zaten mede aan. Er werd getoost, en de fanfare der voddenrapers speelde de Marseillaise en het Russische volkslied. Van een telegram aan den tsaar schijnt niet gekomen te zijn. werd hij voor den krijgsraad gebracht. Reeds bij zijn eerste verhoor zeide hij geen anarchist te zijn, geen vriend van Angiolilio, geen lid van eenig geheim genootschap, maar enkel een republikein, die zich' persoonlijk op het hoofd der politie wilde wreken, daar deze hem he: verblijf in zijn vaderland onmogelijk ge maakt had. De aanrander is een beschaafd persoon, die tot een aanzienlijke Barcelonee- sche familie behoort, maar wegens zijn poli tieke gezindheid uitgeweken is. Wat er waar is van het gerucht, dat nog twee andere personen op Portas en Texidor, den adjunct, schoten, blijkt niet. De vader van Sampiu begaf zich kort na den aanval naar generaal Despujols, die hem eenige hoop gaf dat zijn zoon aan een dood vonnis zou ontkomen. Dit is inderdaad geschied hoewel veertig jaar dwangarbeid bezwaarlijk een minder hard oordeel kan genoemd worden. De beschuldigde had zich tot verdediger gekozen den kapitein der genie Ycap, die indertijd voor den advocaat Coro minas vrijspraak verkreeg. Portas is niet dood en zal misschien her stellen Men zegt dat de regeering thans haar pogingen bij de Europeesche mogendheden ten einde gezamenlijk tegen het anarchistisch gevaar op te komen, zal hernieuwen. In elk geval moet zij voornemens zijn tegen de anarchisten indien dit nog mogelijk is met verdubbelde gestrengheid op te treden, en een Alrikaansche strafkolonie opzettelijk voor hen te bestemmen. De Engelsche regeeting heeft langs amb telijken weg bevestiging ontvangen van het bericht dat Berber door de Derwisjen ont ruimd, en door met de Enpelschen bevriende Arabieren bezet is. Voorts wordt gemeld dat een aantal Derwisjen nog een poging hebben gedaan om de stad te heroveren maar dat die aanval door de Arabieren af geslagen is. In de streek ten zuiden van Omdurmau moet regeeringloosheid heerschen. Van de Indo-Afgaansche grens wordt gemeld De Malakand-strijdmacht is de Panjkora overgetrokken, zonder door den vijand ver ontrust, te worden. De Bajaur's en Utrnan Khel's onderhandelen over de voorwaarden van hun onderwerping. Twee brigades zullen op Nawagai aanrukken, en van daar Zuid waarts door het gebied der Mohmand's trekken, waar men verwacht dat zij zich tegen den 20en van deze maand met de legerafdee- ling uit Peshawar kunnen vereenigen. Maatregelen zijn genomen om de Orakzai's uit de Samana-beigen te verdrijven. Een legertje van 2500 man zal trachten, hen in de Khanki-vallei terug te drijven. Men verwacht dat de Afridi's zich zullen onderwerpen, met het oog op de sterke troe penmacht, die tegen hen uitgezonden wordt, maar dat zij voorshands den uitslag der expeditie tegen de Mohmand's afwachten. Generaal sir William Lockhart is Port Said gepasseerd. De fabrieksgebouwen van de kurkmaat- schappij te Leith zijn met groote voorraden dcor het vuur vernield, De schade bedraagt 7C0ü0 pond sterling en 500 personen zijn werkeloos geworden. Nadat Sampau of Sampau Barril, de aan rander van den chef der politie Portas, den nacht in de militaire gevangenis, waar hij voortdurend liederen zong, doorgebracht had, Met grooteu luister is Dinsdag in Dene marken feest gevierd, ter eere van de „schoonmoeder van Europa", koningin Louise, die haar 8üen verjaardag vierde. De koningin zag zich ten paleize Berustoff door tal van kinderen en kindskinderen omringd. De prins van Wales, die den vorige» avond uit Marienbad te Kopenhagen was aangekomen, sloeg een loost op zijn verjarende schoonmoeder. Koningin Louise, van geboorte prinses van Hessen, werd door den afstand van haar eenigen broeder, landgraaf Frederik van Hessen, de erfgename van Denemarken, Lauenburg, en Sleeswijk-Holstein. In 1853 werd zij met haar gemaal prius Christiaan van Holstein Giücksburg, tot kroonprinses en kroonprins van Denemarken uitgeroepen en sedert den dood van koning Frederik VII in 1863 is zij koniriingin van Denemarken. De oorlog van 1864, die tot den afstand van Sleeswijk en I olstein leidde, heeft bij koningin Louise een ouverzoenlijken haat tegen Pruisen doen ontslaan en door haar talrijke verbindingen met de Europeesche hoven heeft zij dien haat krachtig trachten aan te kweeken. Grooten invloed kreeg zij door het huwelijk van haar dochter Dagmar met czaar Alexan der IIIen dien invloed heeft zij vooral aangewend om een nadere aansluiting tusschen Rusland en Frankrijk te verkrijgen, wellicht met de geheime hoop, dat die Alliantie zich eenmaal tegen Duitschland keeren zou. De mededeelingen van den Deen Jules Hansen aangaande deze zaak laten aan de bemoeiin gen van koningin Louise geen twijfel over. Koningin Louise wordt van alle zijden geroemd als een hoogbegaafde vrouw, die zich onderscheidt door lraar grooten welda digheidszin. Te Krassnoje in het gouvernement Nisjni- Nowgorod heeft een geweldige brand gewoed, waardoor ISO huizen in de asch gelegd zijn. Acht personen kwamen in de vlammen om. KONSTANTINOPEL, 9 Sept. De Turk- sche regeering verklaarde aan de gezanten, bereid te zijn de volkomen autonomie van Kreta te erkennen, onder deze voorwaarden Betaling eener jaarlijksche schatting bezetting van een versterkt punt door Turksche troepen benoeming van een Kristen gouverneur, die Turksche onderdaan is. Aan de kuststreek van de golf van Mejiko heerscht een epidemie van gele koorts, waar van de badplaats Ocean-Springs op 35 mijlen afstands van Nieuw-Orleans het brandpunt is. In alle plaatsen van de streek heerscht een ware paniek, een aauial badgasten van Ocean-Springs zijn in allerijl, sommigen half gekleed, afgereisd, doch velen konden niet meer weg, daar Nieuw-Orleans en andere steden hun den toegang weigeren. Tot heden schijnt de ziekte vrij goedaardig, daar op de 600 gevallen in Ocean-Spiings slechts 12 sterfgevallen voorgekomen zijn. Te Nieuw- Orleans zijn twee gevallen en één sterfgeval voorgekomen. Matinee, op Maandag 13 Sept*, aanvang half elf uurte geven door de liedertafel //Tot Bloei der Toonkunst", in het lokaal van den heer L. van Croinvoirfc. (Zie programma's). KAATSHEUVEL. Matinee Musicaleop Maandag. 13 Sept., aanvang 10 uur, te geven door het muziek gezelschap //Euphonia", in de zaal der So ciëteit Euphonia. (Zie programma's.) Matinée op Dinsdag 14 Sept., aanvang 10 uur, te geven door het Handboogschut ters-Gezelschap ,/Amoenitas", in de zaal van de erven C. Mombers. (Zie programma's). LOONOPZAND. Matinée, op Zondag 12 Sept., aanvang half twaalf, te geven door de liedertafel z/Echo der Duinen", in het lokaal bij den heer Th. Pijnenburg. Dinsdag 14 Sept., Matinée, aanvang 10 uur, door den heer A. J. Voeten, karakter- komiek. (Zie programma's). Matinée op Maandag 13 Sept., aanvang 10 uur, in de zaal der Vereeniging bij den heer E. van Hoorn. (Zie programma's). staamir xexr nuiu ejvrc WAALWIJK, 4 Sept. 1897. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den gemeente raad alhier, op Dinsdag 14 Sept. a.s., des voormiddags ten 11 ure. Onderwerp ter behandeling Ingekomen stuk (jaarwedde burgemeester en secretaris). Concessie-aanvraag. Door de Stoomtram maatschappij „Tilburg- Waalwijk" is aan den gemeenteraad van Waalwijk concessie aangevraagd, om die lijn te mogen doorleggen, door de Groote Straat tot Baardwijk, in aansluiting met de //Vi- cinaux Hollandais." Van het gerucht als zou de tram Tilburg-Waal wijk aan de jVicinaux Hollan dais" verkocht zijn, hebben we niets officieels vernomen. Kegelbaan. Naar wij met genoegen ve.nemen, gaat Waalwijk zich weder in een andere tak van sport oefenen. Een kegelbaan, tot nu toe hier nog on bekend, wordt gebouwd in den tuin van de Wed.V, J. Gerris, hotel yde twee kolommen." De nieuwe kegelbaan zal geheel naar de eischen des tijds worden ingericht en naar men ons mededeelt is er reeds een aanvang medegemaakt. Onze wensch is, dat de oprichters, veel succes zullen hebben, met hunne onderne ming en do Waalwijkers zich op deze aangename en gezellige sport flink zullen gaan toeleggen. Door roovers overvallen. Volgens een brief door Heeswijksche studenten uit Jeruzalem geschreven, is de weleerw. heer Le Blanc, een oud medeïnge- zetene en onlangs tot doctor gespronioveerd, met een missionaris, die hem van El Hosson tiaar Damascus vergezelde, in handen van roovers gevallen en, van alles uitgeschud, Daar Jeruzalem teruggekeerd en aldaar behouden aangekomen met de boodschap, dat hij zijn metgezel in een hospitaal zwaar gewond heeft moeten achterlaten. Het Fransche consulaat heeft zich de zaak aangetrokken. (Nbr.) Een nader,, en duidelijker bericht meldt x Naar De Noordbrabanier thans met groot genoegen uit een eigenhandige» brief van Dr. Le Banc verneemt, is niet hij zelf in handen van roovers gevallen, en van alles uitgeschud, maar wel de Araerikaansche priester, die hem eenigen tijd veigezeld heeft, maar hem te El Hosson verlaten had, om alleen een groote ïeis te ondernemen. Die priester schijnt wel geheel geplunderd, maar niet gewond te zijn. Parijsche tentoonstelling. Bij koninklijk besluit van 7 September 1897 is aan de heeren mr. N. G; Pierson en C. Lely, op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Centrale commissie tot inrichting van de afdeelingen van Neder land en zijne koloniën en tot behartiging van de belangen der inzenders in de afdee lingen op de in 1900 te Parijs te houden wereldtentoonstelling en zijn in die commissie benoemd tot leden de heeren P. van der Burg, hoogleeraar aan de Polytechnische School te DelttJ. YV. F. Conrad, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, voorzitter van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs, te 's-Gravenhage dr. D. de Loos, directeur der hóogere burger school te Leiden dr. H. J. A. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te RijsenburgJ. Th. M. Smits van Ooijen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Eindhoven. (i>St. Ct.") Vertrek van den koning van Siam Onder salv'os van 33 saluutschoten verlieten de koning en de prinsen van Siam met hun gevolg Donderdagmiddag ten halfeeu ure per Hollandsche spoor Den Haag, zich begevende naar België. Een eerewacht van de jagers bewees aan het paleis de koninklijke eer de hoornblazers bliezen den eeremarsch en daarna het Siamee- sche volkslied. Deholmaarschalk baron Clifford en de kamerheer graaf Van Limburg Stirum deden den vorstelijke» personen uitgeleide tot op de stoep van het paleis. Na een militair saluut aan luit. kolonel Duycker, die het 5e bataljon vertegenwoordigde, steeg de koning in. De stoet naar het station werd voorafgegaan door een rijtuig, waarin de waarn. burgemeester. De vorstelijke personen namen plaats in het salonrijtuig van den koning van België. Dat rijtuig was smaakvol, vorstelijk ingericht. Toen de trein vertrok, bracht de Siameesche vorst, voor 't geopende portier staande, een saluut aan de autoriteiten, die hem uitgeleide hadden gedaan, dezelfden die bij de komst tegenwoordig waren, benevens de beide adjudanten van H. M. graaf Dumonceau en generaal Verspyck, de Belgische gezant en de minister van buitent. zaken. De nieuw gedecoreerde dignitarissen droegen reeds de teekenen der hun toegekende orden. Voor en in de nabijheid van paleis en station was weer eene talrijke menigte. De heer Wm. G. Hartlaub, gezant van Siam te Rotterdam, was bij aankomst en vertrek van den koning in de ontvangsalons van het station onder de aanwezige autori- teiteu. Een luchtspiegeling. Zaterdagavond, tijdens de eerste bui, onge veer 4 uur, werd te Groningen een natuur verschijnsel waargenomen. Op de bovenste verdieping van een pakhuis, staande in het Rotterdammersstraatje bij de Nieuwe Ebbin- gestraat, staan twee personen voor een

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5