mengelwerk] Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Een Alscheid voor Eeuwig. het ongeluk aankomen, zoodat hij nog juist den tijd had het pottier open te rukken en er zich half uit te wringen. Hij kwam hierdoor vrij onzacht met den walkant in aanraking en stortte evenals de koetsier te water. De bruid werd door haar bruigom met behulp van enkele burgers, die zich te water hadden begeven, uit haar benarden toestand verlost en op het droge gebracht, waai na het jonge paartje iti het huis van den stucadoor H. Herreilers liefderijk werd opgenomen en van droge kleeren voorzien. Nadat Sinks toestel ter plaatse was gekomen, waren ook paard en rijtuig spoedig opgevischt. De O.Z. Voorburgwal stond natuurlijk naar aanleiding van een en ander zwart van men- schcn, die het tragisch komische geval nog langen tijd druk stonden te bespreken. Bekcntcuis van een moordenaar. Een ontvluchte verpleegde uit Veenhuizen werd door de marechaussee van Hoogeveen afgehaald vau Zwinderen, waarheen hij door de marechaussee van Nieuw Amsterdam op transport naar Veenhuizen was gebracht. In het arrestantenlokaal te Hoogeveen verzocht de man, Jacob Sliepen geheeten, den brigade commandant Plautiug te spreken. Aan dezen vertelde hij dat hij in het jaar 1893 wild stroopende in het Vlodroper bosch in Lim - burg, nabij de Pruisische grens, terwijl hij sterken drank had gebruikt, met een achter- laad, dubbelloops, geladen jachtgeweer den jachtopziener Gerhard Hompes, die zijn ge weer opeischte en hem proces-verbaal aan zegde heeft neergeschoten, daarna op de vlucht is gegaan en ziju geweer heeft weg geworpen. Op de kermis te Deventer Sliepen werd kermisreiziger en hardlooper hoorde hijdat Hompes was overledeu. Hompes was met een nicht van hem getrouwd en daardoor viel het vermoedeu niet op hem. Ten Slotte was Sliepen in Veenhuizen beland, maar hij had rust noch duur, 's nachts zag hij den vermoordeu man telkens voor zich. Hij was daarom ook Veenhuizen ont vlucht en wenschte thans zijn gemoed te ontlasten en de verdiende straf te ondergaan. Woensdagavond voor den officier van justitie te Assen gebracht vertelde de man hetzelfde. Hij is Donderdag in plaats van naar Veen huizen naar Roermond overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld. (Ass. Ct.) 't Is bar in Limburg De rechtbank te Maastricht beeft rechtsin gang verleend met last tot instructie en bevel van gevangenhouding tegeu C. F. S., oud 18 j iren, arbeider aldaar, beschuldigd van poging tot doodslagdoor drie revolverschoten te lossen op een persoon met vvien hij twist had, zonder dezen nochtans te treffeu. Dit is de derde rechtsingang van dier. aard, die door genoemde rechtbank sedert de laatste vier weken is gevvzen. Alweer 0111 een meisje Te Koekange is Zondagavond weer geducht gevochten. Een boeren jongen 20 jaren, kreeg met een mes zeer ernstige sneden over het aangezichteen paar sneden over hel voorhoofd zijn zelfs diep in het been gedron gen. en eene is over de oogen aangebracht. Bij een ander heeft men het mes onder het oog in de oogkas gestoken en hem verder diepe wonden over de wangen toegebracht. De politie heeft den schuldige opgespoord, en van het een en ander proces-ver baal op gemaakt. De twist is aangekomen over een meisje. Een (Ironkcmansgril Zekere Smook te Hoogezand een jong- mensch dat veel misbruik maakte van ster- kendrankkwam met twee vrienden, allen beschonken langs het kanaal en besloten samen uit de grap gekleed te water te sprin gen. De beide vrienden waren spoedig weder op het drogemaar toen Smook, met veel moeite, opgehaald werd, was hij bewusteloos. Naar zijn woning vervoerd overleed hij spoedig. Eenige weken geleden was hij ook al eens, maar toen ontkleed, in het>kanaal gesprongen, waaruit hij toen gered werd. Thans heeft deze dronkemansgril hem het leven gekost. Een houd als gangmaker. Tegen den bekenden wielrijder J. Klinken berg te Loosdrecht, die een hond bezigt als gangmaker, is proces verbaal opgemaakt we gens het plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig. Jongclingenwacht bij dc kroningsfeesten. «Klein maar dapper" is de naam van een jongelingenwacht, die men voornemens is te Amsterdam tijden? de inhuldigingrfeesten te doen optreden. De volgende bijzonderheden worden daaromtrent medegedeeld De wacht krijgt de sterkte eener compagnie, id. 200 jongelingen, waarvan 1 kapitein, 1 lste luitenant, 1 2de luitenant, 1 adj. vaan deldrager, 1 sergeant majoor, 8 sergeanten, 8 korporaals, 2 tamboers, 180 soldaten. Als het mogelijk is ook een muziekkorps, be staande uit 12 16 leden. De oefeningen zullen zoodanig worden geregeld, dai ieder jongeling per week 8 9 uren dienst heeft. De inschrijving is open tot 16 October, terwijl de oefeningen op 1 November aanvangen. De bevordering zal evenals bij het leger bij examen geschieden, hetwelk in de eerste helt van iedere uiaand plaats vindt, aanvan gende in de maand Januari. De oefeningen zullen zich uitstrekken tot recrutenschool compagnieschool en tirailleur-reglement der infanterie. Jongeliugen moeten den leeftijd van 10 tot 13 jaren bereikt hebben, en mogen de maat van 1 30 M. niet overschrijden. Gedurende de oefening is het tenue: witte buis met witte pet. De laatste maauden zal aan de jongelingen des Zondags, van 10 tot 12 uur, de gelegen heid worden gegeven om zich te oefenen in gymnastiek, carré-geweer of anderszins, voor eene uitvoering in het openbaar. Reeds Woensdag, slechts één dag na het verzenden der circulaire, hadden zich een 130 jongens aangemeld. In beslag genomen hazen Op 1 October zijn aan de spoorwegstations te Amsterdam wel een 40 hazen in beslag genomen, welke met de treinen werden aan gevoerd. Reden hiervan was, dat de jacht in Noord Holland nog nier geopend was en het vervoer van wild verboden. In Utrecht was de jacht wèi geopend, maar wie nu daar een haas schoot en die aan familie of kennissen te Amsterdam verzondhad er niet veel pleizier van. De rijkspolitie legde er beslag op. Men had den haas moeten verzenden met een bij den burgemeester der gemeente aau te vragen bewija van herkomst. Practischer ware ongetwijfeld als de jacht overal op denzelfden dag geopend werd. De provinciale besturen behoorden zich hierover te verstaan. Sprang. De heer M. Pruisen onderwijzer alhier, welke onlangs zijn hoofdacte behaalde, is thans iu gelijke betrekking benoemd te Oud-Vosmeer op eene jaarwedde van f 700. Het moge hem in zijn nieuwe betrekking steeds naar wensch gaan. Waspik 7 October. Aan de werf van de scheepsbouwmeesters P. A. Ruijtenberg alhier, zijn heden met goed gevolg te water gelaten een ijzereu klipperschip groot 55 last „Ons Genoegen" voor Gebr. Van der Meulen te Gent bij Nijmegen, een ijzeren zeilaak Maria» groot 65 last voor A. Cloeck en een ijzeren zeilaak „Louis" voor C. Breëns te Beirendrecht (Belgie). De kiel werd gelegd voor een ijzeren zeilaak groot 120 last voor H. Hazewindus te Waspik. De reis om de wereld in 33 dagen. Uit Moskou komt bericht, dat Newyorksche finan ciers in Rusland concessie hebben gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van Alaska tot in Siberië, in aansluiting met den grooten Siberischen spoorweg naar Wladiwo- stok. Op bruggen en veren zouden de treinen de Beringstraat moeten overtrekken. Komt deze baan tot stand, dan zal men in 33 dagen 0111 de aarde kunnen stoomeu. Van New-York per boot in 7 dagen naar Bremen van daar in V/2 dag naar Petersburg dan in 10 dagen naar YVladiwostok; van Wladi- wostok ook in lü dagen naar San Fransisco en in 4-1/3 dag van San Francisco naar New- York. De reissom zou bedragen 282 dollars, die tot 500 zouden worden verhoogd, voor maaltijden, slaapwagens enz. Phileas Fogg, die olifanten moest koopen en schepen afhuren, heeft er niet alleen veel langer over gedaan, maar het heeft hem zeker ook heel wat meer geld gekost. Drieërlei huwelijken. Iemand heeft eens gezgd: „Wie uit liefde trouwt, krijgt een huisvrouw; wie uit eerzucht trouwt, krijgt een dame; wie om geld trouwt, krijgt eene mees teres. Wanneer gij ziek zijt, zal uw vrouw u verplegen, uw dame zal u komen bezoeken, en uw meesteres zal naar uw toestand laten vernemen. Wanneer gij sterft, zal uw vrouw u beweenen, uw dame zal u beklagen, en uw meesteres zal over u in den rouw gaan." YVielrijdeii. Ach, die eedle vrouw van heden, Die het pad met rozen tooit, Spreekt van tweerad en van drierad, Maar vau '1 spinrad spreekt zij nooit. En de jongeling van heden, Die al blozend naar haar ziet. Spreekt vad tweerad en van drierad, Maar van Heirath (huwelijk) spreekt hij niet! Guitig, maar ondeugend zei gister de 17 iarige Marie F. tot haar aartsleelijke doch desniettemin zeer kokette tante: Hier heeft u nu een schoonheidsmiddel dat radicaal moet wezen Bij wie is het te krijgen Marie met haar vinger de annonce iu de courant aanwijzend daar staat het: Oud leer, kan weer malsch en frisch Val.sche kat, siste tante cn vloog de kamer uit. I. .1 ILLLÜgUJ WAALWIJK, 1 Oct. 1897. De van ouds gerenoraeerde St. Bavo-markt, begunstigd door mooi wederwas zeer druk bezocht. De aanvoer van hoornvee was buitengewoon groot. Ruim 600 stuks waren aan de lijn, terwijl er reeds vóór liet begin der markt te ruim 8 uur een paar honderd stuks verkocht waren. De handel was boveu verwachting vlug en de prijzen hooger, vooral voor mooie nagenoeg rijpe kalfbeesten zoowel als voor slachtvee. Kalfbeesten golden 1' 130 h f 227.50. Dito vaarzen f 65 f 170 Jonge varkens aangevoerd 120 stuks, ver kocht van 1'6.75 a f 16.— Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 473 kg., van 10,91 f 1.09 per kg. Eieren f4 a 4,75 per 100 stuks. De looiersbeurs was heden goed bezocht. Zoowel in huiden als leder was de handel geanimeerd. Er is vraag naar alle soorten zool- en overleder. Paardeleer gaat zeer goed. Maar vooral bestaat de laatste dagen meer kooplust voor prima zwaar beleeid zoolleder. Men gelooft dat militaire aanbestedingen hieraan niet vreemd zijn. De prijzen zijn zeer vast en den verkoop gaat gemakkelijk. De voorraad is niet belangrijk. Voor het artikel Inl. huiden en vellen schijnen eenige buitenlandsche orders aan de markt te zijn. Een en ander geeft aanleiding om over 't geheel meer vertrouwen in zaken te stellen. En waarom niet hoop doet leven. 't Is maar jammer, dat de schoenmakerij in het algemeen nog steeds te klagen heeft over slappe zaken, geringe winsten en groot gevaar voor slechte betalingen hunner afne mers. DOOR EV AflA. Het Waterloo-plein te Batavia gloeide fel in de heete middagzon. Uit de sociteit „Concordia" drongen opgewonden stemmen naar buiten. Verhoogd sociëteitsbezoek duidt in Indië altijd een gewichtige gebeurtenis aan. Inderdaad was dit thans ook het geval. Zoo juist was liet bericht verspreid geworden, dat het 9e bataljon spoedig naar Atjeh zou vertrekken, om onze door den afval van Toekoe Oemar bedreigde posten te ontzetten en den Aljeher nogmaals te toonen, dat de wel wat tandelooze Hollandsche leeuw toch nog ruim de kracht bezat den hem aange- danen hoon te wreken. Natuurlijk werd dit nieuwtje met vreugde door de officieren van dat bataljon vernomen en aanstonds hadden de meesten zich opge maakt naar //de soos*, om daar dit vreugde volle feit te bespreken en op den goeden afloop te drinken. Een groepje jongeren had besloten zich //teil doode te wijden", waartoe volle glazen een bepaald vereischte zijn. Vandaar de luidruchtigheid, die zich ook naar buiten deed hooren. Langzaam, met gebogen hoofd, bewoog zich een le luitenant in de richting van de officierswoningen voor het eerst, sedert hij getrouwd was, zag hij ertegen op naar huis te gaan. Hij zou toch aan zijn vrouwtje de tijding moeteu overbrengen, dat hij over drie dagen weer naar Atjeh moest. Hij wist, hoe zij er zich op verheugd had na hun verblijf van drie jaren in „dat vervloekte land", zooals zij Atjeh doorgaans noemde, nu eens een tijd van kalm geluk te smaken, en hij begreep hoe het haar zou schokken, dat er nu al een einde aan dat ongestoorde samenzijn zou komen. Maar er was niets aan te veranderen, hij zou dus zijn best doen haar te troosten en vooral trachten haar kalm te houden. Nauwelijks sloeg zijn sabel met lichten metaaltik tegen de treden van de stoep zij ner woning, of vroolijk lachend kwam het jonge vrouwtje naar hem toegeloopen, om hem een kartelijken kus te géven. z/Je bent laat vandaag", zei ze, hem mee- tronende naar de achtergalerij. „Kijk eens hoe aardig onze kroonprins in zijn mandje ligtMaar man wat is er Heb je onaan genaamheden gehad P Je heb 't toch niet weer met dien akeligen kapitein aan den stok gehad vroeg liet jonge moedertje, haar man recht in de oogen kijkende, toen zij merkte dat hij maar heel even naar zijn zoontje keek. z/Ik heb heelemaal geen onaangenamheden gehad, maar ik moet je iets erg onaange naams vertellen," zei hij met een droeven blik op zijn vrouwtje. „Is 't zoo erg Ja Nu maak je me werkelijk nieuwsgierig Ga eeus zitten. Zoo zei ze, nadat ze op zijn knie was gaan zitten met de armen om zijn hals, /,nu kan je me alles vertellen stort je hart maar eens uit z/Je hebt een dag of twee geleden wel gehoord dat het op Atjeh weer mis is begon hij inleidende, en toen ze knikte met iets ondeugends in de oogen, omdat ze niet erg geloofde aan den ernst van het verhaal, dat komen zou, ging hij verder //nu, het 9e moet over drie dagen naar Atjeh." Een oogenblik keek zij hem aan, zoo verbaasd, dat haar oogen hem op den man af schenen te vragen, of hij soms ook plot seling gek geworden was. Toen zei ze plot seling vroolijk lachend Wat een flauwe aardigheid! Dacht je, dat ik me zoo gemakkelijk voor den mal liet houden Ik moest eigenlijk kwaad op je zijn, maar ik zal je maar een zoen geven, omdat het zoo warm is." z/Neen vrouwtje," begon hij weer, //het is geen aardigheid. Het is zooals ik je zeg over drie dagen moet het 9e naar Atjeh." //Maar dat is gemeen," barstte het vrouwtje los, je bent pas terug. Ik wil niet dat je gaatLaten ze daar ongetrouwleu voor ne men. Je gaat niet, hoor jeMeld je ziek of vraag je ontslag het kan ine niet sche len wat je doet, maar je gaat niet Hij was op een dergelijke uitbarsting voorbereid en had haar dus maar kalm la ten uitpraten, doch toen ze hem met een angstigen blik b'eef aankijken, smeekende om antwoord, zei hij //Vrouwtje, je begrijpt, dat liet voor al dat soort diDgen al te laat is, gesteld dat ik het al zou willen. Houd je dus kalm en tracht liet mij niet moeielijk te maken, fk had er ook op gehoopt nu eens rustig een paar jaar samen te blijven, maar dat kan nu niet. Je begrijpt, dat mij nu ziek melden den indruk, zou geven, dat ik bang was, en gij zoudt toch ook niet graag wil len, dat ze je man terecht van lafheid ver dachten z/Je hebt allang getoond, dat je niet bang bent. Laat ze dus maar praten en laat nu maar eens eerst een ander doen wat jij in die drie jaar op Atjeh hebt gedaan. Wat", ging ze opgewonden voort, toen ze zag dat hij //neen" schudde, //wil je toch gaan //Natuurlijk," zei hij. „Dan vloek ik het oogenblik, dat ik met een officier trouwde; dan geef je ook niets o u mij en ook niet om je kind. Je moest je schamen, je een groot zenuwachtig gehuil belette haar verder te spreken. Teeder nam hij haar hoofdje tusschen de handen en liefkoosde haar met zachte stree lingen over het haar tot ze langzaam be daarde. Toen hief ze het betraande gezichtje naar hem op en vroeg z/Ik ben erg flauw geweesthé Toe, zoen 't maar af, ik zal me verder goed houden." Drie dagen later. Het was vroeg dag in de meeste officierswoningen. Ook in het huiswaar we reeds eenige oogenblikken vertoefden, waren al vroeg verschillende za ken naar buiten gedragen, alsof de bewoner een verre reis ging doen, alles was gemerkt: z/Per stoomschip... LUITENANT VAN DER ELST 9e bataljon." Het was waar, de bewoner ging een verre reis doen. Somber en zwijgend hadden ze nog wat trachten te eten, om den tijd te dooden, die hen nog restte. Eet nog maar eens flink, dat is goed tegen de zeeziekte/ had ze gezegd in een uiterste poging om niet zoo wanhopig verdrietig te schijnen als ze was. Hij begreep dat en vriendelijk knikkende beloonde hij haar voor die heldhaftige poging. Zoo ontmoetten hunne blikken elkaar en toen ze haar man in de eveneens vochtige oogen keek, was het uit met de zelfbeheersching. Het tengere lichaam hevig schokkende, braken ze los, de drie dagen ingehouden tranen. „Ik kan het niet helpen, Jan," veront schuldigde zij zich smeekend, „ik had mij zoo goed willen houden, maar ik ben op. Waarom moest dit ook gebeuren, we zaten hier zoo goed." Weer vatte hij haar hoofdje tusschen de handen, hij wist het, dit troostte haar altijd. Lang kon dit evenwel niet duren, want de eentonig tikkende regulateur aan den wand toonde dat het tijd was om te gaan. Langzaam liet hij het lieve blonde kopje los en ging naar zijn kind. Zij, nog altijd doorsnikkende, merkte het nauwelijks. „Dag lief klein ventje," fluisterde hij den kleine in het oor. „Ik hoop weer gauw bij je te zijn. Zul je heel zoet zijn Maatje heeft zoo'n verdriet. De kleine, niets beseffend, lachte en stak de armpjes uit. Nu kwam het zwaarste. Recht ging hij op zijn schreiend vrouwtje toe, zacht nam hij haar de handen van het gezicht en zei zacht„Vrouwtje, het is tijd. Laat ik je nog even een afscheidszoen geven." Werktuigelijk stond ze op en omhelsde hem, niets zeggende dan het snikkend ge uite „Lievelievelieve." Het werd hem zoo zwaar, dat afscheid, 0! zoo zwaar. Dat innige verdriet was niet om aan te zien en om haar te troosten zei hij zacht: „Als ik terug ben, zal ik mijn ont slag vragen en dan gaan we nooit meer van elkaar." Zij hoorde het niet eens en hield hem altijd maar stevig vast, niets zeggende dan haar klagend „Lieve.... lieve.... lieve Het was hoog tijd. Zacht maar beslist, maakte hij haar armen los, drukte haar nog één kus op liet voorhoofd en liep toen hard weg. Verbijsterd door het plotselinge van den overgang, stond zij een oogenblik hem na te staren, doch toen begon ze angstig te roepen: „Jan, Jan, Jan!" maar hij draaide zich alleen nog maar even om, knikte haar toe en riep „Dag vrouwtje Schor reutelend snikte ze toen en viel op een stoel neer. „Ik zie hem nooit terug," klaagde ze nu. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6