in Ingezonden stukken. Telegrammen. Burgerlijke stand. Handelsberichten. en wethouders opgemaakte ontwerp, goed gekeurd. V. Aangaan tijdelijke geldleening f 1000. Besloten wordt tijdelijk f 1000 Je leenen. VI. Benoeming lid schoolcommissie. Op de voordracht waren geplaatst Henri Witlox-Bressers en J. van Iersel-Holtus. Eerstgenoemde werd gekozen met 8 stem men, tegen 2 op den tweeden candidaat uitgebracht. Met het oog op de benoeming van den eersten onderwijzer aan de openbare school alhier, den heer Van Raaijtot hoofd te Wychen worden burgemeester en wethouders gemachtigd, zoodra mogelijk eene oproeping te doen voor een onderwijzer, in 't bezit van eene akte voor teekenen, opeen salaris van f 600. De voorzitter verklaarde, dat dit gebeurde in overleg met het hoofd der school. De heer Van Schijndel uitte zijne ver wondering, dat ook niet verlangd word eene akte voor Fransch en Duitsch; maar daar de voorzitter verzekerde, dat het hoofd der school dat niet noodig achtte, legden de leden er zich bij neer. Ten slotte verzocht de heer Baijens, dat de burgemeester zijne attentie zou wijden aan het ophalen van het straatvuil, dat den laatsten tijd veel te wenschen overlaat. De voorzitter antwoordde dat de eenige verontschuldiging is, dat er geen arbeiders genoeg zijn en zegt toe, dat deze aangele genheid in de vergadering van burgemeester en wethouders zal besproken worden. Hierna sluit de voorzitter de openbare vergaderingen wordt overgegaan tot eene met gesloten deuren. Kamer van Koophandel. Men zendt ons van verschillende zijden berichten van instemming met en men vraagt ons inlichtingen omtreut de plannen der Kamer van Koophandel alhier, in vereeniging met eenige heereu uit Eindhoven en Dongen ten opzichtte van hetgeen in ods vorig blad werd vermeld in verband met de in de Troonrede besproken fiscale wijzigingen. Wij kunnen daarop antwoorden, dat op onze vraag om inlichtingen, van geachte zijde is medegedeeld, dat de plaats gehad hebben de besprekingen en de daaruit wellicht voort vloeiende verdere stappen ter zijner tijde publiek zullen worden gemaakt. Men wil de zaak niet vooruit loopen opdat het welslagen daardoor niet worde gschaad. Men kan zich echter overtuigd houden, dat in het belang der schoenen- en leder industrie, in deze, al het mogelijke zal worden gedaan. (Red.) Benoeming. De heer J. Bolk alhier, plaatsvervangend lid van de commissie van aanslag voor de bedrijfsbelasting, is bij besluit van gedepu teerde staten van Noordbrabant benoemd tot lid in den kring Heusden. De heer Van Raaij, le onderwijzer aan de openbare school alhier is, blijkens mededeeling, van den voorzitter aan den ge meenteraad (zie ons verslag) benoemd tot hoofd der openbare school te Wychen. Of schoon zijn heengaan betreurende, feliciteeren wij toch den heer Van Raaij van harte met zijne, in £*lle opzichten welverdiende promotie. Gedurende den tijd, dat hij hier werkzaam was, heeft hij zich steeds als een degelijk onderwijzer doen kennen en zich steeds met ver en nauwgezetheid van zijne taak ge kweten, terwijl hij zich door zijne persoonlijke eigenschappen aller sympathie heeft weten te verwerven en zich hier vele vrienden gemaakt heeft. Ook de gemeente Wychen wenschen wij daarom geluk met de gedane keuze. Wapenschouwing door de koningin. Nu het door ons medegedeelde plan bestaat het volgend jaar ter eere van de inhuldiging van H. M. een gtoote revue van ons leger te houden, wijst een inzender in de N. R. Ct. op den grooten bijval, dien het zenden van koloniale troepen ter gelegenheid van het jubileum van koningin Victoria in Engeland verworven heeft. Indien aan dat uitstekende denkbeeld van een monsterparade werkelijk uitvoering gege ven wordt, zou het voorzeker zeer wenschelijk zijn dat ook koloniale troepen uit onze koloniën daaraan deelnamen. Deze troepen, in expeditie-uniform zouden een eigenaardige tint aan het geheel geven. Niet alleen de geregelde troepen en marechaussee, doch ook de diajengs en predjoerits, hulptroepen van Madoera, enz zouden elk vertegenwoordigd kunnen worden. Verlaging der spoorwegtarieven voor vervoer van fruit en groenten. Het Utrechtsch Dagblad betoogt de nood zakelijkheiddat ter ontwikkeling van de Nederlandsche fruit- en groentenproduclie, en ter vestiging van de daarvoor noodige dé- boüchés in het buitenland, in de eerste plaats de spoorwegtarieven worden uitgebreid en verlaagdf Thans bestaan voor het binnenlandsch vervoer daarvan in het geheel geen verlaagde tarievenbeide artikelen zijn geheel gelijk gesteld met alle landbouwproducten/Versneld trausport voor vele der artikelen, bijv. aardbeien, noodzakelijk brengt een ver hooging der vrachten tot het dubbele (als ijlgoed) of tot de bestelgoedvrachten. Om nu het vervoer binnen de Nederland sche grenzen te bevorderen, zou het U. D. speciaal voor dit doel berekende, verlaagde tarieven verlangen voor het vervoer van fruit en groenten als bestel- en ijlgoed bij elke hoeveelheid maar met relatieve vrachtver- schillen voor stuk- en wagenlading-transpor ten. Voor dit vervoer naar het buitenland bestaan wel bijzondere spoorwegtarieven maar die kunnen niet beschouwd worden als geschikt ter ontwikkeling van den iruit- en groenten- export. Voor het vervoer naar Belgie en Frankrijk gelden de gewone tarieven, zonder eenige reductie of faciliteit hoegenaamd, en juist van den export naar once Zuidelijke huur lieden ware, bij gunstige vrachtregelingen, een groot resultaat te verwachten. Voor den export naar Engeland bestaan speciale tarieven voor het fruitvervóer en inderdaad vermelden deze de laagste vrachten, die voor dit vervoer door de Nederlandsche spoorwegen worden toegepast, maar zij zijn nog te hoog; en ten tweede wordt voor elke hoeveelheid (onverschillig het gewicht der zendingen) een uniforme eenheidsprijs in rekening gebracht, hetgeen het vervoer van groote partijen, in waggonladingen, inderdaad niet kan bevorderen en bij den export komt het juist op de groote zendingen aan; alleen deze kunnen helpen de groote markten in Londen enz. voor de Nederlandsche productie te veroveren. Speciaal voor den export naar Engeland waarbij Nederland de geduchte concurrenüe te bestrijden heeft van de productie der Duitsche Rijnlandeu, de Pfalz enz., acht het blad een verlaging der bestaande tarieven bij een vervoer als bestelgoed (met de per sonentreinen) noodzakelijk. Duitschland produceert zulke enorme hoe veelheden fruit,waarvoor het groote débouchés in de andere landen zoekt en reeds heeft verkregen, dat men van eene ontwikkeling in deze richting niet te veel moet verwachten. Pogingen waren echter te beproeven en veel, ja zeer veel ware reeds verkregen, indien men in den strijd met Duitschland voor de verovering der Engelsche, Belgische en Fran- sche markten de zege aan den Nederlandschen export kon bezorgen. Het U. D. zegt iu zijn besluit Laten we ons vaderland, in afwachting der uitvoering van alle overige plannen, maken tot datgene waartoe het geroepen schijnt „den vruchten- en groententuin van Europa." Wel een doel, waardig der ingespannen samenwerking der vele belanghebbenden. Maar het initiatief dient van iemand uit te gaau. Ligt dit niet op den weg onzer land en tuinbouw-vereenigingen Laten deze de handen in elkaar slaan en de zaak opnemen met de betrokken autoriteiten, waaronder de besturen onzer twee groote spoorweg-maat schappijen. Ongeluk. Men schrijft uit Dordrecht dd. 13 dezer: De majoor-commandant J. R. Naeff van het korps pontonniers, is heden op noodlottige wijze om het leven gekomen. In den namiddag was hij te paard uitge reden om een ritje te maken langs de bui- tenwegen. Zijn hond, die hem altijd vergezelde, was bij hem. Op den Krommendijk gekomen schrikte het paard door het blaffen en de uitgelatenheid van den hond, die tegen het paard opsprong en zich zelfs tusschen de voorpooten van het dier waagde. Om den hond te verjagen boog de majoor zich Daar rechts voorover en sloeg met de rijzweep naar het lastige beest. Bij die beweging werd het paard met de rech terspoor geraakt, en sloeg iu den korten galop. De hond liet niet af, en nu boog de ruiter zich naar links over om den hond te slaan. Daarbij werd het paard echter opnieuw, en nu door de linker spoor getroffen, waardoor het begon te steigeren en zijn berijder afwierp. De majoor hield onder het vallen de leidsels vast, waarvan het gevolg was dat hij eerst meegesleept werd, waarna het ein delijk tot staau gebrachte paard woest springendehem verscheidene malen op de borst trapte. Een paar metselaarsknechtsdie in de nabijheid werkzaam waren, snelden toe, en vonden den majoor nog bij zijn volle kennis. Zij brachten hem binuen in de woning van den bloemkvvecker G. L. Weekhout. Onder het vervoer daarheen verloor de ongelukkige zijn bewustzijn. De inmiddels ontboden geneesheer con stateerde dat de borstkas ingedrukt, en de toestand hopeloos was. Hedenavond te half negen is majoor Naeff overleden. Zijn heengaan is voor het korps pontonniers een gevoelige slag. Gepakt. Ue Delftsche politie heeft in deu nacht van Dinsdag op Woensdag weder een goede vangst gedaan. Omstreeks 1 s/4 uur zagen twee politiebe ambten, aan 't Oostplantsoen surveilleerende, twee mannen loopen aan de overzijde van het kanaal, waarvan één een gevulden zak droeg hetgeen hun verdacht voorkwam. Onmiddellijk de looppas er door heu ingezet en laDgs een omweg verrasten zij de verdach ten op den Haagweg nabij Reineveld. Hij, die den zak droeg, werd gegrepen, doch de ander, dien zij nog gelukkig door het licht van de lantaarn goed konden opnemen, had de gelegenheid te ontkomen. Bij onderzoek bleek, dat de zak drie kippen en een eend inhield. Naar het bureau van politie over gebracht, bekende de aangehoudene de kippen en de etend met zijn zwager te hebben ont vreemd die evenals hij te 's Gravenhage woonachtig is. Deze werd Woensdag te Den Haag gearresteerd en naar Delft overgebracht. Het bleek J. v. d. B. te zijn, een oud bekende der justitie. Reeds 6 jaar bracht hij wegens verschillende diefstalleu in de gevaugenis door. Beiden werden heden naar het huis vau bewaring te 's Gravenhage overgebracht. Gered. B. L. de Joo le, uit Woudrichem, die als rivierventer met een bootje achter een sleeper hing, had door 't een of ander geval het ongeluk, dat zijn vaartuigje begon te zinken en hij zelf in groot gevaar was te verdrinken. Drijvende, met zijn armen geklemd aan een stuk hout, werd hij door zijn zoon, die zich ook met een bootje op het water bevond, opge merkt en door dezen zoolang met zijn hoofd boven gehouden tot de bemanniug der stoom boot „Altena" het ongeval ziende ter hulp kwam en den drenkeling nog levend wist te redden. Brand. Te Berchem bij Osch zijn door onbekende oorzaak twee huizen in asch gelegd. De brand, welke was ontstaan bij dewed. W. C. Manders, nam zoo in hevigheid toe, dat weldra ook het naast staand pand, bewoond door A. Huibers, mede een prooi der vlammen werd. Niets is gered kunnen worden. De huisge- nooten, die reeds ter ruste waren, hebben zich nog bijtijds kunnen redden. Alles is verzekerd. Smokkelen. Gisteren werden tusschen Rozendaal en Esschen door Belgische douanen aangehouden en verbeurd verklaard 2 wagens, met paarden beladen met 20 stuks varkens, welk men trachtte Belgie binnen te smokkelen. De vervoerders wisten nog bijtijds te ontkomen. Verdronken. Donderdagmorgen, is uit het Eindhovensch kanaal onder de gemeente Mierloo, het lijk opgehaald van den 21jarigen Jan Marcelissen van Stiphout (N.-B.), die sedert den avond van 3 October vermist werd. Daar aan geen misdrijf gedacht kan woiden, vermoedt men dat hij, die 's avonds om 8 uur van Gerwen naar Stiphout was vertrokken, onderweg verdwaald en door de duisternis misleid te water is geraakt. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Opvoeding. Wanneer over opvoeding gesproken wordt denkt men meestal aan een school. Welke opvoeding zal ik mijn kind geveD, vraagt men zich gewoonlijk niet af, maar op welke school zal ik het plaatsen Van de keuze der school hangt veel af, indien het namelijk eene kostschool is. Er zijn vele kostscholen, maar niet allen zijn even goed. In het alge meen kan men zeggen hoe kleiner de kost school is, hoe beter de opvoeding kan zijn. Ik zie niet gaarne die groote troepen jongens bijeen daarin is iets onnatuurlijks gelegen. Alles gaat daar natuurlijk ook militairement, kunstmatig en eentonig in zijn werk, wat zeer verderfelijk op de karaktervorming werkt. De vrijheid, 'de zoo zoete vrijheid der jeugd, haar eigenlijk element, waarin zij groeit en bloeit, is in die kazerneachtige en sombere gebouwen een onbekend iets. Het ideaal moet zijn en blijven de huiselijke opvoeding. Plaatst dus uw zoon, zoo ge hem niet bij u kunt houdeu, in het goed geordend huisgezin van een bekwaam dorpsonderwijzerdaar zal hij opgroeien tot een nuttig lid der maat schappij daar zal hij lief, bescheiden, welle vend blijven, in één woord, juist zooals hij bij vader en moeder was. Men moet zijne jeugd op eene kotschool hebben doorgebracht om te weten hoe raar soms het uit den aard der zaak talrijk en den ouders geheel onbekend blijvend perso neel met de aan hunne zorg toevertrouwde knapen omspringt De vele onderwijzers, die iu zoo'n gebouw bijeen wonen, hebben geene andere afleiding, ontspanning hoe zal ik het noemen dan de jongens, die zij van den morgen tot den avond onder de oogen hebben, zoowel in de klas als op de speelplaats. Hoe zij die jongens soms kunnen plagen, greust aan het ongelooflijke. Niet alleen de pijnlijkste maar ook de gekste straffen worden uitgedacht, straffen zoo uitermate geschikt om alle gevoel van eigenwaarde en fierheid met wortel en tak uit te roeien. Arme koaap, die tot speelbal yerstrekt aan een heirleger van ondergeschikten, die er zich een genoegen uit maken uw trots, zooals ze het noemen, te fnuiken, uw hoogmoed te vernederen Al ware het maar alleen omdat men niet weet in welke handen het kind terecht komt, zou ik reeds zeggen ouders, doet uw kind niet op een groote kostschool, maar geeft het ter opvoeding over aan iemand, dien ge kent en die u kent, aan een publiek persoon. EDUARDUS. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan on- bekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Sept. Van Waalwijk 1. C. v. d. Laar. Breda. 2. L. J. Broeders. Rotterdam. HAMBURG, 15 October. De wegens be- leediging van den koning der Belgen tot acht maanden gevangenisstraf veroordeelde redacteur Stenzei is tegen een borgstelling van 5000 Mark uit de preventieve hechtenis ontslagen. BRUSSEL, 15 October. Van den gouver neur van den Kongostaat is telegrafisch be richt ontvangen dat luitenantaHenry de re bellen van de expeditie-Dhanis den 15en Juli totaal heeft verslagen bij het Albert- Eduardmeer, en daarbij -400 soldaten gedood, veel geweren en alle patronen genomen heeft. Zij die er het leven hebben afgebracht, vlucht ten in de bergen, waar, volgens Henry, velen van honger zijn omgekomen. De koning souverein van den Kongostaat, heeft luitenant Henry benoemd tot ridder in de orde van de Afrikaansche Ster. iMi IIIWBiritttMHMMMiI—JME CAPELLE. van 115 October. GEBOREN: llendrika, d. van Gerrit, Swart en Christina de Rooij Cornelia, d. van Ma ria van Dommelen Maria Cornelia, d. van Johannes Wagemakers en Johanna Maria Driessen Wouter Cornelis, z. van Cornelia Nieuwenhuizen en Johanna van der Mast Leonardus Hubertus, z. van Gerardus Heijne en Willeraiua Hendrina Rosenbrand Johan Wilhelm, z. van Ger rit van Peer en Hendrika Genuit Gelde Adrianus, z. van Nicolaas Nieuwenhuizen en Aantje Ariëtta Goedhart Lsendert, z. van Peter Verduijn en ilelena Elisabeth Mes. ONERLEDEN: Johannes Marinus de Kok, 66 jaar, echtgenoot van Adriana Wagemakers Peter Arie Snijders, 1 maand Cornelis van der Waals, 9 maanden. Levenloos aangegeven kind van Dirk Paans en Anna Maria van Tilburgh. HUWELIJKS-AANGIFTE: Karei van Dongen, 19 jaar te 's Gravemoer en Adriana Tac- tor 17 j.— HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN: Martinus van Peer, 22 j. en Cornelia Treffers, 22 j. te Loonopzand. SPRANG, ran 115 October, GEBOREN Maria, d. van Cornelis van Zeist en Pieternella Cornelia Brugmans,Marijnus, z. van Marijnus Hulst en Johanna Christina Ros, Maria, d. van Willem Johannes yan Duist en Cornelia van Each, Frans, z. van Frans Janson (overleden) en Anna Leonardina Varossieau, Marijnus, z. van Johannes van Tiggelen en Johanna Paqui Pieter Cornelis z. van Johannes de Rooij en Elisabeth MargarethaHendrika Soetera, Johan Everhard Henri z. van Derk Evert Jan Hupkes en Hendrina Geerlings. GEHUWD: Johannes van Vuuren, jm. oud 20j. met Wilhelmina de Roon, jd. oud 19 j. WAALWIJK15 Oct. 1897. De handel was bij Hinken aanvoer weer zeer levendig ter veemarkt. Kalfbeesten golden f 150 k f 220. Dito vaarzen f 85 k i 175 Jonge varkens aangevoerd 65 stuks, ver kocht van f 6.a f 9.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 398 kg., van f 1,09 k f 1.12 per kg. Eieren f5 a 5,25 per 100 atuka. In granen is weinig variatie. Jarige rogge en tarwe bedingen vaste prijzen. Granen daarentegen van het nieuwe gewas worden aau zeer uiteen- loopende prijzen aangeboden. De handel is, wij spreken van hetgeen hier, dus wat slechts voor consumptie aan ae markt komt, nog zeer gering daar het nog twijfelachtig is hoe het nieuwe pro duct in 't gebruik zal worden bevonden. De markt blijft voor ruwe huiden zeer vast gestemd en, hoewel voor leder meer kooplust bestaat en iets meer wordt bedongen, zijn deze toch nog altijd te laag in evenredigheid der huidenprijzen. Voortdurend wordt ge klaagd over den invoer van vervalscht-ver- zwaard buitenlandsch leder, dat de Inlandsche looierij zeer benadeelt en waardoor de koopers en de verbruikers schade lijden. Zijn er klachten meer dan ooit over slecht schoeisel met betrekking tot het ontijdig verslijten der zolen en het doortrekken van vocht of nat dan vindt dit euvel hoofdzakelijk oorzaak in het verbruik van dat kunstmatig bewerkt, vervalscht en verzwaard zooileder uit het buitenland. De huidenveiling te Londen op 14 dezer liep vlug af aan vorige prijzen. Enkele kavels werden opgehouden. Zwaar leder ruimde dezer dagen in deze streek grootendeels op. Licht leder gaat zeer goed. Men voorspelt een hoogere markt voor dat artikel daar er weiuig ingewerkt is tengevolge van de bui tensporig hooge prijzen der lichte huiden. In schors was de handel wel zoo vlug. Ook in diverse vreemde looiraiddelen ging meer om aan stationaire prijzen.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6