N umraer 84. Zondag 24 October 1897. 20e Jaargang. Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw UITGEVER: Waalwijk. riRMjjja Wiialwijkscht to Laiigslraalselif Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f 0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Dc autonomie voor Cuba. De tijd dat men voorziehtig moet zijn in het oordeel over Spaansche berichten, is met het optreden van het kabinet Sagasta niet geëindigd. Het is nu het streven van de conservatieven en van alle verdere tegenstan ders van het ministerie het voor te stellen, alsof de „nieuwe koers" toch niet zal helpen en Sagasta de schande zal dragen van Cuba's onafhankelijkheidsverklaring, welke de con servatieven nog met de gewapende hand hebben weten tegen te houden. Anderzijds heeft de regeering er belang bij betere berichten in de wereld te zenden, de menschen gerust te stellen, de Vereenigde Staten tevriend te houdenen dit belang zal er in de naaste toekomst niet minder op worden. Zoo heeft maarschalk Blanco zich eergisteren te Coruna inschepend, gezegd „Ik vertrek naar Cuba, vol vertrouwen in de doeltreffendheid der nieuwe staalkundige richting en in het succes der militaire en politieke actie, welke ik gezamelijk op het eiland ga voeren. Aan de autonomieplannen is niet getornd die welke men aan Cuba gaat verleenen, is dezelfde als door de libe rale partij op de banken der oppositie werd voorgestaan, dezelfde als Sagasta in zijn manifest noemde, dezelfde als Moret uitsprak en uitlegde in zijn redevoering te Saragossa. Op dit punt heeft men mij geen voorbehoud opgelegd. Om meer tijd aan den politieken toestand der kolonie te kunnen wijden, heb ik generaals als Gonzalez Parado meegeno men, die als onderbevelhebber de militaire 11 llJ OF ill, Herinneringen van een Politie-Commissaris. 20 Wij bewaarden een diep stilzwijgen, dat van tijd tot tijd slechts werd afgebroken door het gekletter van het staal. Ik, die Spavento verscheidene malen als secon dant heb bijgestaan, meende iets buitengewoons in hem op te merken. Hij was zenuwaohtig en zag zeer bleek. Welnu, zeide hij eindelijk toornig, moeten wii nog lang elkander zoo aan blijven zien, zouden w® haast niet eens beginnen Het jonge menscb antwoordde niet maai* het was al9 of zijne oogen vuur schoten, terwijl zijne lippen zich krampachtig vertrokken, En toen? vroeg de hertog ongeduldig. Een oogenblik later viel hij uit en bijna te gelijkertijk hoorde ik een gil, gevolgd door een vreeselijke vervloeking. Wa9 Spavento gewond? Ja, raijuheer. Nadat ik mijn ongelukkigen vriend, die in elkander was gezakt, te hulp was gesneld, scheurde ik zijn hemd open, om zijn wond te onderzoeken en wat zag ik toen Wat dan? wat?... vroeg de hertog angstig. De wond van Spavento, antwoordde Colonna, bestond uit een enkelen steek, die boven de borst een klein rood vlekje had achtergelaten. De hertog rilde en fronste de wenkbrauwen. En Spavento vroeg hij hij is toch niet dood Nu veel scheelt liet niet, antwoordde Co lonna. Waar is hij In het paviljoen achter in den tuin. Hebt gij een dokter laten roepen Datis mijn eerste werk geweest, antwoord de Colonna. Ik heb Benoit laten halen, maar zoodra Spavento hem bemerkte, begon hij wan hopig te schreeuwen en vroeg of men hem wilde lactie zal voeren en Pando, die aan het hoofd van het operatieleger zal staan. Termijnen voor de bevrediging kan noch wil ik vast stellen het zou zeer gewaagd zijn dat te doen. Gisteren heb ik een der generaals, die mij vergezellen, het vertrouwen hooren uit spreken dat wij na zeven maanden zegevie rend zullen terugkeeren. Deze hoop lijkt niet dwaasmaar als alles goed loopt, zou het er weinig op aan komen als wij nog wat langer moesten wachten om tot volledige pacificatie te geraken." Ziedaar weergegeven, wat men in regee- ringskringen denkt. Heel wat voorzichtiger laat de nieuwe gouverneur zich althans over den voor de bevrediging noodigen tijd uit dan generaal Weyler deed. Men herinnert zich dat deze krijgsman gewoon was te zeggen Over zes maanden zal het uit zijn. Als dan de zes maanden om waren, verkondigde hij over vijf of over vier, en als ten slotte de toestand na aftoop van den termijn ongetwij feld verergerd was. deelde hij het eiland in stukken en herhaalde zijn bevredigingsbeloften voor elk van deze afzonderiijk. Wij kunnen niet zeggen welke verwachtin gen het meeste vertrouwen verdienen beide partijen hebben thans overgroot belang, de eene bij hoopvolle, de andere bij wanhopige berichten. Wel komt het ons voor dat de Duitsche en Engelsche pers, vooral de liberale, ten opzichte van het behoud van Cuba voor Spanje zeer pessimistisch gestemd is, terwijl de Fransche is het misschien nog altijd met het oog op een eventueel bondgenoot schap zich merkbaar inhoudt. Zeer droe vige beschouwingen bevatte onlangs de Köhiische Ztg. Cuba kau geen autonomie hebben, meende hel blad, want het eiland is bijna geheel verwoest, het volk lijdt honger in de zoogenaamde „coDcentraciones" de haciendas zijn verlaten en vernield de negers willen evenveel te zeggen hebben als de blanken; menschen, die voor ambtenaars ge schikt zijn, bestaan op het geheele eiland nieten een aandeel in de schuld van 400 millioen pesetas, die de oorlog nu al aan vermooraen. Om alle opschudding te vermijden, was ik ver plicht een ander te laten halen. Wie? Een vriend van Hector Beaulieu, Ludovicus Mal on. En is die nu bij Spavento? Hij heeft hem zoo juist verlaten. De hertog scheen met het gebeurde lang niet ingenomen te zijn en hij haastte zich, om zich zelve van den toestand van Spavento te overtui gen. Met haastigen tred liep hij door den tuin en bereikte weldra het paviljoen, waar Spavento lag. Op den drempel van de deur ontmoette hij Gérorae. Hoe gaat hef met den gewonde vroeg de hertog. Zeer slecht mijnheer, antwoordde Gérorae. En wat zegt de dokter er van Gérorae schudde veelbefeekend het hoofd. De dokter heelt gezegd, dat het niets betee- kende, antwoordde hij, maar ik geloof niet, dat men goed gedaan heeft, dien man hier te bren gen. Waarom niet? Weet u dan niet, dat het die man van Cla- mart is Welnu wat beteekent dat? En de hertog keek Gérome zoo scherp in het gelaat, dat deze verplicht was de oogen neder te slaan. Ik zeide het alleen maar in het belang van mijnheer de hertog, vervolgde hij onderdauig. In mijn belang? Ja, mijnheer, want ik heb in de laatste drie dagen heel wat gezien. Wat bedoelt gij Gérome naderde Palmares en zeide op geiieim- zinnigen toon Ik heb drie dagen in den omtrek van het huis van de Nubische doorgebracht. Wat is daar dan gebeurd? Dat zal ik u zeggen Gisteren avond tegen twaalf ure, wilde ik naar hnis gaan. toen op het oogenblik, dat ik mij verwijderde, mijn aandacht wetd getrokken door twee mannen, die naar het bewuste huis'schenen te gaan... ik verborg mij spoedig in een nis en wachtte. Ik had mij niet vergist, de mannen gingen vlak lang9 mij heen de eene was Bernhardt, de inteudant: Ik had Spanje gekost heeft, zal de nieuwe „autonome" kolonie stellig niet kunnen dragen. Een oplossing gaf de schrijver van dit ar tikel niet, maar het is duidelijk dat de door hem opgenoemde bezwaren tegen autonomie evenzeer zouden bestaan tegen de oprichting eener onafhankelijke republiek. Inlijving bij de Unie zou dus de eenige conclusie zijn. Een Engelschman, die op Cuba vertoefd heeft gaf ODgeveer tegelijkertijd een uitvoe rig rapport in de Engelsche bladen. Zijn voornaamste bewering was dat de opstande lingen door den oorlog van bijna drie jaren gestaald en gehard zijn, meer moed en hoop hebben dan ooit en van geen autonomie willen weten. Zij omringen Havana, waar meer dan 30,000 soldaten in de hospitalen liggen, geheel. Het vleesch kost in de hoofd stad een dollar per pond en de gezondheids toestand is ellendig. Maximo Gomez is ver bazend in aanzien gestegen hij bezielt zijn landgenooten, die bovendien door generaal Weyler's manieren tezeer verbitterd zijn om ooit weer Spanjaarden te vertrouwen. Alle gevangen rebellen worden door de Spanjaarden afgemaaktde opstandelingen daarentegen behandelen gevangen soldaten humaan. Van de Spaanschgezinde of van de rustige partijen op het eiland spreekt deze berichtgever met geen woord. Dat de Spanjaarden wreed en ruw tewerk gaan wordt bevestigd door een bericht in de Daily Chronicle van heden, een bericht dat echter nog bevestiging behoeft. Hughes, de correspondent van „Black and White" zou door Spaansche guerrilla-troepen op Cuba opgevangen, beroofd en mishandeld zijn. Met moeite sleepte hij zich zonder kleeren naar Havana, waar men hem, omdat hij geen pas poort meer had, niet wilde helpen. Hij bleef daar op straat liggen en stierf daar! „Indien dit bleek te zijn", zegt de Daily Chron, „dan zal niet alleen nieuwe afschuw tegen de Spaansche behandeling van Cuba gewekt worden, maar dan zou ook de Britsche re geering nog wel een woord te zeggen hebben." Voor Spanje is het zeer te hopen, dat het hem meermalen gezien. De andere was de dokter van Clamart. Ludovicus O ik heb hem slechts eenmaal gezien, maar toch zou ik hem onder duizenden herkennen. Maar wat bewijst dat alles nu nog r Er zijn waarschijnlijk zieken in dat huis. Dat dacht ik ook eerst en daarom heb ik inlichtingen ingewonnen bij den huisbewaarder dat is nog een oude kennis van mij, dien ik eenige malen op de banken der beschnldigden heb aan getroffen. En wat heeft die u gezegd Dat de gezondheidstoestand in het huis uit muntend was en dat er op het oogenblik geen enkele zieke was. Maar waarvoor was er dan een dokter noo- dig? En waarom moest juist hij koraeu Die zelfde vragen heb ik mijzelven ook ge daan en wanneer er iets is, dat ik niet dadelijk begrijp, rust ik niet voor ik geheel van de zaak op de hoogte ben. Wat hebt gij dan gedaan Ik heb den geheelen nacht voor de deur van het huis doorgebracht. En hoe laat is Ludovicus Malou vertrokken? Hij is in het geheel niet vertrokken. De hertog haalde de schouders op; het huis heeft nog een uitgang en daar zal hij ongetwij feld dooor.... Hij is noch door de eene noch door de an dere deur vertrokken, daar waren mijne voorzor gen te goed voor genomen. Welke voorzorgen P Ik had doodeenvoudig het slot onbruikbaar gemaakt. De hertog zweeg. Al wat Gérome hem vertelde, was zeker zeer ernstig en de tegenwoordigheid van Ludovicus in het huis van die geheimzinnige vrouw was voor het minst genomen zonderling. Verder strekken uwe inlichtingen zeker niet? zeide hij een oogenblik daarna; nebt gij niemand gezien en niets vernomen? Niets anders mijnheer de hertog, dan dat toen ik daag9 daarna terugkwam om Varlope af te lossen, ik tot mijne verbazing ontwaarde, dat het huis verlaten was. Hoe is dat mogelijk De deuren gesloten, de vensters dicht en de bericht niet waar blijkt. Want internationale tusschenkomst kan het niet dulden; daartegen heeft de jegeering zich van den aanvang af verzet en daarover zijn liberalen en conser vatieven het eens. De regeering der Unie is na het optreden van Sagasta iels welwil lender althans geduldiger geworden. Men wacht daar blijkbaar af, of de aankondiging van den nieuwen koers eenig effect zal heb ben. Intusschen is de schoener Silverwheels met oorlogscontrabande aan boord ongestoord uit de haven van New-York vertrokken en spreekt men ook van andere vrijbuiters-expe dities. De Cubaansche junta te New-York had het bericht verspreid dat de boot Pre mier zou uitgerust worden voor Cuba. Daarop hadden toen, zegt men, de Amerikaansche autoriteiten scherp het oog gevestigd, en intusschen werd stilletjes de Silverwheels bevracht en vertrok zonder bezwaar, Al Heeft nu ook dadelijk de marine-secretaris der Unie last gegeven dat de kruiser Raleigh langs de kust van Florida zou patrouilleeren, de ver denking ligt voor de hand dat het toezicht aan scherpte te wenschen heeft overgelaten. Dit is ook blijkbaar de meening van het Spaansche blad Imparcial, dat de regeering aanspoorde naar aanleiding van het gebeurde krachtig te Washington te protesteeren. De kabinetscrisis in Servie! De oplossing zal zich wel eenige dagen doen wachten daar de gezant van Servie te Konstantinopel Ge- orgiewitsch, die algemeen genoemd wordt als de tot kabinet-formeerder uitverkorene, op'l moment zich te Karlsbad vertreedt. Reeds tijdens 's konings verblijf te Weenen gaf Simitsch hem kenuis van de terugtreding der raeicale formatie naar aanleiding van de komst van koning Milan in Belgrado, 't Schijnt dat koning Alexander weer geheel onder den invloed is gekomen van zijn beruchten papa en 't schijnt tevens dat de aanstaande nieuwe regeering onder Georgiewitsch zal gevormd worden door Milan toegedane elementen een ware ramp voor Servië Een verklaring, welke een eenigszins offi- huisbewaarder verdwenen. En zijt gij niet op het denkbeeld gekomen, om het huis binnen te dringen? Om wat te doen? Om u er van te verzekeren, dat er niets was achtergelaten. Dat is waar ook I zeide hij., als ik er aan gedacht had.... Het is een verzuim, dat gemakkelijk te her - stellen is. Wie weet! zeide de hertog nadenkende en vergetendedat Gérome naar hem luisterde; de vertrekken zijn verlaten, maar daarom nog niet ledig; men zal toch de meubelen, schilderijen en die duizend voorwerpenwelke het innige leven dezer vrouw uitmaakten, toch niet medegenomen hebben. Wie weet of ik niet de openbaring van het gehaira vind, dat zoo volhardend voor een ieder wordt verborgen gehouden. Palmares was iemand, die niet lang nadacht en spoedig een besluit nam. Dezen nacht, zeide hij plotseling moet gij mij naar dat huis vergezellen. Mijnheer Ik wil het. En als wij de deuren gecloten vinden Dan moet gij ze openen Maar men zou ons kunnen overvallen. Dat is voor mijn rekening.... Dan heb ik er niets op tegen. Tegen middernacht zal ik aan de deur van den tuin zijn drie klappen in de hand znllen voor u een teeken zijn, om de deur voor mij te openen. Goed mijnheer, ik heb slecht9 te gehoorza men, en alles zal volgens uw verlangen gereed zijn. En Gérome verwijderde zich, terwijl de hertog het palviljoen binnen trad. Hoe goed hij zich ook mocht houden, toch was deze laatste niet Op zijn gemak over al wat er in de laatste dagen gebeurd was; hij vermoedde de tusschenkomst van eene onbekende macht, die het er op scheen toe te leggen zijne plannen te doen mislukken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1