Nummer 84. Zondag 24 October 1897 Tweede Blad. BUITENLAND. Belgie. Fi aukriiï Engeland. Denemarken. Duitsehland. Italië. Kreta. Spanj Rusland. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. e. Jaarmarkt te Waalwijk op Woens dag 27 October a. s. De plechtige bekendmaking der onder scheidingen ter zake van de internationale tentoonstelling te Brussel is Woensdag om half elf geschied in eene feestelijke bijeen komst, waarbij de koning, prinses Clémentine de graaf van Vlaanderen en prins Albert aanwezig waren. Er waren vijfduizend uit- noodigingen gedaan. Het corps diplomatique was rechts van de koninklijke tribune gezeten en de leden der regeering en de ministers van staten zaten links. Overigens was de zaal bezet met hoog waardigheidsbekleeders en de exposanten. Nadat door de muziek der grenadiers een nummer was uitgevoerd, hield de minister van nijverheid en arbeid Nyssens een redevoering, waarin hij het beloop der tentoonstelling naging. Er waren 11,000 deelnememers, van wie 4000 Belgen. Bij de 8000 onderscheidin- dingee zijn toegekend, waarvan 550 groote prijzen, 929 eerediploma's, 1936 gouden me dailles, waarbij nog komen de belooningen, voor schoone kunsten, voor den landbouw en voor den tuinbouw. De belooningen voor desiderata zijn nog niet vastgesteld en zullen op een bijzondere prijzenlijst worden bekend gemaakt. De minister eindigde met een zeer warm toegejuichte hjilde te brengen aan de medegedongen hebbende landen. Graaf d'Oullremont, algemeen regeerings- commissaris, leest daara de aantallen onder scheidingen op, door elke natie verkregen. De öommissarissen-generaal defileeren voorbij den koning, die hen gelukwenscht en de mi nister van nijverheid stelt aan ieder hunner een exemplaar van de naamlijst met de bekroningen ter hand. De heer Den Tex neemt de gelukwenschen des konings voor Nederland in ontvangst, welk land met 116 deelnemers 14 eeieprijzen, 16 eerediploma's, 28 gouden, 35 zilveren, 16 bronzen medailles en 8 eervolle vermeldingen ontvangt, tezamen 117 onderscheidingen. Nadat de muziek zich opnieuw had laten hooren, eindigde de plechtigheid en vertrok ken de koning en de koninklijke famillie. Nog zij vermeld dat de heeren Taco Mesdag en De Jager, leden van de Neder- landsche algemeene commissie, tot officier in de Leopolds-orde benoemd ziju. twee vrouwelijke medegevangenen bedwelmd met geprepareerde confituren, welke haar tot dat doel waren toegezonden. MANILLA, 21 October. Een storm wind heeft de eilanden Leyte en Samar ge teisterd. De plaatseu Curigaro en Burugo zijn verwoest. Te Nila en Cana'neeft een vloed golf de akkers onder water gezet en de woningen vernield. Vele dorpen zijn geheel verdwenen. Men telt duizenden dooden te Tacloban, allen inboorlingen. Ook Hermani is geheel verwoest. Hoevele dooden er in het geheel wel zijn, valt nog niet te zeggen. FORT LOCKHART, 20. Oct. Generaal Btggs heeft heden met zijn divisie de heuvels van Dargai bestormd, die door duizendeu Orakzai's en Afridi's verdedigd werden. De stellingen der opstandelingen waren ontzaglijk sterk, daar de heuvels door zeer steile rotsen gekrooud zijn. Na een langdurig bombar dement namen de Gurkha's en Hooglanders de stellingen stormerhand in, een open ruimte doorloopend onder hevig vuur. Men vreest dat de verliezen der Engelschen ernstig zijn. Koning Christiaan heeft zich, volgens Eu- gelsche bladen, kort geleden ernstig bezeerd toen hij in zijn paleis van de trap viel. Hij werd in het gelaat gewond en tamelijk zwaar gekneusd. Het ongeval wekte veel ontsteltenis bij de koningin en de omgeving van den tachtigjarigen vorst, die toch al erg ziekelijk is. WIESBADEN, 20 October. De tsaar en de groothertog van Hessen zijn te half ueeR hier aangekomen. Zij werden door keizer Wilhelm en den prins ran Schaumburg ontvangen. De twee keizers omarmden en kustten elkander en reden onder groot gejuich van de menigte naar het slot, waar de lunch gebruikt werd. Te half drie keerden de Tsaar en de groot hertog naar Darmstad terug. In de Israëlitische wijk van Tunis zijn on lusten voorgekomen, die vier uur geduurd hebben. Aanleiding twist tusschen Israëlieten uit Tunis en Livorno over de bij de begra fenis van een rabbijn in acht te nemen for maliteiten. Enkele politieagenten zijn na ailoop van de teraardebestelling door steen worpen gekwetst; eenige personen werden gearresteerd. De Fransche bladen bevatten het vol gende Havastelegram: „Een telegram van generaal Galliéni aan het ministerie van koloniën meldt, dat een sterke troep Sakalawen (een der nog oproe rige stammen op Madagascar, die mee na genoeg onder dacht te hebben) den onlangs aan de Tsirihibina opgerichten post heeft aangevallen. Het garnizoen moet verscheidene dooden tellen. Drie officieren zouden gedood zijn. "De aanval schijnt toegeschreven te moeten worden aan het stoken van inlandsche koop lieden, die den handel in deze streek in handen hebben en zich niet willen schikken in de vrijverklaring der slaven noch in de mededinging der Europeesche kolonisten en agenten." Z. II, Paus Leo XIII heeft besloten om aan de souvereinen en hoofden van Staten een prachtig album ten geschenke aan te bieden. Het bevat de phothotypische repro ductiën van de fresco's van Pinturrichio, die de zalen Borgia in het Vaticaan versieren, zalen, waarvan de restauratie onder dezen Paus is aangevangen en sedert enkele maan den voltooid. Aan de reproductiën gaat een commentaar vooraf van den Eerw, Pater Fr. Ehrle S. J. prefect der Vaticaansche bi bliotheek, en van den commandeur Stevensou directeur van het vatikaansche penningscabi- net. O. a. zijn gereproduceerd de afbeel dingen der twaalf profeten wier voorspellin gen gelijkluidend zijn met de apostolische ge loofsbelijdenis; en die der profeten en dat dersibyllen,welke gelijkluidende voorspellingen hebben gedaan ten opzichte van den Verlosser der wereld. hooge transportkosten kunnen verdragen. En op vermeerdering der bevolking van Siberie, die meer welvaart en meer handel ook in andere artikelen zou meebrengen behoeft men niet te hopen. Rusland zelf is al niet dicht bevolkt, zoodat er wel niet veel Russen naar Siberie zullen trekken en voor vreem delingen heeft immigratie in Siberie niets aanlokkelijks. Het schijnt dat de Russische regeering trouwens vniet zoo heel verstandig doet ten opzichte van hen die met Siberie handel zouden willen drijven. In de laatste jaren hadden Engelsche handelaars, die over zee goederen in Siberie invoerden, vrijdom van inkomende rechten. Er beslaat geen vrijhan- handelstelsel aan de Ob en de Jenyssgi maar op aanvraag wordt een zekere hoeveelheid goederen enkele waren, als thee, uitge zonderd vrij van rechten toegelaten. Te beginnen met 1899, zoo vermeldt thans het officieele blad van de provincie Irkutsk, zal in geheel Siberie het voor Europeesch Rusland geldende tarief worden ingevoerd. Dit zal den opkomenden handel met Siberie een leelijken knak geven. In de eerste tijden zal de Trans-Siberische spoorweg dus wel niet veel anders gebruikt worden dan voor militaire doeleinden en door den enkelen globerottenden zonderling, die in den kortsten tijd de reis om de wereld zal willen maken. CANDIA, 21 October. Een zekere onrust onder de Mohammedanen is uitgeloopen op mishandeling van christenen. Afgelegen be zittingen van christenen zijn leeggeplunderd. De overheid is niet bij machte de orde te herstellen daar haar bet noodige personeel ontbreekt. De pogingen van kolonel Chermsite om de gendarmerie te reorganiseeren, zijn ook al mislukt, bij gemis van geld. Deze maand zullen nog 5000 man ver sterkingstroepen naar Cuba vertrekken en in November 15000. Na den regentijd worden dan met 140,000 man de krijgsbewegingen hervat. De autonomisten blijven aandringen op verlaging van den census en uitbreiding van de bevoegdheden der Cubaansche Kamer. De Amerikaansche bladen bevatten roman tische verhalen over de ontsnapping van Evangelina Cosio y Cisneros, de Cubaansche vrijheidsheldin uit den kerker te Havana. Zij vijlde eeu spijl van het gevangenisvenster door en kwam met behulp van touwen op het dak van een nabijgelegen huis, dat door vrienden van haar gehuurd was. Tevoren had zij hare In de nabijheid van Ramany, bij Bakoe is de naphtabron in brand geraakt. Het vuur verspreidde zich snel over alle naburige bron nen, zoodat de geheele Ramany vallei één geheele vuurzee vormt. In 't geheel staan 23 putten in brand. Verschilende woonhuizen en magazijnen zijn vernield en de schade is reusachtig groot. De Weeuer correspondent van de Times heeft bijzonderheden vernomen over den veelbesproken spoorweg door Siberiedie Rusland in rechtstreeksche verbinding zal brengen met Wladiwostok en den Grooten Oceaan. Die spoorweg zal Rusland ongehoord duur komen. Om te beginnen zal hij veel geld kosten. Er komen nu bijv. berichten dat gedeelten van de aangelegde spoorbaan in de dalen van de Amoer en de Snilka weg gespoeld zijn door de watervloeden van het laatste voorjaar. Er is geen voldoende toe zicht, zoodat koetsiers, die kostbare materialen per slee hadden te vervoeren over een paar duizend wersten, gedeelten van die materialen wegwierpen om den last van hun sleden te verminderen. De moeilijkheden, die zullen moeten worden overwonnen bij het ijsvrij houden van het Baikalmeer, dat de treinen per pont zullen oversteken, zijn ontzaglijk. Maar dat alles zou nog niets zijn, wanneer de spoorweg later maar iets rendeerde. Daaraan twijfelt men evenwel sterk. Wat er mee ver voerd zal worden, zijn zeer goedkoope grond stoffen die geen verhooging van prijs door Iets merkwaardigs in de wereld der werk tuigkunde geschiedde Zondag, naar de New Yorksche correspondent dei Standard meldt, toen het bestuur van den Pennsylvauia-spoor- weg de oude brug over r'e Schuylkill-rivier deed verwijderen en daarvoor in plaats stellen een zwaardere, van ijzeren structuur, 242 voet lang en 25 voet breed. Alles gebeurde in 2 minuten 28 seconden, en een trein reed over de nieuwe brug 12 minuten nadat met het werk een aanvang was gemaakt. Vier machines hebbeu een gewicht van gemiddeld 1700 tons verzet, en zij heschen de eenc brug weg en de andere er voor in plaats zonder de minste stoornis voor het verkeer op de drukste spoorlijn der Vereenigde Staten. Een zekere Carriere heeft een moord aanslag willen plegen op den minister-pre sident van Canada sir Wilfrid Laurier, in diens bureau te Ottawa. Hij loste een schot en de kogel vloog rakelings het hoofd van alderman Powell voorbij. De dader, die onder den invloed van den drank moet gehandeld hebben, ontsnapte, doch werd later opgepakt. Het publiek, woedend geworden, wilde hera eenvoudig lynchen, hetgeen werkelijk gebeurd zou zijn, indien de politie hem niet beschermd had. Daar de gemoederen zóó in gisting waren gekomen, dat onze politie geen kans zag hem zonder gevaar voor zijn leven in veiligheid te brengen, werd de hulp van de rijksveldwacht te Aarlanderveen ingeroepen. Terwijl deze werd afgewacht, ontstond in het café, waar De Vries zich bevond, zulk een gedrang, dat hij onder den voet geraakte en half bewusteloos weder in het café onder de bescherming der politie werd gesteld. Toen versterking van politiemacht kwam, werd het caié ontruimd en De Vries in den stal afgezonderd, totdat het publiek was afgetrokken, waarna men het raadzaam vond hem voorloopig in het arrestantenhok te brengen omdat men vreesde, dat hij voor loopig thuis niet veilig zou zijn. In den nacht toen allen naar bed waren, is De Vries door de politie weder thuis ge bracht. De Vries schijnt overal groote bestellingen van boter, wijn enz. te doen om na ontvangst dezer goederen ze naar Amsterdam te verzendeu en de schuldeischers niet te be talen. üuldcbetoogiug der liefhebberij-muziekge zelschappen. Voor de huldebetooging der gezamenlijke Nederlandsche liefhebberij-muziekgezelschap pen (harmonie- eD fanfare-corpsen) bij gele genheid der a.s. kroningsfeesten hebben zich tot heden reeds meer dan 200 gezelschappen tot deelneming aangemeld. Eene vergadering der voorzitters dezer gezelschappen zal bin nenkort te Utrecht of Arnhem plaats hebben. Alsdan zal een definitief bestuur worden gekozen en vastgesteld worden wanneer, waar en op welke wijze de betooging zal plaats hebben. In geen geval kan dezelve op den feestdag zelve gehouden worden, daar dien dag de gezelschappen in hun eigen gemeente noodig zullen zijn tot opluistering van te houden festiviteiten. Zooals men weet wordt deze grootsche huldebetooging op touw gezet door den heer M. J. H. Kessels te Tilburg die in '95 de zoo uitmuntend geslaagde betooging der Noordbrabantsche muziekcorpsen inrichtte bij gelegenheid van het bezoek H.H. M.M. de koninginnen aan Tilburg. Landverhuizers. De besprekingen door eenen mijnheer Kuipers gehouden over deNieuwe Hollandsche Kolonie „Nederland" in Z. O. Texas (Ame rika) en de schooue vooruitzichten welke daar voor flinke, ontwikkelde landbouwers en handwerklieden zouden bestaan, was oorzaak dat ook twee jongelieden te Utrecht de een timmerman en de ander hovenier en boomkwee<er van beroep tot hof UAcjiUt kwamen samen naar de Nieuwe Wereld fWÜ WAALWIJK, 20 Oct. 1897. Nationale militie. De miliciens der infanterie van de lichting 1897, die voor het blijvend gedeelte worden aangewezen, zullen 15 Juli en 13 Augustus 1898 in het genot van groot verlof gesteld worden- Tolverbond Bclgië-Nederland. Het te Brussel gevestigde Nationaal Taalverbond heett tot de consuls van Belgie een schrijven gericht, waarin hun gevoelen wordt gevraagd over de wenschelijkheid van het sluiten van bovengenoemd verbond. Aan den handel. Uit Zwammerdam wordt aan het Leidsch Dagbl. geschreven Ons anders zoo rustig dorp werd Woens dagavond in groote opschudding gebracht. Een der ingezetenen, de heer V., had zekeren J. De Vries, alhier woonachtig en wegens diens praktijken in verschillende bladen gesignaleerd, om een onderhoud verzocht betreffende een vordering van een der leve ranciers. De Vries wilde als gewoonlijk niet betalen, terwijl de heer V. daarop sterker aandrong, waarop De Vries het op een vechten wilde zetten, Het publiek ried hem aan niet te vechten, trok de partij voor den heer V., en De Vries, zich door de overmacht over mand ziende, begon te schelden en bedrei gingen te uiten jegens den heer V. en zijne vrouw. tirompman m staat was de geldquae.-n^ opfc lc lossen, was men snoca-g vooi de reis ge-B reed. Jammer dat het schoone plan onver wacht in duigen schijnt te zullen vallen. De hovenier namelijk aan wien, als zijnde de oudste, het beheer over de kas ruim f 600 door den ander gestort, was toevertrouwd, maakte eerst de achterdocht bij ziju kameraad gaande, doordien hij op den bepaalden tijd wel diens bagage verzond, doch de zijne terughield, terwijl toen deze vergissing aan het licht was gekomen en het vertrouwen in den administrateur was geschokt, bij het opmaken van de kas daarin nog slechts t 300 bleken aanwezig te zijn. Na deze ont dekking wilde de timmerman natuurlijk van samengaan niets meer weten en eischte zijn geld terug, waaraan de ander evenwel niet kon voldoen, zoodat de hulp der politie werd ingeroepen en toen dit zonder gewenscht resultaat bleef, de zaak in handen werd ge steld van een rechtsgeleerde. Daar de timmerman van geen schikken schijnt te willen weten is het best mogelijk dat beiden het beloofde land vooreerst niet zullen betreden. Oplichterij. Dinsdagmiddag is te Haarlem bij de firma Leo Müntheim, in de Koningstraat, een brutale diefstal gepleegd. Tegen drie uur kwamen daar eeu paar dames in de winkel om het een en ander te bezichtigen, en kochten voor ongeveer f 22 aan coupons manufacturen, verzoekende die te willen be zorgen aan haar adresKruisweg 23. Ze gaven op Bergen te heelen. Even nadat de dames vertrokken waren, kwam de eene terug, en vroeg om eene parapluie ter leen, daar het was begonnen te regenen als het goed gebracht werd, zou

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5