13Ü.1TENLA nd7 Frankrijk Spanje. Japan. China. BINNENLAND. Aanstaanden Vrijdag 3 December, St. NicoJaasmarkt en Jaarmarkt te Waalwijk. den ministerraad om niet, zooals eerst was Ie loten, Dinsdag een nieuwe bijeenkomst der Kamer te doen houden, doch het Huis te verdagen tot nader order (in overleg natuurlijk met den keizer, die Zaterdag plotseling uit Wallsee is teruggekeerd met het oog op den ernstigen toestand) stond gistermorgen een keizerlijk schrijven van Frans Joseph in dezen zin io het staatsbladen gistermiddag werd te Weenen bekend, dat graaf Badeni het collectief ontslag had aangi boden van zijn ft rmatie, welke demissie cnverwijld werd aangenome i. Reeds wordt als opvolger van den minister president genoemd baron Von Gautsc'i, die onder Badeni, minister van c n lerwijs was. Veimoedelijk zal Von Gautsch een cabinet d' affaires vormen uit hoogwaardigheiclsbe - kleeders of ambtenaren. De laatste regeeringsdaden van den afgetre den premier zijn een waar 'ig bt sluit geweest van zijn geh<ele we k. Hij heelt te Weenen vier en 'e Praag Uvee Dei sche bladen in besl g laten nemen, omdat zijeen verslag bevatten van de parlem .ntsz t ing van Don derdag! Als corzaak van den maatregel werd opgegeven het versp eideu van onrustwekkende „geruchten". De b aden hadden zich geheel gehouden buiten een beoordeeling van de voorvallen in de Kamer, zij hadden slechts het feit geconstateerd, dat de afgevaardigden der meerderheid, de vrienden van Badeni begonnen waren met de handtastelijkheden. Dit leit staat als een paal boven water. Zelfs het officieuse Fremdenblatte, het orgaan van het ministerie van bu tenlandsche zaken erkent het. Het blad schrijft in een hoofdar tikel over de zitting „Men moet ten zeerste betreuren dat leden der meerderheid in hun opgewondheid zich lieten verleiden tot een daad van eigengerechtighei die zich geen partij in het Parlement mag aanmatigen, zelf? het tergend optreden der groep Schönerer kan zulk een negatie van de eigen stelling en de eigen plichten niet rechtvaardigen In den gemeenteraad stelde de vice-burge- meester dr. Strohbach uit naam van de chris- telijk-socialen voor dat de gemeenteraad stappen zou beramen* tot herstel van den grondwettigen toestand. Met groote geestdrift werden moties van de Duitsch-nationalen en en de liberalen aangenomen, waarin de Duitsche afgevaatdigden werden uitgenoodigd om, ondanks de daden van geweld niet te ver slappen in hun tegenstand, maar met den meesten nadruk te volharden in den strijd tegen de taalver ordeningen. De oplossing der crisis is waarlijk niet te vroeg gekomen men zou zelfs kunnen vragen of 't niet reeds iets te laat is Weenen en gansch Oostenrijk, begon in het eerste stadium van volslagen anarchie te komen de schandelijke daad van het Kamer presidium in de zitting van Donderdag, de gewelddadige uitzetting en mishandeling der volksvertegen woordigers in het Parlementsgebouw zelf, overtroffen in haar gevolgen der bangste verwachtingen. Er was geen twijfel meer moge ijk onder Badeni als premieronder Abrahamovics als president, kon deze Kamer niet meer arbeiden en de massa, het volk dat tot dusver lijdzaam en vrijwel neutraal toeschouwer was gebleven, begon een werk zaam aandeel te nemen aan bet schandaal, zoodal dr. Lueger in zijn kwaliteit van burge meester Badeni verklaarde voor de orde en de ïust niet langer te kunnen instaan. Zat.rdag is 't .nog eens weer schandelijk toegegaan in de Kamer. L)e president werd bij het binnentreden om halfelf ontvangen met gtfluit, geschreeuw, getrompet en met proppen papier. De afgevaardigde Wolf drong de vergaderzaal binnen, van waar de wachten hem verwij derden. Nadat de zitting weer eenigen tijd geschorst was geweest, hief de vice-president Kramarz de zitting op, met de mededeeling, dat schriftelijk bekend zou worden gemaakt, wanneer de eerstvolgende zitting zouwoiden gehouden. Wolf sloeg met zijn S'ok de politieagenten, waarop hij naar een politiepost werd gebracht. Hij zal voor dit feit voor de corieclioneele rechtbank terechtstaan. Hij moet getracht hebben, met een valschen baard de verga derzaal binnen te dringen. Eeist werd Wolf gevangen gehouden in de spreekkamer van den p-emier, daarna werd hij op bevel van minister Gleispach wegens openbaar geweld, in een rjtuig naar het gerechtsgebouw ge bracht. Wolf zal zelf een aanklacht indienen wegens geweldpleging tegen zijn persoon, waardoor hij verhinderd werd, zijn mandaat a's afge\aardigde te vervullen, evenals de sociaal-democratische leider Daszynski, die toen hij Zaterdag op de schouders der stu denten omhoog werd geheven voor het parlement, bijna overreden werd door de politic. Terwijl Vrijdag bij de manifestatiën op den openbaren weg 51 personen werden gearres teerd, van wie er 13 wegens verstoiing der orde en overtreding van wettelijke voorschrif ten zullen vervolgd worden, één persoon wegens openbaar geweld zal moeten bloeden en vele anderen er met geldboeten zullen afkomen, is 't Zaterdag nog veel ernstiger geweest. Op het oogenblik, dat Wolf gearresteerd werd, vielen verscheiden afgevaardigden de politie aan. De politie moest Wolf met geweld plaats doen nemen in een rijtuig dat door politie te paard werd geëscorteerd. De politie moest herhaalde malen charges maken op de volksverzamelingen voor de universiteit, waar met flesschen en stoelen uit de vensters werd geworpen. De soldaten te Graz werden door troep-m werklieden met stokken en steenen aange vallen. De soldaten gaven vuurer vielen een doode en een gewonde, terwijl ook eenige gendarmen werden gekwetst. Vele werklieden bekwamen bajonetsteken. Na het verschijnen der avondbladen met liet verslag van de zitting, liepen te Graz duizenden in de Hei - rengasse te hoop. Men zong het Duitsche volkslied en andere nationale liederen en riep „Heil Sci ler, Wolf, Resel Weg met de Poolsche heerschappij Gistermorgen was 't te Weenen kalmer, alleen op den Ring was 't levendiger dan anders en om half twaalf begon de betooging der sociaal-democraten, wier samenkomsten Op 't laatste oogenblik vei bofen waren. Nau welijks was dit bekend of alle? trok naar de Ringstrasze, de manifestanten vormden een monsteropiocht en zoo ging 't aan beide zijden statig voorwaarts onder het geroep „Weg met Badeni tot drie eskadrons huzaren de bet'ogen langzaam terugdreven, zonder dat er eenig incident van beteekenis voor viel. Het plan tot uitbreiding van de Duitsche vloot is bekend geworden, de Reichsanzeiger heeft de beginselen medegedeeld van het ontwerp, dat Dinsdag, bij den Rijksdag is ingediend. De bedoeling van het plan is, steeds voor den dienst gereed te hebben 17 linie schepen, 8 kustpantserschepen, 9 groote en 26 kleine kruisers, terwijl de reserve zal be staan uit 2 linieschepen, 3 gioote en 4-kleine kruisers, behalve natuurlijk de kleinere schepen. Van de noodig geachte schepen zijn op 1 April 1898 reeds in dienst of in aanbouw 12 liuieschepen, 8 kustpantserschepen, 10 groote en 23 kleine kruisers. De uitbreiding zal dus omvatten 7 liuieschepen, 2 groote en 7 kleine kruisers. De regeering wil deze vermeerdering in 1904 voltooid zien en meent tot dekking der kosten geen nieuwe behs'ingen te moe ten heffen, noch een groote leening uit te schrijven. Zij acht het beslist mogelijk het benoodigde geld langs den gewonen weg.de begrooting te verkrijgen Terwijl in het loopende jaar voor de marine zijn toegestaan 117,5 millioen mark, zal voor het aanstaande jaar een bedrag van 171.5 millioen worden gevraagd. Voor dc daarop volgende rekeningsjaren tot 1901 zijn de uitgaven voor de zeemacht geschal op 131,6 millioen 144,7 millioen, 148,4 millioen, 150,5 >niilioen, 150,6 millioen en 149,7 millioen mark. Met deze middelen gelooft de regeering haar plan ten uitvoer te kunnen leggen. Het resultaat van generaal Pellieux's onder zoek is nog steeds onbekend en de meest uueenloopende geruchten doen de ronde. De Figaro deelt mede, dat generaal Pellieux de brieven van majoor Esterhazy aan derdeD in beslag heeft laten nemen in deze brieven laat Esierhazy zich op de meest grove en beleedigende wijze uit over de Fransche legerhoofden. In een eersten briet zegt Esterhazy van het Fransche leger sprekende De Duitschers zullen die kerels binnenkort op hun nummers zetten. Een ander fragment luidt Dat is nu het mooie Fransche leger 't Is schandalig En kwam de positie er niet bij te pas, dan zou ik morgen weggaan. Ik heb naar Konstantinopel geschreven als men mij een rang aanbiedt, die me aanstaat, ga ik er heen maar ik ga niet weg voor ik al die schoeljes een door mij uiigevonden kool gestoofd heb. Over de legerhoofden laat majoor Esterhazy zich aldus uit Onze groote hoofden, lafbekken en stommeriken, zullen de Duitsche gevangenissen weer gaan vullen. Pen slotte begint een ander fragment aldus Ik ben er van overtuigd, dat dit volk geen patroon waard isen al die kleine dionken-vrouwen-lafhedeu, waaraan de man nen zich schuldig maken, staven mijn opinie. Er bestaat voor mij maar een menschelijke hoedanigheid ea die ontbreekt bij de lui uit dit land geheel kwam men mij vanavond vertellen, dat ik morgen gedood werd als ka pitein van de Uhlanen bij het neersabelen van FraDSchen, dan zou ik zeker volmaakt gelukkig zijn Deze brieven van Esterhazy, die gistermor gen door de Figaro gepubliceerd zijn, hebben een geweldige opschudding te weeg gebracht. Esterhazy is woedend en verklaarde, dat ze valsch cn door vrieoden van Dreyfus gefa briceerd ziju. Hij is onmiddelijk naar generaal Pellieux gegaan om te protesteeren tegen wat hij als een nieuwe belastering beschouwt, waaruit in elk geval niet de onschuld van Dreyfus blijkt. De SpaanseheYegeering heeft van de Philip- pijnen het bericht ontvangen, dat de hoofden van de opstandelingen, na een bijeenkomst te hebben gehouden, het niets eens zijn kunnen worden en getracht hebben naar hun respec tievelijke provinciën terug te keeren de Spaansche troepen hebben hun echter den weg afgesneden en de opstandelingen leden zware verliezen. Volgens ambtelijke berichten, van Guba te Madrid omvangen, zijn van de boereu die op la t van generaal VVeyler in de sleden opeengehoopt weiden 176,000 personen over leden. In de provincie Pinar del Rio is de bevolking geen derde meer van de bevolking vóór het begin van deu oorlog. MADRID, 29 November. De president van -de Kamer gaf in een interview als zijn meening te kennen, dat dc auionornie van Cuba niemand zal bevredigen, en dat de regeeriug, om haar loe te staan, zeker moet zijn in korten tijd vrede te zullen vei krijgen, daar anders Spanje zijn koloniën zal verliezen door de schuld der liberale partij. De anarchist Manuel Eurique, die door Ascherie. den dader van den dynamietaanslag op de processie te Baiceloria, was beschuldigd in 1886 in een gebouw een bom geplaatst te hebben, is te Barcelona vrijgesproken. Het is gebleken, dat zijn bekentenis door pijniging afgeperst is. De Japansche regeering heeft van Hawaï een schadeloosstelling geëischt van 200,000 dollars, wegens de verliezen, door Japansche landverhuizers geleden en ook wegens de kosten vau het zenden van een Japansch oorlogschip naar onoloeloe. Het Lu eau Dalziel meldt uit Shanghai: De Duitsche gezant, baron Heyking, heeft aan de Chineesche regeering de vo'gende eischen gesteld opsporing en terechtstelling van de moordenaars, het straffen van alle medeplichtige ambtenaren, herbouw vau hel verwoeste zendingsgebouw, schadeloosstelling van 600,000 taëls aan de bloedverwanten var. de vermoorden. Voorts verlangt Duitschland dat de Chineesche regeering de kosten van de maritieme expeditie en het onderhoud van de bezetting van Kiao-tsjou beialen zal De Chineesche regeeriug zou daarentegen verlangd hebben dat Duitschland eerst zijn bezetiing uit Kiao-tsjou verwijderde, voordat er over deze eischeu beraadslaagd werd. Dit werd door den Duitschen gezaat geweigerd, en daarop is China begonnen de verdedi gingswerken bij Kanton, Foe-u>jou en Nanking in staat van tegenweer te brengen. Generaal T?jang-kao-jan, die zich onder bescherming van admiraal Diederic'ns gesteld had, mo.t door een krijgsraad ter dood ver oordeeld zijn. WAALWIJK, 1 December 1897. Storui Vooral Zondagavond en ook Maandag heerschte boven onze gemeente een vreeselijk noodweer, vergezeld van donder en bliksem. Van andere plaatsen worden talrijke onge lukken gemeld. In Waalwijk en naburige gemeente zijn er geen te betreuren alleen zijn verscheidene daken beschadigd, en eenige grooten boomen stuk geslagen. Nieuwe aanranding te Amsterdam. Sedert Zaterdagavond zijn de gemoederen opnieuw verontrust doo." eeue aanranding, op een jong meisje gepleegd, gelijkende op die, welke in de maanden November en December vau het vorige jaar in de Spinozastraat en de Van Eeghenstraat voorvielen. Ditmaal is het slachtofter een 16-jarig naaistertje, het dochtertje van den horloge maker Ramus. Tusschen zes en zeven uur begaf zij zich van het atelier van den heer Maasland aan de Heerengracht bij de Ro meinsarmsteeg huiswaarts. Ter hoogte van die steeg werd haar, naar zij meende, een stomp in den rug toegebracht cloor iemand, dien zij eerst niet gezien had en zich dus verborgen moet hebben gehouden. Verschrikt keek zij om en zag een persoon, dien zij later slechts beschrijven kon als een jongen man meteen pet op. Voor zooveel zij zich herinneren kon, vluchtte de man door de Romeinsarmsteeg Toen zij de Gasthuismolensteeg tot aan de Paleisstraat was doorgeloopen, gevoelde zij pijn in den rug en vroeg eene oude vrouw, of die eens zien wilde. Deze vrouw ontdekte een scheur in den wintermantel,, juist ouder den kraag. Door deze vrouw en een politie agent ondersteund, werd het meisje naar het politiebureau op den hoek van de Molsteeg gebracht. Daar bleek, dat een diepe messteek onder den hals tusschen den ruggegraat eu het linkerschouderblad was loegebracht. Zon der verwijl werd het kind per brancard naar het Binnengasthuis gebracht. De steek is levensgevaarlijk, daar een der longen geraakt is. Er wordt gevreesd voor een bloeduitstorting, welke echter tot in den laten avond van Zondag is uitgebleven. Cato zoo heet het meisje moet voorloopig volstrekte rust houden. De commissaris van politie der eerste sectie, de heer Versteeg, heelt haar dus nog niet met klem kunnen ondervragen. Zij heeft echter reeds zooveel te kennen gegeven, dat zij haren aanrander moeielijk herkennen zou. Het was Zaterdagavoud winderig eu regen achtig weer. Dit verklaart ook, dat weder niemand in de buurt eenige aanwijzing weet te doen. Indien de dader inderdaad door de Romeinsarmsteeg is gevlucht, moet hij daar onderscheidene lieden voorbij zijn gegaan. Stalhouderskuechts waren met hunne rijtuigen bezigeen melkboer maakte zijn emmers voor de deur schoon; niemand heeft echter iets veidachts bespeurd. Cato's moeder heeft eenige oogenblikken met de varwonde kunnen spreken, maar is ook niet veel wijzer geworden. De ouders hebben medegedeeld, dat het j^nge meisje nog zeer kinderlijk en zelfs vreesachtig van aard was Des avonds waagde zij zich amper alleen op straat en met jonge manuen had het kind, voor zooveel de ouders wisten, zich nog nimmer opgehouden. Aan wraak uit liefde of iets dergelijks kan dus moeielijk gedacht worden. Er was een oogenblik spra ke van, dat de aanrander zich vergist zou hebben. Een der meisjes van het atelier na melijk, een vriendinnetje van Cato, had kort geleden de verkeering met een jonkman af gebroken. Dit meisje is Dinsdag gehoord ge worden haar uiterlijk sluit evenwel alle ge dachte aan misvatting van den aanrander uit. De commissaris van politie publiceerde eene mededeeling van het geval en riep daarbij de vrouw op, die het meisje ondersteund heeft. Zondag heeft zich eene vrouw bij dea heer Versteeg aangemeld, die echter geen licht over het droevig geval kon verspreiden. De justitie tast dus voorloopig in volslagen duister. Het ligt voor de hand, dat het pu bliek deze aanranding met die van het vorig jaar in verband brengt. Ook nu is de steek met een fijn, tweesnijdend wapen toegebracht, en de breedte der snede geeft waarlijk reden tot vergelijking. De officier van justitie herinnert de bevol king er aan, dat zijne publicatie van het vo rig jaar, waarbij eene som van 500 gulden werd uitgeloofd voor eenige aanwijzing, welke tot opsporing van den aanrander mocht lei den, ook voor dit geval gehandhaafd wordt. De verklaringen der kameraadjes van het meisje Maandag gehoord, hebben aan de justitie niet het geringste spoor doen ont dekken. De toestand der verwonde was Maandag ochtend, hoewel zorgiijk, over 't geheel bevredigd. Uit Amsterdam wordt nader gemeld Cato Ramus neemt voortdurend in beter schap toe De justitie tast nog in het duister. Aangehouden. Te Oosterhout is de vermoedelijke dader gearresteerd van de zware mishandeling, gepleegd op den cadet T. der Militaire Academie te Breda. De aangehoudene, die eenige dagen voortvluchtig was geweest, is ter confrontatie naar Breda overgebracht. Overreden. De cond ïcieur van de .stoomtram Reuzel- Eindhoven die gisterenavond te 6 uur van Reuzel was vertrokken en om 8 uur te Eind hoven moest aankomen, is te Steensel van de tram gevallen, waardoor hij werd vermorzeld, zoodat^ hij oogenblikkelijk een lijk was. De ongelukkige was pas sedert een jaar gehuwd, en laat eene weduwe met een kindje achter. llaardwijk. Bij besluiten vau H. H. ged. sta'en van 25 November jl., zijn zonder be merkingen vastgesteld en goedgekeurd de rekening dezer gemeente over 1896 in ontvangst op 69)6,79* in uitgaaf op 6093,69* Batig slot f 823,10 De begrooting voor 1898 nieuw model, in ontvangst en in uitgaaf op f 9300, waaronder f2000 buitengewone, voor subsidie in de kosten van eene I ui tl k lok en uurwerk in de R. C. kerk, terwijl bij K. B. van 8 November 1897 No. 33 goedkeuring is verleend tot heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belastiug, met ingang van 1 Ja nuari a.s. Capellc. Gepasseerde Donderdag 25 Nov. gaf de liedertafel „Oefening kweekt Kunst», (directeur de heer Frans de Cortie) met ver- eerende medewerkiug van het Dameskoor „Ons Genoegen" (directeur de heer Van Beek) voor een zeer talrijk publiek hare eerste winteruitvoering. Het program dat dertien verschillende nummers bevatte, werd tamelijk goed ten uitvoer gebracht. Enkele aanmer kingen vooral het in achtnenien der muzikale teekens betreffende, daar gelaten, mag toch zoowel de sopraansolo „Erinnerung" en het duet sopraan met tenor „Droomen zoete liefde" als hoornnummers, deze uitvoering vrij goed geslaagd heeten. Ook de heer Monté uit Kaatsheuvel deed zijn best om de lach spieren van het publiek in beweging te brengen met zijue komieke voordrachten. Een bal dat let of wat levendiger kou zijn, besloot dezen gezelligen avond. Concurrentie in het verliezen. Zekere juffrouw R. verloor haar gouden remontoir in 'ie gemeente Bezooien en dit voorwerp werd na een zoeken van enkele uren weder terug gevonden. De heer L. H. bracht het er echter slechter af; deze verloor eene poitefeuille in houdende f 300 aan bankpapierbenevens

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2