verbomen mm FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw Burgerlijke stand. Handelsberichten. Naar alle waarschijnlijkheid zul het votum der Tweede Kamer een partieele kabinets crisis ten gevolge hebben. Onmiddellijk na afloop vat» de vergadering der Tweede Kamer werd een buitengewo- ne bijeenkomst van den ministerraad gehouden. De heer Jansen was reeds vroeger minister van Marine. In 1892 kreeg hij drie pantser schepen van het type-Kottenaer er door, maar ook toen moest hij een hevige branding passeeren. Thans leed hij schipbreuk. Kilometcrboekjcs. Met ingar.g van Januari 1898 worden bij de Staatsspoorwegen kilomelerboekjes 1ste en 2de klasse voor 500 K.M. ingevoerd, geldig gedurende zes maanden, tegen den prijs van f 15.voor de 1ste en f 11.25 voor de 2de klasse. De waarborgsom bedraagt voor beide klassen f 2 50. Raadsverkiezing te Oseh. Te Osch werden onlangs eenige personen dadelijk na han candidaatstelling tot leden van den gemeenteraad gekozen verklaard, nadat een tweede candidatenlijst door den burgemeester was geweigerd, op grond dat onder de handteekeningen er eenige voor kwamen van personen, niet op de kiezerslijst vermeld, waardoor het aantal wettige hand teekeningen minder zou bedragen dan ver- eischt werd. Bij Kon. Besluit is echter thans, overeen komstig de beslissing van gedeputeerde staten van Noord-Brabant, uitgemaakt, dat de omstandigheid dat er handteekeningen op een candidatenlijst voorkomen van personen die geen kiezer zijn, geen reden tot weigering mag wezen, indien er maar genoeg handtee- keningeu zijn. De burgemeester behoorde van bedoelde omstandigheid enkel melding te maken in het bewijs van ontvangst, en overigens zou, volgens het kon. besluit, die omstandigheid, in zeker geval, ingevolge art. 151 der kieswet, slechts grond kunnen ople veren tot een strafrechterlijke vervolging van hem, die de opgave had ingeleverd. Vecinvoer in België. Blijkens officieel bericht uit Brussel is te rekenen van 24 dezer het douanekantoor te Yisé Dinsdags en Zaterdags geopend voor den invoer van Hollandsch vee per spoor. De schipbreuk der Victoria. Uit Delfzijl wordt aan de N. R. Ct. gemeld Een der bemanning van het verongelukte schip Victoria, kapt. Baas aan wiens waarheidsliefde ik niet twijfel verhaalde mij, dat zij op de terugreis in de Finsche golf een hevigen storm kregen, met zeer hooge zeeen, waardoor het schip, krakende en schuddende, aan de willekeur der golven werd overgeleverd, en elk oogenblik het gevaar grooter werd van of te kantelen ofte stranden en verloren te gaan In dien toestand waren zij genoodzaakt de masten le kappen en verder den storm af te wachten tot het einde. Na den storm heeft het schip nog ruim 3 dagen voor anker gelegen met een deklast, geheel bedekt met ijs, en steeds doorgeseind met flambouwseinen, enz., zonder dat er eenige redding van het in 'l zicht zijnde land kwam opdagen. Wel werd er één uur contra-flambouwsein van den wal gege ven, maar geen teeken van hulp werd gezien. Eindelijk gelukte het de aandacht te trekken van eene Deensche stoomboot, die nader kwam om hulp te verleenen, aanvankelijk door het schip op sleeptouw te nemen, maar, doordien het slepende schip telkens dwais OF Herinneringen van een Politie-Commissaris. 35 Daar! zeide hij en nu naar het gatl Hij nam hem in de armen, alsof hij een kind optilde, en bereikte met den ongelukkigen agent, die te vergeefs zich trachtte los te rukken, het valluik Schreeuwen zou gevaarlijk geweest zijn, de deur van de kamer was gesloten en bovendien waren de bewoners van de herberg waarschijnlijk reeds lang gewoon aan dergelijke tooneelen, één woord en het was gedaan met hem hij begreep, dat het verkieselijkst was, niets te zeggen en zoo spoedig mogelijk wraak te nemen. Gérome had het luik reeds opgelicht, op het gezicht van het donkere en diepe gat deed de ongelukkige agent eene laaste poging om zich te bevrijden. Maar Gérome zette den voet op zijne borst. Nu! nu! zeide hij, wat gaat gij nu doen! Een slechte nacht is spoedig voorbij en morgen komt gij er uit zoo gezond als een visch. Intusschen duwde hij hem met kracht vooruit en de arme duivel rolde langs de ladder den kelder in. Zonder zich om de gevolgen van dezen val te bekommeren, legde Gerome het luik op het kel dergat en rolde er een zwaar meubel op; ver volgens begaf hij zich naar het aangrenzend vertrek en riep den bediende, dien hij twee goudstukken in de hand stopte. Een voor jou en een voor je meester, zeide hij, maar op een voorwaarde. En welke vroeg de jongen, die zich over deze buitengewone milddadigheid verwonderde. Dat gij die kamer tol morgen gesloten houdt en er niemand in laat. Maar... Ik kom morgen vroeg terug en als gij mijne bevelen stipt hebt opgevolgd, zult gij nog twee j scheeps achter de boot geraakte, brak de tros, het schip dreef af en straudde, waarna het volk, met eenige in de haast bijeengepakte goederen, op de stoomboot overging en aan land werd gezet. Met schip is daarna door midden gebroken het volk heeft nog 8 dagen in Rusland vertoefd en toen de reis naar Rotterdam aanvaard daar heeft het 2 dagen oponthoud gehad, om vervolgens den 14en dezer te Delfzijl aan te komen. De kapitein is in Rusland achtergebleven, Een der ma trozen is bij een val op het beijsde dek in wendig licht gekwetst geworden. De heer Baas, reeder van het schip, wo nende te Delfzijl, heeft de bemanning on middeliik na ontvangst van het telegram reisgeld toegezonden van Rotterdam naar hunne woonplaatsen. Octcldonksciic Club tc 's Bosch. Te 's Hertogenbosch is voor den voor en kele jaren overleden „Prins Carnaval" een opvolger gevonden; de „Oeteldonksche club* herleeft daardoor, de „Raad van Elf" is alreeds weer gecompleteerd en in de jongste vergadering van die club is besloten de aanstaande carnavalsdagen met buitengemee- nen luister te vieren, o. a. met het houden van een optocht, voorstellende: „Een bezoek van Prins Carnaval aan de Oetel ouksche tentoonstelling". Oudheden. Bij het omspitten van heidegrond, gelegen ten oosten van Kootwijk en toebehoorende aan ds. Houtzagers aldaar, is op nog geen meter diepte een Germaansche begraafplaats gevon den. Behalve eenige gebroken Germaansche urnen gevuld met beenderen, werden nog opgedolven een gedeelte van een maalsteen, eenige puntige steenen gewichten met eene opening in het middeneen rood aarden vergiet, benevens een urn, overdekt met een stuk graniet. Hieromheen lagen nog eenige brokstukken van aarden voorwerpen die echter reeds te veel geleden hadden om ver voerd te worden. Het gevondene is naar het rijks-museum van oudheden te Leiden opge zonden. Waarschuwing* voor onvoorzichtige reizigers Als waarschuwing voor onvoorzichtige rei zigers vermeldt het Hbld. dat Woensdag middag een der condudteurs der posterijen van den sneltrein AntwerpenAmsterdam die te Zevenbergen een depeche uit den trein moest werpen en zich daartoe met zijn hoofd buiten het portier begaf, een hevige slag op zijn hoofd kreeg. Bij onderzoek bleek dat een ijzeren koker, welke aan het postrijtuig is aangebrachtdoor een voorbijgaanden goederentrein was afgeslagen, Een wonder mag het heeten dat 's mans hoofd niet ver brijzeld werd. Ongelukken. Dinsdagavond circa half zeven is er te Stamproy op de grenzen tusschen Holland Belgie een vreeselijk drama afgespeeld. De Belgische ambtenaren zes in getal, lagen daar in hinderlaag, toen eenige smokkelaars een paar beestjes over de grenzen wilden brengen. Op de sommatie van de ambtenaren gingen de drijvers op de vlucht, doch genen trokken de revolvers en schoten er in den blinde op los, met het ongelukkig gevo'g, dat een drijver, een zekere Th. C van alhier, doodelijk werd getroffen; evens werd eene koe op de plaats doodgeschoten. De gedoode laat eene vrouw met drie kleine kinderen onverzorgd achter. E^rst liep het gerucht, dat slechts eene koe doodelijk was getroffen en dat Th. C. ge- goudstukken hebben. Na deze woorden, nam Gérome zijn stok en verliet de herberg. Eenige oogenblikken later stond hij voor het huis, dat door Mousseline bewoond werd. Dat huis lag ongeveer honderd meters van het spoorwegstation het was nieuw gebouwd, terwijl het alleen door Mousseline bewoond werd. Gérome keek naar boven, en zag dat een venster op de tweede verdieping verlicht was; hij ver moedde, dat dit de kamer van de jonge vrouw moest zijn hij blies op een fluitje waarvan het geluid in de stilte van den nacht weerklonk. Bijna op hetzelfde oogenblik weerklonk op grooten af stand een ander schel gefluit, dat evenwel langer aanhield en veel krachtiger was. Het was de trein, die van Parijs kwam. Duivels! zeide Gérome, het schijnt hoogtijd te zijn... Nauwelijks had hij dit gezegd, of de deur werd geopend eu een man kwam uit het huis van Mousseline. Het was de dokter! Bij het schijnsel van een lantaarn, zag Gérome dat hij zoo wit zag als een lijk en dat zijn blik iets verwards en onbestemds had. Mooimooizeide Gérome, wij begrijpen wel wat dat beteekent. Wat... VVat wilt gij? stamelde Benoit. Hier dezen kant en spoedig... Nul voor een dokter, ziet gij er mij wel wat al te bedeesd uit. Hij nam hem mede naar het station. Waar gaan wij heen vroeg de dokter. Dat zult gij wel zien! antwoordde Gérome... Voor het oogenblik hebben we niets anders te doen, dan de reizigers uit Parijs voorbij te laten gaan. Onze man moet daarbij zijn. Welke man Gij zeker niet... volg mij nu maar. Maar./ Houd u stil Een rijtuig waarvan het licht der twee lantaarns op den naasten omtrek een flauw schijnsel wierp reed hen op dat oogenblik voorbij. Gérome versnelde zijn pas. Het portier van het rijtuig werd geopend en er kwam een jong mensch uit, die dadelijk in de vestibule verdween. Daar was ik wel zeker van, mompelde Gérome, hij is het. vankelijk was meegevoerdmaar toen eeu der familieleden op de plaats des ouheils een onderzoek instelde, vond hij genoemden Th C. doodelijk aan hel hoofd getroffen. Zijn lijk was reeds koud. Men meldt uit Euspijk (gem. Deil): Terwijl de deurwaarder R. uit Zaltbommel Woensdag middag bezig was den inboedel van zekeren V. A. aldaar op te schrijven wegens schuld aan de gemeente, maakte V. A. zich zoo driftig, dat hij eene spade greep en daarmede den heer R. een zoo hevigen slag op het hoofd toebracht, dat de steel der spade brak en R. vreeselijk bloedend neer stortte. Een geneesheer uit Geldermalsum constateerde, dat de wond, hoewel niet direct levensgevaarlijk, hoogst ernstig was. Tegen V. A. is proces-verbaal opgemaakt. Woensdagmorgen was de vronw van een arbeider in de Friesche gemeente Schoterland genoodzaakt voor een oogenblik hare woning te verlaten Hare beide kinde ren, 6 en 4 jaar oud, kropen in dien tijd uit het bed. De jongste nam toen een lucifer, en stak daarmee het hemdje van den andere in brand. Op hun beider angstig geroep snelde de moeder toe, en 't gelukte haar met veel moeite de vlam te smoreu. Het kind heeft erge brandwonden bekomen. Diefstal. In den nacht van Dinsdag op Woeosdag is ten nadeele vau den landbouwer T. te Oud-Vosmeer een paard met karretje op veeren gestolen. De dieven hebben het paard van stal ge haald, ingespannen en zijn zoo met het gestolene aan het veer overgezet, te ongeveer 12 uur. Van daar zijn zij verder gereden door Bergen op-Zoom in de richting naar Ant werpen. De landbouwer miste 's morgens vroeg zijn paard eu rijtuig en spoedde zich naar Bergen, op-Zoom om aangifte te doen aan de politie, als verdachten opgevende zekere C. J. R. en W. v. A., beiden uit Oud-Vosmeer. Onmiddellijk gaf de commissaris vau politie kennis aan de politie te Antwerpen en deze is het gelukt, beide verdachten aan te houden. Zij haddeu juist paard en rijtuig verkocht voor de luttele som van 350 francs. Capelle. Gepasseerden Zaterdagavond had de verpachting plaats van de haven - en kaai- gelden. Hoogste bieder was J. Boeser alhier voor f 240 en werd hem voor dezen prijs gegund. Ook had de aanbesteding plaats van de leve ring der petroleum ten dienste der gemeente, (vooral om die goede keien te verlichten). Deze werd gegund aan G. Rozenbrand voor 41/4 cent per liter. Onze vereenigingen in verval. Reeds 20 jaren heeft men hard gewerkt om onze rederijkerskamer „Vriendentrouw* in stand te houden, maar nu kon men het doekje wel omdraaien en geven haar den titel van „On trouw.» Er was de laatste twee jaar totaal geen medewerking meer, zoodat het grootste gedeelte werkende leden hun ontslag genomen hebben en het zaakje ligt in de geut. Hield het hier nog maar mede op, maar met zekerheid vernemen we, dat beide di recteurs, de heeren van Beek en de Cortie hun ontslag genomen hebben van het Da meskoor en de Liedertafel. „Vooruitgang zij ons doel*??? Drongeleu. Tot directeur der rijksnormaal school te Heusden, is benoemd de heer C. de Moor, onderwijzer alhier. Wie ia die hij vroeg de dokter. Wel Raymond hij komt zijn vriend Hector afhalen, die van Parijs terugkeert. Wat ia die daar gaan doen 1 Daar zullen wij nu juist achter moeten komen. De trein stond stil, de reizigers stegen uit en verdwenen in alle richtingen. Gérome ging terzijde staan en keek goed toe. Het duurde echter niet lang, of hij zag Hector aankomen achter hem liep Raymond in gezel schap van een derden persoon, dien hij in het eerst niet herkende. Maar toen de drie jonge lieden het rijtuig ge naderd waren en het licht der lantaarns hen geheel bescheen, scheen Géreme plotseling te verschrikken. Wie zijn dat? zeide de dokter. Gij schijnt een weinig te suffen, dokter, daar moet gij op passen, zeide Gérome. Zie nu eens daar bij dat rijtuig, wie herkent gij daar Hector... en verder Raymond... O! mijü God! En wie is die andere? Ludovicus Malou de student van Clamartl dat is al lang geleden, maar hij is toch nog ge heel dezelfde gebleven. Waarom zijn zij dien man gaan halen Ja, dat is nu juist de vraag. Al pratende had Gérome zijn metgezel oplettend aangezieD, en toen hij zag, dat hij doodsbleek werd, kon hij zich niet weerhouden in lacheu uit te barsten. Ik geloof niet, dat gij op uw gemak zijt, dokter, zeide hij op spottenden toon. Gij zijt zeker bang, dat uw collega Mousseline een bezoek zou brengen en daar het een en ander verdachts zal ontdekken. Welnu, stel u gerust, gij hebt nog ruim twaalf uren voor u. Om wat ie doen vroeg Benoit met een verbouwereerd gezicht. Om een einde aan uw angst te maken, Op welke manier? De schooier haalde zijne schouders op. Laat ons naar uw huis gaan, als gij wilt, antwoordde hij; wanneer wij in den ^Gouden Arm* zijn, kunnen we er op ons gemak over spreken. Vindt gij dat goed? Ja, laat ons dan gaan, antwoordde de dokter Intusschen had Raymond Ludovicus Malou en Hector aangeboden met hem naar het hotel »de Zwarte Rotsen' te gaan, op het oogenblik dat zij Eerste Kerstdag zal, naar men verneemt het nieuwe orgel in de N. H. Kerk, wor len ingewijd. Dusscn. Na kennis genomen te h< bbcn van de instelling eener staatscommissie voor het onderzoek naar de miatregelen, die be- hooren te worden genomen ter voorkoming van voor de volksgezondheid schadelijke ver ontreiniging vau openbare wateren, heeft de raad dezer gemeente zich tot de koningin- regentes gewend, teneinde te verkrijgen wat de gemeenre door de werken tot verlegging van den nieuwen Maasmond is ontnomen, namelijk goed drinkwater gelegenheid tot geregelde bevloeiing en voorziening in de kleine scheepvaart naar den kleinen loswal. Het opgerichte fan faire korps alhier, heeft de benaming vau: Muziekkorps „Wil- helmina". SPRANG. Van 115 December. GEBOREN Elisabeth, dochter van Machiel Nieu- wenhuizen en Alida Antonetta van Beek. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Jacobus van Oos terhout, j-m., oud 23 jaren met Adriana Swart, jd. oud 25 j. van Loonopzand. GEHUWD Marijnus Nieuwenhuizen, jra, oud 41 j. met Josijna de Rooij, weduwe van Willem Braspenning, oud 32 jaren. WAALWIJK, 17 Dec. 1897. De handel was tamelijk vlug ter veemarkt bij fermen aanvoer. kalfbeesten golden f 100 k f180. Dito vaarzen f 95 k f 135 Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van f5.25 a f7.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1217 kg. van fl.08 k f 1.19 per kg. Eieren f 4.50 6,per 100 stuks. Er heerscht voortdurend groote kooplust voor alle soorten huiden bij stijgende prijzen. De inkoopen voor de Engelsche looierij en het vasteland zijn vooral op de Antwerpsche markt belangrijk, inzonderheid voor La Plata en Australische huiden. De Stock in Antwer pen bedraagt slechts c. a. 57000 huiden. Havre verkoopt ook vlug terwijl eene gisteren gehoudene belangrijke veiling te Londen geheel ten guuste van de verkoopers afliep. Alles werd bijna verkocht aan hooge prijzen. In het buitenland gaat het zeer vlug met het leder; wanneer zullen de Hollaudsche looiers eindelijk den toch ook eens in gaan zien dat men met leerprijzen niet hoeft te spotten en in navolging der buitenlandsche concurrenten ook eens een te laag bod flink van de hand wijzen in plaats van elke bieding met angst valligheid aan te uemen alsof geen kans op beterschap meer bestaat. In schors en alle andeae looimiddeleu is de markt wat meer geanimeerd, DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 110 K.G. Prijs van f0.70 a 1,10; markt gezet op f 0.92. Eieren f 1.30 per 26 stuks. in zouden stappen, nam Hector Raymond terzijde. Een enkel woord, zeide hij, hebt gij .Medina gesproken Van morgen.... antwoordde Raymond. En wat heeft hij u gegeven Al uwe schuldbekentenissen.. Zoo, dus ik ben vrij, meester van mij zei ven, gij zult het mij dus nu wel niet euvelduiden, als 'ik met Ricordi ga vechten.. Raymond zag hem verwijtend aan Maar wat wilt gij dan toch? vroeg hij. Wel kom, dat is nog al duidelijk. Gij zet mij op weg naar het hotel, aan het casino even af. Ricordi zal daar wel zijn. Ik ga naarbinnen, geef hem een klap in het ge zicht en neem tnijne plaats in het rijtuig weer Maar ge zoekt zoodoende een duel zeide Ray mond. Ik hoop, dat gij mij genoeg kent, om daar niet aan te twijfelen. Meent gij dat? Ilector zeide niets, maar zat met een sprong naast den koetsier. Naar het casino, zeide hij op luiden toon. En het rijtuig vertrok Tien minuten later, sprong Hector bij het casino van den bok en ging de speelzalen binnen. Wat een uitstekende kerel! zeide Raymond tot Ludovicus Malon. Wie is die Ricordi, waarmede hij wil vech ten vroeg de jonge dokter. Een ellendige kerel, een nietelir.g. Maar vecht men dan met dergelijke lui Hector heeft twist met hem gehad bij den hertog van Palmeres, en daar Ricordi voor een man van de groote wereld doorgaat, moet hij ook als zoodanig behandeld worden. Arme Ilectorzeide Ludovicus... ik heb hem gekend toen hij nog heel jong was ik ben on geveer tien jaar ouder dan hij ik heb zijn ouders gekend, eene zeer achtenswaardige lamilie ik heb alles gedaan, wat in mijn vermogen was, om hem aan de wereld, waarin hij verkeert en waar hij ten slotte zal ondergaan, te ontrukken, maar helaas te vergeefs. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6