'buitenland. Staatkundig overzicht. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. BINNENLAND^ gebracht, aanzienlijk minder dan bij ons - daardoor ook de financieele druk op de be volking aldaar geringer is dan hier. Het tegendeel is waar. Naar verhouding wordt in Zwitserland een veel aanzienlijker gedeelte van de staatsinkomsten aan het leger besteed dan in Nederland. Over 1897 toch bedraagt het geheele budget van uitgaven daar 83.905,000 francs, waarvan voor het departement van oorlog worden besteed 23,186,820 francs ot circa 27,6 pCt. in Nederland bedraagt over ge noemd dienstjaar het budget f 144,743,740, waarvan voo, het departement van oorlog f23,728,839 of slechts 16.4 pCt., terwijl rekent men het budget van het departe ment van marine mede het totaal der uitgaven voor de laudsdefensie 27.1 pCt. uitmaakt van de Staatsinkomsten. Van de benoeming eener Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek of be zuinigingen op het budget van oorlog zijn aan te brengen, verwacht de Minister geen heil, vermits in werkelijkheid reeds thans op alle artikelen, welke daarvoor vatbaar zijn, zooveel doenlijk bezuinigd is. WW-"""IIMW-IWI» Of er voor Spanje zooveel vetanderd en verbeterd is gedurende de laatste weken onder het liberale rcgime-Sagasta, dat de conserva tieve formatie van Canovas del Castillo onder generaal Azcarraga is opgevolgd Op Kuba is 't lang niet zoo rooskleurig gesteld als men, op grond van de mededee- lingen van generaal Wyeler eerst, in verband ook met de berichten van diens opvolger maarschalk Blanco later, meende te kunnen gelooven. Over de westelijke provinciën voorgesteld als gepacifieerd of daaromtrent, verneemt men nu het volgende in Pinar del Rio zijn nog 2000 welgewapende insurgeuten en in Santa Clara evenveel, terwijl de aan voerders Maximo Gomez en Manuel Garcia over 8000 man beschikken en de strefte onder de Spaansche soldaten gezegd wordt zoo hoog te zijn doordien de voeding zoo slecht is. Wat nu de houding der Vereenigde Staten tegenover Kuba aangaat, wordt uit New-York het volgende berichtde onder-commissie voor Kuba, gekozen door de commissie voor buitenlandsche zaken uit de Kamer, bestaat uit drie leden, wier laak is de uitbrengiug van een rapport over Kuba. Van deze drie is de president de heer Adams een voorstander van onthouding van inmenging evenals Mac Kinley in zijn Boodschapde heer Berry, het tweede lid, wil de Kubaansche insurgenten erkend zien als ooilogvoerende partij en het derde lid, de heer Heatwole' wil er nog eers over nadenken in afwachting van nadere gebeurtenissen. Ondertusschcn hebben de dingen in Spanje eeti min gunstigen keer genomen voor de regeering. De bekende conservatieve leider Romero Rebledo heeli te Madrid ten aanhoore van een 6000-tal leden der nieuwe liberaal conser vatieve partij een redevoering gehouden, die in de eerste plaats gericht was tegen maarschalk Martinez Campos, Weyler's voorganger als gouverneur generaal van Kuba. Robledo ver hief de conservatieven lot in de wolken en ging geweldig te keer tegen de liberalen als de oorzaak van allen tegenslag. De invoering der autonomie heette Robledo ecu >coup d' état", dien het volk afkeurde en waarover het gerechtigheid zou doen. Mac Kinley's bood schap verdiende blaam en terwijl de liberalen de eer van land en leger in handen van het buitenland geven, zijn de conservatieven bereid Weyler te steunen (levendig applaus). Met een warm pleidooi voor de voorzetting van den oor log, besloot Robledo. Zaterdagavond vergaderden de Carlisten ter keDnisuemming van Don Carlos' instructien. Tegen Muc Kiuleys boodschap zou niet ge protesteerd wo;den zoo be'loot hij, doch ge neraal Weyler moest verwelkomd worden aan het station. De republikeinen, vergaderd zijnde, be sloten eveneens generaal Weyler te gaan afhalen. Zoo geschiedde het dan dat de kapitein generaal van Madiid eerst generaal Borrero ter verantwoording riep omdat deze de ver gadering, gepresideerd door Romero P.obledo, had bijgewoond en toen nog eens inspectie hield over de maatregelen, door hem in overleg met den prefect en den minister van binnenlandsche zaken genomen in verband met Weyler's aankomst te Madrid gisteren op 't middaguur, mei den sneltrein uit Bar celona. Generaal Weyler, die zich had laten in lichten, over de stemming, kwam op een Zondag omdat de kans op een mooie betoo ging dan grooter was 1 Zoo waren dan ter ontvangst van den ex-gouverneur-generaal van Kuba gisteren aan het station aanwezig: generaal Azcaraga, de ex-premier tevens ex-minister van oorloggeneraal Borrero tal van andere generaals en officieien, republi keinen, carlisten en conservatieven, volgelin gen van Robledo te zamen 8000 man, een heerlijke collectie, regeeringsvijanden eer dan Weyler-aanhangers, welke autagonie het eenige punt van oveerenstemming vormt De regeering heeft de bewijzen van sym pathie voor Weyler niet kunnen beletten, alleen oproerige kreten kon zij vei bieden. Zoo werd Weyler op de schouders van enkele vrienden onder luide bravo's en de geestdriftige kreten van „Leve Weyler 1" „Leve Spanje 1" „Dood aan de Yankees 1" rondgedragen, waarna eenige carlisten, repu blikeinen en Romero Robledo hem, in zijn woning nog eens extra huldigden. Maandag ging de generaal bij de koningin regentes op audiëntie. Hij blijft verze keren geen partij-politiek te willen volgen doch alleen de bescherming der nationale producteu te willen bevorderen en de auto nomie voor Kuba te willen bestrijden een heel slimme zet van den ex-gouverneur-gene raal De Italiaansche bladen geven de volgende bijzonderheden over de ministerieele crisis. Toen de vei deeling van de portefeuilles reeds beklonken scheen te zijn, stelde Zanardelli als voorwaaide voor het aanvaarden van zijn portefeuille dat Bonardi, zijn rechterhand, onder-staatssecretaris van binnenlandsche za ken zou worden. Di Rudini antwoordde door een lijst van drie candidaten aan Zanardelli voor te leggen, maar deze bleef bij zijn eisch, waarop di Rundini het oude kabinet over haalde om de regeering weer te aanvaarden nadat alleen Pavoncelli de portefeuille van openbare werken en San Marzano die van oorlog aauvaard zouden hebben, maar Gaie cardini weigerde dit, want in den loop van de onderhandelingen had men over zijn por tefeuille beschikt zonder hem te raadplegen. Di Rudiul brak toen de besprekingen af en gaf den Koning keunis van den stand van zaken. Nopens het Duilsch-Haïtisch geschil wordt nog gemeld, dat generaal Tiresias Simon Sam, de president van Haïti, aan den Ame- rikaanschen gezant gevraagd heett, of hij op den steun van de Vereenigde Staten kon rekenen. Toen Powell antwoordde, dat Haïti op eigen risico moest handelen, gaf de re geering toe. Thans zijn de Hailianen zeer verstour'1 op de regeering. Er zijn reeds twee pogingen gedaan om president Sam omver te werpen, die echter door de politie en de troepen belet zijn. De stad Port-au-Prince verkeert in staat van beleg en er worden ernstige onlusten gevreesd. De kosten van den oorlog aan de grens van Britsch-Iudie bedroegen tot 1 December 11. 35,000,000 roepies (l roepie is 1.13 gld.) Er wordt nu een expeditie naar het land der Utman Khel afgezonden om de ontwapening van dezen stam door te zetten. BRUSSEL, 11 December. In een onder houd rnet een redacteur van Havas heeft Wauters, de hoofdredacteur vau de Mouve ment Géographique, ten aanzien van het in de pan hakken van de Fransche expeditie van Marchand verleid, dat hij de droevige tijding vei nomen had uit een zekere bron. Die tijding was van verschillende kanten in Europa aangekomen. Wauters gelooft niet dat Marchand in botsing is gekomen met de mahdisten,^immers voor vijf maanden was Marchand nog in het stroomgebied van de Kongo op deu Franschen post Semio aan de Mbomoe, en de mahdisteu zijn ver daar van daan, aangezien Liotard, die volgens berich ten uit Fransche bron te Mesjra-er-rek is aangekomen, er geen heeft ontmoet. En Semio ligt in rechte lijn 500 kilometer van Mesjra. Wauters gelooft veeleer dat de Fran sche expeditie is aangevallen hetzij door in boorlingen uit Bahr-el-Gazal, hetzij door zijn eigen krijgslieden van den Azandes-stam, waartoe zijn troepen voor een groot deel behoorden. Deze Azandesen kunnen hem verradeu hebben. Marchand zal niet verder gekomen zijn dan Dera-Soeleiman. Wauters voegde erbij dat een van de beide ontsnapte Europeanen waarschijnlijk Marchand zelf is Dreyfus. Terwijl majoor Ravary zijn instructie in de zaak Esterhazy voortzet en er in de historie Dreyfus in zekeren zin stilstand ge komen is, hebben de verhalen en verhaaltjes in de schandaalpers niet opgehouden, maar zijn van zoo weinig beteekeuis ol zoo klaar blijkel jk leugenachtig geworden, dat het niet de moeite loonde er melding van te makeD. Dezer dagen is echter het blad vau Ro- khefort, de Intransigeanl, voor den dag gekomen met een zeer opzienbarend verhaal. Reeds denzelfden middag is dit door het Agentschap Havas officieel geloochend. Maar Diettemin maken wij er melding van om nog eens te laten zien hoever de brutaliteit der tegen Dreyfus gekante bladen gaat. De Intransigeant begint met in het (door Charles Roger geteekencle) artikel de tegen Esterhazy geopende instructie voor te stellen als een beleefdheid van de regeering tegen over Scheurer-Kestner. Dan verklaart het zijn nieuwe inlichtingen omtrent de „geheime stukkeu" waarop Dreyfus veroordeeld zou zijn niet van den majoor Ravary te hebben gekre gen, maar voegt er bij dat de inlichtingen zijn „uit de beste bron, det men ze zoo volstrekt authentiek kan houden" en dat het blad met deze onthulling doet „wat de regeering niet heeft willen of durven doen." Dreyfus zoo luidt dat verhaal was zeer verstoord over het anti-semitisme en begon allengs te begrijpen dat hij nooit een hoogen rang in het Fransche leger zou kunnen innemen. Daarom wilde hij in den Elzas gaan wonen en Duitscher wotden, maar schreef eerst een brief aan keizer Wilhelm hem verzoekende of hij in zijn graad mocht overgeplaatst worden in het Duitsche leger. De Keizer liet aan graaf Münster weten dat dit niet kon, maar dat Dreyfus voortaan door den Duitschen generalen staf beschouwd zou worden als een Duitsch officier met bijzondere zending in Frankrijk. En nu is een van de geheime stukkeu een eigenhandige brief van den Keizer aan den ambassadeur, waarin Dreyfus wordt genoemd en bevolen hem het verschaffeu van bepaalde inlichtingen op te dragen. De Intransigeant verklaart voorts de be vestiging van dit onwaarschijnlijke verhaal te hebben van een vreemden militairen attaché, die er de volgende inlichtingen, van Schvarzkoppen afkomstig, aan zou hebben toegevoegd: Eenige dagen voor de arrestatie van Dreyfus kwam de Duitsche ambassadeur graaf Münster bij den minister-president Charles Dupuy en deelde dezen mede, dat men een pak, bevattende acht brieven, uit de ambassade had ontvreemd en dat als deze brieven niet oumiddelijk werden terug gegeven, hij Parijs binnen vier-en-twintig uren zou verlaten. Daarop werden de brieven da delijk teruggegeven, maar men had ze gefotografeerd. Die fotografieën zijn in raad kamer aan den krijgsraad overgelegd zeven ervan waren van Dreyfus aan den ambassadeur, de achtste waarin Dreyfus genoemd werd, was blijkbaar van deu Keizer aan graaf Münster. Het artikel eindigt natuurlijk met een preek over de eigen voortreffelijkheid van het blad, de gerusttelling der braves gens en de be schaming van het „syndicaat Dreyfus." Men vraagt zich at hoe de publicatie van zulk ecu artikel met zulk een inkleeding mogelijk is, wanneer men vervolgens kenois neemt van deze nota van Havas „Het blad l'Inlrausigeant bevat in verband met de zaak Dreyfus, onder den titel Het geheime stukde waarheid nopens den verrader, een op alle punten onjuist ver haal. „Wij zijn gemaehtigd te verklaren dat de regeering de meest lormeele loochening van dit verhaal geeft en verzekert dat de in het artikel bedoelde stukken ni t bestaan en nooit bestaan hebben. „Van zijn kant protesteert de heer Charles Dupuy tegen dergelijke beweringen." Ook aan een medewerker van de Temps heeft Dupuy verklaard dat hij nooit van zoo iets gehoord had en een bloedverwant van Dreyfus heeft gezegd dat het onzin was, al was het alleen maar omdat Dreyfus nooit een verzoek als het bedoelde am den Keizer kon hebben gedaan immers geen jood kan officier iu het Duitsche leger zijn. De Fransche Academie van Weten schappen moet den prijs Lacaze (10,000 frs.) toekennen aan professor Röntgen, deu ont dekker der X-stralen. Volgens een telegram uit Havana ont vangen te New York, hadden de Cubaansche opstandelingen onder Rabi het beleg geslagen voor Cuamo bij Cauto, maar het garnizoen verdedigde zich heldhaftig en toen een Spaansche legerafdeeling onder generaal Aldaves aanrukte, moesten de opstandelingen het beleg opbreken. Zij hadden 120 man verloren aan dooden en gewonden, de be zetting verloor 50 man. Voordat hij de Tirah-vallei verliet, heeft Sir. W. Lockhart de volgende proclamatie gericht tot de Afridi's vIk ga uit deze bergstreek weg alleen omdat de sneeuw begint te vallen en ik geen lust heb mijn troepen bloot te stellen aan de koude. Maar ik ontruim uw land niet, ik zal daar zéér zeker blijven totdat de voorwaarden door de regeering gesteld, aangenomen zijn, en gedurende den winter zal ik u in uwe andere vestigingen aanvallen. Wat uwe slechte raadgevers u ook mogen zeggen de Afridi's die Enge'.schen aanvallen zijn als vliegen, een leeuw aanvallend. Als een oud vriend van velen ouder u raad ik u aan, u te onderwerpen en zoo uwe vrouwen en gezinneu in staat te stellen, uit de koude bergen terug te keeren naar hunne woningen." Bij het terugtrekken van de Engelsche troe pen, op 8, 9, en 10 dezer, gingen de Afridi's, telkens Dog tot den aanval over, en vooral in de nauwe Bara-vallei, omzoomd door versterkte huizen eu torens, werd het den Engelschen nogal eens i enauwd gemaakt. Zij sloegen er zich echter overal door, maar kregen verschei den dooden eu gewonden. Generaal Symons is den 8en de Mas- tura-vallei ingetrokken. Hij zou door de brigade van generaal Gaselec gevolgd worden terwijl de brigade van generaal Halt terzelfder tijd de pas naar de Waran-vallei zou ingaan om de Afridi's aan te vallen. Uit een later bericht blijkt dat generaal Symons zelf het bevel over de brigade, die de Waran-vallei ingetrokken is, op 2ich genomen heeft. De Aka-khel's werden getuchtigd de operatie heefc rolgems de Engelsche berichtgevers een volledig succes gehad, maar op heel den terugtocht werden de troepen die slechts geringe verliezen geleden hadden, op de hielen gevolgd door de opstandelingen. Een expeditie uit drie regimenten, een eskadron lanciers, een compagnie sappeurs, en een batterij berggeschut bestaande, zal onder bevel van kolonel Reid, naar de vallei van de Utman-khel's trekken om dien stam te ontwapenen. De kanonneerbooten op den Nijl hebben een verkenning gedaan naar Meltameh en Shendy, en zes booten van de Derwisjen buit gemaakt. Een deel der bezetting van Me- tammeh bleek de rivier overgestoken te zijn naar Shendy, waar nieuwe versterkingen opge worpen waren. De kanonneerbooten werden onder vuur genomen, maar men leed geeu verliezen. Generaal Kitchener is weer uit Kaïro naar het zuiden vertrokken. Keizer Wilhelm zal morgenuamiddag te Kiel aankomen, 's Avonds heeft er op 'i koninlijk slot een diner plaats, waarbij het keizerlijk gevolg, de aanwezige admiralen, de officieren der schepen „Duitschland'' en „Gefion" en de voor China bestemde officieren der mariniers zullen aanzitten. Woensdag zullen de keizer prins Heinrich en het gevolg zich aan boord van de „Deutschland" begeven. De keizer zal prins Heinrich tot Brunsbüttel of Rendsburg uitgeleide doen. BERLIJN, 13 December (Part.) De heer Brandt, vroeger geruimen tijd Duitsch gezant te Peking, is door den Keizer ontboden, nadat de Chineesche gezant eerst een vertrouwelijk bezoek gebracht had aan Brandt, die te Wies- ba.len woont. Hier ter stede loopt het gerucht, dat de on derhandelingen meiChina tot heden toe gunstig staan voor Duitschland. Prins Heinrich's zending naar China moet minder van militai ren dan van diplomatieken aard zijn, want voor militaire botsingen is men niet bang meer. et feit dat 's Keizers eenige broeder persoonlijk een bezoek gaat brengen aan den Keizer van China, kan niet alleen opgevat woorden als een bewijs van uitnemende hof felijkheid van Duitschland's kant maar ook als een bewijs voor den erust, waarmede vriendschappelijke verzekeringen voor de toe komst gegeven worden. Men hoopt hier, dat de diplomatieke onderhandelingen te Peking door het plechtige bezoek van den broeder van keizer Wilhelm voor Duitschland verge makkelijkt zullen worden. Uit Sjanghai wordt gemeld dat de Duitschers nu een gebied vau 400,000 vier kante meters om Kiaotsjou heen bezet hebben. Prins Tsjang en Li-hoeugtsjaug zijn aangewe zen om met Duisciland de administratieve schikkingen te treffen naar aanleiding van de bezetting van die grondgebied. WAALWIJK, 15 December 1897. De Roode Duivel. De Roode Duivel (het anarchistisch blad van Hermans) heeft opgehouden te bestaan. Met eeu rouwrand kondigt het zijn eigen dood aan. Een nieuwe aanranding. In de Westerdokstraat is Zaterdagavond omstreeks half acht weder een meisje gestoken. Clara Jeanette de Vries, een flink opge groeid kind van nauwelijks 14 jaar, wonende in den Zandhoek, werd door hare moeder met een paar gestreken japonnen naar een klant in de Westerdokstraat uitgezonden. Op haar schellen stak de dienstmeid het hootd uit een der bovenvensters en riep haa r toe, dat zij even wachten zou. Terwijl nu de dienstmeid de trap afljep, kwam een lange man met smal en bleek gelaat, lang haar, met een bonten muts op het hoofd en gekleed in blauw boezeroen, waarover een korte jas en pilaubroek, van achter twee karren, die voor het huis stonden, te voorschijn, trad op het meisje toe en stak haar in de linkerborst. O, God, ik ben gestoken 1" riep het meisje en riep toen uit alle macht: moord!" (Haar vader dad haar voorgehouden moord" ;te roepen als zij meende aaugerand te worden. Juist werd haar de deur geopend van het huis der familie Ouwehand. Een zoon des huizes en een werkmei) van de aan het huls grenzende steenhouwerij, zekere Van Houten, schoten toe en steunden het meisje zij brachten haar met een politie agent, dien men onderweg zag, naar de apo theek van de firma Njenaber Kisjes, Haar lemmerdijk hoek Buiten-Oranjestraat, waar het meisje voorloopig werd verbonden. Hier bleek dat de steekvan gelijke grootte als bij vroegere slachtoffers dezer aanrandingen, een vrij diepe wonde had veroorzaakt. Er kon niet beoordeeld worden of de wonde gevaar lijk was met een vigilante werd het meisje naar het Binnen Gasthuis gebracht. Daar bleek, dat de wond 2 centimeter breed doch gelukkig uiet diep was, daar het voor werp, waarmede de steek was toegebracht, op het borstbeen was afgestuit.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2