I Wed.J. B.ï.d.Heijden-De Leeuw. Advertentiën, BORDEAUX-, Witte- en Rijnwijnen, Engeland. Zwitserland. BINNENLAND. Handelsberichten. Steeds verkrijgbaar: Fijne Likeuren Gewone Likeuren; Voor het tegenwoordige seizoen vooral Punch Trouble f 1.40. ALLE MERKEN f 1.20, f 1.30, f 1.50, f 1.80. -1.80 -1.20. - 1.30. 1.30. SPECIALITEIT Spanje zal opvatten, en dat hij gaarne in de gelegenheid zon willen zijn om voor Spanje zijn bloed te storten. De oorzaak van den opstand, zeide hij, ligt niet in den haat tegen Spanje maar is alleen te wijten aan de mis- slageu van de regeerders van den archipel. Hij Agninaldo zal aan de Regentes een eer biedige huldebetuiging zenden. De Evening Worlcl te New-York meldt, dat de Cubaansche Junta bericht heeft ontvangen van een slag, die den 24*ien moet geleverd zijn. De Spaanjaarden zouden vergeefs getracht hebben de landig van een vrijbuitersexpeditie bij Bahiahouda te beletten. Vijfhonderd Cu banen, waaronder generaal Ricardo en even veel Spanjaarden zouden gesneuveld zijn. In een later bericht wordt echter het verhaal van het New.Yorksch blad een verzinsel genoemd. LONDEN, 29 December. Aan de Times wordt uil Konstantii opel geseind De gezanten der groote mogendheden het voorstel van Rusland om prins George van Griekenland tot gouverneur van Kreta aan te stellen koeltjes ODtvangen. Aan de Times wordt uit Kobe geseind: Waarschijnlijk vormen markies Ito en graaf Okoema een coalitie-kabinet een krachtige buitenlandsche politiek. De oorlogspartij is ongemeen bedrijvig, zoo ook de land-en zee macht. De regeering trekt de vloot te Nagasaki samen. Een vreeselijke brand die aan een moeder en haar negen kinderen het leven kostte, heeit te Londen gewoed. Dat gebeurde Zondag ochtend vreég. Zondagmiddag stierf de man en vader in het gasthuis aan vliegende tering, onkundig van het lot, dat zijn gezin getroffen had. Men wilde hem in zijn laatste oogen- blikken dat sparen. De brand had plaats in een nauwe straat van de wijk Belhnal Green in het East-End. Gelijkvloers woonde in twee kamers een familie van zeven personeD. onder wie zes vrouwen en meisjes op de eerste verdieping, ook in twee kamers, juffrouw Jarvis, oud 39 jaar, met haar negen kinderen: eene dochter van 16, eene van 14, een zoon vau 12, een van 10, eene dochter van 8, eene van 5, een zoon van 3, eene dochter van 2 jaar en een meisje van 8 maanden. Het gezin StO\id in de buurt bekend als fatsoenlijke en arme lieden. De man tV£Fkte in een lucifersdoozenfabriek, tot hij ziek wefd Toen kwam het onderhoud vau het gezin op de vrouw te rusten. Met haar oudste dochter sneed zij lucifersdoosjes' bij zich aan huis. Verleden week Woensdag werd de vader, die hard achteruitging, in het gasthuis opgenomen. De laatste maauden had het gezin het zeer hard gehad, maar de dappere vrouw hield het hoofd boven water. De braad schijnt ontstaan in een kast, boven of beneden, is niet recht duidelijk, 's Ochtends even half zeven werden de bewouers van de kamers gelijkvloers door de vlamen gewekt. Er was toen misschien nog wel, maar een oogenblik later, toen ook de brand weer ter plaatse verscheen, geen sprake meer van de eerste verdieping te bereiken. De brandweer verzekert, dat de tien menschen door den rook gestikt zijn voor de vlammen hen bereikten. Bijna alle lijken waren vreeslijk verminkt, alleen de zuigeling was nagenoeg ougeschonden. De moeder had het kind met haar lijf bedekt. De verdieping was slechts een drie of vier meter van den bega ïen giond. Waren de ongelukkigen door het vuur of den rook niet overvallen of verbijsterd, zij hadden zich voor of achter uit het huis kunnen redden. Zaterdag en Zondagavond zijn er te Londen nog drie branden geweest, waarbij telkens een mensch omkwam. Bovendien brandde daar gisteren-ochtend, te King's Lynn, een groot meubelmagazijn, uit waarvan de schade op 50,000 wordt geschat. Terecht of ten onrechte woaden deze branden met het feest vieren van de laatste dagen in verband gel^acht hetgeen wel niet kan dienen ter verklaring van een brand iu een congregationalistische kerk in Blackheath, die gisteren door vuur en water aanzienlijke schade leec^t' cordon agenten omsingeld. De politiemannen zouden nu naar binnengaan, maar alle deuren waren afgesloten en gegrendeld. Zij werden gebombardeerd en eindelijk opengebroken. Toen sprong Geuggis uit een venster op een binnenplaats, waar een ladder tegen een muur gereed stond. Toen hij daar bovenop zat gre en de agenten hem bij dc beenen. Hij loste twee schoten op hen, die beide misten toen schoot hij zich zelf voor het hoofd, maar de kogel bleef in het voorhoofd s eken. Hij viel bewusteloos neer, werd naar het hospitaal gebracht, en daar waien zijn eerste woorden: „ik heb de geldtasschen niet leeggestolen", verklaring, die dus met een bekentenis vrijwel overeenkomt. Men vond nog een zeer aan zienlijke som in papieren geld bij hem. Verleden week zijn in Zwitserland in een goedegentrein tusschen de stations Frick en Homussen alle geldtasschen, waarin de sta tionschefs de ontvangsten r.aar Bern zonden, geleegd. Toen het bedrag van eenige dui zenden franken bij aankomst van den treiu gemist werd, had het personeel onmiddellijk vermoeden tegen een oud-treir.chef, zekeren Geuggis, die eeu deel van de reis had mee gemaakt en op eeu klein plaatsje was uitge stapt. Dadelijk begon de politie haar naspo- ringen, en toen zij den verdachte, die van het eeene dorp naar het andere zwierf, had achterhaald, loste hij eeuige revolverschoten op zijn vervolgers, waarvan er enkele gewond werden. Zoo ontkwam hij. Maar de politie hield zijn spoor. Zoo wist zij Vrijdagavond, dat hij in de stad Bern was binnengekomen. Nu liet zij een zijner intieme viienden be spioDneereo, en daardoor kwam zij erachter, dat Geuggis bij een oud liefje van hem, die met vele jonge vrouwen een groot huis be woonde, gastvrijheid genoot. Doch tevens vernam de politie dat de man gezworen had ieder die ziju kamer binnenkwam neer te schieten. Daarom werd het huis door een sterk WAALWIJK, 3L December 1897 BcnocDiingen. Bij kon, besluit is herbenoemd tot kanton" rechter-plaatsvervanger ::n het kantonTilbuig» W J. Ph. van Oppenraay, Bij kon. besluit is benoemd tot officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zierikzee, mr J. E. J. M. van der Kun, thans substituut officier van justitie bij de arr.-rechtbank te 's-Hertogenbosch. Gevonden voorwerpen. In de Be^ooiensche steeg is gevonden een prachtige rijtuiglantaarn. Door den eigenaar terug te bekomen bij den veldwachter van Liempt te Bezooien. Eeuige messteken: Het schaatsenrijden te Capelle had ten gevolge, dat een paar rijders twist kregen en de een den ander op eenige messteken onthaalde; de dader is bekend. Kuiten verbrijzelen. Onder Loonopzand werd iemand in zijn woning letterlijk belegerd. Eenige onverlaten, onder welke een als belhamel, sloegen dc ruiten stuk, traden naar binuen en joegen dc bewoners op de vlucht tot dat het was in de nacht de buren hulp verleenden door met politie te dreigen, waarna men aftrok. De daders zijn bekend. IJswedstrijd te Tilburg. Aan den 27 dezer te Tilburg gehouden ijswedstrijd, uitgeschreven door de Tilburg- sche IJsclub, namen 14 personen-deel. No. 1. Baan 500 M.J. Cordes, Den Bosch^ J^rnnin. 2 sec., Ie pr.A. Balintijn, Breda, 1 m. 3 s., 2e pr.B. Bezemer Helmond, 1 m. <44/s s, 3e pr. No. 2 Baan 1500 M. B. Bezemer, 3 min. 224/3 sec, le pr.A Balintijn, 3 m. 243/5 sl, 2e J. Cordes, 3 m. 27 s., 3e pr. Het kan-pioenschap vau Noord-Brabant kon wegens den korten voorbereidingstijd /nietv verreden worden. X De Parijsche Tentoonstelling. De «clou" van de afdeeling Nederland op de aanstaande Parijsche wereldtentoonstelling zal, volgens den Haagschen correspondent'der Zw. Ctook ditmaal door Indië geleverd wor den. Behalve een aanschouwelijke voorstelling van de rijst-, tabak-, koffie- en theecultuur, zal tegen de helling van het Trocadero een wonderbouw verrijzen. Een allée, aan weers zijden het uitzicht gevend op allerlei typische Indische gebouwen, voert naar een Hindoe - sche poort met bas-reliefs van den Boeroe boedoer-tempel. Die poort binnengegaan, staat men voor het schoonste monument uit den HindoetijdTandji Sari, in gips en op de ware grootte. Het zal voor de Parijsche plutocratie en aristocratie een blijde verassing zijn ook in 1900 daar Javaanschen schoone aan te tref fen, dienende een rijsttafel in een Chineesch huis. Bedevaart naar Rome. Op 8 Mei zal weder eeu bedevaart naar Rome vertrekken onder de hooge bescher ming van Z. Ex. den pauselijken internun tius te 's-Hage. Plaats van vertrek is Esschen en de datum van den terugkeer aldaar is op 21 Mei vastgesteld. Kosten voor reis (2e klasse) en verblijf met rijtoeren, gondelvaarten enz. inbegrepen, bedragen slechts t 200. Het comité is samengesteld als volgt: Presidentweleerw. heer L. D, A. Dekkers te Teteiingen bij Breda Directeur Charles Kieckens, Tilburg SecretarisP. N. Broens, Redact. Tilb. Courant, Tilburg, Bestuursleden: G. L, Derksen, Tilburg, Weleerw. heer Arn. Claesen, Amsterdam Weeleerw. heer Dr. J. v. d. Brink, Nispen bij Roosendaal. Zonderlinge geschiedenis. Volgende zonderlinge geschiedenis wordt uit Hillegom aan het Leidsch Dagblad ge schreven Iu den nacht van 22 op 23 December werd door den onbezoldigd gemeente-veld wachter Husman, alhier, aan den dienstdoen- den gemeente-veldwachter Pardoen te kennen gegeven, dal hij, surveilleerende in de buurt Weeiestein", achter heestergewas op het erf van villa „Weerestein", bewoond door den heer Th. Van Wavereu, een hem onbekend manspersoon had zieu staan, dat hij onraad vermoedende, zich langs een omweg naar genoemde villa had begeven en bij zijn komst aldaar onverwachts door drie onbekende manspersonen was aangevallen, die na een korte worsteling op zijn moord- en hulpgeroep de vlucht hadden genomen. Hij had daarna de bewoners van de villa opgescheld, hen met het gebeurde in kennis gesteld en be vonden, dat een stuk afgebroken sleutel in het slot der voordeur zat, waarop hij de aandacht van den heer Van Waveren had gevestigd. Tevens gaf hij een persoonsbeschrij ving zijner aanranders en beweerde, hen. zoo hij ze weer zag, te kunnen herkennen. Genoemde veldwachter begaf zich daarop naar genoemde villa, en bij zijn onderzoek aldaar bevond hij, dat een ruit van een hoek raam aan de achterzijde van het huis, ge deeltelijk met groene zeep was besmeerd en op die ruit een snede ter grootte van circa 63 bij 40 centimeter in het vierkant zichtbaar was. Voorts lag er een breekijzer op het raamkozijn en onder dat raam een stuk papier met zeep. Verschillende omstandigheden deden even wel het vermoeden ontstaan, dat het verhaal verzonnen was. De nachtwacht werd dan ook dienzelfden dag tot bekentenis gebracht, dal hij zelf de dader was en een en ander te hebben gedaan met geen ander doel dan de noodzakelijkheid aan te toonen om in der gelijke gevallen van een revolver te zijn voorzien, ten einde zoodoende den burge meester te bewegen hem zulk een wapen, waarom hü reeds vroeger gevraagd had, te geven. De man, zijnde een oppassend huis vader en niet ongunstig bekend, is zoowel uit zijn betrekking als bij zijn patroon, waar hij als schildersknecht werkzaam was, ontsla gen. Van een en ander is een proces-verbaal opgemaakt. De man schijnt hiermede te hebben beoogd ruime Nieuwjaarsfooien en spoedige kans op plaatsing bij de politie. Hij is natuurlijk geschorst en de justitie is in de zaak betrokken. BAARDWIJK. Dinsdagnamiddag had alhier een ongeluk plaats, dat, de omstandigheden in aan merking genomen, nog tamelijk goed is afgeloo- pen. Zeker J. O. kwam met zijn fiets tusschen de rails van de stoomtramlijn terecht, waardoor hij viel en wel vlak voor den in aantocht zijnden tram. De machinist merkte het ongeval nog bij tijds,stopte en meteen sprong de stoker van de locomotief om genoemden O. voor den tram weg te trekken. Nu echter kwam men tot de treurige ontdekking, dat hij erg gekwetst was, dat nl. zijn dijbeen gebroken was. In een nabijzijnd huis gedragen, werd hem daal de eerste hulp verleend. Nooit zal hij waar schijnlijk, na eerst 6 weken pal zitten, het on belemmerde gebruik van zijn been terug krijgen. DUSSEN. Wederom hebben zich een tiental aspirant-leden voor het fanfarekorps «Wilhelmina aangemeld. Dit korps zal alzoo in korten tijd ..yeel leden tellen. CAPELLE, 30 Dec. Evenals te Waalwijk hield den heer Johan Oudéndijk (Amerikaansch reiziger) eene lezing alhier Dij den heer Van Dongen aan 't spoor over «Amerika' en de kolonie//Nederland" in Z. O. Texas. Deze lezing werd gehouden op 29 dezer en wordt,^op verlangen van eenige toe hoorders, voor zoover mij het verstand reikt in deze courant wedergegeven. Welnu dan, ten zeven uur begon genoe de heer zijne rede, en zeide, dat hij niet kwam, met deze of gene ideën, maar kwam uit eigen overtuiging, en wilde dit ook duidelijk maken. Ik spreek in hoofdzaak zeide spreker, in het belang der landbouwers en »"rbachtslieden die hier al zoo lang den strijd o.n riet voeren en gebukt gaan onder de vele en te hooge bv.asi.iug- zeide spreker, ben ik een opposant tegen de regetring, maar, daar ik weet dat de boer tegenwoordig zucht, en ik zelf van boerenafkomst ben, gevoel ik mij ge drongen in hun belang op te treden. Een klein zonnetje zeide spreker is voor den boer aan het opkomen daar de Boerenbonden al meer en meer verrijzen en alsdan ook de (B) banken worden opgericht (de Raiiïeisen banken) dan kar. de boer nog iets bestaan en zullen zij dan ook den naam van Mr. van Rijckevorsel in eere houden, daar die heer alles aanwendt om tot dat doel te ge raken in het belang der boeren. Ik zal, zeide de spreker, beginnen met eerst Amerika te nemen in het algemeen en dan, na eene kleine pauze, den landbouwer en diens toekomst in de kolonie Ne derland in het bijzonder. Spreker gaf toen een duidelijk en goed gemo tiveerd verslag van den aanleg der Kansas City Pittsburg en Gulfspoorweg en de stichting der kolonie Nederland; verder gaf hij mede eene zeer duidelijke beschouwing over het klimaat, gezond heid, godsdienst, schoolwezen, belasting en le venswijze, gaf zoodoende wel degelijk en begrijpe lijk te kennen voor wien de kolonie «Nederland goed was en voor wien niet. Het bleek dan ook duidelijk, dat er met aandacht geluisterd werd, daar het doodstil in de opgepropte zaal was en de heer Oudendijk het geluk heeft over een flink orgaan te kunnen beschikken, en zeer gemakkelijk spreekt, zoo was ook iedere toehoorder in aan- daeht. Na de pauze begon spreker over den landbou wer en beschouwde de boeren als menschen, die capaciteit bezittendat wil zeggen, die bekend zijn met hun werk. Spreker gaf toen een flink breedvoerig verslag van de grondsoorten in Texas en in de kolonie Nederlandwat er geteeld kan worden en de bewerkingverder sprak hij over den koopprijs van het land in de kolonie Neder land, Hetwelk verkocht wordt per acre voor den prijs van 16 Dollars. 2lfa acre aldaar wordt be rekend tegen 1 H. A. alzoo koopt men volgens zijne redenatie best vruchtbaar prairieland voor fl. 110 per H. A. of Bunder. Bij ue' koopaete betaalt men der koopsom en het andere 4/« gedeelte na verloop van öjaren met de daarbij komende rente en provisie. Daarna gaf spreker opgave van de reis route en kosten die gemaakt worden, den tijd van over tocht enz. enz. en gaf met een, na het eene en andere uitgelegd te hebben, eenige kaarten om- treut grondsoorten enz. ter inzage. Toen begon spreker over de stad Nederland en het Hotel in het Koningspark, en bleef toen nog even op het punt, waarmede hij was begonnen en zeide: daar ik als boerenzoon zeer goed weet hoe de toestand der boeren hier is en ik bij ondervinding weet hoe het daar in de kolonie Nederland is, zoo roep ik den landbouwers toe: «Zorgt voor uwe toekomst,' het is niet genoeg om te zeggen «och ik kom er wel", neen denkt ook om de toekomst uwer kinderen en ik heb ook het gelukdat velen aan mijne stem gehoor geven en gaat emigreeren. Ik zelf zeide spreker ga weder daarheen einde Februari en vergezel de emigranten tot op de plaats hunner bestemming en ik weet dat voor diegene, die vooruit wil, zijne toekomst in de kolonie Nederland verzekerd is, en ben overtuigddat zij mij nog in eere zullen gedenken, door hun de weg gewezen te hebben voor de toekomst. Tot morgen middag ben ik hier, ging spreker voort en zoo er belanghebben de zijn, die eenige inlichtingen omtrent het be sprokene verlangen, wil ik die gaarne verstrekken Tot slot zeide sprekerdat hij hoopte dat ieder een voldaan zij na hetgeen zij gehoord hunne, hebben, en dar k ik de aanwezigen voor flinke opkomst en attentie. Hierna sloot spreker de lezing en vroeg nogmaals of er ook personen waren, die wilden debatteeren, hetwelk dan ook mondelings geschiedde door een agent der Neder- landschen Amerikaunsche Stoomvaartmaatschap pij, maar kwam direct tot de conclussie, dat zijn debat op een raisversland berustte. Na een flink applaudissement hierop volgende tot dank aan den he. r Oudendijk was de lezing geëindigd. 'tSpreekwoord zegt: „alles heeft zijn voor en zijn tegen.' Laten wij het laatste bij den kop vatten, dan zal een ieder met mij instemmen hij heeft gelijk. Kerstmis anno passato was door ons dorpelingen netjes en flink gevierd maar dit jaar laat dit wel een beetje te wenschen over. Eerste Kerstdag begon men met eenige lui te verbaliseeren die zich na bezetten tijd in een dranklokaal bevonden. Tweede Kerstdag hebben op verschillende plaatsen alhier hevige vechtpar tijen plaats gehad, het mes speelde alweder de hoofdrol, het bewijs hiervan zoude men op bed vinden, doordien de gewonde rust moet houden. Alleen met vechten hield het nog niet op, ook moesten het de ruiten bij een vijftiental burgers in de Heijstraat ontgelden. Mij dunkt tegen dat alles is veel «tegen." En wat heeft zijn voor?? Mooier gelegenheid bestaat er voor onze dorpelingen niet, dan hun juist met de nieuwjaar geluk te wenschen met het schoone doel, dat onze geachte gemeenteraad voor zich heeft. Uit zeer goede bron wordt ver teld dat enze geheele gemeente van nieuwe voorzien wordt (het dorp) straatkeien waarvoor men eene leening zal aangaan van ca. f 18000. Ook zal tot vreugde van onze inwoners de lie dertafel .Oefening kweekt Kunst" en het dames koor «Or.s Genoegen" weer op den ouden voet doorgaan, na eenige wisjes en wasjes uit den weg geruimd te hebben. Mij dunkt het goede voor nemen van onzen geachte gemeenteraad, liedertafel en dameskoor, dat alles heeft zijn «voor.' WAALWIJK, 31 Dec. 1897. Ter veemarkt weinig aanvoer en handel traag. kalfbeesten golden f 90 f165. Dito vaarzen f 75 f 145 Jonge varkens aangevoerd 15 stuksvor- kocht van f6 25 a f8.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1412 kg. van f 0.92 f 1.08 per kg. Eieren f 3.50 a 6,per 100 stuks. In den huidenhande! doet zich op het laatst van het jaar een verschijnsel voor, dat wel de moeite waard is te constateeren. Namenlijk, dat de voor raad op alle Europeesche stapelplaatsen en op de productieplaatsen in La Plata en Rio Grande on gekend gering is. De prijzen der ruwe huiden zijn dientengevolge den laatsten tijd heel wat gestegen en men verwacht nog hoogere prijzen daar het zeer lang kon duren, alvorens de voor raad tot een normaal cijfer zal kunnen komen. Daar toch zullen in ieder geval maanden over heengaan. De tweedehands hnisen die men vooral in Duitschland en Engeland vindt ziju ook slecht voorzien. Hoewel het met leder beter gaat is de verhouding toch zeer slecht, maar gaandeweg neemt de vraag toe, zoodat als na tuurlijk gevolg daarvaneene prijsverhooging te eeniger tijd zal moeten intreden. De toestand is beslist abnormaal. Ondanks de hooge huiden en de lage leerprijzen werken de looiers in deze streken geregeld door. Het leder is voor het meerendeel aan niet hooge prijzen opgeruimd. De behoefte laat zich langzamerhand gevoelen hoewel ons land voortdurend overstroomd wordt met buitenlandsch naar het gewicht vervalscht zooileder, hetwelk vrij van alle rechten op groote schaal wordt ingevoerd. In schors en andere looi- middelen was de handel de laatste veertien dagen hoofdzakelijk voor onmiddelijke behoefte ook weer vlugger. In de schoenmakerijen is het, zooals meestal in December, over 't geheel niet druk. f i f Chartreuse (groene en gele), Triple Sec, Kirsch wasserKummel Crist., Maras quin Cooymans Advocaatenz. AnnisettePersicoCura9ao Citroen Li keur Oranje Likeurenz. in all« prijzen. Aanbevelend Cognac Rhutn Citroen Punch tt f Arak Punch

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 4