Nummer 95. Donderdag 2 December 1897. 20e Jaargam Abonné's, Leest dit s.v.pl,! TEliïtGillSlUDlf Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. H. M. Koningin Wilhelmina H, M. de Koningin-Regentes, Landkaart van Nederland Een Sprong- in 't Duister. FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw Staatkundig overzicht. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Waalwijk. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad heeft de uitgever voor slechts 30 cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste pho- tografieën vervaardigde PORTRETTEN van en Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eene afmeting van 78 x 63 cM. Men gelieve deze platen tegen afgifte van den Bon voorkomende op de vierde pagina van dit blad aan ons Bureau af te halen; franco per postzending wordt 15 cents extra voor porto en emballage berekend. Ook de naar den laatsten tijd bijgewerkte met plan van de Droogmaking der Zuider zee, groot 85 X 71 cM., bieden wij onzen abonné's tot 1 Januari nog tegen 30 cents, franco per post voor 35 cents aan. Tie Administratie. De strijd tegen den persoonlijken dienst plicht vertoont thans een geheel ander ka- rakterdan zeszeven j*ren geleden. De toestanden zijn ook geheel velschillend. In 1891 stond men voor een breed opgezette legerhervorming, bestemd om het militaire vraagstuk voor geruimen tijd tot oplossing te brengen. Thans heeft tnen slechts te doen, of zal men slechts te doen krijgen met een voorbereidingswetje. Wat daarop volgen zal moeten wij afwachten. Ouder dit opzicht verdient het optreden van generaal Bergansius ongetwijfeld de voorkeur boven de tactiek door de tegen woordige regeering gevolgd. Bij de behan— van welke zaak ook is het gewenscht, dat men zooveel mogelijk een overzicht kan krijgen van het geheel. Eene regeering, die van hare plannen een gesloten boek maakt tn slechts de inleiding voor aller oogen openslaat, heeft het aan zichzelven te wijten, wanneer een zeker wantrouwen ontstaat. Een zuiver objectief oordeel over het door de regeering in te dienen ontwerp is daarom onder de gegeven omstandigheden niet we! mogelijk. Bij inwilliging van het verlangen der regeering zegt men A zonder te weten hoe B er zal uitzien. Men legt den grond slag voor een huis, waarvan nog niets bekend is omtrent de indeeling, als anderszins En men neemt het initatief tot een hervorming, waarvan men alleen met zekerheid zeggen kan, dat zij mettertijd groote persoonlijke en financieele ofFcrs zal vergen. Zou het nu een daad van wijze politiek mogen heeten zich blindelings op dezen weg vol voetangels en klemmen te wagen! Heefï men niet het recht van de regeering te eischen, dat zij minstens een schema overlegge van de leger-organisatie, waartoe zij thans den eersten stap wil zetten? En ware het niet ratioueel, dat de voorrang werd geschonken aan de behandeling van vraagstukken, welker afdoening minder moeilijkheden met zich brengt en meer urgent mag heeten Dus zal deze of gene ons tegenvoeren moet het leger dan maar steeds blijven in een toestand, waarover algemeen wordt geklaagd Hierop zouden wij willen ant woorden, dat er nog genoeg voor het leger kan wordeu gedaan, zonder nu tot de zoo genaamd groote hervormingen over te gaan. De heer Van Houten beeft eenige beharti genswaardige wenken gegeven, daarbij put tende uit de ervaring, welke zijn ministerieele loopbaan hem verschafte. ffMet leedwezen" schreef hij in de Avondpost", //moet de minister jaar in jaar uit, tal van requesten om vrijstelling afwijzen van gezinmen, die door den militieplicht van den kostwinner, in groote ongelegenheid worden gebracht. En hoe velen requesteeren niet omdat zij weten, dat het toch niet baat Worden voor de werkelijke kostwinners, waaromtrent natuurlijk zeer zorgvuldige détailbepalingen noodig zijn faciliteiten gegeven en daarentegen de vrij stelling van eenige zoons geene kostwin ners opgeheven, dan wordt de algemeene druk verlicht en armoede of verarmen van tal van gezinnen voorkomen. Dan heeft men, sociaal althans, eene groote verbetering aangebracht." Men kan niet zeggen, dat deze redeneering onredelijk klinkt. En de maatregelen dooi den heer Van Houten gewenscht, hebben dit voor, dat zij duidelijk zijn geformuleerd, als 't ware met de handen te tasten en geen langen tijd behoeven, om tot werkelijkheid te worden gemaakt Ook bij de behandeling der militaire quaestie late men zich leiden door de eischen van het practische leven. Yoor hervor mingen, die zweven in de lucht, of meer een zuiver-theoretische waarde hebben is thans allerminst een geschikte tijd. En wij zijn het met den heer Van Houten eens une Irene eene veilige schuilplaats te bezorgen. Goed, ik zal er voor zorgen en hoop het er goed af te brengen, zeide Spavento met een zucht. fois n'est pas coutume waar hij zegt, dat de tijd van regeering en parlement, nuttiger kan worden besteed, dan met de bespreking van een wetsontwerp tot af schaffing der plaatsvervanging. Het verheugt ons ten slotte, dat met den oud-minister van Binnenla»dsche Zaken nog andere niet-katholieken hunne stem tegen het voornemen der regeering hebben doen liooren. Daardoor zal dan toch een einde worden gemaakt aan da voorstelling, als ware de quaestie van den persoonlijken dienstplicht een katholieke quaestie. Vooral de zoogenaamd christelijk-bistorische pers beijvert zich deze voorstelling ingaug te doen vinden. Blijkbaar hoopt zij aldus de aar zeling te overwinnen van lien, die voor het aangekondigd wetsontwerp slechts zeer matige sympathie gevoelen en bij wie dus de vrees voor de beschuldiging //met Rome te heulen", nu den doorslag moet geven. Gelukkig echter gaan reeds vele oogen open. De quaestie is vrij. Men kan, kat holiek zijnde, zonder bezwaar de afschaffing der plaatsvervanging toejuichen. Het geldt hier geen strijd tusschen Roomsch en ou- roomsch, zelfs geen strijd tusschen hen, die in 't afgetrokkene voorstanders of tegenstan ders der remplaceering zijn, maar eenvoudig de vraag of invoering van den persoonlijken dienstplicht onder de gegeven omstandigheden en als onderdeel eener nog onbekende reor ganisatie der levende strijdkrachten nuttig en noodig is - En op die vraag meenen wij, dat een ontkennend antwoord het best past. De Echo Tan het Zuiden, Waalwykschc en Laiigstmisfiii' Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,J5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever OF Herinneringen van een Politie-Commissnris. 30 Ik ben lot uw dienst, mijnheer. Ik heb u iets te zeggen... eeD voorstel te doen... en indien gij aanneemt het te vol brengen, betaa! ik u morgen tienduizend gulden uit. Goed, zeide Spavento, om zulk een som te verdienen, ben ik tot alles in staat I Zij gingen in de tuinkamer aan een tafel zitten, die achter twee reusachtige cactussen verborgen wa°. Dubois, zeide Medina tot een knecht, die hen gevolgd was. Dubois! bi eng sigaren en wat likeur, ge weet wel, welke ik bedoel. Ja, mijnheer, antwoordde de knecht. Goed, spoedig dan... V. EEN MISLUKT PLAN. Nadat Spavento een sigaar had opgestoken en Medina twee ghiasjes likeur had ingeschonken zeide deze laatste. Proef nu eerst eens deze heerlijke chartreuse, die onze vriend Palmares, ik weet niet waar vandaan haalt... Spavento ledigde zijn glas met een teug en Medina schonk het dadelijk weder vol. En waarmede kan ik u van dienst zijn zeide Spavento. Zooals gij wel eens van den hertog zult ge hoord hebbenbegon Medina, voorzie ik den jongen Beaulieu voortdurend van hetnoodigeora aan zijn lust voor het spel en andere genoegens te kunnen voldoen. Dat weet ik, zeide Spavento, en ik geloof, dat hij van het crediet, dat u hem verleent een ruim gebruik maakt. Zijn schuld bij mij bedraagt reeds honderd duizend gulden; hoe groot deze som ook moge Advertentiën 1 7 regels f0.60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. zijn, toch acht ik ze gering zoo wij er maar van veizekerd waren, dat onze pogingen om een hu welijk tusschen Hector Beaulieu en Trene Guillemot tot stand te brengen, zouden ge lukken. Maar zijl gij daar dan niet zeker van vroeg Spavento. Helaas, neen! antwoordde Medina die ellen dige Raymond schijnt genegenheid te hebben op gevat voor Irene en het jonge meisje moet, naar ik vemomeu heb, ook lang niet onverschillig zijn omtrent dat jonge mensch. Zoodat ten slotte, die Raymond in het bezit zou komen, van het geheele vermogen van den heer Guillemot Juist, zooals gij dus ziet is het voor mij van het grootste belang, dat een huwelijk tus- schen Raymond en Irene verhinderd wordt I Eu hoe zoudt gij dat aan willen leggen vroeg Spavento blijkbaar niewsgierig. Ik zou het meisje aan den omgang met Raymond willen onttrekken, door haar vannacht uit hare woning te ontvoeren en naar Engeland te brengen. En moet ik mij daarmede belasten vroeg Spavento verbaasd. Als gij ten minste tienduizend gulden wilt verdienen. Maar als men mij verrast Daar is geen vrees voor; mijne maatregelen zijn goed genomen. Hier is de sleutel van het tuinhek, waardoor gij u to-.gang tot de vi la kunt verschaffen. De heer Guillemot is op reis, terwijl voor alle zekerheid ook Salomé onschadelijk is gemaakt. Tegen twaalf ure vindt gij Irene alleen in hare kamertegenstand zal liet meisje niet bieden dokter Benoit heeft huar iets ingegeven, waardoor zij tegen dien tijd bcwusteloo3 is. Op twintig passen afstand van de villa staat Gerome met een rijtuig gereed. Daar zet gij haar in. Gerome weet waar hij u beiden brengen moet. Een half uur ten westen van liet casino ligt een jacht onder stoom, bemand met drie uitmuntende zeelieden. Zoodra gij nr.t uw last aan boord zijl, kan liet jaebt dus vertrekken. En waar moetik in Engeland met het meisje blijven vroeg Spavento. Ook daar is voor gezorgd. Aan de Engel- sclie kust zult gij worden opgewacht door iemand, wiens aanwijzingen gij slechts hebt te volgen, om Daar ben ik niet bang voor, zeide Medina zich in de handen wrijvende. Het is bovendien eer. donkere nacht, juist geschikt voor eene ontvoering. Bedenk wel, voegde hij er bij Tijdgewonnen, is veel gewonnen Als Irene, die, dank zij den goeden zorgen van dokter Benoit van een tee- der gestel is, sterft vóór zij in het huwelijk treedt, zal Hector de eenige erfgenaam van den heer Guillemot zijn en ik zal dus eveneens mijn doel bereikt hebben I U kunt op mij rekenen, zeide Spavento op gewekt, bij wien de likeur de vrees scheen ver dreven te hebben ik verheug mij er ul in dien ellendigen Raymond zulk eene teleurstelling te kunnen bereiden. En ik, voegde Medina er bij, betaal u, zoodra gij weder hier zijt, de tienduizend gul den uit. Spavento stond op. Waar is de sleutel? Dien heb ik u al gegeven. O ja dat is waar. En gaat gij nu heen Dadelijk. Vooruit dan maar en zorg dat alles goed af loopt. Intus-clien had Raymond de rookkamer ver laten en zich door de vestibule naar buiten be geven. Hij had groote behoefte om alleen te zijn. De storm was een weinig bedaard. Terwijl hij langs het strand liep, sloeg het halt twaalf. Onwillekeurig ging hij langs de villa van den heer Guillemot. Een venster was nog verlicht, dat van Irene hij bleef een oogenblik staan, om er naar te zien. Eensklaps keek hij verschrikt om. Hij hooi de in den tuin haastige voetstappen en spoedig daarop werd het hek geopend en een vrouw liep het strand op. Het wus Salomé. Lieve hemel, zijt gij daar, mijnheer Raymond, riep zij verbaasd uitach de hemel heeft u ze ker hierheen gezonden. Wat is er dauP zeide Raymond met bevende stem. De Duitsche fracties in Oosteurijks Kamer van afgevaardigden hebben voort 't moment gezegevierd in verbrand met het besluit van Wat er is, mijnheer, mejuffrouw Irene ligt op sterven en zij heeft mij uitgezonden oiu naar u te zoeken. Raymond aarzelde geen oogenblik en met e«n beklemd hart volgde hij Salomé!... Onderweg vernam hij van haar, dat Irene door den storm zeer ontsteld was, dat de dokter des avonds gekomen was, en haar in dezen toestand vindende, een kalmeerend middel had voorge schreven, dat hijzelf had gereedgemaakt. Het middel had goed gewerktzij was bijna oogenblikkelijk bedaarder geworden. Maar nu, vervolgde Salomé, maakt het ar me kind zich bang, dot zij zal sterven en zij ver zocht mij u te gaan halen. En nu zijn wij er. Hier in deze kamer ligt de juffrouw. U kunt nu zelf oordeeten. Aldus spre kende, opende Salomé de deur van de kamer en liet Raymond binnengaan. Deze laatste bleef een oogenblik op den drempel staan. Irene lag op een canapé, niet ver van het ven ster. Het geluid dat de deur maakte, deed haar ver schrikken. Raymond snelde naar haar toe. Gij hebt mij laten roepen, Irene, zeide hij, ter wijl hij zijn best deed zijne aandoening te be dwingen, en zooals gij ziet, ben ik dadelijk hier gekomen. Irene dankte met een blik. Het was moeilijk te zeggen, wat het arme meisje scheelde. Hare wangen waren hoogrood; een somber vuur schit terde in hare oogen, hare handen waren brandend heet en klam. Gij moet straks veel geleden hebben, zeide Raymond na haar een oogenblik met deernis te hebben aangezien, Salomé zeide mij, dat gij bang waart om alleen te zijn. Ik was niet bang ornaat ik alleen was, ant- woordd'. zij, maar omdat gij niet bij mij waart. Lief kina Omdat ik u bemin Raymond I en omdat gij mij bemint... heb ik er behoefte aan u dicht bij mij te zien, uw stem te hooren, uw hand in de mijne te voelen, zie zoo.. Zij gaf plotseling eeu gil, en Salomé kwam nog juist tijdig genoeg aan- loopen om huar in hare armen op te vangen. Zij was geheel bewusteloos. (Wordt vervolgdf)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1