I d li Advertentiën. Notaris RANT, Notaris RANT, Notaris RANT, Rietra te Dussen Loeff te Drunen, Steeds verkrijgbaar Een partij beste Gevelsteen. Frans v. Gerwen Gymnastiekvereeniging. E V ergadering, Dinsdag 25 Jan. a.s., Meester Snijder. BEKWAAM SNIJDER, II, Meesterknecht Frits Mtillers, is verhuisd van H No, 151a aan den Hoek, W inkelbediende. flinke jongen, De Nederlanden. VERKOOPEN GEVRAAGD: HOFFMANS. m publiek verkoopen publiek verkoopen publiek verkoopen: Notarissen Gewone kachelkolen 75 et. Nootjes 75 ct. Puik zuivere nootjes 80 ct. Antracit 92,j2 cent. Per mud franco thuis. rekening en verantwoording EEN Wordt gevraagd: Vervolg Nieuwsberichten 2de Blad op Dinsdag 1 Februari 1898, bij toeslagin het //Tramstation" bij P. J. de Bakker, op Dinsdag 15 Februari 1898, telkens 7 uur des avonds. op Maandag 7 Februari 1898, Schaarhout, Boomen en staande Mast, in het Loonsch Hoekje, aan de Sprangsche Vaart en op den Efteling. Woensdag 26 Januari 1898, bij Toeslag: Woensdag 9 Februari 1898, zullen 9 en 23 Februari 1898, Gemeente Dussen contant met 2 percent korting. Steenkoolhandel, Stationsstraat. Op deze vergadering zal VER SLAG worden gegeven over het atgeloopen jaaren worden gedaan van de kas. Huis— en Decoratieschilder Wijk A No. 83 aan de Markt, NAAR tegenover de heeren Hij hoopt steeds hetzelfde ver trouwen te mogen genieten, als tot dusverre en blijft zich beleef delijk aanbevelen. V erzekeringbank bakkerijen zullen herleven, de steenovens zullen voor een groot deel met turf gestookt worden en de veenderijen zullen ook druk werk krijgen. De menschen, die daar komen werken kunnen daar blijven wonen, de eerste bevol king uitmaken want de eerste jaren zware steenen huizen oprichten, dat zal niet gaan maar na verloop van tijd krijgt men er van zelf kerken, gemeentehuizen enz. enz. Dien grond productief maken, door droog making is een goed werk en men zal er goed bouwland krijgen. Groote centra's zullen er evenals in de Haarlemmermeer niet komen, maar goed bouw- en weiland vlak bij huis. De dichtst nabijliggende steden aan het vaste land zullen stapelplaatsen worden voor die dorpen, in de nieuwe polders. Ook dus weer vooruitgang. Deze onderneming zal, en dat is zeker een groot belang, arbeid geven in groote mate in elk deel van ons land. En heide-ontginningen dan, zal misschien iemand denken. Friesland wil 200 millioen hebben voor zijn bodem, en wil beweren dat dit eerst moet geschieden alvorens men aan de droogmaking der Zuiderzee mag beginnen, maar 't is mijn beilige overtuiging, zegt spr., dat men door heide te ontginnen geen goed bouwland krijgt, dat neemt echter niet weg dat ik het hoogschat als er menschen ge vonden worden, die duizenden voor heide- ontginning over hebben. Mij is wel eens gewezen op de aardige plekjes grond in Drente, die sommige spoor wegwachters er op na houden, en ik ben het volkomen eens dat er op dien bodem wel iets groeien kanmaar een spoorweg wachter verdient f 1 per dag en z'n vrouw die gewoonlijk wachteres is 25 cent.... en die menschen kunnen dus goed eten koopen. en afval voor bemesting is er dan altijd nogal; zoo'n wachter heeft nog al tijd om dat lapje grond te bewerken en door een zorgvuldig onderhoud is er dan wel wat uil te halen..maar bouwland er van maken, dat gaat niet. Wat wil men nu doen met die 5 millioen voor schadeloosstelling aan de Zuiderzee- visschers. - Die zullen nu op dat nieuwe meer geen zeevisch meer kunnen vangen. (Die schat ik nu toch al niet hoog meer, daar ze elk jaar maar 2 millioen opbrengi); maar na verloop van tijd zal de visscherij op dat zoetwa- termeer, toch nog een voorname tak van welvaart worden. De visschers die nu altijd aan zeevisscherij gedaan hebben, zullen op de Noordzee moeten gaan. Maar daarvoor hebben ze zwaarder schepen noodig en die willen we hun geven. Daarbij nog zijn er veel meer gevaren aau verbonden, daarom willen we hen verzekeren, zoodat als ae man omkomt, de vrouw toch kan leven en niet dadelijk bij alle liefdadigheidsinstel lingen behoeft aan te kloppen. Kan Nederland het betalen? Ja, ik zeg vrij, dat kan het. Men heeft aan zoovele werken enorm veel geld becteed. Die 6 millioen kan er komen ieder jaar. Arbeid gelegenheid om te werkenom vooruit te komen wordt verstrekt, en dat zal het bedrag, dat thans reeds voor armenzorg wordt uitge geven aanmerkelijk verminderen. Als wij één jaar eens 6 millioen over hadden, in de schatkist, dan werden die immers dadelijk vergoten in kanonnen bij Krupp in Essen. Wat moet zoo'n H. A. kosten van dien polder. Minister Lely heeft gezegd f 1450, tegen 3 pet. is f 45 en 3 pet. polderlasten dus f 90, en dat kan 't niet opbrengen en als dat zoo was, zou ik nog zeggen, begin er aan, want 't is heel wat beter 6 millioen per jaar uit te geven' voor iets goeds dan 2?/si millioen per jaar om een ziekelijke Maat schappij nog een poos in stand te houden (Bravo's). Meneer de voorzitter! m'n hoop is, dat ik hem, die meende dat deze zaak hem niet aanging, tot andere gedachten mag hebben gebracht en dat er in 't algemeen meer aau- dacht aan deze ernstige zaak gewijd zal worden. Ik wacht thans gaarne een vijf minuten in afwachting dat iemand mij nog iets te Viagen zal hebben, en zal daarna een kort slotwoord spreken. (Applaus). M. H.l Niemand heeft mij iets gevraagd; dat gij 't daarom allen met mij eens zijt durf ik niet veronderstellen. Al wil men iets vragen, men doet het dikwijls niet, 't gaat mij zelf ook wel eens zoo. Dit is zeker, dat de Zuiderzeebond sympa thie kan verwachten van ieder weldenkend mensch. De beste dank, dien zij mij en ook aan de personen, die zich de moeite van voorloopig bestuur hebben geproostkunt brengen, is toetetreden. Het lidmaatschap is slechts 50 cent. Over weeg het of die zaak niet die aandacht ver dient om die te steunen. (Applaus). De heer van Everdingen. 't Bevreemdt u misschien wel eenigszins, dat ik hier het woord neem of liever, mij laat welgevallen, dat mij het woord is gegeven. (Dit laatste zeg ik er opzettelijk bij, omdat mij verzocht is even tot u te spreken), dau is dit niet om den heer Smeenge te bestrijden, ik zou 't kunnen probeeren maar 't zou mij niet lukken, want daartegen zou de spreker van hedenavond zoo'n geweldige repliek in dienen, dat ik dan liever buiten deze zaal was. Ik onderschrijf bijna alles, wat de heer Smeenge heeft gezegdéén onderdeel onderschrijf ik nietn.l. dat Nederland moet wordeu vergroot. De heer Bahlmann heeft hier gezegd. „Das Vaterland musz gröszer sein." En daarmee ben ik het niet eens, dit land biedt brood genoeg voor iedereen. Ik ben een zoon van een landbouwer en ben in de Betuwe opgegroeid, en als men zoo hier en daar eens kijkt, dan ziet men goed en slecht land en dan kan men met den vinger aanwijzen wat van die of wat van die is. Een bunder erwten heeft f 1300 opgebracht, en zijn buurman krijgt maar de helft, dat komt omdat ze niet met de landbouwweten schap op de hoogte zijn. Zoolang er zooveel slechte boeren zijn behoeft het Vaderland niet grooter te zijn. Dat het een algemeen belang voor Neder- laud is, onderschrijf ik ten volle. Doch dit is 't doel niet, waarvoor ik voor u optrad, dat is wat anders, en 't is ook wel voor me zelf maar speciaal voor die heeren aan dat tafeltje daar, (de spr. wijst op de bestuurstafel) om u eene motie voorte3tellen, waarover debat wordt toegestaan. (De spr. leest de volgende motie): De vergadering, gehoord de voordracht van Mr. Smeenge, is overtuigd, dat de droog making der Zuiderzee, volgens het plan der Staatscommissie, is van groot algemeen belang, ook voor deze streken, een plan dat meer aandacht verdient, dan er tot heden aan werd geschonken; zij spreekt de hoop uit, dat die meerdere overweging leiden zal tot eene spoedige uitvoering. (Applaus). Daarna nam de heer Timmermans het woord Ous rest nog een dure plicht te vervullen namelijk den heer Mr. Smeenge onzen besten dank te betuigen voor zijne belangrijke en bezielende voordracht. Ik wensch, en daar mede zal deze vergadering wel instemmen, dat de bekwame en gevierde spreker weldra moge ondervinden, dat het grooische werk: de drooglegging der Zuiderzee, door de re geering wordt ter harte genomen, dat er een begin worde gemaakt r p den voet in het verslag der staatscommissie vermeld. (Met daverend applaus werden de woorden van den heer Timmermans begroe "Voor de talrijke en welgemeende blijken van deelneming, ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Broeder en Be- huwdbroeder, Johannes Godefridus van Hielbetuigen wij onzen hartelijken dank. MARTHA VAN DE WERFF- Van Riel. CHRIST VAN DE WERFE. Waalwijk, 21 Januari 1898. te Waalwijk, zal ten verzoeke van Mej. de weduwe F. van der Steen-Stada te Waalwijkaldaar bij veiling in „De Korenbeurs", bij Th. van Loon KOOP 1. Een huis en erf te Waalwijkin de Sta tionsstraat achter de Gasfabriek, sectie B no 1074, groot 01.90 aren. Te aanvaarden in eigen gebruik bij betaling der koopsom. KOOP 2. Een dubbel buis met erventer plaatse alsvoorsectie B nos. 1221 en 1222, groot geheel 01.80 aren. Deze koop is in huur voor f 2.80 per week. te Waalwijk, zal voor den heer H. van Dortmond, te Kaatsheuvel, 's voormiddags 10 uur, te beginnen in 't Loonsch Hoekje, te Waalwijk, zal voor Mej. de Weduwe BENJAMINS te Besoijen, bij Veiling: telkens 's avonds 7 uurin liet te veilen pand bij M. VAN VUUREN te Sprang, GEMEENTE SPRANG, I. Een koffiehuis, tevens tramstation met vergunning" groote schuur, afzonderlijk woonhuisje met bergplaats west daarnaast, en grooten tuin, sectie B. nos 1820 en 1821, groot ongeveer 21 aren 50 centiaren. Een huisje en erf, oost naast koop 1, sectie B. no 452 en deel uitma kende van het kad. no 1821 gemeld groot ongeveer 2 aren. Massa van koopen I en II. Voormeld koffiehuis met vergunning is het eenige in de kom der gemeente Sprang. II. III. EN telkens precies om 6 ure nam. ter her- berge van W. J. Heessels, te DUSSEN, bij inzet en toeslag, le. Weiland //Kortjan" in 't Noordeveld I 417, groot 2 04.10 heet. 2e. Bouwland //Kortjan" in 't Noordeveld, I 418, groot 3.09.60 heet. 3e. De Massa van koopen 1 en 2, samen groot 5.13.70 heet. 4e. Onverdeelde helft in Bouwland in Zuid Holl. Polder //Kilblok", geheel groot 3.49.10 heet., huur dezes 1/2 tot stoppelbloot 1899 a f 120 'sjaars. 5e. Hooiland in Zuid Holl. polder, G 435, groot 9 aren, huur tot einde seizoen 1906 a f 6 'sjaars. 6e. Bouwland in Zuid Holl. polder aan de Rijksweg, G 208 en 438, groot 0.25.40 heet. 7e. Weiland in Zuid Holl. polder aan den Rijksweg, G 763, groot "1.52.00 heet. 8e. Bouwland in Zuid Holl. polder aan den Buiten dijk, G 478, gr. 1.88.60 heet. 9e. Bouwland in Zuid Holl. polder aan de Kal versteeg, E 189, gr. 1.30.20 heet. 10e. Bouwland in Zuid Holl. polder aan den Kalversteeg, E 190, gr. 1.02.20 heet., huur tot stoppelbloot 1900 it f 78 's jaars. 11e. Bouwland in Zuid Holl. polder aan de Kalversteeg, E 191, groot 1.91.20 liect.; huur tot stoppelbloot 1901 a f 135 's jaars. 12e. Bouwland in Zuid Holl. polder aan de Kalversteeg, E 192, groot 1.19.70 heet.; huur tot stoppelbloot 1902 A f 80 'sjaars. 13e. De Massa der koopen 9,10, 11 en 12, samen groot 5.43.30 heet. 14e. Wei- en Bouwland in Zuid Holl. pol der, aan de Oude Straat en Nieuwe Steeg „De Bijl"F 236 groot 1.58.90 heet. Alles breeder bij biljetten. Het BESTUUR der W. G. V. noodigt bij deze Heeren Donateurs en Kunst lievende Leden en alle belangstel lenden in het streven dezer vereenigiug beleefd uit tot het bijwonen der welke zal gehouden worden op 's avonds ten 8V2 Ul*e, op de zaal //Musis Sacrum" alhier. Namens het Bestuur A. G. PULLES Secretaris. Een Schoenfabrikant in net gepind bur ger werk, VRAAGT een alleszins voorzien van goede informatiën omtrent eer lijkheid en vakkennis, desnoods zelfstandig kunnende optreden. Steller dezer is ook niet ongenegen wanneer behoorlijk kapitaal aanwezig is, een bekwaam vakman als deel genoot te nemen. Zaak solide en vooruit gaande met vooruitzicht van geheele over name. Brieven franco onder lett. D S, aan P. E. VAN PIERE-BIJSTERVELD, Boek handel Eindhoven. door J. LEIJTENS, Schoenfabrikant te WAALWIJK. in eene winkelzaak een van 1416 jaren, met goede schoolkennis, voor alle werkzaamheden eb tevens ter op- eiding als IJ. Zelfgeschrevene offerte onder motto Be diende aan het bureau van dit blad. Maatschappij van levensverzekering gevestigd te ROTTERDAM Agent: Jac. Hombergen Stationsstr. B 20.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2