Advertentiên, Notaris RANT, Notaris RANT, Handboek der Katholieke Moeder, door een R. K. PRIESTER, publiek verkoopen: publiek verkoopen: Bij de Firma Butzon Bercker te Kevelaer, Godvruchtige oefeningen, Litanieën en gebeden, JfSS BIf 1ISSOM -EAAEmm. Handelsberichten. ONDERTROUWD MATHIEU VAN LOON PHILOMÈNE ERAS. Provisioneel Woensdag 6 October 1897, Definitief: Woensdag 20 October 1897, op Donderdag 14 October 1897, bij TOESLAG ter herberge van De Kin deren MOMBERS, op Donderdag 28 October 1897, Juist lag de postboot Minister Havelaar tot vertrek naar Kampen gereed. Zij stoomde spoedig naar de plek des onheils, waar de opvarenden zich in het want hadden vastge klemd. Tevergeefs had een Noordzeevisscher, die naar Urk stevende, pogingen tot redding beproefd. De bemanning der postboot had de voldoening drie der vijf opvarenden van een anders wissen dood te redden. Nog een dezer was niet meer in staat den hem toe geworpen reddingsgordel te grijpen. Met het vaartuigje U K 152 gelukte het, ook dezen het was de bewustelooze machinist, wiens handen men van het want moest losrukken te behouden. De eigenaar van het stoom schip is bij deze ramp om het leven gekomen. Toen U K. 152 aan wal kwam, stond de gemeentegeneesheer J. J. Brouwer reeds ge reed, om hulp te verleenen. Zijn pogingen, om de levensgeesten van den drenkeling op te wekken, werden met goeden uitslag be kroond. De machinist, Joh. Siere, woonachtig te Leiden, en vader van 10 kinderen, werd bij K. Hakvoort liefderijk opgenomen en verpleegd. De stoomboot Onderneming, groot 9b ton, was voor deze eerste reis bevaren door den kapitein Heemskerk, machinist Siere, door den eigenaar Fontein en diens zoon, allen van Leiden, en een loods van Amsterdam. De lading bestond hoofdzakelijk uit plaat ijzer en bloem van meel, met bestemming naar Groningen. Van de bovenlading waren des avonds reeds ongeveer 400 balen meel door Urker vaartuigen opgevischt en ter berging in de haven gebracht. Nader meldt men De stoomboot Onderneming was reeds Urk omgestoomd en bevond zich ten noorden van het eiland toen men het raadzaam achtte terug te keeren. In het slechte (effen) water langs den noordkant scheen dit te gelukken, doch aan de westzijde stond de zee zoo hol, dat de golven voortdurend over het schip rolden, tot men koers zettende naar de Ur- kerhaven, dwarszee kwam te liggen. Ineens zagen eenige toeschouwers alhier de boot zeer sterk overhellenwaarop ze uog een maal reesom oogenblikkelijk naar de diepte te zinken. Toen de Minister Havelaar ter redding aankwam, zat de zoon van den eigenaar in den mast, terwijl aan weerszijden twee man in het want waren geklommen. Ongelukkig voor den eigenaar Fontein bevond óe loods zich boven hem. Toen deze zich niet langer kon vastklemmen, zakte hij op de schouders Fontein, die ten laatste moest loslaten van en zoo om het leven kwam. De machinist was hedenmorgen weder zoover hersteld, dat hij zich naar zijn familie te Leiden kon be geven. Aan de Urkers H. Kroon en Klaas Hakvoort heeft hij zijn leven te danken. Aan onvoorzichtigheid, door te diep laden, moet deze ramp te wijten zijn. De Onderne ming zit juist in de richting Enkhuizeu in het Val van Urk, voor de scheepvaart ge vaarlijk. Schip en lading moeten beide ver zekerd zijn. Een merkwaardige redding. Een merkwaardige gelukkig volbrachte redding van 4 schipbreukelingen Rotter dammers had Donderdag tegen den avond nabij Pernis plaats. Een ooggetuige vertelt er het volgende van: Er naderde een stoomer, een „Noorman". Plotseling klinkt een kreet„Daar wordt een vlet overstoomd of ze slaat om!> en terwijl de verzuchting geslaakt wordt „o God, zie die arme menschen eens werpen zich vier visschers in eene boot, die juist buiten ligt en roeien met reuzenki achten naar de plaats des onheils. Voor het drietal, dat daar bij de omge slagen boot in het water spartelt of er zich krampachtig aan vast klemt, daagt ook hulp op van een naderend zeilscheepje en door eene boot, van een in de nabijheid geankerd riviervaartuigje. Nu echter zien we van den wal uit, dat er aan stuurboordszij van den stoomer een mensch hangt. Geroep mag niet baten. Men schijnt er aan boord van den stoomer niets van te bemerken. Vele honder den meters verder moet de ongelukkige den zeereus loslaten en een schijnbaar gewisscu dood in de kaken vallen. Daar zien we hem rondzwemmen. Nauwelijks is dit opgemerkt of, we weten onzen visschers te beduiden, dal ginds, verweg het gevaar het grootst is. Spoedig hebben ook zij het gezien. De steven wordt gewend. Pijnlijke oogenblikken voor allen, die het aanschouwen. Nu eens zichtbaar, dan weer niet, weerklinkt plotseling de roep „Nu zie 'k hem niet meer!" »Daar is hij weer!" en meer dergelijke. Meer en meer nadert de boot het punt, waar de drenkeling boven- menschelijke krachten inspant om boven te blijven. „Zal het te laat zijn? Goddank neenIn 't uiterste van 't gevaar is nu ook de redding nabij en terwijl de boot met de redders langs hem heen vliegt grijpt een hunner den piooi uit de kaken van den dood we". De man is gered, doch kan aanvankelijk niet' eens meer spreken. De krachten zijn uitgeput. De namen der wakkere redders mogen hier vermeld worden. Het zijn: Adr. Verschoor Adr.z. Jakob Van der Steen, Jan de Jong en Hendrik Koster Hz., allen Per- nisser visschers. Iutusschen had men met de andere roei boot ook de redding der overige drie opva renden volbracht. Met de drenkelingen aan boord en de gerechte, doch volle boot op sleeptouw naderen nu van twee zijden geredden en redders. Tot ons leedwezen zijn ons de namen van den schipper en zijn knecht on bekend gebleven want ze togen onmiddellijk na hun kostbare lading aan onze visschers te hebben overgegeven naar hun onbeheerd gelaten vaartuig terug. Een woord van lof zij hun hier echter niet onthouden Wie zijn de geredden Vier Rotter- damsche sjouwerlieden, die beneden uit" gekomen waren om op één der binnenkomende stoomers werk te zoeken. Zij hadden de boot in volle vaart geënterd aan bakboordszij, doch toen zij bij het vieren der enterlijn waardoor zij achter het schip dachten te komen in de „snijding" van de schroef kwamen, was hun vaartuigje gekanteld. Onder de geredden waren ook een vader en een zoon. Spoedig is de boot op den kant gehaald, en ledig geschept en nadat de geredden wat van den schrik bekomen waren, zijn ze weer in hun inmiddels te water gelaten boot gestapt en naar Rotterdam teruggevaren, Voor aan geboden droge kleeren werd vriendelijk be dankt. De brand te Arnhem. Het bouwkundig weekblad De Opmerker bevat een ernstige beschuldiging tegen het bestuur der tentoonstelling op Sonsbeek. Zooals men weet, is binnen een half uui tijds het hoofdgebouw met deti geheelen inboedel tot asch vergaan, „gelukkig zonder menschenlevens te kosten." Ware de brand twee uur vroeger uitgebroken, dan was, zegt het blad, de op den 4n Mei te Parijs plaats gehad hebbende ramp, welke geheel Europa met afgrijzen heeft vervuld, overtroffen, want het was dien avond zeer vol inhet hoofdgebouw doordat de entreeprijs op f 0,10 was gesteld van de honderden daarin aanwezig zou nie mand het gebouw levend hebben kunnen verlaten. Waar op de Dordtsche expositie zegt het blad o. a. om de 4 meter een brand- kraan werd geplaatst en brandwachts dag en nacht dienst deden, was hier van dat alles geen spoor te bemerken. Spoorwegongevallen. De personentrein No. 32 van de Hollandsrhe Spoor, komende van Rotterdam, is Zaterdag middag op ongeveer 400 M. voor het station 's Gravenhage gederailleerd. De machine, de tender en een goederenwagen werden buiten de rails geworpen, de personenwagens bekwa men geen schade. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. Vechtpartij. Zondagavond had een hevige vechtpartij plaats in de herberg van v. d. S. te Tilburg. De kastelein loste een schot en trof een der bezoekers in de zijdeeven daarna is de kastelein gevlucht. liet tamlen krijgen der kinderen. In het vormings- en ontwikkelingsproces dat het ineuschelijk lichaam tot aan -zijne volkomene rijpheid te doorloopen heeft, nemen vele verschijnselen een kleiner of grooter aandeel aan de vorming van het organisme, en grijpen veelal zwakker of krachtiger in het werktuigelijke leven in. Het tijdperk van het tanden krijgen der kinderen is ouder deze afwisselende verschijnselen de eerste en be langrijkste verrichting van het jeugdige leven, hetwelk de tijdruimte van de vijfde maand het derde levensjaar omvat, van tot aan het einde het gansche van het kind aangrijpt, en niet eerste oorzaak van hevige ziekte „Twee patrouilles uit Loknga stuitten op benden op den Gle Betoes en Mata Ajer. „Van eerste patrouille sneuvelden een officier en drie fuseliers. „Tweede patrouille overnachtte op het terrein van deze nog alleen bekend dat een officier gesneuveld is." „Toekoe Oemar nog bij het dal van Limtih." Loon-Op-Zand. 16 Sept. Heden vierde het kruisboogschuttersgezelschap „Oefening en Vermaak", gevestigd bij den heer L. v. d. Hoven alhier, bij gelegenheid der kermis zijn jaarlijksch koningschieten, waarbij de volgende feestelijkheden hebben plaats gehad. Het zanggezelschap voerde eenige schoone nom- mers uit, welke den directeur de heer M. v. Loon alle eer aandeden. Daarna volgde het koningschieten, waarbij vele leden een hevigen strijd te voeren hadden, waarvan het gevolg was dat de koning van 1896 heden de eer had voor de 2emaal metdekoningskroon versierd te worden. Allen feliciteerden den heer B. v. Noije met de eer hem te beurt gevallenwaarbij dan ook menig glaasje gedronken werd en waaronder eenige leden van de „Sophia's Vereeniging" eenige schoone stukken ten gehoore brachten. Daarna volgde het opstijgen van een grooten fraaien lucht ballon, vervaardigd door den heer L. Schoonis te Tilburg, welke alle eer van zijn werk heeft. De tuin was overvol met toeschouwers, nooit zag men in ons dorp zooveel volk bijeen.Onder het opstijgen van den luchtballon speelden de muzikanten het Wien Neerlandsch bloed. Daarna ging het gezelschap in de zaal een glaasje op de gezondheid van den koning drinken. Des avonds trok 't gezelschap, be- f6,50 a 7.— mindere f0,k 0. Haver. De beste f 2.k 3.40. Mindere f0.k 0. Paardenboonen. De beste f 0.a 0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 7,8G a 8,40; Mindere f 0.0. Witte boonen. De beste f9.a 10.50. Mindere f 0.a 0. Blauwe erwten. De beste f6.50 a 7.2o Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed f 0.a Zomerzaad f 0,a f 0. Xanariezaad 14.50 tot f 6.50 ROTTERDAM21 Sept. Op de veemarkt waren herlen aangevoerd: 74 paarden, 0 veulen, 0 ezels, 700 vette runderen, 1404 magere dito, 598 vette en graskalveren, 72 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, - varkens, 298 biggen, 0 bokken De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 30 act. 2e kw. 25 a ct Se kw. 20 a ct. Kalveren: le kw. 37 ct.2de kw. 31 a ct.3de kw. 26 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct^ EN Waalwijk,) lg g tember 1897. Tilburg, geleid van den koning, naar den heer M. Brands, bij welke gelegenheid de WelEd. heer Alois Verbunt uit Waalwijk het genoegen had den directeur der Zangvereeniging een prachtigen dirigeeistok te presenteeren, welk aanbod met veel genoegen werd aangenomen en waarbij een hartelijk „Hij leve lang" werd aangeheven. Dank de goede zorgen van het bestuur, is alles in de beste orde afgeloopen wij ho pen, dat deze schoone vereeniging, welke nog zeer korten tijd bestaat, steeds moge groeien en bloeien. af tot aan het begin organisme zelden de wordt. Zoodra bij het kind het tanden krijgen een aanvaug neemt komen vooreerst de speeksel klieren evenals alle deelen van den mond in ongewone werkzaamheid het kind kwijlt en brengtals wilde het de plaats aanduiden waar het pijn voelt, alles wat het in de handjes krijgt naar den mond Is het kind gezond en krachtig zoo heeft het tanden krijgen in de meeste gevallen zonder merkbare storing plaats. Bij teedere en zwakkere gestellen, waar het doorkomeu der tanden ouder moeielijke om standigheden geschiedtontstaan dikwijls koorts ontstekingen aan het hoofd en aan het taudvleesch, opzwelling en ontsteking aan de oorspeekselklieren krampen, en meestal storingen in de onderlijfs- en spijsverterings organen die dikwijls het leven in gevaar brengen. Nu zijn er, om het tanden krijgen der kinderen gemakkelijker te doen plaats hebben verschillende middelen aaubevolen en aangewend, doch van al die verzachtende en pijnstillende voorschriften moet zich nog geen zóo uitmuntend in zijne werking hebben bewezen als de door Robert Holtz vervaar digde „Electromotorische Tandhalsbandjes," zoodat deze dan ook in korten tijd een groote bekendheid hebben verkregen, en zoo als uit de voor ons liggende getuigschriften blijkt in het gebruik uitstekend hebben voldaan. Atjeli. De correspondent te Batavia seint onder dagteekening van Dinsdag aan de N. R Ct. In een gevecht van patrouilles van Kroeng Raba tegen partijgangers van Toekoe Oemar werden gedood de luitenants Van Greuningen en Wagener en 7 minderen, gewond tien minderen. De verliezen van den vijand zijn onbekend. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 21 dezer gedagtee- kende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie, betreffende gebeur tenissen in Groot-Atjeh te WAALWIJK, zal als I behoorende aan ADRIANUS V AN DEN HOEVEN Adriaan Peterzoon, bouwman te Sprang, GEMEENTE SPRANG, Koop I. Een zes jaren geleden gebouwd Landbouwershuismet tuin en bouwland, strekkende van de gemeente straat tot de Oude straat, sectie B nos 1836, 1837, 1838, groot 1,07,70 heet. Koop II. Een perceel Weiland, sectie A no 5, groot 75.40 aren. Koop III. Een perceel Bouwland en Moe ras, sectie A nos 385 en 386 gren zende aan den Winterdijk, groot samen 1,36,90 hectare. II behoorende aan Lisa Virginie STEUSFY te Kaatsheuvel, GEMEENTE SPRANG, Koop IV. Een Huis met twee woningen en tuin aan den tramweg, sectie B. nos 1748, groot 5.80 aren. Gemeente KAATSHEUVEL (Loonopzand.) Koop V. Een buis met tuin, sectie B nos 3664 en 3665, groot 11.70 aren. De verkooping zal gehouden worden ter herberge van MATHEUS VAN VUUREN te Sprang, telkens 7 uur des avonds. te WAALWIJK, zal te KAATSHEUVEL bij VEILING ter herberge van VAN DEN ASSEM, telkens on 7 uur des avonds. ONDER KAATSHEUVEL, Koop I. Ter plaatse Berndijk. Een buis met tuin, sectie A nos 2527 en 2578 groot 21,40 aren. Koop II. Ter fplaatse als voor. Een huis met scbuur en bouwland, sectie A nos. 1373, 1975 1976 groot 22,30 aren. Koop III. Ter plaatse alsvoor. Een buis en erf met bouwland, sectie A nos 2565 en 2648, groot 19,22 aren. Koop IV. Ter plaatse 2e Straatje. Huis erf en tuinsectie H. nos 1333 en 1601, groot 5 aren. Behoorende aan CORNELIS SNOEREN Peterzoon, schoenmaker te Kaatsheuvel. is verschenen en bij alle R. K. Boekhandelaren in geheel Nederland verkrijgbaar Het boek bevat circa 650 bladzijden in klein 12o formaat, en is m diverse banden tegen verschillende prijzen verkrijgbaar. WAALWIJK, 21 Sept. 1897. Wegens het slechte weder was de paardemarkt niet druk bezocht. Er was niet veel aanvoer en bijna geen handel. Daarentegen was de aanvoer in hoornvee weer zeer ruim doch de verkoop ging slap. Kalfbeesten golden f 125 f 185. Dito vaarzen f 105 f 165 Id vet vee was nog al handel. Jonge varkens aangevoerd 105 stuks, ver kocht van f5.25 a f 11.75. Eieren f 4 50 a 5,25 per 100 stuks. Op de graanbeurs was weinig levendigheid te bespeuren. Aan onveranderde prijzen werd voor de bakkerij nog al wat gedaan. Dc looiersbeurs werd slecht bezocht. Sedert ons vorig bericht is er geen ver andering in den stand van zaken waar te nemen. Huiden werden nog steeds geregeld aan hooge prijzen verkocht en in leder blijft de vraag aanhouden aan vorige prijzen. Het gure natte weder werkt gunstig op den handel van zwaar leder, waarvan verschillende orders voor den a.s. winter inkomen. GORINCHEM 20 Sept. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f8,50 a 8,75, roode dito f8,a 8,25 witte dito f8,25 k 8,50, inl. rogge f 5,— a 5,15, buitenl. dito f4,80 a 5,10, gerst i 4,50 a 4,75, haver f3,75 ét 4,duiveboonen f6,75 a 7.blauwe erwten f0,— a 0,— alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 255i runderen le qual. Kalfkoeien f150 k 160 Kalf vaarzen f120 a 130 Melkkoeien 1120 k 130 li/3 jarige ossen f 70 k 80 Guiste vaarzen f 60 a 70 Pinken f 40 k 50 Graskalveren f 20 k 30 Nuchtere kalv. f 9 a 11 Aangevoerd 2 vette varkens van 19 a 20 ct., per half kilo, 669 biggen van 17,— a 12.— per stuk. Eieren f 1.20 a 1.25 per 26 stuks. Boter 60 k 65 ct. per 1/3 kilo. ROTTERDAM, 20 Sept. Binnenlandsche granen. Tarwe, waarvan de aanvoer heden niet veel beteekenis had ruimde, zoowel in jarige als nieuwe, tot 20 ct. verhooging op. Jarige per heet. f6.75 a 8, extra puike daar boven. Nieuwe per heet. f6.25 a 7.80, extra puike daarboven, en per 100 kilo f9,25 k 10. Canada- verkocht van f6,50 a 6,75. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 5.k 5.50. Dito mindere f0,kO. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 7,75 a 8.— mindere f6,50 k 7,25.; beste Zomer

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3