SPIEGELS TH. 1. T1H WK, pakkisten. AHTOOH TIELEN. Paarfen uit Gods Woord, Saai Transvaal of Amerika Bij ANTOON HELEN verkrijgbaar! Advertentiën. MEUBELEN, tapijten, C3C0SS3H karpetten behangselpapieren TE KOOP DAMES! DAMES! Telegrammen. Handelsberichten. Concurreerende prijzen. T. SLAGTER, uitgever. A. VERHOEVEN, HANDLEIDING was-, zeil-, en leerdoeken, schoorsteenranden, kastwasdoek, kastranden en verder aanverwante artikelen. BIJ Chr. Scheurkalender voor 1898 Fraai schild. Wederverkoopers gevraagd. Diepenveen. De Noordbrabantsche TentoonstellingS'Marsch door M. J. OGIER, L uit. Kapelmeester der d.d. Schutterij te 's Hertogenbosch. Prijs voor Piano 40 ct. dakraam op het noordwesten naar het onweer te kijken. Voor hen staat ter linkerzijde de nieuwe kerk, ter rechterzijde zien ze de oude kazerne. Ze zien naai de bliksemstralen, die de lucht doorklieven en maken elkander opmerkzaam op dit prachtige natuurtoneel. Terwijl ze daar zoo staan, zien ze tusschen kerk en kazerne, in hunne onmiddelijke nabijheid,even duidelijk als de kerk, een groot, wit huis in de lucht. Het is een huis, met twee verdiepingen en plat dak. L)e voorgevel heeft in de benedenverdieping een deur met ter weerszijden twee ramen en in de boven verdieping vijf ramen. Een spits, niet hoog, frontspies en breede dakgoot vormt 't hoo- gere gedeelte van 't huis. Ook bevindt zich nog een balcon voor 't huis, terwijl kleiue boompjes aldaar zich heen en weer bewegen, zoodat ze in 't eerst meenden, dat er zich menschen voor 't huis bevonden, die heen en weer liepen. De bliksem, die nog steeds door het luchtruim slingert, schijnt elk oogenblik het huis te zullen treffen, wat de waarnemers erg benauwd maakt. Na een poosje dit prachtige schouwspel te hebben gadegeslagen, scheidt zich 't huis in tweeën, terwijl het daarna weer een geheel wordt, 't Is zoo duidelijk op te merken als de gevel der nieuwe kerk, die in werkelijkheid daar vóór hen staat. Vóór het huis bemerken ze nog een pad of loopgelegenheid, die naar de deur leidt. Nu minder helder, dan zeer duidelijk, verdwijnt dit beeld, nadat het ongeveer 10 minuten is waaargenomen. Ken feestviering met gevolgen. Donderdagavond werd te Loenen a.d. Vecht door het aldaar bestaande fanfarecorps een concert gegeven ter eere van den verjaardag van H. M. de koningin. Het concert was toegankelijk voor de leden en tegen betaling voor geïntroduceerden. Van het te Nieuwersluis verblijf houdende garnizoen wenschten nu ook een zestal on derofficieren het concert bij te wonen. De burgemeester evenwel, die persoonlijk het avondfeest bijwoonde, had last gegeven, dat wanneer militairen werden toegelaten, de caféhouder op het gewone uur, half elf, moest sluiten; in het tegenovergestelde geval mocht het feest onbeperkt voortduren. Het gevolg was, dat noch een der leden, noch de kaste lein de onderofficieren wenschten binnen te leideu. Deze heeren waren over deze weigering zoo verontwaardigd, dat zij uit wraakneming in een winkeltje voor een aanzienlijk bedrag aan fluitjes gingen koopen en die onder de straatjeugd uitdeelden. Een oorverdoovend concert van fluitjes overstemde de tonen van het taofarecorps, zoodat verscheidene num mers onhoorbaar waren. Door het aanheffen van het volkslied trachtte men de gemoederen op straat tot kalmte te brengen, doch ook dit werd uitgefloten en van de zijde "der militairen werden den bur gemeester verscheidene onbetamelijke woor den toegeroepen omdat deze tijdens het spelen van het volkslied was blijven zitten met gedekt hoofd. De gemeenteveldwachter werd uitgezonden om den commandant te Nieuwersluis met de gebeurtenissen in kennis te stellen. Kort daarop verscheen een kapitein, die den onderofficieren onmiddellijk beval huis waarts te keeren. Toen deze vertrokken waren, werd gaandeweg de rust hersteld en had de feestviering ter eere van onze koningin verder een aangenaam verloop. (Tel.) Van heimwee gestorven Onlangs verkocht een Roermondenaar een paard aan een Venlonaar. - Het dier wilde echter bij zijn nieuwen eigenaar niet vreten. Alle pogingen die werden aangewend, faalden. Men liet toen den vroegeren knecht komen, die het paard vele jaren had gevoerd, en werkelijk het dier at weer toen het zijn ouden oppasser zag en door dezen zijn portie toe gediend kreeg. Maar toen de knecht weer vertrokken wasbegon weer het vroegere liedje, het beest at niet. De verkooper, een loyaal man, besloot den kooper zijn geld terug te geven, en het paard terug te nemen. Hij zoud zijn knecht met het geld deze betaalde den kooper uit en toog met bruin huiswaarts. Doch te Reuver gekomen, viel het dier dood neder. Het was van heimwee gestorven. Trouwe hond. Zaterdag werd te Waddingsveen een jonk- man graafwaarts gedragen. De hond van den overledene volgde het lijk en toen de dragers weder huiswaarts gingen bleef de hond op den doodenakker. Het dier ligt tot heden nog op het graf zijns meesters. Aanhouding. De politie te Utrecht heeft twee 13jaïige knapen aangehouden, die zich, ondanks hun jeugdigen leeftijd aan verschillende diefstallen hadden schuldig gemaakt. Door insluiping wisten zij namelijk uit deD winkel van enkele boekhandelaren telkens een ot ander boekwerk in prachtband machtig te worden, dat dan door hen netjes werd ingepakt en bij de een ot andere aanzienlijke familie aan huis be zorgd, voorgevende dat mijnheer of mevrouw, die zij hadden zien uitgaan, het boek had gekocht en dat op het geld moest worden gewacht. In de meeste gevallen ontvingen de knapen het bedrag, dat in dé boeken stond genoteerd, doch werden ook wel eens weg gestuurd in welk geval zij hun geluk terstond elders beproefden. Lang kon dit spelletje evenwel niet duren want toen èn de boek handelaren èn de bedrogen families de politie in den aftn hadden genomen waren de bengels spoedig geknipt. Van de ontvangen gelden was echter niets meer over, doordien zij alles hadden vei snoept. Lombok. I. Een colonne is van Ampenan (aan de kust) via Narmanda naar Soeraija (eene dessa- dorp) in de onderafdeeling van Midden- Lombok) opgerukt o:« een groote rooverbende uit de Prajasche bosschen te verdrijven en onschadelijk te maken II. De rooverbende is verdreveu uit hare verschansing aan den noorderrand van het bosch van Prajamet achterlating van 20 dooden. De vervolging wordt roortgezet. Gesneuveld zijn één officier en één fuselier, gewond één fuselier. Atjeh Uit Atjeh zijn eenige officieele telegrammen ogenbaar gemaakt. Het eerste, betreffende de bestuursregeling die ter noordkust van Atjeh getroffen is als gevolg van de krijgsverrichtingen aldaar in de vorige maand, luidt„Toekoe Bintara Pinang aanvaardt het bestuur over de moekims Pakan Baroe en Pekan Soth, en bez:t aldaar drie punten. Een compagnie gaat terug naar Kota Radja de drie overigen blijven voor- loopig te Segli.» Het tweede telegram luidtWoensdag had in het dal van Lamteh in Lepong een gevecht plaats met sterke benden van Toekoe Oemarwier klewangaanval driemaal werd afgeslagen. Gesneuveld drie fuseliers en gewond één officier en twee militairen beneden dien rang.c De gewonde officier zou (volgeos de N. R. Ct.) luitenant Van Mourik zijn. De correspondent seint onder dagtee- kening van 9 Sept. Ons bivouak te Lepong weid gisteren door den vijand beschoten, waarbij, naar men zegt, eenigen gewond werden. De majoor Christan gaat niet twee rom|agnieën naar Lepong. Naar ons bovenstaand telegramwaarin een klewangaanval op een onzer patrouilles iu Lepong gemeld werd, komt deze tijding niet onverwacht. De vrijgevige Toekoe Oemar schijnt uog altijd een magneet te zijn voor strijdlustige benden van de Westkust zoowel als van elders. Zoolang de actie dier lieden zich tot Lepong blijft bepalen, waartoe wij hen wel dwingen kunnen is het kwaad nog niet groot, al betreuren wij ook de verliezen, daar weder door ons geleden. De troepen, die er heen trekken, zullen hen waarschijnlijk spoedig genoeg in het gebergte hebben terug gejaagd. De vlakte van Groot Atjeh, nu in ons bezit, blijft dan voor hunne aanslagen gespaard. Hoe langer daar rust en vrede ongestoord blijven hoe moeilijker het voor kwaadwilligen worden zal daar opnieuw vasten voet te krijgen. Latere berichten. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint ons onder dagteekening van 0 Sept. de volgende officieele berichten Lombok. De gevangenis te Praja is verbrand. Alle gevaarlijke gevangenen zijn ontsnapt. Een Javaansche spoorweggeèmployeerde is ver moord. De troepen vielen (de roovers aan, waarvan er 20 gedood werden. Aan onze zijde werd gedood de luitenant Munnink en een mindere. Atjeh. Bintara Pinang heeft de verantwoordelijk heid voor de rust te Segli op zich genomen. Luitenant Yan Mourik is overleden. Moord te Kerkrude. De herbergier Jongen, wonende in de onmiddelijke nabijheid van het station Kerk- rade-Rolduc, kwam op zeer treurige wijze aan zijn eide. Maandag jl. drongen de ge broeders K. en zekere B. van Haanrade, aan wie Jongen tevoren drank geweigerd had, zijn herberglokaal binnen en sloegen en trapten hem zoo vreeselijk, dat hij het bewustzijn verloor. Gisteren werd hij uit zijn lijden door de dood verlost. De politie van Kerkrade heeft twee der daders gisteren gearresteerd. Twee zijn er nog zoek. Een ander bericht meldt Bij de arrestatie van den verdachte Joseph Kohner te Bleijerheide ontvluchtte deze. Deze vlucht kostte hem liet leven. Toen hij op het dak van een huis was geklommen, schoot de politie op hem Kohner sprong naar be neden en werd weer gevat. Op weg naar Kerkrade overleed hij. Of het schot hem geraakt had, dan wel ot hij bij het naar beneden springen zich doodelijk verwond had, weet de Limb. K. nog niet te melden. Kohner werd verdacht van medeplichtig heid aan den moord op den herbergier Jon gen te Haanrade, bij Kerkrade. Baardwijk. In de raadsvergadering van 7 September 11. is o.a. Herbenoemd tol wethouder met algemeene stemmen, een blanco, de heer J. Loeff. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand dezelfde, j Tot lid van het algemeen armbestuur de heer A. van Heesbeen. Aangeboden de begrooting in ontvangst en uitgaaf op t 9236,50, waaronder f 2000 subsidie aan de R. C. kerk voor klok en uurwerk in den toren. Geadviseerd om de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris elk met 7s te verhoogen. De peloolsbrieven van het nieuw benoemde lid Leijiens onderzocht en in orde betonden Capelie. Deze week is eeue kalfkoe van den landbouwer G. V. op de Hooge Vaait iu den grond gestopt. Het beest was gestorven aan de besmettelijke ziekte mond- en klauw zeer. De vrouw van H. v. C. in de Dreef alhier, wilde zich door ophanging van het leven berooven, echter werd dit door eenige jongens opgemerkt, die, terstond eenige voor- bijgangers waarschuwden, dien bet Dog gelukte de vrouw los te snijden. Wegens vertrek van den postbode B. Gouda naar Eeten, is als zoodanig benoemd tot tweede postbode alhier, de heer W. Smit, gepensioneerd oppasser der Militaire Acade mie te Breda, op een jaarwedde vau f450. Tot gemeentebode welke functie vroeger onze veldwachter waarnam, is thans F. Waarts aangesteld. Waspik, 8 Sept. Voor de vaceerende betrekking van onderwijzer aan de O. L. school op eene jaarwedde van f 500, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Nu zal eene nieuwe oproeping geschieden tegen f 550 'sjaars. 7 Sept. In de heden gehouden raads vergadering zijn beë;digd en geïnstalleerd de heeren G. van Disseldorp, J. de Graaf, C. Schenkels en J. J. Kamp. Tot wethouder is gekozen de heer C. Schenkels. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand zijn benoemd de heeren J. de Graaf en C. Schenkels. Besloten werd de najaarsveemarkt dit jaar niet te houden met 't oog op het veelvuldig voorkomen van mond- en klauwzeer onder het vee in deze gemeente. Goedgekeurd werden de rekening van het algemeen bnrgerlijk armbestuur over 1896 in ontvangst op f 8057.30 en in uitgaaf op t 7664,55», alzoo met een goed slot van f 392.745 en de begrooting dier instelling voor 1898 in ontvangst op f 7765.995 en in uitgaaf op 7265.99», dus met een waarschijn lijk goed slot van f 500. MADRID, 10 September. De opstande lingen hebben de stad Vittoria en Tunas op Cuba genomen, hetgeen groote ontsteltenis verwekt. In den loop van den avond zal de ministerraad vergaderen om te overwegen wat ér gedaan inoet worden. Verscheiden bladen doen Weyler heftige verwijten. WEENEN, 10 September. De keizer is vanochtend vertrokken naar delegeroefeningen van Totis, waar de Duitsche keizer zich bij hem zal voegen. NEWCASTLE (Colorado), 10 September. Een passagierstrein van den Denver Rio Grande spoorweg kwam vandaag in botsing met een veetrein. Verscheiden passagiersrij tuigen vlogen in brand. Men vreest dat veertig personen vermorzeld of verbrand zijn. WAALWIJK, 10 Sept. 1897. Er was heden weer veel aanvoer ter veemarkt maar de handel ia zeer slap, zoodat het grootste aantal runderen onverkocht moest blijven. Kalfheesten golden f 130 f 205. Dito vaarzen f 115 f 175 Jonge varkens aangevoerd 85 stuks, ver kocht van f5.75 a f 11.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 298 kg., van f 1,16 f 1.34 per kg. Eieren f 3 50 a 4,25 per 100 stuks. De handel in huiden blijft ferm. De berichten uit de voornaamste Europeesche stapelplaatsen luiden gunstig voor den verkoop. Te Antwerpen vooral hebben dezer dagen wederom belangrijke afdoeningen in de goede soorten gezouten La Plata huiden plaats gehad. De voorraad aldaar bedraagt thans 182000 etuks tegen 233000 verleden jaar op het correspondeercnd tijdstip. De prijzen der goede beleerde huiden zijn weer hooger. Hoe wel een en ander gunstig moet werken op den leerhandel is dit nog slechts in geringe mate het geval. Wel is er meer vraag en van alle zijden komt er kooplust daar de behoefte in bijna alle soorten meer op den voorgrond treed, maar de prijzen die reeds wat beter zijn duiden in even redigheid van de huidenmarkt nog heel wat hoo ger te gaan alvorens de looierij eene matige winstberekening kan maken. Voor inlandsche en buitenlandscheeikenschors zoomede voor de meeste vreemde looimiddelen was deze week veel aanbod tegen billijke prijzen tengevolge waarvan eenige zaken tot stand zijn gekomen. ,?^OMiESPOroENTIR50 Bericht, Wielrijders Vereeniging „Velox* Tilburg te laat ontvangen. ONTVANGEN" een prachtige collectie met gouden-, zwart-gouden,cuivre-po!i lijsten, met ronde-, verknopte- en vierkante hoeken, boog en ronde spiegels. Spiegels op maat worden zoo spoedig mogelijk geleverd in alle genre en grootte. ASSURANTIE van spiegel— en v i t r a g e g 1 a s. Vesligt de aandacht op zijne ruime sor— teering mahonie-, eiken-en geschilderde STOELEN van de eenvoudigste keuken stoelen tot de fijnste gestoffeerde stoelen. Tevens een groote sorteering in diverse soorten; Een groote keuze van RANDEN etc. WAALWIJK. Is verschenen en bij alle soliede boekhandelaren te bekomen: Prijs 30 Ct., fr. p. post 3 7Va ct. Voor uitdeeling 10 ex. 27Vg ct,, 25 ex. ct 25 ct., 50 ex. ct 24 ct, 100 ex. £t 227a ct., 250 ex. a 22 ct. December vorig jaar reeds uitverkocht. Aanbevolen doorN. Pr. Gron. Ct. Patrimonium Gideon Chr. Weekbl. voor Dordrecht; Utrechtsche Eriesche en Rotterd. Kerkbode Protest. NoordbrabanterGeref. Jongelingsblad De Jongelingsbode Doet. WeekbladKeuvelaar; Vriend van Oud en Jong; Neerl. Volksblad Boodschapper enz. KOLLUM. Een flacon H VANITAis voldoende om voor altijd liet overtollige haar op armen en aangezicht te doen verdwijnen. Verkr. per flacon ct f 1,50 na ontv. v. postw. Remb, 25 ets. hooger. Tegen toezending vau 35 Ct. in post zegels of per postwissel verzendt T. SLAG TER, uitgever te Kollum (Fr.): voor hen, die in korten tijd de Engelsche taal willen leeren spreken en schrijven door D. Wilke en D. Bomhoff Hz„ 7de druk, 183 bladzijden.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6