Nummer 76. Zondag 26 September 1897. Tweede Blad. BUITENLAND. Sjanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. »KHa«.»auLiiJ-ljll/'1 1gg De banvloek va/den bisschop van Majorka te^en den minisïr van financien Navarro Reverter zal bijwoord worden met een memorandum aa/ den Paus, dat de president van den ministfaad, de minister van justitie en die van fiDnc'«en zullen onderteekenen. Mery del Val naar Rome brengen. Maar de re/ntes schijnt aan den banvloek alle mogelijk gewicht te hechten en te weigeren de/esluiten van het ministerie van financien te/nderteekenen, zoolang Navarro Reverter nc aanblijft. Dies zou deze besloten hebben af P treden. 't picht (van de Heraldo) dat de procureur; van het opperste gerechtshof de nietig-ve/aring van heel het tegen Sampan gevoerde1"0065 zou hebben voorgesteld, wordt bevestig» en zelfs wordt er meer bericht namelij' 1°- dat de opperste krijgsraad het vonnis/an Barcelona „om een onjuistheid in (jen jtm" heeft vernietigd, en 2o. dat de instruie heropend zal worden, daar inderdaad van /mpan's anarchisme niets is bewezen. ONDEN, 22 September. De Daily Chro- njle verneemt uit een onwraakbare bron, dat pesident Kruger den 14en dezer onderzocht y door twee voorname doctoren. Deze zouden /erklaard hebben, dat de president lijdt aan B/ight's ziekte in vergevorderden graad. Een dokter verklaarde, dat de president ternau wernood nog anderhalf jaar te leven heeft. 23 September. De bladen publiceeren een telegram uit Pretoria waarin het zorg wekkende bericht van de Daily Chronicle over de gezondheid van president Kruger tegen gesproken en die gezondheid zeer bevredigend genoemd wordt. SIMLA, 22 September. Generaal Elles marcheert heden met de brigade van generaal Wodehouse naar Kurchinarai, aan den mond van den Bedmanai-pas. Hij heeft in last Haddah Mullah aan te tasten. Men rekent op tegenstand. 23 September. Generaal EUes heeft hedenochtend te 8 uur een begin gemaakt met den aanval op de krijgsmacht van Hadda Mullah. Hertog Friedrich Wilhelm van Mecklenburg- Schwerin, die bij het vergaan van de torpe doboot S. 26 om het leven gekomen is, was een halfbroeder van den regent, hertog Johann Albrecht. Plij werd den 5den April 1871 te Schwerin geboren. Het bericht van de ramp heeft in Mecklenburg natuurlijk veel ontstel tenis gewekt en de regentdie zich te Stockholm bevond voor het jubileumsfeest, is dadelijk teruggekeerd. De keizer heeft een betuiging van zijn leedwezen over het ongeluk laten overbrengen. Ten aanzien van het vergaan van de torpedebootjwaarop hertog Friederich Wilhelm het commando uitoefende, wordt nog gemeld dat de boot door den storm omgeslagen is Woensdagochtend omstreeks tien uur, niet ver van het vuurschip Eibe, tegenover Cux- hafen. Het schijnt, na het kenteren, nog een uur geduurd te hebben voordat de boot zonk. Negen personen zijn gered. Ook de torpedo boot F. 27 moet veel te lijden gehad hebben, een matroos van die boot sloeg overboord en verdronk. Het pantserschip 3e klasse Wtlrtemberg is bij Cuxhaven in aanvaring gekomen met het stoomschip Angeln. Dit schip werd zwaar beschadigd, het oorlogsschip kwam er zonder schade af. Het Akensche Politische Mageblatt bevat nu een door Marie Husmann onderteekend stuk, waarin zij verklaart dat haar man noch een aartshertog, noch een handelaar in meisjes, noch een huwelijkszwendelaar is, maar dat zij met het oog op haar geldelijke omstan digheden in alle stilte in het buitenland getrouwd is. Marie Husmann spreekt hare verwondering uit over de on vei diende be langstelling der heele wereld in haar persoon. De redactie voegt hieraan toe, dat de broeder van Marie Husmann de echtheid van het stuk heeft bevestigd. Als 't nu maar uit is mogen wij wel zeggen. Uit Koustantinopel wordt gemeld, dat het paleis van den sultan voor de ontvangst van den Duiischen keizer in gereedheid wordt gebracht Er is tusschen Duitschland en Nederland een verdrag tot regeling van de uitlevering tusschen de Duitsche protectoraten, Nederland en de Nederlandsche koloniën tot stand gekomen. Met het oog op de groole handelsbe langen van Duitschland in Guatemala hebben eenige Hamburgsehe kooplieden zich lot den rijkskanselier gewond met het verzoek, een Duitsch oorlogsschip naai Guatemala te zenden, aangezien de daar woedende opstand die belangen en ook het leven van daar gevestigde Duitschers ernstig in gevaar brengt. De grootste en rijkste plantages van Guatemala moeten het eigendom zijn vau Duitschers. In Duitschland schijnen de manoeuvres gevaarlijker te zijn geweest dan de bedoeling was. De Berlijnsche correspondent van de Pall Mall Gazette vertelt op gezag van Duitsche bladen Daar hij beweert dat bij den bajonetaanval de soldaten dermate op gewonden waren, dat er wonden werden toegebracht. Enkele bladen vertellen zelis dat er ook andere dan losse patronen zijn gebruikt. De Duitsche overheid heeft waarschijnlijk om valsche berichten bij voorbaat den kop in te drukken ditmaal gehandeld in strijd met haar gebruikelijk stilzwijgen en een offi cieel rapport gepubliceerd. Dit officieele rapport is reeds sensationeel genoeg. Er wordt in gezegd dat geen nauwkeurige bijzonderheden kunnen worden gegeven, maar dat op zijn minst negen soldaten ernstig werden gewond. De meeste ongelukken ge beurden tijdens den cavalerie-aanval, waarbij de keizer in persoon het bevel voerde. De cavalerie was ongemerkt genaderd. Plotseling weerklonk in de Pruisische gelede ren de kreet: „Cavalerie!" Iu een halve minuut was de artillerie gereed om te vuren, terwijl de infanterie bevelen afwachtte. Een paar minu ten later deden tienduizend ruiters een charge op de stelling vau den „vijand". Zij werden begroet met een moorddadig vuur van infanle- rien, artillerie. Plet was een wilde charge en aan het hoofd der cavalerie galoppeerde de Keizer zoo luiden de berichten. Er outspon zich een verwoed gevecht. Zoo opgewonden waren de aangevallen Pruisen, dat de infan terie nog op zeer korten afstand schoot. Zelfs de artillerie handelde tegen alle regels van het schijngevecht en wierp granaat op granaat in den dichten drom van menschen en dieren. Het bevel „Haltmaakte een einde aan dit wanordelijk tooneel. Veertien lijken van paarden en negen gewonde soldateu lagen op het „slagveld". Een jonge man was onder den voet gereden en werd voor dood opge nomen. Een cavalerist had een schotwond bekomen, een ander zijn been gebroken en twee ruiters hun armen. Een gewond paard werd op de plaats afgemaakt om het dier uit zijn ellende te verlossen. Zoo luidt het verhaal van den correspon dent van het Engelsche blad en .hij voegt erbij, dat geen nader onderzoek is ingesteld. ROME, 23 Sept. De gemeenten Sava, Oria en Latiano in het arrondissement Brindisi, zijn door een geweldigen wervelstorm getei sterd, die geheele streken verwoest heeft. In de nabijheid van Sava zijn 20 huizen vernield, 10 personen gedood en 50 gewond. In Oria is het station vernield, de stationschef is nog niet gevonden, zijn familie en het geheele personeel is omgekomen. Een dertigtal woon» huizen, het semiuarium en het ziekenhuis werden verwoest20 personen zijn gedood en 24 gekwetst. In Latiano zijn 15 dooden, 5 zwaargewonden en ettelijke lichtgewonden. Uit Italië komen nog maar steeds meer droeve berichten over de verwoesting en het verlies van menschenlevens, tengevolge van den cycloon. Te Medio Val zijn twee land huizen zwaar beschadigd en omstreeks 30 huizen geheel vernield. Twintig personen zijn gedood en 24 gekwetst. Te Mesagne zijn 15 menschen gedood en gewond. Volgens de Milaansche Secoio is er Maan dag l.l. een aanslag gepleegd op het leven van den keizer van Oostenrijk, toen deze te Pest naar het station reed om keizer Wilhelm te verwelkomen. Men hoorde niet ver van het rijtuig een kual en er werd rook gezien. De keizer stond op, erg bleek, en riepWee hem, die nader komt! Eenige personen tracht ten het militair cordon te verbreken, er ont stond groote verwarring en enkele personen werden gearresteerd BOEDAPEST, 23 September. Er zijn onlusten uitgebroken te Senieak, tengevolge van het gerucht dat alle orthodoxe Serviërs zich moesteu bekeeren tot het katholicisme. Drie beambten werden geworgd. Te Parna schoot de menigte op de gendarmes, die dit beantwoordden en den aanvoerder der betoo- gers doodden. De orde is daarna hersteld. In weerwil van de vermanningen der ge matigde peis, zoo schrijft de correspondent van de Times te Athene, gaat het volk daar voort met het houden van betoogingen tegen den vrede. In een volksvergadering die door 2000 personen bezocht werd, spoorden de sprekers aan, zich tot het uiterste te verzetten tegen het financieele juk, dat men aan Grie kenland wil opleggen. De sheriff en veertig andere personen zijn wegens het dooden van 24 werkstakers te Latimer in staat van beschuldiging gesteld. Ze werden tegen een borgtocht van 5000 dollars elk op vrije voeten gelaten. Volgens berichten uit Honoloeloe, heeft de senaat van Hawaï den IGen het verdrag tot annexatie bij de Vereenigde Staten met algemeene stemmen bekrachtigd. De beslissing hangt thans dus at van den senaat der Ver eenigde Staten. WAALWIJK, 25 Sept. 1897. Ollieieelc berichten. Bij kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten - Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, benoemd mr. J. G. Gleichman. R. K. Kiimcrclub. De katholieke kamerclub herkoos Woens dagvoormiddag haar bureau. Voorzitter bleef dus de heer Dobbelman, onder-voorzitter de heer Bahlmann en secretaris de heer Michiels. liet a. s. vertrek van den ZE. Heer Rijke, pastoor van Waalwijk. Met een enkel woord maakten we in een vorig nummer melding van het ophanden zijnde vertrek van den Z.eerw. Heer Rijke, pastoor onzer gemeente. Reeds geruitnen tijd was 't van algemeene bekendheid, dat Z.ZE., vooral na zijne laatste ziekte, er ernstig aan dacht rust te gaan nemen. Men hoopte echter dat de sedert ingetreden beterschap hem aanleiding zou geven, om op zijn eenmaal genomen besluit terug te komen. Dat dit niet zoo heeft mogen zijn, wordt zeker diep betreurd door zijne parochianen die hunnen herder met leede oogen zien heengaan. De ZE. Heer Rijke toch was reeds 4-f: jaren onder ons werkzaam, waarvan bijna 25 jaar als pastoor. In die lange reeks van jaren hadden hij en zijne parochianen de gelegenheid om elkander door en door te leeren kennen en waardeeren; hierdoor eü door dc hieruit vol gende tegemoetkoming werden vaakmoeie- lijkheden voorkomen, die, bij minder bekend en wederzijdsche hoogachting, niet zouden zijn uitgebleven. Op deze wijze is het den ZE heer Rijke gelukt werkzaam te zijn tot heil dezer gemeente en er veel goeds te stichten dat door allen dankbaar wordt erkend. Hij mag zich dus verzekerd houdeu dat de Waalwijkers hem, hoe onaangenaam zijne ontslagname hun ook zij, de welverdien de rust na eene welbestede en verdienstelijke loopbaan van harte gunnen. Moge het zijne Z.ZE. gegeven zijn jer nog vele jaren van te profiteeren. Aller wensch is zeker, dat de ons nog onbekeude opvolger van pastoor Rijke zich door zijn voorbeeld moge laten inspireeren en zijne gedragslijn moge volgen, dan, wij zijn er zeker van, zal ook Waalwijks nieuwe pas toor hier kunnen werkzaam zijn met zeer veel nut en tot tevredenheid van hemzelven en van de aan zijne zorgen toevertrouwde parochianen. Moge het den ZE. heer Rijke in alle op zichten goed gaan tot op een zeer hoogen leeftijd en moge hij nog dikwijls met wel gevallen aau Waalwijk terug denken, dit is ouze oprechte wensch en zeker ook van alle ingezetenen. Hij kan er zeker van zijn, dat hij steeds bij ons in aangename herinnering zal blijven. Kegelen. De Kegelbaan, in aanbouw in den tuin van het hotel en café de Twee Kolommen alhier, eigenares mej. wed. V. J. Gerris, nadert hare voltooiing. Binnen een dag of veertien zal zij kunnen worden in gebruik genomen. 't Belooft een flink gebouw te worden, lang, met het eraan verbonden café, 25 M., terwijl de eigenlijke kegelbaan eene lengte zal hebben van 21 M. Van binnen zal alles netjes worden ge schilderd en 's winters behoorlijk verwarmd. Aanvankelijk schijnt er veel belangstelling te bestaan voor deze nieuwe sport. Verschillende vereenigingen althans hebben de baan reeds voor een of meer dagen per week fen gebruike voor hare leden afgehuurd. 't Laat zich dus aanzien dat de ondei ne ming succes zal hebben. Tooneelnieuws. De tooneelvereeniging „Volharding in den Strijd" te Waalwijk, heeft voor hare eerste yvinteruitvoeriDg, twee zeer prachtige stukken in studie genomen Ouderliefde en Vorsten plicht" oorspronkelijk historisch drama in vier bedrijven, door van Daalberg, en >Een Luistervink", kluchtspel in één bedrijf Daar het Engelsch door E. Maanof. De stukken zullen geheel in costuum en met het vereischte decoratief worden opgevoerd. Overreden. Naar men ons mededeelt zijn gisterenavond door den laatsten trein van Zwaluwe naar s Bosch, 2 koeien doodgeredentoebehoo- rende aan J. Rijken te Capelle. Geen geringe schade voor den eigenaar, die er misschien nog eene boete bij zal op- loopen. Loterij Tentoonstelling. Het zou te veel plaats in ons blad beslaan, om de nummers, met de daaropgevallen prij zen, alle in ons blad op te nemen. Daarom hebben we voor onze abonnés morgen lijsten ter inzage op ons bureau be schikbaar. Ook zijn zij 15 cl. verkrijgbaar. Het Zuiderzceplau. Hoogstbelangwekkend is de wijze, waarop de Zuiderzee zal worden drooggemaakt en in vruchtbaar land herschapen. „Een afsluitdijk wordt gelegd van een punt bij Helder naar Wieringen en van dat eiland naar een punt juist ten zuiden van Workum, en wel 25 voet breed aan de basis en 8 voet aan den fop. Om dien dijk te maken, worden twee rijen palen in de zee gedreven, de eene rij op 50 voet afstand van de andere". Aan de buitenzij van elke rij worden dan zakken met zand op elkaar gestapeld, tot aan weers zijden een dam boven zee uitsteekt over de geheele lengte. Het water tusschen deze dijken wordt dan uitgepompt en in het droge kanaaldat aldus ontstaat wordt de dijk opgebouwd van stevig metselwerk, van buiten beschermd door aarden dammen, verbonden door rasterwerk van gevlochten wilgentakken. Om het groote bekken leeg te malen worden kolossale windmolens gebouwd, die 250 voet hoog zijn en waarvan de wieken 75 voet lang zijn. Die molens zullen het water opvoe ren in het netwerk van kanalen, dat den herwonnen grond zal bedekken. „Daarmede is het werk echter nog niet afgeloopen. De bodem der Zuiderzee bestaat nit zand, dat niet zeer vruchtbaar is. Daarom zullen bovengrond en teelaarde worden aan gevoerd uit elk der Nederlandsche koloniën, en in twee of drie geslachten zullen de diepe gedeelten worden opgehoogd tot het peil der kanalen. Waar eens de zee onbeperkte heer- scheres was, zullen dan groene tuinen en boerderijen te zien zijn, afgewisseld door landhuizen en steden en kanalen, overdekt met rijk beladen schuiten." Deze fraaie beschrijving van de indijking, welke zelfs voor de ontwerpers van het Zuiderzee plan een nieuwije is, kan men vinden in het Engelsche blaadje Til Bits, onder den titel.„Holland rules the waves". En niet als grap, maar blijkbaar ernstig ge meend. De Prinsen van Koctei. De Prinsen van Koetei die, zooals bekend is, met den heer J. A. F. Eerdmans, ass. res. van Koetei (N.O.-kust van Borneo), een reis door Europa maken, zijn Dinsdagavond met hun gevolg uit Berlijn te Parijs gearriveerd en hebben hun intrek genomen in het hotel Moutaigne. Van Parijs denken zij naar Amsterdam terug te keeren. Doodslag. Omtrent den doodslag te De Wijk (Drente) verneemt de Asser Ct. nader, dat de scheeps- jagers Jan HiKst en Albert Achteres uit Hoogeveen Zaterdagnamiddag ruzie kregen niet ver van de Ossesluis in de gemeente De Wijk. Achteres schijnt reden gehad te hebben om den scheepsjager Willem Brinkman (met wien Hulst 's morgens ook reeds ruzie had gehad) te hulp te roepen tegen Hulst, die het ook hem lastig maakte. Deze kwam daarop naar Hulst toe eu gaf ;een slag met

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5