Nummer 80. Zondag 10 October 1897. 20 Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. Ahonné'sl Leest dit s.v.p. Kronings-dag. ANTOON TXELEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Oranjestam FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw Staatkundig overzicht. e UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche cd Lanptraafsclic Courant. Dit Bind verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het. geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Uitsluitend voor de Abonné's op dit blad of zij, die zich daarop abonneereu, heeft de uitgever tot 31 October verkrijgbaar ge steld, tegen den geringen prijs van slechts 30 cents afgehaaldhet werk van den beroemden volksschrijver H. J. VAN LUM MEL, voorzien van vier platen, met geïllustreer- den omslag, voorstellende een Oranjeboom waaraan de wapenschilden van Nassau, Cha lons, Baux en Oranje hangen, benevens een gezicht op de plaatsen Oranje en Dillenburg. Dit werk, circa 170 bh, wordt fr. per post verzonden a 87VS ct. tegen toezending van postwissel of afgehaald aan ons Bureau voor slechts 30 cent. DE UITGEVER. Reeds in een vorig artikel hebben we erop gewezendat zoo langzamerhand het kro ningsfeest onzer geëerbiedigde en geliefde koningin Wilhelmina naderten wij nog niets hooren van toebereidselen tot eene feestviering in Waalwijk op dien dag. Zijn wij Waalwijkers, dan niet Oranje gezind, gevoelen we ons niet aangetrokken tot die edele telg van ons doorluchtig vor stenhuis M OF Herinneringen van een Politie-Coramissaris. 16 Morgen, gued.... afgesproken En de twee mannen scheidden. Toen Raymond weder in deze zaal kwam, richtte hij zich tot Hector: Sta mij toe, dat ik u even spreek, zeide hij, ik heb uwe diensten noodig. Het spijt mij, dat ik u 'op het oogenblik mijn beurs niet kan aanbieden, antwoordde Hec tor vroolijk, maar overigens kunt gij geheel over mij beschikken. Waar voor hebt gij mij noodig Voor een tweegevecht. Gaat gij vechten Maai daar hebt gij mij niets van gezegd. Dat kon ook niet, want er is eerst zooeven daartoe besloten. Maar waar dan Hier 1 Nu, zeide Hector, dat is juist iets voor u ik zou gedacht hebber., dat het moeilijker was, bij mijn oom iemand te vinden om den degen mede te kruisen. En met wien vecht gij Met Spavento 1... Duivels! mompelde Hector, wat is er dan gebeurd Dat zal ik u vertellen. Maar zou er niets aan te doen zijn, om de zaak in der minne te schikken. Raymond glimlachte en zag zijn vriend ver baasd aan. Goed 1 goed I ik begrijp u, zeide Hector.... ik zeide het alleen maar, omdat ik hem bijzonder goed ken hij stoot beter dan Ricordi en Colonna. Maar dat wil toch niet zeggen dat hij beter stoot dan ik. Hector schudde Raymond's hand. Ik reken dus op u, zeide Raymond.. Morgen Willen wij dan dien dag, dien grooten en grootschen dag niet deelen in de vreugde onzer teerbeminde vorstin, welke dan de zware lasten der regeering over ons op zich zal nemen, om over ons welzijn te waken, met krachtige en vorstelijke hand. Neen neen er bestaat Oranje-ge zindheid in genoegzame mate bij ons Waalwijkers, die bij zoo menige gelegenheid blijken hebben gegeven van vurige liefde en hechte trouw aan ons vorstenhuis. Of hebben soms de Waalwijkers geen slag meer van feestvieren, of bezitten zij geen energie meerom een luisterrijk feest op touw te zetten P Ook dit is niet het. gevalwant van hun goeden smaak en genoegzame energie om groote feestelijkheden aan te richten bestaan afdoende bewijzengetuigen de schoone feesten de laatste jaren zoo prachtvol in onze gemeente gevierd. Waaraan ligt het dan? zou men vragen. Onzes inziens is de reden te zoeken hierin, dat de een voor den ander niet als eerste wil optreden b. v. om een vergadering te beleggen, om die te leiden, om door die ver gadering eene commissie te doen benoemen tot regeling der festiviteiten. Zou dat hier in Waalwijk nu niemand durven I Zeker welOp dan Waalwijkers! draalt niet langer. Er moet een begin gemaakt worden. Volgt het voorbeeld van zoovele andere plaatsen waarvan gij dagelijks in de cou ranten melding ziet gemaakt, zooals o. a. Roermond, Waddingsveen, "Eindhoven, enz., om niet te spreken van de groote steden. Wij hopen van harte dat deze aansporing doel zal treilen en wij geven de verzekering dat wij de te benoemen commissie, zooveel in ons vermogen is, zullen steunen en, als wij er eenigszins toe kunnen bijdragen, om om zes uur bij mij thuis. Ik zal maar niet naar bed gaan.... Dan weet ik zeker, dat ik op tijd zal zijn. Raymond bedankte zijn vriend, en verliet eenige oogenblikken daarna de zaal. Het was bijna één nnr. Michel, de intendant ging zelden voor dat zijn meester thuis gekomen was, naar bed. Hij opende ook nu de deur en toen hij Raymond's somberen blik opmerkte, begreep hij dadelijk, dat er iets ernstigs gebeurd moest zijn. Michiel 1 zeide de jonge man op een vasten toon, morgen vecht ik met Spavento. Morgen herhaalde Michiel maar gij komt nu toch van den lieer Guillemot. Ja. En hebt gij daar den vriend van den hertog ontmoet Juist. Heeft hij u beleedigd Neen. Maar Spavento schijnt achter oze ge heimen te zijn, antwoordde Raymond uw ver moedens zijn waarheid gebleken. Men moet ons op onze reis gevolgd zijn en bespied hebben, al thans dezen avond vond ik bij den heer Guillemot den bloemenruiker van het Herbiers-kerkhof 1 Hoe is het mogelijk? Ik was geen mee9ter van mij zei ven een blinde drift overmeesterde mij, bij de gedachte aan die heiligschennis en het tweegevecht was niet te vermijden. Spavento stoot goed I zeide Michiel bezorgd. Wat komt er dat op aan! hernam Raymond, gij hebt mij die knnst in al hare onderdeelen en geheimen leeren kennen bovendien mijn oog is minstens even zeker en mijn hand even vast als de zijne. Maar hij heeft de ondervinding voor zich. En ik heb de rechtvaardigheid mijner zaak voer mij en een God, die mij niet zal verlaten. Ongetwijfeld maar Laat ons er nu niet verder over spreken. Maak mijne degens gereed en zorg dat er niets aan ontbreekt; mocht ik ingeslapen zijn, wek mij dan om vijf uur. Daarop haalde de jonge man uit een kast een klein ebbenhouten kistje dat hij op de tafel zette uit dit kistje nam hij een pakket met rouwlak verzegeld en las de volgende regels, welke op den omslag stonden de feestelijkheden, zooveel mogelijk luister bij te zetten. Om nu een begin aan de zaak te maken zouden wij durven voorstellen, dat alle be langstellenden in eene luisterrijke feestviering bij gelegenheid der kroning van koningin Wilhelmina, bijeenkomen, op Musis Sa crum" b-v. op Woensdag 13 October a.s. ten 7x/j| ure 's avonds, ten einde eene com missie te benoemen en plannen te hespreken. Wij durven op eene drukke opkomst rekenen en ook vooral van de besturen der verschillende vereenigingen; in afwachting daarvan: Leve Koningin Wilhelmina Onzekerheid is het kenmerk van den po- litieken toestand in Spanje, in Griekenland in Duitschland in Oostenrijk en tot zekere hoogte ook in Italië. Wat zal de naaste toekomst brengen te Madrid, te Athene, te Berlijn, te Weehen, te Rome? Het Spaansche kabinet, onder presidium vail Sagasta, is niet voornemens haast te maken met de ontbinding der Cortes vóór December zal er wel niets van komen, tut welk uitstel de nieuwe regeering feitelijk gedwongen wordt door zaken van meer ur- genten aard. Sagasta heett erkend, dat Ga- mazo's weigering om deel uit te maken van de nieuwe formatie, moet worden toegeschre ven aan zijn (Sagasta's) besluit om Maura niet te belasten met de portefeuille van Marine. Op Kuba moet de pacificatietaktiek gevolgd worden en tusschen Maura en de afgevaardigden der constitutioneele Unie is samenwerking onmogelijk. Wat 't zwaarste is moet 't zwaarste wegen hoewel Sagasta Gamazo ongaarne miste in zijn formatie moest hij zijn besluit handhaven. Gelukkig schijnen de heeren geen rancune te gevoelen zij hebben der regeering onvoorwaardelijk hun steun toegezegd. t-Aan mijn geliefd kind. In dit pakket bevindt zich het verhaal van het bloedig drama van mijn leven ik bezweer u, op lvet oogenblik dat ik voor den levenden God ver schijn, de zegels niet te verbreken, dan op den dag, dat het doodsgevaar u mocht bedreigen.' Raymond hield het pjfkket met een bevende hand vast; met een soort van godsdienstig ontzag rustte zijn blik op deze regels de laatste, die zijne moeder geschreven had... Gedurende eenige oogenblikken bleef hij onbe wegelijk en aarzelend zitten, starende op dit ge heimzinnig pakket, dat een vreeselijk geheim be vatte maar een gevoel van kinderlijken schroom verhinderde hem het zegel te verbreken het was hem ot hij op het punt stond een heiligschennis te begaan. Neen I neen nog niet, zeide hij eindelijk, ik gevoel mij nog niet sterk genoeg en het uur der openbaring is nog niet gekomen.... Ik zal wachten. Mocht ik morgen, voegde hij er, zich tot Michiel wendende bij, in het tweegevecht sterven, wees dan zoo goed het kisje met den geheelen inhoud te verbranden. Bij de nagedachtenis aan uwe moeder, dat beloof ik u, mijnheer. Goed, alles is dus afgesproken, ik zal nu beproeven een weinig te rusten. Toen Raymond te vijf uur opstond, ^gevoelde hij zich aangenaam gesterad, alle gejaagdheid en zenuwachtigheid van den vorigen avond was verdwenen. Tegen half zeven hield er een rijtuig voor het hotel stil. Wie is daar? vroeg Raymond. Palmares, antwoordde Michiel. Ha ha, die schijnt de getuige van Spavento te zullen zijn. Doe de deur open, Michiel. Michiel verdween, maar in plaats van aan het bevel van zijn meester te voldoen, verdween hij in een aangrenzende kamer en liet het aan een ander over om voor den hertog de deur te openen. En oogenblik later trad deze laatste bij Ray mond binnen. Ik kom wat vroeger, zeide de hertog, ter wijl hij ging zitten, omdat ik u wenschte te spre ken voor dat uw getuige hier is. Gij mijnheer de hertog, zeide Raymond, en Met generaal Weyler kan Sagasta nog heel wat te stellen krijgen terwijl de premier stellig en zeker verwachtte Weyler's verzoek om ontslag als opperbevelhebber van Spanje's leger op Kuba en terwijl er zelfs over ge sproken wordt dat de generaal wegens zijn doen op het eiland in staat van beschuldiging zal worden gesteld, heeft deze generaal Az- carraga, als president van het kabinet nog een lijvig rapport doen toekomen, waarin hij een voor hem (Weyler zelf) gunstige verge lijking maakt tusschen den staat van zaken toen hij maarschalk Campos opvolgde en nu en heeft hij tot Sagasta een telegram gericht, waarin hij plechtig zegt niet te zullen aftreden, doch bereid te zijn der regeering zijn diensten te verleenen Dat wil dus zeggen, dat generaal Weyler Sagasta provoceert hem zijn ontslag te geven om, aldus tot martelaar gemaakt, met meer kans op succes den strijd met de regeering te kunnen aanbinden als leider eener partij van intransigenten op koloniaal gebied èn de conservatieven èn de republikeinen zoeken zijn steun en medewerking Te Havanna is Weyler gehuldigd door de kooplui en hij antwoordde, dat hij zich steeds deze betuiging zou herinneren als een bewijs van de gene genheid der bevolking. Maarschalk Campos moet heel ontstemd zijn over ^Weyler's zelfverheerlijking rapport (wat 'n wonder en er wordt al weer ge sproken over een duel of zooiets tusschen de heeren Generaal Woodford moet Sagasta bij een bezoek, dat slechts eenige minuten duurde gelukgewenscht hebben en men meent, dat de regeering te Washington der nieuwe for matie een gepast uitstel zal verleenen: men dient te Madrid een beetje op zijn verhaal te komen Uit New-York wordt nu weer bericht, dat den eigenaars van booten en jachten is aan gezegd alle inlichtingen te verstrekken aan- gaaude den aard van hun vaartuigen en ze gereed te houden voor de marine op de eerste aanmaning, welk vertoon wordt gezegd waarover Ik meen, dat Beaulieu uw getuige zal zijn. Juist. Nu dat is goed: het is een uitstekende jon gen, waarvan ik veel houd en waarmede wij ons wel zullen kannen verstaan. Raymond zag den spreker verwonderd aan. Pardon, mijnheer de hertog, maar er is geen enkele moeilijkheid te voorzien; wapens gekozen; de ontmoeting zal om zeven uur plaats hebben, en ik zie dus niet in.... Maar zijt gij er dan zoo op gesteld, om door de hand van Spavento te sterven of hem te dooden Ik wil de onbeschaamdheid van dien man straffen, mijnheer de hertog en er is niets, dat mij daarvan zal terughouden. De hertog begon te glimlachen. Welnu mijn beste vriend, zeide hij, ik weet een onfeilbaar middel om dit duel te verhin deren. En welk middel is dat? Voor een duel zijn twee strijders noodig en nu kom ik u vertellen, dat een der twee van morgen afwezig zal zijn. Spavento Zeker. Weigert hij te vechten. Hij heeft beter gedaan... hij is vertrokken, Maar voor zich te verwijderen, heeft hij mij de zen brief gegeven, waarin u de meest voldoende verontschuldigingen zult vinden. Raymond zag den brief in en frommelde hem verachtelijk in elkander. Laag en lafmompelde hij den brief weg werpende. Laf.... juist niet, hernam de hertog; zonder nu juist een held te zijn, heeft hij toch véle ma len zijn man gestaan. Dan moet er een andere reden voor zijne weigering zijn. Misschien wel. Heeft hij dit dan niet gezegd Hij heeft er mij met geen enkel woord over gesproken. Maar hij heeft u toch zeker wel de reden van onzen twist medegedeeld. Ook niet. Hij heeft mij alleen gezegd dat gij hem zeer slecht behandeld hebt. Dat is alles. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1