Nummer 82. Zondag 17 October 1897. Tweede Blad, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk.. Engeland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. De Voss. Ztg. bevat weer een mededeeling, die voor Nederland zeer de aandacht verdient. Van 21 tot 23 dezer zullen de burgemees ters en voorzitters van de kamers van koop handel der groote steden van de Rijnprovincie, Westfalen, Midden- en Zuid Duitschland de gasten zijn van de stad Antwerpen, die daar de haveninrichtingen zuilen bezien en be sprekingen zullen houden over het graven van het Schelde-Rijnkanaal, waarvoor reeds lang van Duitsche zijde pogingen worden aange wend. De Duitsche gasten zullen zeer goed worden ontvangen; ook koning Leopold zal hen te Laeken in audiëntie ontvangen en een extra-trein zal hen daarheen brengen. De Voss. Ztg. doet deze mededeelingen naar aanleiding van een heltig artikel in een christelijk democratisch blad uit Antwerpen de Klokke Roeland, dat in het aangekondigde bezoek een nieuwen stap ziet op den weg der stoffelijke en zedelijke inlijving van Ant werpen bij Duitschland, die een voorbereiding zou zijn voor de politieke inlijving. Het blad noemt Antwerpen reeds nu schatplichtig aan Duitschland, de groote ree- ders kooplieden, makelaars zijn reeds mee- rendeels Duitschersde Duitschersdie te Antwerpen wel 20000 hoofden tellen, vormen een stad in de stad zij koopen slechts bij hun landslieden en de Antwerpenaars laten zich verdringen enz. De Voss. Ztg. ziet in dit alles slechts een poging van de christelijk-democraten om hun invloed te Antwerpen te versterken. Misschien heelt het artikel dit niet uitgesproken doel, maar de pogingen die men te Antwerpen doet om zij het met hulp der Duitschers de stad vooruit te helpen verdienen de aandacht voornamelijk bij Antwerpen's concurrenten. De mogenhedend besloten de nota der Porte, waarin wordt verklaard dat de sultan bereid is een Europeesch in Turkschen dienst staand generaal het bevel op Kreta toe te vertrouwen, onbeantwoord te lat&n. Een telegram uit Madagaskar meldt dat een tegeo rebellen afgezonden troepenafdee- liug overvallen is, en dat een Fransch officier en vijf onderofficieren benevens een aantal inlandsche soldaten gedood zijn. Dit is een tegenvaller, zooals de Franschen er op het eilaud natuurlijk wel meer zullen hebben, maar die bijzonder onaangenaam is, nu de groote rebellie, het overschot van den oorlog, nagenoeg geheel ouderdrukt scheen. Het laatste hoofd, Rainitawy, was met een duizend man door Fransche troepen omringd en de majoor Gérard was in de vallei van de Tsiribibina doorgedrongen en beheerschte die geheele rivier. Met de Sakalawen had men geen last meer, behalve in den omtrek van Fort-Dauphin, en onder de bevolking van de Imerina-hoogvlakte schenen de gods diensttwisten te heerschen. Donderdagavond is president Faure op de beurs door handel en nijverheid onthaald aan een feestmaal, waaraan 750 personen deelnamen. In antwoord op een heildronk van Gay, president van handelstribunaal te Parijs, gewaagde Faure van de diepe ont roering, die hij ondervond toen Parijs door zijne toejuichingen zijn vaderlandslievende genoegdoening te kennen gaf over de.woorden, die er te St. Petersburg gewisseld waren. Het is door groote wijsheid en politieken geest zeide de president der republiek dat de democratie zich verblijden mag over de verkregen uitkomsten. De republikeinsche instellingen waarborgen den binnenlandschen vrede en verzekeren naar buiten een be - stendigheid van meeniDgen en beleid, zonder welke niets verblijvends kan tot stand komen. De president deed een warm beroep op den Franschen handel om de buitenlandsche markten te veroveren, en noodde Frankrijk op de groote samenkomst van 1900, waaraan de vreemde volkeren zoo'n ruim deel zullen nemen. De voorstanders der stierengevechten in het zuideu van Frankrijk worden ongerust, dat men hun het geliefde vermaak zal ont nemen. En de „Vereeniging van steden ter verdediging van de vrijheden van het Zuiden" houdt te Bèziers eencongres voor de stierengevechten, onder voorzitterschap van den dichter Jean Carrère. Zij nemen er moties aan, waarbij alle dierenvrienden, die zich tegen de barbaarsche gevechten verzetten, gebrandmerkt worden en wenschen die feesten, „waar men den moed, de handigheid en het trotseeren van den dood toejuicht, met alle mogelijke plechtigheid toe te rusten." Ziedaar sociale vooruitgang. En het ergste is nog wel, dat de afgevaardigden der Zuider departementen zijn „uitgenoodigd" wets voor stellen tct organisatie der stierengevechten in te stellen, tegenover de ontwerpen tot verbod ervan en dat de algeineene verkiezingen naderen Het volgende congres men vergadert jaarlijks wordt in 1898 te Bordeaux ge houden. Voor het assisenhof der Seine staat thans terecht de pseudo-gravin de Chaléon, die den secretaris van de bankiers Oppenheim te Parijs in haar nelten heeft weten te ver strikken en met hem de bankiers voor een paar honderdeuizend franken heeft opgelicht. Nog Cen paar maanden geleden was zij eeu der groote mondaines van Parijs, ontviug veel, bewoonde appartementen in de Champs- Elysées, hield equipage en een schaar van bedieuden, voornamelijkjop kosten van een hoold-officierdie om haar zijn betrekking had opgegeven. Reeds vroeger stond deze listige vrouw wegens oplichting terecht. Zij is van zeer gewone afkomst, maar heeft haar rol als vrouw van de groote wereld voortreffe lijk gespeeld. Aan Victorien Sardou schreef zij onlangs een briefje of hij haar niet als tooneelspeelster wou aanbevelen: „Ik heb in de wereld zoo goed comedie gespeeld dat ik niet wanhoop het nog beter te doen op de plankeu." In de buurt van Lyon is een soort van Jack the Ripper gevangen genomen, de dader van verschillende moorden met vreeselijke verminkingen, in de laatste jaren in het zuidwesten vanFiankrijk bedreven. Hij heet Vacher en had het vooral op jonge herders en herderinnen in de eenzame bergstreken voorzien. Nadat men hem gevangen had genomen, terwijl hij «bezig was een oude vrouw te molesteeren, trachtte hij uit den trein te springen, maar een gendarme hield hem nog bij het been. Nu heeft hij na lang loochenen bekend. Hij is in een klooster opgevoed en daarna bij het leger gegaan. Zijn reeks misdaden begon met een moordaanslag op een meis)e, dat haar verloving met hem verbroken had. Hij schoot op haar, trachtte vervolgens zichzelf te dooden en werd in een krankzinni gengesticht opgesloten, waaruit hij op 1 April 1894 werd ontslagen. Daarna is hij een zwervend leven gaan leiden en heeft in drie jaar, gedurende welke hij slechts korten tijd werd opgesloten wegens landlooperij, acht afgrijselijke moorden be dreven, waarvan vier op meisjes van dertien tot zeventien jaar, een op. eeu vrouw van 65 en drie op jongens van veertien tot zestien jaar. Hij lijdt aau erotischen waanzin en zeide door God gezonden te zijn om men- scheu te dooden en dat dit zijn recht en zijn plicht was. Hij beloofde nog nieuwe onthul lingen te zullen doen. De rechter van instructie te Belly, op wiens bevel Vacher gevangen genomen werd, was op het spoor van den misdadiger gekomen door de bijzonderheden io de bladen omtrent sommige der bedreven moorden vermeld. Deze brachten hem tot overtuiging dat zij allen door één persoon waren bedreven en toen er eenige signalementen van den ver- moedelijken dader werden gegeven, die eveneens overeenstemden, liet hij Vacher arresteeren. Victoria en Wilhelm II. De Westminster Gazette schrijft „Er heeft toenadering plaats gehad tusschen de koningin en keizer Wilhelm in de laatste weken zij staan nu weer op hartelijken voet met elkaar. Aan het hof wordt deze bevre digende staat van zaken toegeschreven aan den invloed van 's keizers nichten, de keizerin van Rusland en grootvorstin Elisabeth. Na Z. Ms. terugkomst uit St. Petersburg schreef hij aan de koningin een heel vrieudelijken brief, en H. M. zoud haar kleinzoon een prachtig album met een aantal groote foto's van de jubileumfeesten en de vlootrevue te Spithead. De keizer verlangt nu zeer naar een onderhoud met de koningin, en waar schijnlijk zal hij de volgende maand een kort en strikt privaat bezoek aan Balmoral brengen. (Dit werd reeds gemeld.) Wordt dat plan uitgevoerd, dan komt de keizer met zijn jacht uit Kiel te Aberdeen en blijft dan twee nachten op Balmoral. Z. M. heeft de Koningin dringend uitgenoodigd, in het volgend voor jaar een bezoek aan Postdam te brengen." De patroons van de katoenspinnerijen uit het noorden van Engelaud hebben te Manchester vergaderd. Daar werd bekend gemaakt dat ruim 8u pet. van de patroons de voorgestelde verlaging van het loom met 5 pet. goedkeuren. Aan de arbeiders zal nu kennis gegeven worden, dat de verlaging wordt ingevoerd, en deze zullen over hun honding een stemming houden. Het patroons- verbond van de katoenwevers doet aan deze loonsbeweging niet mede. Het congres van spoorwegbeambten te Birmingham heeft het ultimatum aan de spoorwegbesturen vastgesteld. De hoofdeisch is de achturendag voor zekere klassen van spoorwegbeambten; terwijl voor anderen negen uur geéischt en tien uur als het maximum gesteld wordt voor de overigen. Voor over werk en Zondagswerk extra betaling. Aan de spoorwegbesturen wordt een termijn ge steld voor hun antwoord, waarna de beambten weer bijeen zullen komen om over de antwoorden te beraadslagen. De Loudensche ketelmakers hebben besloten, Vrijdag het werk tc staken, omdat de patroons van de Theems-vverven den negenuurswerkdag weer invoeren. Volgens den secretaris van de ketelmakers-vereeniging Knight, die tevens president is van de Fe derated Trades, betreft deze werkstaking ech ter alleen de Theemswerven. Uit Maidstone luiden de berichten tegenstrijdig, maar meereudeels ongunstig. Sedert Dinsdagmorgen zijn er weer 33 gevallen van typhus aangegeven, waardoor het geheele getal tot 1619 gestegen is, met 80 sterfgevallen. Het sterftecijfer is dus in de laatste dagen sterk toegenomen. De Times verneemt uit Johannesburg Robinson ontkent, dat zijn tegenwoordige houding tegenover de regeering een gevolg is van het mislukken van zijne pogingen om zekere concession of een staatsleening te verkrijgen. Hij verzekert geweigerd te hebben, aan de gevraagde leeuing van vijf millioen voor sporen mede te werken, zoolang hervor mingen voor de mijnnijverheid onuithevoerd blijven. Te Londen is uit Ko'nat het bericht ontvangen, dat de expeditie van generaal Lockhart zich in beweging heeft gesteld er zijn meer dan dertig duizend man gemobi liseerd. De Orakzafs hebben besloten den Engelschen den pas van Sampaglia te be twisten. Een bende van 25 Burmanen is het fort van Mandalay binnengedrongen en heeft een aanval gedaan op het huis, waarin de bevelvoerende officier woont. Deze sloeg met andere officieren en eenige Sepoys de bende terug. De Burmaueu verloren vier dooden en vier gewonden. Aan de zijde der Eugel- schen werden één luitenant en drie particu lieren gekwetst. Men is het er te Rome over eens, dat de onlusten uitgelokt zijn door leegloopers en opgeschoten kwajongens, die met de belas- tingquaestie niets uit te staan hebben. Het is bovendien uitgemaakt, dat de bij het palazzo Braschi opgestelde politie meer dan een uurlang geduld geoefend heeft, ofschoon uit de menigte een hagelbui van steenen werd geslingerd, waardoor verscheidene politiea genten gewond en vele ruiten verbrijzeld zijn. Overigens laten de bladen zich niet over de voorvallen uit; alleen de Tribuna beschuldigt de auloriteiten van nalatigheid en valt de regeering op heftige wijze aan. De stad heeft haar gewoon aanzien herkregeo. De minister raad heeft besloten de gearresteerde personen, 35 in getal, waaronder twee bedienden van het socialistisch blad Avanti, naar het ge recht te verwijzen. Daarna is breedvoerig de vraag behandeld, of het noodig was de toepassing der nieuwe belastingherziening tot 't volgend jaar uit te stellen, te meer daar de minister van financiën een nieuw belastingvoor stelbij de kamer heeft ingediend Een definitief besluit is wegens de afwezigheid van den minister van de schatkist niet genomen. Uit Messina wordt aan de Secoio XIX bericht, dat het misnoegen over de eischeo van den fiscus nog altijd groot is. TeFitme- disini hebben politie, carabiniers en een bataljon infanterie de orde moeten herstellen. De regeering heeft besloten 'l gouvernement van Canada bij te staan in het tegengaan van de rooverijen in het goudgebied van Klondyke. Den 19den September is een kampement van goudgravers in den Chilkupas onder een lawine van sneeuw, ijs, modder en steenen bedolven. Achttien personen kwa men daarbij om 't leven. Het heet nu, dat de Spaansche minis terpresident Sagasta de vrijlating van mej. Cisneros gelast heeft om een twist inet Ame rika te voorkomen. De jonge dame is aan boord van het stoomschip „Seueca" te New-York gearriveerd. WAALWIJK. Zondag 17 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Zondag 17 Oct., 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance", op de zaal van de Erven van Riel worden uitgevoerd 1. Lorraine, concert marsch. Ganne. 2. Ouverture sur l'opéra Zampa. Herold. 3. Fantaisie sur l'opéra le Cloches des Corneville. Planquette. 4. Entre Camarades, rnarche. Faust. KAATSHEUVEL. Feest-concertop Maandag 18 October, des nam. ten 6 ure, te geven door het mu ziekgezelschap //Euphonia*. (Zie programma's). SPRANG. Uitvoering, op Maandag 18 Oct., ten 7 urete geven door de Chr. Zangvereeniging //De Harpe Zions", in het kerkgebouw der Gereform. Gemeente. (Zie programma's). WAALWIJK, 16 Oct. 1897. Raadsvergadering. De gisteravond ten 7 ure, onder voorzit terschap van den burgemeester gehouden raadsvergadering, werd bijgewoond door alle ledenuitgenomen den heer Verbunt, die had kennis gegeven verhinderd te zijn. Na opening der vergadering en voorlezing en goedkenring der notulen der twee vorige vergaderingenwerd aan de orde gesteld het verzoek der Waalwijksche Gymnastiek Vereeniging, om voor hare oefeningen te mogen gebruik maken van de boterhal. Overeenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders werd besloten, de gevraagde toestemming te verleenen, onder voorwaarde 10. dat de Vereeniging alle schade ver goede door haar aan 't gebouw toegebracht. 2o. dat de gemeente geene belemmering ondervinde in het vrije gebruik van het lokaal, als zij het noodig heeft. 3o. dat als zij voor hare oefeningen iets wil veranderen of bij maken, de Vereeniging dit op eigen kosten doen moet. Ook het licht moet door haar worden be taald. Verder kwam aan de orde a. Een adres van de onderwijzers Pullens en Govaerts om f 10U verhooging van hun salaris. Zij gronden hun verzoek op het feit, dat ze reeds verscheidene jaren aan de open bare school alhier werkzaam zijn en de basis der onderwijzers-tractamenten in dien tijd hooger is geworden. Gewezen van de hand, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders, die oordeelden dat geene termen bestonden om het verzoek toe te staan. b. Adres van A. Kroot om hem een stukje land groot 280 c. A., van de gemeente, nabij de Meerdijk te verkoopen. Besloten werd aan dit verzoek publiciteit te geven en het bedoelde land te doen taxeeren. 11. Vaststelling der geraeenterekening over 1896. Overeenkomstig het rapport der commissie, uitgebracht door den heer Mulders, werd gezegde rekening voorloopig vastgesteld. III. Aanbieding begrooting 1898. Namens burgemeester en wethouders biedt de voorzitter den raad de begrooting aan voor 1898deze wordt gesteld in handen eener commissie, tot leden waarvan bij stem ming benoemd worden de heerenj Quirijns, Timmermans van Turenhout en Mombers. IV. Wijziging begrooting 1897. Enkele noodige af- en overschrijvingen wor den, overeenkomstig het door burgemeester

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5