Nummer 80. Zondag 10 October 1897. Tweede Blad. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Italië. Rusland. Britsch-indie. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. Droevige statistiek. Te Brussel hadden in 1896 niet mindei dan 116 pogingen tot zelfmoord plaats, waar van 39 door den dood gevolgd. De stad telt, zonder de voorsteden, 195,000 inwoners en schijnt niet erg gezond, althans in 1896 werden er 4639 geboorten en 4454 sterfgevallen aangegeven eeüe verhouding die bijna nergens voorkomt. De bladeD houden 'zich voortdurend met de zaak-Dreyfus bezig. Ze bespreken de mogelijkheid van een ontsnapping. Een hooggeplaatst koloniaal ambtenaar vertelt in dc rappèl, dat de ex-kapitein bijna wit ge worden is zijn leven in den hoek van zijn hul doorbrengt ternauwernood een boek opslaat en zelden buitenkomt. Toen Dreyfus eenige maanden geleden ziek was weigerde hij medicijnen in te nemen, bewerende, dat men hem vergiftigen wilde. De oproerige Hova's van Madagascar hebben zich nagenoeg allen onderworpen. Generaal Gallieni neemt maatregelen ter be vordering van den rijstbouw er zijn op 't eiland weer nieuwe goudlagen ontdekt. Aan 't station van ChaloDS is weer een spion gearresteerd. Het heet een Duitsch officier te zijn. Volgens een Engelsch blad zou de keizer van Rusland deze maand in streng incognito een week te Parijs doorbrengen, terwijl de czarina dan naar Balmoral gaat, waar koningin Victoria vertoeft. Het schijnt, dat de gewezen gezant te Weenen Lozé, die den post van gouverneur generaal van Algiers geweigerd heeft, geen andere betrekking krijgthij is in ongenade gevallen. De chef van de Parijsche politie Blanc wordt als opvolger van Lépine genoemd. Naar gemeld werd, is Augustine Pépé, de daderes van den moordaanslag op den abt Ménard, te Etampes gevangen genomen. Na de daad bedreven te hebben, is zij een kerk binnengegaan en heeft gebiecht. De priester, door het geheim van den biechtstoel gebonden, heeft haar bevolen zich zelve bij de politie te gaan aanmelden. Zij heelt het niet gedaan, maar is, na eenig geld van een kennis geleend te hebbennaar Meréville gegaan, waar zij andermaal biechtte. De priester gaf haar 4 francs en denzelfden raad als zijn ambtsbroeder. Maar zij is kalmpjes gaan dineeren en toen de priester voorbij het restaurant kwam waar zij zat, gaf zij hem een teeken. Daarna fietste Augustine lustig den weg naar Etampes op. "Eene agent haalt haar in, houdt een wagen aan die voor bijkomt en beklimt zelf de fiets. De band van de fiets springt. Maar eindelijk komen toch agent, gevangene en fiets samen in den wagen aan de gevangenis van Etampes aan. De misdadigster is zeer berouwvol en be tuigt herhaaldelijk verdriet over het gebeurde. Zij was zeer verliefd op den priester en had eerst zichzelf willen dooaen, maar toen be dacht, dat de priester dan nog andere vrouwen zou kunnen ontmoeten. Te Lirac bij Nimes zrjn bij de opening van de stembus voor de gemeenteraadsver kiezingen ongeregeldheden voorgevallen. Toen het bleek dat het aantal briefjes in de bus niet met dat der opgekomen kiezers overeen kwam, drbng het publiek op, smeet de stembus aan stukken en vernietigde de biljetten. Niemand kon gearresteerd worden. x De rerkieziug was noodigdoordat de vorige door den raad van state wegens geknoei vernietigd was De sultan van Marokko is met een groot leger (40 tot 60,000 man) uit Marskeej ver trokken, waar hij drie jaren geresideerd heeft. Hoewel de Riffiotten bedreigd zijn met een expeditie, denkt men toch niet dal de sultan dien machtigen stam zal durven aanvallen. MADRID, 6 October. Sagasta heeft een telegram ontvangen van generaal Weyler, waarin deze meldt dat hij geen ontslag neemt, maar zijn diensten aanbiedt aan het nieuwe bewind. De ministerraad beraadslaagde over de Cubaansche quaestie en besloot onmiddelijk over de Cubaansche quaestie en besloot onmiddelijk over te gaan tot uitvoering van het program, door aan de Antillen admini stratieve onafhankelijkheid toe te staan, waar door zij in de gelegenheid gesteld worden hun eigen leven te leven, doch waarbij de souvereine rechten van Spanje erkend worden. Daar Spanje alles heeft gedaan wat de eer vordert, kan thans de bevrediging van de Antillen verkregen worden door een politieke actie, waarbij echter de militaire maatregelen zullen worden voortgezet zoolang nog een enkele opstandeling overblijft. De regeering acht het hervormingsplan den 4en Februari jl. door de conservatieve regee ring ingediend, onvoldoende. Het zal een definitieve organisatie voor Cuba instellen, en daarvan vervolgens rekenschap geven aan de Kamer, welker hulp eD medewerking zij inroept om het werk ten einde te brengen. De Engelsche regeering zendt een expeditie den Niger op. Twee kanonneerbooten zullen tusschen Say en Boessang heen en weer varen, met het doel zoo wordt uit Liver pool aan de Temps geschreven om den Britschen invloed voor goed aan de beide oevers te vestigen. Wel geven eenige Engel sche bladen voor, dat de expeditie alleen uitgestuurd is om met Frankrijk tot een definitieve grensregeling te geraken, maar de berichtgever van de Temps houdt vol, dat de Engelsche regeering metterdaad toonen wil, dat zij aan den Niger rechtstreeks op den gang van zaken invloed wil oefenen. Dit klopt met een bericht van Central News, die zich gerechtigd rekent, te verzekeren dat in het vervolg een rijkstroepenmacht aan den Niger onderhouden zal worden, Met de geno:mde expeditie gaan 1500 Houssa's mee. In tegenwoordigheid van den keizer is gisteren te Danzig het nieuwe groote stoom schip, voor rekening voor de Nordd. Lloyd te Bremen op de werf van Schichau gebouwd, van stapel peloopen. Het schip werd Kaiser Friedrieh gedoopt. Evenals de Kaiser Wilhelm der Grosse kan de Kaiser Friedrieh in tijd vaD nood als hulp kruiser dienst doen. Het nieuwe schip is 17 meter korter dan de reusachtige Kaiser Wilhelm der Grosse, maar overigens even voortreffelijk en modern ingericht als dit. De twee quadruplexpansie machines zullen 28.000 I. P. K. ontwikkelen, en het schip een vaart geven van 21 knoopen. Het laadvermogen voor kolen is 3600 ton. Het schip, dat behalve de passagiers eerste en tweede klasse, ruimte aanbiedt voor 650 tusschendeks-passagiers, zal onder commando staan van kapitein Störmer. In Italië is men algemeen verontwaardigd op den fiscus, die bij de halfjaarlijksche her ziening van de inkomstenbelasting op buiten sporige wijze schijnt te werk te gaan. Ieders aanslag is willekeuiig verhoogd. In vele steden zijn protestmeetingen gehouden en tot belastingweigering wordt op vele plaatsen aangespoord. Deputaties uit gewesten en gemeenten vervoegen zich bij het ministerie van financiën om te betoogen, dat de volle belasting ondoenlijk is. Een aantal iiijveren en neringdoenden zullen werkplaatsen en winkels 'moeten ^sluiten als de fiscus uiet gebreideld wordt. Met spanning vraagt men wat de regeering doen zal. Men zegt, dat er op verscheidene bu reaux van het Vatikaan onregelmatigheden van beheer zijn ontdekt. Er moeten aan zienlijke geldsommen verduisterd zijn. De Paus heeft een onderzoek bevolen. Andermaal wordt een groot deel der plat telands bewoners van Rusland met hongers nood bedreigd. De berichten der Russische bladen over de opbrengst van den oogst in het keizerrijk luiden zeer bedroevend. Iu de «Petersb. Wjedom." schrijft de bekende Russische agrariër Romer het volgende: „De klachten van de landbouwers klinken over de leege velden; de oogst is zoo gering, dat zelfs in het verschrikkelijke hongerjaar 1891 niet zoo elkeenzonder uitzondering, door een mislukteu oogst getroffen werd. En het is te vreezen, dat er ook zonder uitvoer naar het buitenland nog te weinig koren voor de bewoners zelf zal zijn." De burgemeesters beginnen de regeering reeds om voorschot te vragen, teneinde de bevolking te kunnen proviandeeren. De burgemeester van Tamboro vraagt alleen reeds, naar de „Novoya Vremya" meedeelt, een voorschot van ÏOOUOOO roebel. Het grootst schijnt de nood in Siberie te zijn. De Engelsche regeering heeft, Daar de telegraaf dezer dagen meldde, aan het gou vernement van Manitoba iu Canada opge- gedragen uit de de daar gevestigde EDgelsche model-boerderijen aan de Siberische boerde rijen koren te zenden, ter verdeeling onder de hongerigen. Zooals men zich herinneren zal, werden gedurende den hongersnood in Indie ook iu Rusland geld eD koren voor de noodlijdenden in Indie verzameld. Aan het Bei liner Tageblatt wordt uit Londen gemeld dat de Engelschen zich in den oorlog tegen de grensstammen van Dum- Dum-kogels bedieneD dat zijn vernikkelde kogels van de Lee-Metford-geweren, waarvan de nikkel-mantel in de lengte opengeveild is en alleen de punt heel bfijtt. Is nu het schot gelost, dan gaan de nikkelreepen waaiervormig uit elkaar en de kogel veroorzaakt een ver schrikkelijke verwonding. Professor Rudolph Köhler bestrijdt in hetzelfde blad, dat de Engelschen daarmee de Petersburgsche con ventie van 1868 geschonden hebben, waarbij het gebruik vaD ontplofbare kogels enz. verboden is hij geeft echter toe, dat deze „Dum-dum-kogels" een zelfde uitwerking hebben en dus ook verboden behoorden te worden. Verschrikkelijke berichten zijn te Bombay ontvangen van den Engelschen ontdekkiugs reiziger Heury Savage Landor, die, na Korea en Japan bereisd te hebben, een tocht on dernomen had naar Lhasa, de ontoegaugelijke „heilige» stad van Tibet. Van de 30 man waaruit zijn karavaan bestond liepen er 28 weg, een paar dagen nadat hij de grens van Tibet overschreden had. Hij verloor al zijn provisiën, en de Tibetanen namen hem en zijn metgezellen door verraad gevangen. Zij werden alle drie geketend en ter dood veroordeeld. Landor's drager werd gegeeseldLandor zelf met ijzers gefolterd, en daarna zou hij onthoofd worden. Een man hield den Europeaan bij de haren en een ander zwaaide met een sabel een paar malen langs zijn hals dit doet de beul in Tibet voor hij deD doodelijken slag toebrengt en eerst op het allerlaatste oogenblik kwam de groote Lama tusschen- beide. Hij veranderde het doodvonnis in de straf van de pijnbank, waarop de ongelukkige gevangene aan den rug, de beenen, voeten, armen en handen gemarteld werd. Daarop werd hij nog acht dagen in boeien gesloten en toen naar Indie teruggezonden. Landor heeft twee en twintig wonden aan zijn lichaam. WAALWIJK, 9 Oct 1897. Benoemingen. Bij kon. besl. is, met ingang van 1 Nov., benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Voorschoten, D. J. H. van Tusschenbroek, thans commies der posterijen 2de klasse. Kamer van koophandel. Naar aanleiding van hetgeen in de troonrede d.d. 21 September wordt gezegd omtrent „vermeerdering der inkomsten door verhoo- „ging van invoerrechten op den bestaanden „grondslag" heeft de kamer van koophandel alhier het besluit genomen om, in vereeniging met eene commissie uit de Leder-Industrie- Vereeniging te Dongen en te Eindhoven, en wellicht nog uit andere plaatsen, van gedachten te wisselen en te beraadslagen of thans niet het oogenblik is gekomen voor de Nederl. Leder- en Schoenen Industrie bij de Hooge Regeering aau te dringen op een meer met de eischen des tijds strookend fiscaal invoer recht. Er wordt tot dat doel tegen a. s. Woensdag eene vergadering uitgeschreven in het hotel »Verwiel" alhier. De kamer besloot verder aan den gemeen teraad eene wijziging voor te stellen in de Waalwijksche jaarmarkten in verband met de vele klachten, die den laatsten tijd tegen de invoering der vele bijgezette markten opgaaD, waardoor de voorheen zoo bloeiende Woens- dagsche en Vrijdagsche „zoogenaamde groote markten" worden verwaarloosd. Zoomede op enkele vastgestelde groote markten premiën voor paarden en rundereu uit te loven. Tramweg—aangelegenheden. Naar men ons verzekert zou de overgave van de tramlijn Tilburg —Waalwijk aan de maatschappij der Hollandsche Buurtspoorwe gen thans werkelijk een feit zijn; het gerucht dienaangaande heeft reeds lang geloopen maar thans zou de zaak beklonken zijn. Verder wordt gezegd dat de maatschappij Tilburg—Waalwijk bij den Waalwijkschen gemeenteraad concessie heeft aangevraagd ora door de Waalwijksche straat eene verbindings lijn te leggen tusschen de lijnen der beide maatschappijen. Wat hiervan is zal wel blijken in de eerstvolgende raadsvergadering, die naar we vernemen, waarschijnlijk volgende week zal gehouden worden; dan ook zullen we wel hooren, hoe de raad denkt over het verleenen der gevraagde concessie, die hij aan de Vicinaux weigerde. Ongeluk. Dezer dagen had de voerman v. D. alhier het ongeluk in Hil over een steentje te strui kelen, waardoor hij het heupbeen brak. Nadat hem door den dokter uit Dussen de eerste hulp verleend waswerd hij den volgenden dag Daar hier gebracht en iu het Gasthuis ver bonden. Voordracht voor hoofdonderwijzer. Met genoegen kunnen wij melden dat de heer P. v. Raaij, eerste onderwijzer alhier nummer één staat op de voordracht voor hoofd der school te Wychen bij Nijmegen. Toelating als kamerlid. Men seint uit 's Gravenhage De tweede kamer heeft zonder stemming besloten tot toelating van den heer Geertseraa als kamerlid. Woensdag opmaking van de nominatie voor 't lidmaatschap van den hoogen raad. De heer Van de Velde zal de regeering interpelleeren over den toestand der openbare wateren te Delft. Soldatenkrant, Vau de Soldatenkrant, weeklad, verscheen bij den heer H. Engelbregt te Breda het eerste nummer. Het zal bevatten verhalen uit de krijgsge schiedenis, die tot ontwikkeling van een waar besef van plicht en tucht, als grondslag van een deugdelijk leger kunnen bijdragen. Tevens zullen werden opgenomen artikelen, strekken de om de liefde voor ons dierbaar vorsten huis en Vaderland te verhoogen en het dragen ?an de wapenen, als eerste plicht van ie* deren staatsburger, in eere te doen houden. Het blad zal eveneens dienstbaar gemaakt worden tot het vermelden van belooningen aan minderen toegekend en van al datgene, wat verder voor den soldaat van belang kan worden geacht, zijn eergevoel kan prikkelen en zijne belangstelling in zijn eervollen stand kan vermeerderen. Twisten. Uit Osch wordt aan de N. R. Ct, gemeld: Maandagavond omstreeks 6 ure had in het café van A. de Bruijn een heftige woorden wisseling plaats tusschen den rijksveldwachter Van B. uit Ooien en den slager V., die zoo hoog liep, dat de veldwachter zijn revolver greep. De slager weerde dit wapen af, door Van B. bij den pols vast te houden. In- tusschen ging een schot af en de kogel den slager rakelings voorbij. De wachtmeester der marechaussee, die ontboden was, maakte een einde aan het gevecht door den rijks veldwachter mede te nemen. Tijdens de kermis in de buurtschap Mariapolder te Dussen hebben eenige per sonen hevig gevocht en. Een hunner werd met een mes het gelaat verwond en wel dermate, dat zijn toestand zeer zorgwekkend is. Landbouw. Men schrijft ons uit het noordwesten van Noordbrabant Zag men de laatste jaren op dezen tijd op de terreinen der verschillende suikerfabrieken leeds bergen beetwortelen opgestapeld en de fabrieken reeds eenige dagen in werking, dit jaar gaat het niet zoo vlug. Hoewel de aan voer der bieten uit de verschillende oorden des lands is begonnen en thans in de meeste fabrieken de vuren zijn aangelegd, geschiedt toch die aanvoer niet met die voortvarend heid, waardoor hij zich in vorige jaren kenmerkte. Hoofdzakelijk zal dit wel zijn toe te schrijven aan het besluit der fabrikanten, om voor vroege levering geene premie meer te betalen. Algemeen wordt de opbrengst der beet wortelen op minstens een vierde minder geschat dan verleden jaar het gehalte der bieten valt niet tegen, en wisselt af van 14 tot 17 percent. Te water geraakt. Vrijdag middag raakte te Amsterdam het rijtuig, waarin een pas aangeteekend jong paartje zat, in de O. Z. Voorburgwal te water. Het paard was bepaald wat schrikachtig ge weest, verzekerden enkele ooggetuigen, en de koetsier had het misschien een tik met de zweep gegeven. De bruigom zag gelukkig

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5