Nummer 89. Donderdag 11 November 1897. 20e Jaargang vfUBimi.L\ iiismiin. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN, FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw Staatkundig overzicht, UITGEVER: Waalwijk. Teneinde tegemoet te komen aan den wensch, ons van verschillende zijden te kennen gegeven, zullen wij de Winkeliers in degelegen heid stellen de bijzonderheden hunner ST. Nicolaas-étalage op WEINIG KOSTBARE WIJZE aan het publiek bekend te maken. Daartoe zullen wij vanal ZA TERDAG 13 NOVEMBER toten met 4 DECEMBER, advertentiën, betreffende de St. Nicolaas-étalage, BIJ GENOEGZAME DEELNAME in de «Echo van hetZuiden» opnemen, tegen de helft van het gewoon tarief, dus tegen4 CENT PER GEWONE REGEL. Teneinde die advertentien zoo veel mogelijk aan het doel te doen beantwoorden, zullen wij in dien tijd, deze courant in Waalwijk en naburige gemeenten algemeen ver spreiden, zoodat bedoelde annon ces de grootst mogelijke publici teit genieten. Uit dien hoofde zijn deze num mers dus ook voor andere ad verteerders zeer geschikt om hunne waren aan te bevelen. Spoedige opgave is zeer ge- wenscht. DE REDACTIE. De Echo van het Zuiden, it aalwy fesÉe en Langstraatsche Coorant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 17 regels 1"0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeveaworden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adol? Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OF Herinneringen van een Politie-Commissaris. 25 Morgen moet gij, het koste wat het wil, dit land verlaten... ik heb mijne juwelen en kost baarheden bij elkander gezocht ep die moet gij van mij aannemen, Mikaël, omdat ik veel van u houd. Maar, ik wil u niet verlaten. Ik zeg u dat het noodig is en ik herhaal het nog eensvader is uw misdaad op het spoor 1 Wat zegt gij? Dat vader misschien morgen weet, wie Bacille vermoord heeft. Goede God En daarom beveel ik u van hier te gaan. Als gij hier blijft, zijt gij verloren I Goed 1 Ik zal gaan Ik zal gaan 1 zeide Mikaël. Beloolt^ij het? Ik zweer het u 1 Dank, Mikaël, dank mijn broeder, en neem nu dit koffertjehet bevat bijna mijn geheele vermogen later zal ik mijn best doen u meer te zenden. God zij met u vaarwel. Nu reeds 1 Het moet, Mikaël, vergeet mij nietl Broeder en zuster omarmden elkander innig, vervolgens sloop Nida de kamer uit en verdween uit haar broeders gezicht. Den volgenden dag verliet Mikaël des avonds het kasteel om er nooit terug te keeren hij bereikte Giurgevo, ging daar aan boord van een schip en kwam eenige dagen later in Oostenrijk aan. Het koffertje, dat Nida hem gegeven had, be vatte een geheel fortuin hij u aakte er een ruim gebruik van. Mikaël was op het kasteel steeds aan een streng toezicht onderworpen geweestde wereld, waarin hij thans verkeerde, was geheel nieuw voor hem, zoodat hij zich gaarne overgaf aan alle mogelijke In de Gaceta, het officieele orgaan van Spanje, zal eerdaags verschijnen het decreet, waarbij aan de bewoners van Cuba en Por- toiico dezelfde constutioneele voorrechten worden toegekend als die, welke de inwoners van het schiereiland genieten, inzonderheid met betrekking tot de uitzonderingsmaatrege len. Ook zal op beide eilanden de Spaansche kieswet worden toegepast, volgens welke alle Spanjaarden boven 25 jaar kiezer zijn, met deze restrictie evenwel, dat de kiezer twee jaar in de kolonie moet hebben gewoond. Voorts kondigt de regeering een amnestie af voor politieke vergrijpen. Een telegram uit Havana meldt, dat de autouomisteu besloten hebben de openbare ambten, die hun zouden worden aangeboden, aan te nemen. Het manifest van generaal Blanco aan de Kubanen heeft klaarblijkelijk een goeden indruk gemaakt op het eiland, doch de Cubanen in de Vereenigde Staten meenen dat dit stuk de laatste hoop op het verkrijgen der autonomie doet vervliegen. De New-York Herald deelt van enkele hunner de meer.ing mede bij de beoordeeling er van dient men niet uit het oog te verliezen, dat die meeningen afkomstig zijn van de Republiek Cuba dus van mannen, die slechts met de volkomen onafhankelijkheid van Cuba tevreden zullen zijn en de opper hoogheid van Spanje in geen geval willen erkennen. Generaal Maximo Gomez, de bevelhebber der Cubaansche troepen, zeide „Wij zullen blijven strijden voor de algeheele onafhan kelijkheid, zooals die is neergelegd in onze constitutie, en die wij dagelijks bevestigen door ons bloed te storten op het slagveld." En Salvador Cisneros, de president van het voorloopig bewind Onafhankelijkheid of dood is onze leus. Liever zouden wij ons land zien verdwijnen en opgaan in vlammen, dan een concessie aan te nemen, die niet de volkomen onafhankelijkheid van Cuba tenge- genoegens, die deze wereld hem aanbod. De uitspattingen, waaraan hij zich, helaas, schul dig maakte hadden weldra zijn zedelijk gevoel geheel verstompt. Zijn geestkracht en eerzucht ontwikkelden zich ten kosten van zijne eerlijkheid en waarheidszin. Zelf het beeld van Nida ver flauwde al meer en meer; allerlei verstrooingen deden hem het oude kasteel vergeten en het oude gevoel, dat levendig bleef in zijn hart was de onverzoenelijke haat jegens den prins, zijn vader. Er verliepen twaalf jaren. Mikaël had den titel van hertog van Palmares aangenomen en onder dien naam ging hij van Weenen naar Hamburg, van Parijs naar Baden, zich overal en tenallen tijde aan de grootste buitensporigheden overgevende, totdat hij ten slotte zijn geheele lortuin bijna verteerd had. Wat nu te doen?Op den noodiottigen weg, dien hij gekozen had te- rugkeeren, ging niet, het leven zelf sleepte hem mede en bovendien had hij om z'ch heen een groep mannen verzameld, die er wel voor zoudeu gezorgd hebben, dat hij niet op zijne schreden terugkeerde. Colonna, Spavento, Ricordi, hadden hem daarvoor te veel noodig. Hij was genoodzaakt den eenmaal ingeslagen weg ten einde toe te vervolgen. Onder deze omstandigheden ontving hij op zekeren morgen aan zijn hotel een brief van Nida. Nida schreef hem dat het haar eindelijk gelukt was, haar vader over te halen met haar naar Parijs te gaan, en dat zij eenige dagen, na ontvangst van dien brief, reeds in de hoofdstad hoopte aan te komen. De hertog begreep uit dezen brief slechts dit, dat de komst van Nida hem opnieuw een fortuin moest verschaffen. Hij aarzelde geen oogenblikzijn plan was dadelijk gevormd en toen de jonge vrouw te Parijs aankwam, had hij reeds besloten, dat noch zijn vader, noch zijn zuster het levend zoudeu verlaten. L TE TROUVILLE. Trouville is de gewone plaats van samenkomst der groote wereld. Men komt er meer om er zich te verpoozen. Men gaat er even elegant gekleed als te Parijs, men gaat er even laat naar bed en en men staat er ook even laat op. Er komen dan ook meer gezonden aan zieken. Het staat nu eenmaal voornaam wanneer men te volge heeft." Ernstiger wel dan deze persoonlijke uitla tingen der iosurgenten-leiders zijn de „faits et gestes" van generaal Weyler 't is of een conflict tusschen hem en de regeering onvermijdelijk zal zijn. Wel kan geen onbe perkt geloof worden gehecht aan de berich ten van Amerikaansche zijde over Weyler's pronunciamento-plannen, doch wel schijnt de regeering iets ernstigs in 't schild te voeren tegen den generaal. Hij zou worden vervolgd ot ten minste in staat van beschuldiging worden gesteld wegens toeeigening van staatsgelden en afpersing, of wel voor den krijgsraad worden gedaagd, wanneer hij de uitlatingen, hem toegedicht in een telegram, over Key West te Madrid ontvangen, gestand doet. Ernstiger feit zou op 't moment zeker niet denkbaar zijn Weyler zou er den Carlisten mee in de armen worden gevoerd; den Car listen, wier doen in den laatsten tijd getuigt van een opgewekt leven, wier beweging in Spanje steeds meer de aandacht trekt. Aan de grenzen van Spanje worden tot hoogen prijs muildieren aangekocht en wapens en ammunitie. Don Carlos heeft, 't valt niet te loochenen in Spanje nog een grooten aanhang. Het Spaansche volk is in den grond streng monar chistisch en wil van een repnblikeinschen regeeringsvorm niets weten. Naar veler opvat ting is Don Carlos de wettige heerscher. Een daad van geweld was 't toen Ferdinand VII in 1830 door een pragmatieke sanctie de salische wet introk en daardoor zijn dochter Isabella het recht op den troon verzekerde met voorbijzien van den wettigen erfgenaam Don Carlos, zijn broeder. Nauwelijks had Ferdinand de oogen gesloten, of er werd een legitieme partij gevormd en in den loop der tijden zijn alle ontevreden elementen toege treden tot deze partij, welke ook Weyfer gaarne zou opnemen indien 't de wensch van de gewezen gouverneur-generaal van Cuba is, een politieke rol te spelen. Parijs teruggekeerd, kan zeggen, dat men den zomer in de beroemdste badplaats doorgebracht heelt. Dit jaar opende het seizoen onder schit terendste voorteekeneu. Het casino had een uit stekend orkest, bestaande uit de voornaamste krachten der Italiaansche operamen sprak van prachtige bals, van belangwekkende wedstrijden er vau velerlei andere vermakelijkheden, welke het leven aan een badplaats kunnen veraangena men. Onder vele personen, die zich dezen middag hetzij in groepjes, hetzij alleen aan het strand bevinden, bemerken wij ook een oude dame in gezelschap van een lief meisje, die met een som beren blik de drukte en beweging gadesloeg, welke op dat uur aan het strand heerschte. Het was Irene. Zij, die haar het vorig jaar gezien hadden, her kenden haar nauwelijks. Vooral in de laatste twee maanden was zij veel veranderd. Om hare groote zwarte oogen waren blauwe kringen zicht baar, hare kleurlooze lippen plooiden zich niet meer tot een glimlach eu wanneer zij liep zou men gezegd hebben, dat hare jonkvrouwelijke fierheid verdwenen was. De heer Guillemot maakte zich ernstig ongerust. Dokter Benoit, dien hij naar de oorzaak van deze onverklaarbare verandering gevraagd had, had bedenkelijk het hoofd geschud. Het arme kind zeide hij, is zich onbewust van haar toestand. Zij is nog zoo jong 1 Maar welk geneesmiddel is daar dan tegen t Wat moet er gedaan worden. Het zal verdwijnen, zooals het gekomen is? En hoelang zal dat duren Zoolang tot zij zal getrouwd zijn. Den volgenden morgen nam de heer Guillemot zijne dochter ter zijde en zeide: Irene, gij scheelt iets, gij zie zoo bleek; gij zijt niet v rooi ijk meer, zegt mij eens of gij naar iets verlangt, of ik iets voor u doen kan Het eenige, wat ik verlang is naar Trouville te gaan, antwoordde het meisie. En zult gij u dan goed houden Dat beloof ik u. De heer Guillemot drukte zijn kind aan het hart. Gij huilt vader, zeide Irene verschrikt. Maar wat is er dan toch Heeft de dokter gezegd dat ik ziek ben Neen, neen hernam de ongelukkige Guille mot, zijne tranen afdrogende. Maar ziet gij, kind, De begrootingcommissie uit Oostenrijks Kamer van Afgevaardigden, welke commissie bestaat uit drie en dertig leden der rechter zijde en vijftien leden der linkerzijde, heeft in een zittiug van verscheidene uren onder presidium van dr. Kramercz, tweeden vice- preident der kamer, beraadslaagd over het voorloopig compromis tusschen Oostenrijk en Hongarije. Wel heeft de linkerzijde getracht de obstruc tie van het Parlement in de commissie over te planten, doch zij heeft toch niet kunnen verhinderen dat de minister van financien dr. Bilïnski een lange redevoering hield ter aanprijzing van het vergelijk voor één jaar, onder opsomming van de belangen, welke er bij betrokken zijn, terwijl hij liet doorschemeren dat de regeering zich genoodzaakt zou kunnen zien om het „Ausgleichsprovisorium" langs extra-parlementairen vast te stellen. Bilinski erkeode de noodzakelijkheid eener wijziging der tot dusver geldende verhoudingHongarijc's bijdrage in de gemeenschappelijke uitgaven moet worden verhoogd. Heden zal de commissie opnieuw samen komen en er is, ondanks den toeleg der oppositie, best kans dat de Kamer het Ausgleichsprovisorium" Donderdag a.s. reeds in tweede lezing kan nemen van welke mogelijkheid de premier Badeni Zaterdag den keizer kennis heeft gegeven. Besloten is door de meerderheid der Kamer Karhrein opnieuw candidaat te stellen voor het presidentschap der kamer en tevens wordt er weer geijverd voor verandering van het reglement der Kamer met het oog op de tweede lezing van het „Ausgleichsprovisorium." De Duitsche oppositie-partijen, die in den strijd tegen dea „Ausgleich" slechts een raid del zien ter bestrijding van een onbekwame regeering, zijn geweldigd outstemd over Lue- ger's doen iu de Kamerzitting van Donderdag op Vrijdag in schijn kantte hij zich tegen de regeling met Hongarije, doch i-n werkkelijkheid ging hij de oppositie der linkerzijde te lijf. Van het optreden der Oostenrijksche atge- ik word oud. Ik was zoo gewoon u altijd om mij heen te hooren zingen, lachen en vroolijk zijn. En nu dat is opgehouden, vraag ik mij som tijds af, of er iets kan zijn, dat u ongelukkig maakt. Maar wilt u wel eens zwijgen I zeide Irene schalks. Achl als uw goede moeder nog maar leefde dan zoude dat alles anders zijn. Wij hebben bei den ook zooveel in haar verloren. Maar kom, daar is nu eenmaal niets aan te doen. Gij moet mii alles zeggen en niets voor mij verbergen en al wat gij ook vraagt of verlangt, papa Guillemot zal zorgen, dat het er is. Gij zijt de beste en liefste van alle vaders, zeide Irene den heer Guillemot omhelzende en om u nu te beloonen, zal ik u eens wat zeeeen Wat dan Dat zult u hooren... zoodra wij te Trouville zijn. Is het een geheim Juist. En waarom vertrouwt gij het mij dan niet da delijk toe. Omdat gij veel te nieuwsgierig zijt., en het nu nog niet moogt weten. Papa Guillemot begon te lachen. Dat was hem in lang niet gebeurd. Goed, goed, heel goed, antwoordde hij vroo - lijk, al was het een hertog... maar van uw ouden vader moet oij toch altijd veel blijven houden. Een maand na dit gesprek was Irene te Trou ville gekomen, in gezelschap van eene oude tante en had haar intrek genomen in een hótel dicht bij het strand gelegen. Van de personen, die wij reeds in het eerste deel van ons verhaal hebben leeren kennen be vond zich ook de hertog van Palmares op dat oogenblik te Trouville, vergezeld van Spavento die ofschoon het reeds twee maanden geleden was nog niet geheel van zijne wonden hersteld was Zoodra de hertog te Trouvine was gekomen' had hij m de voornaamste hotels laten vragen of ook Raymond zich op de badplaats bevond?Deze was daar evenwel nog niet aangekomen. Sedent zijn duel met Spavento was Raymond nergens te vinden. Men wist alleen dat hij te Parijs een huis voor zich in orde had laten maken en dat hii dus waarsdhijnlijk daar den winter zou door brengen. 4 (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1