Duitschland. Italië. Afrika. Amerika. BINNENLAND. Daarentegen schijnen de Afridi'p, op aan stoken van hun fanatieke priesters, zich gereed te maken om de aankomende Engelsche troepen te wederstaan. l)e colonne van generaal Blood is dezer dagen over de rivier Panjkora getrokken en zuidelijk naar het land der Mohmands ge marcheerd. Zij denkt zich tegen '20 September te vereenigen met de colonne van generaal Ellisdie van Chabkader in noordelijke richting optrekt. In verband hiermede wordt melding gemaakt van een beraamden opstand in Canada. De Fransche residenten van Lewiston (Maine) hebben eene geheime vereeniging gevormd, die zich uitstrekt over de voorname plaatsen van Canada en van de Vereenigde Staten met het doel, in Canada eene onaf hankelijke republiek te stichten. Ofschoon de leden bij eede tot geheim zijn verbonden, schijnt toch te zijn uitgelekt, dat zij eene groote beweging op touw zetten, waarbij die der Fenians maar kinderwerk is, en dat ze reeds de hand hebben in de oproeren van Engelsch-Indie. Zij zouden handelen in overeenstemming met de nationale Iersche Alliantie. Een groot getal pamfletten zijn reeds in de Fransche en de Engelsche taal verspreid. SIMEA, 13 September. De vijand heeft den politiepost van Sa-hargarti gevangen genomen. De Afridi's hebben heden in de vroegte de Samana-forten aangetast. Den I5en wordt opgerukt in het Mohmand-land. De keizermanoeuvres zijn Vrijdag afgeloo- pen. Vier legercorpsen vielen Vrijdagochtend het wederleger aandat de hoogten bij Obererlenbach bezet had, en het linkervleugel corps trachtte de stellingen van den vijand om te trekken, maar zonder succes. Nadat dit corps teruggeworpen was, gunde de keizer zich het genoegen van een groote cavalerie charge. De geheele cavaleriemassa van het oosterleger, twee divisien, stortte zich op het centrum van het westerleger, ook de artillerie kon toen geen stand meer houden en de vijand vluchtte, achtervolgd door twee armee corpsen met slaande trom. Ten slotte joeg een laatste cavalerie-aanval het overschot van het westerleger op de vlucht. Tegen twaalf uur werd het sein gegeven, dat de manoeu vres afgeloopen waren. De keizer en de keizerin, de koning en de koningin van Italië, de koning van Saksen en de prins-regent van Beieren hebben dezen laatsten dag de manoeuvres bijgewoond. Het was mooi weer. De keizer heeft aan graat Von Schlieffen, chef van den grooten staf, en aan graaf Haseler en generaal Von Wittich, de bevelhebbers van de beide legerafdeelingen, de hooge orde van den Zwarten Adelaar verleend. Natuurlijk is het afscheid Vrijdagdamid- dag te 52/2 uur te Homburg tusschen het Italiaansche koningspaar en den Duitschen keizer en andere vorsten fameus hartelijk geweest. Aan het diner voor het vertrek hebben keizer Wilhelm en koning Humbert nogmaals betuigingen van de hartelijkste vriendschap en hoogachting gewisseld. De koning dronk op het roemrijke Duiische leger, en de keizer bracht drie hoera's uit op het dappere Italiaansche leger. Bij het scheiden werd fiks rondgekust, Wilhelm II zoende de bevallige Margaretha op beide wangen, na tuurlijk omarmde koning Umberto zijn gast heer en gastvrouw ook. Men boog en wuifde en het publiek juichte. Een oogenblik later reisde de prins-regent van Beieren met de prinsen Ludwig en Karl Theodoor (deze laatste is de verdienstelijke oogarts die den keizer op zijn Noordsche reis heeft bijgestaan) weder naar Beieren terug. Opnieuw dus allerlei afscheidsvertoon. Inmiddels was reeds eeu brief van den Ita- liaanschen koning bij burgemeester Tettenborn bezorgd, waarin ook namens koning Marge- reiha warme dank werd uitgesproken voor de luisterrijke ontvangst en waarbij uit beider naam een gift van 5000 lire voor de armen van Homburg werd geschonken. De Cri de Paris vertelt, dat de hertogin van Aosta, geboren princes Heleua van Orleans, die in Engeland vertoelt weigert naar Italië tot haar gemaal terug te keeren. Intusschen is de hertog van Aosta met de hertogin-weduwe van Aosta te Pariis aange komen. De Kaapsche politie, die uit de Lange Bergen in Betsjoeanaland terugkeert, waar de oproerlingen thans ten onder zijn gebracht, heeft bevel ontvangen, zich naar de Transkei te begeven, waar de Fingo's in opstand zijn gekomen. Zes man van de genoemde politie zullen terechtstaun, omdat zij krijgsgevangen opstan delingen onderweg doodgeschooten hebben. Maar de behandeling hunner zaak is uit gesteld. Uit Hazleton in Pensylvanie woidt bericht, dat werkstakende mijnwerkers uit Coleraine, die op weg waren naar Lattimer om de arbeiders aldaar tot staking aan te sporen, door den sheriff tegengehouden werden, die hun gelastte uiteen te gaan. Toen hieraan niet werd voldaan, schoten de beambten van den Sheriff op de ongewapende werklieden. Twee en twintig werklieden zijn gedood en 76 gewond, waaronder 36 ernstig en 40 licht. De mijnwerkers beweren, dat de sheriff zonder aanleiding heeft laten vuren, doch deze be weert aangevallen te zijn. Intusschen .is op verzoek van tal van vereenigingen een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen den cheriff en 102 personen, waaronder vele notabelen, wegens het schieten en laten schieten op de mijnwerkers. Het gedrag van den sheriff wordt algemeen gelaakt. Er zijn 2500 man van de militia naar Hazleton ge zonden om de orde te handhaven, liet geval kan aanleiding geven tot internationale ver wikkelingen, daar vele gedooden geen Ame- rikaansche burgers zijn. De officier van politie heeft tegenstrijdige verklaringen afgelegd, en hij zal waarschijnlijk vervolgd worden. Een ooggetuige zegt dat de mijnwerkers nagenoeg allen Polen of Hon garen, den officier van politie, in een sloot hadden gedrongen, waarop een der agenten een schot loste, zonder dat bevel tot vuren gegeven schijnt te zijn, maar het schieten werd nog verscheiden minuten voortgezet. De meeste gewonden zijn dan ook in den rug getroffen. De werkstakers hadden geen wapenen bij zich (slechts bij één van hen werd een revolver gevonden) en hebben waarschijnlijk niets begrepen van de vooraf gaande sommatien om uiteen te gaan. NEW-YORK, 13 September. Van de werk stakers op wie te Hazleton is geschoten, zijn er nu drie-en-twintig gestorven, in het geheele land hebben de werkliedenvereenigingen meetings belegd om te protesteeren tegen het doen der politie. De sociaal-democraten van Chicago hebben heftige moties tegen de kapitalisten aangenomen. De werkstakers werden aangevoerd door vijftig vrouwen met kleine kinderen, en trachtten zich m verbin ding te stellen met de mijnwerkers bij Pitts burg. Maar zij werden tegengehouden. Een heftige botsing volgde. Er werd met knuppels geslagen door vrouwen, van welke de ergste vier werden gevangen genomen. MADRAS, 13 September. Meer dan veertig personen hebben het leven verloren bij een ongeval in het Championsrit van de Goudmijn. Over New York komt uit San José (Guatemala) nog het bericht dat de broeder van president Barrios en zijn vrouw vermoord zijn. WAALWIJK, 15 Sept. 1897. Raadsvergadering. In de Dinsdagmorgen ten 11 ure gehouden raadsvergadering wareu tegenwoordig alle leden behalve de heeren Quirijns en Van Schijndel. Voorzitter de burgemeester Aug. van Gro tenhuis. Laatstgenoemde opent de vergadering en stelt voor de notulen der vorige aan te houden tot eene volgende vergadering wijl de secretaris het zoo druk heett en er binnenkort toch weer eene vergadering is welk voorstel wordt aangenomen. De voorzitter: We hebben nu te behandelen mijneheeren het schrijven van gedeputeerde betreffende de verhooging van salaris van burgemeester en secretaris en het dagelijksch bestuur stelt voor de jaarwedde van den burgemeester te stellen op f 800, die van den secretaris op f 1200." Niemand heeft iets tegen dit voorstel hetwelk dus wordt aangenomen. De voorzitter en secretaris dankten hierop met nagenoeg de volgende woorden De voorzitter „ik dank de heeren voor de verhooging en ben er zeer mede in mijn schik, omdat het een blijk is, dat de heeren mijn bestuur op prijs stellen en ik hoop daarmede in den zelfden geest voort te gaan, tot bloei en welvaart der gemeente." De secretaris„ik betuig u ook mijnen dank, voor de voorioopige verhooging en ik zal zooveel mijne zwakke krachten toelaten, steeds blijven werken aan 't belang der ge meente." Hierop sluit de voorzitter de vergadering, die juist 6 minuten geduurd heeft. Doodgereden. Maandagavond had in het naburige Druneu, een treurig ongeluk plaats. Een dochter van zekere J. B. oud 28 jaren, en wonende op de Kuiksche Heide, moest een boodschap gaan doen in Drunen. Uit het huis komende, liep zij rechtstreeks onder den passeerende stoomtram, die zij niet had be merkt en was onmiddelijk een lijk. Vreesel'jk verminkt werd zij opgeuomen, en heden is zij ter aardegesteld, Dc koning van Siam. De koning van Siam is een 'oonbeeld van liefde en trouw voor zijn gemalin. Het is bekend, dat hij een leger van 60 andere dames in zijn land om zich heeft vergaderd, maar de koningin schijnt hem toch boven allen na aan het hart te liggen. Niet alleen heeft hij haar, voor zijn vertrek naar Europa, in een plechtige bijeenkomst van 't hof, trouwgezworen, maar hijhou.lt haar, te midden van al zijn genietingen, trouw van zijn faits et gestes op de hoogte. Uit elk land dat hij bezoekt 2endt hij H. M. een uitvoerig tele grafisch bericht omtrent zijn bevinding, zijn ontvangst en zijn genoegens. De vorige week werd uit Den Haag zulk een telegrammeije naar Bangkok verzonden voor f 750. De koning van 't aanzienlijke Siam heeft bovendien uit alle oorden, die hij bezocht, kostbare geschenken meegenomen voor zijn gemalin en voor zijn overige vrouwen en 147 kindertjes. In den grooten koninklijken bazar te 's Gravenhage vond hij gelegeuheid om tal van vooi werpen van onze nationale kunstnij verheid antiek en nieuw Delftsch aardewerk, Friesche faience, Rozenburgartikelen enz. aan te koopen, cl ie tot een zeer aanzienlijk bedrag met nog heel veel ander moois, naar Londen zijn verzonden om van daar verder te worden geéxpediéerd. Over onze Koninginnen moet Z. M. Chula- longkorn bepaald opgetogen zijn geweest. Hij vond koningin Wilhelmina „om te stelen" en tot een van de prinsen, die hem verge zelden, moet hij zelfs met zekeren spijt heb ben gezegdjammer dat je geen Europeesch en Christenvorst zijt PROGRAMMA voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal, 's Gravenha ge, op Dinsdag den 21sten September 1897. Artikel 1. Des middags ten twaalf ure zullen de leden der Staten-Generaal zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, en zich in eene algemeene vergadering vereenigen, onder voorzitting van den door Hare Majesteit de de koningiu regentes benoemden president van de eerste Kamer. Artikel 2. De ministers, hoofden van mi- nisterieele departementen en de leden van den Raad van State zullen zich, des namid dags ten één ure, mede in die zaal ver eenigen. Artikel 3. Hare majesteit de koningin regentes, de vergadering der Staten Generaal zullende openen, zal ten één ure met den volgenden trein van het paleis afrijden a. Een commaudo cavalerie tot opening van den trein b. Een hoffourier en twee rijknechts te paard c. De ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig, met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier d. Acht kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen ieder met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier De kamerheeren plaatsen zich volgens hunne rang van benoeming e. De groot officieren, gezeten in twee rijtuigen, ieder met zes paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier f Een comando cavalerie g. De opper ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met vier paarden, bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier h. De grootmeesteres van hare majesteit de koningin en de waarnemende grootmees teres van hare majesteit de koningiu regentes, gezeten in een rijtuig met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier i. Hare majesteit de koningin regentes, vergezeld van hare majesteit de koningin, gezeten in een staatsiekoets met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier. De chef van het militaire huis van hare majesteit de koningin, te paard, rijdende naast de staatsiekoets, een weinig achter het portier ter rechterzijde de gouverneur der residentie, te paard, rijdende een weinig achter het portier ter linkerzijde, Achter de staatsiekoets de officieren van het militaire huis van hare majesteit de koningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten vóór j. Een commando cavalerie, tot sluiting van den trein Artikel 4. De trein zal rijden door het Noordeinde, door de Hoogstraat, door de Gravenstraat, over het Buitenhof, naar het Binnenhof. Artikel 5. De trein gekomen zijnde aan de vergaderplaats der Staten Generaal, zullen hare majesteiten aan de deur van het gebouw ontvangen worden door eene commissie uit de vergadering, die, voorafgegaan door den ceremoniemeester, de kamerheeren, de groot officieren en den oppercereraoniemeester, hare majesteiten zal geleiden naar de zaal der Staten Generaal- De grootmeesteres van hare majesteit de koningin, de waarnemende grootmeesteres van hare majesteit de koningin regentes, be nevens de officieren van het militaire huis van hare majesteit de koningin volgen on middellijk. Artikel 6. De grootmeesteres van hare majesteit de koningin, en de waarnemende grootmeesteres van hare majesteit de koningin regentes, plaatsen zich onmiddelijk ter zijde achter hare majesteiten. De groot officieren en de gouverneur der koniuklijke residentie plaatsen zich achter den koninklijken zetel. De kamerheeren rechts en de officieren van het militaire huis links van den troon. Artikel 7. De zitting geëindigd zijnde, gaan hare majesteiten met denzelfden trein waar mede hoogstdezelven gekomen zijn, en in de bij artikel 3 vermelde orde, naar bet paleis terugzullende de trein den navolgenden weg nemenvan het binnenhof, over den Korten Vijverberg, over den Langen Vijver_ berg, over de :plaats door het noordeinde naar het paleis. Artikel 8. Salvo's uit het geschut zullen het afrijden van hare majesteiten van het paleis en het oogenblik, waarop hoogstdezelven het gebouw van de Staten Generaal verlaten, aankondigen. Werkstaking te Almelo. Men seint uit Almelo aan de N. R. Ct. Terwijl de fabrikanten weigerden te con- fereeren, namen de arbeidersverenigingen de uitnoodiging van den burgemeester om te confereeren gaarne aan en zijn zeer ingenomen met het denkbeeld om in verband met het bestaande geschil een arbeidsraad in het leven te roepen. Door de weigering der fabrikan ten had de poging van den burgemeester geen resultaat. Maandagmiddag heeft eene algemeene verga dering van fabrieksarbeiders plaats gehad ora ie besluiten over een nieuw aanbod betreffende loonsverhooging, door de fabrikanten gedaan. Nog seint men In het geschil tusschen de betrokken fabri kanten en hunne werklieden is eene gunstige wending gekomen. Het aanbod toch der patroons, om het weefloon per getouw per week op f 2.50 te brengen, is in eene heden- namiddag gehouden vergadeiing der arbeiders met algemeene stemmen aangenomen. Hendrik de Jong weer aan den gang. De bekende Hendrik de Jong, pas uit de Amsterdamsrhe gevangenis ontslagen, is Za terdagnacht in het Hotel Rijnpoort te Arnhem in vei zekerde bewaring genomen daar men zijne handelingen der laatste dagen moest wantrouwen. Hij had liefdesbetrekkingen aan geknoopt met de hofmeesteres der stoomboot Concordia op deze stad, ging hier met dit meisje veel uit, en huurde te Arnhem en Velp woningen, alles onder valschen naam. Onder schoone beloften had hij haar al f 18 afhandig weten te maken. Bij zijne arrestatie gedroeg hij zich zeer kalm en voegde den hótelhouder de woorden toe „tot morgen". Hij schijnt dus overtuigd, dat men geen bewijs tegen hem zal kunnen vinden. Omtrent de arrestatie van Hendrik de Jong verneemt de N. A. Ct. nog, dat hij ook connecties heeft aangeknoopt met eene we duwe te Arnhem, wier geheele vertrouwen hij door het opgeven van valschen naam en qualiteit wist te winnen. Hij gaf voor te zijn een fabrikants zoon, die zijn koffers in een hotel te Rotterdam had staan, zoodat hij op dit oogenblik zonder kapitaal was. Toen de koffers echter lang uitbleven, maakte hij ge bruik van een courantenbericht in een der bladen omtrent het overlijden van een hotel portier en vertoonde hij aan de vrouw een waarschijnlijk door De Jong verzonden tele gram, waarin de hotelhouder hem berichtte de koffers niet te kunnen afgeven, voordat hij zelf ze had uitgezocht. Bij de arrestatie bleek, dat De Jong een verzameling couranten bij zich had, waarin nog al huwelijksadvertenties voorkomen en men beweert zelfs, dat hij ook te Utrecht en te Nijmegen reeds weder connecties had aangeknoopt. De Arnhemsche tentoonstelling afgebrand. Zondagavond te half twaalf is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in het hoofd gebouw der tentoonstelling op Sonsbeek te Arnhem. In een oogwenk stond het heele gebouw in lichtelaaie. Aan redden viel niet te denkenzoodat de taak der brandweer zich moest beperken tot bescherming van het bosch en de nabijgelegen gebouwen de modelstal, de inrichting van Delfsche nijver heid, den Doolhof, Linckers physisch museum enz. Vooral scheen de brand gevaar te zullen opleveren door de aanwezigheid van een menagerie met wilde beesten die juist een dag te voren op het terrein was gekomen. Dank zij den gunstigen wind, is deze niet aangetast. Te half twee ongeveer, toen het geheele hoofdgebouw was verteerd, brak het vuur uit in het Panopticum, dat in hetzelfde gebouw als het Physisch museum is. Dit brandt nu Maandagochtend nog. Opmerkelijk is dat de tusschen het hoofdgebouw en dit museum gelegen houien, met zeildoek bedekte Doolhof geheel is gespaard gebleven. Alles was verzekerd op beurspolishet gebouw voor f 42.000; terwijl de geheele schade op drie ton wordt begroot. De aanblik van de verwoesting is werkelijk tragisch. Niets, letterlijk niets van hetgeen gisteren nog den eersten dubbeltjesdag door een talrijke menigte bezoekers werd bewonderd, is geredrijtuigen alleen drie van de firma bij 't Vuur fietsen, zeker wel vijftig in het geheel (juist had Fongers uit Groningen zijn etalage klaar); kostbare ameublementeneen heele voorraad naai machines een honderd pelsjassen van de firma De Jong te Arnhem; alles weg. Juist heden zou de jury de bekroningen bekend makenhet eenige wat nog voor bekroning vatbaar is zijn de brandkasten, die nu de vuurproef hebben doorstaan. Fier rust op de puinhoopen een groote brandkast waarin de firma Manikus haar kostbaar he i en bewaarde. De twee kegelbanendoor de zorgen van de pachters van het buffet geplaatst en eergisteren geopend, zijn niet aan het lot ontkomen. Men seint nader Door de justitie is hedenmorgen op het terrein Sonsbeek een uitgebreid onderzoek naar de oorzaken vau den brand begonnen.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3