Nummer 5. Zondag 16 Januari 1898. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Italië. BINNENLAND. Afrika. Vervolg Nieuwsberichten. Wel kan er ten aanzien van het doen der leidende mogendheden van Europa in 't Uiterste Oosten' gesproken worden van di plomatiek overleg wel doet het optreden der mogendheden tegenover het Hemelsche Rijk denken aan een politieke schaakpartij met al de verrassingen daaraan verhouden Terwijl er van de eene zijde de aandacht op wordt gevestigd, dat John Buil, door voor China een leening van 6 miilioeu in orde te brengen, eigenlijk twee vliegen in een klap zou slaan: (China zou zich moeten verbinden aan geen enkele mogendheid grondgebied aftestaan en Japan zou, als bondgenoot van het Ver- eeuigd Koninkrijk, met de aan China ver schatte en door China even spoedig afgedragen miliioentjes zijn vloot kunnen uitb'eiden wordt door de Manchester Gardian bericht, dat de laatste telegrammen, tusschen Berlijn en Peking gewisseld, het kabinet te Londen hebben genoopt een samenkomst te houden, in welke vergadering zou besloten zijn tot samenwerking tusschen Londen en Berlijnfvoor de Chineesche leening. Tusschen de bank van Hongkong en Shangai eenerzijds en de Duitsche Bank anderzijds,worden de onderhan delingen met voo.tvarendheid gevoerd en er is kans op de deelneming ook van Rothschild. De garandeeiing der leening door Engeland zelf, eerst bepleit door verscheiden leden van het kabinet, o a. door Chamberlain, zou dan natuurlijk overbodig zijn. Karakteristiek is de opmerking aan 't slot der mededeeUng, dat dit Engelsch Duitsche accord niet behoeft te dragen het karakter van antagonie tegen Rusland welke spe ciale verzekering den heeren ie Petersburg bij welslagen der coalitie tusschen Berlijn en Londen, evenwel niet zal beletten zich wat onplezierig te gevoelen Indien men de houding der Fransche pers tegenover het optreden|van Duitschland, Rus land en Engeland in 't Uiterste Oosten kon beschouwen als een zuivere afspiegeling der denkwijze in de leidende kringen, zou meu allicht tot de conclusie komen, dat de be langstelling te Parijs voor de dingen in Chi neesche wa'eren, zoo ongeveer nihil was. Feitelijk bepalen de hoofdorganen zich tot wat geklaag en getob over Duitschlauds toe- nemenden invloed in 't verre Oosten en er schijnt niet veel kans te zijn, dat de mede declingen, waartoe minister Hauotaux bij de behandeling van de begrooting van buiten- landsche zaken in de Kamer zal genoopt worden, groote sensatie zulleu wekken. Minstens evenveel belangstelling kan er ver wacht worden voor de beantwoording der interpellatie over de autonomie op Kreta, die er mee zal samengaan. Duitschlands keizer heeft nu bij kabinet schrijven over de bezetting van Kiaotschau en over het optereden tegen Haiti zijn bijzonderen dank betuigd aan de commandanten en de manschappen en de Kreuzzeitung acht t uoodig ter voorkoming van teleurstellin gen en ontgoochelingen waarschijnlijk er op te wijzen, dat prins Heinrich, 's keizers eenige broeder, niet in de eerste plaats met oorlogzuchtige bedoelingen China's kust be zoekt, doch dat zijn zending juist bedoelt de handhaving van den vrede. Het blad verwacht verder, dat de prins gelchenheid zal vinden, te Peking zelf China's keizer de verzekering te geven, dat Duitschlands regeering steeds zal ijveren voor en streven naar de handha ving der vriendschappelijke relaties tusschen beide rijken. Dus zou achter het krijgszuchtig vertoon een zeer vredelievende zending verborgen zijr en dus zouden de groote woorden en holle frases te Kiel niets meer zijn geweest dan gepraat ln de ruimte Duiischlands Rijksdag zal eerlang worden verrast met de kredietaanvraag voorKiaotschau, naar men meent zoo ongeveer zes millioen mark, wat niet eens zoo schromelijk veel is, als men bedenkt dat de versterking van den troep in zuidwest-Alrika met 400 man, in 1896 twee millioen kostte, terwijl een 1200 man zijn uitgezonden ter occupatie van de golf in quaestie. De hoofden der opstandelingen op Kreta hebben weer hun stem doen hooren. Zij verlangen, dat prins George van Griekeland wordt benoemd tot „vorst van Kreta" en dat autonomie wordt gewaarborgd, opdat alom een einde wordt gemaakt aan het lijden der bevolking. Wanneer de mogendheden het over de benoeming van prins George niet eens mochten worden, dan verzoeken de opstaode lingen beleefd de benoeming van kolone Chermside tot gouverneur-generaal en dat deze voorzien worde van de noodige volmacht om onmiddelijk de Algemeene Vergadering bijeen te roepen, ten einde over te kunnen gaan tot het benoemen van plaatselijke auto riteiten. Verder wordt in ditzelfde bericht uit Engelsche bron afkomstig beweerd, dat de opstandelingen den steun vau koningin Victo ria voor de verdrukte Kretenzers zullen inroepen. r Da Katholiek afgevaardigde Schmitt heeft te Mainz een rede gehouden, waarin hij den afval van den leider van het Centrum Lieber heeft gelaakt, die deze groep aanzet tot het goedkeuren van de marienekredieten, terwijl hij beslist weet, dat de meerderheid van de partij tegen deze uitbreiding van de marine is. Men leest in de Aurore Gisteren heeft onze vriend d' Orval ons uit Brussel getelefo neerd, dat hij een reiziger uit den Belgischen Congo heeft gesproken, die hem verteld heeft dat de expeoitie-Marchand zeker vermoord is. Deze zekerheid heeft ook de Fransche regee ring. BRUSSEL, 13 Januari. Een telegram uit Boma aan het bestuur van den Kongostaat te Brussel verzonden, meldt, dat volgens een brief uit Oevira, aan het Tanganjika-meer, gedagteekend 18 November 1897 een troep opstandelingen een detachement van den Kongostaat ten noorden van het meer hadden aangevallen en verslagen de aanvoerder van het detachement zou gesneuveld zijn. Baron Dhanis, die zijn hoofdkwartier te Lokandoe in Manjema heeft opgeslagen, heeft zelf de leiding van de krijgsverrichtingen tegen de opstandelingen aanvaard. Zaak Dreyfus. Om negen uur Woensdagmorgen is de tweede zitting ter behandeling van de aan klacht tegen Esterhazy aangevangen. Fézenas, de advocaat van den aangeklaagde, had den halven nacht in het gebouw gewerkt. Esterhazy werd om kwart vor negen in de zaal geleid, waar de getuigen Mathieu Dreyfus, Marg. Puys, Picquard en Bertillon reeds waren De rue du Cherche-Midi werd streng bewaakt, het was verboden te blijven staan. De eerste getuige was kolonel Henry. Be kend is nog geworden dat Picquard anderhall uur lang verhoord is en dat hij doodsbleek en in heftige gemoedsbeweging het gebouw verlaten heeft. Even later vertrokken ook Dreyfus en andere getuigen. Men weet mee te deelen dat kolonel Henry de beschuldiging tegen Picquard heeft ingebracht, dat hij hem met Leblois betrapte, terwijl zij samen de dossiers nasnuffelden. In den middag van dezen dag heeft op bevel van den rechter van instructie de po litiecommissaris huiszoeking gedaan bij me vrouw Jouffroy d'Abbaus en haar gearre steerd. Om vijf uur was het getuigeuverhoor geëindigd en om 6 uur begon Fézenas zijn verdediging. Vervolgens ging het hof in be raadslaging en, teruggekeerd, sprak het Esterhazy vrij met algemeene stemmen. De schuldvraag luiddeIs majoor Esterhazy schuldig aan hoogverraad, aan geheime onderhandelingen met vreemde machten of hunne gevolmach tigden om hun behulpzaam te zijn in vijan delijkheden of oorlog tegen Frankrijk En het antwoord luidde neen. Deze uitspraak werd door het publiek, dat inmiddels weder toegelaten was, met donde rende hocra's voor het leger begroet. De officieren van den raad gingen Esterhazy dc hand drukken eu toen de vrijgesprokene de binnenplaats overging, stonden daar twee rijen garde-officieren geschaard die hem salueerden. Op straat werd Esterhazy door een groote menigte gehuldigd, men hoorde herhaaldelijk „weg met de joden roepen. Over het algemeen was de uitspraak geen verrassing. Men had niet anders verwacht en velen hooren er het laatste woord in de zaak Dreyfus in, tenzij er een vervolging legen Picquard aanvangt, waartoe wel kans schijnt te bestaan. Inmiddels wordt verwacht dat Esterhazy thans een aanklacht zal indienen tegen Mathieu Dreyfus met eisch om schadever goeding. PARIJS, 13 Januari. Zola richt een open brief tot Faure om hem te waarschuwen dat zijn gelukszon bedreigd wordt met de meest onuitwischbare van alle smetten. Ecd krijgs raad heeft op bevel Esterhazy duiven vrij spreken, de laatste kaakslag aan alle waarheid en alle gerech'igheid, Welnu, hij zal ook durven en de waarheid zeggen, daar de justitie ze niet gebracht heeft. Zola gaat dan omstandig den loop der zaken na. eerst bij het proces tegen Dreyfus, vervolgens van dat tegen Esterhazy. Hij beschuldigt du Paty de Clam een duivelsche konkelaar te zijn geweest en schrijft dat Billot, de Boisdeffre en Gonse reeds een jaar lang weten dat de banneling onschuldig is. En zij hebben de vreeselijke zaak voor zich gehouden De bureau's van oorlog hebben met alle denkbare middelen, perscampagnes, mededeelingeninvloeden, enkel Esterhazy gedekt om Dreyfus ten tweede male te verderven. Ik beschuldig, dus besluit Zola, overste du Paty de Clam de duivelsche bewerker te zijn geweest eener rechterlijke dwaling, onbewust, ik wil het gelooven, en vervolgens zijn nood lottig werk nu drie jaar lang met de meest wonderlijke co schuldige konkelarijen te heb ben verdedigd. Ik beschuldig, gaat hij dan voort steeds redenen aanvoerende, de gene raals Mercier en Billot, die wist en de waarheid verslikt heeft met politieke bedoelingen en om den generalen slaf te redden de Boisdef fre, uit clericaleu ijver, Gonse, de Pellieux, majoor Ravary wegens monsterachtige par tijdigheid. Ik beschuldig de deskundigen, ik beschuldig de bureau's van oorlog een afschuwelijke campagne in Eclair en Echo de Paiis gevoerd te hebben. Ik beschuldig eindelijk den eersten krijgsraad de wet geschonden te hebben en den tweeden die onwettigheid te hebben gedekt op bevel, dus op zijn beurt begaande de juridische misdaad van een schuldige met kennis vrij te spreken. „Dat men mij nu voor het assisenhof voere, schuldig aan de misdaad van artt. 30 en 31 der Perswet en het onderzoek plaats hebbe in het volle licht MADRID 13 Jan. Generaal Auguste zal tot gouverneur-generaal van Portorico be noemd worden. Hier zijn telegrammen ontvangen met be vestiging van een bericht uit New York over de ongeregeldheden te Havanna veroorzaakt door officieren, die het redactiebureau van het blad Reconcentrado aanvielen. Verscheiden officieren zijn gearresteerd; vrijwilligers hielpen bij het herstellen van de orde. Alle koffie huizen en schouwburgen zijn gesloten. De Cubaansche ministerraad verlaat zijn verga derlokaal niet. De offieieele courant van Havana maakt een besluit openbaar, tegen de pers gericht, vooral ten aanzien van aan vallen op de ove-heidspersjnen en het leger. (Dit telegtam uit New York luidde volgens de Ind. beige ongeveer aldus Een honderdtal officieren hebben gisteren ochtend op de bureau's van een paar bladen, La Discussion en El Concentrado, alles kort en klein geslagen, uit woede over de aanvallen van die bladen op het leger Het volk juichte de officieren toe. Later heeft een bende burgers de bureau's vau de Diario geplunderd. De stad ziet er uit alsof ze belegerd wordt; het Amerikaansche consulaat wordt door troepen bewaakt. Red De Staatscourant bevat een besluit van den minister van oorlog, waarbij de inscheping van 6000 man naar Cuba wordt gelast. Geschenken aan den Paus. Het Neues Wiener Tageblatt ontvangt uit Rome het bericht, 'at de geschenken, die de Paus op zijn öOjarig priesterjubileum ontving een waarde van meer dan zes millioen francs vertegenwoordigen. Zoo ontving Z. H. van den hertog van Norfolk eene chèque voor 200000 fr., van de koningin-regentes van Spanje 100000 fr. in goud, van den vorst primaat van Hongarije 1C 0000 fl in goud, van den czaar een kostbaren ring, van de czarina een gouden reliquienkaslie met robijnen en brillanten bezet. Van de dames du Sacré Coeur ontving de Paus een rozenkrans, waarvan de Ave's be staan uit gouden 20 fr. stukken, de Pater nosters uit gouden 50 fr. stukken en het kruis uit zes gouden 100 fr. stukken. Bovendien kreeg Z. H. nog kostbare ge schenken van den keizer van Oosteniijk, van de Amerikaansche bisschoppen, van koningin Isabella van Spanje, vau den sultan, van den president der Fransche republiek en van vele andere hooggeplaatste personen. Afrika, ten aanzien waarvan door de Engel sche pers soms de vreemdste dingen worden verteld. Zooals men weet, dateert Jameson's mislukte rooftocht en verraderlijke inval in Transvaal, van den Niuwjaarsnacht van 1896 en het Engelsche blad de Globe vertelt nu het volgende zonder eenig voorbehoud te maken wat de juistheid aangaat. De opperbevelhebber van het leger in Zuid Afrika is in het bezit gekomen van het plan de campagne der Boeren, gereed gemaakt voor de eerste maandeu van 1896 en waarvan de uitvoering a'leen werd voorkomen door de runderpest. De kennis van dit plan kan aanleiding hebben gegeven lot de jongste zending van versterkingen. De Zuid Afri- kaansche republiek was voornemens onder het een of ander voorwendsel plotseling den oorlog te verklaren en binnen 48 uur Kira- berley, Nanuwpoort, Bushmanshoek en New castle te bezetten en die plaatsen te behouden tot men voldoende voorwaarden had gekregen, waaronder ook behoorde het verwijderen van den Engelschen vertegenwoordiger in Natal en de Kaapkolonie. Gisteren werd uit Kaapstad gemeld, dat de Basoetohoofdman Lerothodi de ver sterkte positie van Masoefa bestormd heeft na een gevecht, dat den ganschen nacht ge duurd heeft. Een heftige strijd vau mau tegen man woedt nog op den top van den berg. Van uit Londen wordt de wereld weer eens verblijd met een opzienbarend nieuwtje over den staat van zaken in 't zuidelijk deel van WAALWIJK, 15 Januari 1898. Benoemingen. Bij koninklijk besluit is herbeuoemd tot burgemeester van Waalwijk Jhr. A. E. M. B. van Grotenhuis Herbenoemd met ingang van 1 Februari 1898, tot schoolopziener in het arrondisse ment WaalwijkJhr. rnr. E J. B. J. M. Verheijen te Loonopzand. Tooneelrereeniging Vreugdendal. Naar men ons mededeelt is de tooneel- vereenigiug ^Vreugdendal", voornemens hare tweede winteruitvoering te geven op den laatsten Zondag dezer maand iu de zaal van den heer H. N. Besier. Opgevoerd zal wonleu Henri Burton beroemd draina in 4 bedrijven met een voorspel van A. J. van der Sempel, 5de druk Joost Uilenspiegel, blijspel in eene acte, Vertrouwen, kwartet van Abt, een geheel nieuw komiek duct van S. de Haas: Zoo'n vrouw dat moet de mijne zijn. Het geheel belooft ons een genoegelijken avond daar wij overtuigd zijn van het bui tengewoon optreden der leden van bovenge noemde vereeniging; wij wenschen hun een goed succes. Aardbeving te Amboina. Den Haag, 14 Jan. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende van heden gedagteekende telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië ,/Van Maskassar zijn twee fregatten, waarop officier van gezondheid en Waterstaatperso— neel met 100 dwangarbeiders, naar Amboina vertrokken. Van omgekomen 10 militairen rijn slechts 5 Europeanen. Gewond 35 mili tairen beneden rang officier. Europeesche ambtenaren schijnen niet omgekomen.' Dc minister van marine. De gepensioneerde vice-adiniraal jhr. J. ARoëll heeft zich bereid verklaard de hem aangeboden portefeuille van marine te aan vaarden. Blijkens het koniuklijk besluit iu de Staatsct. van Donderdag gaat zijn be noeming met 15 Januari in. Gisteren is hij door de regentes beëedigd. De nieuwe titularis heeft den leeftijd van 60 jaren bereikt. In 1851 werd hij ter opleiding voor den zeedienst geplaatst bij de academie te Breda en in 1856 werd hij van adelborst le kl. bevorderd lot luitenant ter zee 2e kl In verschillende rangen was hij o.a. comman dant van den monitor ,/Heiligerlee', van het stoomschip HKijkduin', de Aruba', de „Marnix', de //Van Speyk'. Voor de be leidvolle wijze waarop door hem de zending met de //Aruba' naar de westkust vau Afri ka is volbracht, verwierf hij de goedkeuring van 's konings regeering. Sedert 1890 schout-bij-nacht werd hij in 1892 bevorderd tot vice-admiraal. Middeler wijl was hij- in 1891 opgetreden als com mandant der zeemacht en chef van het de partement van marine in Nederl. Indie ter vervanging van den vice-admiraalthans

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5